LEIDSCH DAGBLAD Benzinepomp blijft zondag gesloten mijnders Halitran helpt met Nederland na olie-boycot Ook beperking openbare verlichting op komst Glaasje water bleek n smoes Mr.v.d.Stee minister landbouw I Ministers plotseling naar loon- overleg Bonn solidair IEIDSCH DAGBLAD Audicr™ Körortó I p- „4DERDAG I NOVEMBER 1973 OPGERICHT T MAART I860 No. 34160 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j den HAAG De huidige staats- 3 secretaris van financiën, mr. A. P. 9 J.M. van der Stee wordt de nieuwe J minister van landbouw en visserij. I Hij volgt mr. T. Brouwer op die per 1 vandaag om gezondheidsredenen I' aftreedt. I Van der Stee was reeds staatsse- J cretaris in het kabinet-Biesheuvel. 9 Daarvoor was hij enkele Jaren voor- 1 zibter van de KVP. I Zijn benoeming kwam onverwacht 9 omdat vrijwel algemeen werd aan- 3 genomen dat het KVP-tweede ka- merlid Van Amelsvoort de post op 1 landbouw zou krijgen. Deze politicus 1 uit de linkervleugel van de KVP had J de voorkeur van Den Uyl. I Zowel fractieleider Andriessen als I de KVP-partiJtop hadden bezwaren 1 tegen Van Amelsvoort omdat deze J niet bekend genoeg was voor de agrarische achterban. Amerikanen wantrouwen president WASHINGTON President Nixon heeft een nieuwe en felle discussie uitgelokt met zijn on begrijpelijke onthulling dat twee van de negen banden met op namen van gesprekken in het Witte Huis niet bestaan. Dit nieuws heeft een reactie van on geloof teweeg gebracht in Washington en er zijn tekenen dat zelfs conservatieve Republi keinse aanhangers van de pre sident zich hierover ongelukkig voelen. De twee bandjes hadden een duidelijk licht kunnen werpen op de rol van de president in het verdoezelen van de affaire Watergate, die met de inbraak in het Democratisch hoofdkwar tier begon. Zij bevatten ge sprekken van de president met zijn adviseur John Dean en de voormalige minister van Justitie Mitchell. Waarnemers zijn er van overtuigd dat de mensen die bijna twee weken geleden in woede ontstaken over het ont slag van de speciale aanklager in de zaak Watergate, Cox, nu nog resoluter zullen optreden en opnieuw het Congres zullen overstelpen met eisen om een gerichte actie tegen Nixon. Een agent van de geheime dienst, die toezicht heeft uitge oefend op het band-opname- systeem in het Witte Huis, he^ft van een medewerker van de persdienst een geheugenopfris- ser gekregen en verklaarde nu dat op een dag twee gesprekken op één band waren opgenomen. Eerder had hij verteld dat het systeem nooit gehaperd had. DEN HAAG In verband met de autoloze zondagen heeft Rijkswaterstaat toestemming gegeven om benzinestations langs rijkswegen gesloten te houden tijdens de uren (324 uur) waarop het rijverbod geldt. Tevens is toestemming verleend tot sluiting van wegrestaurants, die door middel van borden langs rijkswegen zijn aangeduid. Wellicht zullen zondag wel enkele De Nederlandse Vereniging voor drijf zijn. Omdat echter verwacht risatie van de mogelijkheden mag worden dat ook benzinestations weekend-recreatie, langs andere wegen en in de steden op zondag gesloten blijven wordt die- genen, die een ontheffing op het rij- negen tot" twaalf" uur open te hou- verbod hebben dringend aangeraden den voor ledereen, die inlichtingen i zaterdag te tanken, Tevens zijn bij Rijkswaterstaat maatregelen in voorbereiding om in verband met de gewenste beperking hngen1 tochten'per'boeren- De streek VVV „Overijsselse Heu velrug en Salland" heeft b.v. als on derdeel van speciale weekend-rege- huif- OPSLAG BENZINE verlichting te gaan beperken. Dit j.flr ,,pftraflni<!PPH laofcto troiHf niof oiioon Tro/vf (je auto- georgacuseera De Overijsselse VVV's hebben tal rijke twee-daagse arrangementen aangekondigd, eventueel met fiets- of huifkarrentochten. Bij VVV-kan toren kan men terecht voor een overzicht van alle aanbie dingen. Degenen die thuisblijven kunnen veelal in eigen omgeving afreageren Het opslaan van benzine in een particuliere woning of garage is op grond van de algemene politieveror dening verboden. Wie meer dan tien liter in huis heeft ls strafbaar, hoe wel in geval van brand de verzeke ringsmaatschappijen meestal wel uit- °P trimbanen en in enkele plaatsen betalen. Het gros van de polissen be- z«n de sportverenigingen actief ge 'orden en stellen kader beschikbaar. Maar veel Nederlanders zullen hopen op van de NOS bedrogen uit. geld ontbreken voor pro- Met postzakken vol werden op de kantoren van de