Iwembad erdient voorkeur Nieuwe ambulance in Leiden overgedragen VERLIES OP GEHOORZAAL Geen maatschappelijke opvang „druggebruikers Solidariteit met de actie van bezetters jENSPAG 21 NOVEMBER 1973 erkgroep over spoorweg- aiplacement Herensingel 5 EIDEN Wat gaat Leiden doen met het voormalige tmplacement aan de Herensingel? Een werkgroep, fin vertegenwoordigd waren de Nederlandse Spootwe- de Nationale Woningraad, Geoprojekt de afdeling touw van Gemeentewerken en de secretarie-afdelin- heeft een voorstel gedaan voor een programma van ,D programma zal nu worden be- in de Welzijnsraad, de Re- rad, de Culturele Raad, de ad, de Sportstichting, de Jeugd Aktie, clubhuis De Ze- rong, de directie van de Leidse stenfabriek, het dienstencen- de wijkcomité's in Noord en Deze kunnen binnen een reageren, waarna B. en W. programma van eisen aan de sullen aanbieden, waarin de re- irerwerkt zijn. tald is de globale behoefte voor '^■culturele voorzieningen: wijkcentrum, winkels, Verder is ruimte uitgetrokken kantoorgebouw (voor Ge- werken), woningbouw en uit- de Leidse Apparatenfa- Rekening moet worden gehou- et een verbinding voor busver- fietsers en voetgangers tussen ardkade en Surinamestraat. Tordt gedacht aan een tunnel brom)fietsen onder de Willem :ew ijgerlaan, die uitkomt op het ,M ement. id van deze basis zijn drie opgesteld. In twee is het ed prijsgegeven, welke ruimte pvoegd aan die voor woning- t Wat het kantoorgebouw be- l jaat de keus tussen een kan- ienl! bouw nabij de Willem de ZwiJ- an de Herensingel. centrum estaat behoefte aan een bo te sociaal-cultureel centrum d en de Kooi, waarin o.m. worden opgenomen een iraktijk, wijkverpleging, cen- euken voor bejaarden en re- voorzieningen, het zwembad betreft is de tot de conclusie gekomen, nctioneel gezien verwezenlij- overdekt bad op het ex- relatie tot het wijkcen- d gelet op de gunstige ligging gewenst element 01 orden beschouwd. De Spoor- ïijzen op de financiële bezwa- kunnen leiden tot het nader ?en zien van een combinatie It bad/openluchtbad by de W. moeten volgens de ?n beleidsbeslissing ne- het kader van het totaal be- een zwembad niet moge- X dan kan meer worden ge- De woonvoorzieningen vor- m belangrijk onderdeel van 'gramma van eisen, vooral iet woonvoorzieningen voor o -n betreft. Rekening moet »den gehouden met een be- unvullende winkelbehoefte. zaagmolen in Den Haag), en in re latie tot het nieuw te stichten wijk centrum. Een overdekt zwembad kan in dit geheel goed tot zijn recht ko men, waarbij kan worden opgemerkt, dat een openluchtbad, zoals aan de Zijl, een beperktere (zomer)- re- creatie-functie vervult. de parkeerruimte kan zeer wel worden gebruikt overlappend met andere parkeergelegenheden (Albert Heijn. omgeving Bernhardkade, evt. kantoorgebouw) Een bezwaar wordt gevormd door de omstandigheid, dat aan de N.v. Nederlandse Spoorwegen als eigena resse van het terrein voor het be schikbaar stellen van een kavel grond van 4000 m2 een belangrijke huurvergoeding zal moeten worden voldaan, daar voor de N.S. een ren dabele exploitatie van het totale ge bied uitgangspunt is. De huurver goeding zal op de exploitatie van het zwembad drukken. De grond bij de Zijl daarentegen is gemeente-eigen dom. De combinatie van een overdekt en open zwembad bij de Zijl is met hetr oog op te tekorten op de exploi tatie financiëel gunstiger. Het bestaande openluchtbad zal in elk geval vernieuwing moeten onder gaan. Wordt dit gecombineerd met een nieuw overdekt bad, dan kun nen technische installaties (pompen, verwarming) en personeel voor de baden dienst doen, waardoor mede omdat de grond gemeente - eigendom is de exploitatiekosten belangrijk geringer kunnen zijn. Bezwaren zijn de ligging is excentrisch; hoewel realisering van de ge combineerde voorziening op de be schikbare gemeentegrond niet on mogelijk