krijgsgevangenen rug in Israel NIXON HERHAALT: IK TREED MET AF VIP Engeland een spoken-paradijs WASAUTOMATEN ieks protest eidt zich uit ehandeling in Egypte was goed Tegenoffensief van president 'eden in erstaking Complete encyclopedie over tovenarij en geesten: PvdA WENST PALESTIJNSE STAAT NAAST ISRAEL nAG 16 NOVEMBER 1973 BUITENLAND :e correspondent) IIZALEM Zo vol waren de kamers met gewonde teruggekeerde krijgsgevangenen in Hashomer-ziekenhuis en met familieleden, dat de artsen nauwelijks gelegenheid kre- de teruggekeerden goed te kunnen onderzoeken. De meesten hebben middelzware lingen, een enkele is zwaar gewond en een paar zijn licht gewond. Dokter Shami, de nrvan het grootste ziekenhuis van Tel Aviv, zei dat de krijgsgevangenen over het al- 1 waren behandeld. Dat bleek ook wel uit het uitstekende moreel van de Israëliërs. 26 van de afgespro- krijgsgevangenen terugkwa- nationale vreugde in lauwelijks drukken. Dit was iar de hele natie naar had sinds premier Meir in de fk van de oorlog had ge- Israël een staakt-het-vu- vliegveld naar het ziekenhuis brach ten. Het lijkt allemaal zo lang terug, terwijl het nauwelijks een maand geleden is dat de oorlog uitbrak. In de ziekenbarakken vindt de i*erena- ging met familieleden plaats. De pi loot die hoort dat zijn vrouw inmid dels bevallen is, die vader die de bij- inkelijk zou stellen van de beltekst opleest: „En gij zult geloven de krijgsgevangenen, in de heer en zijn dienaar Mozes", maar zijn zoon is er vandaag nog niet bij. ureportage van de aankomst krijgsgevangenen op het Lod werd gisteren drie keer ziekenhuis vormde zich bij i van de teruggekeerden menigte, die een glimp wil gen van de 12 ambulances krijgsgevangenen van het De Egyptenaren laten niet voor uit weten wie ze laten gaan en daar om moeten veel wachtenden teleur- e universiteiten bezet S/ATHENE Studenten de universiteit van Patras biereiland Peloponnesos in van Griekenland bezet, hiermee de actie van de steunen die sinds woens- de Polytechnische school bezet houden om meer the vrijheid af te dwingen, tudentenordedienst con- tpegangen van de univer- Patras. Een actiecomité jedeeld dat men over vol- rensmiddelen beschikt om D8 geruime tijd te laten du- ezetters laten leuzen horen rechten tot aan onze over- -brood, recht op onderwijs, en „weg met de regering", hoort men oude volkslie- en en de plaat van Theo- omiQSsini' cwij Heienen'), e werd gisteravond in de van de Polytechnische volop gedemonstreerd, de universiteitsgebouwen schatting 2000 studenten barricadeerd, trokken on- 00 demonstranten door de werden tegen de regering geroepen en pam- ïdeeld. Een groep betogers n een van de overvolle portret van president padopoulos. to van de middag heeft en van de straten voor vrijgemaakt en demon- it de tuin van het naast eh museum verjaagd. La nddag werd de achter de sterke politiemacht sruggetrokken en kon de Je studenten uitgroeien tot le-tegen de regering ge- (astratie. woerder van de bezetters het gebouwencomplex snsmiddelen aanwezig zijn om het zeker tot zondag uit te hou den. „Wij zijn niet tot compromis sen bereid. Wij zullen ons verdedigen als het tot gevechten mocht komen". De woordvoerder zei dat de bezet ting wordt gesteund door studenten van uiterst links tot uiterst rechts. pleegster, maar dat blijkt niet te ko men. Voor vandaag is het afgelopen. De familieleden moeten voor van daag in ieder geval onverrichterzake terug naar huis. Er is ook een va der in uniform. „Ik ben samen met mijn zoon van huis gegaan toen wij gemobiliseerd werden. Mijn zoon is piloot. Ik hoorde 'n paar uur nadat zijn vliegtuig was