{Ingeland wil samenwerken net Europa en Amerika NIEUW HANOI OFFENSIEF OP KOMST Moskou onderdrukt de mtwikkelingslanden Streven naar snel akkoord in M.-Oosten De Watergate-affaire Nieuwe ULSTER WIL DE GRENS AFGRENDELEN stappen bandjes te krijgen om ertogin ijgt geen itnodiging UITSTOTING NA KRITIEK Prijs Nierstichting voor profVan Rood Drugvangst in Antwerpen Kerstmenu van onze lezers fSDAG 31 OKTOBER 1973 BUITENLAND En waf doef men nu 's zondags Juist De krant lezen. Zorg dus dat ook uw advertentie in de krant staat JDEN (AFP, DPA) De Britse Koningin Elizabeth gisteren in haar troonrede de nadruk gelegd op de jpese eenwording maar ook op de betekenis van de be tingen met de Verenigde Staten. ter opening l het parlement ving deelden, versterking van de wetge- indecente advertenties rdere ontwikkeling van de Eu- heidsuitgaven zonder de economische expansie in gevaar te brengen, een beter woningbouwprogrameen wets ontwerp tot opheffing van discrimi natie op grond van geslacht by werkgelegenheid en opleiding tenein- Gemeenschap, in overeen- aing met de besluiten van d* af er ent ie van oktober 1972 in Dit betreft met name: de vor- fonds voor regionale te vergroten en wijziging van de wet op de huurkoop teneinde de consu ment beter beschermen. bespoediging van de totstand- van de economische en mo- unle en versterking van de ïwerking tussen de leden-lan- op het gebied van de buiten- politiek. egering zal de NAVO blijven zal zich beijveren voor relslagen van de Europese vei- dsconferentle en de onderhan- om te komen tot verminde- de troepen in Europa. Lon- tal in de V.N. werken voor con- op de bewapening en zal voort onventle inzake het verbieden biologische wapens ratificeren. BELFAST (Reuter, UPI) De Zuid-Afrika werd gezegd dat Noordierse paramilitaire Ulster De- •Brittannië voorstander blijft tence Association (UDA) wil slui- ,3t beginsel van een vreedzame ^ing van de grens tussen Ulster en ie in dat land. Het zal ook de de Ierse Republiek om te voorkomen Europeanen in Rho- dat n°S meer IRA-leden Ulster bin- en een regeling tot nen komen. Een woordvoerder van voor hun verschil- de 50.000 leden tellende organisatie een rechtvaardige ^ei gisteravond in Londonderry dat urzamë oplossing. Over IJsland „duizenden" UDA-leden langs de gezegd dat de Britse regering 6rens zullen gaan patrouilleren en alle vrachtauto's met ingang van woensdagnacht terug zullen zenden (ghfl naar de Ierse Republiek. Hij waar- innenlands gebied werden aan- schuwde het Britse leger strenger op idigd: te treden tegen IRA-aanhangers die ring van de wet op de vennoot- uit de republiek komen. De UDA zal pen, een groenboek tot grotere met haar actie doorgaan totdat het eming van de werknemers aan leger de grens volkomen afgegren- idernemingen, een belastingher- deld heeft, ing ten gunste van de minst be- WASHINGTON (UPI, Reuter) enkele vrienden De senaatscommissie voor het Wa- tergate-afluisterschandaal heeft daag besloten opnieuw naar rechter te gaan om, met steun van Kleindienst ten aanzien van de maatschappij I.T.T. (International Telephone and Telegraph Coorpora- tion) heeft gesproken. "Het is dui- het Congres, toegang te krijgen tot delijk dat ik daamee Kleindiensts De Turkse president Fahri Koruturk heeft gisteren, in aanwezigheid van vertegenwoordigers van tachtig landen, de nieuwe brug over de Bosporus geopend. Deze brug, die ruim een kilometer lang is en ruim 33 meter breed, verbindt het Europese met het Aziatische deel van Turkije en daarmee dus ook deze beide werelddelen. De hangbrug is de langste van Europa en op drie na de langste ter ivereld. Er zijn zes rijbanen en twee voetpaden. De bouw heeft bijna vier jaar geduurd. De verlichting is van Philips Eindhoven. Over anderhalve maand is de afbouw voltooid. De brug hangt 64 meter boven het water van de Bosporus, die tot