itte Porsches: psychologen an de rijksweg r ixpo in vervuilde stad 3 CJP-cwond bij K&O Ontslagen als gevolg van energiebeperking SLECHTE GRAP WORDT WAARHEID DAG 14 NOVEMBER 1973 yjft Washington Het leek ilechte graP. toen het vuile jQ de Amerikaanse staat jton met zijn vervallen, vui- fum zich aanbood om een jntoonstelling te organiseren j,et teken zou staan van het nieuwe milieu van mor- ar in mei zal de Expo '74 zes maanden haar poor- ■n op twee kleine eilanden j^er de Spokane waar eens eze spoorwegemplace- verveloze pakhuizen Icheen te pleiten tégen Spo- j toneel van een schitterend dat de genietingen van het in de jaren zeventig moet De stad was in verval, haar bevolking van ongeveer 200.000 mensen volledig ingedut. Jonge mensen ontvluchtten de stad zonder een zweem van heimwee. Het za kencentrum was allesbehalve een toonbeeld van activiteit. De spoor wegen, die een eeuw geleden de stoot gaven tot de groei van de stad hadden een oord van louter verveling achter gelaten. En daar kwam dan bij dat de eens zo bij zonder schone rivier d ie door het hart van de stad stroomt een stin kend riool was geworden, met af- valprodukten van de industrie in het oostelijker gelegen Idaho. Spikane was tot nu toe voor de meeste Amerikanen alleen maar „iets dat heel ver weg klonk". „We hebben heel wat moeten overwinnen om de zaak van de grond te krij gen was: je houdt me voor de gek", van het organiserende comité. „Het eerste wat we altijd te horen kre gen was: je houdt me voor degek". Cole, een 51-jarige oud-stedebouw- kundige, heeft er een jaar over ge daan om het fiat van het uit 36 landen bestaande Bureau voor In ternationale Exposities in Parijs te verkrijgen om de enige wereldten toonstelling te organiseren die in de jaren zeventig in de Verenigde Sta ten wordt gehouden. Daarna moest hij al zijn enor me energie en enthousiasme erach ter zetten om de verbeeldingskracht en de burgertrots van Spokane's ei gen bevolking nieuw leven in te blazen. Hij is nu vol vertrouwen f3 EBERGEN De Surveillancegroep Autosnelwegen jheeft onlangs de beschikking gekregen over de twee- ite bewakingsauto, een Porsche. De betekent niet dat emene Verkeersdienst Rijkspolitie straks ook inderdaad 0 van deze snelle patrouillewagens over de wegen raast, de oprichting van de SAS in april 1962 zijn na- l auto's afgeschreven. inds toene eft zo'n zeventig wagens het merendeel Porsches, icht van het tweehon- ïplaar betekent echter erkenning voor een van het politieapparaat, ander begrip en waar de massa heeft gevonden. begrip voor het falen staan bij de 138 m de SAS Of zoals Johan Poppen Harderwijk, een wacht- ttrste klas, waarmee wij ..op de weg zitten", het ten natuurlijk pats boem, bn zijn, maar je moet er over kunnen praten. We e mensen een beetje op 'n het verkeer." jj{ne Verkeersdienst Rijks- wel aannemen, dat het de SAS voor het volk ld door de blitse witte fclf vindt zij de benade- de automobilist het be- tenmerk van de surveil- rtgade. Met alle gevaren neert, maant zelfs de bestuurders in een file, een hoop gefrustreerde mensen op elkaar, tot redelijkheid, tot voorzichtigheid. De Porsche is open, ook bij de hoogste snelheden en het slechtste weer. Niet omdat het zo lekker fris ls, maar wel om zo open mogelijk tegenover, of liever nog naast de automobilist te staan. Een zo direct mogelijk contact. En natuurlijk is de Porsche snel. „Wij zijn een inhalende surveillan ce", weet wachtmeester Foppen, „af en toe even een afslag pakken en dan hetzelfde verkeer weer achterop komen. Ze hebben niet door dat het dezelfde wagen is en dan denken ze: verdomme, wat zit er veel poli tie op de weg". Die psychologische aanpak karakte riseert ook de benadering van de automobilist. De Porsche-berijders hebben na algemene opleidingen een speciale cursus gesprekstechniek gevolgd. Een wachtmeester stelt zich aan de wetsovertreder voor en probeert