Kruidendokter vrij sterk erminderd toerekenbaar WAARSCHUWING Verplichte ondertrouw is geen fnbreuk op menselijke vrijheid Lubbers: 'Prijzen zeker 8% omhoog Iff icier eist 2V2 jaar en t.b.r. 11 ct dreigt opheffing ngsverbod VIP Uit in de Randstad Mr. J. A. Nota over kinderhuwelijk: sterbandJ bandenservice (616 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 BOSCH "Als hij echt zo gevaarlijk is moet hij niet 5I naar huis. Het gaat er niet om hoe hij nu is, alleen be is hoe hij bij het plegen van het feit was. Ik vind het pezelige zaak geen gevangenisstraf te vorderen, dat is le generale preventie niet te aanvaarden. Een gevangenis- hoeft ook niet in een gevangenis te worden doorgebracht, ook in een psychiatrische inrichting." made voor de kruidendokter «ren, de nu 47-jarige Wil de Moosdijk Zo denkt de ran Justitie bij de Bossche l, mr. J. Hulleman, er jeren moest de meester-op- óch samen met zijn broer lorden voor de beroving van het grenswisselkantoor i, Thom de Lange, ner vorig Jaar dreunde in zijn villa de man met rhamer op het hoofd en samen met zijn 52-Jarige met medeneming van net meer dan een miljoen in ton van deze buit is Dat deed dr. Adriaens dan ook. Maar met de 'kanttekening dat er dan vrij spoedig een proefverlof moet komen, omdat opsluiting fa taal zou zijn. Bij de geringste nieu we misstap zou Van de Moosdijk dan in het kader van een ter be schikking stelling weer kunnen wor den gepakt. Als heel dunne stro halm zag hij, dat de drie zoons, die hun vader vroeger verafgoodden nu tegen hem in de oppositie zijn. Een derde mening kwam van raads vrouw mr. Van de Pias-Kluit: ..Ik ben geschokt door de hoge eis: twee-en-half Jaar en t.b.r. is een combinatie, die je voor een moord zaak zou verwachten". Zij vroeg de rechtbank Van de Moosdijk niet voor goed uit de maatschappij te houden en hele maal kapot te maken, al zou een deel van de bevolking dat wel wen sen Het gezin heeft genoeg geleden, de vader hoeft zich echt geen gek kigheid meer in zijn hoofd te ha- toestand t foorarrest spectaculair ge- simulatie was hierbij 1 sprake. ipeutische behandeling is haalbaar. a-hailf Jaar gevangenisstraf ti vorderde de officier fce- waarbij hij de kruiden- ovendien onvoorwaardelijk hikking van de regering stellen. Ke had ook de 31 -Jarige psychiater dr. L. J. E. op het oog. Hij heeft Wil- |durig geobserveerd in de Mevrouw van de Plas benadrukte Observatie Kliniek de vrees van de kruidendokter voor Gevangeniswezen in het gevang: „Als hij in het begin- Jlaar gevangenisstraf had stadium maar eens een maand had dokter geen enkele zin. gekregen voor het onbevoegd uitoe- ti] sterk verminderd toere- fonen van de geneeskunst zou hij Hi] is stellig gevaarlijk, er misschien zo zijn geschrokken, dat W hans dat hij op dezelfde hij een eerlijk marktkoopman in y touw anderen zal bedrie- schoenen was geworden". moet tegen Een vierde oordeel werd voor het hermd worden", had de ze- Paleis van justitie geveld. Op de leconcludeerd. straat, die de fraaie naam Spin- „Nog veel groter wordt huiswal draagt, 6tond helemaal r wanneer de gezinsbond uit het Belgische Gent gekomen zou worden. Hij aanbidt de secretaris van het comité van f en zijn gezin. Als hij Belgen, dat, een appeltje met Van st zal hij nog verder af- de Moosdijk heeft te schillen, hon derden arme stumpers, die door de Van Moosdijks Casterense charlatan zijn opgelicht en met valse illusies op beterschap van hun dierbaren begoocheld. Hij droeg een sandwichbord met op de ene kant een groot portret van Willem en op de andere de bittere tekst „Edelachtbare, heb medelij- ft weer doen. de