Bloemenweelde in Aalsmeer Actie in Leiden voor een ziekenhuis in Vietnam Politiestranddienst Katwijk in discussie Israëliër sprak met Egyptenaren Farce Majeure-team maakt t.v.-opnamen in Alphen a. d. Rijn Inbraken duren voort Dolle rit PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 9 NOVEMBl Kleurrijke show van Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde AALSMEER 'k Waande me in een gigantische voorjaarstuin toen ik gisteren de hallen van de Aals- meeTse VBA-potplantenveiling aan de Van Cleefkade binnenstapte. Wat een kleurenpracht en wat een rijk assortiment aan bliemen en planten. Ongelooflijk in deze tijd van het jaar. Willy Mayer, voorzit ter van de Bundesfachgruppe 31u- men und Zierpflanzenbau des ZVG uit Bamberg (West-Duitsland), stond naast me te kijken naar een unieke inzending tulpen en hyacin ten. Hij zei: „Om de paar Jaar be- i zoek ik de Aalsmeerse nationale bloemen\"akten toonstelling. Deze unieke presentatie van bloemen en planten is naar mijn stellige over tuiging uitgegroeid tot het Mekka voor de Europese bloemen- en sier plantenkwekers". Door Cees Combee Foto's Will Dijkman We stonden voor de stand van de Sassenheimse kweker H. Verdegaal en Zn. In enorme vazen, knap ge- arrangeerd, pronkten daar tulpen van uitzonderlijke kwaliteit. Als nouveauté's showde Verdegaal voor het eerst in deze tijd van het jaar de donkerrode randitulp Jacques Fath en de puntige Yokahama. Ook liet hij drie soorten en kleuren hya cinten zien, onder andere Hinden burg, L'Innoncence en The Light. Grandioos Een werkelijk grandioos bloemen - hoekje. Maar er waren er veel meer. Van kwekers uit Aalsmeer, de Veenstreek, de Bollenstreek en uit andere delen van het land. Het cre- me de la crème op het gebied van bloemen en planten is in de VBA- hallen bijeen. Dankzij de activitei ten van de afdeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die deze bloemenvak- ten toonstelling nu voor de elfde maal organiseert. Bekwame arran geurs hebben er onder leiding van hoofdarrangeur Jelle Atema iets geweldigs van gemaa'kkt. Wanneer we ons even tot de snij bloemen beperken, dan vallen oij- zonder op de sortimenten chry- santen en rozen in allerlei kleuren, die door de bloemsierkunstenaars waren geschikt tot een ware kleu ren symphonie. Allerlei variëteiten anjers, freesia's zijn er te zien, euphorbia's, gerbera's, uitstekende Hollandse irissen, amarylissen, ie- lies, alstroemerai's, exotische bloe- Als noviteit is op de Natio nale Bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer een unieke inzending bloeiende tulpen en hyacinten te zien van de Sassenheimse kweker H. Verdegaal Zn. Ze trekt veel bekijks. Naast de stijging van de eigen pro- dukten in de bondsrepubliek heeft de import van bloemen en planten uit Nederland een recordhoogte bereikt. Bij de snijbloemen was deze stij ging van januari tot en met augus tus aar liefst 21,6 procent. De tota le produktie van bloemen- en sier planten bedroeg in 1972 in Holland f 805 miljoen, waarvan voor f 631 miljoen werd geëxporteerd. West- Duitsland nam daarvan voor f 494 miljoen af, wat betekent zo'n 60 pro cent van de totale produktie in Ne derland. Het Nederlandse glasareaal voor bloemen en sierplanten bedroeg in 1972 2155 ha eh thans niet minder dan 2529,5 ha. Dat is een vermeerde ring van ongeveer 16 procent. Nadrukkelijk stelde Mayer, dat voor die hoge produktie dcor de LEIDEN Uiterlijk halverwege 1974 hoopt het Medisch Comité Ne derland-Vietnam het eerste boven grondse ziekenhuis in het gebied van de Voorlopige Revolutionaire Rege