MIDDENSTAND RIJNSBURG WIL SNEL a WINKEL CENTRUM Klaas Huisbos (69) observeert weidevogels in Lisser polder Oegstgeestse geeft voor de 50ste maal 'zeldzaam' bloed Celstraf voor koopman Boeiend boek van bank directeur PAGINA 4 STREEK 1 WOENSDAG 31 OKTOBER 197^. LEIDEN In de bloedbank ?an het Academisch Ziekenhuis In Leiden heeft mevrouw J. Ko- renhof-Lit uit Oegstgeest van ochtend voor de vijftigste maal bloed gegeven. Mevrouw Korenhof is geen „normale" donor, omdat uit haar bloed anti-stoffen worden ge haald die gebruikt kunnen wor den voor nier- en/of beenmerg transplantaties. Het bloed dat daarvoor geschikt is kan alleen afkomstig zyn van vrouwen die zwanger zijn geweest en dan nog komt het slechts by tien tot twin tig procent van deze vrouwen voor dat ze bruikbare anti-stof fen maken. By de bloedafname wordt de donor aan een infuus gelegd, waarna het bloedplasma wordt afgezogen. De donor krygt de bloedcellen terug terwyi de afge scheiden anti-stoffen worden ge zuiverd en opgeslagen. Omdat de donor de anti-stoffen niet nodig heeft, is het mogeiyk eens in het halfjaar bloed af te tappen. By een „normale" donor is dit uit gesloten, omdat er dan bloedar moede zou optreden. Volgens prof. dx J. J. van Rood, die zich met weefselonderzoek be zighoudt en mede de aanstoot heeft gegeven tot de oprichting van de Stichting Eurotransport, is het nog niet gelukt voor alle weefselgroepen sera (bloedvloei- stof) te krygen. Er zijn in totaal dertig weefselgroepen bekend en daarvoor zyn tenminste 120 anti stoffen oftewel 120 vrouwen no dig. Op het ogenblik wordt voor zeldzame weefselgroepen ook in internationaal verband gepro beerd de nodige donors aan te trekken. In het Academisch Ziekenhuis wordt Jaariyks (in totaal) by 6000 vrouwen nagegaan of zy over bruikbare anti-stoffen beschik ken. Wat prof. Van Rood betreft zou dit aantal zich nog aanmer- kelyk mogen uitbreiden. „We zou den de medewerking van vrouwen die zich spontaan aanmelden by- zonder op prijs stellen". Schönau binnen twee weken dicht WENEN Het Joodse doorgangs kamp Schönau wordt binnen twee weken gesloten en vervangen door „wachtkamer-faciliteiten" in Trais- kirchen by Wenen, zo heeft een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. In Traiskirchen, dat 20 km van Wenen ligt, is een vluchtelingenkamp dat zal worden aangepast. Het is de bedoeling dat de emigranten er maar een paar uur blyven. DEN HAAG/ALPHEN Een 46- jarige koopman uit Alphen had in Bodegraven een café bezocht, waar het nogal uit de hand was gelopen. Dat wil zeggen, hy had zeven ci troentjes met of zonder suiker pilus een glas bier gedronken en ging toen op weg naar huis. Maar al spoedig liep het fout en de koopman zette zyn auto aan de kant. Maar inmid dels was de politie gewaarschuwd, die veel moeite had om de man, die in slaap was gevallen, wakker te kry- gen. Voor het besturen van een auto, ter-™ wyl hy onder invloed van drank ver- zj keerde, moest hy zich voor rechtbank verantwoorden, niet de eerste keer was. De officier' eiste daarom drie weken gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs** gedurende negen maanden, zes maanden voorwaardelyk. De rechtbank heeft uitspraak gedaan il en verdachte veroordeeld tot twee e weken gevangenisstraf en voorwaar delyk negen maanden intrekken val het rybewys met een proeftyd vai 2 jaar. Boomkweker twee weken de cel in DEN HAAG/BOSKOOP Aan stekers en sigaretten behoorden tot de buit, die een 24-jarige boomkwe ker uit Boskoop had gemaakt tijdens een inbraak in een benzinestation. In totaal zou verdachte acht in braken hebben gepleegd, volgens zyn mededeling aan de Haagse rechtbank, omdat hij te weinig verdiende, het geen door de officier werd gecorri geerd inteveel uitgeven. De officier eiste twee weken gevan genisstraf waarvan een week