\gnès Var da is bang smaak van filmmaten e zullen verliezen üyreioleS nspecteur Tibbs slaat toe Goedkoop veilig op deband.. met de groene stip HOOGMOED KOMT VOOR VAL rdige ken- Iers pad JJDAG 16 NOVEMBER 1973 iflfde republiek vergeet soms {ilentvolste kinderen. Drie Jaar ruim was Agnès Varda sa- Bet haar echtgenoot Jacques In de Utechtse Cinemanifes- hadden ieder een film on- (t arm, die zij als Fransen in lerenigde Staten hadden ge- Van de laatste was „Model maar het grote succes was r de kleine Pari- „Lions Love" de twee an „Hair" een tekenend Amerika vandaag liet ge- het verhaal van een meisje van ne gentien met een Griekse vader, die architectuur studeert. Zij ontmoet een politieke balling van de leeftijd van haar vader, die zij nooit heeft gekend. Als derde element is er een persoonlijke Varda-monoloog toege voegd over haar kinderjaren en de herinneringen aan haar Griekse va der. Ruivenkamp Varda zat toen boordevol verfilming van de musical en film over het abortus- en nog een ander onder- lar er is daarna niets meer haar gehoord. Verwaarloost rijk, zeker behept sinds enkele met een diepgaande filmcrisis, haar belangrijkste regis- aan de telefoon toont zij s over 'n interview. Waar- Ik heb toch geen nieuwe Het kost enige aandrang om och te bewegen, smalle Rue Daguerre. die t tussen een winkelstraat en typische Parijse rommelige een witgekalkte muur vol ballen. Als er een deur aait en Varda wat gereser- achter op een binnenplaats Is het zeker. Men komt het kleurige wereldje, dat iringen oproept aan „Les pa- Cherbourg" van Demy. liter kijkt ze papieren door piepklein bureautje en ver neemt zij bijna alle voor ter hand, die daarop liggen is altijd bezig. En zij ssee „Lions love" bezig ge- t twee films, een film over id en de Grieken, die heet, een heldin uit de a Die film heb ik ook inder- emaakt. Het is een film of i dossier over Griekenland. If-Griekse en ik was zo- „fcchokt over de putsch van dat ik een dossier schreven met een aantal Griekenland, dat wil beeld van de reële si- tan de hand van interviews ballingen in Parijs en Ody Politiek-commercieel Het geschreven scenario heb ik aangeboden aan de Franse televisie. Zij hebben het geaccepteerd, zelfs betaald, alles. Maar de ORTF heeft „Nausicaa" daarna nooit willen ver tonen. Om politieke-commerciële re denen. Frankrijk verkoopt Mirages aan de kolonels. Toen men bij de televisie het scenario las is het niet begrepen, toen men de film zag wèl en men vond toen dat men niet te gelijk vriendelijk tegen het bewind kon doen en er kwade dingen van kon zeggen. Want de film is uiter aard totaal anti-kolonel. Het is nu een „film maudit" en ik heb zelf geen enkele kopie. Ik heb op ver zoek van diverse landen, die hem wilden vertonen, erom gevraagd maar de televisie heeft steeds ge weigerd". „Daarnaast heb ik gewerkt aan een iilm over het abortusprobleem en de Franse wet. Ik heb daarbij veel moeilijkheden gehad om geld te vinden en dat is niet gelukt. Daar na werd ik zwanger en dat maakte me zo'n zes maanden werkeloos - het meisje is nu één Jaar oud - daarna begon ik opnieuw te schrij ven. Ik weet niet of ik nu nog wel een film over de abortus wil maken. Er zijn zoveel obstakels geweest. Het is gek dat dat in Frankrijk niet lukt, hoewel er toch vele vrou wenbewegingen zijn die al iets heb ben bereikt". „We zullen wel zien, maar gedraaid heb ik nog steeds niet. Dat gevecht is nog steeds belangrijk overigens. In Frankrijk is het een klassepro bleem. Vrouwen, die geld hebben kunnen elders terecht, de anderen niet". „De producenten zeiden eerst Ja, toen weer nee, ja, nee. Dat putte mij totaal uit en daarom vraag ik mij af of ik door moet gaan of maar aan iets geheel nieuws beginnen. Je kan niet langer dan twee Jaar met iets bezig zijn, dan is het dood. Voor mij is dat in elk geval niet goed. Als er een doem op rust kan Je het maar beter loslaten". Ook voor een „Hair"-film