Los Angeles laat Malaguena herleven ELTON JOHN WINT AAN RAFFINEMENT VERZAMELDE DUITSE POP \ieuwe O Sullivan lp terecht bekroond eter Alexander in auzikale filmtrip'' lemphis ^firn: o long Rita Hovink levert markante prestatie Flitsende techniek van Stitt Shirley Bassey wat rommelig in Carnegie AG 14 NOVEMBER 1973 EXTRA Ibert O'Sulllvan liep nog niet 1 lang geleden als een ori- ongrijpbare zonderling het uitgestreken wereldje van hte muziek binnen. Men her- 1 zich nog hoe hij zijn eer- t "Underneath the blanket introduceerdecrisispakj e duvelstoejagerspet op het 1 het haar geknipt met ran een bloempot. Er nog tal van voortreffelij- Modieuze werkjes uit zijn m, want dat er groot talent m school was van meet af duidelijk. Dit Jaar kwam er oer over "een nieuwe rt O'Sullivan" iets wat menigeen opgeschrikt zal hebben want de oude Gilbert was goed ge noeg. Dus met enige angst "I'm a writer, not a fighter" opgezet, want mensen die uit een succesrol stappen, tuimelen meestal diep. Die vrees week al heel spoedig. Want met dat grote muzikale componeertalent kan hij eenvou dig niet de mist ingaan. En daar om is het ook helemaal niet in teressant over een "nieuwe" Gil bert O'Sullivan te praten. I'm a writer not a fighter is een ijzer- sterke elpee, met naast het be kende "Get down" tal van prach tige liedjes, zoals de titelsong, A friend of mine, Where peaceful waters flow, Not in a million years, Who knows, perhaps me. Terecht is de plaat onlangs be kroond met een Edison. R.P. Malaguena Los Angeles Polydor Special 2419043 Luis Alberto del Parana zal er met zijn Paraguayos wel nooit van gedroomd hebben, dat een platgespeeld nummer als Mala guena weer ooit zo in de belang stelling zou kunnen komen. Ma laguena, een compositie van het duo Ramirez-Galindo, dat tege lijk schijnt te zijn gecomponeerd met het uitvinden van het La tijnse ritme is een verplicht num mer op het repertoire van elke Zuidamerikaanse groep, die zich zelf respecteert. Hoeveel keer het nummer al op de plaat is gezet valt moei lijk na te gaan, maar er ligt hier braak terrein voor een om vangrijk proefschrift. Het moet dan ook wel een vrijwel onmoge lijke opgave zijn er zoveel nieuws in te brengen dat het toch weer aanspreekt bij een groot publiek. De groep Los Angeles is dat met hulp van de Nederlandse produ cer Hans Vermeulen gelukt. Zo goed dat de „grijze" Malaguena weer de hitladders beklom. Het inspireerde zelfs Toby Rix om zijn oude op het nummer ge baseerde „Malle vent, Ja" weer van stal te halen en een nieuwe versie, nu helemaal in de Angelesstijl, op de plaat te zetten. Kennelijk om een graantje mee te pikken van het succes van Los Angeles. Hoe komt het dat Los Angele plotseling weer Malaguena terug brengt? Wel in de eerste plaats door een muzikaal experiment om hedendaagse popritmen te laten doorklinken in een oude Zuidame rikaanse kraker. Voeg daaraan toe dat de groep beschikt over een plaat, die een „revival" kan in luiden van bolero's, rumba's, tan go's, samba's of hoe ze ook mo gen heten. Want Los Angeles liet het niet bij Malaguena. Ook andere La tijnse klassieken moesten er aan geloven, zoals cu-cu-ru-cu-cu Paloma, Ave Maria no Morro (ja ren geleden nog een door De Mas kers opgepoetst) en Cielio Lindo. Het klinkt allemaal even plezie rig en zonnig en daaraan hebben we duidelijk behoefte in een land waar de dagen korten en de win terjassen uit de mottenballen wor den gehaald. B.V.L. in de Karussell-goldserie lenen plaat bevat een pot en groot aantal on- telijke filmmelodieën. TiJ- die in hoog tempo uitgevoer- uzikale trip door het filmver- Is het ene moment plaats 'oor sfeervolle