EIDSCH DAGBLAD NIXONS PARTIJ LIJDT ZWAAR VERLIES Zaak-Watergate schaadt Republikeinen ven doden bij ee botsingen ze zeggen. Bedrijven en overheid zuinig met stroom BLOEMBOLLEN vandaag erste \)ndag- jders 500.- ;EN (17) (kocht DINE iCHOOE L De Leidse politie heeft Iff U 6EK? penseel SDAG 7 NOVEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34165 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jetes 3ENBOSCH - Voor Lmische politierechter in tenbosch stonden van- I eerste overtreders van k-bod van afgelopen zon- fcht. De officier van Jus- |Van Mierlo had twaalf pders' gedagvaard. Bij >erse gaan van dit blad rie uitspraken bekend, jüide man werd veroor- een boete van f 500, f 400 voorwaardelijk. I andere automobilisten bestraft met boetes van ff 400 onvoorwaardelijk. ti 17-Jarige scholier uit Ingehouden op verdenking bding van de opiumwet, pan zou de vorige week jheid heroine hebben ver ten 15-Jarig Leids school- ongen zowel als het meis- I dezelfde school. De Jon- ndels van school gestuurd. WASHINGTON De partij van president Nixon heeft bij de gouverneursverkiezingen in de Verenigde Staten op vallende verliezen geleden. Congresleden zijn bang voor een catastrofe voor de Republikeinse partij. De Democra ten zijn op de meeste plaatsen aan de winnende hand en Nixon krijgt daar de schuld van. „De Republikeinse partij heeft een vernietigende nederlaag geleden in heel het land", verklaarde de afgevaardigde Charles Sandman, die door een Democraat verpletterend was verslagen in de race om het gouverneurschap van New Jersey. In Virginia, de staat die Nixon steeds met een grote meerderheid heeft gesteund, heeft de Republi keinse kandidaat slechts met een zeer krappe meerderheid gewonnen vermoedelijk omdat hij zich er voor heeft gehoed de steun van Ni xon in te roepen. Onder normale omstandigheden zou Nixon naar Virginia zijn gekomen om de Repu blikeinse kandidaat met toespraken te steunen, maar nu is zelfs het noemen van zijn naam op een ver kiezingsbijeenkomst al een garantie voor negatieve reacties. In New Jer sey heeft de Republikeinse kandidaat voor het gouverneurschap ondervon-' den dat Nixons dalende ster het in zamelen van fondsen voor zijn cam pagne bemoeilijkte, zo niet bijna onmogelijk heeft gemaakt. EERSTE JOOD In New York versloeg de Demo craat Abraham Beame met gemak drie tegenstanders in de strijd om eleen en Etten-Leur het burgemeesterschap: hij won met niet minder dan 61 procent van de stemmen. De 67-jarige Beame is de eerste joodse burgemeester van New York. In Philadelphia heeft een Demo craat op verrassende wijze de Re publikeinse officier van Justitie ge wipt. Tijdens de campagne bleek het belangrijk dat de Republikeinse kan didaat in 1972 de leider was van de campagne voor de herverkiezing van Nixon. Een vooraanstaande Democrati sche partijleider schreef de over winning toe aan de ontevredenheid bij de kiezers over de zaak-Water - gate en de regiering Nixon in heit al gemeen. Ook een opinie-onderzoek heeft aangetoond dat wanneer nu nationale verkiezingen zouden wor den gehouden de Republikeinen 22 punten achter zouden staan bij de Democraten. Uit opmerkingen van prominente Republikeinen kan men opmaken dat de partij-top van mening is dat president Nixon zich niet langer kan of mag laten gelden als de leider van de Republikeinse partij, willen de Republikeinen een verkiezingsca tastrofe in 1974 voorkomen. De Re publikeinen leggen er ook steeds meer de nadruk op dat het schan daal Watergate niet het werk van de partij was, maar van het Witte Huis. I/UTRECHT —Vier men de afgelopen nacht in slag gedood toen de waarin zy zaten op de iar Geleen werd aangere- en uit richting Kerkrade uitse tankwagen, toffers zijn mevr. S. P. (59), haar 16-jarige zoon en 19-jarige dochter M. lsmede verloofde H. Bier- allen uit Kerkrade. Een I vieren nu tie winter t nieuwe kwaliteiten soorten. {jMERSTR. 