Voor een ode aan de vakbeweging is Rauwelijks plaats' L SP" C(j\?)vandaag... ...en gisteren I Bruno Maderna overleden C/fj/\[)ll]\Mvgrrammai Mies Bouhuys over 'Roerig Amsterdam I modehuizen Messcher's Modehuis TV morgen) atSEAg M NOVEMBER 1973 RADIO - TV ADVERTENTIE EN TASSEN kruimels van de hemel (vrij Nijhofi hebben de vakbewe- sinds 1920 in het proces van arbuïgelijking gestort. De revo- werd toen met Domela Nieu- |»is begraven en wat rest zijn iers als Arie Groeneveld. het sombere resultaat van de som. die in 1970 door Mies en haar echtgenoot Ed werd opgezet. Beide.i Ieven toen een alternatief voor X jijsbrecht. Het resultaat werd op het toneel gezet, omdat de elcrisis uitbrak en voor een hjk imposante produktie, foor nogal wat personen nodig ra, gPRO tot dat jaar 1970 geabon- >p het uitzenden van de Gys- liet beide schrijvers niet los. kwam Ed Hoornik te over waardoor de plannen voor •produktie voorlopig naar de ,'M^rgrond werden gedrongen. Bouhuys heeft ten slotte het och weer opgepakt. |aar werkte zij met regisseuse edeijiiarie Prins aan een tv-be<wer- het zeven uur durende dat destijds was aangeboden de titel „R.I.P." met als toe- [de titel „Roerig Amsterdam". ndaJ itwikkeling van de arbeiders- Amsterdam tussen 1870 het onderwerp, dat Mies kT nys en Ed Hoornik voor de al- Al tieve Gijsbrecht hadden geko- ^ïiet toevallig „Roerig Amster- 5 daar dat de arbei- een ontroerende soli- t optrok. 1 qj Bouhuys zegt „Niet de echte e ïdammers hoor, want die zijn toon ADVERTENTIE Alice (Trouble with Alice), mm. NOS: 20.00 (K) Journ. E.u.: 20.20 (K) Metterdaad-Tsjaad, docu- koorzang en interview 1.00 (K) Gospel ader Bekeken. 21.35 zingend evangeliseren: sterdam, documentair TV-spel (I). 22.45 (K) Dick Cavett-show. NC" 23.15 Den Haag vandaag. 23.252i Mies Bouhuys: "Idealisten hebben het door de eeuwen heen al moeilijk gehad." Oranjegezid Het waren de mensen van De Groningers, Friezen en ;n. die naar het geïndustriali- Amsterdam waren getrokken, lebben de actie destijds ge- Mies Bouhuys praten over Amsterdam" betekent een n woorden over je heen la- omen. Kleine voorzetjes zijn voldoende om haar in hoog tempo te laten vertellen. Zij doet dat in haar woning aan de Prinsengracht. Een verbouwde grachtenwinkel, niet middenin de echte Jordaan, maar tcoh wel binnen het sfeerbereik er- Het hielp allemaal een beetje bij het oproepen van de sfeer van 1870. Dat niet alleen, maar de tweehon derd boeken en documenten die door haat handen gingen moesten de basis leggen voor het beeld, dat uit die roerige jaren komt. Zij zegt „Ik geloof, dat Je Je heel goed kunt voorstellen hoe het was allemaal. Er is zoveel bewaard ge bleven, dat Je bij het lezen van al die gekke documenten een levend beeld krijgt. Dan voel Je, dat er een provo-aohtige, ludieke aanpak van actie-voeren was. Zo ben ik een na- maakproclamatie tegengekomen uit die jaren over koning Willem III. Als de koning zou overly den werden al zijn bezittingen onder de bevolking van Amsterdam verdeeld. Dat soort taal. Of als je een nieuwjaarsrede van de burgemeester in handen krijgt uit 1890. Een jaar met de strengste winter sinds eeuwen. De man zegt daarin, middenin die el lendige winter: Het kan nooit de bedoeling van de overheid zijn zich met sociale zaken te bemoeien. Gek hè, de mensen vroren dood op straat." En dan, voor de volledigheid. Een paar straten van haar woning be vindt zich een hofje waar in één van de geveltjes de woorden Con cordia Inter NOS staan gegrift. De naam van één van de eerste vak verenigingen in Amsterdam, ge vormd door timmerlieden. Inter NOS as gaan leven in het spel dat zij en Ed Hoornik schreven. De vakvereniging en de doodgraver Gerrit Kraay, een kleine zelfstandi ge die tussen de partijen dn staat. Daarom draait het verhaal aan de ene kant zou Kraay graag de bezie ling willen hebben van de strijden de arbeiders, maar aan de andere kant voelt hij zich als kleine onder nemer bedreigd. Hij is de commen tator in het stuk. Ton van Duinho ven speelt zijn rol. Hij zal ook hal verwege vaststellen, dat Amsterdam wel een staat in een staat lijkt, omdat de Amsterdamse bevolking langzamerhand haar eigen wetten lijkt te maken. Aan het slot zal hij DUITSE TV Actualiteiten. 