dviesraad bezorgd een evenredige vertegenwoordiging Ongelijkheid in mogelijkheden van huisvesting krijgt meer aandacht er studentenflat schouwburgtoren Plan Noord duldt plan voor voetbalveld niet C 9 NOVEMBER 1973 "]édige gewestraad over nieuwe gewestraad: onzer redacteuren). N, RIJNSBURG De rand cto huidige studiegewest Leiden dat de 45 leden van het gewest een zwaardere 'king tussen Leiden, Lei- Zoeter woude, Voorschoten, Warmond, Valkenburg, Sassenheim. Katwijk en worden gekozen op asi i evenredige vertegenwoor- nm tekent, dat indien de ge il den akkoord gaan met de egeling, waaraan ze in dit eigenlijk niet meer kunnen 'f maar alleen ja of nee tegen op de derde dinsdag in kn van het volgend Jaar alle ileden van de deelnemende i^l! n uit hun midden de ge- zullen kiezen. mt neer op één gewestraads- 41/3 raadszetel. Leiden dan 9. Politiek gezien krijgt ihr. groepering met 15 zetels Kitfe, gevolgd door de KVP met D met 8 en de PvdA met 6. De PSP en de CPN, die by de Jong ste gemeenteraadsverkiezing meer stemmen verwierven dan alle geldige stemmen in bijv. Warmond, komen er niet aan te pas, terwijl Warmond in de nieuwe gewestraad 2 a 3 zetels zal bezetten. De Leidse KVP-er Driessen had dit allemaal uitgerekend ter onder steuning van zijn amendement om te komen tot getrapte verkiezingen op basis van evenredige vertegen woordiging (dus wel door en uit de raadsleden). Mevr. Geelkerken (Lei den en prot. chr.) diende gisteravond het amendement mede in. Driessen concludeerde, dat volgens het door het dagelijks bestuur voor gestelde systeem van verkiezingen Leiden op de strafbank gaat. Leiden moet constateren, dat er in de deel nemende buitengemeenten geen be langstelling is en moet maar wach ten op de gewestwet of samen met een aantal randgemeenten een maat schappelijk ontwikkelingsplan vol gens een gemeenschappelijke rege ling tot stand brengen, zo consta teerde hy. Hy kreeg instemming van de Leid se PvdA-vertegenwoordiging en de als eenheid opererende Leiderdorpse delegatie, die beide verder wilden gaan en een amendement indienden om rechtstreekse verkiezingen te hou den. Tal van bezwaren werden aan gedragen, praktische en ideële. Soci alist Pels (Voorschoten), lid van het dagelyks bestuur, stelde, dat de Leidse sleuteltjes niet passen op het slot van de democratie, omdat men het artikel gewest niet kent en het volk daarmee eerst maar eens moet kennismaken. Vertegenwoordigers van Valken burg, Wassena«r en Sassenheim dreigden met kans op uittreding van hun gemeenten bij verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoor diging. Leiderdorp deed hetzelfde in het omgekeerde geval: als geen rechtstreekse verkiezingen zullen plaatsvinden. Wat de raden zullen doen ligt nog in de schoot der toekomst. De ge westraad keurde rechtstreekse ver kiezingen nu duidelijk af, met 27 tegen 4, waarbij de Leidse PvdA-ers en de Leiderdorpers vóór stemden. Nu evenredige verkiezingen houden kreeg meer steun, maar werd toch met 23-8 verworpen. De Leidse ver tegenwoordigers van KVP en prot. chr. groepering zeiden mede ja tegen dit voorstel, van henzelf afkomstig. Het dagelyks bestuur probeerde een compromis te bereiken. Nu niet, maar in de toekomst rechtstreekse verkiezingen als de gewestraad het moment ryp acht. Eerst werd een door de Voorschoten&e KVP-er Mar- celis ingevoerde datumbepaling (1 oktober 1978) verworpen, vervolgens een voorstel, dat de gewestraad hier toe slechts met twee-derde meerder heid kan beslissen (voorzitter Vis: om een „overval" te voorkomen) en tenslotte het hele compromis. Met 18-13. Vertegenwoordigers van Lei den, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude vormden de minder heid. De gehele ontwerp-regeling kreeg nog niet haar beslag. De gewestraad praat na vier uur in eerste instantie er volgende week woensdag, eveneens in Rijnsburg. verder