is, wat haar betreft, het gunstigste tij daarvoor verlopen. Agnès Varda denkt nu maar aan twee Jaar te gaan schrijven en dan ziet ze wel weer. Sinds de vertellende vorm, die de ex-TNP-fotografe gebruikte in haar veelgeprezen film „Cléo de cinq a sept" en „Le bonheur" is haar stijl zichtbaar geëvolueerd zoals te zien was in „Lions love". „Ik neem wat afstand van de lite raire benadering, minder de midde len van de negentiende eeuwse ro man. maar de middelen typisch ei gen aan de cinema". „Als men een klassieke vertellende film wil, laat men dan maar naar een ander gaan, er zijn er genoeg die dat uit stekend kunnen" Ghetto Ja, en daarmee zit Varda dan in de problemen, want het aantal produ centen, dat buiten de geijkte paden enige moed toont, wordt steeds klei ner. Of zoals zij het eerder eens formuleerde: „Ik lijd eronder dat men mijn films opsluit in een in tellectueel ghetto, terwijl het grote publiek zeker in staat is ze te aan vaarden en te appreciëren". „Er zijn steeds minder producenten, die een cinema de recherche steu nen: niet voor het soort films, dat niets opbrengt, maar zelfs voor die welke wat moeilijker zijn dan het gemiddelde. De tijden zijn veran derd. Er is wel een nieuwe Franse cinema met interessante jonge ci neasten, maar helemaal in de ro mantische traditie, vertellend, aan trekkelijk maar tegelijk erg burger lijk. Men houdt van de goede tafel, de sex, van een beetje scherts, van het familieleven.Het is zeker dat de Fransen ervan houden over zich zelf te spreken, over hun stijl. Dat is een specialiteit. Ze zijn bourgeois en niet avontuurlijk en omdat de regisseurs bijna allen uit een burge- lijk milieu voortkomen, is er een burgerlijke en psychologische film kunst. Dat in tegenstelling met lan den als de Verenigde Staten en Rusland, waar de filmers, zy het in verschillende omstandigheden, uit allerlei klassen voortkomen. En met een verschillende vorming. De waaier van onderwerpen is daardoor ruimer en interessanter. „In Amerika komen nu ook de vrouwen naar voren. Vooral in Ca nada, waar een strijdvaardige en feministische cinema aan het ont staan is. In Toronto was er in Juni een twee weken durend festival van films, door vrouwen gemaakt. Erg goed en niet iets onnozels als er eerder in Cannes was. Wat de vrouwen in de film kunnen realise ren is iets heel bijzonders. De man- nencinema behoeft voor geen stui ver te worden geïmiteerd. Zy zyn bezig iets te scheppen met een ei gen identiteit. Misschien wel niet voor de bioscopen, maar voor groe pen. Zij zijn bezig iets uit te vin den voor hun eigen, persoonlijk ge bruik. Iets heel nieuws" Herwaarderen „De vrouwelijke cineasten In Frankrijk zijn eigenlijk, op Nelly Kaplan na, niet erg feministisch. Ik ben het nu een beetje minder. In de States en Canada is er een col lectief van vrouwen, dat zich reken schap wil geven van de Speurtocht naar een vrouwelijke identiteit. Het duurt misschien even voor zij zich totaal organiseren, maar over tien jaar komen daar goede vrouwen films uit voort, die het beeld van de vrouw zullen herwaarderen". „De maatschappij is niet georgani seerd voor de vrouw en die heeft veel moeite zich te realiseren. Als zij zelf niet gaat roepen zal die maatschappij er niet over in bewe ging komen, dat het de vrouwen zijn die hun ambities niet kunnen volgen omdat zij voor de huishou ding, de opvoeding moeten zorgen. Au fond leveren zij de werkkrachten voor de maatschappij, zy zijn fabrieken van menselijk materiaal". „Er zijn vrouwen die willen een identiteit in de maatschappij en niet een gelimiteerde vrouwelijke Identiteit. Dat gaat een heleboel veranderen en dat lijkt me erg goed". Het is een ironische trek van het lot, dat zij zich nu met haar kind moet bezig houden en de tegenstrij digheid binnen de maatschappij, dat dat veel van haar aandacht dient op te eisen. Zij heeft tijd om na te denken en te schrijven. „Ik doe aan cinéma de