19.26 (K) Alarm, 1 19.59 (Z/W) Programma-overzicht vaststellen, dat de revolutie is be graven met Domela Nieuwenhuis en dat er altijd nog wel gekken en dwazen zullen blijven, die in een wederopstanding geloven. „Die lijn zit door de gehele geschiede nis heen. Allende, Che Quevara, de Derde Wereld, projecteer het alle maal maar op die situatie tussen 1870 en 1920. De dwazen en de gek ken zullen er altijd blijven. Idealis ten hebben het door de eeuwen heen al moeilijk gehad." Het stuk dat de VPRO in twee delen uitzendt (15 november de eer ste aflevering en 22 november de tweede) wil geen ode zijn aan de strijdende arbeiders van destijds. Het is een verslag van de gebeurte nissen. Mies Bouhuys: „Voor een ode aan de vakbeweging is nauwelijks plaats als je beseft, hoe groot de teleur stelling moet zijn geweest voor ve len na Troelstra's revolutie, die niet doorging, en wat er daarna met de vakbeweging gebeurde. VerburgeliJ- king, verzuiling, versplintering. De opkomende welvaar theeft daaraan flink meegewerkt". De kruimels van de hemel, waarover we al spraken. Mies Bouhuys: „Het is ook gek, dat in die strijdende tijd nauwelijks over socialisten werd gesproken. Al leen maar over „de rooien". Over die kruimels van de hemel zegt ze „Er zit een advertentie tussen het materiaal, dat we heb ben verwerkt. De enige waag, die de wereld bezighoudt is de boter - hammenvraag, staat er. Is het nu anders?" Ton van Duinhoven, Ina van Faas- en en Guus Oster („Hij speelt de rol van de regent, hij heeft daar niet zo'n moeite mee") 6pelen de belangrijkste rollen. „Ton en Ina zijn hier een middag geweest, heb ben im al dat materiaal zitten neuzen. „Ton kon niet geloven, dat de ge middelde arbeider voor zijn veertig ste stierf in die tijd. Als je die do cumenten leest dan begrijp je dat". De twee stukken zijn niet volledig. „Veel materiaal, heb ik met pijn in het hart moeten laten vallen". Ook hoeft niemand er een boodschap in te zien. „Het is gewoon erg leuk om naar te kijken. Wie er op door wil denken mag" TRAGISCH Is Mies Bouhuys tevreden over het resultaat? „Ik ben er gelukkig mee. Annemarie Prins heeft een geweldig gevoel voor dit werk, als je zegt: wat zou je nog er aan toe willen voegen, dan zeg ik, veel. Plet hele geval Troelstra en zijn mislukte revolutie. Dat moet zo'n tragisch moment in die man zijn leven zijn geweest. Daar zit een apart verhaal in". Dat verhaal komt misschien nog Voorvechter van de moderne muziek Pantalon die zit. Diagonaal I Jttlen, met omslag TC I band-zakjes 4V,7b ksende shirts v.a. 15,90 ssende pull 24,75 ij fotZtTrTo^nd >•4 RIJN Piejer.qoelmanstrMl 20 Toni und Veronika. tv-film. 18.40 (K) Journ. 19.20 (K) Die Perlenkette, tv- serie. 20.00 (K) Journ. en weerover- zicht. 20.15 (K) Buitenlandse repor tages. 21.00 (K) Eux-ovisie: voetbalwed strijd SchotlandBondsrepubliek in Glasgow. (PLM. 21.45 Politieke repor tage). 22.45 (K) Journ., Abenteuer, jeugdserie. Aansl.: 20.15 (K) Actualiteiten. 21.C 23.00 (K) Journ. Den Haag De dirigent en compo nist Bruno Maderna is gisteren op 53- Jarige leeftijd in zijn woonplaats Darmstadt in West-Duitsland over leden. Geboren in Venetie werd Maderna na zijn opleiding tamelyk snel be kend. Hij was een zeer gezien en ge waardeerd musicus, die in West- Europa en Amerika met nagenoeg alle grote orkesten is opgetreden. Hij behoorde tot de musici als Berio en Stockhausen, die ook als dirigenten voorvechters van de moderne muziek Maderna was al geruime tijd ziek. Hij bleef werken zolang het hem mo gelijk was. Zijn laatste optreden was vorige week maandag met het Lon don Symphony Orchestra, dat zijn