Noodwet' >p stapel Wettelijke regeling van investeringen is er door OOK RECHTER HEEFT HET MOEILIJK MET DE DISCRIMINATIE Opzet van verzekering tegen ziektekosten op de helling zonder karretje M ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR TE SCHRIJVEN ster w()lie nog et op e bon Volgend jaar benzine op bon in VS Krebbers en Olof officier SER komt met advies na vijf jaar studie DENSPAO 14 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 I HAAG De regering heeft een noodwet op stapel bi, die het mogelijk maakt bindende arbeidsvoorwaar- op te leggen aan werknemers iin het particuliere be ileven en ambtenaren. Via de op de Prijzenwet geba de regelingen kan ook de inkomensstijging in de sector de vrije beroepen aan banden worden gelegd. list-er Boersma (sociale zaken) dit gisteren in de Tweede Ka- verklaard. Het blijft intus- vraag of de "tijdelijke zal worden inge- vervolgens gehanteerd. De liet duidelijk uitkomen hoopt op vruchtbaar nader hij niet van plan de irhandelingen per bedrijfs- onderneming af te wachten. de regering voor itueel dwingend voorschrij- de arbeidsvoorwaarden, is »ig centraal loon- en prijs- dat door de werkgevers- is verworpen. Het kabinet i met een begin-loon- ,5 procent (met een de prijscompensatie), van de prijscompen- inkomens vanaf f35.000,- afbouwschema en een bo de prijscompensatie, waarbij de door de vakbeweging ge- a ibers II advertentie [AAG Minister Lubbers iiische Zaken) meent dat er nog niet hoeft te overgegaan op distributie ,Op dat punt zijn we t", zed hij gisteren tijdens een ring van de vaste kamer com- economische zaken, hij mee dat het Rijks- aardolieprodukte even- ibutie-maatregelen zal n. Deze zullen echter pas de thans nog aanwezige zullen moeten worden 311. de bewindsman is de hui- listwie van Verkeer en Wa- voert thans besprekingen wijze waarop beperking van everbruik bij het luchtver- worden bereikt, aldus de ^MfP-tweede-kamerlid Coraelis- minister Westerterp (Ver- Waterstaat) gevraagd om de P|| te modeshow" die een Am- II k textielfirma binnenkort l^ten, te beperken. Bij deze n Jumbo-Jet anderhalf is land vliegen. Het ka- vindt dat de brandstof op manier kan worden ge ste" van Economische Za- ït het rijksbureau voor wdukten ingesteld. Dit ui heeft tot taak de voor met aardolieprodukten te Voorts is het bureau ermee een eventuele distributie produkten voor te bereiden te zijner tijd uit te voeren. eiste f 160,- per prooeait prijsstijging als minimum "met grote voorzichtig heid" moet worden gehanteerd. In elk geval komt er weer nader overleg met vakbeweging en werk gevers aangaande de noodwet, waar aan nu wordt gewerkt. In het ontwerp zullen ook maatrege len voorkomen om de directe en in directe gevolgen van de oliecrisis op te vangen en te voorkomen. Minister Boersma noemde met name het be leid aangaande ontslagen en tijdelij ke werkverkorting. 'Ik acht het niet toelaatbaar dat gebruik wordt gemaakt van de ont wikkelingen om mensen te ontslaan' aldus de bewindsman, 'richtlijnen voor de directeuren van arbeidsbu reaus zullen worden opgesteld.' Minister Boersma zei dat rekening moet worden gehouden met een dui delijke verslechtering van de econo mische vooruitzichten. Het kabinet verwacht over enkele weken daarover gegevens van het Centraal Planbu reau, waarna overleg met het be drijfsleven zal plaatsvinden. Intussen heeft het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) verklaard dat als gevolg van de snel le prijsstijging - met name in okto ber - de geraamde loonstijging voor komend jaar moet worden ver hoogd. Werkgevers en vakbeweging streefden naar beperking van die stij ging tot circa tien procent. Volgens het VNO komen de vakbewegings- voorstellen nu neer op een loonsom stijging van 11,5 procent en die van de werkgevers op 11.15 procent. Dit nog zonder rekening te houden met eventuele gevolgen van de oliecrisis. - Van de regeringsgezinde fracties in de Tweede Kamer heeft de KVP het terughoudendst gereageerd op de aan kondiging van de noodwet. De fractie toonde zich geïrriteerd over de "flu- WASHINGTON Het schijnt na genoeg