Gezinnen moeten representatie wijken voor bedrijf Oosthoek en Zoon bestaat anderhalve eeui Woonbootbewoners moeten wegeen andere ligplaats is er niet Die Leythe' Corso in bollenstreek j y/y jjy "We staan met de definitief 27 april DE BRON tegen de muur Meditiatie DONDERDAG 8 NOVEMB E ALPHEN AAN DEN RIJN/ZOE TER WOUDE Het is deze maand 150 jaar geleden, dat Maarten Oost hoek, zijn intrede deed in de wereld van de Alphense dakpannenfabrica- ge. Hij kocht de dakpannenfabriek aan de Hoorn, die toen reeds tien tallen Jaren draaide. Oosthoek is ge sticht in de 80-Jarige oorlog. In de historie van deze eerste fa briek staan de volgende eigenaren vermeld: Mr. Johannes Elias Goet- ze van 17971798, Michael van der Meersch van 17981806; Vrouwe Theodora Elizabeth Boon en erfge namen van 18061821, Hendrik Cannegieter 18211823. Dan komt voor het eerst de naam Oosthoek in de directie voor, namelijk die van Maarten. Hij had de leiding van 1823 tot 1867, vervolgens Arie Oost hoek van 1867 tot 1884, dan volgden A. Oosthoek en P. J. Oosthoek van 1884 tot 1890, P. J. Oosthoek van 1890 tot 1905 en vervolgens P. J. Oost hoek en A. Oosthoek van 1905 tot 1921 daarna A. Oosthoek, terwijl thans ir. P. Kolk de directie van het grote bedrijf voert. Inmiddels is de dakpannenindus- trie in Alphen opgeheven en worden uitsluitend in Alphen en Zoeter- woude betonelementen vervaardigd. Opmerkelijk is de evolutie die zich ook in de betonindustrie heeft voorgedaan. Ui teen in 1913 opge maakte acte van waardering der machinerieën, gereedschappen en modellen, blijkt, dat toen o.m. van beton werden gemaakt koekoppen en paardekoppen, tuinbeeldmodel len, koedrinkgoten. De inventaris van de fabriek in De Hoorn stond toen voor een waarde van nog geen f 16.000 genoteerd. In 1889 werd voor het eerst een cementen steen vervaardigd. In 1912 werd naast de dakpannenfabriek VALKENBURG Vier woonbo ten liggen er langs het terrein aan de Voorschoterweg, tussen Valken burg en de Haagse Schouw, waar de Voorschotense firma Niersman bezig is aan een bouwproject. Ze moeten weg, voor 31 Januari 1974 op straffe van een dwangsom van f25,- per dag dat de schepen er langer liggen. "Een andere ligplaats is er niet, en betalen kunnen we zo'n be drag niet. Ik weet niet wat er moet gebeuren, want een huis is er ook niet". Dat zegt kort en duidelijk me vrouw Van Alphen, één van de vier gedupeerden die binnenkort op straat dreigen te komen. "Er liggen hier vijf boten. Eén daarvan is een weekendboot. Die mensen zijn er al leen op de zondagen en 's zomers. Dan wonen hier nog drie gezinnen, en een ongetrouwde Juffrouw. Die vier moeten weg. Meneer, Je hebt geen recht. Ze kunnen met Je doen wat ze willen". Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast Navraag op het raadhuis van Val kenburg levert hetzelfde gegeven op. Iemand mag een woonboot aan leggen wanneer daarvoor van G.S., het waterschap Rijnland, van B. en W. en van de eigenaar van de grond toestemming is. Met al die vergun ningen zat het safe voor de vier be woners, totdat de grond werd ver kocht. De nieuwe eigenaar wil niet dat er woonboten langs zijn terrein liggen en daarom moeten de boten verdwijnen van hun ligplaats. Juri disch blijkt dat de bootbewoners geen been hebben om op te staan. Dat besefte ook de rechter die toch moest beslissen dat de boten moes ten verdwijnen. De Valkenburgse woonbotenaffaire is een al heel lang slepende kwestie. Verslikt Het Haagse bedrijf Melorma had de grond langs de Voorschoterweg in eigendom. Dat heeft Jaren geleden toestemming gegeven voor het aan leggen van woonboten. Dat bedrijf, heeft zijn eigendommen verkocht, aan een Haagse aannemer, de firma Kapelplein. Dat bedrijf heeft zich echter in het project verslikt en ging failliet. Tot grote vreugde van de woonbootbewoners overigens, want ook dat bedrijf had een proces aan