)esinvesterings- esolutie niet |irect afwijzen VIP Kaderwet voor blijvend diakonaat MARIAVERERING ANDSCHAPPEN :IN HOPPENER Russische dames excelleren leroep op hervormde synode Meningsverschil 298,- Bello arbitreert mdard - Feyenoord „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met ^ytotQy% rente?" Algemene Bank Nederland PAG 16 NOVEMBER 1973 «muiHJiüHJB uitvoerig en informatief rapport van de Hervormde Raad voor Overheid en Samenle- rdt de hervormde synode geadviseerd zich niet te distantiëren van de resolutie van de 0 flraad van Kerken uit 1972, waarin de wereldraad oproept tot volledige terugtrekking van sterse investeringen in zuidelijk Afrika. Daarentegen wil de raad niet aan de hervormde vragen om deze resolutie nu al tot haar eigen standpunt te maken. 'Imü za eerst met de uit- de resoluties vormt aan 't oeten, zowel dn de eigen kerk :ten met het bedrijfsle- moeten er open discus- gevoerd. De synode adviseerd te bevorderen dat de kerk "over het rassenvraagstuk dn Afrika op zeer korte ter gang komt, om vóór de as- de Wereldraad van die in 1975 in Djakarta ;rea gehouden, tot duidelijke be- 10,-fcn te komen. (dag 21 november besteedt armde synode de gehele dag 'bespreking over het ras- puk in zuidelijk Afrika, de Wereldraad van ker- het racisme, de desinvesteringsresolutie wereldraad een belangrijk vormt, en de rol van de Nederland inzake deze itlek. De hervormde synode discussie aan de hand thans uitgebrachte rapport 2e Raad voor Overheid en Sa- 00.- over vraagstuk van hertrouw en scheiding Een theologische studiecommissie (rooms, luthers en hervormd) over het gemengde huwelijk is het gron dig oneens gebleven over het vraag stuk van scheiding en hertrouw van in de kerk getrouwde christenen. Na haar derde conferentie van een week, in Bazel, liet de commissie weten dat men het er wel over eens 'was, dat het huwelijk een voor het leven aangegane verplichting bete kent. Maar over de vraag hoe het moet als het misgaat, bleken diepe meningsverschillen Het driegesprek over „de theologie van het huwelijk en de problemen van gemengde huwelijken" is in 1971 in Straatsburg begonnen. Toen analyseerde het gezelschap de hui dige psychologische, sociologische en godsdienstige opvattingen over het huwelijk en de theologische aspec ten van de man-vrouwverhouding. Een jaar later, in Madrid werd de gedachtenwisseling voortgezet, nu over het vraagstuk van het sacra menteel karakter van het huwelijk in het kader van de algemene he dendaagse huwelijksopvatting. Na Bazel komt er volgend Jaar, weer in Straatsburg, een vierde Telefoon 49345 (4 lijnen) HOEK Nieuwe Beestenmarkt Leiden JuH in deze dagen bewijzen Wïj DE GOEDKOOPSTE TE ZIJN. Pioneer versterker SA 500 A, met gratis koptelefoon Lenco/Goldring platenspeler met M.D. element norm.pr. 489,- Cassette Recorders lichtnet/batterij (incl. accessoires) VIP-pr. 289,- v.o. 98,- ronde, die uitsluitend over de verbreekbaarheid (ja dan nee) het huwelijk zal gaan. de behandeling het Het gesprek staat onder auspiciën i de Lutherse Wereldfederatie, de de daarop Gereformeerde Wereldbond en Vaticaanse eenheidssecretariaat. adviezen Ito. dit rapport adhesie te betuigen aan de ondertekenaars )pen brief (o,m. dr. J. P. ds. A. Boesak, prof. dr. J. J. Buskes, dr. E. H. Landsman) tot de desinvesterings- openlijk instemming te be st de resolutie van de drie ies, die investeringen in Afrika alleen toelaatbaar Is de gelijkwaardigheid van ffingsgroepen in de ar- wudingen wordt erkend, ivindt de vakbeweging dat P fcadse ondernemingen die ijk Afrika vestigingen heb- ffisies op gang moeten ko- fhun investeringsbeleid in sndt voor Overheid en Sa- i vindt overigens dat deze van de Nederlandse vabbe- aiternatief van de solutie van de we- l moet worden gezien. De hervormde synode dient met de drie vakcentrales in gesprek te blijven over de uitwerking van hun resolu tie. De resolutie van de vakcentrales dient betrokken te worden in de gesprekken die vanuit de kerken met ondernemers worden gehouden. Serieus nemen De Raad voor Overheid en Sa menleving acht het van het groot ste belang dat de kerken de uitda