raël ook voor an Kissinger Kwaliteit bijzonder banden slecht GEEN PANIEK IN BELGIE redesregeling kan erg lang duren JCHTAANVAL VIETCONG Politieke chaos in Denemarken msen op vrede lijken gunstig Minister Claes: „Voorraden groot genoeg I NOVEMBER 1973 BUITENLAND TEL AVIV De vredesmissie jn de Amerikaanse minister <an Buitenlandse Zaken, Henry issinger, schijnt het bestand in 22 et midden-oosten te hebben ge- ;d. Maar westerse en Israëlische I ju iplomaten zien een lange, moei- jke weg voordat een werkelijke redesregeling wordt bereikt. laanden, mogelijk jaren van leerhandelingen zullen mis- jhien noodzakelijk zijn, zo zeg- en zij. om een vredesregeling it stand te brengen die voor joden en Arabieren aanvaard baar is. De reis van Kissinger naar vijf Arabische hoofdsteden had vol gens diplomaten in Tel Aviv een strikt beperkt doel. Dit was Egypte en Israël er toe te bewe gen een compromis te aanvaar den dat het bestand zou redden en de onmiddellijke dreiging van hernieuwde oorlog af te wenden. Alles duidt er op dat Kissinger daarin geslaagd is, ook ofschoon bijzonderheden van het compro mis nog moeten worden uitge werkt door Israëlische en Egyp tische officieren plaatste. Diplomatieke kringen merken op dat er nog ernstige moeilijk heden zouden kunnen ontstaan over de interpretatie wat bij voorbeeld houdt precies een "be voorradingscorridor" naar het omsingelde Egyptische derde le gerkorps in en hoe breed zal de ze zijn? Hoever ook zou het "rechttrekken" van bestandslij nen moeten gaan? Zou dit in feite neerkomen op een verbor gen terugtrekking van de Israë lische troepen naar de bestands lijn van 22 oktober zoals Egypte steeds eiste? Maar dit zijn slechts kwesties op korte termijn. Het probleem van onderhandelingen inzake een duurzame vredesrege ling voor het gehele gebied blijft. De hindernissen die daar geno men moeten worden, acht men enorm groot. In principe betekent dit het verzoenen van twee schijnbaar onverzoenbare eisen Israël eist veilige en erkende grenzen en de Arabieren staan er op dat Is raël alle Arabische gebieden die in de juni-oorlog van 1967 wer den bezet, verlaat. Israël verzekert dat zijn gren zen voor de juni-oorlog niet vei lig waren. De Jordaanse grens was slechts 16 km. verwijderd van Israëls grootste stad, Tel Aviv, en Jordaanse artillerie be schoot bij het begin van de oorlog Tel Aviv. laljzALEM Vandaag komt de officiële Israëlische regeringsverklaring waarin de rege- I akkoord verklaart met het uit vijf punten bestaande plan-Kissinger: 'n permanln- >r naar het Egyptische derde leger voor niet-militaire bevoorrading. Als tegenprestatie mg van krijgsgevangenen, opheffing van de blokkade van de Rode Zee in de Bab el en het in onderling overleg vaststellen van de bestandslijn. In officiële kringen in Je- werd gisteravond bevestigd dat de berichten die hierover in de pers waren verschenen ■en. De voorgestelde regeling komt neer op een handhaven van de status quo, waarbij itaande bevoorrading van het derde leger gecontinueerd wordt. scte besprekingen over de het zullen worden gevoerd niet ongunstig: gunstiger dan velen aëlische en Egyptische of- oals ook de laatste weken geweest. In Jeruzalem s j jtimistisch over de uitvoe- ig staties in cl met jèamoord ïralifornië IENTO (Reuter, DPA) ran de Amerikaanse stad (Californië) heeft twee gearresteerd in verband issamoord woensdag in de negen mensen. Het 2-jarige Douglas Gretzler T hotel in Sacramento ver- ie 28-jarige Luther Steel- KU •"porden gezocht een moord op een jong vorige maand in Phoenix, lamoord in Lodi, de zesde jaar in Californië, werd ip de 33-jarige Walter Par ieden van zijn gezin en len. De slachtoffers waren en gekneveld voordat ze afstand via een kogel in werden gedood. het de toestemming gezien die bui de bestandslijn lijkt tenlandse correspondenten in Cairo hebben gekregen om Israëlische