n engeland broek met flair \mm EGYPTENAREN WAAR SCHUWEN ISRAËLIËRS E.G. gelijke partner van Verenigde Staten Nog geen vrede in Indo-China FRANSE WINKELS MORGEN DICHT Jog geen benzine-rantsoenen Brandt tot Europees parlement: nafliankelijkheid iet op programma ONDANKS BESTAND DUREN GEVECHTEN GEWOON VOORT flfêPAG 14 NOVEMBER 1973 BUITENLAND (Van onze correspondent) JEN De noodtoestand, de vijfde, die de Britse Conservatieve regering gisteren aangekondigd sinds zij in 1970 aan de macht kwam, is het directe gevolg van de i ^moeilijkheden in de Engelse mijnen en in de elektriciteitsbedrijven, gecombi- loet de verminderde olie-aanvoer uit het Midden Oosten. De regering vreest dat lorte termijn tekorten zullen ontstaan aan kolen en elektriciteit. Tot rantsoenering lenzine en andere olieprodukten is nog niet besloten. gblnet-Heath hoopt dat de be oegdheden, verbonden noodtoestand, om het ge- an energiebronnen te beper- [doende zullen zijn om de crisis het hoofd te kunnen Zo is het vanaf vannacht uur in Engeland verboden ilichting te laten branden, allien electrische verwar- In kantoren Op het Engelse volk is een dringend tie van afkeuring zal indienen, als beroep gedaan zuinig te zijn met het Lagerhuis morgen over de nood de verwarming thuis. Het afkondigen stand die overigens nog officieel door het parlement moet worden toestand gaat debatteren. Deze de noodtoe- tie zal het gehele energiebeleid van re regering veroordelen, met name de houding van de conservatieven andere krachtigd, bracht felle kritiek teweeg ten aanzien van het conflict met de in het Britse Lagerhuis. Verschillen- mijnwerkers. In felle bewoordingen ADVERTENTIE i Ut u een goedereden hen om iets voor uw uw mee te nemen? i 1hndaagishet mensdag. Is dat ten goede reden? i Doe es wat terug. Schenk haar is Apricot Brandy. Advies van BOLS tijdse verkiezingen van vorige week. De uitslag van deze verkiezingen was niet ongunstig voor de Conser vatieven. mijnwerkers te gebruiken om poli- Lagerhuis had gebracht. Voorts nam tieke winst te boeken. Minister Wal- hij het premier Heath kwalijk dat ker van Handel zei daarentegen dat hij het grote tekort op de handels- het de mijnwerkers zelf zijn geweest balans over oktober niet had be- die gewezen hebben op de grote drei- kendgemaakt voor de vier tussen- gende tekorten, die het gevolg van hun acties zouden zijn. De oppositie-partij verkeert in een moeilijke positie. Partijleider Ha rold Wilson vermeed in het Lager huis het antwoord op de vraag of hij achter de actie van de mijnwerkers stond of niet. Het lijdt geen twijfel dat vele Labour-Lagerhuisleden een plotselinge Algemene Verkiezing over dit onderwerp vrezen. Het Labour- schaduwkabinet zal vandaag beslis sen of het zijn steum zal geven aan de afkondiging van de noodtoestand, die officieel morgen in het parlement zal worden behandeld. Het is de negende maal sinds de Tweede Wereldoorlog dat in Enge land de noodtoestand is afgekondigd. Voor premier Heath, die in 1970 aan de macht kwam, Is het de vijf de keer. Zoals minister Carr verze kerde, zal de regering daarvan slechts voor zover dat noodzakelijk is. gebruik maken. Volgens de grondwet moet het Lagerhuis binnen een week een der gelijke beslissing bekrachtigen. De Labouroppositie onder leiding van CAIRO Egyptische functionarissen hebben Israël beschuldigd van het niet nakomen van de zondag onder tekende stabilisatie-overeenkomst van het bestand. De functionarissen spraken van de „ernstige moeilijkheden" tijdens de besprekingen tussen Egyptische en Israëlische vertegenwoordigers maan dag by de kilometerpaal 101. Israël legt „ernstige