aoh- indmuziek. Het volgende .n Je Je midden in tuisende Duitse show of in Bierstube in Beieren. Dat ütlment bepaald niet is bui- sloten ligt voor de hand. Ze ker niet als men bedenkt dat de toonladder op en af rennende Peter Alexander regelmatig terugkeert in de operette „lm Weissen Rössl", waaruit onder andere nummers als lm Weissen Rössl am Wolfgangsee en Es muss was wunderbares sein zijn ge licht. Verder is de voorkeur uitgegaan naar het onverwoest bare True Love, dat de ooster buren de titel Deine Liebe mee gaven en het kennelijk aan bak vissen gerichte Liebling, mein Herz lasst dich grüssen, waarin de romantiek van een verleden vol onschuld herleeft. J.P. Goodbye Yellow Brick Road, Elton John Stemra (Euro Al bums Holland) 6499690 6499691. Wie in eerste instantie afgaat op de hoes van Goodbye Yellow Brick Road, de nieuwe dubbel LP van Elton John, kan wellicht de conclusie trekken dat Elton aan het begin staat van een ver andering in genre. Elton John is afgebeeld met het ene been op een gele stenen weg die zich vervolgens als een vagebond pad door een schitterend groen landschap kronkelt op weg naar een fel oranje ondergaande zon. Elton John laat de vervuilde, jachtige wereld (fabrieken en een vliegtuig op de hoes) links liggen en staat voor dat droom landschap, met een flard van zijn eigen naam en een muziek noot in de hand. Alsof een nieu we wereld voor hem is openge gaan, alsof hJij het gordijn daar voor pas heeft opengeslagen, zo staat Elton daar. Logische ver onderstelling is dan dait hij de luisteraar ook op zijn dubbelal- bum een muzikale blik zal gun nen op al dat mooie dat hij heeft ontdekt. Een gedachte die wordt gevoed door het openingsnummer "Funeral for a friend", waarin Elton zich als nooit tevoren uit leeft in een Procol Harum-ach- tig, mysterieus nummer met een indrukwekkend aanzwellend in tro. Dat is de andere Elton, die zijn muzikale verleden lijkt te begraven ten behoeve van het publiek dat andere stijlen vraagt. En andere stijlen krijgt de luis teraar voorgeschoteld op de dub bele langspeier, die desondanks typisch een Elton John LP blijft. Aan de hand van E.J. wordt een reis gemaakt door de verschillen de genres, die hij op zijn manier heeft bewerkt samen met Bernie Taupin. De muziek op de nieuwe dubbel-LP van Elton John, rond wie het lang rustig is geweest, blijkt ingewikkelder geworden. Anders bijvoorbeeld dan de rechttoe, rechtaan muziek van de vorige langduurder "Don't shoot me, I am only the piano- player" (waarop ook de laatste hit Daniel), zijn de arrangemen ten veel geraffineerder. Als Goodbye Yellow Brick Road een verzamel-LP zou zijn, zou je kunnen zeggen er staat voor elk wat wils op. Nu het alleen een album is van Elton John met zijn piano natuurlijk, hoewel dat instrument niet meer zo centraal staat kun je alleen maar meer waardering hebben voor E.J. die te vaak wordt afgeschilderd als een commerciële meeloper. Goed, ■on?. Memphis Slim. Ameri- »4M 6130. en blueszanger Mem- Slim. bij de burgerlijke beter bekend als Peter ton, heeft de opkomst van country blues van zeer meegemaakt. Als begelei dt de onverbeterlijke Big Broonzy in 1939 bewoog hij ■o het krachtenveld van folk h blues toen deze aan een icompetitie onderhevig wer- (Typische folk song-vertol- *ls Huddie Ledbetter en ^hite zagen met de ontwik van de country blues ei- als Slim en (blinde) har pspeler Sonny Terry aan ■tere kant van het krach opdoemen. En de wat situatie deed zich voor tóagen onduidelijk was of Utrv blues aan de folk song 'tleend of dat zij uit het *s verrezen. tykt erg aannemelijk dat blues onbevangen op sanse bodem neerzeeg en van de folk