kabinet zoekt naar 'n ompromis over lonen [orgen zitten we de hele dag zonder auto Vakcentrales nog niet bezorgd over olieboycot "Verlichtings- actie" op komst Staatssecretaris Hendriks: 9'jHartoperaties in meer ziekenhuizen Na niertransplantatie bijna op straat gezet andaag opnieuw overleg OPBRENGST BENEFIET- Tstroof •gelost WEDSTRIJDEN BELAST RDAG 3 NOVEMBER 1973 iangt in dit land de geur l Groot Avontuur Dat Ko- at. iloze zondag is dat avon- krant in die sfeer lijken we u, aan de vooravond ervan, p beleven. De autoloze zon- iedereen spreekt ervan b er over, of verheugt zich Eigenlijk zouden we er met z'n allen zo uit willen om het van nabij te be te zien hoe die wegen er liggen op zo'n autoloze De Dag des Heeren, zoals itejer hem zich, naar veler stiging, had voorgesteld. We kunnen het dus wel, ons be- ders tong: Jazeker, zei men steeds schaafd gedragen in de auto. Bete- de afkondiging van het rijverbod ken-t dan dat benzineschaa'rste tot was wel onverwacht gekomen. Jaze- verkeersgedrag-hervorming leidt? ker, bepaalde plannen voor de ko- „Welnee", zei in Utrecht drs. G. mende zondag waren in de war ge- Hupkes. Hij, veel geraadpleegd des- schopt, kundige op het gebied van verkeer Maar och.....er viel wel een mouw aan te passen. „We bezoeken eens per veertien dagen op zondag onze moeder in een bejaardentehuis in Oegstgeest. Er is geen openbaar vervoer heen. Dus gaan we nu maar op zaterdag". „We reden altijd met de auto naar het park en daar gingen we wande len. Nu gaan we het hele eind maar wandelen en dat zal best meevallen". „We lieten het kreng op zondag toch aJLtijd al staan..." „Ik heb trouwens lang niet gefietst..." ,Ik heb al zo lang eens te voet i ve kunnen er niet op uit De auto staat stil en op de het klaverblad Oudenrijn doen. We blijven thuis of wandelen. En praten over loze zondag. Af en toe haalt 11 gedispenseerd voertuig in. 11 dat niet triomfantelijk doen •ebben zijn nummer! ak van het avontuur hebben week al geproefd, direct ninlster Lubbers het auto- >eg om eens een poosje niet honderd kilometer per l\V' 'den ons er aan; woensdag- bespeurde men op de snel- Jto dit land een ongekende I^Jtodenheid. Ieder richtte zich voorman: een solidaire file ztynderd kilometer per uur ook geen streep min- irritante geflikker met dat ik-mot-erlanga bete erd als een vloek ervaren, «fden stopte men die snel- «niak (die toch ook niet 120 durfde) of gaf fa een olaxonconcert na. tie gaf dergelijke snelheids een foldertje, dat op hun werkte. En daarna reden braaf mee op de weg der #id. vervoer (hij is directeur van het Centrum voor Vervoersplannen) zag de aard van de plotseling opge treden ingetogenheid van de auto mobilist anders. Hij had het al eerder gezegd: „We zien de auto niet meer als de heili ge koe" En: „Ik denk dat er zich een verandering in het denken over de auto aan het doorzetten is". We nemen gas terug, we hoeven opeens niet zo verschrikkelijk de exhibitionist uit te hangen met ons heilig en pijlsnel voertuig. Een vriendelijk verzoek van een Jonge minister is al voldoende om van onee heilige koe een volgzame ezel het Klelnipalderplein willen gaan. Ik te maken. weet niet of 't mag, maar Ik kan „Misschien dat een echt lange pe- 1111 veilig wagen..." riode van snelheidsbeperkingen tot moest op zondag naar een verandering ten goede in het ver- feestje, waar ik toch al geen zin in keersgedrag zal leiden", aldus drs. bad. Nu kan ik fatsoenlijk wegblij- Hupkes, „maar voorlopig is het ven-" slechts een tijdelijke aanpassing". »>Ik vind het wel leuk Dus wellicht gaan we straks weer »Het is weer eens wat anders..." de Ara- vlag uit! Ik woon pal boven een druk stoplicht op een kruising van wegen, waarvan er een naar h t Hoek van Holland leidt. Ik denk op ?