gespannen over het feit dat er woon boten langs het terrein gemeerd lig gen. Kapelplein won dat proces. Van de curator van Kapelplein, kocht de Voorschotense aannemer Niersman het stuk grond, met de be doeling het te bebouwen. Aannemer Niersman: 'Het bestemmingsplan, gaf aan dat er vrijwel alles op het perceel grond kon gebouwd worden. Het stond open voor woningbouw, maar ook voor Industrie- of winkel vestiging". Niersman is begonnen, aan een grote meubelshowroom, in opdracht van een grote beleggings maatschappij. De beleggingsmaat schappij zal het pand verhuren. Niersman heeft het geheel ver kocht op voorwaarde dat er geen woonboten meer liggen langs het terrein. Daarom is Niersmam, min of meer in opdracht, begonnen aan *n procedure om de woonbootbewoners weg te krijgen. Die procedure was niet meer dan het intrappen van een open deur, want ook de pro- deo-advocaten van de woonbootbe woners gaven hun cliënten geen schijn van kans. Voor 31 januari moeten ze weg zijn. Waar ze naar toe moeten weet niemand. Burgemeester Van t Wout is ook al enige tijd met het probleem bezig. Hij heeft alle om liggende gemeenten gevraagd om een aanlegmogelijkheid voor zijn vier ingezetenen. 'Tot in Amster dam toe heb ik geïnformeerd", ver telde hij aan raadslid Van Leeuwen, die over het geval vragen stelde in de gemeenteraad. De woonboot be woners bevestigen dat. Mevrouw Van Alphen: "Ik heb zelf al hon derd pogingen gedaan, maar overal krijg Je tegenwerking van G.S. En Ir. Kolk vertelde, dat hij het in deze ook al door de oliecrisis toch nog al onzekere tijd niet verant woord vindt het 150-jarig bestaan van de bedrijven met een groots op gezette receptie te gedenken, al wordt toch wel de nodige aandacht aan dit Jubileum geschonken, ken. aan de Emmalaan de betonfabriek Oosthoek gesticht en in 1928 is de fabriek in Zoeterwoude er bij ge komen. Voorop heeft bij de directie ge staan, dat het dit keer het personeel moet zijn, dat van dit Jubileum gaat profiteren. De directie biedt het per soneel een kantine aan, die is ge bouwd aan de achterzijde van het bedrijf in Zoeterwoude met uitzicht over de Rijn richting polder Lei derdorp en Hoogmade. één keer had ik vergunning van GS en toen weigerde het waterschap Rijnland de vergunning. De burge meester heeft ook zijn best gedaan. Ik heb al vier keer contact met hem gehad. Hij weet het ook niet. Nu wi'l hij wachten tot 31 Januari en dan naar de minister schrijven om het vonnis niet te laten doorgaan". „Toen ik hier kwam wonen kreeg ik al direct een brief van het gemeen tebestuur dat we geen konden maken op een huis. Ze zit ten hier in Valkenburg al met een tekort. Ik zelf kom uit Leiden. Dat helpt ook niet. Mijn man uit Leider dorp. Daar is het al precies hetzelf de. Ik weet niet wat ik nou moet doen". Blubberige klei De bouw gaat voor de drijvende woningen steeds verder. Via dikke blubberige klei, met veel plassen en over dikke heipalen kan men de vier woonboten bereiken. Voor de vier boten liggen sinds gisteren heipalen. Uitzicht is er niet veel meer. Mevrouw Van Alphen: "Van de zomer zag het er hier nog wel oogelij k uit. Met een tuintje en zo. We hadden er een hekje omheen gezet, omdat iedereen zo maar over het gras aan kwam lopen. Dat heb ben ze weg gehaald". De "tuin" van de familie Van Alphen is nauwelijks twee meter breed. Naast het Niers- man-bouwproject is kortelings een plastificeerinrichtïng gekomen. Langs dat perceel grond lagen ook woonboten. Die zijn ook na proces verwijderd. Toen zijn deze vier on gemoeid gelaten. 