neergeschoten dat hij krijgsgevangen was". Minder opzien baarden de Egypti sche krijgsgevangenen die gisteren naar Cairo zijn teruggekeerd. Hon derdvijfentwintig gewonde en 250 ge zonde krijgsgevangenen. De behan deling in Israël was uitstekend zo verbeiden de Egyptenaren en die ver pleegsters waren erg aardig. De ge wonde Egyptenaren hadden een exemplaar van de Koran bij zich, een geschenk van de burgemeester van Hebron, sjeik DJabri. Op ambulances werden ze het vliegtuig ingedragen, een gecharter de DC-9 van de Zwitserse maat schappij Bal Air. Later reden er bij de volgende vlucht een aantal auto bussen het vliegveld op, en de Egyp tische soldaten kwamen op een draf- Je de autobus uit en renden het vliegituig in. Technisch is het terugsturen van de Egyptische krijgsgevangenen een wat moeilijke zaak, want het zijn er ruim 8000, veertigmaal zoveel als de Israëli's in Egypte. De uitwisseling van krijgsgevangenen zal ongeveer 'n week duren: iedere dag moeten er 37 Israëli's terugkomen en er gaan daarvoor in de plaats enige honder den Egyptenaren naar huis. Een Israëlisch i meisje roept welkomstwoorden naar een uit Egypte teruggekeerde krijgsgevan gene hij het Tel Hashomer-ziekenhuis in Tel Aviv. WASHINGTON "In weerwil van de druk die op mij wordt uitgeoefend door vrienden dié het goed menen en door vijanden zal ik in verband met de Watergate-crisis niet aftre den", zei president Nixon gisteren op de jaarvergadering van het verbond voor makelaars in onroerende goederen. Hij werd luid toegejuichd na deze woorden. De acht IRA-leden, 'Wegens bomaanslagen in ®aart van dit Jaar zijn 1 tot levenslange gevange- Étoen gedreigd in hon- te gaan. Zij eisen te wor- ïacht naar 'n gevangenis ®land. Zij beschouwen als criminele- maar als "senen. «ranis werden de gevan- - Winchester, een stadje Tan de Britse hoofdstad, Pfoces is gehouden, over- maximaal-beveillgde in verschillende delen Hun verblijfplaatsen ■dm gehouden. Scotland namelijk dat de IRA po- "dernemen hen te be vrij- tordvoerder van de Yard: het plan heeft om deren, zal ook pro- (^angenis binnen te ko- 648 }697J 1 TELEFOON 49345* (4 lijnen) HOEK Nieuwe Beestenmarkt, Leiden Niemand heeft een grotere collectie Niemand kan zo goedkoop leveren als V.I.P. Norm.prijs VIP-prijs MARIJNEN LT 21 779,— ■b CO TURNAMAT S 1138.— 768,- PHILIPS SL 1000 1449.— 1058,- MIELE 412 S 1678,— 1239,- NIEMAND heeft zo'n goede en snelle servicedienst Vergelijk de prijzen. De president had ongeveer hetzelf de al eerder op de dag gezegd tegen 78 Republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden die hij voor een werkontbijt had ontvangen en tegen groepjes senatoren en afgevaardig den die waren uitgenodigd een vraag- en antwoorduur over Watergate bij te wonen. Een van de critici van de president zijn partijgenoot Mark Hatfield, ver klaarde na afloop van het ontbijt met Nixon "echt onder de indruk te zijn van de sfeer van volledige open baarheid". President Nixon voerde het woord, op het Congres van de nationale bond van makelaars in onroerend goed in het hotel Sheraton-park (van ITT) in Washington. Hij werd in 'n optreden van een half uur zesmaal door applaus onderbroken. De president hield zich voorname lijk bezig met het opsommen wat hij in 1973 in binnen- en buitenland heeft bereikt en roerde slechts te gen het slot Watergate aan. Hij zei dat "te ijverige personen" in de pre sidentscampagne van 1972 namens hem enkele fouten hadden gemaakt. "Er zijn fouten gemaakt, fouten die ik niet toegelaten zou hebben, maar fouten waarvoor ik de verant woordelijkheid accepteer". Nixon zei dat "voorzover het de pre