ondag was nog 'autolozer Vijf gevangenen ontvlucht, vier weer snel gepakt ECHNOLOGIE HET KOOTSTE GEVAAR" vandaag 7el meer processen-verbaal: zeker 65 Boycot van de KLM in Damascus TV morgen] DS'70 wil op scholen geen indoctrinatie DUITSE TV ^WÉ\MQ9Lamma\ j» terdagavond laat heeft meegedeeld dat buitenlanders in Zeeuws-Vlaan deren mochten rijden met hun auto. Jacht HAAG (ANP) De tweede autoloze zondag heeft een jtiger beeld te zien gegeven dan vorige week. Dat kwam melijk, omdat het rijverbod nu ook was uitgebreid tot Jjandse automobilisten. Aan de grensposten bleek dat de iders in het algemeen goed op de hoogte waren van Verbod in Nederland, ld zeker niet voor alle Ne 'er* 1)0 P°^ie Amsterdam n zo mals in Rotterdam, te^ t vragen wie er nu wel en wie londag mogen rijden. in?4aal aantal gehouden ligt wat hoger dan vorige v tegenstelling tot de eerste bra» wndag gebeurde van ig jongetje op zijn fiets ge- jor een auto die bestuurd een huisarts. Het Jonge- slag dood. te b deliik in een race tegen de ondagmorgen Juist het rijverbod twee iet leven gekomen en twee ernstig gewond geraakt, auto in de Wieringermeer reg raakte ram. 10-; ,r De Amersfoortse en Apeldoornse politie hebben in de nacht van za terdag op zondag grote moeite gehad een overtreder van het rijverbod tot staand te brengen. De overtreder, een 23-jarige timmerman uit Zwart- broek-Terschuur, kon eerst na een wilde Jacht door de Amersfoortse geluk. In Barneveld werd binnenstad en langs rijkswegen wor den aangehouden. In oost-Nederland hebben ver schillende politiemensen gisteren verbaasd geconstateerd dat er nogal wat invaliden zijn, die van hun ont heffing binnen een straal van 20 ki lometer gebruik maakten om een uitstapje te maken, hun wagen vol geladen met familieleden. Volgens de politie is er op grond van hun richt lijnen weinig te doen aan deze ont duiking van het rijverbod. Ook deze zondag was er weer iemand, een 75-jarige man in Apel- in een sloot doorn, die zei niets van een rijverbod op zondag te weten. De man mocht overigens op geen enkele dag rijden. Hij had geen rijbewijs. De kelners van het Motel Maarsbergen aan de Rijksweg E-36 legden gisteren een kaartje in een leeg restaurant. Gisteren stopten hier slechts enkele autobussen. 1 Ier grote steden waren gis- ongeveer zestig overtreders (jverbod aangehouden (Am- 0, Rotterdam 25, Den Haag cht 0). Op de autosnelwe g/wier overtreders bekeurd. LH e verkeerscentrale van de in Driebergen heeft men ünder last gehad van spe lleren en fietsers op auto- dan vorige week. Daar veertien wagens (Porches ÜustJes) gecontroleerd, inbaar vervoer kon, mede irvaring die vorige week is het grotere aanbod van ionder veel moeite verwer- ederlandse Spoorwegen tel- prooent meer reizigers, daarbij minder knelpun- dat de NS een groter aan- langer had gemaakt. De p verliep dan ook beter dan aft. laak 's in de grote steden heb- ïn b Irukke dag gehad. In Rot- is het normale aantal taxi's lsdi erdubbeld. Daardoor slaag- het aanbod zij het soms vertraging te verwerken, verèdamse taxicentrale had de winl j vraag was naar vorige week. Ie overtreders van het rij- vetfonden zich veel buitenlan- 50 procent) gebied waar veel buiten lichten was Zeeuws-Vlaan- ar bleef het echter opval- De oorzaak van de ge- te ligt vermoedelijk in het Belgische televisie pas za- De bestuurder van deze 2-CV-Electronic werd gisteren door de Haarlemse politie aangehouden. De eigenaar had de benzine motor in zijn Eend vervangen door een 12-volts elektromotor op accu's. De politie stuurde de automobilist zonder voertuig naar huis. Hoefnagels in feestrede ■en, zonder gebrekkigen, Christelijke Reclasseringsvereniging cliënten meer kans krijgen om zinvol inlanders, zonder gekken, esters. Wat nog