ge wonde krijgsgevangenen te bezoeken. Al is de bevoorrading van het derde Egyptische leger Israël een doorn in het oog. veel anders dan Kissinger aanvaar den zat er voor Israël niet op, en Israël eigenlijk helemaal Maar de Israëli's verstaan ,t de bestandslijnen niet zullen wor- is ook logisch uit de re- betrekking tot het der- ,t de omsingeling wel blijft het"voorstel lafd. gehoopt hadden. In regeringskrin gen in Jeruzalem zei men niet ver baasd te zijn over de regeling die nu uit de bus is gekomen, maar wel over de snelheid waarmee Kissin ger resultaat heeft geboekt. Minister" van Defensie Dayan haak te op de nieuwe situatie in door te zeggen dat we nu voor een uniek moment staan waarop misschien werkelijke vrede mogelijk is tussen Israël en haar Arabische buren. De politieke en militaire strijd is hard, zo zegt Dayan, maar misschien behoeven we niet terug te keren naar de impasse die de zes Jaar voor de laatste oorlog heeft gekenmerkt. De Israëli's geloven het eigenlijk nog niet: zou Egypte werkelijk vre de willen? De kans dat het misloopt lijkt zo bijzonder groot. Want dat de Egyptenaren zich aan hun woord zullen houden staat voor de Israëli's geenszins vast. De kans dat zij het niet zullen doen wordt zelfs groter geacht dan de kans dat zij het wel zullen doen. Maar alsdan is er nu inderdaad een kans op werkelijke vrede. Er zijn de laatste dagen nog al wat speculaties over de mogelijkheid dat Rusland de diplomatieke betrek- Amin bidt om herstel van Nixon NAIROBI President Nixon heeft gisteren een telegram ont vangen van zijn Oegandese col lega generaal Idi Amin, waarin deze hem prijst voor zijn „moe dig optreden" in de Watergate- alfaire, Amin meent dat „elke andere zwakke leider ontslag zou hebben gepleegd". Hij besluit z'n telegram met: „Ik sluit me aan bij degenen, die u het beste wen sen in een gebed voor uw her stel van Watergate". Amins tele gram werd door radio Oeganda gepubliceerd. Nixons privé-secretaresse Rose Mary Woods, die de bandopna men heeft uitgetikt van de gesprekken in het kantoor van de president. Zij werd gisteren door rechter Sirica verhoord over de bandopnamen en verklaarde dat de kwaliteit van sommige gedeelten niet best is. PRIVE-SECRETARESSE VAN NIXON: Ich vlakbij een nabijgele- bouw bevond. Beide man- „jf a-;kmgen met Israel zal hervatten, te vluchtelingen uit Anzona.„„.v. w daar nu ook Amerika het di plomatieke contact met Egypte her steld heeft. Deze geruchten werden verstrekt door een bericht hierover in de doorgaans goed ingelichte Je rusalem Post. In regeringskringen staat men echter zeer sceptisch te genover deze mogelijkheid en wordt de kans dat inderdaad een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Rusland en Israël in het ver schiet ligt bijzonder klein genoemd. er gevechten in Vietnam WASHINGTON De persoonlijke secretaresse van president typemachine zijn verbrand Nixon, Rose Mary Woods, heeft verklaard dat gedeelten van de opgeëiste geluidsbanden van een erg slechte kwaliteit zijn, en dat het menselijkerwijs gesproken onmogelijk is ieder woord te verstaan. Juffruw Woods, die al 20 jaar lang secretaresse van Nixon is, zei dat het haar bijna een maand heeft gekost om een afschrift te maken van zeven gesprekken tussen president Nixon en personen die bij de Watergate-affaire betrokken zijn. Rose Mary Woods zei dat ze een 'an de controversiële bandjes het eerst had gezien op 29 september zelf 's nachts te hebben gewerkt. 