175-177 LEIDEN^ andere dochter van mevr. Trompet ter, die de wagen bestuurde, werd slechts licht gewond. Twee andere inzittenden zijn met ernstig letsel opgenomen in het ziekenhuis. Op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg in Etten- Leur is vanochtend tegen negen urn- een personenauto tegen de trein Roo- sendaal-Zwolle gebotst. Volgens de NS zijn by dit ongeluk drie mensen om het leven gekomen en is er een levensgevaarlijk gewond. Het treinverkeer kon tegen half tien in beide richtingen weer worden hervat. De overledennen zijn de 47-jarige bestuurder van de auto J. A. van der Grift uit het bij Roosendaal gelegen plaatsje Bosschenhoofd, de 51-jarige C. J. Koons uit Soest en de 43-jarige E. J. Wout uit Westzaan. Zwaar gewond is de 40-jarige B. Ten- nebroek uit Breda. Over de juiste toe dracht is nog vrijwel niets duidelyk, aldus een NS-woordvoerder. fkUTo Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 SCOTCH WHISKY LONG JOHN geen 13.95 nu 10.50! LITERFLES KLERKS BESSENGENEVER gemaakt van rijpe zwarte bessen geen 8.70 nu 6.95 FAISCA ROSÉ in het bekende stenen kruikje geen 6.95 nu 4.95 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL KLERKS Kennedylaan 7, tel. 63123 Bevrijdingsplein 19, tel. 33561 Leiden Z.W. Democratische kandidaten hebben in de Verenigde Staten talrijke verkiezingen gewonnen. In Neio York won de Democraat Beame de verkiezing om het burgemeesterschap en hij wordt de eerste Joodse burgemeester van de stad. New York heeft meer Joodse inwoners dan Tel Aviv. Op de foto Beame met zijn vrouw na het bekend worden van de overwinning. LEIDEN/ALPHEN In navolging van de grote steden wor den ook in de grootwinkelbedrijven in Leiden en Alphen maat regelen genomen om het energiegebruik zoveel mogelijk te verminderen. By Vroom Dreesmann in belde plaatsen wordt bekeken wat kan wor den bespaard zonder dat de zaken donkerder worden. Op de dienstaf delingen wordt wel gewerkt bij licht "op een kleinere pi't". Overwogen wordt ook te besparen op de etage- verlichting. Voor de kerstetalage met flonkerende sterren zal wel een ander ontwerp moeten worden gemaakt. Het Leidse City Centrum en de andere middenstandsorganisaties in Leiden wachten overleg met de di recteur van de Stedelijke fabrieken voor gas en licht af. Het gemeentebestuur van Leiden heeft, in tegenstelling met de uni versiteit, nog geen beroep gedaan op Historische kern norm voor steun aan gemeente DEN HAAG „De norm die wij hanteren bij het geven van financiële steun aan gemeenten is de aanwe zigheid van een historische kern". Dat heeft staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken gistera vond in de Tweede Kamer gezegd. Polaks moti vering was dezelfde die ook het Leid se gemeentebestuur al meerdere ma len heeft laten horen: „Juist het hebben van een historische kern be tekent: extra lasten voor een ge meente". Deze regeling is ndieuw. Sinds 1966 hanteerde men de norm "kleine ste delijke gemeenten". Overigens ver klaarde Polak dat deze regeling zal worden ingetrokken als een rapport dat daarover in de maak is dat advi seert. opklaringen Faar bewolkt met tlfdeiyk f overdag ook opklaringen. krachtige wind uit znid- pt. Minimum temperaturen graden. Maxima morgen pen. (Opgemaakt te 11.15 uur) j 8 NOVEMBER