recherche. In de tijd van de Nouvelle Vague was het „in" om dat te doen. Iedereen deed het zo'n beetje. Nu heeft de Franse cinema een volledig commerciële draai genomen, is in het algemeen zeer populair en reactionair. Er zijn erg weinig Jonge experimentele filmers in Frankrijk op het ogen blik en <üe er zijn hebben het moeilijk. Ik heb zelf altijd een ex perimentele cinema gewild via de gebruikelijke kanalen, geen Under ground". Vijf procent „In het industriële systeem weet men dat men onderzoekers nodig heeft, men besteedt er tot tien pro cent van het hele budget aan om over Jaren heen soms kleine dingen uit te vinden, die een totale omme- ker teweeg kunnen brengen. Wat ik niet begrijp its dlait de film - die een industrie is - niet bijvoorbeeld vijf procent aan dat onderzoek van de experimentelen, de onderzoekers spendeert. Die doen zeker die indu strie veranderen. De Nouvelle Vague heeft de filmindustrie in de hele wereld veranderd. Men kan zeggen wat men wil van Claude Lelouch, maar hij heeft zelfs de Amerikaan se film geïnsipreerd door zijn ma nier van werken. Op lange termijn brengen de onderzoekers hun geld op. Als men het gras onder hun voeten wegknipt zijn er geen per spectieven meer". „Geef mij alle maanden wat geld om te leven en ik maak elk jaar een film. Een klein salaris, ik wacht er al tien jaar op. De politiek in Frankrijk is niet ingesteld op on derzoek. op gekke dingen, op genia liteit^ Die zijn ook een beetje sub- „Ik ben op het ogenblik een beetje triest, omdat ik niet kan doen wat ik zou willen doen". Ik verlies geen tijd, ik schrijf, en ik ga een film in Canada maken. Want voor vrouwen is daar krediet. In de States is de markt gesloten, immers de Ameri kanen werken nu op dezelfde ma nier. De renommée van de Franse cinema in het buitenland Is ge daald". „Ik ben een beetje bang de smaak voor het filmmaken te verliezen. Als ik één film maak dan betekent het dat ik er drie geschreven heb en dat is vermoeiend. Men moet vech ten, vechten, vechten. Als Ik ze alle drie zou kunnen maken, zou ik meer ervaring hebben en nu mis schien betere films opbrengen". „Ik ben geen intellectuele snob, ik houd net zoveel van de gewone cinema, maar ik moet snel kunnen werken. „Le bonheur" heb ik als subversieve film in vier dagen geschreven, twee maanden later kon ik hem opne- Agnès Varda is overigens nuchter en realistisch genoeg om vast te stellen dat als Je het geld niet kan vinden Je Je ideeën moet wijzigen. Met enige teleurstelling kijkt ze naar buiten en zegt: „De honderd francs-biljetten groeien bij mij niet in de tuin". In de loop van het gesprek is ze merkbaar ontdooid en zij pleit ten slotte met overgave voor haar in zichten, die bepaald verschillen van die van haar echtgenoot Demy. Zij werken los van elkaar aan hun films, wel met een onderlinge waar dering. ..Jacques is wat meer een dromer, iemand die verstrooiing wil brengen aan een groot publiek. En het is waar, ik maak wat moeilij ker, anaJytischer films". Als ze op de binnenplaats afscheid neemt hoort ze tussen de klimop een koor van honderd vogels tsjil- pen ondanks alle Parijse steenmas sa's, die de kleurige Demy-oase om ringen. Er is nog hoop. erdagavond-avonturen en heroïne-smokkel The Organization; Theater: Sidney Poitier. Poitier is als inspecteur it echt beroemd geworden, ïoorbeeld Sean Connery in James Bond. Een cspecteur Tibbs-film is dan gebeurtenis waar een mas- tflangend naar uit kijkt geroutineerd uitgewerkte A s trekken kennelijk toch H VI it toeschouwers om met ge- gelmaat een nieuwe titel e we<i toe te voegen. te films hebben eigenlijk te lange televisieserie, kn zijn van hetzelfde ge le niveau als De man van The Virginian. Het BTibbs (qua karakter dan) oud Buit als Ironside in el. Sidney Poitier gebruikt combinatie van charme en zijn inspecteur een Lgji toeid te geven en het c vw»! aardiS- Hij is echt het 5. ""Y-handhaver dat Je het ge