Bord "Gesloten voor bedrijven jongens zijn voor mij nummer een Veel animo voor meedenken Mening enkele stafleden prevaleert in ziekenhuis ijoVER NIEUW STREEKPLAN Aclvies van boze leden commissie economische zaken: 55 Opschieten met slachthuis" W. J. van Zijp neemt afscheid van aannemerscursus BIJPAG 16 NOVEMBER 1973 PEN "De bereidheid om mee [pen denken bij de samenstelling een nieuw streekplan Zuid-Hol- ttX.West, is verrassend groot". Tot tconclusie kwam drs. H. Zaalberg, -jaris van de Provinciale Raad tde Ruimtelijke Ordening gister- jj in Holiday Inn, waar hij voor I^idsche Vereeniging van Indus- 0en een inleiding hield over 'Tn- j in ruimtelijke ordening", r het streekplan, dat 650 km2 e provincie omvat een gebied 12 miljoen mensen wonen en nieuwe inspraakprocedure den gevolgd. Nog voor het einde oe maand zullen vier streekcom- worden benoemd, die zich zul- caan bezighouden met de vier waarin het streekplangebied herverdeeld. t.w. de Bollenstreek, en en omgeving, de agglomeratie Jï* iHaag en het Westland met Delft omstreken. In tegenstelling tot de procedure bij het streekplan Plassengebied zul len de streekcommissies worden ge formeerd nog voor er een ontwerp- streekplan bestaat. Voor deze streek- commissies, die elk zullen bestaan uit twintig man, zyn de afgelopen maan den in totaal 285 aanmeldingen bin nengekomen; het merendeel 220 via advertenties in de dagbladen. De Provinciale Raad voor de Ruim telijke Ordening heeft inmiddels een selectie gemaakt uit deze aanmeldin gen en een aanbeveling gedaan aan Gedeputeerde Staten. Deze voor dracht zal op 20 november as. in de vaste provinciale commissie voor de ruimtelijke Ordening worden behan deld. Drs. Zaalberg zei te verwachten dat kort daarna waarschijnlijk nog deze maand de streekcommissies zullen worden geïnstalleerd. Zij zullen dan onmiddellijk aan de slag kunnen met een aantal richtlij nen, dat door de Provinciale Plano logische Dienst is op gesteld. Ze zijn vervat in een nota "Plandoelen voor het Streekplan Zuid-Holland-West die op 23 november zal worden gepu bliceerd. Ook diegenen, die zicsh hebben aangemeld voor de streekcommissie en die niet zijn verkozen in de re gio Leiden waren er 64 aanmeldingen enin de Bollenstreek 31 zullen toch op de hoogte worden gehouden van de vorderingen van de commis sie. Daartoe zullen op gezette tijden informatiekranten worden samenge steld. Bovendien zullen zij een eigen inbreng kunnen geven via de werk groepen. die de streekcommissie zal formeren. De Provinciale Raad voor de Ruim telijke Ordening zal er op toezien, dat bij het streekplan werkelijk sprake is van inspraak. Alle ideeën van de streekcommissies zullen dan ook direct worden doorgestuurd naar het provinciaal bestuur. Sprekend over de werkwijze van de nu ruim 'n jaar functionerende Raad voor de Ruimtelijke Ordening zei drs. Zaalberg, dat de inspraak tot dusver steeds gegeven werd als het "prena tale stadium" voorbij was. Daar wordt nu met de vorming van de streek- n een zeer vroeg stadium einde aan te maken. Drs. Zaalberg stelde vast, dat de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland de door de Tweede Nota voor de ruimtelijke ordening voorgeschreven "gebundelde deconcentratie" tot dusver volledig is mislukt. "De groei van de groeigemeenten was geringer dan de taakstelling. Daartegenover stond dat het "groene hart" dicht slibde doordat de dorpen in dit gebied sneller groeiden dan wenselijk was." Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Waterivaar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet "altijd voor deliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers, ivaardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. IEIDEN De sloop van de 5rmalige fabriek van de van de bakkerij- vndstoffenfabriek Backer ïo. aan het Utrechtse oad vordert gestaag, de twe ehuizen op de je Rijndijk die vlak naast terrein gelegen zijn zul- de grond moeten ruimte te scheppen voor aantal flats die zullen gj Hen gebouwd ten behoeve 'de werkende jongeren. (Foto Jan Holvast) •h: erlovingsringen LEIDEN "Meermalen hebben we gesproken over de abortus provoca- tus. Bij ons allen bestaat er ongenoe- voordracht de resultaten raad tussen 4 huisartsen cologen uit de regio die de relatie dat de aan dit ziekenhuis huisarts-gynaecoloog uitvoerig had gen verbonden gynaecologen regelmatig zowel vrouwen als huisartsen telen moeten stellen, terwijl zij niet allen persoonlijk afwijzend tegenover deze hulpverlening staan. De huisartsen 1 een be-de vraag gesteld 2 gynae- sproken voorstander van abortus pro- vocatus was uitgenodigd over de huisarts en vrouwenarts te den doorgesproken. De Leiderdorpse komen houden. Forum-leider prof. dr huisarts vertolkte derhalve ook de H. J. P. M. Dijkhuis antwoordde mening van de gespreksgroep toen daarop dat 'Wij zijn van mening dat LEIDEN Een overvolle agenda, grapjes makende com missieleden: zo'n beetje het beeld van de commissie voor eco nomische zaken. Zo begon het gisteravond ook, maar plotse linge boze uitvallen van Zunderman (DS'70), Van Baaren en Van Aken (beiden PvdA) brachten enige actie. De commissie heeft zich uitge- Zunderman onderstreepte deze uit sproken een aparte vergadering uit spraak. Hij nam min of meer het te schrijven en daar wethouder idee van Van Baaren over door te Kret uit te nodigen tekst en uitleg zeggen dat er een groot hek om Lei- te komen geven over het beleid dat den moet komen met daaraan het de sociografische dienst van het volgende bord: "geen toegang voor 'n lezing grondbedrijf voert t.a.v. de vestiging 'an bedrijven in Leiden. Van Baaren: "Die benadering, is •onduit slecht. We kunnen net die niet kunnen stadsont- ikkelen". Wethouder Lijten dacht dat er sprake was van een gebrek goed bordje -< zijn 1 zich e wijziging in het huidige kwam hij terug op de houding uitnodiging. Zeer ln het kort stad zetten met erop i de rand van de coördinatie en meende dat het goed ben. verse Leidse wijken was de commis-. sie ook niet geheel en al gelukig. Van Aken vroeg waarom er eerst via de pers informatie is gegeven, in plaats van via de gemeente. Vol gens hem is er duidelijk sprake van vestigingsbeleid. "Iedereen zit te gil len en te jammeren en te klagen. Wanneer er een grootwinkelbedrijf komt. Daar springen we meteen bo venop. Waarom doen we dat niet als ten gevolge va neen ongecoördineerd vestigingsbeleid een aantal melk boeren in de knel komen? Wethouder Lijten zag geen oplos sing en zal binnenkort proberen een gesprek met de melkhandel te heb- i mening dat de opvattingen abortusbeleid in dit ziekenhuis beter het Artsenverbond en vroeg de zaal. ADVERTENTIE De ruimste keuze. Blijvende service. De beste merken. Gratis graveren. handgravure. Uw Juwelier V. d. WATER larlemmerstraat 181 Aldus de Leiderdorps huisarts G. A. de Bruijne gisteren tijdens een symposium rond het thema "Het functioneren van het St. Elisabeth Ziekenhuis in de regio" ter gelegen heid van de ingebruikneming van dit ziekenhuis bijna een jaar geleden. De Bruijne deed zijn uitspraken in een voordracht over de relatie tussen huisarts en gynaecoloog, waartegen zoals bekend bezwaar was gerezen bij het Artsenverbond dat aan het zie kenhuis een telegram had gestuurd waarin de lezing van de huisarts werd ontraden. De Bruijne ventileerde in zijn geleidelijk kan voltrekken". Hoewel de artsen van het Artsen verbond zich om de voordracht van De Bruijne hadden teruggetrokken, werd tijdens de forum-discussie toch het merendeel bestaande uit huisartsen, of er nog vragen die op deze of op de kwestie abortus provocatus betrekking had- deej maken den. De zaal "voor bedrij- gesloten". B. en W. besluiten za ken, die specifiek voor deze com missie zijn, niet door te geven. Als dat zo door gaat heb ik er geen en kele behoefte aan om nog langer 99 LEIDEN Dertig personeelsleden schikbaar stellen van een krediet van het openbaar slachthuis en 54 voor een gemechaniseerde kalver- gebruikers hebben de