roethals wilde van lij een Belg maken Okker toont tegen Tiriac machtige veelzijdigheid Drink Claeryn als'tjonge moet zijn VIP OPEN HUIS 'Uitstel aan Feyenoord en Ajax is verwerpelijk" APPIE HAPPIE iNS POSTHUMUS: "ALS JE HIER VERLIEST IS HET FEEST" Swift gaat A weer trimmen Demonstraties op beeld en getuid ^..>-\ STOFZUIGERS jpAG 16 NOVEMBER 1973 SCHELEN In België verdient eigenlijk maar een be- aantal werkelijk góede Nederlandse voetballers zijn Spelers als Eddy Koens, Henk Houwaart en Gerard holz om er een paar te noemen. Voetballers die voor de geld dubbel en dwars waard zijn. het jirijken ook vele „ollanders" genoeg meer zijn. Dus wordt 't dan bedragen aan franken op, een andere club". Weer een Belgische vereniging? De full-prof: „Ja, dat zal wel. Ik zie m'n voetballoopbaan wel in Bel gië eindigen. Maar niet bij een gro te club. Die zitten allemaal vol van de buitenlanders en aangezien er maar drie tegelijk mogen spelen, loop Je dan de kans op de bank te komen. En van dat meubelstuk heb ik meer dan genoeg. Ik heb bij Feyenoord genoeg op het bankje ge zeten". toch nauwelijks in staat idegen vakwerk af te leveren, doordat ze niet over ge- of karakter beschikken, ze destijds gekocht. in België gewoon een Nederlanders te con- De Europa Cup is de jaren steeds naar Nederland redeneren ze hier sim- daar dan louter goede vandaan moeten komen, dat de Europa Cup bin- Vente ppelen Leiden Evenals vorige week orga niseert de Leidse wielrenvereniging Swift komende zondag 'n fiets-trim- tocht over 25 km. Gestart wordt om 10 uur bij het Swift-clubhuis in de Waard (eind Trompstraat), waarna het volgende parcours wordt gefietst: Hoge Rijndijk, Kanaalweg, langs de Vliet, Kniplaan, Stompwijk, Geerweg, Zoeterwoude, Leiden. Een routebeschrijving is aanwezig, de deelnemers ontvangen een herinne ringsvaantje. Hoe zou het toch zijn gekomen dat Hans Posthumus in Rotterdam Zuid niet uit de verf kwam? Een schouderophalen en dan: „Het zal wel iets met de begeleiding van Feyenoord te maken hebben gehad. Bij WOG, Wageningen was ik en nu hier bij Racing bén ik topscorer. Alleen bij Feyenoord lukte het me niet. Natuurlijk, ik heb er wat pech gehad. Een rugblessure bijvoorbeeld. Maar nogmaals, volgens mij moet het ook wat met de begeleiding te maken hebben gehad. Neem nu ook Lex Schoenmaker. Dat was toen hij bij Feyenoord kwam een gerenom meerde speler. Ook een kwestie van begeleiding volgens mij. En verder dat Je bij Feyenoord onmiddellijk moet vol doen. Een proeftijd is er niet bij in het eerste elftal". Veel geleerd En daarna: „Maar toch heb ik bij Feyenoord ook veel geleerd. En niet alleen op het veld. Ook hoe je het beste je zaken kunt behartigen. En Portugal terecht komt, hier even later al- Portugezen rond. Dat is toch de club dan toch i stand verplicht?" i cynische benadering komt 26-jarige Posthumus vanwege hucterscapaciteiten gewaar- de goed geklasseerde divisieclub Racing Mechelen. dan Mechelen, t blij met Posthumus. De WOG, Wagenin- is het natuurlijk Feyenoord is het op zijn t België, waar - zoals hij jrukt „40.000 gulden tenmin- j wordt uitbetaald en niet in de Kuip", ook Hans Posthumus ingsmoeilijkheden. De man i Rotterdam niet kon ma- kwam vanuit een echte terecht bij een club met imateuristische opvattingen, voetbal was heel anders, wordt gespeeld is een atjetoe, waarbij Je vooral schermers aan moet heb- is zelfs zo, dat ik qua het ogenblik aan het ben wat ik bij Feyenoord Maar in Belgische ogen nu veel beter dan eerst. Belgische publiek, dat er kan gaan, let niet de schoonheid van het wil in de