ver tijd? edictor We geven steeds meer geld uit voor het betere sieraad t( I ©mS'Wb O7 i lliti ""P MM Ï.IÉÉ* if BI i'! Echo cardio Visor Thuis-dialyse gonorroe-test Een deel van het uitgebreide fabriekscomplex in Oss. In deze panden worden de grondstoffen tot produkt verwerkt. Zonder Zwanberg's le- zouden we nooit een an- ceptiepil van eigen bodem gehad. Dat klinkt mis- wat vreemd maar zonder irg's Fabrieken, de export- rijen in het Brabantse Oss, ganon, de producent van ■pil nooit van de grond zijn - Organon, dat vorige het vijftigjarig bestaan namelijk niet als zo veel iceutische firma's voortge- uit de chemische industrie daar pas later ingedoken, is ontstaan uit een ini- van de toenmalige presi- irecteur Saai van Zwan- ie wetenschapsmensen uit iversitaire milieu benader- \amen met hen een toepas vinden voor de dierlijke i die in de slachterijen be- kwamen en niet ge- waren voor menselijke fp tie. trlijk was Saai van Zwanberg op dat idee gekomen, ir eerder namelijk was het mtiing enBest in Canada ge- iuline (het preparaat voor itiënten) te maken üit de pancreas. Na een gesprek rofessor dr. Ernst Laquer, farmacologie aan de itelijke Universiteit van Am- i dr. Jacques van Oss, wis- urkundige verbonden aan (ie [sdienst voor Waren in werd op 31 oktober 1923 de Vennootschap Organon tot van Orgaanpreparaten op iiappelijke Grondslag" als ondernemkng van Zwanberg it. ïwerking allereerste jaren was het tiebedrijf" gehuisvest in een i de oude loods van Zwan- len beschikte in die begin over een laboratorium, een wetenschappelijke >e kwaliteitscontrole en re- Het analytisch controle-laboratorium. search werden gedaan op het labora torium van professor Laquer. Profes sor Laquer behoort dan ook tot een van de eerste hoogleraren in Neder land die duidelijk het belang zag van een nauwe samenwerking tussen wetenschap en bedrijfsleven. Insuline De insuline, het eerste „Organon- kind," wordt nog altijd gefabriceerd op de oude manier n.l. uit de pan creas van dieren. Inmiddels heeft men ook een chemische bereidings wijze ontwikkeld maar de kosten hieraan verbonden zijn zo hoog dat men de „oude" methode voorlopig nog toe blijft passen. Op het gebied van de endocrinolo gie, de wetenschap die zich bezig houdt met de klieren met inwendige secretie en hun afscheidingsproduk- ten: de hormonen, heeft het bedrijf in Oss baanbrekend werk verricht. Zo slaagde men er in langs che mische weg een aantal hormonen te vervaardigen. Ook ontdekte men be langrijke varianten op deze hormo nen, die voordelig werkten bij de me dische toepassing. Voor veel produk- Pil Ook na de oorlog heeft Organon zich snel kunnen ontwikkelen. Zo was het Organon die als eerste (in 1947) vitamine A langs kunstmatige weg bereidde. In 1961 introduceerde Organon de pil „Lyndiol". Een jaar later deed het bedrijf zijn intrede op het gebied van de zwangerschaps test. En onlangs, op 27 oktober tij dens een congres in de Amsterdamse RAI waar medici en autoriteiten op het gebied van de psychiatrie aan wezig waren is uitvoerig gesproken over een miiieuw atööl-depressiieimil&d'el Tolvon dat Organon binnenkort op de markt hoopt te brengen. Amerika In de loop der jaren is Organon. een onderdeel van het Akzo-c uitgegroeid tot een wereld- met vestigingen in tal van Europese landen, het Midden-Oosten en Ame rika. Met een omzet van ruim een hail miljard gulden waarvan 12 pet. aan research wordt besteed heeft het bedrijf ruim 1 pet. van de wereldmarkt op farmaceutisch ge bied, de Verenigde Staten buiten be schouwing glaten. „In de toekomst wil Organon ook een prooenit van de Amerikaanse markt gaan veroveren. Dit zal ge beuren door overneming van een Amerikaans bedrijf, waardoor men een beter uitgangspunt krijgt om in deze grote markt binnen te komen", aldus de heer J. Veldman, voorzit ter van de directie van Organon. Het bedrijf waarmee Organon in onder handeling is