Wie bekommert om „Gipsies vooral onge wenst in lidstaten Raad van Europa rpDAO* NOVEMBER 1973 r-1 werk vinden. In landelijke gebieden worden zij per uur betaald als sei zoenarbeiders op coöperatieve boer derijen. waar zij dan 's winters weer moeten verdwijnen. Maatregelen Tsjechoslowakije. Hier leven 300.000 zigeuners. In de Jaren vijf tig werden drastische maatregelen genomen om een eind te maken aan het nomadische bestaan. Men haal de de wielen van de wagens van zigeuners en schoot de paarden dood. Maar al zijn armoede en ach terlijke omstandigheden blijven be staan, toch is aan zigeuner-gemeen schappen nieuw leven ingeblazen. Zij hebben het recht economische on dernemingen op touw te zetten. Die liggen het meest op het terrein van de bouwnijverheid, alwaar hele ge zinnen contracten plegen af te slui ten voor sloopwerkzaamheden en het maken van greppels en funderingen. Met hun eigen spaarcenten en lenin gen van de staat hebben zigeuners huizen gebouwd. De meeste van hun dorpen hebben elektriciteit en water, hoewel een bad of een tuin nog zeldzame luxe zijn. Zij zijn ver tegenwoordigd in de eenheidscoalitie van politieke partijen en in rege ringslichamen. Ook maken zij deel uit van regeringscommissies die zich speciaal met zigeuner zaken be zig houden. Joegoslavië: 650.000 zigeuners; de grootste zigeunerbevolking van Euro- oa. Meer dan de helft van de kost winners werkt in de Industrie of in dienst van de steden. Bijna 20 pro- - cent zijn boeren en de meesten van hen bezitten eigen land. Maar op scholen wordt de zigeunertaal niet onderwezen. Toen het rapport werd samengesteld bezochten nog geen twaalf zigeuners universiteiten, ter- wijl er naar schatting slechts twee honderd betrekkingen hadden als dokters, advokaten of ingenieurs. De zigeuners hebben als zodanig nog geen vertegenwoordiging in het Joe goslavische parlement, maar zi1 ne- men in toenemende mate deel aan de plaatselijke politiek. Elke grote J gemeenschap heeft zijn eigen sociale en culturele verenigingen. Het Wereld Zigeunercongres. dat voor het eerst na de oorlog in 1971 J in Londen bijeenkwam, mobiliseert thans zijn leden voor een cam- pagne om een eind te maken aan discriminatie en zich van de voor naamste mensenrechten te verzeke- ren. Zigeunerorganisaties in alle de- j len van Europa zijn met elkaar verbonden in een secretariaat met zetel te Parijs. Dat wordt duide lijk beheerd door socialistische ld*>a- len. "Het eerst nodige", aldus het I rapport, "is dat de Raad van Euro- l pa oproept een einde te maken aan j het hinderen van zigeuners en tot de aanleg van een serie goed uitge- f ruste kampementen verspreid over 't hele continent. Maar Grattan Puxon de samensteller van het rapport, die een jaar door Europa reisde om met j zigeuners te praten kon.t tot de f conclusie dat de niet-zigeunerwereld 1 tot een akkoord moet komen met de zigeuners en hun huidige gema- tigd socialistische leiding en dient in te zien dat daardoor de hele maat schappij krachtiger zal worden. Als dat niet gebeurt zullen de zigeuners j ongetwijfeld terugvallen in apathie en zelfs wanhoop. OBS ER VER-DIENST. >R. 0 Zi8fl Ij iie bekommert zich om zigeuners? Niet het welgestelde ot' Pa- Dat maakt zich weinig zorgen over de arme, zwakke lerheid in zijn midden: de Rom zoals de correcte, maar Ier bekende naam van de zigeuners luidt. De slechte be- leling die de zigeuners moeten ondergaan is geworteld in vooroordelen en is nog zeer algemeen verspreid. De Mino- [X Rights Group in Londen heeft een studie doen verschijnen de zigeuners, getiteld "Europe's Gipsies", en is tot de lusie gekomen dat terwijl Joegoslavië en Tsjecho-Slowa- goed zorgen voor het miljoen zigeuners in die landen, de Ttjï onverdraagzaamheid gevonden wordt in de lidstaten Rijde Raad van Europa. m India en Zuidoost-Azië le- be Ina acht miljoen zigeuners, over de wereld. De sleutel chijnbaar eindeloze vervolgin- laraan zij blootstaan, ligt in ardeoordeel dat de niet-zigeu- reirer hen hebben. Voor de mid- ,ol%en waren de zigeuners, die Turkse kant van Europa af- en, of van nog veel ver- rdachte, inferieure figuren. De i'erwierp hen omdat ze gekant igen waarzeggerij en tegen »e he praktijken. Weldra wer- P J de eerste "zwarten" van kregen te maken met 't van de zuilen van de middel- latschappij: de kerk. de gilden. isnfceersende klassen beschouwde o mafhankelijke. graag rond- mensen, die het produkt migratie en aanpassing 3, omdat zij niet makke- ïjfcjgebuit konden worden. De zi- alj stonden buiten de feodale en kapitalistische en zelfs so- «he maatschappijen. Zij wer- ri( en