is, is het terrein niet al te groot. Voor het te eniger tijd beschik ken over meer oppervlakte zou aan grenzend bedrijfsterrein nodig zijn; de mogelijkheden voor parkeer voorzieningen zijn minder gunstig dan op het emplacement. het zwembad betreft, zegt de »p, dat de behoefte aan ba- Leiden als volgt is bepaald: open zwembaden, waaronder wrnieuwen zwembad De Zijl; overdekte zwembaden; 'Instructiebaden. i van groot belang, dat één beide overdekte zwembaden a-Noord tot stand zal ko- r telj op het emplacement He- ïit il, hetzij in combinatie met hernieuwen openlichtbad De w voordelen van een overdekt A d op het emplacement zijn van dit bad zeer centraal Kooi en Noorderkwartier; bjkheden om de kantine van raeó abad uit te bouwen tot een fcgsruimte, gecombineerd toe ontmoetingsruimten c.q. bve elementen (zie de Hout- OVERLEG OVER VOET BALVELD EN SPEELWEIDE LEIDEN Overleg tussen het bestuur van de voetbalvereniging "Roodenburg" en het wijkkomitee "Plan Noord" over uitbreiding met een voetbalveld ten koste van een speelweide heeft geleid tot een vruchtbaar resultaat. Van Aken was als raadslid bij het overleg uitgeno digd. Het technisch onderzoek is zo ver gevorderd, dat dit zo goed als ze ker niet zal leiden tot onoverko melijke moeilijkheden. In de be stuurlijke sektor zal een nieuw be sluit genomen moeben worden. Indien zich geen verdere obstakels voor doen, kan het veld zó worden aange legd, dat er bijna 4000 m2 speelwei de gespaard blijft. LEIDEN Terwijl een uit raads leden bestaande commissie bezig is met een onderzoek naar de door I. Milikan gedreven exploitatie van de restauratieruimten in de Groenoord- hal, krijgt de raad een wijziging te beoordelen van de exploitatie-over eenkomst van de Stadsgehoorzaal tussen de gemeente en Milikan. Volgens dit tot 1 oktober volgend Jaar lopende contract krijgt de ex ploitant een vaste ondernemersver goeding van f 100.000 per Jaar plus 30 pet. van de opbrengst van de zaal- huren. Als gevolg van concurrentie is de zaalhuur van de Stadsgehoorzaal te ruggelopen, terwijl ook de tarieven ondanks sterk gestegen kosten niet meer zijn gewijzigd sinds 1970. B. en W. zijn van plan de raad een afzonderlijk voorstel te doen voor ta riefsverhoging. Gelet op het vele werk, dat de ex ploitant en zijn vrouw verzetten voor een optimale exploitatie, zijn B. en W. van oordeel, dat dit niet gehono reerd dient te worden in de vorm van een door de exploitant te dragen ex ploitatieverlies. Zij zijn van mening dat de vergoeding aan een hoger mi nimum moet worden gebonden. Gelet op de ontwikkeling van lonen en prijzen en op grond van cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek komen B. en W. aan een berekening, die leert, dat het totaal per jaar uit te betalen bedrag niet minder zal bedragen dan f 138.500. Een zodanige wijziging van het contract zal worden besproken in een maandagmiddag a.s. te hou dsn vergadering van de commissie voor de bedrijven. LEZERS SCHRIJVEN Met een aantal Indiase dansen heeft mevrouw M. S. Oort-Lissy gisteren de serie pauzeprogram ma's geopend die wordt gehouden in aanvulling op de door het Instituut Kern ingerichte tentoon stelling "Reizen door India, je neemt er wat van mee" in het gebouw aan de Eerste Binnenvest gracht (33). Deze tentoonstelling is tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur geopend. De pauzeprogramma's hebben als thema "Voorbeelden uit de religieuze praktijk". (Foto Jan Holvast) Naar aanleiding van de bezetting van het nieuwe studenten kamer complex aan de Pelikaanstraat op vrijdagavond de negende november verklaart het Juridisch Adviesbu reau zich solidair met de proteste rende groeperingen en onderschrijft zij hun eisen. Uit onze ervaringen weten wij dat het met de huisvesting van gezinnen in de lage inkomensgroep zeer slecht gesteld is en het