goed dat er politie is. Wken waar de slim- het eze keer tegen |gj hemen eijn onzichtbare de top van een inter- organisatie die zich bezig r- het smokkelen van heroï- op het bestaan van de- *Üe gewezen door een bur- ifhtig groepje jonge men- 10 partij heroïne ter waar- miljoen uit een geheime Zij willen de "snow" £ven als de politie de lei- smokkelaars pakt. allemaal zo ver is heb Je als bioscoopbezoeker dan eerst de fascinerend gefotografeerde overval op het gebouw met de geheime kluis gezien. Met de bekende suggestieve muziekjes op de achtergrond rennen de overvallers op adembenemend snelle wijze door het gebouw en vin den er de heroïne. Het is echter triest voor hen dat de man die de kluis voor hen moet open maken de volgende dag dood wordt geschoten. De overvallers worden nu natuur lijk ook verdacht van moord en als zy de hulp in roepen van Tibbs kan hij natuurlijk in feite niets voor ze doen. De groep drugs-bestrijders is ech ter niet tegen te houden en de leden bedenken een plan om de smokkel organisatie te kunnen ontmaskeren. Zij nemen kontakt op met de organi satie, bieden de heroïne voor een ge weldig bedrag te koop aan en tippen Tibbs dat de organisatie met hen in onderhandeling zal treden. Het loopt natuurlijk allemaal iets anders af, Ook de organisatie verliest heel wat dan de drugs-bestrijders verwacht- mensen, maar de werkelijke leiders ten en er worden heel wat mensen blijven buiten schot. Een typische overhoop geschoten voor de heroï- zaterdagavond-film. ne veilig in handen van de politie is. JAN VAN WIERINGEN ADVERTENTIE De film over het leven van jazz-zangeres Billy Holi day, "Lady sings the blues", is nu ook in Leiden gearri veerd. In het Luxor-theater draait deze rolprent, die al eerder in ons blad besproken werd, en die vooral gewaar deerd wordt door de zeer ga ve verrichtingen van zange res Diana Ross, die de rol van Billy Holiday speelt. Blijv ;n wei bouw et ter» - Titel"De bokser van Shantung" Theater: Rex. "De bokser van Shantung" is maar in één opzicht een film, die afwijkt van het normale patroon van de Chinese vechtfilm, of "eastern". Aan het einde blijkt namelijk zelfs de held, die zijn tegenstanders tot dan toe bij bosjes tegen de vlakte ramde, te kloppen. Terecht, want hoogmoed hoort voor den val te komen, en de held een Jongen uit het boerenland in Shantung, die in Shanghai de groot ste onderwereldbonzen te lijf gaat gaat zich op den duur inderdaad nogal hoogmoedig gedragen. En wat nog erger is, hij is bereid veel con cessies te doen om rijk te worden: bordelen exploiteren, gokhuizen be heren, anderen uitroeien en meer van dat fraais. Het pleit echter voor hem, dat hij zijn trouwste helper een erg aar dige jongen die een tijdje zijn koet sier mag zijn niet in zijn morele val wil meesleuren. Tot zover het opmerkelijke aan "De bokser van Shantung". Voor de rest is het een stukje Chinees knok- werk dat in voorraden van zeker der tien per dozijn ons land bereikt. Dat betekent heel wat bloederige tafere len, en heel wat spanning voor wie van dit soort films houdt. BERT VAN DOMMELEN TRIANON De nieuwste Neder- Vndse speelfilm, .Fraamz Weisz' .Naakt over de schu<tr 7ng" werd uoor de vaderlandse filmpers niet erg hoog aangeslagen. Het publiek blijkt een geheel andere mening toe gedaan. dat vindt deze film best ment. Voor de vierde week achtereen vermaken Rijk de Gooijer, Jon Blu- ming en Jennifer Willems den volke in Leiden in deze film. CAMERA De formidabele wes tern „Once upon a time in the west" is een al wat oudere film. Dat hoeft echter helemaal geen belemmering voor succes te zijn. blijkt nu al voor de vierde week in het Camera-thea ter. Leones knappe sfeertekening, het spannende verhaal en de voortref felijke prestaties van Charles Bron- son, Henry Fonda en Claudia Cardi- nale maken deze film tot een ver bo ven de middelmaat uitstekend pro- dukt. Kruiskade. R'dam; Alhambra 1, We teringschans A'dam. Saceo en Vanzettl (Montaldo): Kri- terion, Groothandelsgebouw R'dam. Midnight Cowboy (Schlesinger) Ceintuur. Ceintuurbaan A'dam. Cinestud, studentenfilms uit de he- A dWereldKriterlon- Hoetersstraat, Haagse bioscopen BIJOU: "The heartbreak Kid", 14 Jr. dag. 2 00. 