Mijnsaterwoude voelt zich één op de schaats Fusie-praktijk domweg afdanken van mense] Winst bij Philips steeg 31 procent Burgemeester 'toerde' op autoloze zondag in wagen gemeentewerke A.G.V.-voorzitter Ton Bastiaansen in Noordwijkerhout Maandag tweemaa raad BAZAAR IN ONS HUIS Sears trekt bod op Kemo in WOENSDAG 14 NOVEMBER i Door Cees Combee - NOORDWIJKERHOUT Fel heeft voorzitter Ton Bastiaansen, ;van de Katholieke bond van perso neel in agrarische-, voedings, en genotmiddelenbedrij ven vanmorgen in zijn jaarrede, die de inleiding vormde van de tweedaagse algemene vergadering in het Congrescentrum "Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout •geageerd tegen het euvel van fusies, reorganisaties en sluitingen van ondernemingen. De praktijk daar van is, zei hij, in feite vaak het domweg afdanken van mensen. Na gebruik kan het mensenmate riaal wel naar de schroothoop, zo luidt dan de uitkomst van wat kil economisch rekenwerk. Uit alle delen van het land waren afgevaardigden van de afdelingen, naar "Leeuwenhorst" gekomen om 'daar de belangen van de bij deze or ganisatie aangesloten leden te behar tigen. Met grote aandacht luisterden rede van Bastiaansen, die bepaald geen blad voor zijn mond nam. Tot de gasten behoorde ook N.K.V.-voorzitter W. J. L. Spit, die in het begin van de middag aan dacht vroeg voor de actuele loonpo litieke situatie, waarbij hij begrij pelijk uitvoerig stil stond bij 't mis lukken van de onderhandelingen, over een loonakkoord voor 1974 tus sen werknemers en werkgevers. Bastiaansen stelde, dat het opval lend is hoe zorgeloos, kortzichtig, hebzuchtig, onvoorbereid en autori tair te werk is gegaan door de ver antwoordelijke mensen bij de proble matiek van de fusies, reorganisaties en sluitingen van ondernemingen, 't Zo veilig mogelijk stellen van eigen belang en eigen positie kraaiden de boventoon. Wezenlijke beslissingen, zijn vaak al genomen door of na mens de kapitaalinbrenger als de vakbonden en de werknemers erbij worden gesteld. Er kan dan alleen nog maar gepraat worden over de te volgen procedure en de opvang, de gevolgen. Overigens zaken, die op zichzelf niet belangrijk zijn. A.V.G.-voorzitter Bastiaansen, noemde de fusie-gedragsregels van de Sociaal Economische Raad niet helemaal zinloos. Het jammere is, dat zij een duidelijke wettelijke ba sis missen. Erger nog is het ontbre ken van strafmogelijkheden. Daar om zal vanuit de vakbeweging alle mogelijke druk moeten worden uit geoefend om die gedragsregels in de wet geregeld te krijgen en er forse straffen aan te koppelen. Voorts zal de hanteerbaarheid moe ten worden vergoot. De gang van zaken rond fusies is in feite niet meer dan een demonstratieve uiting van de opvattingen van de kapitaal verschaffers ten aanzien van het ge hele ondernemingsge beuren. Het totale ondernemingsbeleid, constateerde Bastiaansen, moet voortdurend en indringend afge stemd worden op en getoest worden aan de situatie rond de werkgele genheid, plaatselijk en regionaal, de leefbaarheid van het milieu, ontplooiingskansen van alle deel nemers aan het produktieproces en van hen die daaraan geen deel heb ben, de vernieuwingsverschijnselen in de samenleving, de machtsver houdingen binnen en buiten de on derneming en de internationale ar beidsverdeling. Dat zijn gewoon uiterst belangrijke voorwaarden voor een volwaardig menselijk bestaan. In ons tegenwoordige economische bestel kunnen die onvoldoende ver vuld worden zei hij. Daarom zal in grijpend aan het ondernemings recht moeten worden gesleuteld. De samenleving moet er in de toekomst uitdrukkelijker op toezien, dat haar belangen in het ondernemingsbeleid evenzeer aan hun trekken komen als die van de kapitaalverschaffers en werknemers. Aan dat toetsingspro ces moet de overheid deelnemen, maar ook vertegenwoordigers uit de verschillende maatschappelijke sectoren en specialiteiten. In zijn betoog vroeg Bastiaansen verder aandacht voor de sterke be langstelling vanuit Engeland voor de voedings- en genotmiddelenbe- dr^ven in ons land als gevolg van de