Hoogtepunten uit Bizets Parelvissers lome: weer voer Cats-fans" AMERICA" SCOORT EEN HAT-TRICK oor Kleuter deuntjes Razend knap debuut van Neil Diamond als filmmuziekcomponist Dr. Hook afwisselend vervelend en knap TOTALE WOODY HERMAN Authentieke muziek Hoogtepunten uit „De parelvis sers" van Georges Bizet met Mat- tiwilda Dobbs, Enzo Seri en Jean Borthayre Musidisc Georges Bizet heeft als opera componist vooral naam gemaakt met „Carmen," een van de be kendste werken uit de Franse mu ziekliteratuur. Deze opera wordt mede door de rake karakterteke ning en de grote muzikale vaart overal ter wereld nog steeds „ge vreten". Terecht overigens want in „Carmen" herkent men altijd weer die geheel aparte stijl van Bizet die onder meer wordt gekenmerkt door effectvolle or kestraties, geraffineerde melodiek en dramatische slagvaardigheid. Bizet heeft echter ook nog een andere opera geschreven, name lijk „Les pêcheurs de perles" die eerder dan „Carmen" tot stand is gekomen en pas een kleine kwart eeuw na de première bij het pu bliek erkenning vond. Hoogtepun ten uit „De parelvissers," die an ders dan bij „Carmen" het geval is duidelijke sporen van het Italiaanse belcanto in zich draagt, zijn door Musidisc op de plaat ge zet. Deze langspeler valt zowel wat betreft de kwaliteit van de opna me als de uitvoering van het werk niet tegen. Indrukwekkend zelfs is de vertolking van de Zur- ga-rol, die wordt gezongen door de bariton Jean Borthayre. Zijn stem heeft niet alleen een fraai volume, maar straalt bovendien veel warmte uit. De tenor Enzo Seri heeft met de Nadir-partij weinig moeite hoewel hij het wat stemexpressie betreft tegen de ba riton moet afleggen. In de hoge registers verliest de stem zelfs veel van haar glans. Mattiwilda Dobbs is als lyrische sopraan erg sensitief. Dat ene kleine kuchtje in Lei la's recitatief, nauwelijks te horen eigenlijk, zal men graag voor lief willen nemen. Veel lof tenslotte verdient 't Orchestre Philharmo- nique de Paris met René Leibo- witz als dirigent, die uitstekende nuances in de begeleiding weet aan te brengen. „De parelvissers" is in Nederland, evenals trouwens in Italië, erg populair, zodat deze langspeelplaat haar weg hier wel zal vinden, temeer omdat de com plete opname van deze opera met drie genoemde solisten niet meer verkrijgbaar is. PU. ash betekent k ditmaal eer kassa my Cash and his i B689. ntry-zanger Johnny Cash, ft nauwelijks introductie. is al Jaren een zo erken- otheid in de wereld van de y and western dat het be- overbodig is zijn antece- te schetsen. heeft ook een uitgebreid fans in Nederland. Pas nog oktober) werd voor hen peciale "Cash-dag" gehou- og niet zo lang geleden trad in de RAI in Amsterdam, leeft voor alle liefhebbers "real American" zanger de "Johnny Cash and his uitgebracht. En ook "his June Carter Cash is 5 ineus aanwezig. Twee Johnny zelf sieren de lurder, Matthew >24 night in Hickman County, p Cash zijn kwaliteiten weer reid etaleert. Aardig is ook Engelse versie van de be- Gerard-Cox-topper "voor die mooie zomer", in de i is gezet. Titel: "The City I Orleans", i zal ook ditmaal wel weer betekenen. PdT 'Home 5C 056—24950 ijdens hun live-optredens en vooral op de fainavonden in cd Holland willen de Cats, die "selectie" uitbreidden met "Hatrick" America War ner Bros WB 56 016 (BS 2728) „Hat trick" is de derde plaat in successie van de Amerikaanse diriemansfOrmatie America. Deze groep is bij In helaas nog lang niet groot genoeg aantal pop liefhebbers genoegzaam bekend als bron van zeer fraaie muziek. Voor hen is dit verhaaltje niet bestemd. Wel voor de mensen die America tot nog toe gemist heb ben. „Hat trick" geeft een uitste kend voorbeeld van de prestaties waartoe Dim Peek, Dewey Bun nell en Gerry Beckley in staat zijn. Deze drie multi-instrumen- talisten ze spelen allemaal ten minste bas, gitaar en piano produceren