telt is een 'Pij van kortgeknipte leef- irde werkers. Een samenle- solidariteit, waarin de Dr. P. S. Meyersvereniging het jubilerende Genootschap. Prof. Hoefnagels uitte in zijn rede vooral zijn zorg over het voortschrij den van de technocratie, blijven omdat het geen stuursvorm waarin alles en iedereen uitbouw creatief te werken. Mr. H. Kuyper, voorzitter van het Genootschap, sprak in zijn feestrede zijn vreugde uit over de fusie. „Deze biedt geweldige kansen voor verdere tuttig effect heeft. Om welzijnswerk dit proces om Is een taak die zo zwaar »jj het aanbieden van mijn P. ik word geholpen" gelijk gemaakt wordt, en waarin ge- vond hij. „Vandaag vindt geen af werkt wordt met feiten die geen fei- sluiting plaats van 150 jaar reclas- ten meer zijn. Een systeem dat niet sering. In de toekomst, zoals in het verleden, zal de reclassering moeten opkomen voor menselijkheid, en te gen onverdraagzaamheid en het ste reotype". om mensen geeft, maar slechts kent in meetbare, dat is getalsmatige "schap de gelukwens uit- effecten. In deze technocratie ligt Help, ik help". Zo besloot thans het grootste gevaar y 8 prof. G. P. Hoefnagels, wat het welzijnswerk ooit heeft be- tflan de Leidse universiteit, wogen: het gevaar van gelijkmaking P5 ter gelegenheid van het van mensen door uniforme rappor- •estaan van het Nederlands ten, door formules en cijfers". &P tot Reclassering. Een Prof. Hoefnagels pleitte ervoor om op te houden met praten over hui dige en nieuwe structuren in de re- zal opgaan in de Samen- classering. Volgens hem is het beter eerst te zorgen dat de ongeveer 500 AMSTERDAM Dank zij snel reageren van een bewaker is een spectaculaire poging om uit het huis van bewaring aan het kleine Gart- manplantsoen te Amsterdam te ont snappen, gisteravond voor vier van de vijf gedetineerden op een misluk king uitgelopen. Alleen de vijfde wist te ontkomen. Hij is de 34-jarige Fransman Sha- deddine B.C., die enkele Jaren ge vangenisstraf moet ondergaan we gens drie bankovervallen in Amster dam en een inbraak, voorafgegaan door bedreiging met geweld in Beek, alle gepleegd in 1972. Van de vier andere arrestanten brak de 34-Jarige Amsterdammer A. A.B. bij een sprong vanaf het dak in de steeg naast het huis van bewa ring beide kuitbenen, terwijl hij bo vendien letsel aan zijn ruggewervel opliep. Hij werd ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. Een derde gevangene, afkomstig uit Perzië, kon kort nadat hij uit de steeg was verdwenen, worden opge spoord in een café aan de Reguliers Dwarsstraat en de laatste twee ge detineerden, een Engelsman en een Tunesiër, werden gepakt, terwijl ze nog op het dak stonden. De vijf mannen, die samen een complete internationale groep vor men, hadden kans gezien zich in een cel te verstoppen die niet meer in ge bruik is. Zij sloegen er een ruit in, zaagden met een ijzerzaag een spijl door en wrongen zich daarna door het gat, dat hun toegang verschafte tot een plat dak. Aan het einde van het dak poog den zij vervolgens af te dalen in de steeg tussen het huis van bewaring en de nachtclub Casino. Om de grond te bereiken moesten zij eerst aan 't dak gaan hangen en dan langs een 6tukje regenpijp afdalen. Het laat ste deel van de afdaling kon alleen met een riskante sprong worden ge maakt. Het lot was hen echter niet gunstig gezind. Langs de steeg bevindt zich tevens het huis van een der bewa kers, wiens aandacht op de vluchte lingen werd gevestigd door het la waai dat hun sprongen maakten. Hij kon ze door zijn raam in de steeg zien vallen en belde terstond de po litie van het op slechts enkele tien tallen meters afstand gelegen bu reau aan het Leidseplein. Het resul taat was, dat agenten al ter plaatse verschenen, nog voor de twee