hem van de gevaren van zijn rijstijl te overtuigen. Johan Foppen bijvoorbeeld houdt achter'het tijdens onze rit drie auto's aan. twee personenwagens en 'n vracht auto. De vrachtwagenbestuurder zou een bon hebben gekregen als onze Porsche niet nog zo nieuw was w geweest, dat de snelheidsmeter nog een betere" uitwerking ni^t was getest. Foppen kon daar- 01 hebben dan een bon". door niet bewijzen dat de man met zijn gevaarte honderd in plaats van de toegestane tachtig kilometer per uur reed. De mogelijke gevolgen van de over treding waren er niet minder om. Johan Foppen wees hem op een verlengde remweg en het veelvuldig ook nu nog wel staan als de jongens, die niet herinnert Johan Foppen, ter. zich. te de bedoeling. Een be treding wordt door ons tetraft, maar dat betekent een goed gesprek niet heft bewust voor die filo- Zo ontwikkelde de Zologische Dienst een het uiterlijk en de van de surveillancegroep werd dan ook niet teloren. De wagen domi- inhalen van ander verkeer, wat de doorstroming in het spitsuur be paald niet bevorderde. „En als jullie nu een landelijk ver bod, dat vrachtauto's in het spits uur niet meer mogen inhalen, wil len voorkomen", vervolgde Foppen, „dan moet je natuurlijk wel anders gaan rijden". Dat vond de vrachtwagenchauffeur eigenlijk ook wel, zoals de bestuur ders van de personenauto's, die naar het inzicht van wachtmeester Foppen te nonchalant reden, hem oprecht bedankten voor de les. Met de snelheidsmeter eenmaal weer op 180 zegt Foppen: „Eigenlijk kan Je het die mensen nog niet eens kwa lijk nemen. Ze denken allemaal dat ze goed autorijden en dat komt al leen omdat zij, sinds ze lang gele den hun rijbewijs hebben gehaald, zijn gecontroleerd". Die zelden of nooit beteugelde non chalance is volgens de SAS dan ook nooit meer op hun rijgewoonten het grote kwaad achter alle ver keersongelukken. „Wie net zijn rij bewijs heeft gehaald rijdt netjes", ervaart Johan Foppen, „maar op den duur verslapt de aandacht. Een autobestuurder neemt het rijden steeds gemakkelijker op. Hij hoort honderden meters voor zich uit te kijken, maar op een gegeven mo ment komt hij niet verder meer dan de bumper van de auto voor hem. Zo rijden de mensen op files in en boem, daar heb je de ketting botsing". De SAS probeert de chauffeur wak ker te houden. Het liefst in een ge sprek, zo nodig met een bon. „Maar ook al heb je duizend Porsches", waarschuwt Johan Foppen, „en ook al heb je de mooiste apparatuur en de beste mensen, wij alleen kunnen ongelukken niét voorkomen. Daar voor zal de automobilist telkens weer respect voor zijn eigen en an dermans veiligheid moeten opbren gen." Het is eigenlijk te gek dat Johan Foppen en zijn kornuiten talloze psychologische toeren moeten uitha len om ons dat respect voor elkaar te laten bewaren. dat zich hier voor volgend Jaar een miraculeuze verandering voltrekken zodat er e| achtergrond ontstaat voor wat hij aanduidt als „de kleinste wereldten toonstelling die ooit is gehouden". Hij belooft dat de expositie bijzon der aantrekkelijk zal zijn, „een klein pronkjuweel". Zelfs de meest enthousiaste pocher kan niet bewa ren dat Spikane's, vervuilde rivier in mei kristalhelder zal zijn, maar er wordt hard aan verbetering ge werkt en er komen menigten vissen terug. „Misschien zal het op de openingsdag zover zijn dat ik erin kan duiken", zegt Cole. De rivier zorgt langs het 40 ha grote ten- toonstehings terrein voor een serie stroomversnellingen en watervallen. De stad wordt nu intensief bevrijd van autowrakken waarmee de stra ten bezaaid zijn, van krotten en vuilnishopen. Men zal er de laatste jaren zelden een nieuw bouwsel, verrijzen, maar nu er ineens hotels, kantoorgebouwen en hoge flatge bouwen rondom het toekomstige tentoonstellingsterrein. Er worden honderden bomen geplant. En ook de industrie heeft weer oog voor Spikane. Twee nieuwe fabrie ken investeren er