komt jiiei boot VRIJENHOEK LEIDEN DICHT OPEN Animo in Noord voor renovatie Werkgroep Leiden Terre des Hommes adopteert een voedingsdagverblijf glaterdag in Leiden ZESTIG JAAR GETROUWD Voor de Leidse kantonrechter Geen verzekering: 6 maanden niet rijden TONEEL BIJ FRIESLAN lijzen gevelcorsages CHILI-A VOND IN DE BURCHT LEZINGEN IN STERREWACHT 3Q ASDAG 14 NOVEMBER 1973 oei 1M IDEN De aankomst van Sint Nicolaas in Leiden za- 12 '6 a,s' wor<^': goedheilig man om twee uur per stoom- in de Leidse Haven verwacht belooft dit jaar een nog sfeest te gaan worden dan het in vorige jaren al was. Het City Centrum, dat nu voor het derde jaar met de orga- je van dit festijn is belast, heeft er veel aan gedaan. Zo i4afint worden begeleid door maar liefst 40 zwarte Pieten en taal worden onthaald door de Baker Street Band, die al boot in actie komt en gedurende de hele tocht door de ■f"; ie binnenstad op eigen "jazzy" wijze traditionele Sinter- j] liedjes zal vertolken. Kt zelf begeleid door poli- regio-centrum, mede door dit soort aard (en zo hoort het ook met activiteiten laas.telt eveneens enl- elrenners van Swift, een gro- at-wagen" en een echte zich in de stoet bevin- Ook hadden de organisatoren de aankomst liever dn het centrum ge had, maar dat stuitte met de „echte" .stoomboot, die nu wordt gebruikt, op te grote „brug-moeilijkheden". De route die Sint Nicolaas en zijn gevolg zaterdag, na de ontvangst door burgemeester Vis, op z'n schim mel volgt is als volgt: Haven, Haar lemmerstraat, Prinsessekade, Kort ©lapenburg, Bre est/raat, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt, D deze intocht. Wij betreuren Boommarikt, Prinsessekade, Blauw- te meer, omdat we die steun poortsbrug, Steenstraat, Stationsweg, hard nodig hebben om die Rijnsburgerweg. Ontbinding van de grootser op te kunnen stoet zal in de NZH-remise plaats- Leiden moet zijn plaats als vinden. egroting, zo'n 10.000 gulden, dit jaar weer sluitend wor- oaafct. Met moeite echter zo- heer Oerlemans, één der orga- meedeelde. „Het is voor ons een volstrekt onbegrij pe ak dat het bedrijfsleven zich, ^telling tot het zakenleven, volledig afzijdig heeft gehou- iderdag seiyb kunnen maken - - zelfs verstevigen. In ieder geval leeft St. tepunten. Naast de traddtione- bij ons de hoop dat het bedrijfsleven Btkorpsen zullen ook ezeltjes, na deze .toch wel imposante optocht door „Moorse" jongetjes, po- wakker zal worden". vrijdag feestelijk HAARLEMMERSTRAAT 119 LEIDEN Op dinsdag, 20 no vember hopen de heer en me vrouw D. H. van der TopBou- mam, wonende Herensingel 2A in Leiden, de dag te gedenken, dat zij 60 jaar geleden in Nijmegen zijn gehuwd. De heer Van der Top, in 1890 gebaren in Zwollerkairspel, werd in 1917 adjunct-magazijnmeester, tevens beëdigd scheepsmeter, van de Stedelijke Fabrieken van gas en elektriciteit in Leiden. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd verliet hij in 1955, opgeklommen tot de rang van administratief hoofdambte naar, de Lichtfabrieken. Naar Leiden verhuisd, tijdens de grote woningnood van 19171918. toen het Kooipark in aanbouw was en de Herensingel bestond uit een breed grintpad met bruggetjes in de hobbelige weg, toen de na oorlogse uitleg van de stad pas een wettelijke basis had gekregen en bij voorbeeld de woning van de gemeente-veldwachter van Zoeter- woude was gelegen tegenover het zogenaamde Haariemmermeersta- tiommetje aan de Herensingel, groeide zijn jonge gezin uit tot één met acht kinderen. De bruidegom vond