ging van de wereldraad uitermate se rieus nemen. De desinvesteringsreso lutie van de wereldraad is niet voor verschillende uitleg vatbaar. Vanuit de mensonterende situatie in zuide lijk Afrika en op grond van een analyse van de ontwikkelingen van de laatste Jaren, in het bijzonder in Zuid-Afrika, ziet de wereldraad met zijn grote betrokkenheid, ervaring en deskundigheid in de bestrijding van het racisme slechts één beslissing: nu terugtrekken en niet medeplichtig zijn. Deze beslissing van de wereld raad is met grote meerderheid van stemmen genomen. De Raad voor Overheid en Samen leving zegt in zijn rapport aan de hervormde synode deze beslis sing te respecteren. Wel plaatst de raad vraagtekens bij de door de we reldraad verwachte effecten van het terugtrekken van investeringen met name uit Zuid-Afrika. Niet alleen bestaan onder christenen verschil van mening over de doeltreffendheid van de aanbevolen middelen, maar ook over de morele aanvaardbaar heid ervan. Op dit moment acht de raad voor overheid en samenleving zich niet in staat te beoordelen of de wereld raad een Juist besluit heeft genomen. Voor de doordenking en discussies binnen de kerk vraagt de raad een opdracht van de hervormde synode om een informatie-brochure over zuidelijk Afrika samen te stellen. In deze brochure zal ook verdere aan dacht moeten worden gegeven aan de theologische en kerkelijke aspec ten van het rassenvraagstuk. Tevens dient de grote ervaring van de Ame rikaanse kerken met de rol van het bedrijfsleven in zuidelijk Afrika erin te worden worden verwerkt. De Raad adviseert de hervorm de synode emigratie naar Zuid-Afri ka aan de leden van de kerk ten sterkste te ontraden. In het rapport spreekt de raad als zijn mening uit dat akties zoals de Angola koffieactie en de Boycot Ouptspam Actie in be ginsel positief moeten worden be oordeeld, wat niet wegneemt dat de raad voortgaande informatie over de directe uitwerking voor de zwarte bevolking gewenst acht. WASHINGTON De Ameri kaanse bisschoppen hebben hun bezorgdheid uitgesproken over 't verval in de Mariaverering in de Verenigde Staten. Ze publiceer den een herderlijk schrijven waarin ze wijzen op de be langrijke plaats die voor de moe der Gods in het christendom is ingeruimd. In hun brief van 20.000 woor den, samenvallende met de jaar lijkse bisschoppenconferentie in Washington, verklaren de bis schoppen: "Wij bidden met aan drang voor de herleving van de oude liefde van de christenheid voor de Moeder van de Heer". Ze betreuren de malaise in de kerk ;en aanzien van de Mariaver ering, door het wegvallen van allerlei devoties. Een woordvoerder van de Amerikaanse bisschoppencon ferentie wees er op dat de vorige zendbrief over de Mariaverering teruggaat tot 1849. Om htm bezorgdheid over het afnemen van de verering rond Maria gestalte te geven en om herleving te bidden, zullen de bisschoppen een speciale mis or ganiseren in het nationale heilig dom van de onbevlekte ontvan genis. UTRECHT De bisschoppencon ferentie heeft in Utrecht, tijdens haar maandelijkse vergadering, be slaten nu zonder uitstel in Rome een concept-kaderwet in te dienen voor de invoering van het perma nente Diakonaat in de rk. kerkpro vincie. Dit meldt de persdienst van de kerkprovincie. Het secretariaat van de rk kerk provincie zal worden verzocht sa men met de werkgroep professioneel pastoraat en zijn samenwerkingsver banden een commisie te vormen die straks de uitvoeringsbesluiten van de kaderwet zal opstellen. Deze uit voeringsbesluiten behoeven de goed keuring van de bisschoppenconfe rentie. In het kader van haar agenda- planning op lange termijn heeft de bisschoppenconferentie in de namid dag ruim twee uur van gedachten gewisseld met vier vertegenwoordi gers van de nationale raad voor ca techese over de organisatie en de voorwaarden van een goede cate chese (voorzitter dr. E. Marijnissen o.p., vice-voorzitter dr. J. Jansen, secretaris C. Neven CSSP en pen ningmeester G. van de Wouw pr.) Geconstateerd werd dat het nodig is dat de diocesane afgevaardigden in de raad nauw contact met hun bisschop onderhouden. Voor he tbis- dom