song tot oen Populaire vorm van "ne- ontwikkelde. Deze wordt nog eens ver- r het feit dat de folk door de country de achtergrond is en dat zou immers, >et een uit het ander 472 j zou zijn ontstaan, een logisch ge volg zijn geweest. Memphis Slim ontwikkelde zich in het bluesveld tot een he le grote. Met zijn warme iet wat nasale stemgeluid en zijn soepele pianospel verwierf hij zich al spoedig grote populariteit Met de opkomst van de grote or kesten de soms eng zoete or- chestraties en de instrumen tale combo's raakte de blues enigszins in vergetelheid. Maar Memphis Slim illustreerde zijn "vakmanschap" door nog steeds volle zalen te trekken. In 1961 vertrok Slim, gelijk ve le collega-musici (Sidney Be- chet, Kenny Clarke etc.). naar Frankrijk om zich een onaan tastbare positie in Parijs te ver werven. waar hij zich lange tijd staande hield. Er is weinig voor nodig om de grootheid van het bluesfeno meen Memphis Slim aan te to nen. De plaat "So long" is dan ook veeleer een bevestiging dan een ontdekking. Oude nummers "When I'm on my way", "Girl I left behind" en "The things I remember" een oud geluid en een oudere Memphis Slim. Maar nog 'steeds van een ontroerend gehalte. W.W. mooie hoezen zijn in de (mu ziek) mode, dus Je hoeft er geen conclusies uit te trekken, maar zelfs met die gedachte ontkom je niet aan de symboliek. Elton kijkt achterom en dat doet hij ook op de LP's. Hij grijpt terug naar Jeugdsentiment met num mers over Marilyn Monroe (Candle in the wind), Roy Ro gers en bijvoorbeeld I've seen that movie too en The ballad of Danny Baily en verenigt een aantal stijlen (ook pure rock) zo knap dat Je alleen ademloos kunt toeluisteren. De gegevens zijn alweer niet nieuw, zingen over filmhelden deden ook The Kinks op hun 1972-LP „Everybo dy is in Showbiz, everybody is a star", bijvoorbeeld, maar het is allemaal al zo knap en boeiend wat Elton John "maakt", dat hem dat snel vergeven wordt. Dat knappe en boeiende komt pas goed tot uitdrukking als de naald meer in de groeven is ge weest, niet als Je de plaiten voor het eerst hoort. Elton John schaart zich wat dat betreft in het rijtje met The Moody Blues, die eveneens platen maken die je meer moet horen om ze te waarderen. Terug naar Elton John, terug naar de verschillen de Stijlen. Van het verrassende Funeral for a friend, via de ty pische E.J. titelsong Good bye Yellow Brick Road en Ja maica J eric of met reggae invloe den, het beatle-achtige Sweet Painted Lady, het geraffineerde Saturday's allright for fighting, en verschillende rockers tot het ouderwetse slotnummer Harmo ny. Dat zou in tekst best eens aan kunnen sluiten bij het ope ningsnummer. Na de reis door andere stijlen en tempo's komt de begraven vriendin (het pu bliek?) toch weer bij de naa - zfijn eigen plaats zoekende Elton terug. Of zoals hij in de titel song aingt "Mijn toekomst ligt achter the Yellow Brick Road Da/t kan niet anders dan een zonnige toekomst zijnP.d.T. "From Rita with love" Rita Hovink Polydor 2441 043. Op Rita Hovink ben ik persoon lijk nooit zo erg verzot geweest. Ze zong althans naar mijn smaak nogal brokkelig en ze zag er ook zelden flatteus uit. En nu zeg ik het nog heel netjes. Geen zangeres om lang bij stil te staan. Sinds de elpee "From Rita with love" mij onder oren is gekomen ben ik bijna 180 graden van oor deel veranderd. Ze stijgt op deze plaat ver boven zichzelf uit. ze zingt ongedwongen, zeer geïnspi reerd, een elpee vol met verruk kelijke evergreens, zoals: Allen- town Jail. Let's do it, The lady is a tramp, Johnny Guitar (met een uitstekend achtergrondje van Wim Overgauw), I'll walk alo ne. When a man