meer dan 17 mil joen gulden. Andere moderniseren hun installaties of breiden ze uit. „Heel wat mensen zullen versteld staan van de veranderingen", zegt Cole. De stad verwacht tijdens de ten toonstelling niet minder dan vijf miljoen bezoekers. De grote landen hebben al inzendingen toegezegd en het zal niet lang duren of alle stands voor Amerikanen zijn ver huurd. Middelpunt van de show zal onge twijfeld het paviljoen van de Ver enigde Staten zijn, dat de vorm van een reusachtige kegel krijgt. De Sowjet-Unie heeft de organisatoren verrast door niet minder dan 14.500 vierkante meter voor zich te laten reserveren. Naast alle andere attracties die erbij horen beloven de organisatoren „alle belangrijks dat de wereld te vertonen heeft". Schaken De twee oud-wereld kampioenen Botwinnik en Euwe zullen vanavond in Den Haag een simultaan-seance spelen tegen per soneel van diverse ambassades Verwacht wordt, dat zich onder de schakers ook enige ambassadeurs zullen bevinden. Teleurstelling van Gemini/ Kangeroes: 1-3 Leiden De wedstrijd tegen Acbi- ton, het vroegere Libanon, leverde Gemini /Kangeroes maar één puntje op en dat was bepaald beneden de verwachting. Acbiton won namelijk met 15-13, 1-15 15-13 en 15-9. De totaalscore 50-46 voor Acbiton. Zoe kend naar de oorzaak zei trainer/ coach Johan Kwestro van Gemind/ Kangeroes: "We hadden de whist in drie sets kunnen pakken. Als we zo hadden gedraaid als tegen Bekker- veld zou dat geen probleem hebben opgeleverd. Misschien dat juist die goede prestatie de oorzaak ds geweest. Neem nu de eerste set. Doorlopend hebben we voorgestaan en dan toch nog de boot ingaan. Met wat meer in zet was dat niet gebeurd. In de derde set, nadat we Acbiton weggeveegd hadden in de tweede, staan we met 13-9 voor. Met goed aanvallend spel. Ineens begint dan iedereen te priege len. Wat of je danook zegt. het blijft zo. Toen die set weer met 15-13 ver loren ging, geloofde niemand er meer in". PROMOTIE-KLASSE In de Sporthal de Vliethorst in Voor schoten speelden de dames van Ge- mini/Kangeroes zich via een 3-0 zege op het Delftse Skamia naar de eerste plaats op de ranglijst van de promo tie-klasse Zuid-Holland. De bedde concurrenten, Zovoc uit Zoetermeer en DOS uit Schoonhoven deden el kaar de das om. Zovoc won namelijk met 3-2 van DOS en behaalde daar mee twee punten tegenover DOS een punt. EERSTE KLASSE Zo furieus ging het vrijwel geheel uit jeugdige sjeflers bestaande WWV 2 van start tegen de eerste formatie van Leython A.C. dat het er naar uitzag dat de Leidse ploeg een heel moeilijke wedstrijd voor de boeg had. Halverwege de eerste set eohter had den Renes cs. de zaken onder contro le. Een verhoging van het tempo en een duidelijk grotere slagkracht dwong WWV 2 tot capitulatie. Via 8- 8 werd het 15-10 voor Leython A.C. Eigenlijk was de wedstrijd daarmee al beslist. Een offensief van WWV 2 in de tweede set werd door Leython AC in alle rust opgevangen. Met 15-8 en 15-2 pakte Leython AC de volle winst. De reserves van Leython A.C. za gen het geroutineerde de Valken 2 in de eerste set weglopen naar een schijnbaar onaantastbare voorsprong van 14-4. Niet opgeven en fanatiek doorvechten deed het mentaal niet sterke de Valken 2 toch neg sneuve len. 16-14 voor Leython AC. Na een achterstand werd ook de tweede set gewonnen, 15-12 en ondanks hevig verzet greep Leython A.C. 2 tenslotte ook een 'straight sets winst', 15-11 en 3-0. De dames van Leython A.C. 3 speel den gelijk 'tegen In Up Go 1. 8-15. 