nternationaal >ntact is LFC hoef je niet meer op te peppen Aanvoerder Theo van Seggelen (19): Cox's. Die smaakt. Die smaakt. j 9 NOVEMBER 1973 SPORT PAGINA 15 eJongh over toekomst zaalvoetbal: Titelstrijd in Ahoy OEGSTGEEST Het Neder lands Kampioenschap Zaalvoet bal zal aan het eind van dót sei zoen f25 mei) in de Rotterdamse Ahoy-hal worden verspeeld. Naar alle waarschijnlijkheid zullen daar dan op drie velden acht teams om de titeil gaan strijden. Te weten, de zes dis- trietókampioenen, de sterkste ploeg van de organiserende af deling en de titelhouder van verleden jaar. Deze verenigingen zullen worden verdeeld in twee poules. De winnaars daarvan zullen elkaar in de finale ont moeten. Voor het eerst zal ook een ti telstrijd worden georganiseerd voor de dames. De besten van de vier afdelingen waar ook het "zwakke geslacht" in actie komt, zullen in een halve competitie gaan uitmaken wie de sterkste is. Rusland beeft tot zaterdag de tijd ZURICH De internationale voetbalfederatie heeft Rusland tot za terdag de tijd gegeven om alsnog te besluiten de return-wedstrijd voor de voorronden van het wereldkam pioenschap tegen Chili op 21 novem-, ber in Santiago te spelen. Rusland wil de wedstrijd verzet zien naar neu traal terrein, omdat de Chileense mi litaire bewindhebbers het stadion gebruiken als tijdelijk opvang centrum voor politieke gevangenen. Zowel de FIFA als de Chileense bond heeft dit verzoek afgeweze, Chili heeft de FIFA laten weten dat het stadion van Santiago op 14 en 18 november gebruikt zal worden voor oefenwedstrijden tegen Peruaanse en Argentijnse clubs. De FIFA, stuurde gisteren een telegram naar de Russische voetbalbond waar in wordt gevraagd: "Moeten wij uit uw telegram van gisteren opma ken. dat u zich terugtrekt uit de competitie. Wees zo goed ons daar over uiterlijk zaterdag 10 november a.s. uitsluitsel te geven". van de hand gewezen: "Het voor naamste verschil met Duitsland is wel dat er daar al vanaf de midden lijn op het doel mag worden gescho ten; iets wat bij ons pas in een be paald vak is toegestaan. Mijn mening is dat het zaalvoetbal juist daardoor z'n karakteristieke vorm heeft gekre gen." Ook de tegenwerping wordt het verdedigende spel zo niet in de hand gewerkt? wordt weerlegd: "Het 'is zeker niet dat onderdeel van de spelregels wat het def ensieve zaal voetbal tot gevolg heeft. In het veld zie je deze ontwikkeling toch even eens opkomen? Het is juist aan de aanvallende partij om via een goed tactisch comsept de grotere snelheid en de betere techniek uit te buiten." De Jongh is wel van mening dat de toenemende hardheid in de zaal nare gevolgen kan gaan hebben: "Hier ligt voor de scheidsrechters een enorme taak om die onmiskenbaar negatief stijgende lijn te stuiten en terug te dringen. Mocht dat niet luk ken hoewel ik er beslist op reken dat 'het wel binnen de perken gehou den zal worden zie ik het edit "zwart" in". Sponsoring Op de komende bondsvergadering van 15 december zal het punt "spon soring" (weer eens) ter sprake ko men: "Er zal worden voorgesteld het sponsoren onder bepaalde voorwaar den toe te staan. Zo zal een club voor drie jaar met dezelfde "geldschieter" in zee moeten gaan en blijft de shirt reclame verboden, behalve als de ver eniging dezelfde naam draagt als het bedrijf waaruit de sportvereniging voort is gekomen." De Jongh is persoonlijk niet zo te vreden met dit voorstel: "We moeten niet achter de feiten aanlopen. De sponsors in de zaal zijn er gewoon al en er wordt ook regelmatig gewisseld. Waarom eigenlijk niet? Aan de an dere kant zal het betaalde clubs waarschijnlijk wel worden toegestaan met reclame op de shirts in het veld te komen De term "neven-sport" door ve len gebruikt als het over zaalvoetbal gaat kan De Jongh wel billijken: "Er zijn 20.000 zaal voetballers. Het grootste gedeelte daarvan voetbalt ook op het veld (de KNVB telt 900.000 leden), dus deze term kan zonder meer gerechtvaardigd genoemd wor den. Desondanks zouden wij- toch graag een eigen sectie vormen binnen de Bond. Niet omdat de toestand op dit moment "onhoudbaar" is, maar