hindernissen" in de weg, zo zegt men. Van Egyptische zijde legt men er de nadruk op dat de overeenkomst is uitgewerkt door de Verenigde Staten in overeenstemming met de resoluties van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. „Het is nu een kwestie tussen Israël enerzijds en de Veilig heidsraad en de Verenigde Staten an derzijds". Generaal-majoor Ensio Siilasvuo, reed gisteren van Cairo naar de stad Suez om de twree controleposten van de Verenigde Naties te controleren. Na vijf uur keerde de bevelhebber van de vredesmacht naar Cairo terug. De Israëlische premier mevrouw Golda Meir heeft gisteren in de Knes- seth (het parlement) gezegd dat Is raël, „geen gram voedsel meer door zal laten voor Suez en het derde Egyptische leger voordat de Israëli sche krijgsgevangenen in vrijheid zijn gesteld". De Israëlische regering, die na Meïrs rede op haar verzoek in spoedzitting bijeenkwam, heeft dit be sluit bekrachtigd. Het kabinet besloot tevens dat de Israëlische troepen de controle over de weg SuezCairo niet zullen opgeven. In haar toespraak stelde de Israë lische premier de SowJet-Unie direct verantwoordelijk voor de recente oor log: „Het is onjuist te zeggen dat al leen Egypte en Syrië tegen Israël hebben gestreden, want alle voorbe reidingen voor de oorlog zijn door de Sow jet-Unie verricht". Op verschillende plaatsen in Londen betrokken gisteravond vooral vrouwen voordelige plaatsen langs de route, die prin ses Ann vanmiddag heeft gevolgd bij haar huwelijk met Mark Phillips. STRAATSBURG (AP) De Westduitse bondskanselier duidelijke e>n nieuwe stap zouden Prijscontrole oneerlijk Willy Brandt heeft de eis gesteld dat de Europese Gemeen schap, waarvan negen Westeuropese landen lid zijn, wordt be- r^®rill8- handeld als een "gelijke partner" in de betrekkingen met de Verenigde Staten. Europese (inaamse verkiezingen: Zonder direct te gewagen van de dient Europa, indien het daartoe in spanningen die zijn opgetreden de samenwerking tussen de Verenig- sing v de Staten en West-Europa ten gevol ge van het conflict in het Midden- Oosten, verklaarde Brandt in een grote politieke rede tot het Europe- Buitenlandse Zaken verleden week Vliegtuig stort neer op huis: 5 slachtoffers i parlement in Straatsburg: in Brussel hebben uitgegeven het Midden-Oosten en waarin werd opgeroepen tot uitvoering van de VN-resoluties met betrekking HANNOVER (ANP) Vyf mensen zijn gisteren om het leven gekomen 4. x starfighter van de Belgische toen e beschouwen als een gelijke partner het midden-oosten "een poging T deze verhoudingen in die zin begin te maken en een vicieuze ctr- ÏARIBO (ANP) De Su- politieke partijen roeren verkiezingsprogramma's de de onafhankelijkheid, n. Alleen de Vooruit- Hervormings Partij (VHP) tenvoorzitter Jaggernath heeft zich duidelijk uitge- de kwestie van de onaf heid. De VHP-leider liet er bestaan zo die er dat zyn party tegen „onaf- nu" is. De andere po- draaien als een kat onrust en raciale moeilijkheden. De vakbonden in Suriname hebben geen stemadvies gegeven. Voorzitter Daal en algemeen secretaris Rudi Kross van de grootste vakcentrale zijn getroffen dow "beperking "vai moet dit ook worden aanvaard. Het begrip partner sluit ondergeschikt heid uit". Brandts uitdaging weerspiegelde wrevel der Europeanen die hard het Midden-Oosten ons wellicht luchtmacht in Borweda by Twistrin- gen in Nedersaksen op een woonhuis stortte. Volgens ooggetuigen explodeerde het toestel in de lucht alvorens het op de alleenstaande woning neer- Brandt erkende dat het conflict stortte. •kringen (de Nationale krappe kassen iriname was de afgelopen tijen, in de