nu toe slechts per veerboot overge stoken kon worden. De constructie is het resultaat van Brits-Duitse samenwerking. De torens aan weerszijden zijn elk 165 meter hoog. )NDEN (AFP) De hertogin- luwe van Windsor is niet uitgeno- ~I voor het huwelyk van Prinses ie van Engeland met kapitein k Phillips, zo heeft Buckingham ce in Londen gisteren bekendge- kt. Hoewel het niet met zoveel rden werd gezegd, neemt men in de weduwe van de harentwil afgetreden Koning Ed- VIII om leeftijds- en gezond- Isredenen toch niet naar Londen hebben kunnen komen. hertogin van Windsor heeft voorts nu wel in Twintig doden Twintig personen werden in Perzië gedood en 15 erns tig gewond toen de vrachtwagen waarin zij reden van de weg raakte en na een val van 500 meter in een ravijn terSchtkwam, aldus is hier dinsdag bekendgemaakt. Het ongeluk speelde zich af bij Masj id Soleiman, in het zuidwesten van Iran. In verwachting Koningin Alia van Jordanië, vrouw van Koning Hoes sein, verwacht in mei van het volgend jaar haar eerste kind, zo heeft het hof in Amman gisteren bekendge maakt. Hoessein en Alia trouwden op 24 december van het vorig Jaar, vlak nadat de koning zich had laten scheiden van zijn Engelse vrouw, prinses Moena (Toni Gardiner) i ban- nota verwerpt een recente Noordviet- WASHINGTON (AFP) Het de Staten in Zuidoost-Azië Amerikaanse ministerie van Buiten- den gelegd. namese beschuldiging als zouden de t i- landse Zaken heeft gisteren de tekst McCloskey zei dat volgens in Was- Verenigde Staten een militaire advi- «-«OSlippig gepubliceerd van een nota die in Pa- hington ontvangen inlichtingen seur aan Saigon hebben toegevoegd Zuid-Vietnam be- in strijd met de akkoorden van leger van 170.000 Parijs. president Nixons geheime, op band opgenomen gesprekken over de Wa tergate-affaire. Voorzitter Sam Er- vin zei na een besloten vergadering, van anderhalf uur dat de commissie wettelijke maatregelen zal voorstel len die federale rechtbanken in Washington zouden toestaan, dag vaardingen van de president dwin gend voor te schrijven. Ervin zei dat de maatregelen van daag in de vorm van een wetsont werp zullen worden ingediend "en binnen twee dagen aangenomen zouden kunnen worden". De senaats commissie voor Watergate dagvaard de Nixon in Juli om vijf bandjes met gesprekken van Nixon met zijn ont slagen Juridische adviseur John Dean over de afluisterzaak in handen te krijgen. Rechter Sirica verklaarde zich op 17 oktober niet terzake be voegd en zei dat die Jurisdictie al leen verkregen kon worden via wet geving vanuit het Congres. Sirica vergaderde gisteren met advocaten van Nixon en ex-officier van Justitie Archibald Cox, over 't vaststellen van richtlijnen voor de ontvangst van negen presidentiële bandopnamen die Nixon aan Sirica wil afstaan. De president verraste vorige week de openbare mening met de bekendmaking dat hij een lastgeving van Sirica zou opvolgen en negen tapes zou overdragen, zo dat deze kan vaststellen of bepaalde stukken relevant zijn voor het Water- gate-onderzoek. Daarna zou Sirica moeten besluiten of relevante stuk ken overgedragen moeten worden, aan de grand Jury die de affaire onderzoekt. Belastingpardon De Italiaanse re gering heeft gisteren amnestie afge kondigd voor alle burgers die zich keer Vluchtig hebben schuldiggemaakt aan belas- 1972 op de be- tingdelicten. Voorts heeft ze een plan enis van de hertog. Een andere ontvouwd voor het innen van drie en weging van Buckingham Palace een half miljoen openstaande vorde ringen. Volgens minister van Finan ciën Colombo wordt hiermee een be lastinghervorming ingevoerd die af rekent met het verouderde, veelvul dig ontdoken stelsen. Per 1 Januari van het volgend Jaar zullen de belas tingen in Italië voor het eerst recht streeks op het loon worden ingehou den. zijn geweest het feit dat de her van Windsor vóór ze