eerste plaats zien. Nou, dus zorg ik Kakel". helft charmante wederhelft van „Het was maar goed begin niet allemaal kon t ze op de tribune naar pen. Alleen „schop die Ol- weer de Moerdijk (am erg goed bij me over". Hans Posthumus een tikje it de Belgische start- vertrokken, ging hij zó dat Raymond Goethals persoon bij hem langs Hans Posthumus en zijn vrouw Joke thuis in Mechelen. Zij wonen in een sjieke huurt. Mevrouw Posthumus: "Er wonen hier allemaal doktoren en zo". Hans: "Maar sommigen hier hebben het wel wat hoog in hun bol. Twee auto's voor de deur bijvoorbeeld. Nogal overdreven, niet?" dat ontbreekt er hier in België aan. aan de specifieke Belgische proble- baUen alüjd pret Ms we derti ki_ De spelers hier beseffen niet dat ze men. Hij benadert ze met een glim- ,ometer buiten Mechelen 5pelen le met voetballen vee meer kunnen lach. gen we op de terugreis minstens drie verdienen dan bi] een gewone ais je hier een wedstrijd verbest, keer aan". Echtgenote Joke: „En kaas is het feest. Dan moet het leed het erge is dat die kroegen geen Overigens tilt uitermate nuchtere weggedronken worden. sluitingstijd kennen". - Hans Posthumus niet al te zwaar Trouwens, ze maken na het voet- In proftoernooi Dewarcup in Royal Albert Hall ie om Belg te worden, me zo voor zijn selec- iaar Ja, dat had weinig (as namelijk al eens voor ttlands Jeugdelftal uitgeko- volgens de FIFA-bepalin- ]e dan voor een ander meer in een vertegen elftal spelen" Me van het vorige sei- en ook enkele Belgische belangstellingStandard Club Brugge kwamen bij (oor Posthumus aan de transfer bleef uit. „Contractueel zit ik de drie Jaar nog aan Ra- chelen vast. Maar volgens me volgend seizoen betalen; zal er geen poen LONDEN De vorm laat To Okker nog altijd niet in de steek. In het proftoernooi om de Dewar-Cup, deze week begonnen in Nottingham en gisteren voortgezet in Londen, zit onze landgenoot ook al weer bij de laatste vier. Gisteravond toonde hij in de eerbiedwaardige Royal Albert Hall de Roemeense "piraat" Ion Ti riac zijn machtige veelzijdigheid, die in de cijfers met 76, 64 nog maar karig tot uiting kwam. Door Piet Kienhuis Een merkwaardige belevenis ove rigens zo'n sporttoernooi in deze statige zaal met zijn talloze sjieke loges waar anders de muze hoogtij viert. De arbiter en de lijnrechters in smoking en de vrouwelijke lijn rechters in zwarte lange avondjur ken. Om althans enig tegenwicht te bieden voor de gestroomlijnde witte tenniskleding. Onder de machtige pijpen van het immense concertorgel dreunden de tennisprofs oneerbiedig luid over de met rubberen matten belegde houten vloer. Okker na zijn spectaculaire zege op Tiriac: "De ballen stuiten op deze vloer soms wel erg raar. En een moeilijke speler die Tiriac, want het is een vreemde plas". De harde service van Tiriac was nog het grootste struikelblok voor Okker, die in de eerste set al met 42 voorstond, maar toch nog het duel op de tie-break moest door staan. En juist toen faalde de ser vice van de Roemeen. Bij Okker was uiteindelijk doorslaggevend zijn gro te snelheid en beweeglijkheid en zijn moeilijk te bespelen topspin- drives. In de halve finale ontmoet hij de Brit Mark Cox, die de Amerikaan Gorman, vorige week winnaar in Stockholm, in drie sets achter zich liet. Ook onze landgenote Elly Appel verscheen gisteren in de Albert Hall in het enkelspel in de baan en wel tegen de sterke Virginia Wade, die met tweemaal 62 won. Struise El ly: "Ik stond te trillen op mijn be nen in die beroemde zaal voor zo veel mensen. Twee weken geleden maakte ik tegen Virginia tenminste nog tweemaal 64". In Nottingham had zij eerder deze week knap tweemaal gewon nen, respectievelijk van het Ameri kaanse Walhs (63, 64) en van de Japanse Kymora, die zich na 6 0,10 echter terugtrok. ADVERTENTIE Telefoon 49345 (4 lijnen) HOEK Nieuwe Beestenmarkt, Leiden Het hele jaar door een Het hele jaar door HOOVER nu HE Splendy nu MIELE S 180 nu 189.