7.30. 9.30 uur; zo ook 4.15 u CAMERA: "De dag van de Jakhals". 14 Jr.. dag. 2.00. 8.00 uur CINEAC: "Lucky Luke". aJ.. dag. 9.30. 1.30, 1.30. 3.30 Nachtfilms dag. 2.15, 7.15. 9.3 DU MIDI: "Mash". 18 Jr., dag. 8.15 jitvoett 1 Film: „Pas op voor zakkenrollers" Hoofdrollen: James Coburn, Mi chael Sarrazin, Trish van Devere en Walter Pidgeon Regie: Bruce Gel- Ier Theater: Studio. Zakkenrollen is een vakmanschap, een „handwerk". En werkelijk, het mannetje met de losse handjes uit „Ti-ta-tovenaar" hoe bedreven ook zou het hebben afgelegd te gen de supersnelle tassen- en broek- zakkenjagers van het witt edoek. Met eindeloos veel geduld wordt de onhandige Ray opgeleid tot zakkenroller. Gestimuleerd en gehol pen door zijn vriendinnetje Sandy wiens glimlachjes niet minder snel zijn als de handen van Ray zoekt de Jonge dief zich een weg in de harde beroepswereld. Door een oude rot in het vak, op overtuigende wijze gespeeld door Walter Pidgeon, wordt de Jongen in gewijd in alle kneepjes van het zak kenrollen. De oude man, die een „dikke portefeuille" al op grote af stand kan ontdekken, ziet in z'n leer ling een waardige opvolger. James Coburn, in de film de professional Harry, blijkt een stuk menselijker dan hij zelf zou zeggen. Zijn voor gewende onbuigzaamheid als be- roepsdief valt als een kaartenhuisje in elkaar als hij tussen de bedrij ven door een tipje oplicht van de mysterieuze sluier die zijn pokerface blijft bedekken. „Pas op voor zakkenrollers" is een allesbehalve moeilijke film. Voor een gezellig avondje is dit verhaal zeker goed. Het is een vrolijk, af en toe zelfs droevig niemendalletje, waarbij de moraal van het verhaal zelfs niet ontbreekt: misdaad loont alleen als Je geen fouten maakt. ELISABETH TOLENAAR CAMERA Een al wat oudere film van Stanley „Clockwork" Kubrick deze week weer in de nacht film van Camera. ,Dr. Strangelove" is een mooi bizar verhaal waarin de meesterhand van Kubrick zich dui delijk manifesteert. REX Wie in het weekeinde een lugubere film wil zien. stevene op het theater aan de Haarlemmerstraaf af. Daar draait men „De folterkamer van dr. Fu Manchu", een niet zo nieuwe, maar wel bloedstollende pro- duktie, die niet geschikt is voor men sen met erg zwakke Mash (Altman)Du Midi, De Carpentierstraat Den Haag; Hallen, Jan v. Galenstraat A'dam. The Family (De Boer)Kriterlon, Westeinde Den Haag; Lijnbaan- theater R'dam; Studio. Oudegracht Utrecht: Flora. Amstelstraat A'dam. Once Upon A Time In The West (Leone): Studio 2000, Congresgebouw Den Haag. Schreeuw Zonder Antwoord (Berg man) De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag. The Graduate (Nichols)Corso, 7 00. 9.30 l EURO-Clnema"The sound of music", a.l.. dag. 1.45. 7.45 uur; zat., zo. en woe. 3.45. 7.45 uur FLORA: "Sex zonder normen", 18 Jr., dag. 2.00, 7.00. 9.15 uur; zo. ook 4.30 u KRITERION: "The family", 18 Jr.. dag. 3.00. 7.00, 9.30 uur METROPOLE-Tuschlnskl: "55 Dagen in Peking". 14 Jr.. dag. 2.00. 8.00 uur ODEON: "Naakt over de schutting:, 14 Jr., dag. 2.00, 6.45. 9.15 uur; zo. 1.45, 4.15. 6.45, 9.15 uur OLYMPIA: "Lawrence van Arablë", 14 Jr.. dag. 2.00. 8.00 uur PASSAGE: "The big boss". 14 Jr.. dag. olijke o In Tirol". 18 Jr.. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.30, 4.00. 7.15. f DE UITKIJK: "Schreeuw zonder ant woord", 18 Jr.. dag 2.30. 7.15. 9.30 uur: zo. 1 45. 4.00. 7.15. 9.30 uur Kindermatinee CAMERA - Een film die al eens eerder diende tot lering en vermaak van de Leidse Je ugd draait deze week in Camera; „De zotte wereld van Laurel en Hardy".Verdere aan beveling is eigenlijk overbodig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21