met Ed- trouwde, tweemaal gescheiden Zo blijkt de graaf van Hare- d, volle neef van Koningin Eli- :th, ook niet voor de bruiloft van ïovember uitgenodigd te zijn. Ook gescheiden en hertrouwde tegen de aanvoer van grote hoeveel heden wapens in- en vervoer van Noordvietnamese troepen naar Zuid- Vietnam sinds het vredesverdrag van 28 januari. De woordvoerder van het departe ment, McCloskey, zei ter toelichting dat de versterking van het Noord vietnamese militaire potentieel in Zuid-Vietnam „vergelijkbaar is met die welke voorafging aan het Noord vietnamese offensief in de lente van 1972". Hij zei dat de Amerikaanse rege ring de mogelijkheid van een nieuw Noordvietnamees offensief „ernstig opneemt". Wat zij er eventueel tegen zou doen liet hij i Amerikaanse militaire initiatieven van de Verenig- De ex-officier van justitie in de Wa tergate-zaak Archibald Cox heeft er kend dat hij met twee senatoren en MOSKOU (UPI) De Ameri kaanse delegatie op de „Wereldcon ferentie kou heeft gisteren een van haar me devoorzitters uitgestoten omdat hij kritiek op de Sowjet-Unie had geuit, het midden. Het De delegatie besloot met 67 tegen 31 heeft ^nieuwe stemmen bij 2 onthoudingen de ;-katholieke priester LEIDEN Prof. dr. J. J. van Rood, hoogleraar in de immunohae- 'wêdestaohten" to rnatologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden, heeft gistermiddag de prijs van de Nierstichting ter waarde van f 5000 ontvangen voor zijn verdien sten op het gebied van de behande ling van patiënten met blijvende Paul nieruitval- Dit gebeurde Mayer uit te sluiten omdat hy de 2" Sowjetrussische regering maandag P had beschuldigd van het voeren van een campagne tegen dissidente intel lectuelen. „De communisten in de de legatie spanden samen en stootten hem uit", zei een delegatielid. OKIO (AP) China heeft giste- dan vijf miljard roebel, de Sowjetrussische hulpverlening Door leningen en projecten heeft het land ervoor gezorgd dat het veel in vloed heeft op de voornaamste eco- che expansie en buiten de ont- nomische departementen (ANP) De opspo- Antwerpse politie an drie Perzen zes heid van het eerste lustrum Nierstichting Nederland en de Ver eniging tot steun aan de Nierstich ting. Prof. Van Rood, die voorzitter is van de Stichting Eurotransplant, ontving de prijs op eigen verzoek in de vorm van het boekwerk „Opera omnia anatom et chirugica" van An dreas Vesalun, één van de eerste pio niers op het terrein van de genees kunde. De prijs, die vergezeld gaat van een oorkonde, is ingesteld ter gele genheid van het eerste lustrum van de stichting. Prof. Van Rood kreeg de onderscheiding voor zijn onder- kelingslanden uit. Een en ander i end gemaakt door het officile nese persbureau Hsinhoea. De lek op die Sowjet-Umile was ge- reven in een lang commentaar, landen, aldus de correspondent. In- derd in een plaats waar ze ondeug- diase ondernemingen die met behulp Hsinhoea. "Zij maken gebruik t de Sowjet-Unie zijn opgezet i correspondent van Hsinhoea den thans 80 procent e-dmdiustmüe, 60 procent identiteit niet bekend is ge- ikt. In het commentaar stond, trische uitrusting, 35 procent de Sowjet-Unie nu aan meer dan olie-industrie, 38 procent ontwikkelingslanden economische taaiindustrie geeft met leningen van meer de afhankelijkheid van de ontvangen de machi- de landen zowel op militair als eco- n de elek- nomisch gebied, zij oefenen druk de uit, vragen gunsten en voeren sub- ie" versieve en saboterende activiteiten procent van de Uit". BRUSSEL ringsdienst heeft in de auto i handen bilkken met zeer zuivere drugs ge- zoekingen naar en publikaties i vonden waarvan de handelswaarde kenmerken in de witte bloedcellen en in de kleinhandel wordt geschat op het belang van de bepaling van deze ruim 400.000 gulden. De drie Perzen kenmerken voor de resultaten van zijn ingesloten. Al enkele