EIDSCH DAGBLAD A VAN DER VELDE Citroen Wederzijds wantrouwen bemoeilijkt het bestand RIE RUZIES LIEPEN IT OP EEN MOORD Werkgevers misbruiken olieboycot vandaag KNELLENDE SCHOENEN! Onzekerheid over lot krijgsgevangenen RUDOLF HESS VERDIENT NOBELPRIJS' Russen weigeren wedstrijd in Chili BIJ ONS IN DE POLDER NW-voorzitter W. Kok: IEIDSCH Üfe DAGBLAD EG-verklaring heeft de betrekkingen met Israel niet geschaad Aantal geboorten blijft dalen ANDAG 12 NOVEMBER 1973 OPGERICHT MAART I860 No. 34169 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze correspondent JERUZALEM Al is de overeenkomst tussen Egypte en Israël gisteren getekend, de eerste moeilijkheden bij de uit voering van het bestand zijn al gerezen. Israël is uitermate wantrouwend over de uitwisseling van de krijgsgevangenen. Daarom wil het zoveel mogelijk de regelin gen aan de weg Suez-Cairo laten samenvallen met de uitwis seling van de krijgsgevangenen. ruzies eindigden met moord. Zoals in Rotterdam, w* man in café "The Buccaneer" in zuid getroffen werd or een pistoolschot in het voorhoofd. Hij wordt hier wegge nen. Oorzaak: onduidelijk. De Egypten&ren verwachtten ken nelijk dat Israël meteen deze weg zou ontruimen en aan de Verenigde Naties zou overdragen, maar die vlieger gaat niet op. De Verenigde Naties mogen controleposten neer zetten op deze weg, maar Israël blijft de militaire controle houden de uitwisseling van de krijgsgevan genen. De belangrijkste besprekingen hierover vinden vandaag plaats tus sen generaal Yariv en zijn Egypti sche collega Gazali. Toen gisteren een paar Rode-Kruiswagens ver schenen op het terrein i TERDAM/DEN HAAG/ROO- de dat de koopman bezwaar zou heb- LAL Dit weekeinde werd op ben tegen het feit dat een broodje aatsen in ons land een moord duurder is dan een glaasje bier zei d. Vannacht kwamen in Rot- hy „Die 30 cent betaal ik zelf wel en Den Haag twee personen bij. Daar lig ik niet van wakker. Met leven by schietpartijen en de woorden: „Van Jou lig ik ook niet vond werd een 18-Jarige Jon- wakker" greep Rooie Jan een bier- in Sprungel (gem. Rucphen) flesje en ging de glazenwasser te lyf. lelijke schietpartij in de re- ontstond bij een ruzie in een 30 cent. Het slachtoffer •Jarige glazenwasser Albert Hy kreeg een kogel in zyn overleed later in een zieken de opgelopen verwondingen. •Jarige metselaar-koopman J. bekend als „Rooie Jan" verdacht van het dodelijke voortvluchtig, en zaten met nog drie bezoekers van de snackbar te Toen Rooie Jan een rondje had bestelde de glazenwas broodje. Omdat hy vermoed- Er ontstond NPD-circulaire: lijk storm rankelijk zwaar bewolkt, vlucht de meeste plaatsen regen, van het westen uit opkla- :seld door enkele Krachtige wind, aan de kust k storm uit zuidwest tot west. umtemperatureo omstreeks 8 maxima morgen ongeveer officier den (opgemaakt te 11.45 uur) BONN Niet Bondskanselier Wil ly Brandt, maar Rudolf Hess (79), die al dertig Jaar achter de tralies van Spandau zit, had de Nobelprijs uit. Daarna ging Van~G. de vrede verdient. Door zijn Engeland heeft hy tij de bevoorrading van Suez en het eenkomst getekend werd, vroeg men er mag plaatsvinden als de zich af waarom het allemaal zo in de zekerheid hebben over gewikkeld moet met vliegtuigen die de krygsge vangenen naar Cyprus moeten brengen. Is het niet eenvoudiger om de krijgsgevangenen naar de bestands lijn te brengen en dan de uitwisse ling van de krijgsgevangenen en het neerzetten van controleposten van de Verenigde Naties tegelijkertijd te laten plaatsvinden? De woordvoerder van de Verenig de Naties in Jeruzalem weet het ook niet. Hij zou het in Cairo navragen. Israëlische woordvoerders zijn uiterst karig met him formatie. Wel