'Toen wilden ze de boot losgooien en dwars op de Rijn gaan drijven. Dan kan er geen scheepvaart meer door. Dat kunnen wij ook nog doen. Ze zeggen hele maal niks van die bouwerij. We moeten zogenaamd nog blij zijn dat onze kabels (voor water en elektra) nog door de grond mogen lopen". Voor de bewoners is een nare bij komstigheid dat ze nog zijn veroor deeld de proceskosten te betalen ook. Ze hebben inderdaad eerst een brief gekregen van advocaat Zanoli uit Den Haag, waarin ze werden ge sommeerd weg te gaan. Maar als Je geen kant uit kunt, kun Je aan zo'n eis niet voldoen f 111,30 moet ieder bijdragen in de kosten. Weg willen de woonbootbewoners best van hun ligplaats aan de Voorschoterweg. Ook zonder dwang. Maar het waar heen, dat blijft het probleem. Niet veel rechten De familie die het langst, vijf Jaar, heeft gewoond langs de Voorschoter weg is Blansjaar. Vader Blansjaar werkt heel toevallig bij de firma Niersman als timmerman. Mevrouw Blansjaar nodigde, toen we gisteren langs gingen, directeur Niersman uit in haar woning om ook hem het zij ne te laten zeggen. De familie Blans jaar heeft "voor een kapitaal" aan de woonboot laten opknappen. De familie wil wel weg, maar niet uit de woonboot. Mevrouw Blans jaar: "Vijf Jaar geleden hebben we van Melorma de vergunning gekre gen. Met wederopzegging natuurlijk. Maar dat zijn alle vergunningen. Niersman kan er niets aan doen. Die heeft opdracht gekregen van zn principaal om de woonboten te verwijderen. Je hebt nu eenmaal niet veel rechten als Je in een woon boot woont. Maar ik ga zeker niet uit mijn woonboot". Aannemer Niersman: "Voor de bewoners is het erg moeilijk. Ik heb grond verkocht aan een bedrijf dat geen boten langs het terrein wil hebben. Ik heb ook pogingen gedaan bij eigenaren van stukjes grond langs het water. Maar dat heeft niets opgeleverd. Kijk, wij zijn een bouwmaatschappij. We zijn dus al leen geïnteresseerd in terrein waar je op kunt bouwen. Inogem was de enige gegadigde. Aan welk meubel bedrijf die het gebouw gaat verhu ren weet ik nog niet. Als Je zulke dingen niet kimt doen, wat moet Je dan. Ik heb zo'n vijftig, zestig man aan het werk. En het is heus niet gemakkelijk om werk te krijgen in deze tijd. Hadden we huizen op het terrein gebouwd, dan waren die ei genaren ook niet gelukkig geweest met de woonboten. De rechter had er ook wel begrip voor. Wij zijn ook geen Juristen meneer. Je krijgt op een gegeven moment adviezen en daar handel Je naar. Als ik een op lossing wist zou ik niet aarzelen hem aan te wijzen. Als ik de grond niet oplever zonder de woonboten moet ook ik een dwangsom beta len". st gemeen- Li. aanspraak Voorzichtig Die mededeling maakt het in teressant te informeren bij op drachtgever Inogem wat de reden is dat de woonbootbewoners weg moe ten. Inogem is een bedrijf dat niet zelf een meubelhandel heeft. De be- lggingsmaatschappij zal het pand verhuren. Woordvoerder De BooiJ van Inogem: "Meneer deze mensen hebben al drie Jaar eerder moeten vertrekken. Toen zijn ze al veroor deeld. U begrijpt toch wel, het is 'n groot bedrag dat ermee gemoeid is. Dan wil Je vrij zitten en geen last hebben van overpad van anderen. Voor de presentatie is het ook niet leuk om woonboten achter het pand te hebben liggen". De BooiJ advi seerde ons uiterst voorzichtig te zijn met het publiceren van een ar tikel, omdat hij verwachtte dat de woonbootbewoners de feiten zouden verdraaien. "Wij zullen onze tegen maatregelen nemen, "kondigde hij aan. Met klem verzocht hij ons in ieder geval Mr. Zanoli te bellen, de advocaat van de in het proces eisen de aannemer Niersman. Die zou de zaken wel precies uit de doeken kunnen doen. Echter de advocaat reageerde slechts met de mededeling dat zn beroepsgeheim het niet toe staat de pers mededelingen te doen over zaken van zijn cliënten. Wie er in het pand zal komen wil de de Inogemwoordvoerder niet aan de publiciteit prijsgeven. Hij vol stond met de mededeling: "een re presentatieve zaak komt erin". Mevrouw van Alphen (links) en mevrouw Blansjaar: „Voor 31 januari moeten we weg". Waar ze naar toe moeten weet nog die een nieuwe ligplaats voor hen Nog krap drie maanden hebben toch wel blijkt te zijn. Mevrouw de woonbootbewoners de tijd te zoe- Blansjaar slikt al enige tijd "zware ken naar de speld in de hooiberg, zenuwpillen". 