dagen hield orgaantransplantaties, de politie het drietal (van wie een Hij nam in 1967 het initiatief tot vrouw) in de gaten. Ze wist dat de de oprichting van de Stichting drie (van wie de namen niet bekend Eurotransport, gevestigd in het Aca- gemaakt zijn) klandestien in Ant- demisch Ziekenhuis in Leiden. werpen verbleven. In de nacht van een computer heeft deze instelling de wordt aangemeld kan via de o maandag op dinsdag deed de politie bloedgroepen en weefselkenmerken puter binnen ten hoogste een kv een inval in de woning. Daar werd opgeslagen van alle patiënten in de tier worden vastgesteld welke niets gevonden. Toen men ook de aangesloten landen (Nederland, deze patiënten op grond van o auto onderzocht, waarmee de Perzen West-Duitsland, België, Zwitserland eenkomstige weefselkenmerken in België waren aangekomen, kwa- en Oostenrijk), die voor transplants- de aangeboden nier het eerst in a men de drugs tevoorschijn. tie in aanmerking komen. Wanneer merking komt. Prof. dr. J. J. van Rood by Eurotransport vertrouwen heb beschaamd", zei Cox op een hoorzitting van de Senaat over zijn ontslag als bijzonder offi cier van Justitie voor Watergate. "Het was een onzorgvuldigheid, die niet goed te praten valt, maar opzet v/as er niet bij". Cox zei dat hij over de zaak had gepraat zonder eraan te denken dat zijn opmerkingen zouden kunnen uitlekken. De senatoren in kwestie, identificeerde hij als de democraten Hart (Michigan) en Kennedy (Mas sachusetts). "Er zijn ogenblikken ge weest dat ik loëlippiger was tegen over vrienden dan in mijn bedoeling lag. Daar voel ik mij vandaag alles behalve lekker om", aldus Cox. LEIDEN Het samenstellen van een goed maar toch ook niet overdadig kerstdiner stelt je soms voor problemen. Het valt niet mee om ieder jaar weer iets origineels te vinden. Als je daar na het raadplegen van een legertje kookboeken toch uitgekomen bent, is er geen groter compli ment dan het verzoek van een van de gasten dit of dat recept mee naar huis te mogen ne men. Maar waarom alleen die ene gast, misschien zitten er wel veel meer aspirant-gast vrouwen om een origineel me nuutje te springen. We willen onze lezeressen en lezers daar om vragen een gezellig kerst- dineetje samen te stellen en naar ons op te sturen. Een jury bestaande uit kolonel b.d. Th. J. Wessels, oud-comman dant van de militaire koks- school in Leiden, raadslid en erkend lekkerbek, restaurant eigenaar J. Opgenhaeffen en redactrice Henriëtte v. d. Hoe ven zullen dan uitzoeken welke menuutjes half december een plaatsje op een Blik-pagina krijgen. Voor de samenstelster of -stel ler van het meest aantrekke lijke menu stellen we de in grediënten van het menu op basis van vier personen be schikbaar. Het menu mag maximaal bestaan uit vijf gangen. Alle ingrediënten moeten in de su permarkt of delicatessenzaak te koop zijn. Er moet worden uitgegaan van een diner voor vier personen en het mag on geveer 25,per persoon kos ten. De inzendingen per brief met op de enveloppe "kerstmenu" moet binnen zijn voor 30 november Het adres: Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Pensioen De Zweedse ambassadeur in Moskou en voormalig bemiddelaar van de Verenigde Naties voor het Midden Oosten, dr. Gunnar Jar ring, Is gisteren met pensioen ge gaan. Dr. Jarring verklaarde ten overstaan van het Zweedse persbu reau dat hij beschikbaar zou blijven voor taken die secretaris-generaal Waldhelm van de Verenigde Naties hem in het Midden-Oosten zou wil len opdragen. ERUZALEM, CAIRO, WASHING- (DPA, Reuter) Uit de grote lomatteke activiteit die de komen- verwacht wordt, kan men cluderen dat de betrokken par- streven naar een oplossing op te termyn van het conflict in het iden-Oosten. Zo gaat premier da Meir van Israël naar Wash- aar zy morgen met pre- int Nixon en de Amerikaanse lister van Buitenlandse