sident van de Verenigde Staten be treft, hij het vertrouwen dat in hem is gesteld, niet heeft beschaamd en niet beschamen zal". "Ik kan u verzekeren dat niette genstaande suggesties van enkele, van mijn goedwillende vrienden en eerlijke tegenstanders, ik werd geko zen om een taak te vervullen en zal blijven om mij daarvan te kwijten. Ik zal mij er niet aan onttrekken". De president lijkt een soort tegen offensief te hebben ontketend. Hij heeft tot volgende week dinsdag openbare afspraken op zijn agenda staan. Vandaag begeeft hij zich naar Orlando in Florida voor een rede op de Jaarvergadering van het Ameri kaanse persbureau the Associated Press. Zondag is hij in Macon in Georgia, ter gelegenheid van de ne gentigste verjaardag van een oud-lid van het huis van afgevaardigden en dinsdag spreekt hij in Memphis, Ten nessee, op het landelijke congres van Republikeinse gouverneurs. Het eerste applaus voor Nixon op de makelaarsconventie was opgekla- terd toen haar voorzitter de presi dent had aangekondigd als "Ameri kaan nummer 1" en "Man van de vrede". Waar de president sprak over het buitenland zei hij dat de vooruit zichten in het Midden-Oosten goed waren, maar hij waarschuwde, dat "animositeit die duizenden Jaren heeft bestaan", niet in een vloek en een zucht uit de weg geruimd kan worden. Zelfs al zou de olie vanuit 't Mid den-Oosten weer spoedig onbelem merd naar de Verenigde Staten gaan vloeien, zei hij, zullen er in de toekomst tekorten blijven optreden. De Verenigde Staten zullen daarom streven naar onafhankelijkheid in de energievoorziening tegen 1976, 200-ste verjaardag van de natie. LONDEN (UPI) "Bij de grote gebeurtenissen in het le ven geboorte, huwelijk, dood keren wij, om het lot te be zweren, terug tot de toverij uit vroeger dagen", zo heet het in een encyclopedie van 552 bladzijden die Reader's Digest heeft samengesteld en waarin alle bovennatuurlijke overleveringen die op de Britse eilanden nog steeds in omloop zijn, zijn bijeen gebracht. streek heeft haar legenden van zee meerminnen, smokkelaars en scheepswrakken. Iedere landstreek, heeft haar reuzen en ontmoetingen met de duivel. Bijna elk dorp heeft zijn legendarische figuur van de schimmenjager van Windsor tot de duivelshond van Suffolk of de lelijke heks van Berkeley. - De speciale politieke J^de Algemene Vergade- VN heeft gisteravond meerderheid een anti- Solutie aanvaard. Daarin gepleit Zuid-Afrika te !?ens de tekst zijn de ^wegingen" in dat land ^genwoordigers" van Afrikaanse volk. Het werd goedgekeurd drie stemmen (de VS, Portugal) bij 23 ont- jaaronder alle landen jftpa, Australië, Canada, &Q Mexico. We leren er dat wie 's nachts door het woeste veengebied van Dartmoor trekt en er blaffende hon den en een paardespan hoort, dade lijk met het gelaat op de grond moet gaan liggen. Opkijken bete kent de dood. Wie op een huwelijksreceptie aan wezig is mag blij zijn als niemand de bruid de bruiloftstaart op het hoofd smakt, want dat was eeuwen lang het gebruik. Die gewoonte is nu wel zo goed als uitgestorven, maar in het pas verschenen boek wordt aangetoond hoeveel bijgeloof, gebruiken en legenden nog steeds voortleven en in het moderne leven een grotere rol spelen dan men zou Symboliek Legenden Het huwelijk is hier een dankbaar voorbeeld. Aan alles, van de trouw ring tot de bruiloftstaart, is een oude symboliek verbonden die soms te ruggaat tot de heidense tijd. Confet ti is het moderne surrogaat voor de graankorrels die bruid en bruidegom over het hoofd gestrooid kregen om vruchtbaarheid te waarborgen. De bruid wordt over de drempel gedra gen om de boze geesten, die