uur; onder: 17.00 uur. |5.3l uur; onder: 5.05 uur. je Katwijk te 1.01 en 13.22 her te 9.19 en 21.29 uur. dat vrouwen niet geïnteresseerd zijn in ruimtevaart... het lanceren van Waals' mode vinden ze veel boeienderl haahlemmerstraai 114 tegenover Donkersteeg. LEIDEN EXPORT - RESTANTEN 8, '9 en 10 november verkopen wij aan particulieren onze restanten tegen ongekend lage prijzen. Bezoekt U ons één dezer dagen of geeft U Uw bestellingen per telefoon, zodat wij ze voor U reserveren. HEYL - Warmond DORPSSTRAAT 19 Geopend van 9 tot 17 uur. TELEFOON 01711—2206 het personeel om zuiniger te zijn met energiemididelen. B. en W. van Al phen hebben de ambtenaren wèl op dracht gegeven niet te royaal met energie om te springen, 's Nachts gaat op alle afdelingen de knop van de verwarming dicht. Bekeken wordt of de feestverlich ting in diverse winkelstraten gedeel telijk of helemaal niet wordt ontsto ken. In tegenstelling tot de tuinbouw in het Westland, waar men bevreesd is voor de gevolgen van een eventuele distributie van zware stookolie, maakt men zich in de Veen-, Rijn- en Bol lenstreek neg geen al te grote zorgen Landelijk is geregeld, dat op de nor male leveranties een korting zal wor den uitgevoerd van vijftien procent. De tanks van de kwekers in de ge noemde gebieden zijn echter vol en er wordt nog niet gestookt. Weer loongesprek DEN HAAG Hedenmiddag om twee uur zijn de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers, van ondernemers in middenstand en landbouw en van de vakcentrales in het gebouw van de Sociaai-Econo- mische Raad in Den Haag bijeenge komen om zich te beraden over de situatie, die is ontstaan door de ver werping van het ontwerp-centraal akkoord door de achterban van de twee centrale werkgeversverbonden. De schoonheid van een bontmantel is niet alleen afhankelijk van de vormgeving, maar vooral ook van de bontsoort. Nerts bijvoorbeeld is een voorname bontsoort met heel veel mogelijkheden. fyecbfiaam SBcnl éii fycm Sgjntcnd in het atelier van Van Egmond wordt de nerts op bijzondere wijze verwerkt: in dwarse banen en In lange banen. Een vrouw in nerts voelt zich werkelijk gelukkig. Van Egmond - Internationale bontmode Breestraat 173 - Leiden IN DE RIJ De eensgezinde verklaring van de negen EG-landen is vooral een Frans succes. Nog nimmer is men naar buiten toe zo onder één noemer opgetreden. Parijs heeft onder de druk van de om standigheden een stuk gemeen schappelijke Europese politiek afgedwongen. Dwang waar een olieluchtje aan zit. Als blijk van werkelijke Europese eenheid mag de verklaring van de Negen natuurlijk in het ge heel niet gelden .Het is in het loutere belang van het ieder voor zich, het veilig stellen van de eigen energie, dat men te hoop is moeten lopen. Van soli dariteit met partners in moei lijkheden, in dit geval Neder land is niet veel gebleken. Voor een langzamerhand toch wel nijpende Europese energiepoli- tiek hoeft men de hoge hoed dan ook straks echt niet uit de kast te halen. Er lijkt in de naaste toekomst geen wezenlij ke taak voor de Europese com missie in het energiebeleid. Energie blijkt een hoeksteen van de eigen souvereiniteit waarvoor alle mooie Europese integratiegedachten dienen te wijken. Eigenlijk is vooral aangetoond, hoe weinig Europees Europa nog maar is. Speciaal Neder land dat in bet verleden nogal eens voorop bleek te lopen voor de grote Europese zaak kan een lesje leren uit de jongste ge beurtenissen .Een goed geheu gen kan geen kwaad als weldra een Europese regionale politiek aan de orde komt, die vooral Nederland meer lasten dan ba ten brengt. Van