zeker te zijn dat benzinerant soenering begin volgend Jaar in de Verenigde Staten een feit zal zijn, wellicht tegen prijzen die driemaal zo hoog zijn als nu. De vraag is niet langer 'of' maar 'wanneer'. De Ame rikaanse senaatscommissie voor bin nenlandse zaken keurde een wets voorstel goed dat rantsoenering van benzine en andere brandstoffen (ook huisbrandolie) binnen twee weken na akkoordbevinding door het Congres verplicht stelt. Mat dit wetsvoorstel krijgt pres. Nixon vrijwel alle be voegdheden waarom hij verleden week in een toespraak over de ener giecrisis had gevraagd. DEN HAAG Zes fracties in de Tweede Kamer hebben giste ren gestemd tegen een wettelij ke regeling van investerin gen van het bedrijfsleven in de Randstad. Het waren: WD CHU CPN. SGP, Boerenpartij en de RKPN. Met steun van PvdA. KVP. AR D'66, DS'70. GPV en PSP sleepte minister Lubbers van Economi sche Zaken zijn voorstel door de Kamer. Dit betekent, dat met in gang van een nog nader te bepa len datum investeringen van eni ge omvang in het Rijnmondge bied in elk geval gebonden zijn, aan een vergunning van de over heid. Voor grote investeringen in het overige deel van de Rand stad geldt dan een meldingsplicht. Binnen een maand na de aanmel ding zal de minister van Econo mische Zaken beslissen of wel of geen vergunning nodig is. Voor 't gehele Randstad-gebied zal als gevolg van de nieuwe wet telijke regeling een heffing op bouwkosten worden ingevoerd. Het doel van de regeling is om de opeenhoping van bedrijfsactivi teiten in de Randstad tegen te gaan en zo mogelijk te spreiden, over legere gebieden in het land. Tegen de uitzonderingspositie, die het Rijnmondgebied in de re geling inneemt tekenden de WD- er Van Aardenne en de PSP-er Van der Spek bezwaar aan. Van Aardenne: "Dat zet een domper op een gebied, dat toch al geen rooskleurige vooruitzichten heeft". In de fracties van ARP en KVP bestaan ondanks het voor de re geling stemmen, aarzelingen. Men heeft bedenkingen tegen de grote nadruk op de vergunningen in de regeling. Schouten (ARP) noem de het "belabberd". Hij vond het echter het "allerbelabberdst" als de overheid helemaal geen instru ment zou krijgen om iets te doen aan de congestie in het Westen. Peijnenburg (KVP) stipte aan, dat de minister nog nader de ge zichtspunten die hij zal hanteren, bij het wel of niet verlenen van een vergunning aan de Tweede Kamer zal voorleggen. Ook acht te hij het van belang, dat de Ka mer zich nog kan uitspreken, over het precieze tijdstip van in voering van de regeling. De PvdA-fractie zag, zei woord voerder De Ruiter, in de nieuwe wettelijke regeling "een eer ste aanzet tot beheersing door de overheid van de richting waarin particuliere investeringen zich bewegen". Minister Boersma kondigde gistermiddag in de Tweede Kamer aan dat de regering bezig is met de voorbereiding van een noodwet. Amsterdam De Amsterdamse kantonrechter mr. H. C. van Eek heeft gisteren vijf Amsterdammers veroordeeld omdat zij in hoofdste delijke horecabedrijven discrimine rend zijn opgetreden tegen kleurlin gen. Het was voor het eerst, dat verdachten op grond van het arti kel 429 (4) van het Wetboek van Strafrecht, dat deze discriminatie strafbaar stelt, werden vervolgd. De kantonrechter zei in zijn uitspraak er tijdens het onderzoek van over- welen" aanpak van minister Boers ma. Woordvoerder Van der Gun ver langde van Boersma dat hij het niet by een aankondiging liet, maar met een zou beslissen de wet in te dienen bij het parlement. Als Boersma met de indiening zou wachten op nader overleg met 't be drijfsleven zou er volgens Van der Gun een onzekere situatie ontstaan bij de c.a.o.