Zaken, ary Kissinger, overleg zal plegen. >daag zou Nixon confereren met speciale afgezant van president lat van Egypte, Ismail Fami, die trvóór van gedachten zal wisselen Waarnemers in Jeruzalem zyn van mening dat het bezoek van premier Metr aan Washington mede veroor zaakt is door de steeds groter wor dende kritiek van de Israëlische be volking op de druk van Amerika op Israël. Israël heeft onder meer op aandringen van de VB. eerder moe ten instemmen met een bestand dan het Israëlische opperbevel lief was. Men acht het in Jeruzalem voorts niet uitgesloten dat de algemene ver kiezingen in Israël die al uitgesteld zijn, nog eens naar een latere datum verschoven zullen worden. Israëls minister van Defensie, Mos je Dajam, liet gisteren in het Israë lische parlement weten dat Israël en Egypte het eens zyn geworden over de uitwisseling van gewonde krijgs gevangenen. Alle gewonde Israëliërs in Egypte, aldus Dajan, zullen on- middeliyk worden uitgewisseld tegen de gewonde Egyptenaren in Israël. De Egyptische regering liet gisteren weten dat een lyst met namen van Israëlische krygsgevamgenen onder weg naar Israël is en dat zij bereid inbegrepen, direct uit te wisselen te gen Egyptische krygsgevangenen, maar dan alleen als de Israëlische troepen zich terugtrekken achter de bestandsgrenzen zoals die op 22 ok tober bestonden. Hulp van Pretoria De Zuidafrikaanse regering heeft een „bepaald aantal" Mirages-III met piloten naar het Midden-Oosten gezonden om aan de zyde van Israël aan de stryd tegen de Arabische lan den deel te nemen. Dit berichtte vanochtend het Londense blad „Daily Telegraph". Een van de toe stellen zou boven de Sinaï zyn neer geschoten. Het blad wyst in dit ver band naar een recente verklaring van president Sadat van Egypte dat alleen gevangenen die de Israëlische nationaliteit bezitten als „krygsge vangenen" zullen worden beschouwd. Zuid-Afrika bezit volgens de Daily Telegraph 32 Mirages. De toestellen ter ondersteuning van Israël zouden langs de kust van West-Afrika naar Guinee-Bissau zyn gevlogen, van waar zy via de Azoren langs de Ame rikaanse luchtbrug naar Israël zou den zyn Afgetreden Israëls minister van Justitie Jakob SJapiro is gisteren afgetreden als ge volg van zyn ruzie met minister van Defensie, Mosje Dajan, op wie hy kritiek had geuit in verband met de Jongste oorlog in het Midden-Oosten. Sjapiro had Dajan verweten dat hy het land niet had voorbereid op de aanval van Egypte en Syrië. Pre mier Melr trok party voor Dajan en een ruzie binnen kabinet en regeren de Arbeidersparty was het gevolg. Een opvolger voor SJapiro is niet be noemd. Volgens persberichten zal me vrouw Meir Justitie ad interim be heren tot aan de op 31 december te houden, in verband met de oorlog uitgestelde algemene verkiezingen. Meningsverschil Een in de afgelopen 48 uur ge voerde levendige discussie aan de top van de Palestijnse guerrilla-beweging over de plannen voor een Palestynse staat en verschillende voorstellen voor een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten heeft niet tot overeenstemming geleid. Dit is gis teren vernomen uit leidende kringen van de Palestynse beweging. Het bestuur van de Palestynse be vrijdingsorganisatie, de overkoepelen de organisatie, opperbevelhebber Jas- sir Arafat en een reeks vooraan staande Palest y nen confereerden ln Beiroet over de toekomstige houding. In kringen ran de bevrijdingsorgani satie werd gisteren gezegd dat men moeilyk tevreden kan zyn met een politieke oplossing in de zin van de resolutie 242 van november 1967 van de Veiligheidsraad. Voorts zou een Palestynse staat die slechts zou zyn gevestigd op het door Israël bezette Jordaanse deel van de Jordaan en de strook van Gaza tot een nieuwe split sing tussen de Paleetynen en de Ara bieren leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9