oppositie en maakt De propaganda wordt nu gevoerd op fan de Nationale Partij de zogenoemde wijkvergaderingen (NPK) verwacht men itslag van de verkiezingen, 19 november een VHP is m eventuele "De Moederbond" verblijven op het ogenblik buiten Suriname en wor den niet voor een week na de verkie zingen terugverwacht. de Arabische olieleveranties, feit dat zij niet zijn ingelicht brei i In de straten hoofdstad Paramaribo zijn er verge leken met vorige verkiezingen op t ogenblik aanzienlijk minder span- houden zich op doeken. aanplakbiljetten, vlaggen of borden te zien. Men wijt dit AmerikaansRussische overleg °keleve'rantie ter zake van het conflict in het de Surinaamse Midden-Oosten en de initiatieven die daaruit zyn voortgevloeid. De Westduitse kanselier, die als eerste regeringsleider van een EG- staat het Europese parlement toe sprak, drang ook aan op een direc- De politie heeft meegedeeld dat tot raakt dan anderen tengevolge twee uur na het neerkomen van het vliegtuig nog munitie ontplofte in de wrakstukken. Vrijwillige brandweer ter plaatse sprak va nde mogelijk heid dat het aantal slachtoffers zou stijgen tot zeven. Onder de slachtof fers zyn de piloot van de Starfighter vttu het Arabische olie embargo te gen Nederland en de beperking andere EG- landen. Hij vervolgde "het Js met tnami om die reden dat wij verlangen naa: een rechtvaardige en blijvende vre- zichten op een regeling - ircipsii digen van het ministerie van Defen- de politieke par- teJüi. bevorderen door voedselhulp, steun sie te Brussel zich naar de plaats van uitbreiding de ramp hebben begeven. De Belgi sche machine nam deel aan vlieg- oefeningen samen met drie andere machines van hetzelfde type, toisn zy neerstortte. t het conflict in het Midden-Oos ten. "Wat zich afspeelt in dit geteister de buurgebied raakt ons direct", al dus de bondskanselier. "Daarom PARIJS De organisaties waarin alle kleine Franse winkeliers zijn verenigd hebben besloten dat de le den donderdag gedurende 24 uur hun zaken niet zullen openen. Dit is be doeld als protest tegen recente maat regelen der regering, waarbij winst marges zijn vastgesteld voor kleine handelaren, zulks in een poging tot het tegengaan der inflatie. Verleden week hadden eigenaren van fruit- en groentewinkels al eni ge tijd gestaakt als protest tegen het feit dat de overheid winstmarges was gaan vaststellen voor 22 artikelen. Het publiek heeft van deze sta king niet veel last gehad, de restau rants in het land ook niet. De su permarkten waren opengebleven en de eethuizen betrokken hun waren rechtstreeks van de groothandelaren, die buiten de actie stonden. De sta king van morgen zal het publiek ver moedelijk ook niet ongerief geven, want de supermarkten en de drogis terijen blijven normaal open. De stakers willen met hun actie ook tot uitdrukking brengen dat zij de aantijging verwerpen schuldig te zijn aan het stijgen van de prijzen. De Franse boeren en tuinders zijn gisteren begonnen hun produkten rechtstreeks aan de consument te verkopen als antwoord op de zes da gen oude staking van de groente boeren, waardoor duizenden tonnen groenten en fruit liggen te rotten en onder meer de voedselvoorziening van de Franse hoofdstad in gevaar wordt gebracht. De groenteboeren zijn hun staking begonnen uit protest tegen de door de regering afgekondigde prijscontro le. Zij vinden deze niet eerlijk omdat alleen zij er door worden getroffen en niet de boeren en tuinders, de groothandelaren en alle andere tus senpersonen. Op een vergadering van 3000 Parijse groenteboeren is besloten de staking voort te zetten totdat de regering de prijscontrolemaatregel