Lei den, wat doe je met die nieuwe, grote kantoren? iffiffümiiJ sv Alphen voor en jaar geschorst District Leiden PvdA MAROKKANEN UIT LEIDEN EN OMGEVING VIERDEN FEEST 'ERDAG 3 NOVEMBER 1973 ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL Rrppstraat. firt Grote kinder voorstelling met enorme kado's NU ZONDAG 4 november 1 nieuw en groots jeugd- •ogramma met schater- chende tekenfilms, gieren plezier. „DE JUNGLE jOY" in Tarzan-stijl, enz. is Donald Duck de prijzen uitdeelt tracht 3rfeoris Boef" Donald te be- ■s;lvi iemand gaat met lege han- huisVoor der kind, een hippe feesttas et o.a. een geinig stripalbum, n fantastisch sportalbum en keuze een 2e stripalbum, als de stripalbums Donald uck, The Partridge Family, n 8 Aristocats, De Flintstones, ihnny Goodbye, Bessie Turf, arfook, Godfried Bomans irookjesverhalen, Winnetou Iirzan, Laurel Hardy, enz. i. Je staat er versteld naar VOORSTELLINGEN nvang ZONDAGMORGEN HALF 11 en ZONDAG- IDDAG om KWART vóór HALF 3 en om 16.15 ,e I (tot 17.45 uur). 'èj'oegangsprijs f 1.95 balkon - (alles inbe- tpen) lartverkoop heden, zaterdag 11 tot 5 uur en zondag ^pe n 9 tot 4.15 uur in de Stads- ui Voorzaal, et telefonisch in verband :t de enorm vele kado's bij t toegangskaartje. Nederl. Jeugdccntrale in amenwerking met de Ge- llustreerde Pers en Am sterdam Boek B.V. ■ft !&8fe: LEIDEN In ver vervlogen tijden werden boven de toegangspoort van het Amsterdam se weeshuis deze woorden gegraveerd: „Wij groeien vast in tal en last Dat weeshuis be staat niet meer, de poort met die onheilspellende woorden nog wel. En zij stralen een bijna bizarre actualiteit uit, als je het woord weeshuis even doorhaalt en daar „randstad voor in de plaats zet. "Wij groeien vast in tal en last" de rijksoverheid zag dat aan de hand van onverbiddelijk cijfermateriaal al vele jaren ge leden aankomen. Om die benauwende aandacht voor het westen wat weg te nemen, kondigde de regering indertijd een aantal stimulerende maatregelen af voor het aanzienlijk beter in de ruimte, maar veel slechter in de werkgelegenheid zittende noorden en zuiden. Het hielp niet. Of in elk geval niet vol doende. Daarom staat nu op stapel de vorige regering nam er al de aanloop voor de Selectieve Investerings Regeling (SIR). Een stelsel van vergunningen en heffingen om op de langere termijn het bedrijfsleven laten we zeggen: wat minder enthousiast te maken voor vestiging in de randstad. Een maat regel die met van woede fonkelende ogen door gemeenten en regio's in het westen wordt bekeken. Door Ruud Paauw Foto's Jan Holvast In het haH van Leiden ven-ijzen op dit moment twee Moeke, talrij ke verdiepingen tellende panden op het Schuttersveld (foto links) en aan de Vondellaan (foto rechts). Bij elkaar vormen zij duizenden vier kante meters bedrijfsruimte (aan de Morssingel komt straks nog zo'n in zijn verdiepingen zwemmend ge bouw). Aan die panden is het bord ge hecht van de Rotterdamse makelaar drs. C. van Zadelhoff, tot wie Je Je als ondernemer kunt wenden om die ruimte, of een deel ervan, te huren. De situatie bestaat al maanden zo. Wat duidelijk wordt, is dit: de on dernemingen die de grond kochten en de gebouwen neerzetten, wisten niet (en weten nu nog niet) wie er gebruik van gaan maken. Een di recte noodzaak tot bouwen lijkt, al- van de Statistiek berekende dat Ne derland in het jaar 2000 meer dan 20 miljoen inwoners zou tellen. Maar die prognose is inmiddels al te ruggedraaid naar zo'n 15 miljoen. En alles wijst er op dat daarmee de daling nog niet tot stand is gebracht. De toekomst ziet er dus niet zo alar merend uit als het tot voor kort leek. Verkeer "Ook het veel genoemde argument van de verkeerscongestie (opeenho ping) valt, als je het in een wat rui mer kader bekijkt, wel mee. Laat je Amsterdam even buiten beschouwing, dan heerst in de randstad naar Euro pese maatstaven geen verkeerscon gestie" Beter dan aan heffingen kun Je vol gens de Kamer van Koophandel de vestigingen binden aan een vergun- het lekenverstand, niet ningstelsel. 