slaven en ook geen confor- vo he loontrekkers, apport is wat betreft een aan- Men tot de volgende conclu- minatie ^r, krijk. Dit land heeft 190.000 )i rs. De wet discrimineert hen. zich langs de weg bevinden l een persoonsbewijs bij zich i. dat steeds door de politie jj oleerd wordt. Zij kunnen niet waar zij willen. Prefecten of menten kunnen beslissen of blijven of niet. Overal in departementen kan men op- fl lezen; "Zigeuners worden ingelaten". Daar leven 14.000 zigeu- politie verhindert dat no- he zigeuners het land binnen- ike Net als in Frankrijk moeten a toonsbewijzen hebben. Gezin- ogen niet langer dan een dag nacht langs de weg blijven, on dersterfte is 20 procent hoger reei t nationale gemiddelde. Duitsland. "Niet In staat hen oiteren", aldus het rapport, taitsland het gif van rassen- de zigeuners toe en nam zijn it tot massamoord. De >artijen en deportaties bereik- 3^ D verschrikkelijke, maar toch 5, logische climax in de alge- 'achting door de nazi's, daag de dag". aldus het LOjjt. "lijkt de politiek Jegens de zigeuners in de Bondsrepu- i zijn beperkt tot het in toom houden van een aantal half- geves tiade gezinnen en loslopende indivi duen die zijn overgebleven uit de na- z)l eriode en thans leven in veertig vervallen kampen en kleine getto's. Sommige hiervan liggen op dezelfde plaatsen als de concentratiekampen van de oorlogstijd." Italië. Hier leven 80.000 zigeuners maar er bestaan slechts zeven offi ciële kampementen. "De politie let m de meeste districten streng op 'e naxeving van plaatselijke verorde ningen tegen de vestiging van woon wagens. Spanje: 500.000 zigeuners. De poli tie heeft zigeunerkwartieren in brand &t stoken. "Toen de toeristenindustrie een aantal Jaren geleden van grond kwam, werden er officieel maatregelen genomen, om de vesti gingsplaatsen te vernietigen, omdat die er zo onooglijk uit zouden zien. Hutten werden in brand gestoken en toen vrouweh daartegen protesteer den. schoor de politie hun hoofden knal. Nederland Nederland. Hier wonen 30.000 zi geuners. "De Nederlanders hebben een heel netwerk opgericht van keu rig uitgeruste caravan-kampemen ten. maar aldus het rapport, "de daden van de overheid worden wat G' rrschaduwd door het officieel ge stelde doel alle nomadische gezinnen order te brengen in huizen in de ste den en na verloop van tijd de kam pementen te sluiten". Sinds het rapport werd geschre ven hebben de Nederlanders zich ge bogen over nieuwe plannen, om rampzalige uitbarstingen van geweld te verhinderen, die zijn voorgeko men op zigeunerkampementen. Toen er 26 van de 52 ontworpen regionale centra op poten waren gezet eisten de Nederlandse autoriteiten dat de zigeuners niet meer zouden trekken, nur kleine vestigingsplaatsen zou den verlaten en vervolgens naar de regionale centra gaan. Daar echter voelden zij zich met geweld opgesloten. Oude vete's barst ten los tussen families, die toen ze uog aan zichzelf waren overgelaten, eivoor oppasten niet op elkanders terrein te komen. Een zegsman van dc zigeuners zei tot onthutste Neder landers; "Als we onze kleine kam pen niet terug krijgen, zullen we Jul lie concentratiekampen binnen een jaar in brand steken". Engeland: 50.000 zigeuners. Vroe ger heeft men genocide (massa moord) op hen toegepast. Later vend men het voordeliger zigeuners naar de koloniën te transporteren. Thans stelt een wet uit 1959 het nog stafbaar als een zigeuner langs de weg zijn kamp opslaat "zonder wet tige vergunning of excuus". Er schijnt thans een verandering op komst te zijn met de aanleg van kampementen maar de onzekerheid voor de zigeuners is aan de andere kant toegenomen, omdat plaatselij- xe autoriteiten de bevoegdheid heb ben gekregen bestaande particulie re kampementen te sluiten die zi geuners als winterkwartieren had den gekocht. Tenminste wanneer de betrokken gezagsdragers deze kampementen „beneden de maat" achten. „Het komt geregeld voor dat zigeuners van openstaande terreinen of uit Kiottenbuurten worden gejaagd. Dit gaat vaak gepaard met pijnlijke scenes en geweld". Britse zigeuners hebben thans ge dreigd bij het Bureau voor Rassen- reiaties, dat als waakhond tegen dis criminatie optreedt, te zullen klagen over elke café- of restauranthouder die een bord met "Zigeuners worden r.;et toegelaten" op zijn deur heeft staan. Het Bureau heeft verklaard al dergelijke klachten te zullen on derzoeken. Vijandschap In Ierland, met zijn 10.000 zigeu ners bestaat overal vijandschap Je gens "rondtrekkende personen". In Zweden raken de 80000 zigeuners steeds meer geassimileerd en trekken in huizen of andere