over. Hete hang ijzers zijn nog benoeming door de Kroon of verkiezing van een voor zitter en het opnemen van wethou ders in het dagelyks bestuur, terwijl burgemeesters alleen maar als ad viseur mogen optreden. Gisteravond werd nog wel vast gesteld, dat de eerste taak van het gewest is het vaststellen van een maatschappelijk ontwikkelingsplan. Cultuur en sociale zorg mogen daar in niet worden betrokken. Vooral te gen het eerste had Katwijk bezwaar, dat het als een breekpunt aankon digde. In het algemeen zei burgemeester Staab van Wassenaar, dat de uittre dingsregeling voor zijn gemeente, die zweeft tussen Leiden en Den Haag, onoverkomelijk is. Brouwer (prot. chr.) stipte nog even aan, dat de zaak in Oegstgeest moeilijk ligt. Daar heeft men geen haast in tegen stelling met Voorschoten, dat wil op schieten. De meerderheid van een stel burgemeesters, wethouders en raads leden uit elf plaatsen in de Leidse regio heeft de kiesgerechtigde bevolking onmondig verklaard op het stuk van de samenstelling van een raad voor het nieuwe gewest Leiden. Een iets minder groot brok, maar toch een flinke meerderheid van de raad van het hui dige studiegewest Leiden wil ook geen vertegenwoordiging op even redige basis, zowel per gemeente als per politieke partij. Weer iets minder, maar toch nog de meeste bestuurders durven zelfs de toekomstige gewestraad niet de bevoegdheid te geven rechtstreekse verkiezingen te houden als daarvoor morgen, overmorgen of later naar zijn mening het moment is gekomen. Dat betekent, dat er een gewestraad komt als er tenminste een gewestelijke samenwerking gehandhaafd blijft met weinig in vloed van de grootste gemeente (Leiden), die wel het meeste moet betalen of geen invloed van de kleinere politieke partijen, die wel in de Leidse raad zitten, en veel invloed van de kleine gemeenten en van de prot. chr. groepering, de KVP en de WD. die in deze kleine gemeenten een grote rol spelen. Ik vind dat niet democratisch, maar er zijn over dit aspect bijna zoveel meningen als de huidige gewestraad koppen telt. Afgezien hiervan is de vraag of er op deze basis een nieuw gewest Leiden tot stand komt. Van Leidse zijde niet alleen door de PvdA, maar ook van de KVP- en prot. chr. kant wordt gespeeld met de mogelijkheid de stad. die haar naam leent aan het gewest, niet te laten deelnemen. Vorige stemmingen in de Leidse raad geven een aanwijzing in die richting, maar of de consequenties nu worden aanvaard, is de vraag. Ook in Leiderdorp, waar men het dichtst bij het Leidse standpunt staat. Dichter dan bijv. Leidens burgemeester Vis, die als voorzitter van de gewestraad alleen het door zijn eigen dagelijks bestuur opgestelde compromis aanhing. De Leidse KVP-er Driessen zei: „Vis behartigt niet de belangen van Leiden". Vis, die tussen haakjes nog even opmerkte ver van de politiek te staan hoe lang is hij burgemeester om dat te kunnen zeggen?), zei ook de Leidse belangen te beharti gen door te proberen een gewest van de grond te krijgen. Wie bewijst dat dit zo is in een gebied, waar de enge. plaatselijke belangenbehartiging kennelijk nog altijd gaat vóór het denken in gewestverband? Moeten we wel zo nodig in zo'n sfeer? HANS MELKERT IEN Met de nieuwe studentenflat aan de Pelikaan- j s naar het oordeel van de Adviesraad voor de Binnen- l0 n bron van moeilijkheden geschapen. Dat schrijft de B in B en W van Leiden. Als voorbeelden van de proble- ti s de flat, die aan ruim 500 studenten onderdak zal gaan kan opleveren noemt de Adviesraad parkeermoeilijk- 0 geluidsoverlast en verstoring van de tv-ontvanest. ■J Verlovingsringen De ruimste keuze. Blijvende service. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Zo zien de 104 een gezinswoningen eruit, die de in dustriële bouwmaatschappij Ele- mentum in de Merenwijk gaat bouwen. Het zijn z.g. NG 75-hui- zen met een breedte van 4.30. Op de begane grond beslaan woon kamer een keuken 38 m2. De hui zen hebben twee vohoaardige ver diepingen met vier slaapkamers. Volgende week icoensdag ivordt het eerste element gemonteerd. ntbreken van oplossingen betreurt de Adviesraad des daar Maredorp-Oost toch beste ervaringen heeft raak, en alle gevolgen van rt men in de brief. Daar- lert men aan een brief, buurtvereniging Mare- deze week al haar bezwa- de flat uiteenzette. iesraad vindt het gewenst meente samen met de be ar tij en op zoek gaat naar '-ontvangst. zenlij k vobr het unieke karakter van de Schouwburg, en is niet gevoelig voor het argument dat de Schouw burg zonder toren voor lang niet al le stukken geschikt zou zijn. Men vindt dat ook in een kleine Schouwburg volwaardig toneel mo gelijk is (Marceau, Ionesco, caba ret). "Onze unieke zaal is een per manent decor", aldus de Adviesraad, die verder vreest dat het silhouet nog verder zal worden aangetast. Men vindt dat mogelijkheden tot 4uCn. naar xvien vinat aat mogelijkheden tot tel Sin^ voor de problemen, horizontale decorwisseling te weinig t daarbij o.m. aan ver- zijn onderzocht. Hiermee vindt de regelen om overlast van auto's te voorkomen, nat dr igt te ontstaan door- jeii de bouwvergunning niet de M eigen parkeergelegenheid l nen. Daarnaast wil de Ad- ien verbindingscomité be- |uit flatbewoners en de Jiging Maredorp-Oost. bewoners daarvan de ondervinden wil de Ad- ansluiting van de tv-an- zijn onderzocht. Hiermee vindt Adviesraad dat hij genoeg mosterd na de maaltijd heeft opgediend. Wat kosten kannen DEN HAAG/LEIDEN De leden van het Haagse gerechtshof moesten bekennen niet deskundig genoeg te het cêntra'aT*antenne-sy- zUn om ,vfaa«. of een verdachte zich echt aan heling had schuldig gemaakt door een aan tal koperen kannen te kopen. Dat was gebeurd in een café in Leiden voor een bedrag van f. 400. De waar de zou echter zijn f. 3500 doch ver dachte ontkende de waarde te heb ben gekend en ook het hof kon de waarde niet bepalen. Op de tafel stonden de kannen op gesteld, de merken werden bekeken doch het hof kon er niet uitkomen. ifc a wijst er overigens op, dat 'estingsmogelyfcheden voor Jongeren schril afsteekt voor de studenten. Men en W. om ook snel iets te iai i voor de werkende Jonge- tweede brief aan B. en W. raad advies over de plan de restauratie van de rg. "Al kan men nauwe- een advies spreken, omdat De procureur generaal zag geen onnodig veel te laat de hebben voorgelegd. We lit de pers van de plannen volstaat daarom aantal opmerkingen. Hij kde integratie met K. en O. zaak is, evenals de gelijk- pouwing van deze twee Ook veel technische ver- zo 1 vindt men lofwaardig, pzwaren heeft men echter zg. toren die het gebouw toneelhuis dat dient om kunnen laten wisselen door n zakken en op te halen. raad vindt deze toren „een :ei|er". De bestaande toneel- en een architectonische aan de buitenkant zullen toren moeten verdwijnen, iraad vindt deze zaken we- or mensen die precies willen weten hoe koud het is. Zeer aparte, snel afleesbare buitenthermometer, zwart en 42 cm lang. Deze week niet f 10,75 maar 8,50 4 ƒ2,25 meegenomen! 8 J. van der Stok Straat 155 tel.21823 aanmerkelijke schuld bij verdachte en wilde volstaan met f 100 boete. Vonnis over 14 dagen. Steekpartij in Leids café DEN HAAG/LEIDEN Een ruzie in een café in Leiden was volgens een 22 jarige loswerk- man uit de hand gelopen. Het draaide uit op een steekpartij. Toen de loswerkman een werp- mes in de buik van zijn tegen standers had gestoken, zou hij dat wapen zelfs nog enkele ma len hebben omgedraaid, zodat de verwondingen ernstiger wer den, en o.a. de dikke darm en alvleesklier beschadigd. Terzake van poging tot dood slag had de verdachte zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden. Het was allemaal begonnen, doordat ongewenste attenties aan een meisje