Roermond, dat nog geen verte- door de bisschoppenconferentie vi caris A. H. L. Meertens benoemd. In het voorjaar van 1974 zal de bis schoppenconferentie met de Natio nale Raad voor Katechese beraad slagen over de principes van de ka techese. Hiervoor zal de raad in sa De hervormde zending zit in de f 63.000 minder binnen aan giften dan vorig jaar op dezelfde tijd. En dat terwijl de zendingsuitgaven voor dit jaar bijna negen procent hoger rijn geraamd dan die voor vorig jaar. De achterstand van de zen ding wordt deze week najaars- zendtngsweek met grote klem door Oegstgeest onder de aandacht van de hervormden gebracht. menwerking met de bisschoppen 'n genwoordiger in de raad had, werd nota opstellen. Verder zal de raad de bisschoppen een inventarisatie voorleggen van de concrete taken die hij zich als bisschoppelijk gede legeerde voor de katechese heeft ge steld, en van het overieg dat hij met talrijke instanties heeft gepleegd se dert 1969, het jaar waarin zijn sta tuten werden goedgekeurd. De Nationale Raad voor Kateche se zal de bisschoppenconferentie ook een concreet plan voor de financie ring van het Hoger Katechetisch Instituut aanbieden. De bisschoppen kennen een zeer hoge prioriteit toe aan de volwasse- nenkatechese. Iedere bisschop zal met zijn staf de bespreking van de hiermee verbonden problemen voortzetten en onder meer nagaan in hoeverre binnen zijn diocees na dere voorzieningen in dezen dienen te worden getroffen. Ook de plaats en de functie van de districtskaitecheet is onderwerp van gesprek geweest. Beroepingswerk (Ned. Herv. Kerk) Beroepen te Aalst, H. van Amstel te Ernst. Rectificatie: het bericht dat H. J. C. M. Schouten, kandidaat te Den Haag beroepen zou zijn, berust op een misverstand. Bedankt voor Benschop, G. Voor dijk te Oldebroek. Beroepbaarstelling per 1 decem ber kandidaat R. van Kooten te Delft. Geref. Kerken Beroepen te Vuren, van W. J. de Ruiter te Uithuizermeedem berust, op een abuis. Geref. Kerken vrij gem. Beroepen te Souburg Vlissingen) H. Folkers, kandidaat te Ommên. Beroepen te Kantens en te Zaan- slag, J. Hoorn, kandidaat te Sap- pemeer. Het vorig jaar verschenen boek over kardinaal Alfrink van de journalist Ton Oostveen is thans in het Ita liaans vertaald. Het boek, „Bernard Alfrink. katholiek" bevat een soort portret van de Utrechtse aartsbis schop (voor zover dat van zo'n m wezen toch gesloten persoonlijkheid mogelijk is) en berust op gesprek ken met de kardinaal, meningen over hem en verklaringen, uitspra ken en beleidsbeslissingen. In Nederland zijn er nu bijna 150.00 exemplaren van verkocht. In de laatste drukken is een noot toe gevoegd over de Utrechtse dissiden te pater Kotte, die indertijd via een kort geding Oostveen wilde dwingen tot rectificatie van de stelling da's de pater ooit sympathie had ge koesterd voor de Franse „tegen paus" Clemens. Die noot bevat al leen de mededeling dat pater Kotte dit ontkent Die noot staat zo ook in de Ita liaanse vertaling, die een Iets uitge breider titel heeft: .Bernard Al frink, bisschop, katholiek". Het boek is toegezonden aan alle Italiaanse kardinalen en een aantal Vaticaanse functionarissen. De Bink' I- Het weik van de Voor- Mteurschilidier H. Hoppener «verdienstelijk. Eigenlijk is het belangrijkste gezegd zijn schilderijen te ver- 110 Hoppener schildert hoofd- todschappen, waarop altijd 0 e menselijke figuurtjes te Een korenveld, waar de to vrouw aan het oogsten N' Glethoornse sloot met een oen duinen. Een tweede cate- aoi a*» Hoppeners vakantie- ca. PariJs- het Como-meer totjes op het diepblauwe iors vitte huizen langs de kant. >ctit toet paarsig blauwe verten mti 5 1 mdrukken, die Hoppenei uur zelf opdoet houdt bij zich ook bezig met het copiëren van schilderijen van anderen: een heel minutieus stadsgezicht van Enkhui zen, gemaakt door Cornelis Spierin- ga, die halverwege de 19de eeuw leef de, wordt even minutieus door Hop pener overgezet. Een Amsterdams stadsgezicht heeft hij in zwartwit ge houden, zonder dat de reden voor deze plotselinge kleurversobering duidelijk is. Was het voorbeeld mis schien een zwart-witte ansicht kaart? Tot