woningtoewijzings beleid van de huisvestingscommissie nagenoeg op willekeur berust. Nog altijd wordt er enkel gebouwd voor de hogere inkomensgroepen en is het des te schrijnender te moeten constateren dat er zeer veel wonin gen in de Meren wijk en aan de Boerhaavelaan leeg staan. De huursubsidieregeling sorteert geen enkel effect, omdat het onmo gelijk blijkt de hoge huren te beta len. Iemand met een inkomen van f 10.000 per jaar krijgt max. f1140. subsidie bij een huurprijs van f2475 of meer per Jaar. De algemene toestand is al slecht, de situatie met betrekking tot de huisvesting van werkende Jongeren en buitenlandse werknemers is nog beroerder. Voor hen worden er geen woningen gebouwd en daarom zijn beide groeperingen overgeleverd aan Opnemen van brieven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ts De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Cerfcina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, sohokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Redelijke vangst bij De Brasem LEIDEN Het viscollege „De Bra sem," heeft zijn vijfde wedstrijd ge vist in de Vliet bij „Westgeest". De vangst was redelijk: bij de 15 vissers kwamen er 286 maatvisjes boven wa ter. De uitslag was: 1. P. Eradus 1745 gram, 35 stuks; 2. Th. Boot 1515 gr. 28 st.; 3. A. v. d. Hulst 1450 gr., 35 st.; 4. J. Blikman 1350 gr., 25 st. 5 S. den Dubbelden 1285 gr., 21 st. 6 J. P. v. d. Hulst 1185 gr., 27 st., 7. H. Boot 1125 gr., 25 st.; 8. J. Har- teveld 975 gr., 23. st.; 9. B. Euradus 750 gr., 13 st.; 10. B. Smit 735 gr., 13 st. LEIDEN In het Rode Kruisge- bouw aan de Morsweg heeft prof. dr. C. P. A. Bruijning, voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken, van het Nederlandse Rode Kruis, een compleet ingerichte, onlangs aange schafte ambulance-auto ten gebrui- ke overgedragen aan de comman dant van de colonne Leiden van het Rode Kruis Korps, dokter w. B. de Heus. De nieuwe ambulance is geschikt, voor het vervoeren van 3 liggende- of 6 zittende patiënten; zo nodig kun nen ook 4 patiënten in rolstoelen worden vervoerd. De ambulance maakt deel uit van het materieel dat door het Nederlandse Rode Kruis, districtsgewijs bij rampen e.d. kan worden ingezet. Naast het gebruik voor eigen activi teiten, ligt het in de bedoeling de ambulance, in overleg met de betref fende instanties, zodra daaraan be hoefte is te stationeren langs één der drukke verkeerswegen rondom Leiden. Door grote zelfwerkzaam heid van de colonneleden werd in't Rode Kruisgebouw door een verbou wing garageruimte voor de nieuwe ambulance geschapen. Dank zij de financiële steun van leden en begunstigers kon de afde ling Leiden en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis deze lang verbeide uitbreiding van het mate rieel van de colonne Leiden verwe zenlijken, waardoor in de regio Lei den weer uitbreiding gegeven kon worden aan de vele taken van 't Ne derlandse Rode Kruis. Op de foto de staf van het Leidse Rode Kruis geposteerd voor de ga rage. Ernaast de nieuwe ambulance auto. LEIDEN De CPN-fractie in de gemeenteraad heeft er bij het college van burgemeester en wethouders op aangedrongen de kwestie van het open riool tussen Ründijkstraat en de Verdamstraat tot een oplossing te brengen. Volgens de fractie betreft het hier een zeer onhygiënische zaak, waarvoor in het eerste kwartaal van dit jaar maatregelen in het vooruitzicht waren gesteld. Volgens de CPN-fractie kunnen juridische moeilijkheden worden voorko men wanneer de sloot door de huiseigenaren aan de gemeente in eigendom wordt overgedragen. „In het kader van de wUk-rehabilitatie mag dan gere kend worden op een rijkssubsidie", aldus de fractie, die haar brief aan B. en W. besluit met: „Een open riool zo dichtbij de huizen is niet te tole reren en spoedige demping is daarom vereist". uitbuiting door