'Dat is op dit moment kante millimeter ruimte te sparen, stellen, heb je eerst een eigen regio nale, economische planning nodig. Om te kunnen zeggen: die bedrijven willen we niet en die wel. Met die planning zijn wij nu ook druk bezig". De Kamer v. Koophandel voor Rijn land gelooft dat de invoering van de SIR in eerste instantie zal leiden tot "een stuwmeer van achtergehouden bouwopdrachten. Na een Jaar of zo stroomt het over en wordt de extra- dan zo maar een stel pan den uit de grond gestampt? Wie op deze simpele vraag een even simpel antwoord verwacht, kan nu beter deze kolommen verlaten. Want wat hierna volgt is een exoti sche dans van woorden, verschillen in inzicht en mentaliteit, op muziek van instanties, wier partituur niet overeenstemt. Eerst even een paar meningen pei len over die befaamde (of beruchte) Selectieve Investerings Regeling, die onderweg is. Wethouder Kret van stadsontwik keling in Leiden: "Als we iets willen remmen dan hanteren w tijd het prijsmechanisme. Dat klassieke methode. Ls er een par keerprobleem, dan komen keermeters. En "We moeten nog iets bedenken: de kosten van de doorgroei in het westen zullen zeer hoog zijn. Om 'n enkel voorbeeld te noemen: een weg aanleggen in de randstad kost vele malen meer dan elders in Neder land. omdat je hier met allerlei bij komende factoren rekening moet houden. De opheffing van de nade len, die gepaard gaan met een verde re groei, zullen eveneens veel geld kosten. En dat alles zal steeds grote re claims op het overheidsbudget gaan leggen. De centrale overheid, die het geheel overziet en ook met het geheel rekening moet houden, dient dan in te grijpen". Het werken met bevolkingscijfers zegt de Rijksplanologische Dienst weinig. "In het jaar 200 zullen er in Nederland dan geen 20 miljoen, maar volgens de laatste cijfers 16 miljoen wonen. Dat is toch altijd drie miljoen meer dan nu. Maar stel dat de bevolking in het westen sta tionair blijft, dan is het nog onjuist om daar zo maar een aantal zaken uit te concluderen. Waar het name lijk in eerste aanleg om gaat is ons gebruik van de ruimte ons wensen- patroon. We willen meer ruimte hebben om te wonen, meer groen, meer recreatieruimte in de naaste omgeving, de fabrieken en bedrijven willen ook meer grond, meer ruimte per werknemer. Dat is iets dat veel sterker stijgt dan de bevolkingstoe name. Als je het ruimtegebruik per inwoner op een bepaald getal stelt dan zal het in het jaar 2000 door welvaartsstijging drie keer zoveel zijn". Aan het argument van "de vor ming van een stuwmeer aan bouw- heffing gewoon betaald. Dat wordt opdrachten" hecht de Rijksplanolo- dan als iets hinderlijks, mijdelijks beschouwd. Daarmee is de SIR teruggebracht tot een truc van de rijksoverheid om meer inkomsten te krijgen - een aardige melkkoe". De Rijksplanologische Dienst neemt de enige tijd een soort windstilte zal kennis van deze argumentatie en komen" slikt haar vervolgens onbewogen door. "Toen de SIR werd voorbereid, gische Dienst geen geloof. "Je kunt eerder verwachten dat ondernemers nu nog snel tot aankoop van pan den overgaan. En dat straks, als de door is, op dit punt geduren- het ook met stroomden uit de regio's van het i deze regeling. De vraag is alleen of de natuur niet veel sterkei; is dan de leer. Er zijn ondernemers die liever 25% meer betalen om in Rotterdam te zitten dan voor 25% minder in Groningen. Selectief moet zijn: bepalen wat overbodige groei is en wat hoognodi ge voorzieningen. Leiden moet wat karakter betreft kunnen veranderen van industriële sector, die we altijd zijn sector. Dat mag niet in de wielen worden gereden. Zo selectief moet het