hobo-concert uitvoerde. Dit concert beleefde In Juli van dit Jaar zijn we reldpremière in Amsterdam, uitge voerd tijdens het Holland festival door het Radio-Philharmonisch or kest. Als eerst volgende taak zou hij meewerken aan "Pelleas en Melisan- de van Debussy bij de Nederlandse Operastichting. Gisteren zouden de repetities onder zijn leiding beginnen, maar de dirigent moest thuis blijven. Zijn eigen opera "Satyricon" is in maart van dit jaar door de Neder landse Opera uitgevoerd. Bruna Ma derna moest toen wegens ziekte de directie overdragen aan Lucas Vis. Bruno Maderna, die met veel Neder landse orkesten optrad, werkte onder meer mee aan de uitvoering van de opera "Labyrinth" van Peter Schat. BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON 22095 Nederland IZ NOS/NOT: 10.45—11.35 (ged. K) goudcollage menten. 19.45 Popeve 20.00 |K) Journ. VPRO: 20.21 (K) Berichten uit de samenleving. 20.3" ,e Family, tv-filmserit vergeten oorlog, docu 21.45 (K) Roerig Am- Bokshistorie op televisie Met ingang van de aflevering van aanstaande zaterdag 17 november «van 22.00 tot 22.50 uur via Neder land 1) roept "AVRO's Sportpanora- ma" de bokshistorie tot leven. Elke veertien dagen zal in het sport- magazine een samenvatting te zien zijn van bokswedstrijden, die "ge schiedenis" hebben gemaakt. Voor deze eerste keer heeft de redactie uit de Amerikaanse serie "The greatest fight of the century" de film gekozen die gemaakt is in juli 1910 van het ti telgevecht in de zwaargewichtklasse tussen James J. Corbett en John L. Sullivan. Het ligt in het voornemen van "AVRO's Sportpanorama" een twin tigtal gevechten uit de bokshistorie in de komende maanden op het scherm te brengen. Zo zullen onder meer samenvattingen te zien zijn van de gevechten tussen Joe Louis en Max Schmeling (1938). Jack Demp- sv - Gene Tunney (1927), Primo Camera - Jack Sharkey <1933), Floyd Patterson - Sonny Liston <1962 en 1963) en Cassius Clay - Sonny Liston (1964 en 1965). eens. Net als een toneelopvoering van „Roerig Amsterdam". Bij het zevenhonderdjarig bestaan van Am sterdam zal Mies Bouhuys weer met Annemarie Prins proberen van deze gedramatiseerde documentaire een theaterbewerking te maken. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tov< (NOS) ketter, tv-spel (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Uitzending Stichting Socutera 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Uitzending vande Communistische Partij Nederland (Politieke Partijen) 20.30 Staatsloterij 20.35 Panoramiek achtergrond informatie over aktuele ge beurtenissen in binnen- en buitenland (NOS) Deze keer: „Rijksdeel Suriname", het laatste deel van het drieluik „De drie Guyana's, Suriname en haar buren". 21.15 Tachelijn kroniek 22.35 Studio Sport (NOS) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dier en vriend, natuurfilm (NCRV) 19.30 Beter samen (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Springtrofee (NCRV) Eén amazone en één ruiter uit iedere Nederlandse pro vincie met en tegen elkaar in de ring van de Arnhemse Rijnhal om de NCRV-Springtrofee. Ook in dit tweede programma van een zevental uitzendingen meten 11 ruiters in diverse onderdelen van een springconcours hun krachten met elkaar. 21.15 Waar of niet waar, spelprogramma (NCRV) 22.05 Kenmerk de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (IKORKRO/RKK) 22.30 Journaal (NOS) Een vaste burcht is onze dins dagavond. want op geen van de andere avonden ligt het pa troon zo vast als op deze avond. Onedin, gevolgd door Tolstoj, Achter het Nieuws be concurreerd door „Waar ge beurd", KRO-Cineac tegenover de Stratemakeropzeeshow (kij kend naar de S.O.S. wens ik mij altijd terug in mijn kin dertijd, niet helemaal zeker wetend of ik het dan net zo leuk zou vinden als ik het nu vind) en „Daar komen de schutters". Van de korte buitenlandse se ries prefereer ik Daar Komen de Schutters en M.A.S.H.. en ik besefte