Rooms-rood samengaan breekpunt voor 1X66 Derde lustrum Hofwijck Bezwaren tegen bestemmingsplan Botenhuispolder en Bospolder In Oegstgeest HAAGSWIJK TER VISIE Meningen over de ivoningbouw in Hoge Klei verdeeld PAK en D'66 hebben snackbar-houder verkeerd begrepen Bij doorzetten boycot 87.000 werklozen Progressief Zoeterwoude vergadert LEIDEN Wanneer de Partij van de Arbeid in Leiden met één of meer confessionele fracties in zee wil gaan in de vol gende raadsperiode, is dat voor D'66 een breekpunt in de pro gressieve samenwerking. Met deze uitspraak heeft de leden vergadering van de Democraten zich gisteren aangesloten bij het stand punt, dat de PPR en de PSP al eer der hadden laten horen. De overwe gingen die tot deze uitspraak leidden, waren dat men zo de linkervleugel ln de PvdA steunt, en dat de door D'66 gewenste samenwerking met PPR en PSP gediend is met één ge zamenlijke opstelling op dit punt. Bovendien, vond de ledenvergade-, ring, wordt met deze uitspraak een stuk duidelijkheid geschapen dat in overeenstemming is met de doelstel lingen van D'66. Voorts bestaat er een duidelijke angst dat men bij een rooms-rode coalitie ".willens en we ten een beleid zou moeten steunen dat het onze eigenlijk niet zou zijn". Overigens tekende het raadslid Oos terman bij dit alles aan, dat deze uitspraak naar zyn idee* vooral is gebaseerd op de ervaringen met de huidige confessionele fracties in de raad. "Het is vooral een zaak van personen", aldus Oosterman. "Ik kan me voorstellen dat we met drie Stroinks in de KVP wel samen een goed progressief beleid zouden kun nen voeren, maar niet met drie Cor- nelissens-en." Boezem Oosterman deed tijdens de vergade ring van gisteravond die iets min der slecht bezet was dan vorige ke ren het geval was ook verslag van de ontwikkelingen rond het z.g. over legorgaan, waarin PvdA, D'66 en PPR trachten een gezamenlijke werk wijze voor de volgende raadsperiode te ontwerpen. Hij had uit het tot nu toe gevoerde overleg de indruk ge kregen dat de PvdA de indruk heeft dat "wij nu eenmaal aan hun boe zem zitten, en dat we daar moeten blijven." Uit zijn verslag werd verder duidelijk, dat er tussen de PvdA ener zijds en de kleine partijen anderzijds geen sprake is van een optimaal ver trouwen. Met name over de deelne ming van de PSP aan een linkse coa litie verschillen de opvattingen, aldus Oosterman. De PvdA ziet weinig in een coalitie waarbij de PSP betrok ken is. Volgens hem, en volgens zijn mede-raadslid Van Rooyen, was de PvdA ontstemd over het feit dat D'66 en de PPR deze week met de PSP rond de tafel zijn gaan zitten. De be doeling van D'66 is om met de twee andere partijen tot een gezamenlijke verkiezingslijst te komen. Volgens Oosterman is duidelijk geworden, dat ook het bestuur van de PSP daarvoor wel voelt, terwijl de PPR er minder afwijzend tegenover blijkt te staan dan aanvankelijk werd gedacht. VRIJDAG 9 NOVEM Niet stoppen De vergadering besteedde gister avond opnieuw uitvoerig aandacht aan de problemen waarmee de partij landelijk te maken heeft. (Zowel de laatste kamerverkiezingen als de eer ste gemeenteraadsverkiezingen in Zaanstad leverden zeer grote verlie zen op, in Zaanstad verdween D'66 zelfs. De afdeling Rotterdam van de partij heeft in deze ontwikkeling aan leiding gezien zichzelf op te heffen.) D'66-Leiden is niet van plan "er mee te stoppen". In tegendeel, de vergadering bleek van oordeel dat D'66 zich duidelijker zal moeten laten zien, dat men meer als actiegroep zou moeten gaan werken, zoals