gelegenheid een werkzaam aandeel te nemen in bepaalde sectoren van het toenmalige Leidse verenigingsle ven. Hij was een actief lid van enkele kerkelijke genootschappen, zoals de Jaarlijkse Stille Omgang naar Amsterdam en de Vrienden kring ter --ere van het H. Sacra ment. Omstreeks 19171918 was hij mede-oprichter van de afde ling Lelden van de Algemene R.K. Ambtenaren-vereniging ARK A gedurende vele Jaren een ijverig bestuurslid en penningmeester en voorts een aantal jaren lid van het hoofdbestuur. Ook andere terreinen van het maatschappelijk leven hadden zijn belangstelling. Zo was hij lid en vele jaren bestuurslid en penning meester van de R.K. Bond voor Groote Gezinnen, de latere R.K. Bond voor het gezin. Vanaf de oprichting van de St. Josephparochie in 1924 was hij lid en penningmeester van het College van Collectanten. Van de toenmalige R.K. Staatspartijl, afdeling Leiden, was hij een actief lid. Ln het zich na de ontreddering vanwege de Tweede Wereldoorlog herstellende Leiden, nam hij niet alleen als gemeenteambtenaar, maar ook als burger een werk zaam aandeel. Uit die tijd zij op getekend, dat het katholieke Lel den hem als lid afvaardigde naar het Diocesaan Advies-College van de KRO, te Hilversum. Verder werd hij in eigen parochie begif- tgd met een Apostolische Zending. De nog redelijk goed ter been zijnde echtgenote heeft de leeftijd van 86 Jaar bereikt. Het gastvrij huis is het trefpunt voor 8 kin deren en hun gezinnen, samen 33 personen. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Een 42-jarige sloper uit Den Haag reed met een vracht auto op de Vlietweg dermate on voorzichtig achteruit, dat hij tegen een personenauto opbotste, hetgeen nogal wat schade tot gevolg had. De botsing had tevens tot gevolg, dat verbalisant ontdekte, dat de sloper zonder W.A.-verzekering rondreed. Voor de kantonrechter mr. J. I. van Dijke, staande verklaarde ver dachte, dat hij niet onvoorzichtig had gereden en de voornaamste schuld bij de eigenaar van de perso nenauto lag. "Ik stond er al. Hij zette zijn auto veel te dicht achter m'n vrachtauto, waardoor ik hem niet zag", lichtte hij dit nader toe. Inzake de ontbrekende verzekering voerde hij tot zijn ver ontschuldiging aan: "Ik had hem LEIDEN Het Selskyp Friesl&n had gisteravond een toneelgroep uit Castricum op bezoek, die het stuk „Wfj slapen apart" opvoerde. Mede door het slechte weer was de op komst matig. Degenen die niet zijn geweest, hebben wel iets gemist, want er werd een vrolijk en vlot program ma afgewerkt. Degenen die er wel zijn geweest kunnen op een gezellige avond terugzien. ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wfj voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f 39,50 heeft U bU ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Door de Bloemist Pa- leniging Leidien le Kon. Ned. Mij insd Plantkunde, afdeling Leiden vertonen. Tsdagavond 20 november reikt aan de winnaar van de Leidse Omstre- Hofjes keuring. De Leidse cineast H. Tuin- Kleibrink zal enkele van zijn films LEIDEN Als alles goed gaat, zal er in maart van het volgend jaar begonnen worden met de reno vatie van 160 woningen in Leiden- Noord. De uitgewerkte plannen voor deze woningvernieuwing zullen voor het eind van deze maand bij het mi nisterie van Volkshuisvesting inge diend worden. De verbetering van deze woningen zal waarschijnlijk an derhalf jaar in beslag nemen. Dit bleek gisteravond tijdens een nogal feestelijke bijeenkomst in het Dienstencentrum aan