zijn". De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland: "Wij krijgen de indruk dat het een besluit is, ge nomen op politieke en niet op lijke gronden. De achterban V£ aantal politieke partijen maak Je er vermoedelijk wel gelukkig mee, maar in de praktijk zal 't weinig uithalen. Voor het westen niet en ook niet voor de wat werkgelegenheid betreft pro- brieven bij Economische Za ken en Volkshuisvesting binnen. Men vond de maatregel overbodig, het hoefde niet. En als hij dan toch komt, zo was de redenering meeste instanties, dan moet onze re gio er buiten blijven. Een reactie zo als uit Leiden verbaast ons dan ook niet. Maar laten we nu toch wel zijn, we moeten iets gaan doen in het dienstverlenende westen twi5ten 0VCT de De Rijksplanologische Dienst legt er voorts de nadruk op, dat het be paald niet de bedoeling is de norma le groei en ontwikkeling in het wes ten tegen te gaan, maar dat het er om gaat op de langere termijn re de gelend op te treden. "We mogen niet meer morsen met de ruimte". Over Leiden kan de Rijksplanolo gische Dienst niet in details treden, de Kamer van Koophandel en wet houder Kret doen dat des te meer. vraag of de randstad vol is of niet. Zolang de laatste hectare nog niet is volgebouwd, zal een aantal mensen volhouden dat er nog ruimte is. Wij gaan daar niet van uit. Voor ons is het ruimtegebrek nu al schrik barend. Kijk naar de steeds voort- een gaande woningbouw, naar de be drijfsvestigingen, naar de ver keersinfrastructuur en de ruimte die het vraagt. En dat knabbelt voortdurend aan het groene hart de randstad, het groene hart. Dienstverlening bleemgebieden i land. Ondanks dat we willen houden alle maatregelen de afgelopen Jaren voor het noorden is daar nog geen procent van de achterstand ingelo pen". "Het besluit om de SIR te gaan in stellen komt naar onze mening hard nodig hebben. De gegevens en de ermee samenhangende proble men waren al eerder bekend dan in 1968. Wat de maatregelen versneld op gang heeft gebracht is niet de CBS-telling. maar de milieucri- Kret: "Vrijwel alles in het onder- wijspatroon wijst er op dat we in Lei den de richting uitgaan van een dienstverlenende sector. Dan moeten we ook nu bouwen voor de mensen die straks werk zoeken. Uitgebreide kantoren hebben we hier nooit ge had, wel industrie. En dat zal dus een omschakeling inhouden. Ik ben over de ontwikkeling zeer optimis tisch gestemd. We liggen strategisch uitstekend, zo tussen Den Haag en Amsterdam in. Het is logisch dat de werkgelegenheid daar komt, waar de vervoersstructuur voorhanden is. In dat opzicht beschikken we in Leiden over een schitterende mogelijkheid: bet Schuttersveld, een leeg terrein, vlakbij het station. Straks komt daar de Schiphollijn nog bij. Dus wat Iet ons? Gepland voor de komende jaren is een kantoorruimte van 100.000 vierkante meter - ongeveer 6000 arbeidsplaatsen.". De Kamer van Koophandel deelt die hoopvolle toekomstverwachting. "Er zal eerst wel een vestigingsmoti vatie-onderzoek moeten komen en we dienen ook wat meer te weten over de expansie van de hier al gevestigde kantoren. Maar Leidens positie lijkt inder daad tamelijk gunstig voor de steeds meer aan kracht winnende "informatiesector", hoogwaardige ar beid die mede het beleid bepaalt, het management. Je zult hier in de toe komst niet zozeer 't topmanagement aantreffen, maar bijv. mogelijk wel de regionale hoofdkantoren van ban ken, die hun servicepunten in stad en regio willen behouden, maar een ander kantooradres zoeken. En ver der management dat dat tegen Den Haag "aanleunt". Wat hier zeer we tot de mogelijkheden behoort is he z.g. Rijswijk-effect: de kachtige wer king die uitgaat van kantoorvestigin gen met aansluitend winkelcentrum. Want de binnenstad is hier immers dichtbij". Dat de hier gebouwde kantoren wellicht enige tijd leegstaan, beang stigt