de PSP dat in Leiden ook doet. Hiertoe zal er een werkgroep in het leven geroepen worden, die geregeld men denkt aan éénmaal per maand bijeen zal komen om mogelijkheden tot actie van de partij te bespreken. Deze werkgroep zal op korte termijn van start gaan. Het lag in de bedoeling dat de le den gisteravond nader geïnformeerd zouden worden over het programma waarmee D'66 de verkiezingen in zal gaan. De commissie die zich daarmee bezighoudt is echter nog niet gereed. Op 23 november zal D'66 weer een ledenvergadering houden. Dan zal de commissie wel klaar zijn. Men overweegt o.m. om gespreks- avonden met bepaalde bevolkings groepen te gaan organiseren, een idee van Oosterman, die overigens zei met dergelijke avonden niet de PAK-wijk- hoorzittingen in de wielen te willen rijden. LEIDERDORP De Leider- dorpse Doesbrug is vandaag weer voor het verkeer open gegaan. Onze fotograaf maakte gisteren dit plaatje van de werkzaamhe den aan de brug. (Foto Jan Holvast) OEGSTGEEST Het Oegstgees- ter Gemeentebestuur heeft zich via een open brief in de Oegstgeester Courant gericht tot de ingezetenen, met een mededeling over het ont werp - bestemmingsplan .Haaswijk" Vandaag, aldus de aanhef van de brief, is het Wereldstedebouwdag en daarom wordt nu een in kleuren uit gevoerde kaart van het plan met verklaringen en een uitgebreide toe lichting gepubliceerd. Voor hen die nadere informatie wensen is er ge legenheid deze te krijgen op a.s. woensdag, 14 november, des avonds van 810 uur in de raadszaal. Voorts zal het plan met ingang van 15 no vember gedurende een maand voor een ieder ter secretarie ter inzage worden gelegd. Men kan desgewenst binnen die maand zijn bezwaren in dienen. Het college van B. en W. hoopt met het verlenen van deze vorm van inspraak de bewonex*s van dienst te zijn. Ponies De secretaresse van de rui'terver eniging Liethorp, Erica Bezemer meldt trots dat vanaf woensdag de vereniging zal beschikken over drie eigen ponies. De wachtlijst voor po- nierijders is nu verdwenen. de Stichting Leidse Hofjes in ge slaagd, regenten en rijk te interesse ren voor de restauratie van een aan tal schilderijen. Nog dit jaar zullen de eerste schilderijen onderhanden worden genomen. Opengooien Hofjes OEGSTGEEST Op 12 november bestaat het bejaarden centrum "Hofwijck" 15 jaar. Dit bejaardenoord omvat een ver zorgingshuis voor 88 bewoners en 45 woningen, waarvan de bewoners wel een band hebben met het hoofdgebouw, doch overigens hun eigen huishouding doen. De liggiing van dit bejaardencen- niet zo schaars en het toenmalige ti-um is uniek. Toen ongeveer 20 jaar gemeentebestuur bestemde een groot geleden met de plannen werd begon- terrein voor recreatie rondom "Hof- nen was de grond in Oegstgeest nog wijok". Een aantal jaren geleden De Wassenaarse raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft gis teren de reacties op het Wassenaarse structuurplan grondig doorgesproken, Besloten is de gemeenteraad voor te stellen voorlopig geen woningen te gaan bouwen in de gebieden bij Bel- lesteyn, tussen Hoge Klei en Rijks dorp, bij Maaldrift en Den Deyl-Vin- kenlaan. De commissieleden vonden dat wel vastgehouden moet worden aan de plannen om woningen te gaan bou wen in de gebieden De Spinbaan, de Hoge Klei en de bij de vroegere HTM-remise. De meningen over al of niet huizen bouwen bij de Hoge Klei, waren verdeeld. De partij Wassenaar, VVD en CCP waren tegen omdat de grond hoogwaardige cultuurgrond is, en omdat bij onteigening de kosten zo hoog zouden