werden be tuigd. Het slachtoffer gedroeg zich nogal lastig en verdachte had hem om die reden gewaar schuwd. Zowel verdachte als 't slachtoffer had stevig gedron ken en verdachte zei zich weinig van het gebeurde te kunnen her De eis luidde zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld terzake zware mis handeling tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk, proef tijd 2 jaar. LEIDEN Aan de mogelijkhe den om de „bestaande ongelijkheid tussen studentenhuisvesting en de huisvesting van werkende Jongeren op te heffen is te weinig aandacht besteed. Dit was verreweg het voor naamste bezwaar dat gisteravond in een vergadering van het algemeen bestuur van de Welzijnsraad werd ingebracht tegen de nota Bijzondere Huisvesting. Deze nota, die door een gelijknami ge werkgroep is samengesteld, be vat een beleidsplan waarin wordt aangegeven waarom en hoe een Stichting Bijzondere Huisvesting moet worden opgericht die het huis- vestings- en woningbouwbeleid voor (werkende) jongeren en alleenstaan den zou moeten coördineren. De orpichting van een dergelijke stichting is volgens de nota noodza kelijk gebleken doordat er in de ■taakuitvoering van de verschillende instellingen die zich met de "bijzon dere" huisvestingsproblematiek be zighouden, tegenstrijdigheden optre den die 'het voortbestaan van deze in stellingen onzeker maken. Deze te genstrijdigheden ontstaan doo'rdat er geen onderscheid wordt gemaakt tus sen de sociale aspecten van de bij zondere huisvesting en de financieel economische aspecten. De op te rich ten stichting wil deze twee zaken scheiden, waardoor tegelijkertijd subsidie-technisch enige ruimte wordt gemaakt. Het is volgens de nota de bedoe ling dat niet alleen met de huisves tingsinstellingen (zoals Studen tenhuisvesting) in zee wordt ge- agan, maar met alle Organisaties, die op een of andere manier bij de huisvestingsproblematiek van wer kende jongeren en alleenstaanden zijn betrokken. Dat dit aanvankelijk nog niet is gebeurd, werd gister avond door een lid van de werkgroep Bijzondere Huisvesting uitgelegd, als een organisatorische onmogelijk heid, die naar gehoopt wordt, spoe dig tot een mogelijkheid wordt omge bogen. Toch bleek het feit dat bijvoo'rbeeid een KWJ (beweging voor werkende Jongeren) aanvankelijk buiten het overleg over de organisatie-opzet. van de stichting was gehouden, zien nu al te wreken. De bestuursleden mevrouw Van Seters en Juffermans herinnerden de leden van de werk groep namelijk aan de protestbijeen komst van de KWJ en enkele ande re organisaties zaterdag in het LAK- theateT, waar staatssecretaris Schae- fer met de neus op de ongelijkheid tussen studentenhuisvesting en de huisvesting van werkende Jongeren zal worden gedrukt. Mevrouw Van Seters noemde het zeer spijtig dat hierover geen contacten waren ge weest tussen de werkgroep en de or ganiserende bewegingen. Een lid van de werkgroep sprak in een toelichting op de nota de ver wachting uit dat studentenhuisves ting zal verhuizen van het departe ment van onderwijs naar volkshuis vesting. waar zij ook volgens de staatssecretarissen thuishoort. Wan neer dit gaat gebeuren is nog vol slagen onbekend, maar wel is uit de situaties in Amsterdam en Leiden inmiddels gebleken dat de proble men van niet-gesubsidieerde) huis vesting voor alleenstaanden en wer kende jongeren tegen de achter grond van de gesubsidieerde studen tenhuisvesting dringend aan een op lossing toe zijn. Dat daar inmiddels ten dele aan wordt gewerkt bleek uit de medede ling dat het beleid van de Stichting Studenten Huisvesting in Leiden er de laatste Jaren op gericht is te veel kamers te bouwen om op die ma nier (door de economische factor gedwongen) ruimte t ebiedein aan mensen die het hoger beroepsonder wijs volgen (in de eerste plaats) en werkende jongeren. Daarok ook vroeg het bestuurslid Van