wethouder Kret absoluut niet: "Daar zit ik helemaal niet over in. Al zouden ze drie Jaar leegstaan. Er wordt gebouwd voor de nabije toe komst. Op zeker moment moet je een aanbod aan kantoorruimte hebben. Het ene bedrijf trekt dan het andere Buffervoorraad De Kamer van Koophandel: "Het is noodzakelijk een zekere buffer voorraad aan kantoren in de rand stad te hebben. Die informatiesector vraagt een gevarieerd aanbod opdat er een wisselwerking tussen bepaalde diensten en kantoren kan zijn (in het buitenland wel de „ideeënmarkt" genoemd). Als Je in een plaats maar één leegstaand kantoorgebouw kunt aanbieden, dan komt men daar niet zo gauw op af, omdat men geïso leerd blijft". Gezien het voorgaande is het nut tig om te weten hoe makelaar Van Zadelhoff reilt en zeilt als tussen persoon voor de verhuur van de kantoorpanden aan de Vondellaan en Schuttersveld. (Volgens sommige ingewijden is de huurprijs per vierkante meter zeer, zeer hoog, "ongeveer op Haags peil"). Van Zadelhoff kan' weinig mededelingen doen. 'Ik ben voor de twee panden in vergevorderde on derhandelingen met een viertal be drijven van buiten Leiden. Meer mag ik niet zeggen, want ik ben maar tussenpersoon. De opdrachtge vers hebben mij ewijgplicht opge legd". Of dat nu lukt met die vier of niet, ook drs. Van Zadelhoff schetst het klimaat voor Leiden als "gun stig". Verloren generatie Er is één groep in Leiden die wei nig zijde zal spinnen bij de ontwik kelingen die gaande zijn. En dat zijn de huidige werklozen. Onder hen bevindt zich immers maar heel weinig kantoorpersoneel. De Kamer van Koophandel: „Inderdaad voor de nu bestaande werkloosheid bete kent het allemaal niet veel. Want daarbij gaat het voor een niet gering deel om structurele werkloosheid, moeilijk plaatsbaren enz. Hoe triest dat ook klinkt, het betreft hier meer een sociaal dan een economisch pro bleem. In dit verband is wel eens de term van "verloren generatie" ge vallen". Wethouder Kret: ,We moe ten er voor kunnen zorgen dat de kinderen van de huidige werklozen deze ellende wordt bespaard". ing Leiden en omstreken DEN Hoe moeilijk het is om eD n aantal subjectieve meningen ig (Jectief oordeel te vormen, bleek 1 wond in de vergadering van de lkring Leiden. Voormalig pen- eester Van der Poel zou wor- I sschorst uit het bestuur en het te eenieder, zeker de betrok- toen Van der Poel bij aanvang vergadering de deur werd Afc- De voorzitter was niet te rwen en oordeelde: „Eruit en DH jens afspraak om kwart voor terugkomen". Ook Van Kla- van de afdeling Alphen, ook nominatie voor schorsing, als vertegenwoordiger van Al- buiten wachten tot „de zaak" nmtftam. "zitter Breedevelt van de wan- 1501lg Leiden las hierna een brief fkomstig van de heer Lam, die de buitenlandse toch- sver zou zien in handen van t 2 mmissie. Breedevelt: „Kijk, Je 12 epartemeintaal heel ver gaan. /er", en daarmee bedoelde hij „buitenlandse reizen" in één moeten blijven. slag half negen mocht Van "en uit Alphen opnieuw zijn maken in de vergadering. De jtter nam en behield het woord: „is in het belang van de kring lphen te schorsen. Als sanctie - verzuim van de afdeling Af- de extra-prijzen te laten ver- zoals reglementair vastgesteld, wy voor Alphen gedurende het jaar 1974 deelname aan activi teiten van de kring te onthouden". Zes stemmen spraken zich uit te gen tijdelijke schorsing, de rest van de vierendertig aanwezigen werd verondersteld vóór te zijn en aldus werd besloten. Klokslag kwart voor negen mocht Van der Poel, op voorwaarde van de voorzitter „dat hij de vergadering niet in elkaar zou trappen", de zaal betreden. „Van der Poel krijgt straks, mits hij zich netjes gedraagt, twee minu ten tijd om iets aan te voeren tot zijn verdediging", aldus de voorzitter. Geschiedenis in het kort: Van der Poel kreeg in 1971 maagklachten. Toen al heeft hij het bestuur