^e 111 zondag vaak: ik heb een mooi uit- d^ii Sr'dort'mSto zal misschien ontdekken dat InJ Lubbers nu met de trein ook ergens kan ko men", zegt hij, „maar de meerder heid zal zijn mobiliteit opzouten. Hij zal op zaterdag doen, wat hij op zondag moet laten. Daarom, Gelatenheid vooraf, goed, maar hoe maar dat terzijde, vind ik de ge- wordt die autoloze zondag effectief noemde cijfers van brandstofbespa- beleefd door de Nederlander? Wat ring ook erg optimistisch". gebeurt er in de huiskamers? Welk Zijn we dus volgzaam wat die snel- lang vergeten goed en kwaad wordt heidsbeperking aangaat, we lijken herontdekt? ook gelaten in onze houding ten wat valt er allemaal niet te tur- opzichte van de autoloze zondag, ven... We vinden het allemaal wel avon tuurlijk. een belevenis al valt er Hoevelen zullen na Jarenlange gemo- juist niets te beleven maar op de toriseerde dwaling opnieuw ervaren vraag „Wat betekent voor u de au- dat te voet ter kerke gaan, toch toloze zoaidag?" antwoorden we iets verhevens heeft? schouderophalend. Hoevele slepende echtelijke conflic- We hebben gisteren een paar uur ten zullen na een stuk of wat van getelefoneerd met willekeurig uit die zondagen tot een uitbarsting het boek gekozen personen en de komen omdat een der partners vraag gesteld. de meligheid van de zondag niet Niet een maal weigerde men op het voldoende kan ontvluchten? onderwerp in te gaan de autolo- Hoeveel kwesties zullen op die zon- ze zondag ligt klaarblijkelijk op ie-dagen worden bijgelegd, na Jaren? K10 - Ligfiets. Speciaal ontworpen om liggend te fietsen. Hoeveel mensen zullen voor het eerst luisteren naar het spelletje „Geen Ja, geen nee", in het program ma „Klinkklaar"? Hoeveel fans krijgt Willem Duys (op de fiets naar de studio geko men, hoor maar: hij hijgt nogr.a) erby op de autoloze zondag? Hoeveel briefkaarten zullen er op eens geschreven worden naar Jan Borkus, voor zijn programma „Met vriendelijke groeben" met de toe voeging „ben helaas verhinderd zelf te komen, Je weet wel waarom..." Hoeveel geld, aan benzine bespaard, wordt er uitgegeven aan autoloze zondag-compensaties als daar zijn: de pas nu ontdekte kroeg om de hoek, de bioscoop-met-een-tramhal te („ik heb Jaren geen film gezien, behalve op de teevee.de telefoon met heit zzf-tarief (van een „autolo ze zondag-tarief" is voorlopig geen sprake), postzegels voor ingezonden brieven, voor het schrijven waarvan men nu eindelijk tijd en aanleiding heeft? Hoeveel gordijnen gaan reeds des middags dicht en wat zal daar het gevolg van zijn? Er valt zo veel te vragen. Zouden er ook mensen zijn, die, na Jaren, Gerard Kornelis van het Re- ve's eerste roman „De Avonden" uit de boekenkast halen op zoek naar identificatie, om hun zondagmiddag te herkennen? Zij lezen dan: „Hij ging, toen er enkele druppels regen vielen, sneller lopen, maar de bui dreef over. Toen hij thuiskwam, vond hij zijn moe der duttend in de leunstoel. Hij be keek haar en zei in zichzelf, geluid loos de mond bewegend: „Ik voel Fietsen: alternatieve ver voermiddelen op de autoloze zon dag. Hier een héél alternatieve tweewieler, de ligfiets, speciaal ontworpen om liggend te fietsen. (Illustratie ontleend aan de Ca talogus van verbazingwekkende vooriverpen vernuftige vindin gen. Uitg. Tijl, Zwolle.) me vandaag beroerd. Maar laat ons Buiten ging toen een auto voorbij. „Hoor nu", zei de lezer en legde zijn boek weg. UTRECHT (ANP) In het kader van de verlichtingsactie van Veilig Verkeer Nederland <WN) gaat de politie in het hele land de komende donkere maanden streng optreden tegen weggebruikers met slechte of helemaal geen verlichting op hun vervoermiddel. Uit een onderzoek dat WN on langs hield naar de fietsverlichting bleek dat van de 13.000 geobserveer de fietsers 13 pet. zonder voorlicht reed en 21.5 pet. zonder achterlicht. Voorts wijst WN erop dat mistach- terlichten alleen mogen worden ge bruikt wanneer het zicht is beperkt tot een afstand van minder dan 50 m. Het mistachterlicht mag hele maal nooit worden gebruikt in de bebouwde kom. UTRECHT Staatssecretaris Hendriks wil bij de open hart-chi- rurgie de grote niet-academische ziekenhuizen inschakelen. De vorige minister van volksgezondheid Stuyt probeerde die hartoperaties Juist te concentreren in de academische zie kenhuizen. Volgens Hendriks zit de proble matiek rond de open hartchirurgi? "ingebakken" in de huidige tarief structuur van de academische zie kenhuizen. De kosten van een open ïartoperatie en alles wat daar bij komt zoals de zeer dure intensieve bewaking van de patiënt na de ope ratie. worden bij lange na niet ge dekt door het bedrag dat de zieken fondsen voor de behandeling van hartpatiënten in rekening kan wor den gebracht. Hendriks erkent dat het streefge tal van ongeveer tweeduizend