EIDSCH DAGBLAD Premier Sedney vandaag weggestemd uit Staten Suriname Olieprijs voorlopig nog niet omhoog „Rotterdamse markt moet naar Leiden ,Afscliuw over Athene iiiiuiiir DDAFI WIL IECTE UNIE atr IRAK SYRIË dlARDEVOL Huis in elkaar gezakt: één dode DENUYL: Liever op werkdag autoloos dan op zondag VEEHANDEL EIST: - LEIDSCH DAGBLAD Nieuw soort overval S 20 NOVEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34176 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jeidse universiteitsraad: v> J3DEN De Leidse univer- jtsraad heeft in een officiële Üaring gisteravond zijn af- iuff uitgesproken over de ge- rtenissen in Athene. De raad «ïde zijn daadwerkelijk mede- jen met de strijdende studen- en academici in de Griekse sofdstad en stelde dat aan hen naar Nederland komen en r verblijf zoeken, de gebruike- ;e faciliteiten moeten worden ileend. De verklaring van de dse universiteitsraad zal ter worden gebracht van de ulerlandse regering en de liekse ambassadeur in ons land. )p prof. mr. Feldbrugge na schaarde de raad zich volledig achter de verklaring. Prof. Feld brugge onthield zijn stem omdat hij het moeilijk vond een stand punt over de gebeurtenissen in Griekenland in te nemen. Hij zei: "Ik weet wel dat wat daar aan de universiteiten gebeurt niet fraai is, maar wat er precies gaande is weet ik niet. Ik blijf met enige twijfel zitten". Ook de hogeschoolraad van de Technische Hogeschool in Eind hoven heeft gisteravond zijn af schuw over de gebeurtenissen in Athene uitgesproken. De studen ten van de faculteit der sociale wetenschappen van de Rotter damse Erasmus Universiteit heb ben in een aangetekende brief aan de Griekse ambassadeur in ons land geprotesteerd tegen het optreden van de Griekse rege ring tegen "uit naam van de mocratische waarden handelen de" studenten. In de brief stel len de studenten dat de Griekse regering zich door haar optreden buiten de kring van de beschaaf de regeringen heeft geplaatst. "Dit barbaars regime verdient slechts minachting", aldus de brief, die mede was ondertekend door de decaan van de faculteit, prof. Van Maarseveen. 16 PAGINA'S Het Libische staats- kolonel Gaddafi heeft Irak een „onmiddellijke unie" ild, zo schrijft het Libanese 'Al Anwar". ifi's voorstel werd gedaan tij- recente bezoek van het Li- Saatshoofd aan Damascus en Het werd herhaald in twee ippen van Gaddafi aan pre- Eafez el Assad en aan Ach- al Bakr. aakse president ontving gis- i de aanwezigheid van de minister van Buitenlandse len Libische ambassadeur in De Libische ambassadeur )cht om een „spoed-onder- net president Al Bakr. Bij het zoeken naar gunstige prijs voor waardevolle mannenkleding kunt Uons niet voorbij gaan! IEMMERSTR. 175-177 LEIDEN^ m enacht ©Ü^fl® penseel PARAMARIBO De verkiezingen voor de staten in Suriname hebben een politieke aardverschuiving ver oorzaakt. De oppositie krijgt waarschijnlijk de absolute meerderheid en de regeringspartij van premier Sedney verdwijnt mogelijk helemaal uit de staten. De lijstaanvoer der van de winnende partij, Henk Arron, verklaarde, dat de kiezers duidelijk de regering Sedney - Lachmon hebben afgewezen. MAASTRICHT Vanmorgen om zes uur is in Maastricht een woning door onbekende oorzaak in elkaar gezakt. De 55-jarige mevrouw M. Becker werd in haar slaap verrast en door het vallend puin gedood. Haar echtgenoot, de heer K. Becker (56) ioas reeds op en bevond zich in het achter huis. Hij liep slechts enkele schaafwondjes op. De zeer slechte staatwaarin de woning verkeerde doet sterk het vermoeden rijzen, dat de woning van ouderdom in elkaar is gezakt. AMERSFOORT Minister-presi dent Den Uyl heeft liever een autolo ze werkdag dan zondag. Op een ver kiezingsbijeenkomst in Amersfoort zei hij. dat met het verbieden van 't autorijden op een werkdag de aanzet kan worden gegeven voor een ver schuiving van het particuliere auto rijden naar het openbaar vervoer bij het woon-werk-verkeer. Den Uyl wees er op, dat de auto Juist op zondag door het gehele ge zin wordt gebruikt voor recreatieve doeleinden en door de week voor een belangrijk deel voor het vervoer van de woonplaats naar het werk, en terug. Sprekend over de mislukte on