is dui- delijk dat de werkelijke besprekin gen pas vandaag tussen generaal Yariv en zijn Egyptische opponent n vechtpartij die ont- Gazali beginnen. Morgen zal premier aardde in een dodelijke schietpartij. Meïr, die vandaag terugkeert uit Een vechtpartij in een café in Rot- Londen, een verklaring afleggen in terdam-Zuid kostte vannacht het de Knesseth. Men verwacht een re- leven van de 32-Jange Nicolai Belo- capitulatie van het gebeurde gedu- ralov mt de Maasstad. Hll werd do- rende de laatste weset en we^ht Sï n ee?, PKtfn *1 refereren aan de komen- 2™ De P°""e de vredesbesprekingen, zoekt naar de 27-Jarige caféhulp C.T., die vermoedelijk de dader is. broeiing dat al in het Volgens getuigen in het café heeft ^gin van december de inleidende T. eerst de 31-Jarige autohandelaar besprekingen zullen beginnen Vol- H. Ros met een ijzeren stang op het Sens bet plan dat Kissinger de par- hoofd geslagen. Kort daarna viel het tijen heeft voorgelegd moet Israël dodelijk schot. Ros werd ernstig ge- binnen het komende jaar zich onge- wond in een ziekenhuis opgenomen, veer 20 km uit de Sinaï terugtrek- De 18-Jarige grondwerker J. W. ken. en zal het gebied tussen de Is- van Peer uit St. Willebrord by Roo- raëlische troepen en het Suezkanaal sendaal is gisteravond door zijn even voornamelijk bemand worden met oude collega W. M. van G. doodge- het vredesleger van de Verenigde slagen. De verdachte werd onmiddel- Naties. Alleen een symbolische lijk aangehouden. De vrienden kre- Egyptische troepenmacht zal aan gen 14 dagen geleden ruzie toen Van de oostelijke oever van het Suezka- G. by een aanrijding schade toe- naai blijven, bracht aan de brommer van Van Peer. De reacties op de historische ge- Gisteren kwamen zij elkaar tegen beurtenis van gisteren in de Israëli- in Sprungel en er ontstond opnieuw ^be ochtendpers waren Vrij terug- Er werden dreigementen ge- houdend. Redactionele commentaren het waren er nauwelijks over dit evene huis van zyn vriendin. Toen er later ment. Die werden meest gewijd aan op de avond op het raam werd ge- de kritiek die de generaal Sharon Militairen van de Verenigde Naties, Israëliërs, Egyptenaren en journalisten verdrongen zich gistermiddag om de tent aan de weg tussen Cairo en Suez, waar het akkoord werd getekend, dat voorziet in di recte onderhandelingen over een vrede in het Midden-Oos ten PAGINA 4 20 PAGINA'S O De tweede autoloze zondag giste ren. Uit alles blykt, dat de hou ding, zowel van publiek als van politie onvriendelijker is geworden. Hier en daar werd zelfs met ste nen gegooid naar auto's ZURICH (AP) De Sowjet Unie heeft een compromis-voorstel van de internationale voetbalfederatie, om tegen Chili te spelen in een an dere Chileense stad dan Santiago, afgewezen. Hiermee heeft het Russische voet- de bestuurder een ontheffing kon balelftal zich gediskwalificeerd van tonen. Maar ook werd aantal automobilisten, dat zonder vergunning reed, terecht op de vingers getiktPAGINA 5 Zes pagina's sport. Want al had den Ajax en Peyenoord vrij om de speeld. gewonden nog voor de belangrijke strijd tegen België zondag aan- staande gevechtsklaar te krijgen, en al werd erin de afdelingen maar weinig tegen een bal getrapt, er werd nog voldoende gevoetbald en aan andere sporten gedaan om vrijwel het gehele tweede katern te vullenPAGINA'S 9-15 verdere deelname den van het wereldkampioenschap voetballen voor landenteams, zo heeft de Internationale Voetbal Fe deratie Fifa vandaag bekend ge maakt. De Sowjet-Unie eiste dat de wed- PAGINA 7 strijd ChiliUSSR in de voorronden de wereldkampioenschappen op neutraal terrein zou worden ge- Destijds hebben Britse sociaal psychologen vastgesteld dat één van