ring in Zuid-Vietnam klaar te heb ben. Technisch gesproken is er daar bij geen enkel probleem meer: is een plan voor een ziekenhuis van 220 bedden, dat onmiddellijk verwezen lijkt kan worden. Financieel is de zaak echter nog niet rond. Daarom zal er tussen 19 en 24 november een. straat- en huis-aan-huiscollecte wor den gehouden in Leiden. Het ziekenhuis dat de naam Binh Viên Hè-lan zal gaan krijgen, ten dat niet opgenomen hoeft te worden, maar dat wel geregeld in het ziekenhuis zal moeten komen). Er is voorts plaats voor een zelf standige water- en energievoorzie ning. Wanneer dat nodig mocht zijn, kan men het ziekenhuis zonder veel moeite een aanmerkelijk grotere ca paciteit (200 bedden extra) geven. Het gebouw is zeer eenvoudig van opzet, maar stevig genoeg om de in Vietnam geregeld voorkomende ty foons te kunnen weerstaan. Naast dit project is het Medisch Comité Nederland-Vietnam bezig met het verzamelen van geld voor inventaris voor het provinciale men en planten, orchideën, azalea's Nederlandse kwekers afzetgebieden zal ongeveer anderhalf miljoen gaan ziekenhuis in het Noordvietnamese in allerlei afmetingen en kleuren cyclamen, fuchsia's, poinrettia's, la- thyrys, rotsplanten en wat al niet meer. Tot ananasplanten en mini- dadelbomen toe. Aan de tuinaanleg is heel veel aandacht geschonken. Ook zijn er veel stands met tuinbe nodigdheden. Van majestueuze pot- moeten worden gezocht. Geen een voudige zaak. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat in Duitsland alle zestienjarigen en ouder per jaar, voor ongeveer DM 70 aan bloemen en planten besteden. Dit bedrag ligt in Nederland ongeveer 20 procent la ger. machines tot een klein harkjewmy Mayer hoopte, dat de Ne- Zonder overdrijving de moeite waard om eens te gaan bekijken. Tot vanavond tien uur kan men er te recht. zaterdag van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en zondagmid dag van 12 tot 6 uur. Stijging produktie In tegenwoordigheid van vele geno digden uit binnen- en buitenland - er was zelfs een Russische afvaardi ging aanwezig heeft Willy Mayer, deze elfde Nationale Bloemenvak- derlandse bloemisterij bereid zijn de Duitse afnemers financieel bij te staan om reclame te kunnen maken in het eigen land voor het produkt. Van het Centraal Bloem bollen Comité wordt reeds zo'n bij drage ontvangen. Over de problemen, waarmee de Nederlandse kwekers thans te kampen hebben in verband met de prijsverhoging van olie en gas en de in het uitzicht gestelde distributie, van olie sprak Mayer begrijpelijk ook. Hij zei, dat Nederland daardoor wel heel erg zwaar wordt getroffen. kosten. De inventaris kost nog eens een miljoen. Voor dat geld kan men een pre-fabricated gebouw neerzet ten, dat door de Zuidvietnamezen zelf kan worden opgetrokken, onder leiding van een paar deskundigen, die in Nederland vertrouwd gemaakt zullen worden met het systeem. De bouw zal in totaal ongeveer twee maanden in beslag gaan nemen. Om het materiaal van Nederland naar Zuid-Vietnam te krijgen, zal men vanaf het moment dat men de fa briek opdracht geeft om met de leve ring te beginnen ongeveer dertien weken nodig hebben. Begin mei zal Lang Son, dat tijdens de oorlog vol ledig is verwoest. Daarmee is nog eens een miljoen gemoeid. Een aan tal steden en universiteiten in Ne derland steunt deze acties. Zo heeft de Groningse universiteit een tandheelkundige afdeling aan geboden, een Nijmeegse een oor-, neus- en keelkliniek, en de gemeente Schagen 20.000 gulden voor een klei ne operatiekamer. Vanuit Leiden is nog definitieve Van Leiden kan geen