omdat de juridische positie van het zaalvoetbal op dit moment niet te be- palén valt. Maar ja aan de andere kant-, als de drie bestaande secties Zaterdag, zondag en ardelingsvoetval de "vrede in eigen huis" slechts met moeite weten te bewaren, vraag ik me af of een vierde sectie op dit moment wel verstandig is Een (naar) vraagje tot slot: Er wordt vaak gezegd dat het zaalvoet bal zo'n grote vluch neemt. Daar staat echter steeds >r tegenover dat er op allerlei gebied nog ontzet tend veel werk moet worden ver richt. Valt da-ar geen grote tegenstel ling in te bespeuren? De Jongh: "Misschien wel, maar dilt tekent nu net de "kracht" van het zaalvoetbal. Juist ondanks alle mogelijke moei lijkheden en verschillen op allerlei terrein breidt het zaalvoetbal zich enorm uit. Kan je ongeveer nagaan hoe het zal word'en als die problemen opgelost zijnWaarvan acte. Op autoloze zondag MET SWIFT TRIMMEN OP DE FIETS LEIDEN De Leidse wielren. (en toer) vereniging Swift is voornemens zondag as. (en op elke zondag waar op de auto 'op stal' moet blijven staan) trim ochtenden op de fiets te cganiseren. Gestart wordt bij het clubhuis van Swift in de Waard (eind Trompstraat, die weer een zijstraat is van de Zijlsingel) om 10 uur. Er kan, naar keuze, een afstand worden afgelegd van 20 of 30 km. Het start- geld bedraagt f 1,25 en daarvoor krijgt de fiets-trimmer een herinnerings vaantje. Alle leeftijden kunnen deel nemen. LEIDEN Toen Leo de Jong, Wim v. d. Linden en Peter van Laarhoven na het uitvliegen van de kanaries Piet Gubler en George Moesman voor het eerste elftal van LFC bedankten leek een plaats bij de "eerste vier" in de tweede klasse A plotseling erg ver weg. De gemiddelde leeftijd van het toch al zo jonge elftal zakte tot het dreumesen-peil van FC Den Haag. Maar terwijl de Haagse tieners zich nog gesteund weten door de vaderlijke figuur Aad Mansveld worden de "voetbalbroek jes van LFC aangevoerd door de 19-jarige Theo van Seggelen. Toch bleek die combinatie veerkrachtig en sterk genoeg om te spotten met alle prognoses. Want al mogen de tegenstanders zich nog wel eens laatdunkend uitlaten in de trant van, „wat komen die juniortjes hier nou doen?", toch heeft LFC "een vierde plaats met prachtig uitzicht" ingenomen. Door Jan Preenen Met Jongens, die met uitzondering van de "iterug van weggeweest zijn de" Henk v.d. Berg (31) niet ouder zijn dan 23 jaar. Het jongste elftal in de tweede klasse, waarvoor inzet en enthousiasme geen vreemde be grippen meer zijn. Van Seggelen: Leo de Jong had gelijk toen hij zei dat er tegen Wilhelmus en Lenig en Snel niet voor gevochten werd. Maar daarna zijn we opnieuw begonnen en hebben we geen wedstrijd meer ver loren. Toen v.d. Linden en De Jong verdwenen dacht ik, waar moet dat heen? De stemming was slecht. Met de hele groep en de trainer zijn we toen om de tafel gaan zitten en heb ben we gezegd, dat we het hoe dan ook zouden gaan maken". De terug keer van Cockie van Weerlee, disci pline en een groot aantal verschui vingen in het elftal waren de belang rijkste hulpmiddelen, waarmee de nieuwe springplank naar de eerste klasse dn elkaar werd geknutseld. "Voor de wedstrijd tegen Texas wer den zeven veranderingen aan gebracht. Koos Bekooy stond op de linksbuitenplaats bijvoorbeeld hele maal verkeerd". Doorzetter Nu vormt hij met Hans van Eijgen en de felle doorzetter Theo van Seg gelen het middenrif van het nieuwe LFC-niet-ruggegraat. Teun Hoek. de "Lange", tegen wie de kleine geel zwarten sinds de twee doelpunten, die hij zondag tegen Naaldwijk scoorde, weer enigszins opkijken, trok weg uit de spits en zwenkte af naar de rech tervleugel. "Nu Cockie er weer bij is trekt hij de gaten en bindt hij de spe lers aan zich. Daardoor krijg ik meer ruimte. Ik loop ook niet meer te kan keren, zoals in 't begin. Toen haal de ik mezelf uit het spel. Als we trou wens met 1-0 achter stonden was het met ons gebeurd". Afgelopen zondag keerde LFC na 45 minuten ook met die negatieve score. Van Seggelen: "Nu zeiden we in de rust, we winnen met 2-1". De kanaries "kooiden" Naaldwijk inderdaad met 2-1 