lolland-België en mooi en leurig stukje eugdsentiment Jos Valen weer amateur rrico anders dan andere n kleine zestig jaar was het de grote topper van het voetbalseizoen Caballero filter I )AG 16 NOVEMBER 1973 1905 tot pakweg 1962 waren de ontmoetingen HollandBelgië (niemand sprak over and—België) het onbetwiste hoogtepunt van elk voetbalseizoen. Die meestal met veel 5overladen, sportieve botsingen waren de krentjes in de pap, de room in de koffie, het van de zalm. Het Koninkrijk der Nederlanden leed in die jaren ook pijn als het ten on- ig tegen bijv. Zwitserland of Frankrijk, maar dat was nog niets vergeleken bij het ge- dat uit de radio en kranten opsteeg als van de Belgen werd verloren. En voor het land alen en Vlamingen gold precies hetzelfde: als maar in hemelsnaam van die kaaskop- Worden gewonnen. Geen wonder dat in dit klimaat termen fleurden als: rode duivels Deurne en Hollands kwartiertje. wereldoorlog werden training. In de kantine ontmoetingen gespeeld. Haagse club (de zg. wondertent) kleine 60 jaar heeft de Tot c ■België serie een gewei- twintig itraling gehad op spelers Daarvan won Nederland er veertien, sprak hü de spelers gloedvol toe Toen, ineens, was de een onmiskenbaar overwicht dus. De Hij was de eerste die sterk het ueg. Daarvoor kun je bekendste Nederlandse spelers waren cent legde op de ir. oorzaken, of heter, een toen: doel verdediger dr. Just Göbei Zijn praatjes vlak van oorzaken aanvoe- mzakelijking voetbal door het (semi) mlisme, het zich sterk nde Europese bekervoet- dtswijziging. Eens was eer in het oranjeshirt te i\er werd het (zie Feyen- Ajax) door de spelers al- als eenlast beschouwd: eeinig "poen" mee te ver- cent legde op de mentale training. het be- als Je de oude kronieken leest, moet gin van een interland, moeten het dat wel de beste keeper zijn geweest summum zijn geweest van emotio- ooit achter duinen en dijken meel patriottisme. En zij wetkten for- heeft rondgelopen. In de interland van 1912 tegen de Belgen zond hij parallel lopende forse 2iJn falende uit het bied "om geen last meer van ze te hebben") verder Bok de Korver, de HFC-er Mannus Francken en de Delftenaar dr. Jan Thomee, een man met een verwoestend schot. Handsbal NSt de eerste wereldoorlog keerde het Nederlandse overwicht niet meer terug. Tussen 1920 en 1930 verloren we er acht, wonnen er vier en speel den er acht gelijk. Bij die vier zege pralen zat er één, die door de Belgen fel werd aangevochten. Nog jaren ^peelde.' beltond uit"de hebl>f zlJ faroyer beurtelings ge- ers: Beeuwkes (DFC), weend geknarsetand Het ging om m), Stom (Velocltas), an" Kamperdijk (HBS),De Dolf Kessler va,T1 officiële interland van gespeeld, greep plaats 1905 in Antwerpen op veld van FC Beerschot, elftal, dat toen nog Boomsma (Sparta)Dirk FC), De Neve (Velocitas), Velocitas) en De Vos (D.F. Kees van Dijke". Deze Feye- noordback sloeg op zeker moment, toen zijn doelman al gepasseerd was, de bal openlijk met de hand midabel. Zoals dat meer gaat bij zelfbewus te lieden, had Lotsy tijdens zijn be wind (1931—1936) de wind mee. Hij kon werken met uitgesproken bril jant spelersmateriaal: Lagendaal (Xerxes), Bakhuijs (HBS), Vente (Neptunus), Smit (Haarlem), Van Nellen (DHC), Anderiessen (Ajax), Van Heel (Feyenoord), Wels (Uni- tas), Van Run (PSV), Caldenhove (DWS), Paauwe (Feyenoord) namen die zelfs in het rakettentijd- perk nog wel eens worden gehoord. Van 1934 tot 1936 