financiële steun worden verwacht, gezien de geldelijke nood waarin de gemeente zich bevindt. Het Medisch Comité zou echter graag morele steun van de gemeente hebben, terwijl men ook zou kunnen denken aan steun bij het maken van stencils "etc. Voor de collecte tussen 19 en 24 november kunnen nog collectanten worden gebruikt. Zij kunnen zich op geven bij mevrouw C. Volmer, De Mey van Streefkerkstraat 19 in Lei den, en bij mevrouw K. Go, Leidse- straatweg 7 in Oegstgeest. Telefoon resp. 23938 en 51477. Forse boetes voor dieven ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het kantoorge bouw van openbare werken aan de Castellumstraat, komt donderdag t Farce Majeure team naar Alphen. Opzij van het gebouw zullen' tv-op- namen worden gemaakt. Dit gebeu ren vangt aan om ongeveer elf uur, tot een uur of één. Gedurende die tijd wordt de Castellumstraat afge sloten voor het verkeer vanaf de ró- tonde tot aan de Julianastraat. Eveneens in het kader van de opening bespeelt beiaardier Rien Ritter die dag het carrillon van de Adventkerk, van half tien tot tien uur 's morgens. De twee daarop volgende dagen Kortsluiting in stofzuiger AUTO EN GARAGE PROOI VAN VLAMMEN NIEUWKOOP Rondvliegende vonken, veroorzaakt door kortslui ting in een stofzuiger waren er de oorzaak van dat een auto en een ga rage geheel afbrandden. De eigenaar v/as de wagen van binnen aan het schoonmaken toen het voorval plaatsvond. Hoewel de Nieuwkoper direct de stroom uitschakelde, kon hij niet verhinderen, dat het vuui snel om zich heengreep. De brand weer beperkte zich tot het doven van de vlammen. De ruiten van de wo ningen sneuvelden alle door de warmte. DEN HAAG/DRIEBRUGGEN Een 29-jarige constructiewerker uit genomen. Driebrugigen en 'n 30-jarige metselaar uit Overes, wekten de ergernis op van de Officier van Justitie bij de Haag- bewoners. toezegging ontvangen. Het punt se politierechter. Want ze hadden in „steun aan Vietnam" prijkt al gerui me tijd op de raadsagenda. PAK- raadslid Waal heeft inmiddels toe tentoonstelling in het fraaie Aals- Met grote zorg gaat de bloemen- raadhuis geopend na inlei dende woorden van burgemeester L. Brouwer en J. W. Atema, voorzitter van het tentoonstellingscomité, en van de afd. Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Mayer wees op de prettige contac ten tussen de Nederlandse en de Duitse bloemisterij en constateer de. dat er zich momenteel een ver- de markt voordoet. sierteeltsector de winter tegemoet. Niet wetende wat haar boven het hoofd hangt. De tuinders gebruiken slechts vier procent van het totale oliegebruik, theek en operatiekamers. Daarom- het gebouw in elk geval van een dak gezegd te zullen proberen te zorgen voorzien moeten zijn, omdat dan in Vietnam de moesson definitief in-r valt. Mocht men in mei net zover zijn, dan zal men tot begin oktober moeten wachten. Het gebouw, dat is ontworpen door prof. ir. Weeber van de TH in Delft, is aangepast aan tropische omstan digheden. Het bevat in het midden afdelingen ten behoeve van het hele ziekenhuis: patiëntenopvang, rönt- genkamers, een laboratorium, apo- constateerde hij. Daarom zou vreemd zijn als men deze belangrij ke sector op het gebied van de ex port door een verregaande oliebe perking zo zou treffen, dat het uit oefenen van het bedrijf nauwelijks meer rendabel is. heen gegroepeerd liggen drie zieken zaaltjes. In deze ruimte is plaats voor een afdeling verloskunde, een kinderafdeling en een isoleerafde ling. Een vleugel van het gebouw zal als polykliniek gebruikt moeten wor den. (Er is een groot aantal