1973. Op verzoek van de president is niet in is geslaagd een volledig af- (AP) De Vietcong ling gemaakt van een se luchtaanval van lam op de administratie- itad van de Vietcong, Loc personeen zouden hierbij 'en zijn gekomen en 70 ge lakt. irdvoerder van de Vietcong- hj de gemengde militaire Saigon heeft gezegd mmen 166 huizen en een hebben verwoest en dat ade werd toegebracht aan «d bij Loc Ninh. het dorp Bo Due, 25 km oosten van de stad zouden geraakt. De er voor het regeringsle- Trung Hien heeft ech- id dat burgerdoelen zouden Hij meldde dat 35 mi- »uwen en twee luchtaf- »Ren bij de aanval werden "Prake zijn geweest van een ditie omdat de communis- van het regeringsleger, Volgens de overlevenden hadden de belegeraars zonder waarschuwing het vuur op de burgers geopend. De meesten van de 400 militairen, en 4.000 dorpelingen uit de omgeving, die in het kamp hun toevlucht had den gezocht, zitten er nog. De bur gers durven verder geen vluchtpogin gen te ondernemen. in Camp David, Maryland, begon nen met het maken van de banden. „Ik heb geprobeerd te luisteren en zoveel mogelijk te noteren van de op geëiste geluidsbandjes", zo verklaar de Rose Mary Woods tijdens een hearing tegenover rechter John Siri- Volgens eerder afgelegde verklarin gen zou de president 29 september al te kennen hebben gegeven dat twee van de negen opgeëiste bandjes niet konden worden gevonden. Rechter Sirica had deze hoorzitting georganiseerd om wat meer te weten te komen over de bewering van het Witte Huis dat de twee bandjes nooit zouden hebben bestaan. Juffrouw Woods zei dat het ma- schrift van een gesprek op papier afschriften zetten. „De kwaliteit van sommige banden is erg slecht", zo zed ze, „dit hangt af van de kamer waarin ze zijn opgeno men. Er staan ook "veel leuke dingen op". Als de president zijn voeten op zijn bureau legt, hoor Je boem boem". Een soortgelijk geluid is hoorbaar wanneer iemand een kop koffie op tafed zet. Juffrouw Woods zei dat ze 30 sep tember weer met de president is te ruggekomen naar Washington en dat ze daarna bijna een maand aan de banden heeft gewerkt. De secretaresse heeft verder ver klaard dat geen doorslagen van de uitgetikte tekst van de geluidsban den is gemaakt. De linten van haar ADVERTENTIE r STERBAND TS-BANDENSERVICE Leiden, Zoeterwoudseweg 7, bij Herenstraat/5-mei-Laan,.tel. 01710 - 43590. Alphen a/d Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nabij Avifauna, tel. 01720 - 92844. VX Premier Jörgensen afgetreden KOPENHAGEN (AP) Premier Anker Jörgensen van Denemarken heeft onverwacht parlementsverkie zingen uitgeschreven voor 4 decem ber aanstaande, nadat zijn sociaal democratische regering gisteren in het parlement een onverwachte ne derlaag had geleden. Jörgensen, die in moeilijkheden was geraakt toen woensdag een par lement lid van de sociaal-democra tische partij uit de partij stapte en een nieuwe partij stichtte besloot verkiezingen uit te schrijven nadat in de Polketing op een door de rege ring ingediende belastingwet 86 stemmen voor en 86 stemmen tegen werden uitgebracht waarmee het wetsontwerp van de baan was. De ene stem die de regering tekort kwam om het wetsontwerp aange nomen te krijgen was de stem van de sociaal democraat die woensdag uit de partij stapte. Hij had beloofd voor het wetsontwerp te zullen stem men. maar kwam niet opdagen en kon ook niet worden opgespoord. Toen bleek dat hij er niet was. vroeg de regering hoofdelijke stem ming om tijd te winnen en het af wezige parlementslid nog te vinden voor de stemming zou zijn afgelo pen. Dit mislukte. Het politieke pad van Jörr^>v"">n is niet over rozen gegaan sinds hij dertien maanden geleden Jens Otto Krag opvolgde, die om persoonlijke redenen aftrad. Met de steun van de kleine socia listische volksoartil slaagden de so ciaal-democraten erin een kleine meerderheid van twee stemmen in het parlement te krügen teven de gecombineerde ODPos'tic. die ■»- staat uit liberalen, de sociaal-libe ralen en de conservatieven. De aankondiging van de nieuwe verkiezingen werd niet benaald mot, groot enthousiasme ontvangen. Door de Jongste gebeurtenissen lilkt Dr>- nemarken in een politieke chaos te zijn gestort. De populariteit van de sociaal-'t?