loves a woman Nu je haar in een groot aantal nummers achtereen hoort, blijkt ze een opvallende veelzijdigheid ten toon te kunnen spreiden. Die stem is tot markante dingen in staat. Trouwens niet alleen Rita Ho vink. ook de gehele muzikale om lijsting (met o.a. Rob Kreeveld, Herman Schoonderwald, Karei Reys, Rob Langereis, Louis De- bij, Bert Paige, Ruud Bos e.a.) ademt de sfeer van inspiratie, en goed geolied samenspel om met 'n produkt van de hoogste categorie op de markt te komen. Een elpee die ver uitsteekt bo ven hetgeen gewoonlijk in dit gen re op de markt komt. R.P. I cover the waterfront. Sonny Stitt. Cadet 2 CA 50039 Zoals bij vele coryfeëen het geval is geweest heeft de legendarische altsaxofonist Charlie Parker een duidelijk spoor getrokken in de Jazz. Tal van tijdgenoten maar ook latere musici hebben zich aan de invloed van "The Bird" nim mer kunnen onttrekken en asso ciaties met de grote saxofonist zijn onmiskenbaar in bi Ivoor beeld het spel van een Julian "Canonball" Adderley. (in minde re mate) een John Coltrane en overduidelijk bij saxofonist Son ny Stitt. Sonny Stitt heeft als Parker de flitsende en afgeronde techniek, waarmee hij de meest ingewikkel de chorussen in angstwekkend ge perfectioneerde improvisaties kan vertolken. Hij manifesteert daar bij een grote mate van muzikali teit en subtiliteit, in welke laat ste eigenschap hij zich in gun stige zin onderscheidt van de ero- te Parker. Op de dubbelelpee "I cover the waterfront" valt dit alles ruim schoots te beluisteren en al na twee nummers wordt het duide lijk dat aan 's mans spel eenvou digweg niet valt te tornen. Het aantrekkelijke van dit album ligt voor een belangrijk deel in het feit dat Stitt de meeste nummers „single" blaast, waardoor zijn ca paciteiten nog eens extra worden benadrukt. In andere formaties op deze dubbelelpee speelt Stitt met de niet veel minder grote sa xofonist Zoot Sims, die voor de geschiedenis van de Jazz al vroeg in de annalen werd opgetekend. Nummers als "How high the moon", Dancing on the ceiling" en "Look down that lonesome road" staan borg voor een brokje aangename herkenning. En met de uiterst bekwame Sonny Stitt in de frontlinie zou dit voor Jazz liefhebbers eigenlijk al een reden moeten zijn om zich "I cover the waterfront" pijlsnel aan te schaf fen. W.W. "German super rock" diver se Duitse groepen Atlantic ATL 20 058. In het Duitse muzikale wereldje tref je tussen de vaak met wat bui kige vocalisten die er maar niet over uitgezongen raken dat ze 'dich nog steeds zo vreselijk lieben' en tussen de gepolijste glamour- Jongetjes en -meisjes die het ook al erg moeilijk hebben met die "grosse Liebe" soms ook wel eens een groep die zioh bezighoudt met echte popmuziek. Vaak zelfs vrij progressieve. Een aantal van deze groepen, is samengebracht op de LP "Ger man super rock". Een wel wat overdreven titel overigens, want zo superieur is het nou ook alle maal weer niet wat er op deze plaat gebeurt. Een groot deel van de beschikbare groeven is gevuld met potige hardrock, zoals die ook in andere landen geregeld geproduceerd wordt, of met pre tentieuze instrumentale hoog standjes (bijvoorbeeld "Hand made" van de groep Passport, titelnummer van een LP die al eerder op deze muziekpagina figu reerde). Er zijn eigenlijk maar twee werkstukken die met kop en schouders boven de middelmaat, van deze LP uitsteken. Dat is in de eerste plaats het optreden van Eberhard Schoener, eerst instru mentaal in "From a hill", daar na ook vocaal in "Night's lulla by". Vooral het laatste deel van zijn bijdrage aan deze plaat, is erg fraai, melodieus en knap van begeleiding. De tweede