de Van Ho- gendorpstraat, waar de Gemeentelij ke Woning Stichting haar renovatie plannen wat nader toelichtte. Zoals bekend is de G.W.S. in april jl. begonnen met het verbeteren van vier woningen in Noord. Deze wonin gen dienden als voorbeeld voor de in totaal 164 huizen die voor renovatie in aanmerking komen. Na de ver nieuwing van deze vier huizen kre gen de andere buurtbewoners de ge legenheid zich een beeld te vormen van wat renovatie aan een huis kan verbeteren. Verreweg het merendeel van de andere bewoners is enthou siast. Blijkens een enquete zijn er op het ogenblik 110 ja-zeggers tegen over 12 nee-zeggers. Een aantal mensen heeft nog niet gereageerd. Ongeveer 25 woningen zullen te gelijkertijd verbeterd worden. De ge zinnen, die hierdoor een paar maan den hun huis zullen moeten verlaten, worden zolang in de Merenwijk ge huisvest. Naar schatting zal de reno- novatie per huis ongeveer 30.000 gul den gaan kosten. De huizen worden dan ook aangepast aan de wooneisen, zoals die tegenwoordig gesteld wor den. De vernieuwing van hun woning be tekent wel een forse huurverhoging voor de bewoners. De huren bedra gen nu ongeveer 65 gulden, na de re novatie zal men een huur moeten be talen van 115 gulden (met centrale verwarming 150 gulden). De bewoners van de reeds gereno veerde woningen en een groot deel van de buurtbewoners blijkt dat er graag voor over te hebben. Namens de bewoners van de verbe terde woningen werd vooral de heer J. v. d. Blom van de G.WS. be dankt voor zijn grote inzet. Toch werd er niet uitsluitend blij en dankbaar gesproken. Een verte genwoordiger van het Haagwegkwar- tier vroeg of er nog wat komt van de renovatie van die wijk. Het bleek, dat na Noord het Haagwegkwartier waarschijnlijk het eerst in king komt voor een opknapbeurt. Tenslotte waarschuwde een woord voerder van het wijkcomité voor een al te feestelijke en soepele stem ming. HIJ wees erop, dat er zich tij dens en na de renovatie nog tal van sociale problemen zullen voordoen. Hij vroeg dan ook met klem om aan dacht voor deze problemen en herin nerde eraan, dat het wijkcomité al twee Jaar geleden heeft gevraagd om de instelling van een sociale begelei dingscommissie. Hij kreeg als antwoord, dat er zo spoedig mogelijk een "winkel tje*' geopend zal worden in de Mar- nixstraat. waar een medewerker, van de Welzijnsraad komt te zitten, om de buurtbewoners te helpen met hun problemen. Bovendien zullen de bewoners van de te renoveren wo ningen voortdurend op de hoogte ge houden worden. antra *n he1 niscï 'oor i een avond worden geor- waarop de prijzen van de kenactie zullen worden uit- het kader van deze actie een deskundige jury en gevelversieringen in i. Beling van de actie, die houden onder het motto gevel een corsage", is de leefbaarder en prettiger geven. litreiking, die zal plaats- de grote zaal van Den zoif geschieden door burge ens i "s- °P dezelfde avond zal captö wisselbeker worden uitge- GULDENS asdOORDELIGER JO! 1 Scotch Whisky per fles fchtstreekse import DM f 11,95 i'isj lipolcon V.S.O.P. per fles franse import &BL f 11,95 LEIi IKEN Sherry inhoud 1.6 1 'üio medium dry '5 f 10,95 ENSTR 8 TEL 21361 ENSTR 6 - TEL 300 69 Oi) W UISTR 204 TEL 21611 fttis thuisbezorgd in tóen on omgeving. 18.