Kreukelen zich hoorbaar af of er voor de Peli kaanflat in de Maredijkbuurt wel voldoende studenten zouden zijn. Het dagelijks bestuur van de Wel zijnsraad zal de discussie van het algemeen bestuur van gisteravond gebruiken om enkele aanbevelingen naar de werkgroep Bijzondere Huis vesting te laten uitgaan en er in Den Haag op aan te dringen haast te ma ken met een geïntegreerd huisves tingsbeleid, waarin geen plaats is, voor ongelijkheid LEZERS SCHRIJVEN Met verontwaardiging heeft het wijkkomitee "Plan Noord "kennis genomen van de plannen om sport park "Noord" uit te breiden met 'n vierde voetbalveld ten koste van de enige speelweide in deze omgevig. Niet. omdnat het wijkkomitee geen vierde veld aan het sportpark zou willen hebben. Integendeel. Maar omdat, zonder enig overleg met de meest betrokkenen, op de meest on gelukkige manier beslag wordt ge legd op een kostbaar stuk grond. Terwijl het wijkkomitee "Plan Noord" reeds in 1971 aan het ge meentebestuur heeft kenbaar ge maakt, dat, indien het "Spoortje" zou worden opgeheven, er via 'her verkaveling van alle rondom deze spoorlijn liggende terreinen een prachtig geheel gemaakt zou kun nen worden. Terwijl het wijkkomi tee "Plan Noord" toen reeds aangaf, dat er dan plaats zou komen voor 'n vierde veld voor het sportpark Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. "Noord" en wellicht ook nog voor een komplete zwemakkommodatie, op de driesprong van 3 wijken (sa men 1/3 van de stadsbevolking). Terwijl de gemeente ons en wijk komitee "De Kooi" uitnodigt voor een bespreking over deze zaken, sa men met vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen. Terwijl er voor het opknappen van de speelweide, die het halve Jaar on der water staat, geen geld heet te zijn. Terwijl het wijkkomitee "Plan Noord" op 22 Juni Jl. in een bijeen komst met de gemeenteraad signa leert, dat vooral de functionele ra der 'n sport van maken, om plan nen uit te broeden, die voor een he le wijk een ingreep zijn, zonder overleg met wie dan ook Terwijl het gemeentebestuur dit al les bekend is, neemt zij op instiga tie van de Sportstichting een aller ongelukkigst besluit over het aanleg gen van een vierde sportveld op de speelweide. Dit besluit betekent, dat er een zo danige ingreep op het geheel wordt gedaan, dat men andere mogelijkhe den voorgoed verpest. Een telefoontje met de meest be trokkene, de voetbalvereniging "Roo- denburg", leerde ons, dat ook met haar geen overleg heeft plaatsge had. Ook voor de club is de geplan- Wij hebben weer wat.... Tot 1 december a.s. geven wij U f46,— KADO bij aankoop van een BAUER Elektronenflitser E 16 oplaadbare accu. richtgetal 16 van 115, voor 69,- Foto N. v. d. Horst b.v. Doezastraat 2224 Vijf Meiplein 9 Diamantplein 5 de ligging van het nieuwe veld aller ongelukkigst. Dwars op de andere speelweide, gekker kon het niet ver zonnen zijn. Dat men het losgekomen geld, in het kader van de werkvoorziening, snel effectief wil maken, is best. Maar doe het dan wel met ver stand en in overleg met belangheb benden. Daarom protesteert het wijkkomite "Plan Noord" met klem tegen deze gang van zaken. Daarom eist wijkko mitee "Plan Noord", dat dit plan wordt herzien en in een breder kader wordt geplaatst. Dit plan wordt door "Plan Noord" niet geduld. Wijkkomitee "Plan Noord" J VERVOORN Bij de tekening: 1. Zo moet het beslist niet 2. Zo zou het kunnen Maar nieuw overleg, is beter. Kanaaltunnel Het Britse Lager huis heeft de eerste wettelijke stap gezet op weg naar de bouw van een tunnel onder het Kanaal. De parle mentariërs spraken zich in beginsel met 176 tegen 125 stemmen uit voor een wet waarbij de regering zich tot een bedrag van 30 miljoen pond ga rant stelt voor proefboringen van de Engelse tot de Pranse kust en andere voorbereidende werkzaamheden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3