invloed van de vergrote EG Het zijn bepaald niet de kleinste En gelse ondernemingen, die bezig zijn hun belangen op het vaste land van Europa uit te breiden en te verste vigen. De omvang, waarin dit ge beurt, rechtvaardigt de vraag in hoeverre onze voedingsmiddelenin dustrie nogwel Nederlands mag wor den genoemd. Hij bepleitte een zo snel mogelijk samengaan van het Europees Vakverbond en de Euro pese Organisatie van het Wereld- verbond van de Arbeid. Over de ontwikkelingssamenwer king merkte de AVG-voorzitter op, dat het Nederlandse beleid niet goed is, want de inspanningen, die wij ons getroosten komen veelal niet op de juiste plaats terecht. Dat weet onze regering. Onze ontwikkelings hulp komt ten goede aan projecten, die de regeringen van de ontwikke lingslanden welgevallig zijn. Op die manier helpt Nederland mee aan het in stand houden van vaak mis dadige regiems. "Geef daarom de Nederlandse vakbeweging een deel van de beschikbare middelen, zodat deze ze kan doorgeven aan de vakbe weging in de derde wereld. Dan komt de hulp wel op de Juiste plaats. Tot de laatste cent. En..dan mag de regering echt ook wel een rede lijke controle toepassen". Vervolgens schonk Bastiaansen nog aandacht aan de buitenlandse arbeidskrachten. Hij noemde het een merkwaardige zaak, dat een land met 120.000 werklozen nog zo'n 80.000 buitenlandse werknemers her bergt. Hij was zich ervan bewust, dat de werkloze Nederlanders niet altijd in de opengevallen arbeids plaatsen vallen, doch ongetwijfeld zijn er voor veel daarvan in begin sel wel Nederlanders beschikbaar. Bastiaansen bepleitte het instellen van een soort investeringsheffing op het tewerkstellen van buitenlandse rknemers. De binnengekomen den zouden onder bepaalde door de ondernemingen moeten den aangewend om de materie niet materiële arbeidsomstanj den te verbeteren. Bovendien een deel van de toeslag kunnen worden voor het gorich vorderen van het volwaardig men van buitenlandse wertt in onze samenleving. Tenslotte merkte de AVG-y ter op, dat het volstrekt vaardbaar is, dat de overheid c wijzende adviezen naast zich; leegt, zoals ze enige malen het daan. De overheid heeft een re verantwoordelijkheid dan maar kijken naar de arbeidi cijfers voor een bepaalde sect een bepaalde streek. Wil zij t confronteerd worden met en onrust in de bedrijven i van haar vergunningenbeleid, zal zij goed acht moeten slat J de gefundeerde adviezen beweging. LEIDEN De Leidse n maandag niet alleen 's avonds ook 's middags vergaderen, avond vergadering zal de raad baar vergaderen over gece seerde besluitvorming. Na inleii tv-] van burgemeester Vis, de v« gi van de Begeleidingscommissie nisatieonderzoek In 't Veld Hendriks van. het organisatie jaa van de Vereniging van Nedei m Gemeenten zal er in groepen cussieerd worden. Na de pat men een forumdiscussie 's Middags gaat men verder behandeling van de agenda) maandag zijn blijven Voorzitter De Bruyn kijkt verlangend naar het Braassemer water hij jachthaven Meerzicht, het nieuwe toevluchtsoord voor ijsclub "De Eendracht""Ik hoop zo dat we een goede winter krij gen ZOETERWOUDE In On B°l in Zoeterwoude wordt vanaf half negen een tentoon gehouden van werkstukken Bazaar die vrijdagmiddag J uur in hetzelfde gebouw zal gehouden. RIJNSATERWOUDE Driekwart eeuw geleden werd in Rijnsaterwoude een ijsclub opgericht: ,,De Eendracht" bestond toen uit een bestuur en drie leden. Het typisch Hollands verschijnsel vond weldra een grotere weerklank bij de bewoners rond de Rraasem. Nu, na vijfenzeventig jaar, is bijna heel Rijnsaterwoude lid van de schaatsclub. Het ijsgenootschap behoort tot de inventaris van het dorp, vindt iedereen. Eén van de oprichters van de club is de nu 95-jarige heer Visser uit Leimuiden. Zijn herinneringen aan die prille aanvangstijd zijn nog maar vaag. Het is in' elk geval zonder meer duidelijk dat het schaats-enthousias- me in 1898 minstens even groot was als in 1973. De ijsclub werd een sociale aangelegenheid in het dorp, waar iedereen jong en oud, zich voor inzette. Voorzitter De Bruyn: „Op