BLIK IN KEUKEN MISDAAD BESTRIJDING DEMOCRATISERING KRIJGT HOUVAST IN KRIJGSMACHT Wandelen met NS Groenoord- hal: van veemarkt tot pop theater Nieuw gerechtelijk laboratorium tDAG 3 NOVEMBER 1973 VARIA PAGINA 15 lastig. De Stones hadden veel meer eisen". Wel was een eis, dat het publiek moest zitten. En dat gaf veel werk In de Groenoordhal, die niet is ingericht op evenementen als dit. Tribune bouwers zijn urenlang bezig geweest en vanmorgen is de open ruimte hier tussen opgevuld met stoelen. De foto's (van Jan Holvast) vertellen het verhaal van de metamorfose. Gisterochtend stonden de koeien in de hal, 's middags werd in ijltempo schoongemaakt, 's avonds en 's nachts werd koortsachtig gebouwd en van morgen stond alles klaar. Het eerste publiek ook. Dat stond om vóór zeven uur voor de dichte deur Door medewerking van gemeentelijke diensten en inzet van de Groenoordhal in korte tijd veranderd van veemarkt in pop- Sandor von Benes, die voor Paul Acket The Osmond Brothers naar heeft gehaald voor een eenmalig optreden, kon vanmorgen te- rondkijken in de grote hal. Het zesduizend-koppige publiek "alle- 10 en 15" kan komen. broertjes van het popwezen ook. In de anders koele kleed de hal, waar de hitmakers maar even zullen vertoeven voor den vanavond tussen half 8 en half 9. moest een gezellig zitje uiteraard kwam het er. Von Benes: "Deze groep is beslist niet Door Sybe Stamm Een indrukwekkende rij moord- kogels ligt te wachten. Iedere nieu we moordkogel die in het gerechte lijk laboratorium arriveert wordt mi croscopisch onderzocht op krasspo- ren van de loop waardoor hij is af geschoten. De microscoop is een zo genaamde vergelijkingsmicroscoop. Als de vergelijking positief uitvalt en de schutter van de nieuwe kogel is bekend, dan is daarmee veelal een oude moord eindelijk opgelost. Het oude werk gaat door. Moor den, met kogels of gif, maar ook do delijke aanrijdingen waarvan de dader onbekend is, brandstichtingen en falsificaties moeten worden opge lost, steeds meer, naarmate de be volking en de misdaad toenemen. In het splinternieuwe gerechtelijke la boratorium aan de Volmerlaan te Rijswijk (Plaspoelpolder) is men op alles voorbereid. In 1945 begon professor W. Froen- tjes aan de Raamweg met één ana list. Nu staat hij aan het hoofd van zestig mannen en vrouwen, onder wie achttien academici, in een la boratorium dat mag worden gere kend tot de modernste en meest ge avanceerde wetenschappelijke cen tra voor misdaadbestrijding in de wereld. De uitbreiding was dringend no dig, wegens de enorme stijging van het aantal zaken waarin het gerech telijk laboratorium klaarheid moet trachten te brengen (thans 11.000 per Jaar), en om ruimte te bieden aan de onmisbare technische hulp middelen: de beste instrumenten en eiectronische onderzoekingsappara- tuur die er bestaan. „Vroeger was jet al een hele kunst om een duizendste milligram gif op te sporen. Nu, met deze ap paraten, levert een miljoenste milli gram geen enkele moeilijkheid meer up en een miljardste milligram kan ook worden opgespoord", zegt prof. Froentjes met gerechtvaardigde trots. Hij staat naast een imposant ap paraat waarin met een laserstraal een tienduizendste vierkante milli meter kan worden afgescheiden van een toch al miscroscopisch partikel tje materiaal, om te worden geana lyseerd in een spectograaf. Daar naast staat een apparaat dat door middel van atoomabsorptie het thal- liumgehalte kan vaststellen in een mensenhaar. Er is een toestel dat door röntgendefractie de structuur kan bepalen van een duizendste mil ligram materie. Ga zo maar door. Prof. Froentjes en de zijnen gaan door. Behalve met het oplossen van moordzaken houden zij zich natuur lijk ook bezig met meer alledaagse besognes, zoals onderzoek naar het alcoholgehalte van