mensen den: hij heeft nog miljoenen", bedriegen, de wereld wil Wflt daar van zij: deze zaak ging om ruim een miljoen en Van de Moosdijk zegt dat hij niieit weet waar die zijn. Op een ton na moet alles volgens hem nog in de bossen bij Vessem liggen, waar hij de buit na de roof samen met zijn broer heeft verstopt. Waar precies? De gebroe ders kunnen het niet zeggen. Wie dat moge geloven, de oficier niet. Hij verdisconteert in zijn eis de voor hem niet weg te vlakken kans dat het tweetal straks goede sier van de buit zal maken. Hoe kwam Van de Moosdijk, be rucht door zijn gladde oplichters praktijken „hij maakte schaam teloos misbruik van zijn sterke sug- gestiebele gaven, hij heeft macht over veel mensen", zegt de psychia ter tot een geweldsdelict? Zijn slachtoffer was in de bankman De Lange makkelijk gevonden. Hoe wel deze wist dat Van de Moosdijk failliet was ging hij in de vroege 10 november 1972 naar diens woning met ruim een miljoen bij zich, wisselgeld voor Belgische 'ezel Mng van dit verbond is valu^a die Van de Moosdijk zou ;ter De Gaay Fort- hebbe,n- tondigd. Daarnaast heeft HiJ kree£ een MaP met een tentha- intrekking van het ver- mer> broer Frans nam de tas met in de troonrede. De pro- ®ed en het 'tweetal verdween in de Seringsfracties PvdA, bassen. Willem werd na enige dagen PR hebben gisteren het gepakt in zijn huis, dat hij niet 1 de regering bejubeld. kon missen, Frans in Duitsland. Op dat ambtenaren dezelf- een ton na was en bleef het geld toekomen als werkne- weg. M particuliere bedrijfsle- Officier, rechters en verdedigsters lieten hun zeer duidelijke twijfels tre christen-democrati- blijken aan de blanke onschuld van hgsfractie, de KVP, heeft de chef van het wisselkantoor, (lakte gehouden. maar konden als enig zeker gegeven 'luidt is KVP-mlnister vaststellen, dat deze op z'n minst Van Agt in een moei lij- enorm stom, naïef en onverant- terecht gekomen. Tot nu woordelijk had gehandeld in het openbaar het Getuigen, die de Van Moosdijks di- n het toenmalige kabi- reet na hun misdaad al dan niet nooit afgevallen. Over bewust hebben geholpen zoals de staat hij voor de nood- tondikke Willem Heuvelmans, die i veel verder gaande hen naar een duikadres bracht en In h k Uyl maakten niet erg veel duidelijk in n a Tr.r«.»ri« deZe duistere zaak Er staat wel vast, dat Willem van Archieffoto's van de Brabantse kruidendokter Willem van de Moosdijk (links) en zijn broer Frans die gisteren voor de rechtbank in Den Bosch terechtstonden i.v.m. de beroving van een employé van de NV Grenswisselkantoren. de Moosdijk al met het plan begon te spelen in april, toen hij wist dat hij onvoorwaardelijk voor negen maanden de cel in zou moeten. Hij wilde, zo denkt de officier, in zijn paniek ln een klap een zo grote slag slaan, dat hij voor goed zou kunnen vluchten. In hoeverre broer Frans met een straflijst van meer dan tien jaar gevangenis het plan heeft ingefluis terd blijft de vraag. Willem zei dat dit zo was toen zijn eigen zaak diende. Maar hij weigerde onder ede tegen zijn broer te getuigen. Frans beweerde van de prins geen kwaad te weten en zea niets van de aanslag op de bankman te hebben geweten. Hij had alleen de tas met het miljoen meegepakt toen zijn broer hem op de fatale ochtend smeekte. „Laat me nu niet in de steek". Hij zou hierbij niet hebben vermoed dat de tas van de banklo- per was, laat staan dat hij naar de inhoud van een miljoen had kunnen gissen. De rechtbank zal het allemaal moe ten uitzoeken voor zij op 29 no vember vonnis wijst. ADVERTENTIE worden" heeft gen de dokter gezegd, „Ik eel goed, dat ik in uw gevaarlijk