open hartoperaties pet Jaar nie«t is ge haald. Vorig jaar zijn in Nederland ruim duizend operaties uitgevoerd. ROTTERDAM De kende vakcentrales NW, CNV en NKV in zuid-west Nederland zijn van mening dat de Arabische olie boycot voorlopig geen reden geeft tot bezorgdheid voor de werkgele genheid. Dit leiden de vakcentrales, die gistermiddag in Rotterdam over legd hebben, af uit de tot nu toe be schikbare gegevens. Deze gegevens vindt men echter volstrekt onvol doende om tot een goede analyse UTRECHT (ANP) Dankzij be middelend optreden van deurwaar der, politiefunctionarissen en buurt genoten kan de donderdagavond uit het Groningse Academisch Zieken huis ontslagen D. Wandosa voorlo pig nog 14 dagen in bed blijven lig gen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het gezin- met drie kinderen van zes, zeven en negen Jaar - gisteren op straat zou worden gezet. Daarmee leek aan meer dan twee Jaar touw trekken om een huurgeschil een ein de te komen. Wandosa, een Papoea die sinds 1963 in Nederland woont en een huurhuis bewoont in Utrecht, heeft in Gro ningen een niertransplantatie onder gaan. De operatie is uitstekend ge lukt zodat hij donderdag naar Utrecht kon worden gebracht om verder thuis te worden verzorgd. De volgende dag verschenen, zonder dat ziijn blanke vrouw hem daar van op de hoogte had durven bren gen, twee vrachtwagens van de ge meente, een politiebusje en de deur waarder, die een vonnis van het Am sterdamse gerechtshof kwamen uit voeren: uitzetting van het gezin. Maar zo ver kwam het niet, dankzij een letterlijk te elfder ure genomen beslissing van deurwaar der Kruythof, die de familie Wando sa nog uiterlijk 14 dagen respijt gaf om een andere woning te vinden. Vóór de fatale datum had het gezin all verschillende aanbiedingen ge kregen en ook tijdens de bemidde lingspoging van gisteren kwamen verschillende aanbiedingen binnen. Alle eerdere aangeboden woningen weigerde mevrouw Wandosa, omdat zij meende dat het gezin met de zie ke vader niet in een flat kon wor den gehuisvest. Nadat de deurwaar der haar te verstaan had gegeven dat dit uitstel het laatste en onherroepe lijk was, besloot mevrouw Wandosa zich neer te leggen bij de bemidde ling. Douche Het vooroorlogse huls is eigendom van mr. W. Scholten, oud-staatsse cretaris van Financiën. De moeilijk heden tussen hem en vooral me vrouw Wandosa, begonnen over de aanleg van een douche. Volgens me vrouw Wandosa. heeft mr. Schol ten f 2000 toegezegd voor de aanleg van een badcel. Het geld is echter nooit gekomen, waarop mevrouw Wandosa besloot de door haar be taalde f 1300 in te houden op de huur. Deze inhoudingen waren voor mr. Scholten aanleiding ontruiming van het huis te vorderen. In totaal zijn vier processen gevoerd, die alle in het voordeel van de hulseigenaar wer den beslist. van de situatie te kunnen komen. "Doet Saoedi-Arabië nu wel mee aan de boycot of niet? Dat la ons vol strekt onduidelijk en mede daarom is t op dit moment onmogelijk om een gefundeerd beleid uit te stippe len", aldus Wim Vijg, dlstrictsbe- stuurder van het NW. De vakcentrales vinden dat de re gering nu maar eens moet zorgen voor een duidelijk beeld van de si tuatie. "Wat de oliemaatschappijen beweren, is voor ons niet belangrijk. Wij geloven niet dat deze bedrijven de belangen van Nederland als eer ste punt op hun agenda h ebben staan. We willen weten waar we aan toe zijn en daarvoor kan alleen de regering zorgen", aldus Vijg. De vakcentrales spraken als hun mening uit dat de autoloze tijden "niet zo maar gevolgen mogen heb ben voor de werknemers. WIJ bedoe len daarmee dat we niet voetstoots ontslagen zullen accepteren als ge volg van Inkrimping van bedrijven of van werktijdverkorting. Onderne mers mogen hun risico's niet afwen telen op de ruggen van de werkne mers", zo vertolkte Vijg het standpunt van NW, CNV en NKV. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft inmiddels be rekend, dat ln het ergste geval on geveer eenderde van de Nederland se energievoorziening ln gevaar komt. Het VNO schrijft dat in een commentaar in zijn weekblad. Daar in stelt het VNO o.m. dat, mocht Ne derland geen hulp krijgen van de EG-partaiers, een maximale om schakeling op aardgas de enige reële mogelijkheid is. Deze omscha keling zou echter, aldus het VNO, zeker drie maanden in beslag ne men. Volgens het VNO zal de hui dige door de regering beoogde be perking van het olieverbruik nog slechts een beperkt effect op de in dustriële productie hebben. Nog gro tere bezuiniging zou volgens het VNO echter een duidelijk negatieve invloed op de productie hebben. HAAG Het kabinet-Den IJyl onderneemt nog een ie poging om werkgevers en vakbeweging tot een com- jis te bewegen na het mislukken van het gesprek over en braai loon- en prijsakkoord. Als aanzet daartoe heeft tabinetsdelegatie vanmorgen afzonderlijk met vakbe- iig en werkgevers gepraat. fcgeriaig vermij dit daarmee dat teel korte termijn een ovea*- trijpen in de loonsector nood- wordt. Eventuele dwingen- Itregelen, die als een uiterste p worden beschouwd, zullen k zeker niet voor december f genomen. gesprekken van Lichtpunten die Jënterend karakter hadden, t kabinet opnieuw een aan- Jlopige standpunten naar vo- icht. De regering wil afro- i de hogere inkomens, een prijscompensatie I echter rekening wordt ge- i met zwakke bedrijfstakken, {'drempel" in de prijscompen- Premier Den Uyl noemde gister avond het mislukken van het ge sprek over het centraaJl akkoord "be treurenswaardig" Hij zag echter nog wel enige lichtpunten, met na me dat werkgevers en vakbeweging het eens zijn over de voor 1974 toe laatbare loonsomstijging vam rond tien procent. De opstelling van de vakbeweging na het mislukken van het gesprek over het centraal ak koord noemde de minister-president "geruststellend". HAAR Bij toeval heeft de Van Alkmaar de postroof van ember opgelost. Toen werden pes uur 's morgens uit een I postzakken met poststukken h vermoedelijke waarde van [geroofd. De zakken waren B voor West-Friesland. Sur- pde agenten hielden zondag- pe dertigjarige glazenwasser ftlkmaar aan, omdat hij ken- bnder invloed verkeerde. In igen trof men een taxibord- I waardoor de politie het ver kreeg met een illegale taxi maken te hebben. De wa- pd nader onderzocht en in uimte vond men een post- bestemd voor langdurig verhoor gaf B. itzakken op 21 september te gestolen, f 30.000 heeft hij ls op verschillende spaar- •kjes gestort. De rest is vol- lm in zijn huishouding opge- DEN HAAG De inspecteurs van de directe belasting hebben het ver zoek gekregen de opbrengsten van benefietwedstrijden te belasten. Dat verzoek is uitgegaan van staats secretaris Van der Stee van finan ciën (voordat hij benoemd werd tot minister van landbouw). Dat blijkt uit het antwoord, dat gegeven is op schriftelijke vragen van de tweede- kamerleden Notenboom (KVP), Schoften (CHU) en Vermaat (ARP) De bewindsman achtte het niet bevredigend indien voor de toekomst de o pbrengsten van benefietwed strijden zonder meer niet aan de heffing van de inkomstenbelasting kunnen worden onderworpen. Indien belanghebbenden zich met de belastingheffing niet kunnen ver enigen, kunnen zij het geschil on derwerpen aan het oordeel van de administratieve rechter in belas tingzaken. Langs deze weg, aldus de bewindsman, wordt het mogelijk na te gaan of en in hoeverre de recht spraak, op grond waarvan in een re cent geval tot onbelastbaarheid werd geconcludeerd, tot richtsnoer moet worden genomen. Bij alle zorgen was er gisteren toch ook even ontspanning voor premier Den Uyl. Een rijwielfabriek zorgde ervoor, dat de mi nisters het zondag niet helemaal zonder vervoer hoeven te doen. Den Uyl trok op zijn pas gekregen fietsje even een rondje. Geesje weer in inrichting AMSTERDAM Geesjes S., de ongelukkige 23-jarige ongehuwde moeder, die uit wanhoop over het afnemen van haar zoontje Peter, een baby ontvoerde van een kennis, gaat volgende week terug naar de Rekkense inrichtingen in de Achterhoek. De rechtbank in Am sterdam heeft het volgende vonnis geveld: een gevangenisstraf met aftrek die vrijwel in overeenstemming is met het reeds ondergane voorarrest (drie maanden) en ter beschikkingstelling van de rege ring om van harentwege te worden verpleegd. Geesje wordt overigens door psychiaters zeker niet als debiel of achterlijk beschouwd, hoogstens kan zij als gevolg van haar abomi nabele opvoeding "niet helemaal verantwoordelijk worden gesteld" voor de gepleegde ontvoering.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7