patiën- Tuinders krijgen voorrang bij olie-distributie KATWIJK De ambulanoejeep gisteravond dat er aan B. en W. zal creatie en toerisme. Volgend Jaa.r die tijdens de zomermaanden naast worden geadviseerd dat de politie zal opnieuw de kwestie van de de politiestrandpost staat, was gis- het voertuig zal besturen, maar dat pachtprijzen aan de orde komen. De teravond onderwerp van gesprek in KRB-mensen de eerste hulp zullen de vergadering van de commissie verlenen. Ook de EHBO is een moei voor recreatie en toerisme. Het af- lij'k punt. Ook dat is niet primair gelopen Jaar l>eeft de ambulance- een politiezaak, evenals het sur veil- jeep, destijds een geschenk van de leren met een boot langs de kust. het aantal tenten zal moeten wor- plaatselijke artsen, meer bij het bu- Voorgesteld is de politieboot nist den gereduceerd. Geadviseerd is ook reau aan de Voorstraat gestaan, dan meer te vervangen en de surveiilan- om f 500 subsidie te verstrekken aan cetaak over te dragen op de KRB. de organisatoren van het bloemen- Deze reddingsbrigade patrouilleert corso in de bollenstreek. Het motief al met diverse boten langs de kust daarvan is dat Katwijk ook mee pro- om zwemmers die te ver in zee gaan fiiteert van de activiteiten die in de- DEN HAAG De Nederlandse glastuinders krijgen voorrang bij een eventuele distributie van de olie. Dit heeft de nieuwe minister Van der Stee (landbouw en visserij) gis teren toegezegd tijdens een verga dering van de vaste Kamercommis sie van landbouw en visserij. bewindsman vond het billijk dat de tuinders vlak voor de aan vang van een nieuwe teelt de ze kerheid moest worden gegeven dat Teunis en de Bree, Aafke- Reeuwijk een buitenboordmotor ge stolen en in Noorden werd een boot buit gemaakt. Omdat verdachten nog niet eerder zijn veroordeeld, wilde de officier nog niet overgaan tot gevan genisstraf en daarmee was de rech ter het eens. De constructiewerker werd veroor deeld tot f. 1000 boete en voorwaar delijk twee weken gevangenisstraf en de metselaar tot f. 300 boete en een week voorwaardelijke gevangenis- Burgerlijke stand Zoeterwoude Geboren: Natasja d. van A. M. van der Werff en van L. C. M. Venne; Alexander M, z. van G. B. Kluwer en van B. M. Christl; Irene H. M. d. van A. A. M. Hllgersom en van M. Th. G. van Veen; Robert A, z. van Th F. J. A. Jaspers en van A. C. M. Moerkerk: Jacqueline C., d. van G. A. Overdevest en van M. J. H. Koevoet. Ondertrouwd: Van Klink, Theodo- rus A. J. en Rotteveel, Cornelia C. M., Dobbe, Cornelius P. M. en Tengnagel, Josephine F. VernooiJ, Cornells A. H. en van Leeuwen, Bernadette M, Olst- hoorn. Gerardus C. M. en van der Salm Anna M. C. Getrouwd: Zoet W. J. M en Meijer J. C. M. van Klink. Leonardus G en v. der Poel, Elizabeth C. M; Westdijk, bij de post. Om met de jeep te kun nen uitrukken moeten er steeds twee mensen van het politiekorps op de post blijven om te kunnen uitrukken Dat kost. naar de mening van de te sommeren terug te gaan. Vol- ze streek worden georganiseerd politieleiding, te veel nodeloze m kracht. Daarom heeft het voertuig gens wethouder Bergman is de KRB die zeker toeristen trekken. Kort kwam aan de orde het best bereid die taak geheel op zich de afgelopen zomer al vaak bij het te nemen. In de praktijk heeft de stel dat WV-directeu!r Chr. Ver bureau aan de Voorstraat gestaan. KRB die taak ook eigenlijk al. De plancke heeft gelanceerd om in Kat- politiespeedboot heeft het afgelopen wijk vismaaltijden te organiseren zij niet in gelijke mate als anderen zullen worden getroffen door de olie- schaarste. Dat inmiddels de