en heb ben nu op hum vlucht maar hoger sfe ren met één wedstrijd minder ge speeld drie punten achterstand op het leidende duo Wilhelmus-DHL. Fysiek zijn de Leidse lichtgewich ten in het nadeel. Terwijl nacht waakster Trix, de bouvier, die honds brutale bezoekers moet weren, on heilspellend rondsnuffelt in de LFC- kantine, merkt Van Seggelen op dat dat nauwelijks als een gemis wordt gevoeld. "De Jongens houden de kon er goed bij en zijn gehaaid". Waar van Teun Hoek een frappant voor beeld geeft: "In het uitlokken van vrije trappen zijn wij erg goed". Over zijn aanvoer zegt hij"Hij kan goed slijmen bij de scheidsrechters". Van Seggelen ontkent het niet: "Je moet een scheidsrechter op z'n tijd gelijk geven en hem tegemoet komen. Daar heb Je alleen maar voordeel van". Dankzij het keerpunt oktober '73 van LFC heeft Van Seggelen het als aanvoerder niet zo moeilijk meer: "Omdat iedereen zich inzet hoef Je de ploeg niet meer op te peppen. De plaatsen worden steeds vanzelf overgenomen". Hoewel hij met algemene stemmen de aanvoer- Theo van Seggelen (links) en Teun Hoek aan de bar. Hun bestelling: een vierde -plaats voor LFC. (Foto Jan Holvast) dersrol kreeg toebedeeld voelt Van Seggelen zich bepaald niet verheven boven zijn leeftijdgenoten: "Om die reden vindt hij ook een spelersraad overbodig. "We beslissen met z'n el ven en gaan met z'n allen om de ta fel zitten. Je bent toch maar ama teurs. We gaan ook niet bowlen met de hele groep of in een kamp. Je moet het niet gaan overdrijven. Als amateur moet je geen professionele gewoonten overnemen". Voor het hek Voor het openingsduel van de competitie troffen de spelers elkaar pas om één uur volgens afspraak voor het hek van Lugdunum. Toch won LFC de derby van een tegen stander, die door overgeconcen- t-reerdheid alle strategische plannen door elkaar haalde. Trainer Kovacs van LFC kon toen nog kiezen uit 'n uitgebreid arsenaal van spelers. Die groep is nu geslonken tot 13. En daarmee is dan meteen het kwets baarste punt van dit moment ge noemd: de smalle basis. De talent volste Jeugd is gemobiliseerd. Als laatste werd opgeroepen de 17-Jari- ge John Verschoor' als vervanger van de zondag tegen Naaldwijk ge blesseerd geraakte Chris Gubler. Met de opmerking "dat de promotie regeling beter een Jaar later had i'iinnpn omdat de jonge spe- lers dan een jaartje langer de tijd hadden gehad zich aan te passen" waarschuwt Teun Hoek dan ook voor al te voorbarig optimisme. PROGNOSES: KNVB: UVS—Gouda 3, LFC— Verburch 3, VCSTeijlingen 2, VEP ASC 1, Spel. LisseHillegersberg 2, RijpweteringSJZ 1, UDO—Al- tior 3, HillegomSJC 3, Warmunda Van Nispen 2, ForeholteDOCOS 3, Unio—Esto 1. Afdeling Leiden: SVLV—Alphia 3. Alphense BoysStompwijkse Boys 1 VVOA—Weteringse Boys 2, MMO DOSR 1, VNLVN A 1, ZLC— Meerburg 3. Leidse BoysKickers '69 3, KRVOranje Groen 1. ADVERTENTIE etemelk heeft in deze voor hem rustige wielermaanden een heel andere rol toebedeeld ge- Bij zijn ouders in Rijpwetering geeft hij zijn twee maanden oude zoontje de fles, terwijl ote Frangoise er op toeziet dat Joop in dit nieuwe "metier" niet uit het zadel valt. r (Foto Wim Dijkman) if lij t n [GEEST „Juist omdat het zaalvoetbal 's avonds moet worden gespeeld en niet in einde, zal het altijd een regionaal karakte blijven houden. Wij moeten daarom zo snel een goed buitenlands contact opbouwen. Die internationale uitbreiding zie ik de jaren als belangrijkste taak voor onze commissie". Mr. De Jongh, voorzitter van de E commissie zaalvoetbal, laat over dit punt geen twijfel bestaan: „Het uiterste wat er ijk niveau kan worden bereikt is de districtshoofdklasse, waaraan twee clubs per Af- uden kunnen deelnemen. Op een bepaald moment wordt ook daar de top bereikt en een zekere stilstand. Nu is elke vorm van stilstand een achteruitgang en dat moet k te allen tijde worden voorkomen, [nternationaal contact is dan bijzonder belang- lfs een levensnoodzaak voor de verdere ontwikkeling van het zaalvoetbal". - Onvlee jaren lijkt De Jongh niet voor die dtstrictshoofd- ast het onmisbare begrip vooral beter voetbal erg [k geloof