en waarvan de naam niet werd genoemd heeft een Jaar omzet van 180 miljoen dollar (on geveer 450 miljoen gulden). Het zal een aanvulling betekenen op het pro- duktieprogramma van Organon. De heer Veldman hoopte dat de trans actie binnen enkele maanden zou zijn verwezenlijkt. Daarmee zal dan Organon het voortbestaan van het bedrijf nog verder hebben verzekerd. Want zegt de heer Veldman als we hem vragen naar de toekomst van de farmaceutische industrie „Het ligt in de lijn van de verwach tingen dat steeds meer geld nodig zal zijn om de research-activiteiten vol te houden. Dit leidt tot de conclu sie dat ondernemingen van on voldoende omvang, gedoemd zijn te verdwijnen of hun zelfstandigheid te verliezen". HENRIETTF V. D. HOEVEN. ADVERTENTIE kunt u zelf als eerste u wel of niet in :hting bent. e eenvoudige, betrouwbare tor Zwangerschapstest, en- op uw gemak. vo« agen na het uitblijven van k,t ïstruatie kunt u 't weten. m(i'indt de Predictor e erschapstest bij apotheker •gist. ingerschapstest S»r thuisgebruik. Door de eeuwen heen is het bezit van een diamant altijd de stille, maar niet minder vurige wens ge weest van veel vrouwen. De één hunkert naar een eenvoudige ringe- Jantje, de ander heeft haar zinnen misschien gezet op een kroonjuweel. Weer een andere, grote groep stelt zich voorlopig tevreden met het le- zeh van elk bericht dat verschijnt over mensen zoals Liz Taylor en Richard Burton en de fabelachtige bedragen die hij in gelukkiger dagen voor haar juwelen betaal de en die er door kopers voor wor den geboden. Allemaal, omdat een sieraad waarin deze edelste der edelstenen is ver werkt eeii bijna mysterieuze aan trekkingskracht heeft. Ook de Ne derlandse vrouw ontkomt daar niet aan, al staat zij in doorsnee als nuchter te boek en haar man als zuinig. Dank zij het stijgen van het ge middelde inkomen zijn echter steeds meer mensen in staat zo'n vurige wens in vervullig te laten gaan. En gebleken is; sinds enkele jaren koopt de de Nederlander het Betere Sieraad bij de juwelier de vak man, de deskundige. Eén van de ongeveer negenhonderd Juweliers in ons land is de heer Pe ter van Elswijk uit Rotterdam. Hij is één van de jongste juweliers van die groep, maar zeker niet minder deskundig. Van Elswijk is bedrijfsleider van negen zaken in Den Haag en Rot terdam. Hij koopt de Juwelen, sie raden en horloges in voor die win kels. Van hem kan men alles te weten komen over sieraden, in het bijzonder diamanten. Vakantie De vaststellin j van het feit, dat de Nederlander hoe langer hoe meer kwalitatief betere sieraden gaat ko pen, is van hem afkomstig: „Vroe ger gingen we met vakantie naar Italië en dan brachten we een goedkoop gouden of zilveren arm bandje mee, dat ook nog slecht was gemaakt. Nu geven we hier rustig héél wat meer uit voor een gouden of zilveren bandje." Hij kan de mensen geen ongelijk geven: „Het dragen van een sieraad en de eigenares wil het natuur lijk zo veel mogelijk dragen is helemaal niet zo duur. Vergelijk ik Een diamant is niet aan tijd gebonden. De waarde van een goed gekozen steen blijft, omdat ze niet alleen is gebaseerd op schoonheid, maar ook op zeldzaamheid. Indien een diamant wordt gekocht om de blijvende of stijgende waarde, dan is het beter geld te investeren in één grote diamant, dan in een aantal kleinere stenen met dezelfde gezamenlijke waarde: voor het slijpen en polijsten der kleinere stenen wordt verhoudingsgewijs méér betaald. De stijgende waarde van een diamant: Richard Burton gaf Liz Taylor als verjaardagscadeau eens een peervormige diamant van 2.5 miljoen dollar. Nu, drie jaar later heeft de Parijse juwelier Car- tier er al vijf miljoen dollar voor geboden. Een goede manier om belastingvrije winst te maken. In het kustzand van Zuidwest-Afrika worden meer diamanten van sieraad kwaliteit gevonden dan waar ook ter wereld. De diamanten zijn echter zo schaars en liggen