kamerverhuurders en huisjesmelkers. Moeten de wer kende jongeren al zeer hoge huren betalen, de buitenlandse werknemers worden daarnaast in krotten gehuis vest ook. Terwijl voor studenten al lerlei voorzieningen worden getrof fen, zoals riante wooncomplexen i Flanorpad, Kaiserstraat, Ster-flar en nu weer de Pelikaanhof) en prachtige sportcomplexen, wordt er aan de huisvesting van werkende jongeren en buitenlandse werkne mers nagenoeg niets gedaan. Het wordt hoog tijd deze sociale onrechtvaardigheid weg te nemen en het Juridisch Adviesbureau wil er daarom bij u met klem op aan dringen op korte termijn panden be schikbaar te stellen om de hoogste nood te lenigen. Namens de Stichting, Juridisch Adviesbureau, JAN VOS en LEO NEVE. VERBAZING Als de heer Rotteveel zo schrijft dat het D. Groeneveld "uit het hart gegrepen is" (LD d.d. l4-ll-'73) dan moeten de paar annulaties die op deze even belangwekkend als vaak jammerlijk eenzijdige publicaties vol gen, maar voor lief worden genomen, doch pleegt Nico Scheepmaker recen sies die D. Groeneveld niet liggen, dan staat de geachte schrijver klaar onder het mom van '"niet neutraal" (en hij is blijkbaar de unieke mens die weet wat neutraal precies in houdt) exact dezelfde "strafmaatre gelen" toe te passen als degenen die hij gispt als Rotteveels vijanden van den beginne. Het schrijven van mevrouw T. Groenewegen in dezelfde rubriek be schouw ik als pure godslastering. Het aanwrijven van een dergelijke klein burgerlijke rancuneusheid aan het Opperwezen is zelfs voor de zo on volmaakte mens kleinerend. Boven dien: de tot nu toe door de GPV en in fanatisme analoge groeperingen voorgestane grote-gezins-politiek is een overblijfsel uit een bepaalde vo- rige-eeuwse maatschappijvisie, aller minst kerkelijk gebonden, maar door de brave broeders die zich met dui delijke wellust verheugen als hun sombere voorspellingen dreigen uit te komen, seeds lang voor zoete koek aangenomen. Bovendien: "Gods be schikkingen" blijken in de praktijk bij een teveel van mensen tot nu toe altijd neer te komen op een in alle hevigheid per (heilige) oorlog af slachten Van elkaar F. MERKELIJN, Roerdompstraat 60, Alphen aan d«n Rijn. ,a0 advertentie LEIDEN „Ik help ze ervan af. Maar de vraag is: wat gaan ze dan doen. En hier schiet mijn procedure tekort. Er is een gebrek aan maat schappelijke begeleiding. Als ik ze er van heb afgehaald, dan is er een grote leegte. En waa'r grijpen ze dan weer naar? Naar opium". „Ze" zijn de gebruikers van ver dovende middelen die weliswaar van hun verslaving verlost kunnen wor den, maar op geen enkele manier, al thans in ons land, tegemoet worden gekomen wanneer het zover is. „Ik," is dr. M. S. H. Schlemper, psychiater te Voorhout, die zich bezighoudt met de gebruikers van verdovende mid delen in Leiden en die over dit pro bleem gisteren een korte beschouwing gaf tijdens een vergadering van de raadscommissie voor de maatschap pelijke aangelegenheden en de ge zondheidszorg. Dr. Schlemper, die de verschillende groepen van verdovende middelen en hun effecten op het menselijk ge drag belichtte, vatte zijn ideeën over een verdere begeleiding van de ge bruiker van verdovende middelen, wanneer deze van zijn verslaving is bevrijd, kort samen: „Er moet een systeem zijn van maatschappelijke opvang en maatschappelijke begelei ding. Want ik besef heel goed dat de wezenlijke problematiek door mij, met mijn eenzijdige, farmacologische aanpak, niet kan worden opgelost". Volgens dr. Schlemper is er in Den Haag een resocialiseringsinstituut voor voormalige gebruikers van ver dovende middelen, die deel uitmaakt van een psychiatrische kliniek. Daar worden de voormalige (voorwaarde) gebruikers maatschappelijk begeleid en beziggehouden. In tegenstelling tot een land als Denemarken wordt er in ons land verder weinig aan ge daan. Dat