oliemaatschappij en de tuinders hebben geschreven met de mededeling dat zij hun aan voer van olie met 15 procent zullen beperken was de minister niet be kend. Wel zegde hij een onderzoek toe. Hij verwachtte echter dat de prij zen van enkele tuinbouwprijzen bin nenkort wel fiks zullen stijgen als gevolg van de gestegen olieprijzen. Ir. U. Gehling van het Landbouw schap: ,Ik vind wel dat er zo snel mogelijk een distributie moet komen. Al was het alleen maar vanwege het rustgevende effect. Bij een distribu- Geschelden: van Asperen, Herman en van Burik, Petronella C. M; Pae- schier, Willem en Hoogervorst, Catha- rlna M. C. Overleden: van Tilburg, J. e.v. Var- kevlsser, A. oud 75 jaren. sprekingen met de Egyptische presi- TEL AVIV (AP) Een Israëli sche generaal heeft een ontmoeting dent Anwar Sadat werd opgesteld, tie zou de tuinbouw een hoge prio- gehad met Egyptische officieren over voorziet in een corridor naar 't der- riteit moeten krijgen. Als de tuin- het bepalen van een nieuwe be- de Egyptische leger, op zijn minst tot jaar, zo bleek uit een rapport van de op het marktterrein voor de toeris- bouw op een lager pitje moet gaan standslijn, in overeenstemming met nieuwe bestandslinies kunnen wethouder Bergman, voorzitter var> strandpolitie, maar 22 vaaruren ge- ten. De commissie was vam mening draaien heeft dat onmiddellijk gevol- een nieuw vredesplan dat via de den bepaald. de commissie. "Maar ze wil niet ver- maakt. De boot is door z'n gewicht dat een dergelijke maaltijd beter gen voor de betalingsbalans. De tuin- Amerikaanse regering tot stand is Egypte heeft geelst dat Israël zich antwoordelijk zijn voor de wijze moeilijk handelbaar. Ook is voorge- kan worden gehouden met behulp bouw exporteert veel, zonder noe- gekomen, zo is uit Israëlische mili- moet terugtrekken tot de linies die waarop de hulp wordt verleend". Primair is ambulancevervoer geen politietaak. Maar er is eenvoudig niemand anders waar de moeilijk bestuurbare ambulanoejeep anders wanneer er meer werk op het strand kan worden ondergebracht. De ver- moet worden verricht. steld de gelden die nu worden be- van de kramen die worden opgezet steed aan de politieboot ten goede te in de Princestraat ten behoeve van laten komen aan de KRB, die onge twijfeld meer onkosten zal hebben op 22 oktober, bij het ingaan van de toeristenmarkt die in voorberei ding is. Het aantal verwijzingsborden, naar voor toeristen belangrijke pun- De strandpachten zullen een Jaar ten in het dorp zal worden uitge- houdt openbare werken ope voor de bevolking van Alph vrijdag welkom is aan de lumstraat van 79 uur 's a zaterdag van 24 uur. Zatei het personeel van de dienst milie een kijkje nemen van tot twaalf uur. ROELOFARENDSVEEN In de afgelopen week is in Roelofarends- veen weer op verscheidene plaatsen ingebroken. Bij de fam. Heemskerk aan de Alkemadelaan werd een an tieke klok ontvreemd. De familie R. aan Langeweg 36 werd binnen een half jaar voor de tweede maal met dieven geconfronteerd. Hier werd nu ter waarde van ca. f200 aan buiten lands geld en een draagbare tv mee- Deze inbraak moet 's avonds tussen 7 en 8 uur plaats gehad hebben, bij afwezigheid van de 9 De keramiek-expositi Gemeentecentrum aan de Oegstgeest is dagelijks geo 3 tot 9 uur, zaterdags en zo elf uur tot half zes. Dit in tegenstelling mei LD gisteren berichtte. s Nieuwe uitgaf Operatie weerwolf. Een man van lb Melchior. Uitg sevier, Amsterdam, f 14.90. Buren vonden om 8 uur de deur ge opend en constateerden deze in braak. De fa. Mentink aan het Noordeinde werd de afgelopen nacht