0 LEIDERDORP De Doesbrug in Leiderdorp zal morgen weer voor verkeer zijn geopend. LISSE Het staat nu definitief de bolbloemen door eventuele koude vast, dat het Bollenstreekcorso in weersomstandigheden. Het gevolg zou 1974 op zaterdag 27 april van Haar- dan zijn, dat men het corso een week lem naar Sassenheim zal rijden. De moet uitstellen. Dat betekent een an- Provinciale V.V.V. heeft in samen werking met de V.V.V.'s uit de Kust en Bollenstreek nog wel geprobeerd het corso een week vroeger te hou- ti-propaganda voor dit kleurrijke evenement. De reisbureaus in het buitenland, die tochten naar de bloeiende Bol den. Dat is niet gelukt. De organisa- lenstreek en het corso in hun reeds toren willen namelijk het risico niet in december verschijnende pro lopen, dat er te weinig bolbloemen gramma's hebben opgenomen en zijn om de praalwagens te versieren, daarbij rekening hebben gehouden In het verleden is het enige malen met de corsodag, komen door zo'n voorgekomen, dat men een vroege uitstel in moeilijkheden met hun corsodatum naar een later tijdstip gasten, die Juist om de bloemenstoet heeft moeten verplaatsen. De koude te zien een reis naar Nederland heb- winber was er oorzaak van dat er op ben geboekt. Overigens hebben de de velden nagenoeg nog geen hyacint V.V.V.-mensen in de streek zeker be- in bloei stond. Dit bracht allerlei grip voor het standpunt van het cor- strubbelingen met zich. Vooral met so-comité. Wel gaat een extra toe- de binnen- en buitenlandse organisa toren van één- en meerdaagse reizen naar de streek. Toen viel het besluit een vaste datum aan te houden: de laatste zaterdag in april. Het Nationaal Bureau voor Toeris me in Den Haag heeft zijn buiten landse kantoren de definitieve corso- Reeds nu ziet het er naar uit, dat de Bollenstreek in de bolbloementijd heel veel buitenlandse bezoekers- (sters) krijgt. Bij de V.V.V.-kanto- ren zijn door de buitenlandse toer- datum reeds doorgegeven en van- operators voornamelijk uit West- daaruit zijn de toeroperators in West Duitsland en Engeland al heel Duitsland, Engeland, Frankrijk en wat reserveringen gemaakt. Zowel ALPHEN AAN DEN RIJN Het laatste Jazz-concert van dit jaar in De Bron begint zaterdagavond tegen de ingewortelde gewoonte in, dit keer stipt om half elf. Uiteraard houdt deze maatregel verband met het eni ge uren daarna ingaande rijverbod dat anders de heren musici zou tref fen. Die musici zfjn Ren de Graaff (pi ano), Dick Vennik (tenor-sax), Eric Ineke (slagwerk) en Henk Haverhoek (bas). Ieder voor zich zijn zij allen al eerder in Alphen opgetreden, maar nooit in deze formatie, die van het Rein de Graaff kwartet. De speltrant van het viertal is geënt op de bibop, nog liever houdt men het op „na oorlogse Jazz". Rem de Graaff maakte drie elpees en boekte daarmee naar Nederlandse maatstaven groot succes. Vorig Jaar verscheen er een elpee van het kwar tet, die gezien de kwaliteit van het ingespeelde werk een aanbeveling voor zaterdagavond is. België op de hoogte gesteld. voor de hotel en pensionsector De V.V.V.'s in de Bollenstreek ga- als onderbrenging bij particulieren, ven de voorkeur aan zaterdag 20 Daaruit kan voorlopig worden ge- april, omdat men tijdens de weekein- concludeerd, dat de grootste belang den rond Pasen en 1 mei toch al vol stelling bestaat voor de periode van zit. Trekpleisters als een corso heeft 27 april tot 1 mei en dat de aanvra- men dan bepaald niet nodig. In V.V. gen voor de periode van 1 tot 5 mei V.