laatste gedetineerden het dak hadden kun nen verlaten. DAMASCUS Grondpersoneel op het vliegveld van Damascus heeft gis teravond geweigerd een vliegtuig van de KLM te behandelen wegens de pro-Israëlische houding van Neder land. Het vliegtuig was uit Beiroet gekomen en keerde 40 minuten na de landing in Damascus naar de Liba nese hoofdstad terug. Het grondpersoneel zei in een ver klaring, dat hun boycot in overeen stemming was met de resoluties van de Syrische algemene arbeidersfede ratie en van een pan-Arabische fede ratie-conferentie die begin deze maand in Libië was gehouden. Deze resolutie houden de boycot in van al le Nederlandse en Amerikaanse transporten en goederen, aldus de verklaring. Het vliegveld van Damascus is 36 dagen gesloten geweest. Er staat nu een groot bord waarop in het Frans en het Engels: "Het luchtvaartperso- neel in Syrië veroordeelt ten sterkste de imperialistisch-zionistische agres- si tegen hun Arabische natie en veroordelen de Amerikaanse en Ne derlandse hulp aan Israël". NEDERLAND I NOS/NOT: 11.10-11.35 en 14.00-14 25 Schooltelevisie. NOS: 18.45 (K) Tl-ta- tovenaar. 18.55 (K) Journaal. VARA: ,H£) De Stratemakeropzeeshow. 19.2b (K) Daar komen de Schutters, tv- serle. NOS: 20.00 (K) Journ. VARA: 20.20 (K) De Onedln Lijn: kroniek van een zeevaarder. 21.10 (K) en een zoen van de Juffrouw, tv-serle. 21.25 (K) Wie Wat Waar - een vraag- i antwoordspel. 21.55 (K) Achter het "2.45 (K) Journaal nieuws, NOS TELEAC: 22.50-23.20 Hulsartsen - les Sommige Fleurop- bloemisten zijn zo gebrand op een tijdige bezorging dat ze autorijles nemen. In Formule-1 wagens. Niemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fieurop-bloemist. ARNHEM De DS '70 af ge vaar- nige punten waarop de zaal en het digden hebben zich zaterdag uitge- bestuur het eens waren. De rest van 2™40-M8io22(K5) sproken tegen politieke indoctrinatie het raamprogramma leverde weinig is. op scholen. Zij wensten dat dit punt problemen op. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.20 (K) Arbeiders verdedigen fabriek, film- reportage uit Besancon. 21.10 (K) Oor log en Vrede, tv-fllmserie. 21.55 (K) Waar gebeurd: verhalen. NOS: Weet u dat veel „droogbloemen uit de binnenlanden" van Afrika worden geïmporteerd? U leest erover In het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fieurop- bloemist. werd opgenomen in het raampro gramma voor de provinciale jneenter aadsveridezingc H gingen zij tegen het hoofdbestuur in, dat dit punt liever aan de ge meenten zelf had overgelaten. De afgevaardigden vonden dat „de politiéke voorlichting in het onder- derwijs veelzijdig moet zijn en DS '70 zal bjj de komende ge- Hiermee meenteraadsverkiezingen in 80 plaat sen deelnemen. Partijvoorzitter De Brauw zei dat de deelname tot dit niLI£5LA,ND 1 aantal is beperkt, omdat de partij ^ucfuf™ in andere plaatsen nog niet sterk ge- Co. 18.30 Act. 18.4 noegis. Sportjournaal. DS '70 is voorstander van het var- julhi R?8.40V' Journaal. ~19~.20~ Lerchen"- men van afspiegelingscolleges bij ge- park. 19.48 Weekjournaal20.00 Jour- indoctrinatie uit mag meenteuJk m bestuur, naai au weerovem. ao.15 Act. 21.00 Alle politieke party enmoeten zoveel tn "a mogelijk evenredig in de colleges van lnnerungen 'an elne Reise.' 0.15 Jour-" B. en W. en de gedeputeerde sta- naai: talloze leraren ten vertegenwoordigd zijn. Na de ver- duitsland in de kou staan. Er moet beuren tegen dat extreem linkse ge dram". - MAANDAG 12 NOV. kiezingen moeten alle partijen pro- is.25 Der rosarote Panther. 19.00 beren het eens te worden over een Journaal. 19.30 Filmrep. 