-onderhandelingen. In dat geval voelde hij ervoor deze on derhandelingen op te schorten, totdat het resultaat van het nadere beraad bekend is. Wim Kok, voorzitter van het NVV, is terughoudend en gereserveerd, maar stelde met voldoening vast dat de regering kennelijk geen wijziging heeft gebracht in haar eerder inge nomen standpunt om niet met een voor het NVV onaanvaardbare loon maatregel te komen. NKV-voorzitter Wim Spit, noemde de aanpak van de regering verstan dig en noodzakelijk, gezien de feite lijke omstandigheden. Hij vindt het ook juist dat de regering met het be drijfsleven zal nagaan of de nood wetgeving nodig is en of er gebruik van zal worden gemaakt. CNV-voorzitter Jan Lanser, vindt het gezien de omstandigheden rede lijk dat het kabinet zich gaat bedie nen van instrumenten om de loon-, inkomens en prijsontwikkeling in de hand te houden, omdat de loonwet niet toereikend is, hoewel hy - even als zijn collega's van NVV en NKV. niet blij is met een dergelijke in greep. DEN HAAG De violisten Her man Krebbers en Theo Olof zijn be vorderd tot officier im de orde van Oranje-Nassau. CRM-minister mr. H. van Doorn deed eergisteravond mededeling van die onderscheiding na het concert, dat beide violisten, met Emmy Verhey, gaven in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Na deze "Avond der Violen" betrad de minister het podium om beide musici, die door de overvolle zaal eerder met grote geestdrift wa ren gehuldigd, het eremetaal op de revers te Door Anton Pfeiffer ren. Zijn eisen werden goeddeels overgenomen door de kantonrech ter; honderd gulden boete voor de 45-jarige hotelier J. de W. van „Hotel Jan de Wit" aan de Nieu- wendijk en voor de 38-jarige P. H., exploitant van de dancing „La Bou- teille" aan de Lange Laidsedwars- straat. Zij werden veroordeeld op grond van uitlokking van dit mis drijf, dat in feite werd gepleegd door A.S., de 46-Jarige receptionist van het hotel en de 46-Jarige bar- portier W. S. Beide laatsten werden, zoals ook de officier had gevraagd, schuldig verklaard zonder strafop- tuigd te zijn geraakt dat de discri minatie op zichzelf niet het motief van een van de verdachten is ge weest. Door kleurlingen buiten hun zaak te sluiten om moeilijkheden te voorkomen hadden zij zich echter wel aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. De officier van Justitie, mr. F. H. von Meijenfeldt, liet in zijn requisi toir een zelfde mildheid en een be grip voor de moeilijke situatie ho- Anders pakte het uit in de zaak te gen de 49-jarige eigenaar van Ho- naparte" in de Kerkstraat, E. T„ zelf een Surinamre. Hij werd na een eis van honderd gulden boete vrij gesproken. Zijn portier, de 29- jarige J. K. kreeg echter een boete van ƒ100 nadat schuldig verklaring zonder strafoplegging was gevor derd. De twee zaken tegen de dancings zijn aan het rollen gebracht, nadat het AVRO-actualiteitenprogramma Televizier Magazine op 8 januari ADVERTENTIE Elke juwelier heeft een supermarkt in attente geschenken U mag er zonder karretje winkelen! De Sociaal-Economische Raad zal eind deze week dan eindelijk komen met het advies over de structuur van de ziektekostenverzekering. Dat gebeurt oneer dan vijf jaar nadat de toenmalige minister van Sociale Zaken, B. Roolvink, om zo'n advies had gevraagd. Die lange voorberei dingstijd geeft al aan dat er be langrijke tegenstellingen leven. Het is dan ook vrijwel zeker dat er vrij dag tijdens de behandeling in de SER een sterk verdeeld advies uit de bus zal komen, waarin waar schijnlijk vier standpunten aanhang zuilen vinden. Door Wibo Burgers De tegenstellingen blijven dus be staan, maar het ziet er niettemin naar uit dat met het uitbrengen van het SER-advies een beslissend stadium is bereikt in de voorberei ding van een nieuwe opzet van de ziektekostenverzekering in ons land. Wanneer de SER heeft geadviseerd kan het kabinet-Den Uyl vaart zet ten achter deze zaak. Het door de socialiteiten gedomineerde kabinet streeft, zoals bekend, naar het van de grond brengen van een volksver zekering tegen ziektekosten. Hoe ziet het huidige systeem van ziektekostenverzekeringen in ons land eruit? Allereerst zijn er de verzekeringen volgens de Zieken fondswet. De verplichte zieken fondsverzekering, voor werknemers met een loon dat niet boven een be paalde grens (nu nog ƒ20.900, wordt ƒ23.000) uitgaat. De (gezins) -premie wordt uitgedrukt in een percentage van het looninkomen met een maximum, waarvan de helft voor rekening van de werkgever en de helft voor rekening van de verze kerde