der Stoel heeft zich achter de verklaring geplaatst en daarmee de Arabische zaak im pliciet een dienst bewezen. Na alle getuigenis-politiek is het verstandig dat de minister zich nu in de rij heeft opgesteld. Maar zwichten is het wel. Beter ten halve te voet gekeerd dan ten hele aan de kant geparkeerd zonder benzine is politiek-prak- tisch gedacht, niet politiek- ethisch. In het land van het bezwerende vingertje, blijkens een tv-enquete 80 procent tegen Van der Stoels Midden-Oosten- politiek was en 'n vergelijkbaar percentage tegelijkertijd achter Israël staat Hollands vier kante cirkel krijgt de werke lijkheidszin een duwtje. Overigens is opeens gebleken, hoe zeer de hoog geïndustrialiseer de landen van West-Europa toch ook afhankelijk zijn van een stuk Derde Wereld. Ook dat is voer voor werkelijkheids zin. Belgische scholen dicht op zaterdag BRUSSEL (AP) In België zyn nu drastische maatregelen genomen. De regering heeft beslag gelegd op alle olievoorraden en alle installaties. Een algemene bezuiniging van olie wordt ingevoerd. Met ingang van za terdag geldt op de wegen een alge mene snelheidsbeperking. Zaterdag zullen voortaan ook de scholen worden gesloten om energie voor de verwarming te sparen. Er mag niet worden gehamsterd. Arrestatie wegens roof en aanranding op rijksweg LEIDEN Na diepgaand recher che-onderzoek ls de Leidse politie er in geslaagd de vermoedelijke dader aan te houden van de roofoverval nabij het benzinestation langs de rijksweg Amsterdam-Rotterdam on der Leiden, waarbij 'n 22-Jarig meisje werd verkracht. De verdachte, een 25-Jarige koopman uit Hoofddorp, is inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie in Den Haag. De man die door een aantal getuigen-slacht- offers positief is herkend, heeft ech ter nog geen bekentenis afgelegd. De Leidse politie is er van over tuigd, dat de Hoofddorper de man is, die met enige kornuiten in de nacht van 12 op 13 oktober op de rijksweg de auto van het tijdelijk in Rotterdam verblijvende meisje en haar Duitse vriend heeft aangehou den en het tweetal vervolgensheef f beroofd. Het meisje werd daarbij aangerand. De verdachte is ook door de twee Rotterdamse studenten, die In de zelfde nacht op de rijksweg werden mishandeld, herkend als één van de daders. Het ls de Leidse politie gelukt om de vermoedelijke aanrander via een montagefoto op te sporen. De aange houden Hoofddorper is al meer met de politie en de Justitie in aanraking geweest. Koning Boudewijn van België zou naar Zwammerdam komen. Dat gaat niet door in verband met de oliecrisis. HU had de opzienbaren de vondst willen zien, die daar is gedaan. Een houten schip uit de Romeinse tyd ongeveer twee honderd jaar na Christus \~erd in de vette klei blootgelegd. De boot is de zesde, die in korte tyd in deze omgeving tevoorschyn is gekomen. Er zijn echter aandui dingen, dat het nu gevonden 35 meter lange schip, eens zeewaar dig was. En zo'n boot is tot nu toe alleen in Engeland uit de grond gekomen. Geen wonder, dat een verwoed amateur-archeoloog als koning Boudew'Un graag had ko men kyken in het weekeinde, wanneer de vondst te zien is STREEKPAGINA Claire Ammann heeft een duo ge vormd met Hermien (ja. die van Gert) PAGINA 5 net centraal akkoord is nauwe- lyks een dag. nadat het in veilige haven leek. door de werkgevers van de baan geveegd PAGINA 7 Israël boos op Europese Gemeen schap: gebukt voor Arabische chantage PAGINA 9 Feyenoord wil de spelers niet, die Ajax heeft gekocht PAGINA 11 Zorgen over de collecten voor het diakonaai PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1