oplopen, dat de bouw van woningwetwoningen niet verant woord zou zijn. De raad zal op 19 november de beslissing moeten ne men. heeft een belangrijke 'uitbreiding plaats gevonden van de zg. zieken boeg. Nu kunnen ook de bewoners die voortdurend verzorging en ver pleging nodig hebben daar een plaats vinden. Hoewel het niet in de bedoe ling ligt uitgebreid feest te vieren bij heit bereiken van dit derde lus trum, zal het a.s. maandag toch geen "gewone dag" zijn, want intern is er wel een en anider aan de hand. Be woners en personeel hebben in de beurs getast waardoor het mogelijk is dat er enkele geschenken aan het bestuur worden aangeboden. Dit be stuur overigens bestaat al twintig jaar uit dezelfde personen, hetwelk ee.n unicum genoemid mag worden. De voorzitter, de heer Jac. J. Vos. op wiens initiatief met de plannen tot oprichiing van dit huis is begonnen en zich nog gaarne dagelijks met de gang van zaken bezig houdt heeft persoonlijk voor een prachtige bloe menversiering gezorgd. De kok en zijn helpers zullen ervoor zorgen dat er een extra lustrum-maaltijd op tafel komt. In de recreatiezaal wordt des avonds een amusementsprogramma verzorgd door het ensemble "Jolite Nuy". De Wassenaarse afdeling van de ARKA houdt op dinsdag 13 no vember a.s. te 20 uur in het Jeroen- huis in de Kerkstraat een algemene ledenvergadering. Op donderdag 20 november a.s. viert de Wassenaarse ARKA-afdeling het veertigjarig be staan in het Astra-theater. De vrienden van de Leidse Hofjes heeft een aflevering toegevoegd aan de ringband. Het 200-jarig bestaan, van het Coninckshofje aan de Oude Vest is aangegrepen om hierover uitvoerig in woord en beeld te ver tellen. De stichting Leidse Hofjes heeft de gelegenheid aangegrepen een aantal mededelingen te doen. Deze is ge richt aan de mensen die te maken hebben met het verkeer in deze stad: Steeds meer klachten van hof jesbewoners wijzen erop dat het in Leiden bijna niet meer mogelijk is zich te voet te verplaatsen. Het stel- sfelmatig verwijderen van zebrapa den belemmert in sterke mate de vrijheid van de bejaarden. Het des avonds niet werken van een aantal voetgangerslichten betekent voor vele bejaarden een avondklok". Nog enkele mededelingen: Inmid dels is op het Schachtenhof 't grond werk verricht. Hiermee is een begin gemaakt met het realiseren van de algehele restauratie van dit hofje ten behoeve van de bejaarden. Een aantal regentencolleges is met res tauratieplannen dermate gevorderd, dat behoudens de diverse vergunnin gen met restauratie begonnen kan Worden. De restauratiecommis- sie van de Stichting Leidse Hofjes is intensief bij de voorbereidingen be trokken. Drs. M. L. Wurfbain, di recteur van De Lakenhal, die zich sterk interesseert voor de conserve ring van het schilderijenbezit van de Leidse Hofjes, is er in overleg met Het overleg-wijkorganen in Leiden houdt in samenwerking met de Wel- zijnsraad open avonden op 13, 15 en 19 november, waarbij alle mensen die betrokken zijn bij het wijk- en buurtwerk zijn betrokken de nodige basisinformatie kunnen krijgen. Postzegels De postzegelbeurs die wij gisteren in deze rubriek aankondigden is' niet a.s. zaterdag maar volgende week zaterdag 17 november. Voorzitter De Leiderdorpse bridgeclub, die al meer dan dertig jaar bestaat, heeft een nieuwe voorzitter: Piet van der Bijl. Vlak voor het begin van het nieuwe bridgeseizoen werd Van der Bijl, die al vele jaren wedstrijdlei der is, gekozen. Autorally De autoralley die ter gelegenheid van de opening van het