20.15 Opvoe- basisprogramma dat tijdens de zit- aaSo^Surïkll5 overigens een van de wei- tingsperiode kan worden uitgewerkt, belu NEDERLAND 1 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop (AVRO) 19.30 Het ziekenhuis, tv-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Alexander de Tweede, tv-film (AVRO) 21.40 MASH: showtime: een satirische comedy-serie (AVRO) 22.05 Televizler Magazine (AVRO) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Voorlichtingsprogramma: hoe word ik de computer de baas? (TELEAC) NEDERLAND II Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) In de soete suikerbol, tekenfilmserie (NCRV) De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) Tweekamp - een kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Muziek in uw straatje (NCRV) Gasten in Gerard van den Bergs muzikale programma Dimitrl van Toren ('Hé, kom aan'), Gert en Hermien ('Mooi is het leven'), Louis Neefs ('Ein kleines Kom- pliment'), Ben Cramer ('De clown'), Westlands Man nenkoor <„'t Lied van de glazen stad"). De Kermis klanten (accordeon-potpourri), Bonny St. Clair en Unit Gloria ('Clap your hands and stap your feet'). Peter en zijn Rockets ('Kom van dat dak af') en Anneke Grönloh ('Hasta la vista manana'). Hier en Nu (NCRV) Tussen salon en souterrain, tv-serie (NCRV) Avondsluiting (NCRV) Journaal (NOS) 18.45 18.55 19.05 19.10 19.30 21.15 21.55 22.45 22.55 Over tien dagen zal het tien jaar geleden zijn dat John F. Kennedy werd vermoord. Dat het alweer zolang geleden was. had ik na enig nadenken wel kunnen uitrekenen, maar voor mijn gevoel was het nog maar een Jaar of zes geleden. De do cumentaire van David L. Wol per liet zien waarom de dood van Kennedy korter geleden leek dan 1963: allerlei beelden (filmbeelden, maar vooral ook fotobeelden) zijn nog haarfijn in ons geheugen geëtst, we zien van tevoren al aankomen, zoals Je ook weet dat zo meteen Hamlet's beroemde „to be or not to be" zal worden uitge sproken. Ik maak die vergelijking niet uit de losse hand. Als het doek valt bij Hamlet ligt het toneel vol met doden, waaronder de prins van Denemarken, de „no ble prince" himself. Eenzelfde gevoel had ik bij de documen taire over Kennedy. HIJ was de „Hamlet" van de naoorlogse politiek en hoewel tien Jaar toch niet zo verschrikkelijk lang geleden is, zat deze docu mentaire vol met inmiddels ge storven coryfeeën: John en Robert Kennedy, Truman, Ei senhower en Johnson, de Gaul le, Chroesjtjow en Stevenson, de moordenaars Lee Harvey Oswald en Jack Ruby, en zelfs tv-presentator Richard Dimble- by van „That was the week that was" zij maakten dit programma tot een massale dodenherdenking. De methode waarmee Wolper te werk was gegaan, was de zelfde als waarmee de schrijver Cornelius Ryan zijn boeken over de Tweede Wereldoorlog schreef: De langste dag, en de Laatste slag. Zowel Wolper als Ryan mixen de gebeurtenissen uit beide kampen (gisteren dus die van Kennedy en die van Oswald, met alles wat daar omheen nog gebeurde), geven ook kleine, maar wel tekenende details, en bouwen zo een si tuatie op van een schier kos mische onvermijdelijkheid, waarbij elk stukje van de leg puzzel precies in het patroon past, omdat zij nu eenmaal aan hun werkstuk konden be ginnen nadat alles al gebeurd Natuurlijk miste Wolper aller lei stukjes van de legpuzzel, die hij voor een exact totaalbeeld nodig had. Die ontbrekende stukjes liet hij alsnog vervaar digen. als het even kon met behulp van de mensen die er werkelijk bij betrokken waren (de vriend van Oswald reed nog eens de route die hij ook reed toen hij Oswald naar het boekenmagazijn bracht)en anders met „stands-ins", ik neem bijvoorbeeld aan dat het oefenen van de soldaten voor de begrafenismars niet toen al werd gefilmd, maar pas later werd ingevuld met soldaten van een Jongere lichting. Het werd alles bij elkaar weer een fascinerend en hartbrekend schouwspel, Juist