goed in elkaar zit tende melodieuze wijsjes, veelal voorzien van driestemmig gezang van hoog gehalte. Eigenlijk mag Je dat natuurlijk niet zeggen, maar naar mijn idee hebben sommige nummers op „Hat trick" meer dan iets weg van de Beatleswijsjes uit de tijd van „Revolver" en „Sgt. Peppers". Dat is heel duidelijk het geval in „She's gonna let you down," dat gebaseerd Is op een McCartney- aanse pianopartij, en dat punt gaaf *is, weliswaar ietwat pathe tisch, maar net niet zo dat het gaat storen. Vrijwel hetzelfde geldt voor „Goodbye," het slotnummer van deze plaat. Minder duidelijk van dezelfde opbouw als de Beatlessongs uit hun beste periode, maar zeker niet van mindere kwaliteit, zijn nummers als „Submarine lady's," het titelnummer, en „Willow tree lullaby". Vooral deze laatste compositie, langzaam en uiterst gevoelig ge zongen, is op zijn minst zeer de moeite van het beluisteren waard, ta Algemeen trekje op deze plaat: het is opmerkelijk hoeveel aan dacht er besteed is aan de bege leiding. Zelfs als er in een num- rion Maerz bassende dekking" ion Maerz-Shalom-Reprise ion Maerz was voor mij een onbekende ster aan het ffssenfirmament, maar daar het beluisteren van de iler „Shalom" wel een to- ïandering in gekomen. De aste mij in vele opzich- dat gebeurt nu niet dage- siQt A onbekende zangeressen. ftem heeft een grote zuiver- doet me denken aan een "'-ie van drie zangeressen, "Mouskouri, Ester Ofarim 7 Leandros. "dien zingt ze haar teksten felijk, dat Je er geen woord 'hoeft te missen. En dat is je ook van lang niet alle ssen kunt zeggen. In de ?laats is de opname uitste en kwaliteit mede dankzij n bezet orkest en producer Kunze die ook tekende ^ele arrangementen. De nummers op de elpee, die tertig minuten duren, zijn iïdzaak Grieks repertoire hand van Hadjidakis, ^kis, en Vlavianos en wat Israëlisch werk. De daagde nummers, die allen Duits worden gezongen zijn Wolken, Heisz ist der Sand zu Tag, Er 1st so gut en Bmtnt der Sommer wieder, .^t alom bekende muziek 1 Sn Schiff wird kommen, 31 chiribom, Zorba's Tanz *30 Rosen uit Athen. B.V.L. 3392 Piet Kefizer, zich nog wel eens uitleven in wat wildere nummers. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Left Side, dat eveneens op de "vruchtbare" Volendamse bodem ontsproot, houden de Cats het op htm elpees voornamelijk bij amoureuze ontboezemingen, waarbij het sentiment een vrijwel alles overheersende rol speelt. Ge ëxperimenteerd wordt er nauwe lijks. Op de langspeler Colour us gold mocht drummer Theo Klou- wer even een zijweg betreden met het Ierse volksliedje Shaving Cream en op de elpee Take me with you zorgde Piet Veerman voor een nieuwtje met zijn solo "I walk through the fields": 'n dro merige wandeling door de natuur met op de achtergrond het tjil pen van de vogels. In het nieuw ste album, Oats/Home, wordt dat thema met behulp van een ge sproken introotje verder uitge werkt in Mother nature. Maar daarmee houdt de ontdekkingsreis wel op. De overige nummers van Oats/Home, waaronder het nog op de hitlijsten vertoevende ge voelige Maribaja met keerzijde Let's go together passen volledig in het repertoire van de Volen- dammers. Ook ditmaal is gekozen voor pretentieloze liedjes, die lek ker in het gehoor liggen. Cats/ Home, waarvoor de nu al tien Jaar in hitland meelopende Cats alle teksten zelf schreven, lijkt dan ook op de eerste plaats be doeld voor de vele fans. J.P. Bert van Dommelen Ron Harms Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Pieter Rosier Wim Wiirtz Eiindired. en layout: Bram van Leeuwen mer maar één of twee tikken op de triangel voorkomen, is haarfijn uitgedokterd waar die klappen zouden moeten vallen, en hoe zwaar ze geaccentueerd mochten worden. Het gevolg van deze zorg, en van de bovengemiddelde talenten van de drie bandleden, is een plaat die America naar mijn mening nu eindelijk in Nederland