- 179.- 239,- MOULINEX GRILL, 1 kips MOULINEX GRILL 2 kips 96.- 139,- Vergelijk onze prijzen. „Het aan Ajax en Feyenoord verleende ujtstel van de beker wedstrijden Roda JC—Ajax en HeerenveenFeyenoord is ver werpelijk". Deze stelling, die ik gratis aan al die aanstaande doctorandussen aanbied die nog lopen te zoeken naar een flauwekulstelling, moet ik natuurlijk ook kunnen verde digen. Het was de Roda JC-voor- zitter die terecht opmerkte dat het uitstel dat aan Ajax en Feye noord verleend was vanwege hun geblesseerde spelers, minder ver band hield met Nederland-België (waarvoor die geblesseerde spe lers gespaard dienden te wor den), dan met GwardiaFeyen oord en CSKAAjax. Door Nico Scheepmaker In die extra wedstrijden, die de topclubs veel geld opbrengen waardoor zij in staat zijn de bete re spelers van kleinere clubs als Heerenveen en Roda JC op te ko pen, werden Neeskens, Mulder, Jansen, De Jong en al die andere oranjekandidaten geblesseerd. van licht via weiter en half- zwaar tot zwaar geblesseerd. Ri sico van het vak. Voor wat hoort wat. Wie de bal kaatst moet een schop verwachten. Etcetera. De competitie en de bekercom petitie gelden voor alle betalen de clubs. Elke club loopt daarin dezelfde risico's de blessures die in deze beide KNVB-compe tities worden opgelopen zijn „all in the game," wie er minder krijgt dan het gemiddelde heeft geluk, wie er meer krijgt heeft pech. Maar de Europa-cupcompe tities zijn slechts weggelegd voor enkele uitverkoren clubs. De ge lijke monniken dragen wat dat betreft geheel verschillende kap pen. Het is daarom onredelijk om blessures die het gevolg zijn van die buitenbeencompetitiés, in rekening te brengen als er ge speeld moet worden in de gewo ne, of in de bekercompetitie. Drogreden Ja maar zal men nu zeggen het ging hier eigenlijk hele maal niet om Ajax en Feyenoord maar om het Nederlands elftal. Niet Ajax en Feyenoord moesten worden, maar de spe- het Nederlands elftal, want het enige wat nu nog telt is: kwalificatie voor de eindron de van de wereldkampioenschap pen. Een drogreden. Want niemand verplichtte Ajax en Feyenoord om hun geblesseerde spelers te gen Roda en Heerenveen op te stellen. Als Feyenoord en Ajax evenveel oog voor de belangen van het Nederlands elftal (dus voor hun eigen spelers) hadden gehad als het KNVB-bestuur, dan zou er geen enkel probleem zijn geweest. Het is toch al een vrij verder felijke gewoonte om geblesseerde spelers met behulp van injecties op de been te houden zodat zij als "bedlegerigen-in-ops tan ding" toch nog zoveel mogelijk afbreuk kunnen doen aan de vijand. En het zou dubbel ver derfelijk zijn geweest als de beide topclubs dat ook nog ge daan hadden met Nederland België in zicht (blijk van groot clubchauvinisme)tegen clubs uit lagere regionen wier topspe- lers toch nog altijd van mindere kwaliteit zijn dan de reserves van Ajax en Feyenoord. Want dat is het meest erger lijke aan het verleende uitstel. Clubs als Ajax zijn in staat een vijftal spelers als reserve achter de hand te houden, die in veer tien andere clubs In de eredivi sie, en in alle andere clubs in de eerste divisie, een rotsvaste plaats in het eerste elftal zouden veroveren. Zie bijvoorbeeld Van