Elisabeth ziekenhuis gehouden zaterdag gehou den zou worden gaat niet door. De organisatoren hebben dit besluit ge nomen in verband met de olie-boy cot en de autoloze zondag. Ballon Van de 1400 ballonnen, die op de m.nrv. Hans M el k er t dag van het zilveren regerings jubileum van H.M. de Koningin, De commissie financiën in Wasse naar heeft ontdekt dat de tarieven voor ambulancevervoer bij eerste hulp na een ongeval, dateren van zestien jaar geleden. De commissie stelt nu voor de ta rieven aan te passen aan het huidige prijspeil. Een rit van Wassenaar naar Den Haag of naar Leiden, zal dan ongeveer vijftig gulden gaan kosten. Als de gemeenteraad het met dit voorstel eens is, kan het nadelig sal do van de Wassenaarse ongevallen- dienst worden teruggebracht van 48 mille per jaar, naar 36 mille per jaar. DEN HAAG Indien de olieboycot doorzet, zou dat volgens een globale raming inhouden dat ruim 87.000 mannen en vrouwen, die in Zuid-Hol land werken in van de olie afhanke lijke bedrijfstakken zonder werk zul len komen te zitten. Dit heeft de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, de heer J. L. Westhoff vandaag in Den Haag meegedeeld. Kroon was aangetekend door G. J. van Leeuwen uit Oud Adie en J. J. den Hollander uit Leiderdorp behan deld. Zij hadden bezwaar gemaakt tegen het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan Botenhuispolder in Leiderdorp. Den Hollander is van oordeel dat ten onrechte een gedeelte van de bij hem voor agrarische doeleinden in gebruik zijnde gronden, de strook tussen de provinciale weg 5 het ter rein 25 meter voorbij de hoogspan ningskabel, ongewijzigd is goedge keurd. Uit een overeenkomst met de provinciale elektriciteitsbedrijf blijkt dat een leiding boven zijn grond mag lopen. Het blijft daarbij echter in vele gevallen wel mogelijk de opstallen te verbouwen. Op die basis heeft Den Hollander met een hoogspanningslei- ding in zijn gebied ingestemd. Nu is echter in het nieuwe plan een alge heel verbod opgenomen tot het op richten van gebouwen. Van Leeuwen voert als bezwaar te gen het plan aan dat hij met zijn vee een drukke verkeersweg moet over stoken. Hij zegt dat de weg door de breedte en de geprojectaeerde krui sing niiet te overzien zal zijn. Door de bestaande weg is hij al gedupeerd en met de reconstructie zullen zijn moei lijkheden niet te overzien zijn. Ook het beroep van G. J. en J. H. Rijkelijkhuizen uit Hoogmade tegen het goedkeuren door gedeputeerde staten van Zuid-Holland van de keur van de Bospolder onder de gemeen ten Woubrugge en Leiderdorp. Daar in staat om. dat het verboden is voor boeren vaartuigen vast te leggen op andere plaatsen dan waarvoor een vergunning verkregen is. De indieners van het bezwaar schrift voeren aan dat hier wille keur is betracht. Er is volgens hen voorbijgegaan aan het feit dat enkele tientallen Nederlanders ail meer dan zes jaar er hun boot hebben liggen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Fanny, dr. van D. Galjaard en A. A. van der Kolk; Jan D., zn. van J. van Vuurde en M. W. van der Bent; An- nuska, dr. van A. van der Hulst en J. Bentveld; Erik, zn. van T. van Kam pen en H. Pauw. GEHUWD: F. van der Steen en E. A. M. van der Ploeg; H. H. W. van der Ster en W. M. Doop; L. Rljsdam en J. J. E. van Grlensven; J. P. Lens en A. A. M. van der Laan; J. T. M. Lubbe en J. de Ko ning; H. Schuchhard en M. Gilsman. OVERLEDEN: I. Lares (87) man: P. Mooten (86) geh. gew. met H. J. van der Weijden. LEIDERDORP De gemeente raadsfracties van het