ben en dat u t.bjr. zult geven". WG Een conflict tus- •fractie in de Tweede Ka- regering-Den Uyl is on- ils de regering vast- voorgestelde opheffing morgen 11 ahngsverbod voor ambte- °"vo TELEFOON 49345* (4 lijnen) HOEK Nieuwe Beestenmarkt, Leiden Elk jaar om deze tijd schieten de nieuwbakken collega's de grond uit om een graantje mee te pikken van de drukke maanden (wij gunnen het hun). Doch realiseer U dat er geen fabriek is die u garantie verleent op een tweedehands televisie of wasautomaat. V.I.P. levert uitsluitend NIEUW en onbeschadigd voor prijzen, waar NIEMAND voor kan leveren. NEFF afzuigkap Norm.pr. 398,- 8 verschillende merken op voorraad. in R.V.S., ELEKTRISCHE DEKENS zowel één als tweepersoons, 10 bekende merken. 5 jaar garantie anaf VIP-pr. 269,- 179,- 64,50 LEIDEN LAK-theater: 16 nov. 20.15 uur Diepen (Mickery-circuit) Het Rijnlands Lyceum: 17 nov. 20.15 uur Toneelgroep Podium met "De Cirkel" van W. Somerset Maugham; 21 nov. 20.15 uur Fiesta Gitaraa. AMSTERDAM Shaffy-theater: 16, 17 en 23 nov. 24.00 uur Jango Edwards Note Rae; 17 nov. 24.00 uur De Ketelshow, try-out; 20, 21 en 22 nov. 20.30 uur De Ketelshow: 20 nov. 22.00 uur Amsterdams Volks-, Salon en Amusementsork.21. nov. 23.00 uur Boy Edgar Sound. Concertgebouw: 16 nov. 20.15 uur Amsterdams Phil. Ork.; 20 15 uur Vriendenkransconcert van de Concertgebouwvrienden; 17 nov. 20.15 uur Ned. Kamer ork. od.v. Karl Richter; 20.15 uur Trio a cord es francais; 19 nov. 20.15 uur Concartgebouwork. o.l.v. Erich Leinsdorf; 20 nov. 20.15 uur Amsterdams Phil. Ork. od.v. Anton Kersjes; 20.15 uur Stanley Hoogland, piano; 21 nov. 20.15 uur Mimura all girl harp orchestra of Tokyo; 20.15 uur Pine Arts Kwartet; 22 nov. 20.15 uur Amsterdams Phil Ork. o.l.v. Anton Stadsschouwburg: 16 en 18 nov. 20.15 uur Publiekstheaiter, Droom van een midzomernacht; 17 nov. 20.15 uur Publiekstheater King Lear; 20 en 21 nov. 20.00 uur Ned. Operastichting Wozzeck; 22 nov. 20.15 uur Nationaal Ballet, Giselle. Theater Carré: tm. 3 februari (uitgez. maandag )20.15 uur Wat een planeet, musical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. Klein Bellevue: mnd. nov. uitgez. ma.) 2030 uur Wat je zegt ben je zelf, Gerard Cox en Frans Halsema; mnd. nov. vrijdags en zaterdags 24.00 uur Late night jazz. ROTTERDAM Hofpleintheater: 16, 17, 18, 19, 21 en 22 nov. 20.15 uur Hugo Claus' Blauw blauw. Groote Schouwburg: 16 nov. 20.15 uur Peer Gynt van Ibsen door de Wageningse Studenten Toneelvereniging Pierrot et Colombne. De Doelen: 16 nov. 20.15 uur Avond der violen. Herman Krebbers, Theo Olof en Emmy Verhey; 20.15 uur Concert door Ned. Kamer- ork. o-l.v. Karl Richters; 24.15 uur Opening Newport Jazzfestival 1973 met Sarah Vaughan en haar trio en The Young Giants of Jazz; 17 nov. 20.15 uur Concert door B. B. King and his Band in het kader van het Newport Jazzfestival; 24.15 uur Miles Davis (Newport Festival); 18 nov. 20.15 Duke Ellington en orkest (New port Jazzfestival); 19 nov. 20.15 uur Joegoslavische avond voor buitenlandse werknemers; 20 nov. 20.15 uur Concert door Aka- demika Kwartet voor Kamer-muziekvereniging; 21 nov. 20.15 uur Concert door Politie Mannenkoor Hermandad mm.v. Mari nierskapel; 22 nov. 20.15 optreden van Zarah Leander; 20.15 uur Accordeonfestival met Rotterdamse orkesten. De Lantaren: 16 nov. 20.30 uur Weg te ja/ter met ritueel dagpro gramma "Onderweg"; 24.15 uur Jazzconcert door Chris Hinze en zijn groep; 18 nov. 20.30 uur Optreden van de Japanse dansers Eiko, Koma en Mitsutaka Ishii; 20 nov. 20.30 uur Bluesfestival; 21 en 22 nov. 21.30 uur Pam Brightens V-theatre uit Londen brengt het met de John Whiting Award bekroonde stuk van Heachcote Williams "AD/DC". Rotterdamse Schouwburg: 17 en 18 nov. 20.15 uur Zuidelijk To neel Globe met "Ik, Claudius"; 19 nov. 20.15 uur Opera Carmen Jones, negerensemble uit New York: 20 nov. 20.15 uur Nationale Ballet; 21 en 22 nov. 20.15 uur Amsterdamse Publiekstheater met "Koning Lear". Theater In den Twijfelaar: 17 nov. 20.15 uur Optreden van Dimitri van Toren; 22 nov. 20.30 Optreden van het Peter Blanker Consort. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 16 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met Hendrik IV; 17, 18 en 22 nov. Haagse Comedie met Tartuffe; 19 nov. 20.15 uur Galas Karsen-ty-Herbert mot "Duos sur canape"; 20 nov. 20.15 uur Toneelgroep Theater met Kleine Alioe van Edward Al- bee; 21 nov. 20.15 Toneel groep Globe met De ingebeelde zieke van Molière. HOT-Theater: 16 en 17 nov. 20.30 uur Het Nederlands Danstheater met oa. Moves en Ready Made; 20 en 21 nov. 20.30 uur Haagse Comedie met "Warenar"; 22 nov. 20.30 uur Haagse Comedie met Philoktetes. Circustheater: 16 en 18 nov. 20.00 uur Nederlandse Operastichting met Wozzeck; 19 nov. 20.15 uur Residentiekoor met "Die Jahres- zeiten". Diligentia: 16 nov. 20.15 uur Fans Jansen met Kwartetten; 17, 20 en 21 nov. 20.15 uur Concert door het Deens Kamermuzieken- semble Vestjysk; 22 nov. 20.15 uur Recital door Eflly Ameling (so praan) en Dalton Baldwin (piano). Congresgebouw: 20 nov. 20.15 uur Afscheidsconcert door Zarah Leander. De Uithof: 20, 21 en 22 nov. Holiday on Ice met oa. Joan Haan- appel. Theater In de Steeg: 16 en 17 nov. 21.00 uur Cabaret De Bastaard; 18 tïov. 21.00 uur Old Movie Club: The Lady Vanishes. Theater Pepijn: 16 en 17 nov. 20.30 uur Kabaretkienjool met "Wees mijn gast, sprak de spin tot de vlieg". DEN HAAG Dit Jaar zullen de prijzen gemiddeld "zeker" acht pro cent stijgen. Minister Lubbers van Economische Zaken voorspelde dit gisteren in de Tweede Kamer. De minister erkende, dat de op waardering van de gulden niet het gewenste effect heeft gehad: terug- binding van de scherpe prijsstijgin gen van de laatste Jaren. Wel vond hij, dat de revaluatie een stabilise- V) rende werking had gehad. Zonder op waardering van de gulden waren de prijzen nog hoger uitgevallen. Een van de oorzaken zijn de fabel achtige prijsstijgingen van grond stoffen. Ter Illustratie gaf Lubbers enkele cijfers. Tussen mei en okto ber van dit Jaar steeg de koperprijs met 100%, de prijs van tin met 50%, van zink met 200% van van wol even eens 200.% *n in de Tweede Kamer. Jg van de regering om Gaay Fortman als namens het kabinet te &n heeft schipbreuk ge- de AR-fractie heeft gekeerd. Volgens 5r Rooi vink die destijds standpunt van het kabi- De Nederlandse Operastichting brengt een nieuwe produktie van de opera „Wozzeck" van Alban Berg. Voorstellingen worden gegeven op 16 en 18 november in het Circus- heeft bepaald, zal de theater in Scheveningen en op 20. nu tegen de voorstellen 21, 23 en 25 november in de Stads schouwburg in Amsterdam. De opra, die in 1925 zijn wereld première in Berlijn beleefde werd in ons land ook in '66 en '68 opgevoerd. Nu wordt de titelrol voor het eerst door een Ned eilander vertolkt: Jan Derksen. strafrechtelijke *Ppen. uitdrukkelijke aankondl- «u disciplinair verbod blijft, zijn deze voor- AR-fractie in 'n verband komen te staan. ADVERTENTIE w Rija A rstI^ L A j Amersfoort A en- ~*°edé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Mcppel ■JNurden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardingen *terwoudsewcg 7, bij Herenstraat/5-mei-Laan,.tcl. 01710 - 