Ö tdagavond koopavond 919 uur geopend! LEIDEN Binnenkort glijdt er een brief in uw bus waarop o.a. staat: „Omdat onze middelen nog beperkt zijn, kan de werkgroep zich slechts op één projekt tegelijk rich ten. Als project is een voedingsdag verblijf in de sloppenwijken van Djakarta geadopteerd. Hier wordt aan ondervoede kinderen eiwitrijk voedsel verstrekt en him moeders wordt geleerd om goedkope en voed zame maaltijden klaar te maken. Om dit te kunnen bekostigen is f. 8.000 nodig". De middelen van de werkgroep Lelden e.o. van de Stichting Terre des Hommes zijn beperkt. En dat niet alleen. De werkgroep is ook Jong. Zij werd begin dit Jaar op gericht nadat vanuit het hoofd kantoor van Terres des Hommes een aantal donateurs in deze omge ving was aangezocht om de activi teiten van de stichting uit te dra gen. De toen nog prille werkgroep bleek levensvatbaar te zijn. Met zo'n 20 vaste en incidentele medewerkers en onder coördinatie van 't Leidse echt paar J. J. van der Lee-Rijsbergen werden stand opgericht op de Pasar Dalam in Schiedam (april), op de Pink-In (Juni) en op de Leidato (september)Weliswaar verkocht de werkgroep verschillende artikelen van de stichting en uit de Derde Wereld, maar zoals bij ons nuchte re vaderlanders gebruikelijk is, her haalde zich de vraag uit het pu bliek: dat geld van mij, dat gaat al lemaal op de grote hoop, en daar zie ik niks mee gebeuren". Het geld van de gulle gevers ging toendertijd inderdaad naar het hoofdkantoor, waar de binnengeko men middelen over de verschillende Hier wordt aan moeders ge leerd ivelke voeding hun kinderen gezond houdt. projecten van Terre des Hommes werden verdeeld. In de zomer van dit Jaar kwam daar verandering in. De werkgroepen over het gehele land kregen een zekere zelfstandigheid toen besloten werd de projecten van Terre des Hommes aan de werkgroe pen zelf over te laten. En zo gebeurde het dat de werk groep Leiden e.o. allerhande activi teiten ging ontplooien om haar adop tie-project een voedingsdagver blijf in de sloppenwijken van Dja karta te kunnen bekostigen. Dat de werkgroep daar nog niet klaar mee is, moet in de eerste alinea van dit epistel al duidelijk zijn geworden. Er is f 8000 nodig en dat valt niet in enkele maanden bij elkaar te schra pen. Het voedingsdagverblijf in Djakar ta wordt in principe aangemerkt als een tijdelijk project, waar een op name-capaciteit is gecreeëerd voor twaalf kinderen en waar moeders op de hoogte worden gebracht van de manier waarop kinderen gezond moeten worden gehouden. Gehoopt wordt dat het voedings dagverblijf dat in samenwerking met de gemeentelijke gezondheidsdienst van Djakarta tot stand komt, na twee Jaar overbodig zal zijn. Is dat niet het geval dan zal het wellicht worden overgedragen aan Unesco. De doelstelling van Terre des Hom mes, het direct hulp verlenen aan kinderen in nood, waar ook ter we reld en ongeacht ras, geloof of poli tieke overtuiging ligt opgesloten in de pogingen om veelal tijdelijk, maar zeer doeltreffend projecten op te zet ten. Dikwijls wordt een dergelijke vorm van hulpverlening vergeleken met de druppel op een gloeiende plaat (het embleem overigens van Terre des Hommes), maar de stich ting stoort zich daar niet aan. Voor dat de effecten van puur preventieve hulp zichtbaar worden, zijn er te veel kinderen gestorven, zo redeneert Daarom óók Djakarta. De kinderen in Indonesië zijn voor een niet on belangrijk deel ondervoed. Het aan tal kinderen dat als gevolg van on dervoeding lichamelijk of geestelijk gestoord is wordt getaxeerd op 40 tot 60 procent. Concreet: er zijn finan ciën nodig, kleuter- en babykleren en medicijnen. Tot nog toe heeft de werkgroep De werkgroep Leiden e.o. van Terre des Hommes heeft voor de