appartementen, al was het alleen maar om de ikou- de, noordelijke winter te ontvlucht ten. De mannen zijn gaan werken in fabrieken of als vrachtautochauf feurs en zijn behoorlijk gehuisvest. De afbrokkeling van hun identiteit wordt nog versneld omdat er op on derwijscentra geen plaats is voor de cultuur, taal en de eigen levens gewoonten van de zigeuners. Wegens de hoge levensstandaard emigreert een groeiend aantal zigeuners uit andere delen van Europa naar Zwe den en dit land aanvaardt een jaar lijks quotum van 50 gezinnen. In andere delen van Scandinavië krijgen de zigeuners echter een min der gunstige behandeling, In Finland bezoekt slechts een op de vijf kinderen een school. In Noorwegen zijn er reisbeperkin gen voor zigeuners en gezinnen moe ten soms in geïsoleerde kampen ver- blij ven. In Denemarken mogen pas gehuw de paren niet op kampementen gaan wonen en worden daardoor gedwon gen zich in huizen te vestigen. In het algemeen is de politiek van de landen van Noord-West-Europa Jegens de zigeuners voortgekomen uit de houding van de bevolking dat zij als prijs voor toelating tot de zoge naamde normale maatschappij hun identiteit en eigen levenswijze dienen op te geven. Hinderlijke maatregelen en assimiliatie zijn hierdoor facetten geworden van een en de zelfde poli tiek. De communistische landen van Oost en Zuidoost-Europa gaan uit van het beginsel, dat het de plicht van de staat is onderontwikkelde gToepen te helpen. Toch ontkomen de zigeuners ook daar niet aan sommi ge drukkende maatregelen die zij in het westen en noorden moeten verduren. Lezen en schrijven De Sowjet-Unie (414.000 zigeu ners). Het rapport haalt een com mentaar uit Moskou aan van een zigeuner-schrijver, Lajko Tsjeren- kow: "Men komt thans in de Sowjet- Unie zelden meer een zigeuner tegen die niet kan lezen eai schrijven. Vroe ger, voor de oorlog, kon onder bepaal de groepen zigeuners, bijvoorbeeld die in Bessarabië, niemand dit. De meeste leden van de jongere ge neratie brengen het tot de achtste of tiende klas eti wat dat betreft kan men in de steden geen onderscheid meer zien tussen zigeuners en leden van andere nationaliteiten. Ik be twijfel of het behoud van de zigeu ner-nationaliteit wel afhangt van een nomadisch bestaan en traditio nele bezigheden. Vrijwillig hebben zij deze aspecten van hun leven opgegeven. Men moet hier evenwel aan toevoegen, dat een nomadisch bestaan verboden is in de Sowjet-Unie. hoewel de betrokken wet niet strikt wordt toegepast. Polen: 53.000 zigeuners. Pogingen om een einde te maken aan het no madisch bestaan omdat dit hinder lijk was en te beginnen met de in tegratie van de zigeuners zijn begon nen in 1952 op basis van vrijwillig heid, maar in 1964 ging men tot dwangmaatregelen over. Binnen de twee Jaar hielden de zigeuners op met trekken. Maar de ingewikkelde sociale- en gezondheidsproblemen bleven be ten ruzie met hun zigeuner-buren en een op de zeven kinderen bleek te lijden aan tuberculose. Een Jonge zi geuner schreef in de krant Szandar Ludu: „Vandaag hebben de zigeuners vaste baantjes, maar zij denken nog terug naar het leven in de bossen Zij wonen nu in huizen, hun kinde ren gaan naar school, maar de bos sen leven nog in hun gedachten". Hongarije: 480.000 zigeuners. Veer tig procent van de zigeunerfamilies leeft in armelijke onderkomens en houten hutten verspreid over 2100 vestigingen. De helft van de fami lies heeft geen water en twee derde geen electricieit. Beter hebben het de Hongaarse zigeuner-musici. „Van daag de dag" aldus het rapport, spe len er misschien wel 10.000 musici in negentig zigeunerorkesten, alleen al in Boedapester restaurants en ho tels. Zij hebben hun eigen beroeps organisatie om contracten en sala rissen te regelen. Roemenië: 540.000 zigeuners. Hier waren de zigeuners tot het midden van de negentiende eeuw slaven. Veel zigeuners hebben er thans nog geen beter baantje dan dat van schoenpoetser of straatveger. In lan delijke gebieden hebben zij weinig of geen geregeld werk. Er bestaat 'n ver bod op de handel in paarden, maar niettemin is het opvallend dat men in Roemenië meer door paarden ge trokken woonwagens terugkomt dan in enig ander Oosteuropees land. De rondreizende zigeuners maken lepels, manden en koperwaren en verdienen wel eens wat met het ge geven van voorstellinkjes. Bulgarije: 363.000 zigeuners. De meeste zigeuners wonen evenals in andere Balkanlanden al generaties lang, in grote gemeenschappen. Maar er heerst hevige werkeloosheid onder hen. Zij kunnen Slechts tijdelijk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19