Intrekt. Veel kleine handelaren vre zen overigens dat als de stakng nog langer duurt zij binnen twee weken failliet zullen zijn. De in Parijs begonnen staking heeft zich inmiddels tot andere de len van Frankrijk uitgebreid. In Marseille, Grenoble. Parijs en andere steden gingen de boeren aan stalletles hun produkten verkopen. De groen teboeren gooiden in antwoord od de pogingen hun staking te breken ge concentreerde bleekmiddelen over de uitgestalde groenten en fruit. In de hoofdstad kreeg een bediende van een groentewinkel een geldboete om dat hij bij een niet-stakende groente boer benzine over het fruit had ge gooid. In Parijs overwegen de groot handelaren hun grote voorraden op te ruimen door vrijdag alles op straat uit te delen. ;n de NPS en de VHP aldus deze kringen, bete er langdurige onderhan- zullen plaatsvinden, voordat ure regering zou kunnen Drmd. In dat geval kan r gerekend worden, dat er uari een nieuwe Surinaamse en bang dat er grote zetelwinst —tij, die nu bijna de helft staten (parlements) -zetels )te moeilijkheden in Suri- ikn komen. Men vreest dan jering voor ab-3 toch a.s. CANAVERAL De Ame- dienst voor de ruimtevaart Jt gisteravond bekend ge- de derde Skylab-beman- rïjdag a.s. (om 15.01 uur *ordt gelanceerd. De on- s scheurtjes in de Satur- fet zijn hersteld en andere ponden barstjes leveren gevaar op. De leider van dftma William Schneider, temming gegeven, de laat- focedure hedenochtend te regering De Sowjet- de Arabische guerrilla- ^ngeraden een voorlopige regering te vormen, waar- envfoordigers kunnen deel de vredesbesprekingen len-Oosten, zo heeft het >lad An Nahar gisteren taakt SAIGON Meer dan negen maan den nadat het Vietnamese vredesbe- stand in Parijs werd getekend is In dochina nog ver van de vrede verwij derd. Volgens de Zuidvietnamese re gering zijn bijna 47.000 burgers en militairen om het leven gekomen bij schermutselingen en incidentele ge vechten sinds het bestand van 27 Ja nuari. De oorlog in het naburige Cambodja duurt voor zonder dat er vooruitzichten zijn op een staakt-het -vuren. Een bestand hier werd aan vankelijk beschouwd als een gevolg op dat van Vietnam. In Laos echter zijn de gevechten gestaakt en het vooruitzicht op een duurzame vrede is hier beter. Sommige funktionarissen in Saigon en in Phnom Penh zeggen dat de ge gevens van de afgelopen maand een aanwijzing zyn dat mogelijk nog meer gevechten zullen uitbreken in Vietnam en dat de akties in Cam bodja niet zullen worden verminderd. Tegelijkertijd heeft een burgerre gering de macht overgenomen van 't militaire bewind in Thailand, dat aan de rand van Indochina ligt en waar bases van de Amerikaanse lucht macht zijn gevestigd. Zoals de zaken er nu voorstaan zal het land een ge leidelijke omzwenking naar links ma ken zonder dat de vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Sta ten hierdoor in gevaar zullen komen. Nieuw offensief Zuidvietnamese regeringsfunktio- narissen houden er rekening mee dat Noord-Vietnam aan het begin van 't droge seizoen weer een offensief zal beginnen. Tot dusver hebben bij ge vechten in de periode dat 't bestand van kracht is 36.845 Noordvietname- zen en Vietcong-leden het leven ver loren. Aan de Zuidvietnamese zijde zouden 10.183 personen om zijn geko men, volgens Zuidvietnamese cijfers. Over slachtoffers in Laos en Cam bodja over deze periode zijn geen of ficiële gegevens bekend. Het is daar om ook onmogelijk schattingen te maken. De omvang van de gevech ten in Zuid-Vietnam zou in oktober zijn toegenomen en de Zuidvietname se president Nguyen Van Thieu heeft enige malen gewaarschuwd dat in begin 