43590. "'Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nabij Avifauna, tel. Ö1720 - 92844. LEIDEN Mr. J. A. Nota, lec tor aan de Leidse universiteit, heeft zich bij zijn ambtsaanvaarding de vraag gesteld of het niet beter zou zijn voor trouwlustigen van zestien tot achttien jaar een verplichte on dertrouw van zes maanden in te voeren. Hij reageerde daarmee op het advies van de zg. commissie- Wiarda die het huwelijk voor jon geren onder achttien jaar wil ver bieden en een dispensatie-regeling wil creëren voor mensen vanaf zestien Jaar. Achteraf blijkt dat mr. Nota met het advies van de commissie-Wiarda helemaal niet gelukkig„Een onderzoek heetf uitgewezen dat er tegenwoordig jaarlijks duizen den Jongeren onder achttien jaar trouwen. Em dat betekent dus dat ze in de visie van de commissie- Wiarda allemaal naar de rechter zouden moeten gaan om dispensatie van het verbod te vragen". Dit is overigens maar één van de redenen waarom mr. Nota het ad vies van de commissie als een „min der gelukkig advies" kwalificeert. Hij zegt: „Het maakt inbreuk op de huwelijksvrijheid en het werkt een concubinaat biliteneohteli J ke samenleving) in de hand. Als trouw lustigen onder achttien jaar dispen satie moeten vragen, dan zullen ze al gauw zeggen: dat is veel te las tig. Dan kiezen ze het concubinaat. En dat is toch niet erg gelukkig. Want hoe gemakkelijk is het dan niet om van de partner weg te lo pen, met alle gevolgen van dien voor de kinderen bij voorbeeld". In de huidige regeling moeten meisjes en jongens die in de huwe lijksboot willen stappen respectie velijk 16 en 18 Jaar oud zijn. Onder die leeftijd is in bepaalde gevallen dispensatie mogelijk. Wanneer er bijvoorbeeld een kindje op komst is. Mr. Nota: „De bedoeling van die zes maanden verplichte ondertrouw is dat er eens rustig over kan wor den nagedacht. Het idee van: als het meisje in verwachting raakt, moet ze gelijk trouwen, zodat ze van de straat wordt gehaald, Is nu toch wel verouderd. Op die manier is er geen enkele vrijheid*'. Mr. Nota heeft o.a. als rechter- plaatsvervanger bij de rechtbank in Den Haag te veel mislukte kinder huwelijken meegemaakt om er woorden van waardering aan te be steden. Hij wenst het kinderhuwe lijk zoveel mogelijk tegen te gaan. Want, zo redeneert hij, voor meisjes ender achttien Jaar is het een schier onmogelijke opgaaf om zowel moeder als huisvrouw te zijn. Dat hij daar om het op handen zijnde kinderhu welijk aan de toets van zes maanden verplichte ondertrouw wil onderwer pen, acht hij niet minder dan vanzelfsprekend. "Die zes maanden kun je beschouwen als een soort kennlsmakingstijd of een bedenk tijd, en ook als een proefhuwelljk. Met die zes maanden heb lk geen specifieke bedoeling gehad. Ik heb die termijn ontleend aan gegevens van de Engelse gezinssoétoloog Goo- de, die een onderzoek heeft Inge steld naar gescheiden vrouwen. Uit dat onderzoek bleek dat zeventig procent minder dan zes maanden verkering had gehad". In de door mr. Nota voorgestelde regeling zijn geen strenge grenzen opgetrokken. In bepaalde gevallen is ook hier dispensatie mogelijk. De termijn van zes maanden wordt dan vla de rechter verkort. De vraag of in zijn regeling het aantal trouwlustigen onder acht tien jaar niet eerder groter zal worden, doet mr. Nota aanvankelijk wat twijfelen. Later zegt hij: "De invloed van de wet is zeer beperkt, dacht ik. Het grote voordeel van uitstelsel is dat er geen sociaal on recht wordt gedaan. Het maakt geen inbreuk op de menselijke vrij heid. En bij een verbod ligt dat wel wat anders".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7