Stop energieverspilling. Alsuwat kalmer optrekt en rustiger rijdt, bespaart u perdag 1300.000liter benzine. Als we allemaal meedoen, kunnen we enorme hoeveelheden benzine besparen. Zonder veel moeite. En zonder dat we al te vaak onze auto moeten missen. Door op onze rijstijl te letten, bijvoorbeeld. In een test is gebleken, dat onrustig ruw rij den ten koste gaat van indrukwek kende hoeveelheden brandstof. Wegspuiten bij een stoplicht en hard remmen op het laatste moment kan u, als u er een gewoonte van maakt, veel meer benzine kosten dan een gelijkmatiger rijstijl.Tot 15% meer,hebben we berekend. Een enorm cijfer. Om hoeveel benzine het in totaal gaat,wordt duidelijk als u weet dat er 3 miljoen auto's in Nederland zijn. Uitgaand van dat aantal, leert een ruwe berekening ons dat gelijkmatiger rijden ons allemaal samen ruwweg 1.300.000 liter per dag kan besparen. Dat is belangrijk. Zeker nu. En het is nog maar een fraktie van wat we met'n beetje moeite en veel goede wil nog meer kunnen doen. Tips voor zuiniger rij den. Beperk de snelheid van uw auto. Heus, het helpt. Als we het allemaal samen doen, scheelt het per dag vele honderd duizenden liters brandstof. Een zieke motor gebruikt meer dan een gezonde.U rijdt zuiniger als u regelmatig uw onderhoudsbeurten laat uitvoeren, goede olie gebruikt en niet doorrijdt„als er ietsmis is". Zelfs de lucht in uw banden bepaalt mede het gebruik van benzine. Slappe banden kosten meer brandstof dan banden op de juiste spanning. Kontroleer ze regelmatig, of laat dat doen. Stationair draaien in een file of bij het „warmlopen" is voor uw benzineverbruik een dure gewoonte. Ook'n choke-knop die langer uitstaat dan nodig is, kóst extra brandstof. En het rijden zelf? U zou wellicht beter kunnen plannen. Door twee ritten te kombineren. Of door samen in één auto te gaan, als u toch dezelfde kant uit moet. En tenslotte: misschien gebruiken we de auto af en toe wel wat te automatisch. Korte stukj es zouden we kunnen lopen of fietsen. Dat bespaart niet alleen benzine, 't is nog gezond ook. We moeten bezuinigen. U hebt het kunnen horen, zien en lezen. De regering dringt aan op besparing van energie. En daarvoor is het de hoogste tijd. Want dat er een tekort komt, staat wel vast. Een tekort aan aardolieprodukten. Maar ook aan gas en elektriciteit. Als we nu niet zuiniger aandoen met wat we hebben, dan is het zeker dat we straks voor grote moeilijkheden komen te staan. Daarom is energie besparen nu een zaak die ons allemaal aangaat. Het is een noodzaak. Vooral omdat het nu nog kan zonderal teveel inspanning. En zonder dat we ons komfort ingrijpend wijzigen. Maar dan moeten we wel nu beginnen. En dan moeten we wel allemaal meedoen: de automobilist in zijn auto, de huisvrouw in haar huis, de onder nemer in zijn onderneming. Alleen als u in 't klein bespaart, kunnen we samen in het groot besparen. Dit is een publikatie van Shell, Esso, Chevron, Calpam, B.P.,Texaco, Gulf, Mobil, Fina enTotal, in overleg met het Ministerie van Economische Zaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 24