gemeenteraad slachtlijn in strijd is met hun be- gemeld, dat het uitstellen van het langen, dan wel met dat van het van het contract met Phi- slachthuis. te Rotterdam en het be- Zij begrijpen er niets van dat na alle zou zijn wanneer er geregeld contact zou komen tussen deze commissie, stadsontwikkeling en grondzaken. "Dat is allemaal best. maar ik wil hier toch echt niet voor spek en bo nen zitten, dat doe ik niet", zei Zun- deze commis- derman. Hij twijfelt aan de goede wil van het college. Van Baaren: "Kret wil het niet". Dat vond Lijten wel wat zwaar uit gedrukt. maar hij kon het B en W. besluit toch niet verklaren. Hij acht te het wenselijk dat alles eens goed werd uitgezocht. Een opmerking die hem niet in dank werd afgenomen, discussie deze besluiten niet omdat het veel te zwak was uitge- sneller kunnen worden genomen. Zij vragen om deze procedure zo snel mogelijk tot een einde te bren gen, waarbij zij alle wettelijke mid- werkt, delen gehanteerd willen zien. drukt. Op 23 november zal wethou der Kret de commissie moeten ko- uitleggen hoe zijn "afdeling". Over de melkbezorging in de di- In verband met een niet al te geluk kige in- en uitrit van de drukkerij Sijthoff-Samsom moeten twee pan den op de hoek van de Molensteeg- Vliet verdwijnen. In een brief aan het college van B. en W. wordt ge steld. dat als de panden niet kun nen verdwijnen een vertrek uit Lei den zou kunnen worden bespoedigd. Er werken 180 mensen bij Sijthoff. Vanuit de oommissie bestond geen bezwaar de huizen neer te halen. KVP-er Cornelissens vond dat het klimaat veel te snel wordt verpest en stelde min of meer voor er met een maar met de hamer op af te stappen. De commissie zal komende maan dag de raad voorstellen de winkels op woensdag 28 november 's avonds toestemming te geven open te zijn. ÜDEN "Ik heb die cursus lange tijd meegemaakt, ik heb tijd de leiding van gehad, maar ik moet gewoon zeg- dat het helemaal om je docenten draait. Als ik 't nou zo zeggen, dan heb ik mezelf weggecijferd, dat vind tttiger." al de attente lezer niet zijn o dat aan deze uitspraken aischap ten grondslag ligt die, ilgemeen wordt aangenomen, ietwat slordigen onder t. W. J. van Zijp, direc- denheid) toegerust. teur van de Kader- en Ondernemers opleiding Bouwbedrijf, is in grote mate met deze eigenschap voor de beschei- Cursisten, oud-cursisten, do centen en oud-docenten bieden Van Zijp een receptie aan die morgen van 3 tot 5 uur zal worden gehouden in de kantine van de chr. lagere technische school op de hoek van de Vijf- Meilaan en de Joh. Wagenerln. in een school aan de Vrouwenkerk hof bij De Camp. Er waren geen tekentafels, ieder had z'n eigen plankje en z'n velletje papier. En later b enik op 't idee gekomen om dat te veranderen. We hebben toen de geüniformeerde tekenvellen ge kregen". Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast Vakmanschap ADVERTENTIE ""*J olijke 3/4 liter karaf ILAII ior uw rosé, sherry of 531)8 kre dranken. N ^er glas. V hem gedacht wordt. In wetten, zorg dat je papieren en leef met gebogen hoofd De Kader- en Ondernemersoplei ding Bouwbedrijf werd in 1946 op instigatie van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf door verschillende bouworganisaties opgericht. Over Even wordt aan die indruk getornd wanneer hij halverwege ons gesprek de schrijver dezes overspoelt met brieven waaruit volgens hem blijkt hoe alle stilzwijgendheid laat hij de brie ven lezen. Het zijn meest brieven met een aanbeveling. Waarderende brieven, die zijn capaciteiten als bouwkundige prijzen, zijn aandacht voor de menselijke aspecten van het harde bouwbedrijf omhoog steken en zijn bescheidenheid benadrukken. Spijt Van Zijp gaat de Kader-, en On dernemersopleiding Bouwbedrijf, be ter bekend als de aannemerscursus, verlaten. Door persoonlijke omstan digheden gedwongen roept hij 69 jaar oud zichzelf een halt toe. Met spijt. Rond 1950 kwam hij als docent bij de cursus waarvan het kort daar op de leiding op zich