gisteren voor het eerst dat zij qua opzet wel iets met elkaar gemeen hebben. Het krijgsbedrijf (Engeland in de Tweede wereldoorlog. Amerika in de Korea-oorlog) wordt met veel zelfspot „gedementeerd" (zou Je kunnen zeggen), het wordt in zijn ware gedaante ontkend, en daardoor kan men er lustig de spot mee drijven. Het valt me overigens wel op dat de Engelsen het peil van hun serie (de Schutters) met minder moeite steeds even hu moristisch weten te houden dan de Amerikanen, want hun aflevering van afgelopen maandag was aan de slappe kant. Ook Oorlog en Vrede is nog steeds een serie aan wier lip pen ik nog elke week met gre tigheid hang. In deze zevende aflevering zagen we het duel tussen Pierre en Dolochow, in de sneeuw, en ik moet zeggen dat de tekst van Tolstoj hier met vrij grote nauwgezetheid wordt gevolgd. Weliswaar legde Dolochow het er aan tafel wat al te dik bovenop toen hij zei dat hij een afspraak had met een vrouw wier man ook aan dat diner aanzat, waardoor hij Pierre meer tergde dan Tolstoj het op dat moment in zijn boek deed, maar deze kleine kunstgreep om Pierres plotse linge woede te verklaren was vergeeflijk, omdat alle binnen gedachten van Pierre waarin hij opeens het overspel van zyn vrouw met Dolochow dui delijk voor zich zag, moeilijk op de film konden worden weergegeven. Een soort „vals heid in geschrifte" dus. met als doel hetzelfde effect te berei ken dat Tolstoj, nastreefde. Ook was het wat overdreven om Pierre, vlak voordat hij tij dens het duel schoot, <te laten vallen in de sneeuw: „Toen hij zes passen vooruit had gedaan en van het paadje af in de sneeuw terecht was gekomen, keek Pierre naar zijn voeten, wierp vervolgens een snelle blik op Dolochow, kromde zijn rin gers zoals men hem gewezen had. en vuurde". U ziet, dat is wat simpeler dan het ons getoond werd, al maakte Tolstoj het aan de an dere kant weer „ingewikkelder" door het duel te laten afspelen in flarden mist. Maar afgezien van zulke kleine details wordt de versie van Tolstoj over het algemeen toch zo nauwgezet mogelijk gevolgd, zodat de serie rustig naar de Sowjet-Unie kan worden doorverkocht zon der dat men daar in Tolsto- Jaans gelach hoeft uit te bar sten NICO SCHEEPMAKER NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassieke muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: programma- Wezen gesprekkei De Stratemakeropzeeshow. E.O.: 19.00 wereld: gewijde ren. 19.45 Bijbelstudie en informatie. 20.15 (S) Woensdagavond- Finale:. Gevar. progr. TROS: 21.30 (S) Sp. a la Carte: verz.pl.progr. 22.2 J.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de ïulsvrouw. 8.45 (S) Podium voor de maatschappij-informaties. 9.20 11.05 <S) Radio Kamei Jacobs' Notenbar. 23.55-24.00 Nws.). Hilversum II. 298 m en FM-kana- len NOS: 18.00 Jazz uit het Historisch Archief. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel Kinderkoor en speelgroep: volksliedjes. mlddagpauzed lenst. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 (S) Licht en semble. 13.45 Zo zijn wij. vervreemd, vertrouwd: poëzieprogr. 14.05 School radio. 14.25 (S) De componist van de maand. 15.15 De Bijbel maakt nieu gierig: bljbel^espreklng. 15.20 Nws 15.3 uur Vincent - 6pel. 16.00 Een Gogh. seriehoor- 16.30 (S) Hier en nu. 17.00 Kin dervisie: een progr. door. voor en met kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. 17.58 (S) Ko het Groninger Stud Bragl: mod. gewijde r Hilversum III, Nws.), 11.00 Nws. 11.03 Verzoekplaten. 12.00 Nws. 12.03 (S) Va 0.02 Willem Ruys en Joop van Thljn. (11.00 Nws.). 2.00 Meta de Vries. 4.00 -7.00 Felix Meurders. Donderdag 15 november 1973 ADVERTENTIE 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (ged. S.) Arbeidsvlt Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Alert op het vlak happij. 13.50 (S Operabeschouwing oor hem HlDALGO-aftershave \oor haar .parfimt detnilelh

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5