eveneens voor de tweede maal slachtoffer van ongewenste bezoekers. Hier werden o.m. een 20 lederen-suède heren jassen ontvreemd ter waarde van ca. f 8.000,-. Laatstgenoemde was tegen inbraak verzekerd. DEN HAAG/BODEGRAVEN Het was een forse dagvaarding, die de officier van Justitie bij de Haagse politierechter had samengesteld te gen een 21-Jarige embaleur uit Bode graven. Niet alleen, dat hij over de Overtocht en omgeving een ritje had gemaakt in een auto, die hij had weg genomen, maar hij botste eerst tegen een auto en vervolgens tegen een boom. Bovendien was de man niet in het bezit van een rijbewijs. "Op die ma nier telt het aantal strafzaken tegen u aardig aan." constateerde de offi cier. Het was weliswaar geen echte auto diefstal maar meer een "plezierrij- den." De rekening voor de schade en zo zal verdachte nog wel worden ge presenteerd en daarmee rekening houdend, veroordeelde de rechter hem tot een totaal van f. 300 aan boeten en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar. plegiaig, die in Katwijk een ambu lancedienst heeft, kan niet voor de worden bevroren. Dat is althans het breid. Ook zal op de borden het aan- bemanning zorgen. Voorgesteld is voorstel van de oommissie voor re- tal aanduidingen worden uitgebreid. menswaardige import. Dat is gunstig baire bron vernomen. /oor de betalingsalans, die waar- ichijlink toch al een tik krijgt. Bo- officieren en de Israëlische generaal /endien komt door de moeilijkheden Yariv vond plaats enige uren na- ten terugtrekken uit de stad Suez, )ij de energievoorziening de werk- dat het Israëlische kabinet geduren- waarvan een buitenwijk door de Is- ;elegenheid in de tuinbouw in gevaar, de een ochtendzitting had ingestemd raëli's werd bezet op 23 oktober. Is- In de tuinbouw en aanverwante in- met het vredesplan van Henry Kis- raël heeft geweigerd zich terug te iustrie verdienen nog altijd zo'n singer. trekken, tot op dit moment. 40.000 gezinnen een boterham". Het plan dat door KiRgingar kg- zie hierover ook pagina Buitenland. Een dag oorlog in Zuid 1940. door majoor E. H. Uitgeverij Hollandia, Baarn De slag om Kreta 1941, Wingate. Hollandia. f 16.90. Bloedrode oogst, door D. Serie Crime de la Crime. De Arbeiderspers, Amsterdi® Laura, door Vera Caspa Crime de la Crime. De pers. f 11.50. Het dagboek van een kaïAei door Octave Mirbeau. 9e qvei Arbeiderspers, f 17.50. Orla de kikkerslikker, d201 Lund Kirkegaard. Kinderl 'er geverij Kosmos, Amsterdam Kappie en de luchtdru |e door Maarten Toonder. Deel jg, verij Skarabee, Laren NH. f u Piloot Stormde strijd s zwarte burcht: de kruistoc! ld( onyx, door Henk Sprenge i Skarabee. f 7.90. f 7.90. Vrouw tussen 40 en 60, d A. van Keep en Dr. L. Ingeleid door Dr. H. Musa geverij Amsterdam Boek, Twee kwartjes voor kaars Tey. Serie Crime de la geverij De Arbeiderspers, dam. f 13.50. Kogels als losgeld, wee. Arendsoog-serie. Uitgi C. G. Malmberg, 's-Hert< f 6.50. Rommellebom. De avonl een kleine locomotief, Nickl en Binette Schroed< trum kinderboekenreeks. Het Spectrum, Utrecht f 9.9 Een wel heel warme Claude Breuer. Uitgeverij Van Ditmar, Den Haag/1 f 15.-. Intieme optiek, door R. - die Groot. Nijgh en Va f 17.90. In de klok van de machin mens, door L. Stassaert. Van Ditmar. Paren en onparen, doorl Ley. Nijgh en Van Ditmar. f Verrek martelaar, door i wens. Nijgh en Van Ditmar.I Het stenenrijk, door L. I Nijgh en Van Ditmar. f 8.50.1 Dat de houthakker ontff je Pablo Neruda. Nijgh en mar. f 14.50. Simultaan, door hrecht. Nijgh en Van DitiT"

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4