eervolle vermelding, wordt verdiend door de groep Gi la met 't nummer „In a sacred manner". Uiterst plezierig ge zongen, en voorzien van een in- srtumentaal gedeelte dat ndet in de totale chaos ten onder gaat. Het nadeel van platen als "Ger man super rock" is, dat er soms mensen op staan van wie Je best eens wat meer zou willen horen, maar dat er vaak teveel opstaat waar Je bepaald niet enthousiast over kimt zijn. En of twee mooie nummers de aankoop van een hele LP dan rechtvaardigen? BVD Easy listening jazz van de saxofonist Rudi Brink Teach me tonight, Rudi Brink CNR 657.508. Je hoeft bepaald geen jazz liefhebber te zijn om de eerste solo-lp van Rudi Brink te kun nen waarderen. De tenor-saxo fonist van het orkest The Sky- masters, speelt zijn eerste lang duurder Teach me Tonight de naam van de vermaarde Sam my Cahn Classic) vol met lich- jazz. Easy Listening Jazz, heet dat in muziektermen en dat drukt duidelijk uit wat Brink met zijn tenor-saxofoon doet in de tien werkjes waarmee de groeven sfeervol worden volgespeeld. Het is misschien beter om te zeggen: het drukt goed uit wat de tenor saxofoon doet, want de grote kracht van Brink is dat hij dat instrument voor zichzelf kan la ten spreken. Geholpen door Henk Nieuwerf op gitaar, Rob Lange reis met de bas en John Engels op de drums, sleept Brink de luisteraar mee in tien Ameri kaanse slow-songs, waarin Je heerlijk rustig kunt wegzinken. P.d.T. Bert van Dommelen Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Wim Wirtz Eindredactie en layout Bram van Leeuwen Bongo Rock op zijn best van Michael Viner Bongo Rock, Michael Viners' incredible Bongo Band, MGM 2315255. Wat Michael Viner's Incredible Bongo Band „maakt" op de LP Bongo Rock is inderdaad onge looflijk. De oerwoudgeluiden van de Bongo herleven in superieure vorm in een aantal nummers dat daarvoor uitstekend is geselec teerd. Afro-rock op zijn best kom Je tegen in het oude Shadows- nuramer Apache, het nummer van Iron Butterfly in-a-gadda- da-vida en in de eigen nummers, van de band, die met de bongo' erg knap omgaat. Erg knap, erg fijn als Je bereid bent Je te laten meeslepen in het duel van de bongo's. P.d.T. "Shirley Bassey at Carnegie Hall" dubbel elpee met Woody Herman en The Young Thundering Herd United Ar tists SC 184—94734. Het bereiken van de fameuze Carnegie Hall is voor een ar tiest een dusdanig hoogtepunt in zijn carrière dat daar meestal 'n live-elpee uit voortvloeit. In het geval van Shirley Bassey, die in mei van dit Jaar in New-York neerstreek, is dat dan een king size (dubbel) elpee. Nu is het met live-opnamen al tijd een wat merkwaardige, deli cate zaak. Een artiest(e) kan aan kracht en spontaniteit winnen als er niet eindeloos geschaafd wordt aan zijn/haar werk ln opname studio's. Daartegenover staat dat je "in het wild" natuurlijk nooit die perfectie bereik. Het ligt aan het type zanger/zangeres wat het beste overkomt. In tegenstelling tot de meeste ar tiesten kan Shirley Bassey ndet al leen goed zingen maar verstaat zfj ook uitmuntend het showvak. Je mist iets ais Je haar alleen maar hoort en niet ziet. In opname-stu dio's kan hieraan uit en te na worden gesleuteld, maar als 't om een plaat van een live-optreden gaat, raak Je met haar enigszins ln de mist verzeild. Daarom "Carnegie" een persoonlijk hoog tepunt voor Shirley Bassey. be paald niet zo'n hoogtepunt voor de liefhebbers van haar werk. Er zitten hier en daar nogal wat rommelig gebrachte songs bij. Nummers als Goldfinger, Dia monds are for ever, Big Spender e.a. hebben we wel eens indruk wekkender gehoord

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13