derhandelingen over een centraal ak koord kondigde Den Uyl aan dat het kabinet voor volgend Jaar een mi nimumprijscompensatie van 160 gul den wil opleggen. De machtigings wet, die de regering de mogelijkheid geeft dwingend arbeidsvoorwaarden op te leggen, wordt spoedig ter Nadat vanmiddag op 159 van de 230 stembureaus de stemmen waren geteld, bleek dat op de oppositiepartij NPK (Nationale Partij Kombinatie) 48.016 stemmen waren uitgebracht. De regerende VHP (Vooruitstreven de Hervormingspartij) van Lachmon had op dat ogenblik 36.691 stemmen verzameld. Op de andere regerings partij van premier Sedney de PNP (Progressieve Nationale Partij) wa ren slechts 2977 stemmen uitge bracht. Als deze tendens zich voortzet zal de Nationale Partij Kombinatie in de staten van Suriname de absolute meerderheid behalen, namelijk 22 van de 39 zetels. De resterende 17 ze tels zullen aan de Vooruitstrevende Hervormingspartij toevallen, die er de oude partij een minder had. De partij van Sedney, die nog met acht zetels vertegenwoordigd was in de oude staten zal dan niet meer te rugkeren. De Surinaamse statenvoorzitter en leider van de VHP, J. Lachmon verklaarde naar aanleiding van de verkiezingsuitslagen dat "het volk heeft beslist en dat zijn partij zich daarbfj neerlegt". "Het is", aldus de heer Lachmon, "een democratische uitspraak". Blijkens de uitslagen heeft de NPK de grote winst vooral behaald in het cocosdistrict Goronie en Brokopondo de VHP won daarentegen in Nickeriè en Commewyne. De verkiezingen hadden een zeer rustig verloop. De opkomst werd vanmiddag geschat op rond tachtig procent. MAASBREE De 34-jarige K. van Neerven uit Neer is vanmorgen in het Limburgse Baarlo (gemeente Maasbree) met zijn auto tegen een uit de wel losgebroken paard gere den. De man was op slag dood. Twee mede-inzittenden werden resp. zwaar en licht gewond. Terwijl in allerlei landen op olie wordt bezuinigd (in India laat zelfs iemand zijn zoon naar school dragen, zoals men op de foto kan zien uit protest tegen de hoge benzineprijs) zijn in Wenen ministers van olie-producerende Arabische landen bijeengekomen. Zij besloten, dat alleen „brave" landen, die de Arabieren steunen in de strijd tegen Israël, nog op olie kunnen rekenen. PAGINA 9 Edwin Rutten presenteert nu het bekende KRO-radioprogramma „Tussen twaalf en twee". PAGINA 5 Plan voor beperkte volksverzeke ring tegen ziektekosten. PAGINA 7 Nederlandse voetbalofficials zijn nu al druk in de weer met plan nen maken voor West-Duitsland. PAGINA 11 Uitslag puzzel nr. 10. PAGINA 12 zonnige perioden. frai lot matige westelijke wind. Mi- -Jren van 3 gra(jen vlak t min 3 graden elders. Maxi- eraturen morgen rond 10 (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 NOVEMBER te Katwijk te 00.19 en 12.45 [water 08.32 en 20.48 uur. *8.09 uur; onder 16.41 uur. 4.31 uur, onder 14.42 uur. WENEN Er komt deze week geen nieuwe ronde van prijsverhogin gen voor ruwe olie. De organisatie van olie exporterende landen (PEC) die sinds gisteren in Wenen bezig is aan haar 36e conferentie, heeft be sloten een permanente commissie van deskundigen in te stellen. Deze commissie moet een nieuw systeem ontwerpen waarbij prijzen van ruwe olie niet meer voor een bepaalde tijd worden vastgesteld. „We weten dat we sterk staan," zei de Perzische minister van Financiën na afloop van de zitting. „Daarom w kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 5 dec. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. Ham: «dres: plaats: tanummer: bkle rwart maken, bon Invullen In open envelop fonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, ttwoordnummer 214, Lelden. durven we er met deskundigen buiten de OPEC over te praten, ook met de olie-maatschappijen". De Saoedi-Arabische minister van Oliezaken, sjeik Achmed Zaki Yama- ni, heeft gisteren nu ook de politie ke aanval op Japan geopend. Na afloop van de OPEC-vergade ring suggereerde hij dat Japan zijn diplomatieke betrekkingen met Israël moet verbreken als het op de lijst wil komen van landen die niet van de boycot zullen lijden. Japan is van zijn olie vrijwel volledig afhankelijk van het Midden-Oosten. Het Japanse kabinet