toekomst o.a. het plan om de scholen in Leiden e.o. te probe ren in te schakelen bij de acti viteiten van de stichting. Ge dacht wordt aan lezingen, bij voorbeeld door invoeging op het lesrooster (wereldoriëntatie of maatschappijleer)en het verko pen van artikelen. Ook leeft er in de werkgroep het plan om le zingen te verzorgen voor vrou wenverenigingen etc. Enigerlei vorm van medewerking wordt met gejuich begroet. Leiden e.o. ca. 700 kilo werkt, heeft zij ca. 500 kilo genees middelen (meestal artsenmonsters) en babyvoeding ingezameld, en heeft zij nog lang niet voldoende. Er moet geld op tafel komen. Uit de opbrengst van de Terre des Hommes-artikelen (kaarten, T-shirts, badhanddoeken) maar vooral door spontane giften. Bij dit alles denkt de werkgroep niet alleen aan het voedingsdagverblijf in Djakarta. Zij voert ook actie om de mensen bewust te maken van wat Terre des Hommes in zijn vaandel voert: mens zijn is verantwoordelijk zijn. Medicijnen (dames en heren artsen!) worden ingewacht bij me vrouw de Ruyter, Swagermanweg 18 te Voorschoten en mej. Kortmann, Zoeterwoudseweg 146 te Leiden; kleu ter-, peuter- en babykleding bij mevrouw Lelieveld, Rijnsburgerweg 128 te Leiden en mevrouw Jorna, Vossiuslaan 32 te Leiderdorp. Finan ciële giften ten slotte kunt u kwijt giro 2930476 tm.v. Terre des Hommes, werkgroep Leiden e.o. Cornelis Schuytlaan 40 te Leiden, of recht streeks op genoemd adres. Artikelen van Terre des Hommes kunt u ko pen bij mevrouw Koop, Rhijngeester- straatweg 179, Oegstgeest. (tel. 52906) Voor verdere inlichtingen kan men terecht bij het echtpaar Van der Lee, tel. 01710-60128. LEIDEN Dertien Leidse aktiegroe- pen en politieke partijen organiseren maandagavond 19 november een de monstratieve Chili-avond in „De Burcht". Het wordt een solidariteits- bijeenkomst met toespraken, discus sies en een film. Een van de sprekers is de Nederlandse pater Bertus Bolle, die in Chili heeft gewerkt en er ge- vagen zat in het stadion van Santia go. Het is de bedoeling dat tijdens de ze avond een resolutie wordt aange nomen waarin de deelnemers zich so lidair verklaren met de strijd van het Chileense volk tegen de fascistische Junta. Toeganskaarten kosten een gulden en zijn verkrijgbaar bij de volgende organisaties: Dolle Mina. de Leidse Studenten Bond, Troef, het Leids Huurders Comité, de Derde Wereld Winkel, PvdA, PSP, PPR. NVV-Jc, KWJ, KB Proletaries Links, en de Werkgroep Gastarbeiders. De bijeen komst begint om 8 uur. pas gekocht en nog geen gelegen heid gehad een verzekering te slui ten", waarop de kantonrechter scherp repliceerde: "Zonder verzeke ring mag men nu eenmaal niet rij den. Dat weet U toch ook wel. Wie betaalt nu de schade?". Hierop bleef verdachte het antwoord schuldig. Hij reageerde evenmin toen de kanton rechter hierna opmerkte: "U heeft als automobilist nu niet bepaald een blanco strafregister". In haar requisitoir hekelde "me vrouw de officier" mr. J. A. M. van Schaik-Veltman, verdachtes gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Inzake de botsing eiste zij een boe te van f50,- subs .5 dagen. Het on verzekerd rijden met alle gevolgen van dien achtte zij dermate laakbaar dat zij hiervoor zowel een geldboete van f 150 subs, als de voorwaardelij ke ontzegging der rijbevoegdheid, voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 1 jaar eiste. Nadt verdachte inzake de geldboe ten uiterste clementie had bepleit, maakte de kantonrechter er respec tievelijk f50 en f 100 subs. 