15- 11, 14-16 en 15-9. Dat resultaat dank te Gemini/Kangeroes aan het gerou tineerde koppel Josien van der Bosch en Joke Kleingeld. Vaste spel- verdeelster Klasien Peters, door ziek te verhinderd, werd erg gemist. Middenstand uit ivensen LEIDEN De Leidse Midden standscentrale heeft alle fracties in de raad gevraagd bij het opstellen van een verkiezingsprogramma aan dacht te besteden aan de wensen en problemen van de zelfstandige on dernemers. Hoewel men erkent, dat veel moeilijkheden waarmee de mid denstand te maken heeft, een lan delijk karakter dragen, ziet men toch een aantal duidelijke taken voor een gemeente-bestuur. Die taken omvatten o.m. het ijve ren voor een goed wandelgebied en voor een goed openbaar vervoer, waarbij men denkt aan een grotere frequentie van bussen naar het cen trum op koopavond en zaterdagmor gen. Omdat de auto naar de me ning van de centrale niet uit de sa menleving weg te denken valt, pleit men voorts voor goede parkeergele- genheden rond het centrum. Hierbij denkt men ook aan parkeergarages. Volgens de centrale is een loopaf stand van 200 meter naar het cen trum het maximum. Er wordt door de middenstanders op aangedrongen zeer voorzichtig te zijn met het verlenen van vergun ningen aan grote ondernemers, om dat die veel schade zouden kunnen betrokkenen aan zelfstandige buurt- winkels. Opheffing van de buurt- winkels vindt men een verarming. Bovendien stelt de Middenstands centrale dat de bejaarden bij het verval van buurtwinkels zeker niet gebaat zijn. Men wil voorts dat de regeling die het laten branden van etalagelich- ten na zes uur voor de middenstand zeer duur maakt, wordt herzien. Deze regeling bestaat sinds 1972. Tenslotte vraagt men om een bete re begeleiding van ondernemers die genoodzaakt zijn hun bedrijf op te heffen. De centrale uit voorts een aantal algemene wensen. Die behelzen o.m. een goed woonklimaat, herbouwing van de binnenstad waar dat moge lijk is, het plaatsen van zg. rompwo ningen die bewoners zelf kunnen bouwen en extra aandacht voor de binnenzijde van de singels. Leeg stand en verkrotting vindt men on gewenst. ARkritiek op bezuiniging bij defensie DEN HAAG In de Tweede Kamer bestaat kritiefc op de tachtig miljoen gulden aan bezuinigingen die het ka binet-Den Uyl op de begroting van defensie wil doorvoeren. Uit een voorlopige standpuntbepa ling blijkt ondeir meer dat de ARP- fractie en de WD-fracbie er tegen zijn. De KVP-fró.ctie zegt ervan uit te gaan dat de voorgesbelde bezuini gingen voor dit Jaar eenmalig zijn en dat hier niet sprake is van een verlaging van het defensie-budget die in latere jaren doorwerkt. De kritiek van de Ati-revolutionai- ren kan volgens de verklaring slechts worden weggenomen als de minister met goede argumenten komt. De "schriele" motivering die bij het voorstel zelf werd gegeven is voor de ARP-fraotie niet overtuigend ge noeg. De KVP-fraotie wil van minister Vredeling weten waarom de betaling van de verschillende in mindering ge brachte bedragen niet gedurende dit jaar kon plaats vinden. Ook de VVD ds van mening dat in de begroting allerminst is aangetoond dat de beslissing over plaatsing van or ders uitstel kan lijden of lagere beta lingsverplichtingen zijn vereist. Het afschaffen van mobiel luchtafweer geschut noemt de VVD "zeer onge wenst". De journalist Willem L. Oltmans baarde gisteren op de pers conferentie voor zijn nieuwe boek "Den Vaderland getrouwe" nogal opzieji door een opmerking over oud-minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Joseph Lans. Oltmans vertelde dat mr. Luns bij NOS-opnamen in september op de vraag "wat was het hoogtepunt uit uio politieke leven?" geantwoord zou heb ben "de dood van Soekarno". "Ik ben bereid ervoor naar de Hoge Raad te gaan om dit waar te maken", zo voegde Oltmans aan zijn opmerking toe. Mevrouw Ratna Sara Dewi, weduwe van de vroegere Indonesische president, en eregaste op de pre sentatie van het boek, reageerde op de vertaling van Oltmans' onthulling over Luns: "Die man moet gek zijn." COEVORDEN (ANP) Hendriks verlichtingsindustrie te Coevorden, een bedrijf dat feestverlichtingen verzorgt heeft als gevolg van de energiebeperkiing door de olieboycot 14 personeelsleden moeten ontslaan. Het gewestelijk arbeidsbureau heeft vergunning voor