- mocratische partij is de afg^'- m tijd sterk gedaald De partij van Jacobson. de centrum democraten, dreigt de sociaal-democratische par tij in tweeën te splitsen. Ook de oppositiepartijen dreigen stemmen te verliezen aan de nieuwe partij. Volgens de Jongste opinie-on derzoeken zou deze anti-belasti partij wel eens 15 procent van de stemmen kunnen krijgen. Amerikaanse diplomaten vertrekken uit Oeganda WASHINGTON (AFP) Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft gisteren bekend- Zeventig pet Oostenrijkers anti-Joods WENEN Volgens een bericht in het tijdschrift Profil in Wenen heeft zeventig procent der Oostenrijkers antisemitische neigingen. Volgens 'n Qopiniepeiling die voor het blad en gemaakt dat al het Amerikaanse dl- Oostenrijkse omroep door een in- plomatieke en consulaire personeel in Oeganda opdracht heeft gekregen dat land te verlaten. De maatregel is een gevolg van de belemmeringen die de Oegandese regering hun heeft opgelegd. De verhouding tussen Amerika en Oeganda is al geruime tijd ge spannen. Zo hield Oeganda in Juli een vliegtuig met leden van het Ame rikaanse vredeskorps vast en dreig de president Amin onlangs met ge vangenneming van alle Amerikanen in zijn land als Washington zich zou mengen in de Arabisch-Israëlische oorlog. Zes Amerikaanse mariniers, de bewaking van de ambassade in Kampala, moesten van Amin ver trekken. te voorkomen dat iemand nader onderzoek zou onderwerpen. Het uiteindelijke produkt van haar arbeid heeft Juffrouw Woods naar zij zegt, persoonlijk aan de president overhandigd. Ze vertelde haar werk met de bandjes op 23 of 24 oktober te hebben gestaakt. Terugkomende op de kwaliteit van ken van afschriften van de bandjes banden ze ze: „Soms floot de pre- „erg moeilijk" en dat zij ondanks R1dent, waardoor het moeiljk ADVERTENTIE te horen wat iemand anders zei. Op andere momenten spraken de men sen allemaal door elkaar en dan ver stond ik er geen woord van", aldus de secretaresse „Ik geloof niet dat wie dan ook al les van de opgenomen gsprekken kan verstaan", zo voegde zij eraan toe. On de vraag van Samuel Powers, een van Nixons nieuwe advokaten. of ze een poging had gedaan de teksten van de banden te publiceren antwoordde ze: „Oh nee meneer, helemaal niet Juffrouw Woods verklaringen zijn de eerste die erop wijzen dat de ban den van slechte kwaliteit zijn. Bob Haldeman had 30 Juli verklaard dar de banden „soms goed, en soms niet goed" zijn. „Het is moeilijk om de ge sprekken te volgen maar dat bete kent niet dat dit geheel onmogelijk is", zo had Haldeman gezegd. NATIONALE BLOEMENVAK TENTOONSTELLING 1373 in het gebouw van de V.B.A.afd. potplanten (voorheen Centrale Aalsmeerse Veiling) Anjers, Chrysanten, Cyclamen, Freesia's, Gerbera's, Rozen, An- thurium en vele andere soorten snijbloemen en potplanten in meesterlijke arrangementen. Zaterdag 10 november 1973 van 12.00 - 22.00 uur Zondag 11 november 1973 van 11.30 - 22.00 uur Toegangsprijs: f 3.-per persoon voor volwassenen, voor kinderen f 2,-. stituut voor marktonderzoek werd uitgevoerd, zijn de anti-semltische neigingen bij 24 procent der Oosten rijkers boven de 16 Jaar "sterk". Vijfendertig procent van alle Oos tenrijkers zou niet met een Jood wil len trouwen, en 45 procent is van mening dat „als een Jood iets goeds doet, hij het alleen maar uit bere kening doet". Eenentwintig procent der Oostenrij kers zou het bijzonder aanstaan als er in Oostenrijk geen Joden woon den. Het sterkste anti-semitisme in Oos tenrijk wordt volgens de enquête aangetroffen onder landarbeiders gevolgd door arbeiders, zelfstandigen en kantoorbedienden. Jubel in Bagdad Gisteren zijn in Bagdad de 18.000 man Irakese troe pen die samen met Syrië hebben deelgenomen aan de strijd tegen Is raël officieel binnengehaald en beju beld. Zij marcheerden door de stad in een grote parade en tienduizenden waren op de been om de soldaten een feestelijke .heldenontvangst" te