15 dagen van. Hij vond het onverzekerd rijden zo afkeurenswaardig, dat in zijn vonnis eveneens een onvoorwaardelij ke ontzegging der rijbevoegdheid, voor de tijd van 6 maanden vast legde. Dubbel Een niet verschenen 27-jarige automobiliste uit Rijnsburg had, zo onthulde de kantonrechter, al een reeks van veroordelingen wegens verkeersovertredingen achter de rug. Ditmaal kreeg zij een proces-ver baal. omdat zij met haar auto op de Rijnzichtweg in Oegstgeest een snel heid van 97 km had ontwikkeld en derhalve 47 km te hard reed. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte een "hardnekkig ge val" was en eiste ter correctie een geldboete van f 150 subs. 15 dagen. "Met zo'n hoge snelheid op deze weg rijden, is bijzonder gevaarlijk" con cludeerde de kantonrechter op zijn beurt. Hij vonniste conform. Glad Een eveneens niet verschenen 25- jarige tuinder uit Noordwij kerhout, werd in zijn woonplaats door de rijks politie op heterdaad betrapt toen hij met een auto reed zonder daartoe de nodige rijbevoegdheid be bezit ten. De auto reed bovendien op na genoeg gladde banden. "Verdachte heeft zich erg a-so ciaal gedragen", vond de officier. "Wie zou b.v. bij een door verdach te veroorzaakte aanrijding, waar voor de kans door die gladde banden extra verhoogd werd. voor de scha de zitn opgedraaid?" vroeg zij zich tot slot van haar requisitoir nog af. Ter correctie van een en andeT eis te zij twee geldboeten van f 100 subs. 20 dagen. De kantonrechter vonniste con form. Verf Een wel verschenen 24-jarige schil der uit Leiden kon niet verklaren waardoor hij op een late mei-avond met zijn auto op de Haarlemmer weg pardoes tegen een rechts van de weg geparkeerde auto was opge reden. "Misschien kwam het omdat het zo'n grote Amerikaanse auto was en hij een nogal flink eind buiten de andere auto's uitstak. Het kan ook zijn, dat ik door het vele overwerk, dat ik destijds verrichtte overver moeid was en daardoor minder goed opletbe", aldus verdachte. Aan de hand van het proces-ver baal stelde de kantonrechter vast, dat deze "wonderlijke botsing" nogal wat materiële schade had opgeleverd. "Ja, en voor mij een hersenschud ding en een beschadigd gebit" voeg de verdachte er nog aan toe. De officier eiste een boete van f 100 subs. 10 dagen. Het vonnis viel met f 150 waarvan f 75 voorwaar delijk met een proeftijd van. 2 Jaar nog milder uit. LEIDEN Dr. C. J. van Houten zal as. donderdagavond (vanaf acht uur) in de collegezaal van de Leid se Sterrewacht een lezing houden, over "Kleine Planeten". Dr. Van Houten vervangt prof. Oort die plot seling naar Italië is vertrokken. De Leidse Weer- en Sterrekundige Kring heeft voor het komende sei zoen de volgende sprekers op haar programma staan: donderdag 13 de cember prof. dr. J. H. Oort over "De Magelhaense Stroom", donderdog 24 Januari B. Baud over "Polarisa tie van sterlicht". dinsdag 12 februa ri A. Meester over "De lichtcollec- tor" en dinsdag 12 maart prof. dr. E. v. d. Heuvel over "Mogelijke oor zaken van ijstijden" LEIDEN Aan de Rijksuniversi teit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde C. J. van Engelen te Leiderdorp en L. van den Drifd te Lelden. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het docto raal examen bouwkundig ingenieur G. H. de Boer te Leiden en A. F. Simonis te Leiden, en voor het doc toraal examen civiel-ingenieur K. J. Drost te Rijnsburg, C. J. M. van Dijk te Lisse en G. Hoek te Kat wijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3