heeft na een spoedzitting besloten afgevaardig den „op ministerieel niveau" naar het Midden-Oosten te sturen om be sprekingen te voeren over het olie probleem en het Japanse buitenland se beleid. Japan doorbreekt hiermee het ver zoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, die premier Tanaka had gevraagd te wachten tot de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten zijn begon- Inmiddels heeft de Britse regering een voorstel ingediend om de benzi ne- en olievoorraden wettelijk onder controle te houden. Automobilisten Is gevraagd zondags hun auto te laten staan en niet harder te rijden dan 75 kilometer. De ministers van Buitenlandse Za ken van de EG-landen zijn vandaag aan hun conferentie over de Ara bische politiek begonnen. „We zullen er de nadruk op leggen dat de EG negen landen en niet acht plus één omvat," beloofde de Deense voorzitter Troels Oldenburg. Zie verder ook pagina buitenland, handelen, goedkeuring voorgelegd aan het par lement. Tweede-kamervoorzitter Vondeling, heeft al ruimte gereserveerd op de agenda. Hij denkt dat de Kamer de wet op 11, 12 of 13 december kan be- 4Mt K 7-Aff MAINZ De bestuurder van een grote personenauto heeft een pomp stationhouder bij Mainz in West-Duitsland onder bedreiging met een revol ver gedwongen zijn tank vol te gooien met benzine. Vanwege de olieboycot mocht de porpphouder niet meer dan 15 liter geven. De autobestuurder betaalde netjes en trok schielijk op. Hij had het nummer bord achter op zijn auto gedemonteerd, zodat hij wel nooit gevonden zal worden. De oproep van de Japanse re gering om op vrije dagen af te zien van het gebruik van de auto heeft erg weinig weerklank ge vonden. Dit is de parkeerplaats van een schaatscentrum in de buurt van de berg Fuji op zondag. De Arabieren dreigen ook Japan te boycotten als het niet de diplo matieke betrekkingen met Israël verbreekt. LEIDEN De afdeling Zuid-Hol land van de Nederlandse bond van vee- en varkenshandelaren heeft tij dens haar vergadering in Gouda een krachtig pleidooi gehouden voor een verhuizing van de Rotterdamse vee markt, die op 1 januari ophoudt te bestaan, haar Leiden. Zoals bekend is Gouda niet ln staar gebleken de Rotterdamse markt over te nemen. Integendeel, ook de don derdagse biggenmarkt gaat verdwij nen. Naast Leiden dienden zich evenwe' ook Utrecht, Den Bosch en Leeuwar den als erfgenamen aan. Dit leidde tot de nodige discussies in de organisatie, zowel provinciaal als landelijk. Ook met andere sectoren van het bedrijfsleven werd overleg gepleegd, zoals de vleesgroothandel, de slagers, het landbouwschap en het beroeps- goederenvervoer. Het gehele bedrijfsleven is ervaa overtuigd dat er in het westen van het land een veemarkt (Leiden) moet blijven. Ook is de organisatie tegen versnippering van markten. De veemarktdirectie van Utrecht aldus de afdeling Zuid-Holland heeft zich de laatste tijd nogal beij verd de veemarkt van Rotterdam over te nemen. Echter zonder mede werking van de organisatie en ook zonder medeweten van de veemarkt- commissie Utrecht. De afdeling is om de volgende pun ten tegen verhuizing van Rotterdam naar Utrecht: Utrecht wil maandag en dins dag veemarkt houden, dan kan de donderdagmarkt worden gesloten. Dat is voor de vee- en vleeshandel onaanvaard baar De veehandel, de vleesgroothan del en Je boeren hebben er veel be lang bij dat de donderdagmarkt in Utrecht floreert. Hierbij dient te worden bedacht dat indien Utrecht zou slagen met de maandag- en dins- dagmarkt Leiden sluit en dan zijn er twee markten minder: donderdag Utrecht en vrijdag Leiden. Dan ls er na woensdag geen enkele rundvee- markt meer in het gehele land. be halve in het noorden. De afdeling doet ten slotte een dringend beroep op de veehandela ren, de vleesgrossiers, de slagers en de boeren de veemarkt Leiden te doen slagen. Dan ook wordt automa tisch meegewerkt aan het behoud van de Utrechtse veemarkt op don derdag. Overigens heeft Utrecht al eerder verklaard de donderdagmarkt niet te willen opheffen. Lelden heeft voor een eventuele markt op maandag en dinsdag (nog) geen goedkeuring van de Kroon ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1