PAK en D'66 kwamen op 24 oktober jl. bijeen ten huize van wethouder Drenth. Zij hielden hun gebruikelijke openbaar fractieberaad dat handelde over de agenda van de eerstvolgende raads- vergadering. Vastgesteld werd welk standpunt men in de diverse aange- ZOETERWOUDE De leden van de werkgroepen van de nieuwe poli tieke groepering "Progressief Zoe terwoude", gaan voor het eerst met elkaar vergaderen. Op die bijeenkom sten zal overleg worden gepleegd1, over hoe de werkgroep moet functio neren (of er bijvoorbeeld een werk- groepbestuur moet komen). Leden van Progressief Zoeterwoude, "tegen blokvorming, vóór duidelijkheid" die zich hebben opgegeven voor de werk groep financiën kunnen op woensdag 14 november in de Commandeurs hof 22 terecht. De leden van de werkgroepen planologie en van de groep Onderwijs, sport, cultuur en ontwiikkeliingssameinwerking komen resp. bijeen op donderdag 15 en woensdag 21 november. Dat gebeurt in verenigingsgebouw Ons Huis. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag Breestraat 66 Lelden Ma< Kreatlef Sentrum, 9-2 uur. Leiden met The Ceremonie. Bevrijdingskerk Leiden Boshuis, 7-9.30 uur nam. Lijtweg spreekuur, 2-4 uur" Zaterdag Redactie Henriëtte v. d. Hoeven 5 september, door de Wassenaarse jeugd werden opgelaten hebben er verschillende een zeer verre reis ge maakt. Er werden 120 kaartjes, die met de ballonnen werden meege stuurd, terugontvangen en de afzen ders van 10 van deze kaartjes heb ben gisteren van de Oranjevereni ging een prijs in ontvangst mogen nemen. De eerste drie prijzen gingen maar kinderen wier ballon in Duitsland belanddeMare Enge lenburg, Angelique van Zanten en Babette Bloemendaal. Acupunctuur In Sociëteit Minerva organiseerde Doctrina een avond over Acapunc- tuur een panel bestaande uit de heer Barend Cohen, de heer en me vrouw Hoekstra, beide artsen die acapunctuur gebruiken in hun prak tijk, de heer van den Burg en de heer Rose Neil, een Londense aca- puncturist. Acapunctuur, de wetenschap die door gebruik te maken van zilveren of gouden naaldjes, pijn wegneemt, wonden heelt en ziektes geneest. Voor ons rationele Europeanen is het erg moeilijk te aanvaarden, dat een paar van die simpele naalden gestoken in de huid, pijn kunnen wegnemen. Het panel heeft getracht de aan wezigen enig inzicht te geven in het „hoe" van de Acapunctuur. Het gro te verschil tussen „westerse" artsen en acupuncturisten is, dat de wester se arts stelt dat ziekte ontstaat door een verstoring van het chemisch evenwicht en dat de acupuncturist stelt, dat ziekte ontstaat door ver storing van het energie-evenwicht. De ambassade van de Chinese volksrepubliek heeft een film over acapunctuur af gestaan, waarin et telijke operaties met gebruik van acapunctuur te zien waren. Breestraat 66 Leiden Kreasl ur nam., swingen 9-2 uur. Antoniusclubhuis Leiden Ci feest Hutspotten, 8.30 uur n Hooglandse Kerkgracht Dansen, 8 uur nam. Morsweg 114 Leiden Dansen De Vink Leiden Dansen, 9-2 Zondag Antoniusclubhuis Leiden D Hooglandse Kerkgracht 41 Dansen, 8 uur nam. Breestraat 66 Leiden Folk- avond in Kreatief Sentrum Maandag Rehoboth Lelden bijeenkoa Amateur Fotografenver., 8 uur Steenschuur 6 Ruilavonc Postzegelvrienden, 8 uur nam, Stadhuis Leiden Vergader meenteraad, 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Leiden Bloem Spritisch Genootschap, medii Hut, 8 uur nam. Stadhuis Leiden. Vergaderji missie bedrijven, 4.30 Artsen Leiden Tot uur raadplege men de eigen daarna tot zondagnacht 24, sluitend voor spoedgevallen