van de kring Leiden gewaarschuwd dat hij op den duur, op korte of iets langere termijn, minder zou kunnen gaan doen voor de kring. Na vele persoon lijke strubbelingen onder het bestuur en „vreemd gedrag" van de toen malige penningmeester, besloot men deze te royeren. Bij de meeste be schuldigingen die blijkens het hardnekkig hoofdschudden van Van der Poel niet alle klopten bleek dat er vermoedelijk een meer per soonlijke „vete" bestaat in het be stuur tegen de penningmeester-in- ruste. Met meerderheid van stemmen be sloot men tenslotte Van der Poel te schorsen als lid van het bestuur, maar hem het lidmaatschap van de kring te laten behouden. LEIDEN De Turken vierden al eerder feest en gisteravond waren de Marokkanen aan de beurt om de periode van vasten en onthouding vaarwel te zeggen. De Stadsgehoorzaal was het onder komen van de buitenlandse werknemers uit Leiden, Rijn- en Bollenstreek. Twee Marokkaanse gezelschappen traden er op. (Foto Jan Holvast) LEIDEN In De Burcht werd gisteravond een vergadering belegd door het distriotsbestuur van de Partij vaai de Arbeid die betrekking had op het provinciaal verkiezings programma. Tevens bestond voor de leden de gelegenheid kennis te ma ken met de kandidaten voor de Pro- vinicale Staten. Dit waren: Marietje van der Molen, Engbert Drenth, J. A. v. d. Horst, Cees Waal en Leen- dert Jonker. De vergadering stond onder voor zitterschap van P. Bordewjjk, dis trictsvoorzitter Leiden van de PvdA, Bijgestaan door secretaris J. Bezemer en het lid van bestuur A. Groos wist de voorzitter de aangedragen amen dementen op het Ontwerp-Verkie- zingsprogramma Statenverkiezingen 1974" adequaat in te passen in de reeds op schrift gestelde uitgangs punten van het beleid. Het ontwerp-verkiezingsprogramma geeft na een inleiding over de socia listische politiek een centrale doel stelling voor de komende periode. De party legt hierby vooral de nadruk op het verbeteren en herstellen van een levensvatbaar woon- en leef milieu. dat moet zyn afgestemd op de behoeften van de bevolking. Prio riteiten, die hierby gesteld worden zyn, behalve het openhouden van de nog aanwezeige groene ruimte en be perking van de vervoersbehoefte, geen verdere uitbreiding van milieu- bedervende industrie en tevens een drastische sanering van de nog steeds toenemende milieuvervuiling. Bovendien hecht men grote waarde aan een verdere verbetering van de kwaliteit van de woonomgeving. Hier by staat een vergroting van de re- creatiemogeiykheden centraal. Naast een verhoogde aandacht voor de ruimteiyke ordening is van veel be lang de aandacht, die het ontwerp- verkiezingsprogramma besteedt aan de woningbouw en de stedeiyke leef omgeving. Men is ervan overtuigd, dat de provincie eraan zal moeten meewerken, dat de bewoonbaarheid van de steden niet verder terugloopt. Voorts is van belang het by dragen aan de ontwikkeling van nieuwe ty pen goedkope, maar kwalitatief goede woningen. Speciaal voor de oude binnensteden zal de provincie meer regulerend op moeten treden dan voorheen het geval was. Een onder zoek naar het maatschappeiyk func tioneren van de huidige binnen stads kernen is hierby een eerste vereiste. Met betrekking tot de ruimteiyke ordening en het verkeer vermeldt het ontwerp-verkiezingsprogramma een integrale visie op ruimteiyke ontwik kelingen. waardoor bereikt wordt, dat Zuid-Holland een leefbare provincie blijft. Wil men de onrustbarend toe nemende belasting van het milieu tegengaan, dan zal men een beleid moeten voeren, dat erop ks gericht de verkeersbehoefte zoveel mogeiyk te beperken door de afstanden tussen „wonen", „werken" en „recreatie" zo klein mogelyk te houden. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes. Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtolse klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3