duurde de glorie periode van het Nederlands elftal. De Belgen hebben dat wel gewe ten. Zij kregen achtereenvolgens klop met 9—3, 4—2, 4—2, 2—0, 8—0. Daarna werd het evenwicht her steld. In het tijdperk 1937—1940 ging de winst vrijwel steeds naar het thuisspelende land. De laatste krachtmeting voor de wereldoorlog werd met 42 door Nederland ge- In dit elftal stonden: Van aauw wel in het opstekende rumoer Belgische grensrechter, maar die sprak geen woord Engels, zodat 't geheel in verwarring verdronk. Van Dijke keek bovendien of hij hele- lax-spelers en geen Feye- maal niet wist wat hands was. Er A|ax' 0Pgericht in 1900, wer<j geen strafschop gegeven. De f Belgen brulden zich schor van woede en voelden zich helemaal ge nomen toen de HBS-er Baer van Slingenburgh met een schot van de in 1910 naar de eerste jenoord werd pas in 1908 Voetbal kon in die periode worden ge- dertig meter de enige goal van de uoc wedstrijd produceerde. was de tijd ren-clubs zoals HFC, HBS Sparta enz. De kenners (kenbaar aan him hoge rfigden de spelers ook in Roer om In 1930, toen het Nederlands elf tal de nederlagen bij kans om de interland eindigde na 90 oren vlogen, kwamen er steeds meer i 1-1. In de verlenging, kreten die vroegen "het roer om te fas om uit te maken wie gooien" of soortgelijke aan de sselbeker zou gaan strij- scheepvaart ontleende termen, Nederland dankzij het waarin dit volk altijd zo heeft uit- De Neve-Lutjens hard geblonken. Het roer ging inderdaad om het kwam in handen van de laatste grote sportpatriot die het vaderland heeft bezeten: Karei Lat in Rotterdam werd ge- een oneffen stuk grond frooswykstraat. Tribunes, sy. Een uiterst gepassioneerde heer e.d. waren er niet. Naar IQOO mensen (van wie het natuurlijk geen fluit zag) op de attractie af. Ne- Q tot dolle vreugde rs met 4-0. van stand, die voorzitter van technische commissie werd. Lotsy, afkomstig van HFC dat hij met veel dynamiek had aangevoerd, in de troduceerde op het VUC-terrein ('t enige met verlichting) de centrale Vroet (allen Feyenoord), Van En gel (DHC), Van Spaandonck (Nep tunus) Vente (Feyenoord), Len stra (Heerenveen). De Harder (VUC). Ach-en-wee Zes Jaar duurde het voor het con tact met de Belgen weer kon wor den opgenomen. Op 18 mei 1946 zat het stadion in Amsterdam mutvol voor de 61ste officiële wedstrijd tussen beide landen. Een duel dat door Nederland met de zenuwen en met ach-en-wee geluiden werd tege moet gezien. De Belgen waren dui delijk favoriet. Zij waren veel eer der dan wij bevrijd, ze hadden de hongerwinter niet meegemaakt. Maar wat veel meer zei: ze had den een elftal dat tegen Engeland, Schotland en Frankrijk al uitmun tende resultaten had behaald. Het Nederlands elftal dat op die mooie meidag het veld betrad, zag er zo uit: Kraak (Stormvogels), Pot- harst en Van der Linden (Ajax), Paauwe, Kuppen, De Vroet (Feyen oord), Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen, Smit (Haarlem). Rijvers (NAC). Een combinatie van Jeugd en routine dus. Al na twee minuten liep Nederland een achterstand op en een catastrofe lag in het ver schiet. Maar het liep heel anders. Aangespoord door routiniers als Paauwe en De Vroet drukte het Nederlands elftal de Belgen na rust plat: 63. Faas Wilkes was met zijn vier doelpunten veruit de meest besproken speler. Tot eind 1949 bleef het Oranjeteam in de naoorlogse periode ongeslagen te gen de Belgen, die in die tijd in