zo diep begraven, dat méér dan 25 miljoen ton zand en grind per jaar moeten worden verplaatst en gezeefd, om ze te kunnen delven. De gemiddelde ver houding bedraagt één deel diamant op meer dan honderdmiljoen delen aarde. Driekwart van alle uit de mijnen afkomstige diamanten is onge schikt om in een sieraad te worden verwerkt en wordt gebruikt als industriediamant. Slechts één kwart heeft een kwaliteit waaruit sieraden kunnen worden vervaardigd. het met kleding dan is het zelfs goedkoper." „Ik kan een broek kopen van zeg zeventig gulden. Die draag ik bij voorbeeld een heel jaar en daarna koop ik een nieuwe. Een armband draag je elk Jaar weer. Wordt hij na verloop van tijd wat vuil, dan kan men het kleinood voor een lut tel bedrag laten opknappen." „Is men het sieraad beu, dan koopt de juwelier het gewoon terug. Pro beer dat maar eens met een was machine. Als dat ding het na tien jaar laat afweten moet Je geld toe- betalen om het te laten weghalen." Terug naar de diamant. Peter van Elswijk heeft geconstateerd dat in een van de negen zaken die hij leidt en die is gespecialiseerd in diamanten sieraden, het Rotterdam se juweliers- en diamantairbedrijf Leo van Ierland sedert drie ge neraties juist dit artikel hardst gaat. „Nu heb ik het speciaal over de briljant, de meest verkochte dia mant, namelijk 58 vlakken of facet ten, de diamant 32. Daarom zit er in een briljant meer leven, méér schittering." ,„De waarde van een diamant wordt bepaald door gewicht kleur, helder heid en slijpsel. Een loepzuivere steen brengt meer op dan wanneer er een luchtbelletj in wordt ge signaleerd. Een diamant is loepzui ver, wanneer een deskundige met een loep, die tien maal vergroot, geen onregelmatigheden in de steen waarneemt. De blauwwitte kleur is het meest waard. „Maar die wordt bijna niet meer gevonden", zegt van Elswijk. Daarna komt wit in verschillende gradaties. Een diamant kan echter veel kleuren hebben, tot en met zwart toe. De kleur wordt bepaald door de mi neralen die bij de diamant in de aardbodem hebben gezeten. Zat er geel koper, dan zal de kans op een groene diamant groot zijn. Om de kleur van van een steen te beoorde len dient men de diamant te bekij ken op een achtergrond van wit te gen een helder noorderlicht. Gewicht en slijpsel zijn andere fac toren die de prijs naar boven of beneden beinvloeden. Het gewicht wordt uitgedrukt in karaten. Eén karaat is eenvijfde gram. Kleinere stenen meet men in punten en honderd punten zijn samen één ka raat. Echt en synthetisch Allemaal interessant om te weten. Maar door al die zaken wordt het kopen van een diamant er niet makkelijker op. Het enige dat een argeloze koper meteen kan zien is, dat de ene steen groter is dan de andere. Hetgeen niet direct wil zeg gen dat de grotere steen ook de duurste is. Peter van Elswijk: „De Juwelier kan in principe de de koper van al les wijs maken. U zou ook het ver schil niet zien tussen een echte en een synthetische briljant. Ik kan dan ook nauwelijks een branche noemen waarin het kopen op basis van zo'n groot vertrouwen gebeurt." „Het enige dat de klant kan doen is zich helemaal overgeven aan de deskundigheid van de Juwelier. Met een gerust hart. Want 95 procent van de Nederlandse Juwelier is bo nafide." Toch kan de klant enkele tips in de oren knopen bij het kopen van dia mant: „Men kan het best bij meer dan een juwelier binnengaan en hetzelfde sieraad in prijs vergelij ken en vragen naar loepzuiverheid. Na alle prijzen te hebben vergele ken koopt men vervolgens het sie raad dat voor de laagste prijs werd aangeboden." Het kopen van edelstenen blijft ech ter een moeilijke zaak. Peter van Elswijk vindt het echter al héél wat, wanneer we wat minder naief zouden zijn bij aanbod van stenen of Juwelen in de vele vakantielan den of op onbekende adressen, waar dan ook. TRIX BROEKMANS ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jongt