daar schuilen te verschalken. Haar sluier onttrekt haar aan het kwade oog. Zuiver, hoewel zeer oud volksgeloof, is hetgeen verband houdt met het aanraken van hout of het lopen on der ladders. Iedere Britse kust- Sommige Britse legenden zijn ver vormde versies van overleveringen, uit andere landen of tijden. Zo luidt het volksverhaal dat de Karos die door paarden zonder kop achter blaf fende honden door het woeste veen- land van Dartmoor wordt getrokken wordt gemend door Sir Francis Dra ke, de beruchte vice-admiraal van Elizabeth I. In het oude Noorwegen was die spookruiter Odin, de noord- Germaanse krijgsgod. In Frankrijk was het Karei de Grote. In de Ver enigde Staten werd het de cowboy van het liedje "Ghost riders in the sky". Al het bovennatuurlijke begint met mysterie, iets onbegrijpelijks de mens toch een verkla ring wil. „Mysteries zijn voor de menselijke geest zo knellend als een zandkorrel voor een oester", zo leert het boek. „Zoals in de oester uit de prikkel van de zandkorrel een parel groeit, zo schept de mens rond de raadsels in het heelal uit zijn behoef te aan een verklaring wonderen van verbeelding". Zo ontstonden de verhalen van feeetn en kabouters, de legenden over de bovennatuurlijke oorsprong ran grillige rotsen en bergen en wellicht ook de spookverhalen. Groot-Bittan- nië is een paradijs voor spoken. Er zijn er overal. Er is een militaire geest die de eerste maal verscheen in 1943 en biljart speelde. Er is de rusteloze schim van Anna Boleyn, de ongeluk kige vrouw van Hendrik VIII, die volgens de encyclopedie vaak ver schijnt in ten minste vijf verschillen de landhuizen. De pastorie van Barley stond om zijn spookverschijningen bijna een eeuw lang bekend als het meest door geesten bezochte huis in Engeland tot het, zoals 'n geest het had voor speld, in 1939 afbrandde. Geesten van mensen die in burchten of oude hui zen werden ingemetseld, komen zo veel voor dat iedereen het de gewoon ste zaak vindt. Missohien wel het meest schrijnen de van de honderden, in de encyclo pedie verzamelde spookverhalen be treft Reculver, 'n massieve Romein se vesting, waar volgens de plaatse lijke bevolking huilende baby's rond waren. Niemand kende echter het waarom, tot archeologen in 1966 bij opgravingen onder de grondvesten van de oude versterking een aantal geraamten van heel kleine kinderen vonden. De herinnering aan een heel oude tragedie of wellicht aan een ri tueel offer was in de streek bij na 2000 Jaar blijven voortleven, zo zegt het boek, maar niemand wist nog waarop het oude volksverhaal steunde. Boos telegram naar Sadaf Gaddafi razend over „bestand" TRIPOLI De Libische leider kolo nel Moeammar Gaddafi heeft presi dent Anwar Sadat van Egypte in een telegram verweten zonder Libië te raadplegen de Jongste oorlog tegen Israël te hebben gevoerd en in een bestand te hebben toegestemd. Dit heeft het Libische persbureau Arna bekendgemaakt. Sadat heeft op deze wijze volgens Gaddafi de door veertig miljoen Arabieren goedgekeurde grondwet geschonden. Van deze federatie ma ken deel uit Egypte, Syrië en Libië. De Libische leider zegt dat alleen zijn land de bepalingen van de federale grondwet in acht heeft genomen In zijn telegram aan Sadat heeft Gaddafi volgens het Libische persbu reau met 'ongekende heftigheid' het bestand in het Midden-Oosten ver oordeeld en gezegd dat hij „hoogst razend" was over wat er is gebeurd bij kilometerpaal 101 aan de weg van Suez naar Cairo, waar Egyptische en Israëlische officieren een ontmoeting hebben gehad. De Libische leider zei er niet van te kunnen slapen. 