niet dat dat ho- worden gerealiseerd door van die regionale top- rbij komt dat het publiek ijk liever naar LDWS rijken dan naar één van een vereniging uit een ADVERTENTIE winnen Levi's Flamingo's ■%leren in Haarlem de eer- |d voor de Europese bas- )r landskampioenen te- )tse Boroughmuir gewon- 9—74. De ruststand was (BOKSERS MERYA Aan de bokswedstrij- udi Lubbers) die op 22 na- in Sociëteit Minerva wor- nseerd, zal ook een aantal de Leidse boksvereniging emen. De volgende par- op het programma: v. d. I)-Spiering (Rotterdam), ld (DTS)—Golden (Gou- (DTS)v. Dromen Verder wordt er nog ir een tegenstander voor DTS), die maandag as. Iel uitkomt dn wedstrijden ag (Amacitia). andere regi'o. Neen, beter en voor de toeschouwers aantrekkelijker voetbal kan slechts door betere voetballers bijvoorbeeld selectie-spelers van eer ste en tweede-klassens KNVB wor den mewerkstelligd. Als zij in de zaal verschijnen ikan die hooflfclasse pas echt een verbetering betekenen." V eranderingen In dat verband lijken er in Leiden veranderingen op komst. Nu heeft ook het bestuur van Lugdunum zijn eer ste elftal-spelers toestemming gege ven te zaalvoetballen, mits zij de trai ning op dezelfde avond gewoon volgen. De Jongh: "Een verstandig besluit, dat van alle kanten navol ging verdient. Zo langzamerhand ver dwijnen de eerder door tegenstanders geuite bezwaren tooh wel. Men stelde vaak dat het zaalvoetbal slecht zou Ada v. d. Giessen ondanks verlies nog aan leiding OOSTERBEEK De spanning in het schaaktoernooi om het Neder lands dameskampioensohap is giste ren in Oosterbeek ten top gestegen. Ada van der Giessen bleef ondanks een nederlaag in de achtste ronde tegen titelhoudster Rie Timmer al leen aan kop, daar achtervolgster Carla Bruinenberg van Fennny Heemskerk verloor. Erica Belle na derde de koploopster eveneens tot op een half punt na een zege op Jea- nette Mulder. Vier van de vijf par tijen werden pas in de tweede zitting beslist. Na een rustdag volgt morgen de negende en laatste ronde. Ada van der Giessen ontmoet dan met wit haar concurrente Erica Belle en Car la Bruinenberg treedt aan tegen de onderaan staande Anneke Schol. De uitslagen van de achtste ronde zijn: Cora van Gent—Ellis d-e Graaf 01; Rie TimmerAda v. d. Giessen 10; Erica BelleJeanette Mulder 10; Mieke v. EistAnneke Schol 01; Carla BruinenbergFenny Heemskerk 01. Stand na acht ronden: 1. Van der Giessen 6 punten; 2. Belle en Brui nenberg 5,5; 4. Heemskerk 4,5; 5. Tim mer 4; 6. Mulder en De Graaf 3,5; 8. v. Gent 3; 9. v. Eist 2,5; 10. Schol 2 punten. zijn voor het veldvoetbal; dit is ech ter nooit bewezen, integendeel zelf. De blessures zouden enorm zijn, maar ook dit valt, ondanks de voor zaal voetbal beslist niet ideale vloer in de Groenoordhal, erg mee. En met ASC, RCL, LDWS, Nooordwijk, Quick Boys en al die andere "zaalvoetballende" verenigingen, waar dus nu Lugdunum ook toe behoort, is wel gebleken dat ook de training niet in het nauw be hoeft te komen. Allemaal zeer posi tief, daoht ik Pikant detail: de landelijke oom- missie zaalvoetbal zal binnenkort een schrijven naar de clubs laten uitgaan. "Er is op 20 september j.l. een prin cipe-besluit genomen, waarin een se lectie van 13 man wordt gesteld en niet, zoals nu bij veel verenigingen het geval is 25." Twaalf spelers zouden by dit voor beeld "vrij" komen voor het zaal voetbal Spelregels Een ander punt dat de ontwikke ling van het zaalvoetbal vooral in ternationaal doet stagneren zijn de verschillen in spelregels tussen Engeland, Duitsland en Nederland. De Jongh: „Ook daar gaan we iets aan doen. In België wordt (spoedig) eveneens een reglement gemaakt om de daar nog erg jonge sport in goede banen te leiden. Wij als commissie zullen de Belgen de helpende hand toesteken in het kader "Nederland helpt België", weer eens wat anders om samen tot goed aansluitende spelregels te komen. Het begin is er dus." Kritiek van Rotterdamse spelers na een toernooi in Duitsland dat de Ne derlandse regels te streng zouden zijn wordt door De Jongh ten stelligste

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15