maar eens de roem moest opleve ren die deze groep zonder enige twijfel zeer verdient. BVD "Kleuterdeuntjes" AVRO's Kinderkoor oJ.v. Herman Broek huizen, orkest van Pierre Biers- ma CNR 385.100. Nederland beschikt over een groot aantal, voor het merendeel uitstekende, kinderkoren. Eén daarvan as stellig het AVRO-kin- derkoor onder leiding van Herman Broekhuizen, dat deze elpee met 'n groot aantal leuke pittige vers jes vol zingt: Opa Bakkebaard, Chauffeurtje, Daar zat een aapje op een stokje, Hoedje van pa pier, Moriaantje, Poesje mauw, en zeer veel en goed eigen werk, van Herman Broekhuizen, wiens kwaliteiten in dit opzicht ook al om bekend zijn. Lof, lof, dat is de kwalificatie die aan deze plaat dient te worden gehecht. CNR heeft trouwens de laatste tijd een uitgebreide serie zeer smaakvolle kinderplaten uitge bracht. Aandacht o.a. ook voor: "48 wijsjes voor Jongens en meis jes", "Hoi, hoi, hoi", "Dikkertje Dap" en de 'hier al eerder bespro ken reeks "De sprookjes van de Efteling". R.p. De veelzijdige Neil Diamond, die zich op erg veel muzikale ter reinen heeft bewogen sinds de pu blieke belangstelling op hem viel, heeft nu ook zijn debuut gemaakt als componist van filmmuziek. Een razend knap debuut, laten we dat maar direct vaststel len. Terwijl de gelijknamige film (naar het boek van Richard Bach, waarin de zeemeeuw Jonathan Livingstone de hoofdrol speelt en waarin de vrijheid-blijheid ge dachte centraal staat) pas in Amerika in première i s gegaan, "Belly up" Dr. Hook and the Medicine Show Columbia KC 32270. De groep Dr. Hook and the Me dicine Show is vooral bekend ge worden door de single "Sylvia's mother", een naar mijn idee ho gelijk overschat werkje, dat meer weg heeft van regelrechte smart- lapperij dan van werkelijke pop. Deze introductie maakt, dat Je de plaat "Belly up" van Dr. Hook en zijn vriendjes met een forse do sis argwaan bekijkt als Je hem voor de eerste keer gaat draaien. Die argwaan blijkt deels te recht, deels ten onrechte. Dr. Hook heeft vaak de neiging om "zo vreselijk lollig te gaan zitten wezen". Als hij daaraan begint, kun Je Je pick-up maar beter even afzetten. Hij is dan op zijn zachtst gezegd knap vervelend. Het grootste deel van "Belly up" kan op deze manier overgesla gen worden. Er staan op "Belly up" echter ook nummers die be paald aardig zijn. Dat geldt voor het (bij hitgevoelige lezers waar schijnlijk bekende) "Roland the roadie and Gertrude the groupie", dat werkelijk leuk is, en waar het geschreeuw nu eens niet belang rijker lijkt dan de muziek. Het geldt ook voor "The wonderfull soup stone", dat muzikaal heel be hoorlijk in elkaar zit. De algeme ne indruk van "Belly up" blijft echter helaas: een soort André van Duyn in het Engels, maar dan minder echt gek. BVD is de muziek a/1 vooruitgesneld Zodat nu alvast de sfeer vam die symbolische film kan worden geproefd. En als die rol prent even weergaloos is als de muziek, dan worditJonathan Li vingston een publiekstrekker. Neil Diamond heeft in ieder ge val fascinerende meesterwerkjes gecomponeerd, gezongen en ge speeld met medewerking van meer dan 100 musici. Het zijn dro merige, poëtische op Je Je kunt laten naar lyrische gedachten. De langduurder die nu in de handel is mag dan ook worden gezien als één lange sfeermaker op de pick-up (het nummer Be is trouwens ook op single versche- Sfeerschepper Neil Diamond wilde niet „de stem, maar het hart van Jonathan" zijn ;de „vo gel" is nog lang niet uitgevlogen. De man die wel The kid from Brooklyn werd genoemd, kan wat mij betreft vanaf heden als „De diamant uit Brooklyn" door het leven gaan.PJ3.T. Tower of Power muziek voor discotheken "Tower of power" "Tower of power" Warner Bros WB 46 223 "What is hip" luidt de titel van het eerste nummer op de LP "Tower of power", die is ge noemd naar de groep die hem vult. Een lied met een boodschap: "Wat vandaag hip is, kan mor gen alweer ouderwets zijn". To wer of power heeft dat blijkbaar zelf goed in de oren geknoopt: men speelt eigenlijk doodgewone soul, de negroïde stampmuziek, die in veel discotheken nog altijd gedraaid wordt, maar die door de popliefhebbers inmiddels toch wel afgeschreven is als vol tooid verleden tijd, een paar uit zonderingen Ike and Tina Tur ner, en een paar anderen van ho ge kwaliteit daargelaten. Tower of power komt dan ook 'n paar Jaar te laat. Want wat deze groep maakt, is weliswaar zeer gedegen (met name de blazers blijken zeer kundig) maar nau welijks opzienbarende muziek. Er zijn in de grote dagen van de soul mensen geweest die hetzelfde niveau ook haalden, en him pla ten zijn tot vervelens toe ge draaid, door mij althans. Voor mij hoeft soul niet meer zo, tenzij 't zeer bijzondere soul is. Dat is de muziek van Tower of power nogmaals niet. De liefhebbers van deze mu zieksoort door dik-en-dun echter zullen aan de prestaties van To wer of power veel plezier beleven. Want het zit allemaal wel goed in elkaar. Wat nachtclubachtig, maar foutloos. BVD The big band sound of Woody Herman Verve 2317072 (mono). Bandleider en klarinettist Woo dy Herman onderscheidt zich van Count Basie (trombones) en Du ke Ellington (soli) door zijn in tense aandacht voor het totale geluid van de band. Al sinds 1945 toen hij z'n eigen big band for meerde, presenteert hij een een heid die z'n kracht ontleent aan sterk gearrangeerde chorussen waarin voor solo-exploitaties wei nig ruimte bestaat. Illustratief voor Hermans voorkeur is het feit dat zijn band in de Jaren vijftig het predikaat "The band that plays dixieland" werd toebe dacht, nadat hij in 1936 de lei ding had overgenomen van "The band that plays the blues", die tot dan onder directie stond van Isham Jones. Woody Hermans big band speel de dixieland met een beperkt aan tal soli in een strakke omlijsting van ijzersterke arrangementen. In deze band werd de Juiste man, op de juiste plaats neergepoot en tot op heden heeft nog geen enke le criticus kunnen ontdekken dat Herman voor een bepaalde sectie speciale aandacht zou hebben. Het is overigens een geluk dat de plaat 'The big band sound of Woody Herman" in mono is uit gebracht voor authenticiteit behoef Je Je tenslotte niet te schamen nietwaar? De opnamen dateren van 1951 en '52; overbe kende nummers uit die tijd: "Love is here to stay" "in a little Spanish town" en "Nice work if you can get it". Fijne werkjes op een plaat die elke Jurering zonder twijfel met vlag en wim pel zal doorstaan. W.W. Sidram verspilt zijn talenten "Puttin" in time on planet earth" Ben Sidran Blue Thumb BT 10.025 Sidran is een voortreffelijk pia nist, hij beschikt bepaald ook over vocale talenten, maar wat hij er mee doet is bar weinig. "Puttin' in time on planet earth" biedt muziek die het mid den houdt tussen pretentieloze pop en wat met een goed Neder lands woord "easy listening" heet. Het is technisch allemaal knap voor elkaar, maar elke vonk in spiratie, elke bezieling ontbreekt. Een plaat die derhalve voor de "serieuze popliefhebber" - wie of wat dat dan ook mag zijn - moei lijk verteerbaar is. Een plaat ove rigens, die het als lekker achter grondmuziekje bij de laatste bor rel voor het slapen agan goed doet. Maar of dat ook S idraais be doeling is geweest is zeer de vraag. BVD Tophits van Vera Lynn en Glen Miller Vera Lynn Sweetheart of the Forces Decca 6645 005 (dub bel-elpee) Glen Miller Orchestra Star Collection Midi 26 014. Twee platen waar de laatste wereldoorlog 'n belangrijke stem pel op gedrukt heeft. Voor Ve ra Lynn omdat ze in die jaren be roemd werd als "sweetheart of the forces" met haar vaste BBC- programma "Sincerely yours", voor de militairen. Voor Glen Mil Ier omdat hij in 1944 overleed bij een vliegtuigongeluk op weg naar Parijs. In de Franse hoofdstad, zou