de oorzaken van de verras sende nederlaag van de toen malige premier Harold Wilson is geweest dat juist in de ver- kiezingsweek van 1970 Engeland werd uitgeschakeld in het we reldkampioenschap voetballen te Mexico. Als er zoiets als wetmatigheid be staat bij vondsten van de socia le psychologie (je weet het maar nooit met die prille we tenschappen!) dan zijn de vooruitzichten van Den Uyl nog wat somberder geworden sinds Ajax in Bulgarije gesneuveld is. Knobel, Keizer, Van der Stoel, ha, ha, ha. Het koddige is dat men ln dit land de neiging heeft om alles wat er op het wereldtoneel gebeurt terug te brengen tot de ruzies (politiek of niet) in onze paar drassige polders. De solopartij van Nederland op de G-snaar (de "O" van gevoelsargument) krijgt van links en rechts uit bundig bijval, totdat wij van onze blikken files op de dag des Heren worden beroofd. Dan moeten er hoofden rollen en komt een oud-minister van Buitenlandse Zaken met een Belgisch nummerbord en een oude tante in Amsterdam op de proppen om te vertellen dat in de politiek 'n voorzichtiger aan pak gewenst is. Bijna iedereen is dan vergeten dat diezelfde oud-minister in het Nieuw-Gui- nea-avontuur van tien jaar ge leden door grote broer Amerika tot kalmte en realiteitszin moest worden gemaand. En ook 's mans uitlatingen tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 behelsden niet dat gevoel voor nuance, waarop wij nu met de nadruppelende benzineslang in de ene hand en het afgewezen verzoek om ontheffing van het rijverbod in de andere zo aan dringen. Een blad als "Vrij Nederland" wijdt kolommen aan een onder zoek naar de snelle koerswijzi ging van onze kranten in het Midden-Oostenconflict en laat 't keutelprobleempje ongemoeid dat Nederlanders het uitverko ren volk van Arabische toorn werden en niet bijvoorbeeld de toch ook door een socialist ge leide Westduitsers of Zweden. Dat is immers niet belangrijk, want 's werelds schijnbewegin gen zijn er slechts ter nadere uitleg van het titanengevecht van Den Uyl en Wiegel, de Ajax en Feyenoord van dit hectisch tijdsgewricht. De grote lijnen van het wereldgebeuren wor den rond 't Binnenhof getrok ken en om 'n medewerker van de PvdA-fractie, een week voor de eerste autoloze zondag te ci teren "ze moeten in Rotter dam niet zeuren over de haven, want dat doen ze altijd al." De Hoekse en Kabeljauwse twis ten, daar gaat het om en dan een hele tijd niets. En Ipswich Town kunnen we hebben, heb ben ze bij FC Twente al gezegd. de Tweede Wereldoorlog de vrede bonsd begreep Van G. dat dit Van en Bar Lev op de legerleiding heb- het Duitse volk willen bewerk- Peer was. Op het erf raakten de twee ben geuit met betrekking tot de slaags. Van Peer gebruikte een eind voorbereidingen tot de oorlog en de hout en Van G. sloeg met een ko- behandeling van de oorlog door het peren pyp die met lood was gevuld, opperbevel. Dat zal ook een voorna - Plotseling zakte Van Peer in elkaar me inzet worden bij de verkiezings- en bleef dood liggen. strijd. 13 NOVEMBER 7.56 stelligen. Deze ontboezeming staat te lezen in een propaganda-circulaire van de uiterst rechtse Nationaal Democrati sche Party van Duitsland (NDP). Het stuk is ondertekend door luite nant-kolonel Werner Witt, die actief van de Bundeswehr, de Westduitse krijgsmacht. Staatssecretaris Berhen van De fensie, heeft verklaard dat iemand onder: 16.52 unr. die Brandt op één lyn stelt met Katwijk te 4.38 i" •w kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 27 nov. 1973 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: «dres: P'aafs: g'ronummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (tonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Den