Meert, Mermans, Coppens, Lem- berecht, Anoul en Chaves hun be kwaamste spelers hadden. Toen Wilkes eenmaal naar Italië was vertrokken, bezweek Nederland vlot: 01 in Rotterdam (1949), 20 en 7—2 in 1950. Vermoedelijk de meest dramatische Holland-België speelden zich in de herfst van 1951 op het doorweekte veld van het Feyenoord Stadion af. Neder land kwam uit met: Kraak, Oden- thal, Schijvenaar, Wiertz, Ter louw, Biesbrouck, Van der Bogert, Lenstra, Van Melis, Bennaars en Clavan. Een wedstrijd met het scoreverloop van een pingpong- match: 01, 02, 12, 22, 23, 3—3, rust, 34, 4—4, <Jr—5, 55, 5— 6, 5—7, 6—7. BÜ 3—3 brak Schij venaar als gevolg van een botsing met Mermans een been. Volgens de toen geldende bepalingen moest Ne derland de strijd met tien man voort zetten. (Mermans was na het inci dent overigens zo van streek, dat hij nauwelijks nog als elfde Belg kon gelden). Het oranjeteam vocht die tweede helft met grote moed die tweede helft met grote moed en felheid. De kleine nedierïaag werd ook door de Belgen uitgelegd als een mo rele Nederlandse zege. In de laatste jaren voor het semi- professianalisme zijn intrede deed (1954) presteerde Nederland door gaans maar weinig tegen de Belgen. In 1955 kwam er weer meer schot in. Drie overwinningen op rij werden er geboekt (1-0 thuis, 0-1 en 2-3 uit). Op 28 april 1957 werd het in Am sterdam wat tegenvallend 11 in een duel zonder opwinding. Die begon pas na afloop. Toen kwam uit dat de KNVB-officials Hoolboom en Peli kaan tijdens de wedstrijd geprobeerd hadden de Ajacied Plet van der Kuil (de huidige Quick- Boys-trainer) over te halen zich te laten vervan gen door Coen Dillen (PSV), van wiens schotkracht men meer ver wachtte. In die tijd kon een trai ner een speler maar niet zo uit het veld halen. Van der Kuil weigerde en na afloop 'kwam het „schandaal" uit. Hoolboom en Pellikaan moesten hun zetel als gevolg daarvan beschikbaar stellen. In het seizoen 57-58 had Nederland geen kind aan de Belgen. Dankzij schitterend spel van de routiniers Wilkes (uit Italië terug gekeerd) en Lenstra werd met resp. 5-2 en 7-2 gewonnen. Feye-moord Maar onze grootste zege in heel de historie moest nog komen: 9-1 in 1959, de z.g. Feye-Moord. Het Ne derlands elftal bestond uit: Pieters Graafland, Wiersma, Kuijs, Klaas- sens, Van der Hart, Notermans, Van der Kuil (3 goals), Wil'kes (3 goals), Van der Linden, Rijvers, Moulijn. Twee jaar later deed België (in Am sterdam nog wel) iets terug: 0-4. Een beeld van Holland- België uit de eerste naoor logse jaren. Een tot de laatste plaats gevuld Fey enoord Stadion kijkt toe hoe Abe Lenstra er niet in slaagt de Belgische doel man Meert te passeren. Daarna heeft Holland- België qua sfeer en traditie mets meer te bete kenen gehad. De honderdste ontmoe ting tussen beide landen wonnen de Belgen, na een zouteloze partij met (1-0. De laatste Nederlandse zege kwam in 1966: 3-1. De jaarlijkse tra ditie was toen al lang verbroken. Vo rig Jaar werd het in het kader voor de eindronde van het wereld kampioenschap in Antwerpen 0 0. Het spel was toen zó hartver scheurend slecht dat er een nieuw woord voor werd uitgevonden: resul taatvoetbal. Misschien komt er zon dag eindelijk iets terug van de oude Holland- België sfeer: een smake lijk stukje opgewarmd Jeugdsenti ment. Voor het eerst sinds jaren be zit het oranjeshirt weer enige aan trekkingskracht. Want er valt een hoop poen mee te verdienen. ADVERTENTIE