-kringen wil men die bloemenstoet belangrijk minder zijn. Ook voor graag zien als een extra weekein- het paasweekeinde zijn er al veel de-evenement in het voorseizoen, boekingen binnen, waardoor vele duizenden buitenlan ders naar de streek worden getrokken. De V.V.V.'s in de Kust- en Bollen- Het corso-comité bracht tegen het streek beginnen nu reeds met het verzoek om het corso te vervroegen uit-reserveren van voorjaarsgasten terecht bezwaren in. Het belangrijk- in de hotel-pension- en particulie- ste daarvan was wel, dat men het ri- re sector. Er wordt gehoopt, dat ie- sico niet mag lopen geconfronteerd te dereen die zich met het bemiddelen worden met een vertraagde groei van van logiesaccommodatie bezig houdt, met open vizier zaken zal doen ten opzichte van de andere bemiddelaar. In het verleden zijn daar wel eens moeilijkheden door ontstaan. Van belang is daarbij natuurlijk eveneens, dat de particuliere logies- verstrekkers zich aan de afspraken met wie dan ook houden, zodat er geen trubbels ontstaan als de gas ten zich komen meiden doordat blijkt dat de bedden reeds aan een ander verhuurd zijn. LEIDEN In de commissie voor cultuur, recreatie en sport- en Jeugd zaken kwam gisteren het verzoek om financiële steun van de roeivereni ging „Die Leythe" aan de o'rde. VVD- er Elzenga had dit verzoek op de agenda laten plaatsen. Bij de be handelen was ook een afvaardiging van de vereniging aanwezig. Na een algemene standpuntbepa ling door de afzonderlijke raadsle den (waarbij vooral de stem van KVP-raadslid Stroink opviel, die accentueerde geen enkele aanvraag van welke sportvereniging dan ook te willen ondersteunen) zette voorzitter Gijsman van „Die Leythe" uiteen, dat .Die Leythe" een bu'rgerroeiver eniging is en dus niet, zoals bijv. de studentenroeivereniging „Asopos" met een subsidie kan werken. Uit zijn toelichting bleek, dat „Die Leythe" uit de contributies alleen kan voor zien in. het onderhoud van de bo ten. Men moet zich hierbij wel ter dege realiseren, dat „Die Leythe" in de gelukkige omstandigheid verkeert gebruik te kunnen maken van de diensten van een bootsman, die voor de roeivereniging de kosten belangrijk kan drukken. Toch moet er natuur lijk regelmatig nieuw materiaal ge kocht worden of in eigen beheer worden gebouwd. Dit kost veel geld. Bovendien wil de roeivereniging graag de financiële armslag hebben om wedstrijdroeiers uit te zenden naar nationale en soms ook naar internationale wedstrijden. „Die Leythe" heeft bovendien eigenlijk geen onderdak. Het gebouw, waar 't in de loop der jaren gekochte roei- materiaal ligt en waarin ook de kleedkamers en de wedstrijdac commodatie zijn ondergebracht staat wegens ouderdom op instorten. Bo vendien is het botenhuis erg in ver val geraakt en het bestuur ook wezenlijk met de rekening, dat het straat zal staan, omdat het t] gebouw" het eenvoudig bega sidie zou juist nu ook gt pas komen, omdat ,Die Leyl n gend Jaar haar zestigjarig s gaat herdenken. „En wi1 mooier uitgangspunt voor j vereniging dan een nieuw 1 si en een vernieuwde des tijds aangepaste aldus Gijsman. Hij „Die Leythe" steeds alle fj gingsactiviteiten uit eigen i heeft moeten bekostigen bestuur nu met de rug muur staat. LEIDEN Op vember om 20.00 uur geeft sijn in het burg 73 een introductielezia J de effecten van Transcedente tie zoals geleerd door Ms Mahesh Yogi. Donderdag 15 ber om 20.00 uur wordt op plaats een vervolglezing j waarbij de techniek van he teren zelf meer ter sprake men. Herhaald wetenschappi derzoek heeft aangetoond techniek van Transcedente zowel geestelijk als lichami tot nog toe ongekende di^pe ning te weeg brengt die al heilzaam voor de dagelij ks( teit wordt ervaren. De kantine wordt vrijdag 16 nov. brieksbrand verwoest. avond gehouden. Op de foto: De ingang t< l( overgedragen. Zoals bekend is de oude Op 30 november wordt er in de In beide bedrijven werken thans brieksterrein aan de Ri] kantine tien Jaar geleden bij een fa- grote zaal van Avifauna een feest- 190 man personeel. Zoeterwoude. e

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4