bloedmonsters welke zijn afgenomen van lieden die zijn verdacht van autorijden onder invloed van drank of drugs. Nu doen zij honderd van dergelijke on derzoeken per week, maar in de af deling is genoeg ruimte gereserveerd om de dubbele en zelfs drie maal de hoeveelheid werk te doen, hetgeen nodig zal zijn zodra de nieuwe wet van kracht is dat men niet mag rij den met een alcoholgehalte van meer dan een half pro mille. In hetzelfde gebouw, dat onlangs officieel is geopend door justitiemi nister mr. A. A. M. van Agt, is het hoofdkwartier gevestigd van patho loog-anatoom dr. J. Zeld-"-"st en zijn collega's, die samen op verzoek van o»"~!eren van justitie in heel Ntöerland ongeveer vijfhonderd lijkschouwingen per jaar verrichten. In zijn stemmige werkkamer waar talrijke ingeslagen schedels en f verminkte organen op sterk water de wanden sieren, vertelt dr Zeldenrust g welgemoed waarom een gerechtelijk I anatoom in ieder lijk dat hil onder zoekt, ook ind°*Haad alles mder- g zoekt. Hij mag niet tevreden zijn - met iets dat de dood kaan verklaren U maar alleen met hetgene dat de dood verklaart. Een vrouw, die door wurging om het leven leek te ziln gekomen, bleek bij onderzoek te zijn overleden aan een hartziekte waarvan niemann op de hoogte was. De dood had zo plot- seling toegeslagen dat zij met haar i hals op een stoel was gevallen. Haar vriend, die in paniek de vlucht id genomen nadat hij haar dood had gevonden, was ten onrechte veracht, -r De lijkschouwer -eft een lustitiële I blunder wellicht voorkomen. Maar helaas blijken de levenloze patiënten van dr. Zeldenrust meest- I» al wel degelijk door misdrijf aan hun einde te zijn gekomen. Zoals de vrouw, die ogenschijnlijk het slacht offer leek van een doodgewone ver- drinking. Bij sectie vond dr. Zelden rust een spiraalbreuk in een boven- arm en een merkwaardig bloeduit-1 storting in de buikholte. Nijver speurwerk maakte waarschijnlijk dat op de vrouw een bepaalde Judogreep van de commando's was toegepast. En Ja hoor, haar echtgenoot beken de het was moord... Een Jaar of 15 geleden bleek het noodzakelijk om de verplichting tot het brengen van de groet door mili taire deelnemers aan het verkeer om veiligheidsredenen op te heffen. Ik herinner me dat deze beslissing destijds nogal wat stof deed op waaien want waar blijf Je, als Je eenmaal aan zo'n plicht begint te morrrelen. Je weet immers wel wat Je hebt, maar nooit waar Je eindigt. Welnu, wat we hadden was een voor-oorlogs voorschrift, waarin al leen bestuurders van in beweging zijnde vliegtuigen waren vrijgesteld van het brengen van een groet! drs. P. B. R. de Geus kapt.-luit. ter zee Je vraagt Je af of er bij het invoeren van die uitzondering ook al profeten hun stem hebben verheven om het begin van het ein de aan te kondigen. Enfin, na zo'n 50 Jaar hebben die dan gelijk ge kregen maar rouwig hoeven we daar niet om te zijn. Zoals zo vaak, was er altijd al een groot verschil tussen „de leer" en de praktijk van het leven. Bij de marine bijvoorbeeld is het dragen >an de pet op zee la Jaren geleden afgeschaft, want die dingen waaien toch maar over boord. Geen pet be tekent geen militaire groet en dus wordt volstaan met elkaar - heel burgerlijk - goede morgen te wen st n En op een slingerend schip in de houding staan kan ook niet. Twee zaken die ons soms als on misbaar voor de discipline worden voorgesteld, maar die aan boord worden nagelaten zonder dat de goede geest er onder lijdt. Het handhaven van de discipline op een oorlogsschip richt zich op ande re zaken: het zeevast zetten van al les wat bij slecht weer aan de haal kan gaan; orde en netheid in de dicht-bevolkte verblijven en derge lijke. In de leefgemeenschap van een betrekkelijk klein schip, volge pakt met mensen en verfijnde tech