het ijs valt ieder verschil weg. Dan is ieder een met elkaar verbonden en bestaat er geen enkele moeilijkheid". Het fest, dat zaterdagavond werd ge vierd, is een groot succes geworden. Driehonderdvijftig mensen, schat De Bruyn, waren broederlijk bijeen in de bovenzaal van parkrestau rant .Avifauna" in Alhen aan den Rijn. Voor vervoer met bussen word gezorgd, omdat het bestuur vreesde dat het anders uit de hand zou lopen. „Iedereen kon zoveel drinken als hij maar wilde", zegt de voorzit ter van de ijsclub met een glim lach. „want dat is een onmisbaar onderdeel van de feestvreugde, niet?". Het bestuur van de club heeft geprobeerd voor iedere Rijnsaterwou- denaar iets te doen. De grote midden moot bezocht het feest in Avifauna. De bejaarden werden eerder ge trakteerd op gebakjes en fruit- mandjes. terwijl ook de zieken in het dorp een blijk van aandacht ontvingen. Vorige week werd er voor kinderen tot veertien Jaar een filmmiddag gehouden. „We hebben echt geprobeerd niemand te verge ten. en ik geloof dat dat aardig is ge lukt", aldus De Bruyn. De feestavond in Avifauna ging gepaard met een aantal, stevig in de hand gehouden toespraken. Er trad een goochelaar op, een buikspreker, terwijl muziekgezelschap De Koker uit Nieuwkoop ervoor zorgde dat de ruimten daartussen aangenaam kon den worden doorgebracht op de dans vloer. Later op de avond werd de trekking gehouden van de loterij, waarvoor zo'n drieduizend loten wa ren verkocht. Burgemeester Breen, erevoorzitter van de vereniging, maakte bekend dat de familie Kok uit Nierden de hoofdprijs, een pony ter waarde van driehonderd gulden, had gewonnen. „Het was alleen al geweldig om al die mensen te zien genieten", ver telt De Bruyn verder. „Het was be slist een mijlpaal, een gedenkwaar dige mijlpaal, in het bestaan van „De Eendracht". In haar lange verleden heeft „De Eendracht" veel meegemaakt. Ge lukkig zijn er tijdens de meren toch- Door Elisabeth Tolenaar Foto Wim Dijkman ten nooit ongelukken gebeurd, zegt De Bruyn. De ijsclub boogt nog steeds op een verleden zonder één dodelijk ongeval, en dat wil men zo houden. Vandaar ook dat het be stuur 's winters de uiterste voorzich tigheid betracht, voordat de leden zich op het gladde ijs mogen bege ven. Zelfs al ligt er op de Braasem de vereiste decimeter ijs, zelfs al lijkt alles in orde, dan nog wordt er voort durend gecontroleerd bij merentoch- ten en wedstrijden op het ijs. „De Brassemermeer is op de meeste plaatsen erg diep, gevaarlijk diep. We moeten wel bijna overdreven voorzichtig zijn. Een mensenleven is duur De laatste Jaren is er weinig goed ijs geweest. Alle hoop is daarom ge vestigd op de komende winter, die zo luidem de geruchten in Rjjn- saterwoudes schaatskringen best heel streng kan gaan worden. Als er ijs komt zal dit jaar ook worden geschaatst op de binnen havens van „Meerzicht", een Jacht haven aan de Braasem in Rijn saterwoude. De verlichting en de ge luidsinstallaties zullen het mogelijk maken ook 's avonds plezierig bezig te zijn op het ijs. „Bovendien" vermeldt De Bruyn deskundig, „is schaatsen op die bin nenhavens een stuk veiliger dan op de open plas. Het ijs is sneller dik en betrouwbaar. We zijn de leiding van „Meerzicht" dan ook erg dank baar dat wij van deze faciliteiten gebruik mogen maken. Nu is het wachten alleen nog op een goed strenge winter Voetbal Australiër heeft zich in Hongkong geplaatst voor de eind ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal. De Australiërs wonnen de beslis singswedstrijd tegen Zuid-Korea met 1-0 door een doelpunt in de ze ventigste minuut van Dimmy Mac- Kay. VOORSCHOTEN Een DAF bestuurd door een 41-jarige Leide- naar sloeg vannacht om half een op de Veursewegna een botsing met een verkeerszuil en een verkeersbord, over de kop. De bestuurder, die onder invloed reed, zei op weg te zijn naar Leiden maar reed in de richting van Leidschendam. De man bleef bij het ongeluk ongedeerd. EINDHOVEN NV Philips Gloei lampenfabrieken heeft de nettowinst in het derde kwartaal van dit Jaar met 31 pet zien stijgen