be reiden. De troepen zijn teruggeroe pen uit protest tegen het bestand, dat door Syrië niet wordt erkend. Kunstdiefstal - Uit een museum in Verona zijn gisteren drie aan Andrea Mantegna toegeschreven schilderij en gestolen. De dieven waren door een venster op de derde verdieping gekropen. Het waardevolste van de drie doeken, een madonna met kind en heiligen, is een miljoen gulden waard. Omdat de schilderijen od os gewone kunstmarkt niet verhandel baar zijn, vermoedt de Italiaanse po litie dat ze in opdracht gestolen zijn. Zetels behouden De conservatieve partij heeft bij tussentijdse verkie zingen haar zetels voor het Lagerhuis in Edinburgh-North en in Hove, Sus sex, behouden. De Labourpartij heeft haar zetel in Govan, bij Glasgow verloren aan de kandidate van de Schotse Nationale partij .Margo Mac- donald, waarmee de S.N.P. haar tweede zetel in het parlement krijgt. Geschenk Zeven Libische Mlragr- gevechtsvliegtuigen z(jn in Syrië aan gekomen als geschenk van de Libi sche leider, kolonel Gaddafi. Cambodja; BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van Economische Zaken, Wihy Claes, heeft in een regerings uitzending de Belgen streng toege sproken. Op alle petroleumproduk- ten en het gebruik ervan moet zo veel mogelijk bezuinigd worden, vember evenals in Nederland, autolo- zult krijgen". Verder kondigde hij hun brandstofverbruik gaan bezuini- aan dat de temperatuur in alle open- gen, zo zei de minister. op het bare gebouwen voortaan niet boven Minister Claes kondigde uiterst 2 Maar er staat nog de week voor .alle Belgische scholen warmingsthermostaten wat te- pen zijn. Er zal een scherpe oontro- °uden hebben bestookt, s 100 burgers zijn gedood, het door de Rode Khmer regeringskampement te kilometer ten zuidwesten Cambodjaanse hoofdstad enh, wilden ontvluchten, zo 'erlevenden gisteren ver- grens met luidde de kern de vijfdagenweek in te voeren (vrij- rugdraaien. Ieder graad "naar bene- le gehouden worden zijn radiotoe- wel alle Belgische middelbare scholie- den" betekent vier procent brandstof- ren hebben nog steeds op zaterdag besparing", les) om verwarmingsbrandstof Claes bevestigde dat de snelheid besparen. De minister ge«n" (die raffinaderij die België in Ternaaien wil vestigen), maar in tij den zoals we ze nu beleven heeft een Nadat hij nog had meegedeeld dat de Belgische centrales is aangeraden spraak km per uur en op snelwegen tot 100 km per uur beperkt moet worden. Als de situatie niet drastisch verbe tert krijgen de Belgen vanaf 15 no- "U moet er op rekenen", uur rijden in plaats 1 Verkeer auto, scheelt volgens de bewindsman !0 pet in het benzineverbruik) De binnenscheepvaart en de weg- aeii mi- vervoerders moeten hun verbruik worden gestraft. De uitvoer zoveel mogelijk op steenkool "te draaien" en nadat hij nog eens dui delijk gemaakt had dat België voor dat :-n«>nlandse voorraden op zijn aanvoer voor de helft (via de Rotterdam afhan- abnormale wijze afvloeien en de re- pijpleiding) gering gaat onherroepelijk vorderen kelijk is sprak Claes ook wat woor- voortaan maar met vijf procent beperken. Met de tr- Belgische ondernemers bem ik bezig kig moment te vinden i troost. Paniek is niet nodig, gaan rantsoeneren hebben 1 drie maanden voorraad, al- huisbrandolie geleverd af te spreken dat ze 10 procent op "ibramco-affaire" ter sprake te bren- dus de Belgisohe bewindsman. Marlène viel van toneel WASHINGTON (ANP) Mariene Dietrich (72) is giste ren na een optreden in de buurt van Washington van het toneel gevallen toen zij zich te ver voorover boog om de dirigent een hand te geven. Ze liep pijn lijke schaafwonden op en scheurde haar Jurk. Het liedje dat ze zojuist gezon gen had, was „falling in love again". De zangeres is door het voorval niet uit het veld gesla gen. Na een dag rust wil ze weer optreden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9