het eind van deze maand zijn de olieverfschilderijen van Hop pener uit Voorburg te zien in de ten toonstellingsruimte van drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat in Lei den. HANNY RENEMAN ffidsrechters voor EK-duels ©AM De bekende Ita- ®tor Lo Bello zal de eer- rthig leiden tussen Stan- en Feyenoord voor d« De Westduitser Schu- **ngewezen voor de re- krijgt in het eerste Ipswich Town te maken toch Jursa, die onlangs "Aandwedstrijd België— Noorwegen arbitreerde. In Ensche de leidt de Zwitser Schreuer op 12 december. Schreuer floot vorig Jaar de finale om de Europa Cup I tussen Ajax en Inter Milan in het Feye- noordstadion. Voor Jong Oranje, dat tegen Hon garije speelt, zijn de arbiters Mat- thewson (Engeland) en Ohmsen (West-Duitsland) aangewezen. Het Nederlands amateurelftal, dat op 13 maart Frankrijk ontmoet voor het „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. Europees kampioenschap, krijgt de ternationale wedstrijden. Zo leidt Arie Leeds United—Hibernians. Rotter- Zwitser Dubach. van Gemert, pas teruggekeerd uit dammer Henk Pijper heeft de ama- Ook Nederlandse scheidsrechters Hong Kong, de cupwedstrijd tussen teurlandenwedstrijd West-Duitsland zijn betrokken bij de komende in- Vittoria Setubal en de winnaar van Engeland toegewezen gekregen. ROTTERDAM De Oostbloklan den hebben gisteren in Sportpaleis Ahoy* de wereldkampioenschappen moderne ritmische gymnastiek, zoals mocht worden verwacht, met veel bravoure ingezet. De groepsoefenin- gen met springtouw, waaraan acht tien landen deelnamen, werd ge wonnen door de Russiche formatie. Het zesde wereldkampioenschap, dat werd geopend door Mr. M. Vro lijk, commissaris van de koningin iai Zuid-Holland, kreeg op de openings avond al veel landen op de speciaal aangelegde vloer. De suprematie van de zes Russische meisjes was zo groot, dat zij voor de compositie en uitvoering een kwart punt meer kre gen toebedeeld dan Tsjechoslowakije. dat voor Bulgarije tweede werd. Nederland, dat aan dit onderdeel deelnam met Grietina Molenbuur, Janny Oost. Annelies van der Lin den, Anneke Blewanus, Petronella Roodenburg en Jolanda Sap. eindig de als negende en werd uitge schakeld voor de finale, die zondag wordt gehouden. De eerste zes equipes komen in de eindstrijd. Toch was de Nederlandse train- ster Akke Smit uitermate verheugd. Zij zei over de vaderlandse formatie, die de geblesseerde Berthy van Mid den moest missen: „Wij hadden ge rekend op een dertiende plaats En dan negende worden is toch geweldig. Berthy ls gelukkig licht geblesseerd, zodat ze wel kan meedoen aan de In dividuele oefeningen". De uitslag van de -groepsoefenln- gen met springtouw (achtereen volgens compositïecijfer, uitvoerngs- Jurk Anne goud waard LONDEN Een Amerikaans modeconsortium zou Maureen Baker, de Britse ontwerpster van de bruidsjapon van prinses Anne, 120.000 gulden hebben geboden om details over de japon te ont hullen voor de huwelijksdag. Volgens berichten in de Engelse pers zou Maureen Baker door meer Amerikaans? instellingen zijn benaderd. Een groot kledingbedrijf zou er zelfs 300.000 gulden voor over hebben gehad om het patroon van de japon voortijdig ia han den te hebben met de bedoeling de jurk in massa-produktie te vervaardigen. De prinses Aune- japonnen zouden dan op de hu welijksdag zelf in de handel zijn gebracht. De jurk is echter tot op het laatste moment geheim gebleven. cijfer, totaal: 1. Sowjet Unie (Jean ne Vassiroea, Alla Zasoekina, Loed- mila Katsjkalda, Natalia Loesjinska, Galina Logvinova en Natalia Govo- roekina) 9.30 9.25 18.55. 2. Tsjechoslowakije (Ivana Kuce- rova. Vera Prokopova Vera Sedla- kova, Jarmila Sterbova, Iva Zarad- kova en Jana Zelenkova) 9.35. 8.95, 18.30. Bulgarije (Asja Karsjeva, Gijoer- ka Gantsjeva, Bogdana Todorova, Despa Kateljeva, Violeta Janeva en Kapka Plagojeva) 9.25 8.90 18.15. 4. Italië 9.25 8.75 18.00. 5. Oost Duitsland 9.05 8.80 17.85. 6. Noord Korea 8.85 8.80 17.65 7. Japan 9 05 8.25 17.30 8. Cuba 8.65 8 50 17.15 9. Nederland 8.75 8.10 16.85. 10. West Duitsland 8 55 8.05 16 60.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11