'Of', zo zei hij in zyn telegram aan Sadat, ..slaap ik wel en beleef ik alleen maar een vreselijke en eigenaardige nachtmerrie". Gaddafi maakte verder bezwaren tegen het feit dat er een einde aan de gevechten is gemaakt. Dit zal volgens hem kunnen leiden tot twee dingen: of een afstaan aan de vijand van grondgebied dat hij in 1948 of in 1973 heeft bezet of tot een terugtrekken een gedeeltelijke terugtrekking die natuurlijk aan bepaalde voorwaar den zal zijn geboden. Beide dingen lijn, aldus Gaddafi, een feit geworden „zelfs als u het niet aanvaardt en natuurlijk zult u geen van beide aanvaarden, maar toch zijn ze een voldongen feit ge worden." ..Mijnheer de president u zult nog groter worden als u ons wilt leiden door een oorlog, zelfs een zonder het zwaard, waarin wij in de bergen, de bossen en op het open veld zullen le ven zonder olie, zonder elektriciteit, zonder steden en ontspanning, zonder een politiek leven, maar met onze waardigheid, onze ridderlijkheid onze identiteit". Het oversteken door de Egyptische troepen van het Suezkanaal en het bestormen van de Israëlische Bar-lew linie en de strijd op de hoogvlakte van Golan hebben, aldus Gaddafi in zijn telegram, de bekwaamheid en de moed van de Arabische soldaat aan getoond. „Maar dat behoefde geen bevestiging en de oorlog is niet ge voerd om dit te bewijzen, maar wel om de in 1967 bezette gebieden te be vrijden.... Als wij gestreden hebben om het bezette grondgebied terug te winnen, dan hebben wij in gestemd met een bestand zonder de bezette gebieden te bevrijden als wij alleen hebben gevochten om onza waardigheid terug te winnen, dan hebben wij nu goed gevonden dat de ze bij kilometerpaal 101 is besmeurd", aldus Gaddafi. DEN HAAG Fractievoorzitter, drs. Ed van Thijn van de PvdA heeft gezegd, dat zijn partij een Pa lestijnse staat wenst naast Israël niet ten koste van Israël. "Dat de Palestijnen ook recht hebben op 'n eigen staat is al geruime tijd de opvatting van de PvdA", zei Van Thijn op een spreekbeurt in het Groningse Leek. Volgens de PvdA-fractievoorzitter, tast de verklaring van de negen EG- landen over de Midden-Oosten-crisis het Nederlandse standpunt niet in de kern aan. Dat standpunt is onder meer, dat aan de onderhandelings tafel een politieke oplossing voor het Palestijnse vraagstuk gevonden moet worden. Overigens vond Van Thijn, dat "de wijze waarop de EG-landen 't hoofd bieden aan de pressiepolitiek van de Arabische landen een testcase voor de mate waarin de Europese een wording wortel heeft geschoten". Noorse kroon gerevalueerd OSLO De Noorse regering hoeft donderdag de opwaardering van de Kroon met 5 percent met in gang van vandaag bekendgemaakt. Minister van Financiën Per Klep- pe zei op een persconferentie dat de maatregel tot bedoeling had de inflatie tegen te gaan. De maatregel was ingegeven door de grote groei van de Invoer en van de prijzen daarvan in de laatste maanden, aldus de minister, maar hij gaf toe dat de regering was ge dwongen eerder tot revaluatie over te gaan dan men deze week van plan was. De opwaardering, aldus Kleppe, zal worden gevolgd door andere stappen om de prijsstijgingen tegen te gaan en ge salarieerden een ef fectief inkomen veilig te verzekeren. Dr. Van Roijen De bijzondere afgezant van Nederland, dr. J. H. van Roijen. heeft Koning Feisal van Saoedi-Arabië gisteren een bood schap van Koningin Juliana over handigd. Het Saoedi-Arabische pers bureau noemde dr. Van Roijen niet met name, maar meldde dat de ko ning via een speciale afgezant een boodschap van de koningin had ont vangende inhoud ia niet onthuld

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9