1974 een Noordvietnamees offensief op komst is. Volgens militaire bronnen in Sai gon zou dit offensief wellicht zelfs eerder kunnen beginnen. Deze bron nen hebben gezegd dat ten minste twee Noordvietnamese divisies mo menteel vanuit Cambodja op weg zijn naar het derde militaire district, waarin ook Saigon ligt. Volgens de schattingen beschikken de Vietcong en Noord-Vietnam in het zuiden over 145.000 militairen. Militaire deskundigen hebben ech ter gezegd dat zij nog 70.000 man extra nodig hebben voordat zij een offensief op grote schaal kunnen beginnen. Deze deskundigen zien het over brengen van troepen via de Ho Tsji Minh route naar het zuiden aan 't begin van het droge seizoen in no vember als een waarschuwingsteken voor de bedoelingen van Hanoi. Geen verzoening Er is nog niet het geringste teken van verzoening tussen de strijdende partijen, en de wankele regelingen die in Parijs zijn getroffen om het bestand te handhaven zijn al on voldoende gebleken. President Thieu heeft zijn troe pen de opdracht gegeven om acties te ondernemen en zo aanvallen van de tegenpartij te voorkomen. Vol gens berichten uit de provincie is 't regeringsleger al druk bezig met wat de Vietcong noemt "operaties om land in te pikken". President Thieu heeft ook te kampen met een toenemende eco nomische crisis. Met de terugtrek king van de Amerikaanse troepen zijn ook een jaarlijks inkomen van 300 miljoen dollar uit de buitenland se valuta en 350.000 banen wegge vallen. Over het afgelopen Jaar bedraagt de inflatie ten minste 27 procent en dit zal wellicht 50 procent worden. Niemand weet hoe Zuid-Vietnam nu zijn import moet gaan betalen. De broekriem zal onvermijdelijker- wijs moeten worden aangehaald. In Cambodja blijkt het regime Lon Nol het onverwacht goed te klaren sinds de Amerikaanse lucht steun hier 15 augustus wegviel. Men verwacht dat de communis tische rode Kmers hier in het begin van het droge seizoen een aanval zullen ondernemen op de hoofdstad Phnom Penh. Volgens berichten hebben de Kmers echter problemen met de bevoorrading, waardoor de kracht van een eventuele aanval minder zou zijn. Bombardementen Prins Norodom Sihanoek, formeel leider van de opstandelingen, heeft erover geklaagd dat hij niet langer de wapens en munitie uit China en Noord-Vietnam krijgt, die hij nodig heeft. Zijn strijdkrachten zijn er niet in geslaagd om belangrijke vor deringen te maken sinds de Ameri kaanse bombardementen werden ge staakt. In Laos, waar een staakt-het-vu- ren op 22 februari werd bereikt, zijn weinig bestandsschendingen gemeld. De partijen hier zijn overeengeko men een coalitieregering te vormen waarin ook de communistische Pa- thet Lao zitting heeft. Nog steeds worden hier onderhandelingen ge voerd om tot een definitieve vredes regeling te komen. In Thailand is de militaire rege ring van maarschalk Thanom Kit- tikatsjorn 14 oktober gestruikeld over een opstand van de studenten. Door deze opstand is de positie van koning Bhoemibol versterkt. De nieuwe premier Sanja Thammasak heeft aangekondigd de tot dusvci gevoerde buitenlandse politie ten op zichte van de Verenigde Staten en alle andere bevriende naties te hand haven. Op de lange duur is een gelei delijke omzwenking naar links mo gelijk en zal het land zich willen verzoenen met Noord-Vietnam en China. Perfect gesneden en subliem afgewerkt met riem, kapnaden en verlegde naadzakken. Ook de achterzak rQ -jp ontbreekt niet! Bijpassende shirts oa. met punt- kraag y SL 6 29,50 Bijpassende blok-pullovcr 27.5C WfSST 5 Op Koopavond»" I?J modehuizen ALPHEN ad. RIJN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9