werknemer komt. Per 1 okto ber 1972 was het aantal verplicht verzekerden, 6,8 miljoen. Daarnaast de vrijwillige ziekenfonds verzekering voor mensen, die niet tot de kring van de verplicht verze kerde werknemers behoren, met eenzelfde loongrens als voor de ver plichte verzekering. De premie wordt per persoon geheven en uit gedrukt dn een bedrag. Per 1 okto ber 1972 was het aantal vrijwillig verzekerden 1,5 miljoen. Ten slotte de bejaardenverzekering voor mensen van 65 Jaar en ouder, wier inkomen een bepaalde grens niet te boven gaat. De gezinspremie wordt uitgedrukt in een bedrag, dat varieert per inkomensklasse, maar landelijk gelijk is. Aantal ingeschreve nen voor deze verzekering per 1 ok tober 1972 0,9 miljoen. Overheid en verplichte verzekering dragen de te korten van deze bejaardenverzeke- Naast de ziekenfondsverzekeringen zjjn er ziektekostenverzekeringen voor ambtenaren: de instituten ziektekostenvoorziening ambtenaren (IZA)de interprovinciale ziektekos tenregelingen (IZR) en de dienst ge neeskundige verzorging politie (GVP). Zij zijn restitutiesysteem: taalt meestal zelf de rekening en krijgt het geld terug van de verze kering. Ook hier een gezinspremie, die voor de helft wordt gedragen door de werkgeefster, met een be paald maximum. Verder zijn er dan de particuliere ziektekostenverzekeringen. vooral voor de mensen die boven de loon grens van het ziekenfonds uitko men. De premie is gebaseerd op het verstrekkingenpakket en houdt géén rekening met het inkomen. Als een soort sluitstuk voor al deze verzekeringen is er ten slotte de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten: een volksverzekering (voor ie dereen dus) tegen de financiële ge volgen van zware geneeskundige risico's. Deze wet geeft o.m. recht op behandeling en verpleging in er kende ziekenhuizen (ook psychiatri sche inrichtingen) na een Jaar. Zo ziet dus heel globaal geno men de bestaande situatie er uit Voor de gegevens is uitgegaan van een recente nota van de grootste zie kenfondsorganisatie in ons land, de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers bestuurde Ziekenfond sen (VMZ). Wat zijn de plannen voor een nieuwe opzet? De vier belangrijkste plannen zien er als volgt uit: 1. het (schetsmatige) plan van de drie vakcentrales voor een algemene volksverzekering ziektekosten met een premie, afgestemd op de finan ciële draagkracht van de verzeker den. Zo'n volksverzekering, waarin voor een eigen 'risico geen plaats is, zou ook goede garanties scheppen voor een nieuwe opzet van de gehe le gezondheidszorg; 2. het nationale verzekeringssysteem ziektekosten opbasis van het "Ze- ven-Pijlers"-plan van de particulie re verzekeraars, dat gesteund wordt door de werkgevers. Dit plan kent een algemene verplichting tot beta ling van een 'gezondheidspremie' in een percentage van het inkomen tot de p'remiegrens van andere volks verzekeringen met daarnaast een betaling van een premie in een no minaal bedrag aan een verzeke ringsinstelling naar eigen keuze. Het systeem kent over de gehele li nie een eigen risico als na een proef zou blijken dat dit kostenbe sparend werkt; 3. het plan van prof. dr. A. C. Dro- gendijk voor een beperkte volksver zekering naar Deens model, waarin ook wordt gewerkt met een 'gezond heidspremie', een premie in een no minaal bedrag en een eigen risico. Volgens prof. Drogendijk moet de uitvoeringsorganisatie sterk vereen voudigd worden: hij wil één zieken fondsverzekering (met twee afdelin gen: één voor verzekerden met minder en één voor verzekerden met meer dan ƒ25.000 inkomen) en één udtvoeringsorganiatie: een be perkt aantal ziekenfondsen. Boven de inkomensgrens betaalt men een hoger nominaal bedrag:; 4. het plan van dr. J. van Mansveit en dr. J. I. Cohen met als kenmerk een verbetering van de bestaande structuur. De verplichte zieken fondsverzekering moet worden uit gebreid tot een beperkte volksverze kering met een inkomensgrens. De ziekenhuisverpleging wordt direct (vanaf de eerste dag dus) onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten gebracht. Voor bepaalde groe pen (alleenstaanden) moet er een premievrije voet van het inkomen zijn. Op deze wijze zou in elk geval een redelijker lastenverdeling wor den bereikt. Over één ding zijn alle plannenma kers het eens: de huidige structuur van de ziektekostenverzekeringen moet op de helling, vooral nu er steeds duidelijker sprake is van een ongelijke verdeling van de lasten over de verzekerden. had laten zien hoe drie Surinamers. waaronder het hoofd van de Suri naamse voorlichtingsdienst B. E. Lochem. aan de deur van diverse clubs werden geweigerd met h et smoesje dat alleen leden werden toegelaten. Direct daarop kon ver slaggever Wil Simons, ook geen lid van de clubs maar een blanke, zon der meer naar binnen. Een van de Surinamers. die wel meer voor de televisie figureert, had later tegen de rechter-commissaris verklaard allerminst gelukkig te zijn met het feit dat de AVRO alle opnamen van zaken, waar de kleur lingen wel werden toegelaten, had weggesneden in de uitzending. Ook de officier was hierover ver gramd: „Ik kan niet Juichen over een reportage over dit onderwerp, die bepaalde relevante feiten ver zwijgt en de inttruk wekt dat Am sterdam alleen maar neger-werende dancings heeft. Dit is nu Juist de manier, waarop dit onderwerp niet moet worden behandeld". De feiten: in het hotelletje was aan een Amerikaanse neger verteld, dat de kamer, die zijn blanke vrouw even daarvoor had toegewezen ge kregen, al aan een ander was ver huurd. De reden, die eigenaar en receptionist opgaven: er komen in het hotel haast alleen jonge Ameri kaanse soldaten met verlof. Als Je daar een neger- en zeker een neger met een blanke vrouw - tussen zet wordt het bonje. „Ik weet dat die Amerikanen naar Nederland komen om niet met kleurlingen geconfron teerd te worden" verklaarde de re ceptionist, „want op hun basis heb ben ze al de hele dag met kleurlin gen te maken". Maar als de Amerikanen zelf een negercollega meebrengen mag die binnen: hij is dan geaccepteerd Er waren brieven en foto's, waaruit bleek dat ook andere kleurlingen wel gastvrijheid genoten aan de bar en in het hotel, als daar maar geen heibel van kwam. De afgewezen ne ger heeft na terugkomst in Amerika zijn beklag gedaan bij de Neder landse ambassade, die de zaax doorspeelde. De uitlokkingsreportage van de AVRO wierp onder meer de schijn werper op „La Bouteille" en „Bona parte". De 21-Jarige Surinaamse student Cecil Rozenblad vertelde, dat hij met de voorlichter, een an dere Surinamer en een Hollands meisje Nicole Brouwers by beide za ken de neus stootte. Het meisje al leen mocht wel naar binnen en la ter reporter Simons als blanke ook. De Bonaparte-portier zei dat ieder een, die zich naar zijn vermoeden behoorlijk zou gedragen binnen mocht. Hij noemde die selecble erg moeilijk, een kwestie van gevoel. De avond tevoren was er ruzie geweest met een groep Surinamers en hij meende in het drietal enige van de herrieschoppers te herkennen. Toen hij op de televisie zijn vergissing had gezien was hij geschrokken. Dezelfde porbier had met het smoesje van het verplichte lidmaat schap een andere keer een Ameri kaanse neger geweigerd. Deze schreef een klachtbrief aan de mi nister van Justitie. De baas. zelf Surinamer, geloofde zonder meer in het verhaal van zijn deurwachter. Hij vond het spij tig genoeg dat ook wel landgenoten van hem moeten worden geweigerd wegens wangedrag. „Maar ik ben zelf een neger. Een portier, die ie mand om ras. geloof of huidskleur zou weigeren zou ik op staande voet ontslaan". De eigenaar en de portier van „La Bouteille" vertelden, dat er per avond zeker honderd buitenlanders in de zaak zijn. Dat is ongeveer de helft van het aantal bezoekers. Ver der wil men niet gaan, er is al vaak genoeg heibel geweest, bijvoor dbeeld met grote groepen Italianen en Am bonnezen. „Er zijn verschillen de zaken aan kapot gegaan". In zijn laatste woord zei de eige naar van „La Bouteille": „Als wij worden veroordeeld betekent hec dat wij iedereen moeten toelaten. Dan gebeuren er ongelukken. Wie heeft dan de schuld: wij of u?"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7