stijl.. J BREESTRAAT KHWfê LEIDEN O V 1 Het zichtbaar maken van het hart via röntgenstralen is in de medische wereld al een tijdje be kend. Deze stralen kunnen echter schadelijk zijn. Bovendien moet er voor een goed beeld in het hart, eerst een contrastvloeistof wor den ingespoten. Dit inspuiten via een catheter is een zeer bewerke lijke en voor de patient onaange name aangelegenheid, die onder verdoving moet gebeuren. In nau we samenwerking met de Medtsche Faculteit in Rotterdam onder lei- dtimg van professor Hugenhclibz en Enraf Nonius in Delft heeft Or ganon Teknika een apparatuur ontwikkeld die de bewegingen, van het menselijk hart in een twee dimensionale dwarsdoorsne de door middel van geluidsgol ven op een scherm projecteert. Het toepassen van geluidsgolven ls volstrekt ongevaarlijk. De pa tiënt merkt niets en de arts kan rustig naar het bewegende hart beeld kijken. Dit apparaat, Echo cardio Visor genaamd, vormt naast heit tweed.mens:anaal beeld op een tweede scherm een b?eld waarop men de horizontale bewe ging vam de tippen als funeïe van tijd kan bekijken. Tegelijk ver schijnt aan de enderzijde een elec- brcoardüogram. Ook voor nierpatiënten, die of meer keer per week worden aangesloten op de kunstnier, is sinds enige tijd weer vakantie weggelegd. Het bezoek aan het ziekenhuis kan veertien dagen achterwege blijven omdat de kunstnier mee op vakantie gaat. De dialyse is in feite een eenvoudige behandeling maar de aan- en afvoer van de grote hoe veelheid water (ongeveer 300 li ter), die daarbij nodig was, maakte thuisdialyse onmogelijk. De ruimtevaart heeft echter voor het water-probleem een op lossing gevonden. Voorde astro nauten werd apparatuur ont worpen die van hun urine drink water maakte. Deze apparatuur heeft men bij Redy "omge bouwd" voor gebruik bij dialyse. Voor het dialyseren is met dit nieuwe toestel maar 5.5. liter wa ter nodig. De afmetingen van met apparaat, dat door Organon Teknika aan ziekenhuizen wordt geleverd zijn: 61 cm. lang, 35.5 cm breed en 38 cm hoog. Het gewicht is ongeveer 18 kilogram. Organon Teknika, de nog zeer jonge loot (1971) aan de Akzo- Pharmastam heeft voor dit toe stel zelf een "wegwerpnier" ont wikkeld. Deze nier hoeft niet nog eens in een speciaal omhul sel worden gestopt maar kan na het uitpakken meteen bedrijfs klaar worden gemaakt. De cy- lindrische nier heeft een diame ter van 11 cm en een hoogte 35 cm, terwijl het totaal gewicht 350 gram bedraagt. Met de overige hulpstukken die voor de thuis-dialyse nodig zijn zal het totaal gewicht op onge veer 20 kilogram komen. Het is natuurlijk geen apparatuur die je bij je 20 kilogram KLM-baga- ge stopt maar in een auto ls het gemakkelijk te vervoere Ook vakantiereizen buitenland zullen, patiënt er zich van overtuigd heeft dat het dialyse-apparaat kan worden aangesloten in zijn vakantieverblijf, weinig moei lijkheden opleveren. De appara tuur kan zonder problemen wor den uitgevoerd omdat deze onder de categorie prothesen is gerang schikt. Het Redy dialyse-apparaat. In óe loop van 1974 zal Orga non Teknika een nieuwe gonor roe-test, die in Amerika is ontwik keld onder de naam Gonosticon Dry Dot, op de Europese markt brengen. Dat deze test Juist in Amerika werd ontwikkeld is niet toevallig. In Amerika moeten bei de partners voor ze kunnen trou wen een bewijs overleggen dat ze niet aan een venerische ziekte lijden. Deze wettelijke regeling, heeft een overbelasting van de ziekenhuizen en laboratoria tot gevolg. Na drie Jaar van onder zoek heeft de Amerikaanse Orga- non-vestiging deze twee minuter, durende test ontworpen. Het prin cipe van de test is heel eenvoud!^ Op een plaatje zijn alle stoffen, die nodig zijn voor de test H droogde vorm aangebracht. Een druppel bloed op het testplaatje zal na twee minuten wel of geen besmetting aan kunnen tonen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23