Uyl praatte met Meir: SCHIPHOL De verklaring van met een oliebeperking te maken zul- de negen EG-landen, die vorige week len krygen en dat een Europees ant- door de ministers van Buitenlandse woord in deze zaak nodig zal blijken". Zaken, is opgesteld heeft de betrek- aldus de premier, kingen tussen Nederland en Israël Hy zei verrast te zyn geweest over met aangetast". Dat verklaarde pre- het herstel van de betrekkingen tus- mier Den Uyl vanochtend op Schip- sen de Oostenrijkse premier Kreisky hol bij zijn terugkeer van het overleg en mevrouw Meir. „De doortocht van van de Socialistische Internationale Russische Joden via Oostenrijk gaat in Londen. Tijdens dit overleg heeft gewoon door. Het aantal Russische Den Uyl een gesprek onder vier ogen Joden, dat in Oostenrijk is opgevan- gevoerd met Golda Meir. gen tijdens de laatste oorlog in het „Ze heeft me gezegd, dat het Ne- Midden-Oosten is verdubbeld", derlandse standpunt, zoals dat tot uitdrukking komt in de verklaring van de negen, geen enkele wyziging teweeg heeft gebracht in de goede be- trekkingen tussen beide landen. De traditionele banden tussen de PvdA en de Israëlische arbeiderspartij zijn opnieuw bevestigd", aldus Den Uyl. Den Uyl heeft tydens de conferen tie gewezen op het onvoldoende besef dat sommige landen tonen voor een dreigende en blijvende vermindering WASSENAAR van de olietoevoer. „De meeste landen LEIDEN zien nog onvoldoende in dat zij ook UTRECHT (ANP) NVV-voorzit- mensgroepen soals die van d ter Wim Kok heeft de sterke indruk beroepen en dividendtrekkers, dat de werkgevers "en hun medespe- Zonder het effect Wijziging sluitingsdatum advertenties. In verband met de SINT NICOLAAS PUZZEL is de sluiting van advertenties voor de krant van woensdag 14 november gesteld op DINSDAG 13 NOVEMBER 16.00 uur Iers" onder wie hy Drees Jr. rekent, te willen kleineren, meent de heer Advertentieafdeling. Wij vergroten en verbreden uw schoenen. Wreef omhoog. Knokken inzetten enz. Snelle aflevering. KRAMERS „De Schoenmaker" sinds 1929 Korevaarstraat 17 GEOPEND: dinsd. tm. vryd. van 6-6 uur. Zaterdag van 95 uur. de oliecrisis misbruiken om de vak bonden bij het oao-overleg tot mati ging te dwingen en om reorganisaties ontslagen te realiseren die onder normale omstandigheden ook zouden is. Daarvoor z zyn doorgevoerd. In een toespraak vandaag op de al gemene vergadering van de Agrari- Kok, dat er geen aanleiding is voor paniekreactie op dit moment. Er wat meer inzicht moeten bestaan wat er nu werkelijk aan de hand r feitenmateriaal Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 sche en voedingsbond NVV in Utrecht noemde de heer Kok het onjuist en onaanvaardbaar, alleen in de sfeer van de lonen eenzijdig in te grijpen. De vakbeweging kan niet accepteren dat prijsverhogingen en eenzijdige be vriezing van de lonen worden doorge voerd onder het mom van de olie crisis. Er zal evenredig moeten wor den opgetreden tegen de andere inko- UTRECHT Het staat vast dat het aantal geboorten in Nederland zal blijven dalen. Dit komt vooral door een daling in het aantal kinde ren by de middelbare en lagere mi lieus. Voor volgend Jaar wordt nog een klein .geboortekabbeltje" verwacht die wordt veroorzaakt doordat de na oorlogse geboortegolf aan zyn tweede kind toe is. Dit zei dr. H. J. Hoeren vanmiddag in zyn rede waarmee hy in Utrecht het lectoraat in de socio logie van de bevolkingsvraagstukken heeft aanvaard. Voor een onmlddeliyke stabilise ring van de Nederlandse bevolking zou elk nieuw gezin gemiddeld 1.2 kind moeten wensen. De gemiddelde Nederlander vindt echter nog steeds 2.2 kind per gezin idea&L

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1