omdat Je (net als bij Hamlet) de afloop ken de en Je het onheil onafwend baar steeds naderbij zag ko men. En Juist de echte details maken het dan zo onwerkelijk. Bijvoorbeeld de tv-reporter die tijdens de rijtoer zegt: „dit is een vriendelijke menigte", en: „de vrees dat de rijtoer door demonstraties zou worden ver stoord is ongegrond". Er zal gisteren, over heel Nederland gerekend, enkele teilen aan tranen zijn geplengd bij de aanblik van Jacky Kennedy, die nog onderweg naar het zie kenhuis haar ring aan de vin ger van de stervende John Kennedy schoof, en in de vier dagen die de documentaire be streek, bij voorbaat alles goed maakte van wat zij later aan populariteit zou verliezen. Viel er dan niets te kritiseren, zult u vragen? Men kan zich afvragen of de Peyton-Place- muziek. die vooral in de eerste helft erg opdringerig was, wel zo nodig was. Om dat goed te kunnen beoordelen (de makers zijn tenslotte niet gek. ze heb ben hun redenen), zou je de zelfde helft ook eens zonder muziek moeten zien. Het feit dat het continu stoorde, is echter een slecht teken. En voorts kan Je Je afvragen of zo'n documentaire, die met het aplomb van de „definitieve do cumentaire" werd gepresen teerd, geheel mocht voorbij gaan aan de vele twijfels over de schuldigen, zoals die door Mark Lane en anderen zijn uitgesproken. NICO SCHEEPMAKER Nws; 11.03- VrlJspraak: lnterv. 21.50 Het stralen de einde: progr. over radio-act., kern- centr. en de zwarte handel ln pluto nium. 22.15 Voor blinden en slecht zienden. 22.25 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radio journaal. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) NOS-Jazz - Jazz ln Aktle. 23.55-24.00 Nws. (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Ultz. beldsvitamlnen. 11.05 Radiojournaal), 11.30 (S) Rond om twaalf - een uur allerlei voor le dereen, met: De groenteman; Paris en fiur. vous parle en 11.65 Beursber. Over- heldsvoorl.12.30 ültz v.d. Landb. 20.00 (S) AVRO: 12.40 (S) Knipperlicht - ra- dloverkeersmagazlne. 13.00 Radiojournaal. 13.21 (S) Pianorecital: klass. muz, 13.45 Schwetzlnger Fest- splegel 1973: Deller Consort: oude liederen. EO: 14.00 Het woord der waarheid - kernbegr. uit de Bijbel. 14.15 (S) Over en Weer: radiomagozl- 15.15 (S) Licht en uitzicht; ge wijde 16.00 Nws. 16.03 Klank- inf. 16.1 (S) v.d. kinderen. 16.30 (S) Jeugdtoer. (S) Mobiel - beweeglnk hilversum ii 20.05 God als vraag: (S Klarinet er 23.55-24.00 Nws. HILVERSÜM111 NOS 18.00 Nws 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.00 Nws. 19.20 (S) Ne derland-non-stop. 20.00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 20.05 Take the 8-traln. 21.00 Nws. 21.02 De negen-uur-show. 22.00 Nws. 22.02 (S) Superclean Dreammachlne. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.02 (S) Vanavond laat. 24.00 Nws. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Droom-top- tien. 1.00 Nws. 1.02 Muz. met Meta. 2.00 Continu de nacht door. 5.00-7.00 Voor dag en dauw de mist in dinsdag 13 nov. voor 18 uur hilversum 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (2) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws en 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd. 9.00 (8) -Mod. kamermuz. muz. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. 8.45 Moeders wil ls wet. 9.40 en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag: gevar. progr. met 15.30 Nws. 17.00 Overheldsvoorl.: herbeboss. v.d. benedenwindse eilanden II. 17.00 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo hilversum iii 7.02 Eddy Becker. vs. 9.03 (S) Plaat- v.d. pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. Drie-draal. 16.00 Nws. 16.03 (S) Mix.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5