Kaas met ster-allures herland elftal kreeg het vaak zwaar te verduren in België. Vandaar de Hier pakt doelman Kraak de bal weg voor de Belgische aanvallers. Braspenning drie duels geschorst Den Haag De tuchtcommissie van de KNVB heeft de 22-jarige Henk Braspenning van de FC Am sterdam voor drie achtereenvolgende bindende wedstrijden geschorst. Braspenning, die in de zondag ge speelde bekerwedstrijd tegen Fortu- na SC acht minuten voor het einde door scheidsrechter Cees de Bruis wegens natrappen van Stevens uit het veld werd gestuurd, kreeg bo vendien nog een boete van honderd gulden. Uitgesloten voor één wedstrijd, als mede voor één wedstrijd voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar, werden René Hiddink (De Graafschap), Gerrie Veerman (De Graafschap), T. Bremmer (PEC/Zwolle), B. Koekoek (PEC/Zwolle) en A. Groeneveld (Wageningen). Veerman moet bo vendien ook een boete van honderd gulden betalen. Schaatser Lasse Efskind, de Noorse wereldrecordhouder 500 en 1000 meter en sprintvierkamp, is uit de kernploeg gestoten, naar aanlei ding van zijn uitlatingen in zijn pas uitgegeven boek. Hij beweert dat het de topschaatsers voornamelijk om sex gaat en beschrijft zijn me derijders als asociale personen met geen andere interessen dan schaat sen en vrouwen. Tafeltennisser Nico van Slobbe heeft de eerste ron de van het open Hongaarse kam pioen van de Hongaar Fischer ge wonnen. Het Nederlands dames- handbalteam gaat toch naar het we reldkampioenschap. Het mag de plaats van Guinee innemen, dat niets meer van zich heeft laten ho ren. Het laatst evoetbalnieuws: Go Ahead Eagles-FC Twente, voor 2 december geprogrammeerd, is ver plaatst naar zaterdagavond 1 de cember. De PSV'ers Edström en Nordqvist zijn in de Zweedse selectie opgenomen, die in Gelsenkirchen op 27 november de beslissingswedstrijd tegen Oostenrijk speelt. Utrecht Het bondsbestuur van de KNSB heeft, conform het devies van het hoofdbestuur, besloten schaatser Jos Valentijn zijn ama- teurstatus terug te geven. Enkele weken geleden lichtte het hoofdbe stuur toe, dat Valentijn de overstap naar de profschaatsliga ISSL moge lijk niet zo zwaar kon worden aan gerekend wegens zijn minderjarig heid. Bovendien zou Valentijn vals zijn voorgelicht. Valentijn, die toen de ISSL deze zomer zijn verplichtingen niet na kwam het verzoek om een nieuwe amateurstatus indiende, maakt 24 november tijdens de wedstrijden om de IJsselcup in Deventer zijn her optreden. Hij zit in de Zuidhol landse formatie met Hans Kunz, Jan Bazen, André Kraayeveld en Rien de Roon. Hij mag niet deelne men aan nationale selectiewedstrij den en de Nederlandse kampioen schappen. De KNSB zal zo spoedig mogelijk bij de ISU stappen ondernemen om Jos Valentijn ook internationaal weer als amateur geaccepteerd te krijgen. niet vergeten.Frico eten Vrij vechten in de 5 meihal LEIDEN Voor de sportliefheb bers, die misschien met zijn geïn teresseerd in 't voetbal va/n Neder land en België staat er in de 5 Mei hal een ander spektakel op het pro gramma. Het IOG (Internationale Organisatie Gevechtsporten) organi seert zondag in het Leidse sporttem- peltje aanvang 2 uur een na tionaal toernooi „vrij vechten". Op het lijstje staan o.a. Pentjak, Kara te, Kempo en Taekwondo: oriëntale gevechtssporten die het de laatste tijd in de bioscoop ao goed doen ADVERTENTIE Ed. Laurens Continental

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15