tot f 198 min. In dezelfde periode van 1972 bedroeg de nettowinst f 151 min. Over de eerste negen maanden van het Jaar nam de nettowinst met 41 pet toe van f 416 min tot f 587 min, zo blijkt uit het kwartaalbericht. De omzet steeg in het derde kwar taal met 12 pet van f4.679 min tot f 5.248 min en in Januari-september met 14 pet van f 13.804 min tot f 15.750 min. Exclusief de nieuwe con solidates bedroegen de stijgingen resp. 10 pet en 12 pet. Het bedrijfsresultaat nam in het derde kwartaal met 22 pet toe van f 459 min tot f 558 min en in de eerste drie kwartalen met 32 pet van f 1.308 min tot f 1.725 min. De nettowinst per gewoon aandeel steeg in het derde kwartaal van f 1,11 tot f 1,13 en in de eerste negen maan den van f 3,04 tot f 3,37. AMSTERDAM Het Britse con cern Sears Holding Ltd. zal zijn aan gekondigde bod op de aandelen Ke mo intrekken in verband met het bod van Vroom en Dreesmann BV, zo delen Sears en Kemo samen mee. Toen het bestuur van Kemo oor spronkelijk instemde met de voor waarden van het bod van Sears van f300 per aandeel was het van me ning dat een fusie met Sears, welk bedrijf zijn eigen belangen in de de tailhandelssector in Nederland heeft, volledig in het belang van van de medewer- zijn. Kemo werd vervol gens behaderd door het Nederlandse warenhuisbedrijf Vroom en Drees mann BV dat bereid was een bod van f 350 per aandeel uit te brengen. In het licht van de beursontwikkelin- gen gaf Kemo aan V. en D. nieuwe aandelen uit waardoor V. en D. de controle over Kemo verwierf. aandeelhouders kers van Kemo z Het bestuur va: KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemoedelijke stem ming in de gemeenteraad van Koudekerk dreigde gisteravond even verstoord te worden toen Van der Vlugt vroeg waarom burgemeester Van der Linden (foto) zondag drie november (de eerste autoloze zondag) in een auto van gemeentewerken door het dorp toerde. "Wat voor een belangrijke gebeurtenis was er toen"?, vroeg het raads lid zich af. "Daar weiger ik in deze openbare vergadering ant woord op te geven", zei een duidelijk geïrriteerde burge meester Van der Linden. Hij vond het spijtig, dat deze gang van zaken in een openbare ver gadering aan de orde was ge steld. Ook mevrouw Le Large had de eerste burger op die bewuste dag "betrapt" maar zei hier over vragen te zullen stellen in een besloten bijeenkomst. En daarmee was de zaak voorlopig afgedaan. Om nog even bij het energie verbruik te blijven: Van der Linden deelde tevens mee, dat de feestverlichting, die het ge meentebestuur Jaarlijks om de ze tijd laat ontsteken, dit Jaar grotendeels achterwege zal blijven. Uurtje In ijltempo raasde de raad hierna door de vijftien punten tellende agenda. Binnen een uur was de zaak bekeken en dat is in Koudekerk toch wel een vrij "unieke" zaak. Tijdens deze vergadering kregen de raadsleden de be groting voor het komende Jaar aangeboden. Teze sluit met een post onvoorzien van veertig duizend gulden. De kranten moeten nog even geduld heb ben voor ze hieruit het één en ander kunnen publiceren. Zij krijgen het boekwerk op een later tijdstip aangeboden. Bij de behandeling van de voorstellen tot het bouwrijp- maken van Oost HI en IV gaf de burgemeester als zijn me ning te kennen, dat het de bedoeling is het komende voorjaar met de woningbouw te beginnen. Het gemeentebestuur stelde de raad voor de kwekerij van v.d. Meij gelegen in het hart van de gemeente, over te ne men omdat daar 21 premie- bouwwoningen kunnen worden gebouwd. De firma Van der Meij wil het bedrijf op een ter rein aan de Lagewaard gaan voortzetten. Het voormalige PTT gebouw tje aan de Hoógewaard wordt door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld voor de bouw van een politiepost de rijkspolitie. Wondergem, die aanfl lijk wel bezwaren had, teerde tenslotte toch het ge en sprak de hoop uit, vooral de intellectuelen 1 wat rustiger kunnen i pen, waarbij de PvdA i digde in de richting var Rovaart keek, die onlang zoek van inbrekers heeft had. llrr

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4