er in Leiden mogelijkheden zouden zijn om een resocialiserings instituut voor (voormalige) gebrui kers van verdovende middelen, te re aliseren bleek gisteren al spoedig een utopie nabij. Wethouder mevrouw Den Haan: „In Leiden zijn de mo gelijkheden te gering. Misschien is het mogelijk dat we in een of andere combinatie tot zo'n centrum kunnen komen". - Groepen Dr. Schlemper zei aan het begin van zijn beschouwing dat de effecten van verdovende middelen erg ver schillend zijn en dat er daarom niet mag worden gegeneraliseerd door te spreken van „druggebruik". Volgens hem kun Je wel verschillende groe pen van verdovende middelen aanwij zen en het voor elk van die groepen typische probleem. Het gebruik van opium het in gedroogde sap van de papaver in niet-geneeskundige kring verklaarde dr. Schlemper als een sociaal pro bleem dat ontstaat als zich grote sociale spanningen voordoen. Hij herinnerde in dit verband aan Chi na waar dit probleem zich voor het eerst manifesteerde tijdens de sterk verslavend, verwant aan de ver slaving aan alcohol. De werking wordt echter minder als je elke dag neemt. Als je er ineens mee op houdt. ben je hooguit twee dagen ziek. Maar er zijn er maar weinig die dit kunnen doorstaan". De symptonen van morfine of he- roïne-gebruik manifesteren zich volgens dr. Schlemper in een rustig gedrag en apathie, waarbij het be- leu's" er zelfs toe "op een slechte m£ te komen. Heksenjacht Op marihuana is volgens dr. Schlemper de laatste Jaren een wa re heksenjacht losgebarsten waar door en dat noemde hij een logisch gevolg het gebruik ervan enorm is gestegen. Uit een enguète de laatste keizerlijke dynastie die met corrupte methoden grote druk uitoefende op het land. Dr. Schlemper zei in het toedienen van derivaten van opium (morfine, heroïne etc.) door middel van in jecties een groot gevaar te zien, omdat daarbij niet wordt gedoseerd, beurd. "Opium", zei hij verder, "is wat bijvoorbeeld bij roken wel ge- langrijkste doel van de gebruiker erin bestaat steeds meer verdoven de middelen tot zich te nemen. "Daardoor leidt verslaving tot a-so ciaal of crimineel gedrag wanneer de stof ontbreekt". Dr. Schlemper verwees in dit verband naar de laat ste wereldoorlog toen de tabaksge bruikers uit "de fatsoenlijkste mi- onder de leerlingen van de hoogste klassen van een aantal middelbare scholen was gebleken dat 40 pro cent wel eens hasjiesj (hars van de hennep-plant) had gebruikt. Maar, zo stelde dr. Schlemper. voor verreweg het grootste deel van deze leerlingen was dit uit louter nieuws gierigheid gebeurd. Dit incidenteel gebruik heeft vol gens dr. Schlemper nauwelijks enige invloed op de gebruiker. ("Br rijn veel mensen die na de earste keer zeggen: Ik heb er niks van ge merkt"). Bij excessief gebruik (el ke dag) achtte hij echter de moge lijkheid reëel dat het gebruik van hasjiesj op den duur tot krankzin nigheid (psychose) zal lelden. In 't algemeen stelde hij dat hasjiesj wei nig verslavend werkt. Het gebruik van LSD kan volgens dr. Schlemper in een acute proble matiek ontaarden wanneer de ge bruiker negatief op de stof reageert. Bij LSD-gebruik gaan alle deuren van de waarneming ('The doors of perception" heet het boek van Hux ley dat aan dit onderwerp is gewijd) open en dat kan in sommige geval len tot een ernstige vorm van psy chose le4den. Dr. Schlemper legde wat dat betreft verband tussen schi zofrenie (een ernstige geestesziekte) en de gevolgen van LSD-gebruik. Over de slaapmiddelen zei dr. Schlemper dat deze de gebruiker :n een toestand van diepe slaap kun nen brengen, waarvan de marge naar de dood vrij klein is. Wekmld- delen, die in ons land worden toege staan, noemde hij erg gevaarlijk om dat deze bij een grote dosis krank zinnigheid op lange termijn tot ge volg kunnen hebben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3