het het Army Airforce Or chestra leiden, iets wat hij sinds 1942 had gedaan. In dat jaar verliet Glenn Miller zijn band, die op dat ogenblik al de toppen van de roem had be reikt. Nummers als Chattanooga Choo Choo, Elmers Tune, A string of pearls en het onvergete lijke In the mood bereikten in Amerika en Europa fabelachtige verkoopcijfers. In de "Star-collection"-serie is nu een langspeler verschenen met al deze oude successen. Ik noem u nog maar even Moonlight Sere nade, American Patrol en St Louis Blues March. Het zijn geen oorspronkelijke opnamen van het Glen Miller Orkest, maar van 'n orkest onder leiding van Tex Benneke. Vele oud-leden van de Glen Miller Band maakten deel uit van dit orkest. De opnamen dateren uit 1961 en 1962. Deels werden ze opgenomen tijdens een concert in de Santa Monica Civic Auditorium en voor een ander deel in het Hotel Sahara in Las Vegas. Vera Lynn staat op het ogenbliz weer duidelijk in de belangstel ling. Of dat te danken is aan fan- inhart-en-nieren Frans Nienhuys, valt moeilijk vast te stellen. Feit is dat Bovema/EMI nog onlangs een dubbelalbum heeft uitge bracht en dat nu Decca hetzelfde heeft gedaan. Een zangeres, die zo sterk vereenzelvigd wordt met haar repertoire dat alle pogin gen om er van los te komen, strandden. Vandaar dat Vera Lynn zich er maar mee heeft verzoend en steeds met opmerke lijke enthousiasme haar "We li meet again", "The White cliffs of Dover" en "From the time you say goodbye" zingt. Naast deze evergreens onder meer So mething to remember you by, Drifting and draming, The ho ming waltz en de herkenningsme lodie van haar BBC-programma "Yours". Voor die groep die een "dubbelaar" wel wat te veel van het goede vinden heeft Decca ook een aparte elpee uitgebracht. B.vte Authentiek Meesterschap Promotie-elpee Seon 6833107 f 10,—. Na Telefunken heeft nu ook Phi lips een apart label voor oude muziek op authentieke instrumen ten. De produktlemaatschappij Seon heeft voor deze promotie-el pee werkjes uitgekozen die aller minst representatief zijn voor de serie. Ik mag dit afleiden uit slechts één plaat uit deze nieuwe reeks. De andere moet ik beoor delen naar hetgeen op deze elpee staat. Het Andante voor fluit en orkest van Mozart K. 315 (Mozart Flö- ten-Konzerte, 2 LP 6775004) toont een fraaie traversfluitpartij van Frans Vester tegenover een lief spelend Mozart-ensemble Amster dam onder de saaie leiding van Frans Brüggen. Dan de Sonate voor piano en voor viool (inder daad, deze volgorden in Es K. 26 door resp. Stanley Hoogland en Jaap Schroder: zo er ergens, sprake is van "authentiek mees terschap", dan wel hier. Wist Hoogland de "Mozart-vleugel". aanvaardbaar te maken, Leon- hardt kon dat allerminst in het menuet K. 355, maar de plaat "Klaviersonaten I" (2 LP 6775002) laat ter. i heel andere indruk ach- Orgelwerke I (2 LP 6775001) van Bach wordt hier vertegenwoor digd door de prelude en fuga BWV 533, gespeeld door Leonhardt; zo te horen niet aanbevelenswaardig, gezien de onsamenhangende visie en de slechte geluidskwaliteit. In La de Belcombre van Duphly (Pièces de clavecin. 6575017». maakt Gustav Leonhardt, 't met zijn overtrokken rubatl al te bont Zeer fraai lijkt mij echter "Fran cois Couperin I" LP 6775003». waarop de gebroeders Kuijken. Lucy van Dael en anderen de Apothéoses en twee Concerts Nouveaux spelen met een zekere mate aan emotionele geladenheid die ik bij andere werken op de ze plaat node mis. Dit geldt ook voor Eugen Dombois. die op "Die Barocklaute I" (6575005) werken van Weiss. Kellner en Bach sneelt De fragmenten van John Blow. door Arti Vocali Antiche en het Leonhardt Consort, doen knap. maar steriel aan. Merkwaardig vind ik, dat op de hoes geen enkel Instrument na der wordt toegelicht, hoewel Juist dit punt een van de kernen van deze serie is. RHG

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13