Rijksver keersinspectie de aanvragen voor ontheifing van het zondagsrijver bod aangevoerd. In het midden de rijkshoofdinspecteur mr. L. J. de Jong. DEN HAAG Minister-president Den. Uyl en de ministers Duisenberg (Pinanicën) en Boersima (Sociale Zaken) zijn in het middaguur on verwacht naar het SER-gebouw ge gaan, waar werkgevers en vakbewe ging vergaderden over lonen en prij- Op dat moment was daar bekend geworden dat er grote meningsver schillen waren gerezen in het over leg over een centraal akkoord, dat al enige uren aan de gang was. De komst van de bewindslieden werd gezien als een uiterste poging van de regering om het bedrijfsle ven nog tot overeenstemming te la ten komen. Meer bewolking vat geen clausules over de opslag brandstoffen. Benzine hamsteren is niet alleen thuis blijven zitten. Als verboden en gevaarlijk maar boven- verhoogde activiteiten dien weinig zinvol. De brandstof is in op zondag komen een afgesloten en brandschone tank Zendtijd slechts een Jaar houdbaar. In een wat gramma's op de zondagmiddag, oudere of niet geheel schone tank of Jerrycan verliest de vloeistof al na zes maanden zijn bruikbaarheid. CHAUFFEURS De chauffeursbonden hebben gis teren een telegram naar Den Haag gezonden, waarin zij bezwaar maken tegen de extra dienstverlening die de chauffeurs moeten geven op de auto loze zondag. De bonden stellen zich op het standpunt, dait die chauffeurs niet de dupe hoeven te worden van de maatregelen die de regering heeft genomen in verband met de olieboy- De misschien wel wat onbeholpen wijze waarop Nederland in de begindagen van de oktoberoor- log van sympathie voor Israël heeft blijk gegeven, is voor de olielanden een welkome aanlei ding geweest om de kraan dicht te draaien. Aanleiding dus want het gaat er steeds minder op lijken dat het ook de oorzaak was. De steeds manifester wordende schaarste aan energiebronnen maakt het voor de olielanden alsmaar aantrekkelijker om voorlopig flink wat olie in de grond te houden. Veel van die landen hebben al enorme ka pitaalreserves en liepen door de waardevermindering van de dollar financieel toch al enige averij op. Nederland is als raf- finage-tussenstation een ideale klant om de verscherpte schaar- ste-politiek op bot te vieren. De regering droeg bij monde van Van der Stoel het alibi aan. Maar om het in modieus mar keting-! argon te zeggen: "doel groep" blijft voor de olielanden toch West-Europa als geheel. De komende autoloze zondag is een verrukkelijke kluif voor so ciologen en sociaal-psycho- gen. Nederland krijgt opeens een gedragspatroon opgelegd dat structureel verschilt van de laatste zondag mét auto's. Ve len hebben hun laatste mentale verzet op een ontheffingsfor mulier botgevierd, maar slechts zeer weinigen mogen een goed gunstig antwoord in de brie venbus verwachten. Er hangt over Nederland nu de sfeer van het grote avontuur. Sommige verschijnselen zouden kunnen wijzen op een Holland se variant van het "Britain can take it' van onze overburen aan de Noordzee. De versnellingsbak en de hoofdsteun wijken voor terugtraprem en het achterlicht (dat het ook nu wel niet zal doen!). Ouders kunnen hun kinderen eindelijk vertellen hoe zij zijn opgegroeid en die kinde ren kunnen eens proberen hoe dat aanvoelt, rolschaatsen op straat. Een aantal Nederlanders zal nu voor de rubriek 'doden in het weekeind-verkeer' behoed wor den. Maar wie precies, zal nie mand ooit weten. Maandagmor gen staat iedereen weer op, knorrig als op alle maandagen. En rap, de auto in. ACTIVITEITEN Natuurlijk heeft de autoloze zondag vrijwel onmiddellijk activiteiten ontketend by bedrijven en instellingen in de recreatieve- en horecasfeer. Overwegend droog weer met ei zonnige perioden. Tot matig of i afnemende wind uit zuidoost tot'; Minimumtemperaturen van 5 tot graad met plaatselijk nachtvorst. Maximumtemperaturen rond 11 gra den. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 NOVEMBER Zon op: 7.36 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 13.41 uur; onder: 23.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.22 en 19.42 uur, laagwater te 2.58 en 15.17 uur. BONN West-Duitsland zal op de vergadering van de EG - ministerraad die begin volgende week in Brussel wordt gehouden pleiten voor solida riteit van alle EG-landen tegen de olieboycot van de Arabische landen tegen Nederland. Welingelichte zegslieden in Bonn zeiden vandaag dat de Westduitse re gering op het standpunt staat dat het de Arabische landen duidelijk moet worden gemaakt dat de EG ook op het gebied van de olievoorziening een "gemeenschap" is, waaruit een enkel lid niet kan worden afgezon derd. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 15 nov. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen fn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Er is weliswaar nog geen officieel standpunt bepaald ten aanzien mogelijke reacties van de olielanden op een solidair optreden van de EG, maar er wordt wel op gespeculeerd dat de Arabische landen hun "harde houding" tegen Nederland zullen ver zachten wanneer in Brussel luidend standpunt zal worden bereikt. Overigens zijn volgens betrouwbare inlichtingen de inspanningen Nederland om de Arabische olielan den te bewegen tot opheffing of ver zachting van de olieboycot over te gaan zonder resultaat gebleven. De Nederlandse afgezant, mr. P. Renar- del de Lavalette, heeft in Koeweit, Bahrein en Aboe Dhabi geen toezeg gingen gekregen. De minister van oliezaken van Koe weit, Abdelrachman Atiki, heeft de afgezant te verstaan gegeven, dat de boycot zal voortduren. Hij zei dat er geen olie aan Nederland zal worden geleverd zolang Den Haag zijn "pro- Israëlische houding niet wijzigt. Helaas heeft Nederland er de voor keur aan gegeven, Israël te steunen tegen de Arabieren", zei hij. "Koeweit is in goede betrekkingen geïnteres seerd met die landen, die de Arabie ren praktische hulp geven die gericht is tegen Israël". Na Nederland staat ook Italië bloot aan het gevaar van een Arabische olieboycot. De regeringen van Ara bische olielanden onderzoeken of Italië tijdens de jongste oorlog steun Israël heeft verleend. Veehouder f. 6000 armer KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een geraffineerde afleidingsma noeuvre van drie vrouwen heeft vee houder Vis van de Lagewaard gis termiddag ruim zesduizend gulden gekoot. Terwijl Via en zijn vrouw *n houten schuur aan het opknappen waren stapten de vrouwen het erf op en vroegen wat te drinken. Met een slok water waren ze al tevreden. 'Toen ik ze echter water had ge geven", vertelde mevrouw Vis van morgen met tranen in haar ogen, "begonnen ze over melk en brood te zeuren. Dat heb ik ze niet gegeven. Maar inmiddels was er, zonder dat ik daar iets van had gemerkt, een vierde vrouw om het huis gelopen en via een middendeur de boerderij binnengegaan". Kennelijk wist die vrouw waar ze moest zoeken want ze stevende re gelrecht naar de slaapkamer waar de veehouder het geld, bestemd voor het betalen van een hoeveelheid r, had opgeborgen. "Zelden hebben we geld in huis", aldus mevrouw Vis. "Maar als Je wat koopt moet er direct worden be taald". Een kwartier later ontdekte de vrouw, dat er iets niet in de haak was. "De slaapkamerdeur, die altijd open staat, was dicht en zat op slot. De politie heeft een onderzoek inge steld maar dat heeft voorlopig tot niets geleid". De diefstal was "goed" voorbereid want op het landelijke weggetje stond een grote donkere auto gereed waarin de vrouwen na him daad met grote snelheid verdwenen. In Burgerveen gebeurde enkele we ken geleden precies hetzelfde. Drie vrouwen bestalen op gelijke wijze een alleenstaande vrouw. Ze gingen er met enkele honderden guldens van door. GEOPEND TOT 21.00 UUR, ET GARANTI E BE Alleen Krommenie maakt Novilon. Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon std&t Novilon. 26 PAGINA'S Een onderonsje van minister-pre sident Den Uyl en zijn economi sche rechterhand Lubbers gisteren in de Tweede Kamer. Zy hebben er geen halszaak van gemaakt: de autoloze zondag gaat pas om drie uur 's nachts in, zodat iedereen behoeven kan nachtbraken. Overigens, het ziet er naar uit, dat die boycot van Saoedi Arabië helemaal geen boycot was, maar slechts een waarschuwing. PAGINA 7 De VARA zal wat meer actualiteit in Waaldrecht stoppen. PAGINA 5 Mevrouw Meir is In Israël vreest i Amerika onder worden gezet. In het unieke Londense warenhuis Biba komen meer kijkers dan kopers. PAGINA 13 w België won met 20 van Noorwe gen en beweert nu, dat het die nul ook in Amsterdam zal kunnen handhaven. PAGINA 15 blijf fit, de hele winter door... met natuurlijke vitaminen A+D HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING L,ssa MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Éigen parkeerterrein.' LEIDEN (4000 m') Lange Gracht staan de City-Ring). Tel. 01710-21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1