nam. Geduren de een vrij lange periode maakte hij de ontwikkeling van de toen nog jonge avondopleiding mee en bouw de haar met zijn docenten uit tot een cursus die in naam vele van de overige afdelingen in ons land ach ter zich liet. Nochtans: alle beschei denheid. Over zijn werk bij het Botanisch school primair leerlingstelsel of Laboratorium (in moeilijker tijden). Jaar mavo, havo, vwo met enige zijn leraarschap bij de lagere tech nische school, zijn leerzame periode rug_ (1 jaar) in Afrika en zijn ere-lid- maatschap van de Leidse biologen- Joods spreekwoord vankelijk de opleiding volgden maak- i weet ik niet hoe dat pre- ten snel plaats voor een moderne dat luidt: leef volgens de outillage in de christelijke lagere contant nionstratiekamer ingericht ("Uniek ten. In de tijd daartussen voltrok zich ook in de bouwwereld zelf 'n groot scheeps veranderingsproces. Er kwamen monopolistische bouwcon cerns. die in het ene-tweëe-hup tem- het gehele land werden afdelingen p0 gigantische mensenpakhuizen uit i t,, grond wisten te stampen en de wat kleinere ondernemer in een be- gesticht waar in de loop der tijd steeds meer aspirant-aannemers in de avonduren het fel begeerde certi ficaat van leidinggevend functiona ris of zelfstandig ondernemer in het bouwbedrijf wilden bemachtigen. De huidige opleiding valt uiteen in een afdeling Burgerlijke en Utili teitsbouw en een afdeling Grond-, Water- en Wegenbouw en is zowel bedrijfseconomisch als technisch gericht. In principe duurt de oplei ding 3 jaar.'Met een vierde jaar er bij kan men zelfstandig een aanne mersbedrijf uitoefenen. Nog even de toelatingseisen: lagere technische varing in het bouwbedrijf. En dan te- Van Zijp. "Toen ik bij deze cursus kwam, was het niet zo prima. We zaten toen narde situatie konden brengen. Van Zijp: "Dat zal ongetwijfeld z'n weerslag hebben op de opleiding. Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo dat de opleiding ook bedoeld is voor het toekomstige kader dat in die grote maatschappijen goed te recht kan". "Maar als je daarover gaat praten kom je natuurlijk terug op het oude vakmanschap. Dat dit verloren gaat is duidelijk. Laat ik zeggen :'t ambachtsleven is sterk veranderd. Vroeger maakten we de deuren zelf en daarna gingen we de deuren ko pen in de fabriek". "Wanneer we vroeger een gebouw gingen neerzetten, dan werkte Je daar echt aan. dan legde je daar Je hele ziel ln. Tegenwoordig wordt er een bekisting gemaakt en wordt er beton gestort. Dat is wel heel wat anders". Positief "Door die ontwikkeling is ook de hele cursus veranderd. De nadruk is komen te liggen op het econo misch gebied. Dat was natuurlijk onvermijdelijk. Al doet 't voor jezelf wel pijn, dat dat allemaal is veran derd. Maar het is nou eenmaal zo: we leven in een ander tijdperk, dus je krijgt een ander beeld". Van Zijp doet er wat melancho lisch over, al zegt hij"Ik geloof niet in negativiteit. Alles is positief". Terug naar het oude vakmanschap: "Als we vroeger kozijnen gingen Over de bouwwereld nu: Ik ge loof dat er een bepaalde tendens bij de mensen is die zegt. ik moet 't doen. dus doe ik 't maar. Die liefde voor het vak, die is er niet meer. Men was vroeger altijd intens met maken, dan maakte Je zelf de gaten het Maar dat is ook wel gens zijn geslaagd. Als een vader wiens zoon of dochter een studie met succes heeft afge rond. toont hij de examenlijsten van zijn cursisten. "Dat is m'n trots. Maar dat goede resultaat is niet mij. Ik zeg wel altijd: m'n Jon- zijn goed in de dorpels en zaagde Je zelf pennen. Nu gebeurt dat allemaal in de fabriek. En zeg u nou zelf: wat is er nou handiger dan wanneer het in de fabriek wordt gemaakt"? te verklaren. Je stond al s ochtends aan de bank tot 's avonds lf uur. Dus waax praatte Je over? bij mij )ver het vak". Van Zijp leefde geslaagd" Zijn cursisten: M'n Jongens zijn En als ik 't •ggen mag. als ik over hen praat, dan zeg ik somsm'n kinderen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3