Duivenbode en 6uurendonk, die allebei aanvoerder zijn van de middenmoters Haarlem en AZ '67. niet blootgesteld mogen worden aan het spelen met twee of drie reserrespelers, terwijl hun te genstanders in feite de hele com petitie, en de hele bekercompeti tie, moeten aantreden met elf spelers die de kwaliteit van Ajax- reserves niet te boven gaan. Niet haalbaar Nog afgezien van de vreemde situatie dat Ajax en Feyenoord blijkbaar geblesseerde (Neder lands) elftalspelers zouden heb ben opgesteld als beide beker wedstrijden wel waren doorge gaan, liever dan hun fitte hoog waardige reserves op te Stellen. Terecht heeft FC Amsterdam voorzitter Stoop, die altijd 'n groot gevoel heeft voor dat soort din gen en dan nooit schroomt een "onhaalbare kaart" uit zijn zak te toveren waarmee hij de bevoor rechting van de topclubs kan aan tonen, toen meteen gevraagd of ook zijn bekerwedstrijd tegen FSC niet kon worden uitgesteld. Zijn redenering was: als Ajax en Feyenoord niet gedupeerd mo gen worden omdat zij met reser ves moeten aantreden door bles sures die zijn opgelopen in de extra Europa - cupcompeti tie, waarom zou FC Amsterdam dan wel met reserves moeten aantreden door blessures die zijn opgelopen in de eigenste compe titie van de KNVB? Een zeer lo gische redenering, die dan ook met hoongelach werd verwor pen Natte spons In de praktijk hadden Roda JC en Heerenveen dus niet hoe ven spelen tegen "geradbraakte" clubs, maar tegen topclubs die slechts enkele spelers hadden moeten opstellen met een zelfde kwaliteit als de topspelers van Heerenveen en Roda JC «zou Ajax Arnold Mühren willen ruilen voor Bish of Zoetemdal?U mag tweemaal raden). Het uit stel dat de KNVB verleende heeft dus voorkomen dat de ongelijke monniken bijna gelijke kappen zouden dragen, en het komt er dus op neer dat de gTote, rijke, machtige club beschermd werd, tegen de minder machtige broe der met het argument dat de krachtsverhouding sterk-zwak, eerlijkheidshalve gehandhaafd diende te worden. Het KNVB-bestuur kon dit al leen maar doorvoeren met een be roep op het gezonde volksgevoel dat wil, dat het hoge doel de mid delen heiligt, en dat de misstap ijlings met een natte spons uit het geheugen zal worden weggewist zodra dat hoge doel (kwalificatie voor Milnchen) bereikt is. Het is net zoiets als met die ge luidsbanden van Nixon. Nixon weet dondersgoed dat hij die ban den moet afstaan. Maar hij weet ook dat er dingen op staan die hem de nek kunnen breken. Daar om zorgt hij dat ze zoek raken. De slechte indruk die dat maakt <en de verdenking dat er dan in derdaad wel iets kwalijks opge staan zal hebben) neemt hy op de koop toe, in de hoop dat de men sen uit vermoeidheid en gemak zucht zullen gaan denken: mis schien bewezen die banden inder daad wel dat Nixon gelijk had, weet je veel. Hoewel alle vergelijkingen mank gaan is de redenering van het KN VB-bestuur toch van dezelfde or de van grootte. „We weten wel dat het volgens de reglementen niet deugt. We weten ook wel dat het tegenover Roda en Heerenveen niet deugt, en dat het ook niet met redelijke argumenten goed te pra ten valt. Het zal dus een slechte indruk maken. Maar als zondag het doel bereikt wcfrdt: Nederland wint van België, dan wordt dat allemaal snel vergeten en kikt nie mand meer over rechtongelijk- heid, discriminatie etc." En dat is natuurlijk Juist. We wijken allemaal voor voldongen feiten, te meer als de uitkomst vreugdevol is. Maar het blijven puur-slechte jonges, die KNVB- bestuurderen... zacht licht tintelfris

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17