terstelefoon 22222. t' Ket )E Oegstgeest Dokter Frans Halslaan 10. tel. 537 Voorschoten Dokter Vi Prof. Asserlaan 26, tel, Warmond Vrijdag 18.05 zaterdag 10.00 uur dokter Bt111 Aalberselaan 2, Voorhout, tee 11393, za. 10.00 uur tot zo. dokter De Geijzel, Sweila Warmond, tel. 2866 en zo. uur tot ma. 8.00 uur dokte; kamp Dorpstraat 45, Warm 2220. Wijkverpleging Leiden Zuster Ammerlaa; bertlaan 166, Leiden, tel. I zuster Van der Graaf, Wijn laan 19, Voorschoten tel.01 Oegstgeest Zuster Warn je, M. H. Tromplaan 162, tel. 54500. Voorschoten Gezondheids Prof. v. d. Waalslaan 25, tel Apotheken Leiden De avond en nai f" van de apotheken in de Lei wordt 9 tot 16 nov. waai e door de Doeza Apotheek I nE Apotheek van Breest-Smalli i®1 in Leiderdorp. Op zaterdag i uur de Apotheek Oegstgeest,0 Wilielminapark geopend. Voi Kinderopvang Informatiebureau werkgen Kindercentra Leiden Has i straat 73b (telefoon 30360 di.. en vr. 9.30—12 uur v.m. 24 uur nam. Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvroc di. 10.3011.30 uur voorn straat 49, wo. 1011 uur voo straat 2a. wo. 4.306 uur recht 10. Koordstudi no legenheden zou innemen. Snackbar houder Sassen en ook aanstaande snackbarhouder K. Brittijn stapten het huis van de wethouder binnen. Deze snackbarheren kregen beiden het woord over hun plannen de nood- snackwinkel te gaan bezetten in het Binnenhof. De hete walm sloeg er vaak vanaf. Johanniek v. d. Molen, die de vergadering leidde, moest vaak de vlam onder de hete olie sussen. Resultaat van de bespreking was, dat het PAK op de raadsvergadering vond dat Leidenaar K. Brittijn voor rang moest hebben, uit concurrentie- overwegingen maar ook door het feit dat de snackbarhouder Oegst- geestenaar J. Sassen vertelde zijn huidige "Smikkelshop" op de Does laan zou opdoeken als hij in 't Bin nenhof zijn patat zou gaan bakken. Dat vonden de raadsleden van Lei derdorp niet leuk voor de mensen in dat oude gedeelte van Leiderdorp en dat was ook een van de redenen niet op J. Sassen te stemmen. Kennelijk berust de redenatie van het PAK en D'66 op een misverstand. In een brief, gericht aan alle raadsfracties en het college van B. en W. zet de heer Sassen uiteen, dat hij niet ver teld heeft dat de snackbar in de Doeslaan opgeheven zou worden. Hij schrijft in zijn brief: "Dat is on juist. Bedoeld is namelijk dat de snackbar in de Doeslaan in zijn hui dige vorm blijft bestaan". Hij vindt dat door deze misvatting op onjuiste gronden het prae-advies aan de Raad is tot stand gekomen. Centrum voor intermenselijk kingen ontmoetlngsruimtt 25 tot 60 jarigen. Oude Rijn I Tel. 44000. Voor advies, infon jj-b Werkdagen van 15-23 uur, tingsruimte: Werkdagen 's a 23 uur. Zaterdag gesloten, zo I v: 15 tot ca. 18 uur. Tevens voor lichamelijk gehandicapte z ku KWJ-Leiden Beweging van werkende joUa, Havenplein 3, tel. 21139 en formatiecentrum voor werken °r ren. Dagelijks en ook woet donderdagavond geonend Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Volkshuis Apothekersdijk 33 tilden dl., wo., do., vrij.: 10- 79 uur nam. Diensteneer gendorpstr. 36, vrij. 79 ui LEIDSCH DAGBl Uitgave: Leidscb Dagbla Witte Singe) 1 Postbus 54 Giro 67055 Telefoon redactie 01710-21 Hoofdredacteur Han Mul Maandabonnement Kwartaalsabonnement Per Post Losse nummers Abonnementsgelden DIJ i Detaimg te voldoen Bil a tiscne overschrijving geel nlstratle- en incassokost* 'ie: Nabezorglng van 18.00 Zaterdag van 16.00 18.1^' Telefoon 0i7iu-3Uö00

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2