het ontslag gege ven. Hendriks zag de orderportefeuil le voor het aanbrengen van feest verlichtingen in verband met de sin terklaas- en kesrttyd terug lopen. Het bedrijf moet het van de najaars feestverlichting in talloze plaatsen hebben. Veel gemeenten geven gevolg aan de oproepen van de energiebedrijven, de afname van elektriciteit te beper ken. Voor de vakbonden komen de aan gekondigde ontslagen bij Hendriks verlichtingsmdustrie als een donder slag bij heldere hemel. Distirictsbe- stuurder K. Goudriaan van de in dustriebond CNV verklaarde gister avond dat de directie van het bedrijf de bonden niet over het ontslag heeft ingelicht. De bonden zullen zo snel mogelijk bij het bedrijf om ophelde ring gaan vragen. De heer Goudriaan achtte het onbe grijpeiyk dat het bedrijf de bonden geen enkele informatie heeft ver schaft. De bonden hebben nu totaal geen inzicht in de oorzaken, die tot het ontslag bij het Coevordense be drijf hebben geleid. "Het mag natuur lijk niet zo zijn dat werkgevers zon der overleg met de banden mensen gaan ontslaan, de olieboycot en de energiecrisis als excuus voor hun handelwijze aanvoerend", aldus de heer Goudriaan. Sinterklaas St. Nicolaas kan komende zondag niet met de boot in Helmond arrive ren. zoals dat in deze gemeente tra ditie is. Voor de intocht per boot werd van de rijksverkeersinspectie geen ontheffing verkregen. De Sint en zijn gevolg arriveren nu om kwart voor een bij de Zuidwil lemsvaart met alternatieve, benzl- neloze voertuigen. Voetbal Eredivisieclub Telstar heeft een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen de Schotse eerste divisie club East Fife gewonnen met 3-1. Voor Telstar scoorden Fens. Andre en Stout. LEIDEN A.s. zaterdagavond or ganiseert de begeleidingscommis sie van het Cultureel Jongeren Paspoort een muzikale en informa tieve avond in het KenO-gebouw (Oude Vest 45). De avond wordt opgeluisterd door troubadour Jan v. Rhenen en de nieuwe pop-groep, Kaagconcourswinnaar Julius (Cae sar). Behalve muziek zijn er op deze avond, georganiseerd onder auspiciën van de Culturele Raad Leiden, in formatiestands van K en O. de Schouwburg. Leidse musea, openba re bibliotheek, de tekenschool Henk Hollebeek en het CJP zelf. De Film club 16 zal een filmprogramma ver zorgen en bovendien geeft de potten bakster Clara Sikklng gelegenheid tot het uiten van eigen creativiteit. Doel van deze avond is informatie te geven over de vele mogelijkheden, die het Cultureel Jongeren Paspoort doet. voor zowel houders als niet-houders. In de rui me pauzes is er volop gelegenheid om wat rond te kijken, vragen te stellen, iets te drinken aan de bar. Zo zal het voor velen interessant zijn, wat meer te weten te komen over de alternatieve tekenschool. die de Leidse kunstenaar Henk Hollebeek van plan is op te zetten of over de vele andere culturele mogelijkheden in (groot)- Leiden. Jan van Rhenen bezingt in zijn liedjes de maatschappij op een kri tische manier, maar hij laat ook wat kolderieke liedjes horen. De groep Caesar (ex-Bloodsucker) begint in driemans-formatie Julius, die zich vooral op de soft-rock toelegt, maar zal naderhand ook het wat steviger (dans) werk niet vergeten. Op de fo to de leden van de groep Caesar. vJ. n. r. Edwin van Schijndel (orgel). Bob Riel (zang. samba-bal. guitaar. dwarsfluit), Eric van der Reijden solo-guitaar. zang, elek. piano), Leo Zwart (bas-guitaar) en Hans van Mourik (drums). nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-affaire Wounded Knee „a deal is a deal" den Uyl versus Wiegel W.W.W. '74. een bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974. het einde van de Vietnam oorlog. Wie? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische li|st met „nooit te vergeten data". Verkrijgbaar aan ons kantoor WITTE SINGEL ad f 7,50. Thuisbezorgd f 1,25 extra

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23