nische apparatuur, zijn regels nodig om de zaak tiaar behoren te laten draaien. Precies hetzelfde geldt voor ieger en luchtmacht, want ook -daar wordt gewerkt in een omgeving van mo derne technologie en gewoond in kazernes waar nu eenmaal oijzon- dere regels-van-het-huis noodzake lijk zijti. Met opzet noem lk eerst de techniek, want die stelt geheel eigen eisen van discipline. Men hoort de laatste tijd nogal eens van vernielingen en sabotage, maar deze voorvallen blijken voor een deel voort te spruiten uit slordigheid eti onachtzaamheid en dat is Iets wat het gecompliceerde materiaal van niet verdraagt. Niet weinigen willen ons doen gelo ven dat als Je een militair nu maar regelmatig naar de kapper stuurt, hij vanzelf ook voorzichtig, begrij pend en toegewijd zal omgaan met de radar, de infrarood-richtmidde- len of welk stuk kostbare techniek dan ook. Maar zo eenvoudig ligt het niet! Als men zich realiseert hoe zee! tijd en energie er is verspild in het gehakktetak over de lange ha ren dan rijzen die haren Je wel te berge. Gelukkig is het geloof dat Je alleen een goed militair kunt zijn met een Pruisische „roggekop" (ons sinds de oorlog gesleten onder de naam crew cut) aan het uitsterven. Maar we zijn nog niet zo ver dat het inzicht algemeen is verbreid, dat een militair in de eerste plaats gewoon staatsburger is en dat hem dan ook alleen extra plichten moe ten worden opgelegd als de dienst dat uitdrukkelijk vereist. Hiervóór noemde ik al de nodige huisregels (Juist op dit gebied gelden nog wel eens beperkingen die geen functie meer hebben) en de technische dis cipline welke in de krijgsmacht even noodzakelijk is als in elk an der modern bedrijf. Daar moeten nog aan worden toegevoegd regels van beveiliging of voortvloeiend uit de oorlogstaak. In vredestijd is men wel eens geneigd dat over het hoofd te zien, maar hier gaat het om de wezenlijke doelstelling van de krijgsmacht, een essentieel verschil met elk ander bedrijf. Alles bij elkaar lijkt dit heel wat. maar in de praktijk kan het resul teren in een stelsel dat voor nie mand als knellend behoeft te wor den ervaren. Als bij het vaststellen ervan maar als fundament geldt, dat geen dienstvoorschrift en geen rechtsregel doel in zichzelf is en dat ieder individu een maximum aan vrijheid moet worden gegund binnen de doelstelling van de krijgsmacht. De laatste Jaren is een proces van ombuiging in de hier aangegeven richting op gang gekomen. Dat is een goede zaak en het mag nog wel eens gezegd worden dat ook de vakorganisaties van beroepsmilitai ren zich hier achter stellen Zo hebben zij een positief aandeel ge had in de nieuwe groetregelinp Ook pleiten deze verenigingen al sinds Jaar en dag voor een „burgerlijke" regeling van werk- en rusttijden, allereerst natuurlijk uit welbegrepen eigenbelang, maar toch ook om de gang van zaken te normaliseren om een stuk verschil met de maat schappij op te heffen. De tijd is rijp om deze gedachten en ideeën vast te leggen in eigen tijdse reglementen en rechtsre iels., Door allerlei oorzaken op politiek gebied is deze vastlegging onvol doende voortvarend ter hand geno men. Het is te hopen dat één en ander nu snel z'n beslag krijgt en dat met name de commandanten zullen weten welke taken en be voegdheden zij hebben. Er moet een eind komen aan de heersende onze kerheid op verschillende terreinen want dat werkt demoraliserend. En daarmee zijn de strijdkrachten en alien die er deel van uitmaken beroepsmilitairen en dienstplichti gen allerminst gediend. ADVERTENTIE NS heeft 15 wandelroutes in de mooiste streken van ons land voor u uitgezocht. Nieuw voor 1973: wandeling in het Staatsnatuur- reservaat de Strabrechtse Heide (bij Heeze in Oost Brabant). voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15