voor waardelijk met proeftijd van 2 Jaar. De rechtbank heeft dienovereenkom stig veroordeeld. Niet bewezen DEN HAAG/ALPHEN Volgens een 40-jarige elektromonteur uit Alphen, zou een fietster op de Wil- helminalaan tegen de door hem be stuurde bestelauto zyn gewaaid, maar getuigen verklaarden", dat de monteur zo slingerend reed, dat hy de fietster aanreed, waardoor het meisje acht meter werd meegesleurd en o.a. een hersenschudding bekwam. Voor het onder invloed van drank een auto besturen, had de monteur zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, waar de officier con stateerde, dat verdachte volgens de informaties nogal vaak sterke drank gebruikt, hetgeen gevaren op de weg geeft, zodat de eis luidde twee weken gevangenisstraf en negen maanden intrekking van het rybewys. De rechtbank heeft niet bewezen geacht dat verdachte onder invloed van drank verkeerde en hem daar van vrygesproken, doch terzake de aanryding veroordeeld tot f 150,— boete. Kamer zit er warmpjes bij DEN HAAG Op het Bin nenhof zit men er voorlopig warmpjes bij. Gisterochtend enkele uren voordat minister Lubbers zyn 'veiligheidsmaat regelen" in verband met de olie boycot bekend maakte brach ten twee grote tankauto's nog even snel zo'n negentigduizend liter stookolie voor de verwar ming van het regeringscen trum. Die waren maandag toen de eerste berichten over 'n even tuele schaarstesituatie bekend werden haastig besteld. Op het Binnenhof komt men zo met drie vergaderingen per week, de truien aan en de gor dijnen goed dicht wel de olielo- ze winter door. RIJNSBURG ,,De positie van de Rijnsburgse midden stand is niet slecht, maar het is een kwestie van vooruit zien". Dat zegt middenstander G. van Egmond over zijn streven snel te komen tot een eigen winkelcentrum in Rij nsburg. De Rijnsburgse middenstand wil een winkelcen trum voor Rijnsburg, om de koper aan de eigen woonplaats te binden. In Leiderdorp heeft het Bijenkorf concern grootse plannen. Het wil daar, naar het zeggen van de mid denstandsvoorzitter een gigantische superstore neerzetten met zo'n 22.000 vierkante meter verkoopoppervlakte en ruim vijfduizend vierkante meter parkeerruimte. „Je kunt het zo gek niet prakkizeren of het komt erin. Wij moeten pro beren vooraan te staan en voordat ze in Leiderdorp gaan bouwen ook een winkelcentrum hebben dat elke week iets biedt dat de mensen aan zo'n centrum bindt". „Natuurlijk, ieder dorp heeft af vloei naar buiten. Gisteren was er nog een mevrouw bij mij in de win kel die was voor een aankoop naar Leiden gegaan. Ze was daar echter niet geslaagd en daarom was ze eens in het winkelcentrum Leidschenhage gaan kijken. In één uur tijd was ze daar al zes Rijnsburgers tegen geko men. En nu is het Leidschenhage, straks Leiderdorp en misschien ook Hoog Catharijnen in Utrecht. Mo menteel kunnen we als Rijnsburgse middenstand niet iedere week iets bieden dat de mensen aan Rijnsburg bindt. Maar daar willen we wel naar toe". „De middenstand in Leiderdorp gaat eraan. Dat kan niet missen. Ook voor Leiden zal het nog een probleem gaan vormen. Daar is de par- G. van Egmondvoorzitter van de chr. middenstandsvereniging "Belang en Beginsel" bij de rech te lijn, die het winkelcentrum door Rijnsburgs hart gaat trekken. keerruimte het probleem. Ze zullen den, want één op de drie gezinnen „De plannen van Bijenkorf-beheer het in Leiden met moeite vasthou- heeft een auto". in Leiderdorp schoppen heel wat plannen in het honderd. Ik denk aan Alphen". „De plannen in Leiderdorp zouden getorpedeerd moeten worden, maar de koopovereenkomsten zijn al min of meer gesloten. Het is de Leider- dorpse wethouder Drent die daar de zaak aan de gang heeft gebracht. Alleen de Leiderdorpse raad zal 'iet nog goed moeten keuren en dan is het gebeurd". „We moeten in Rijnsburg daarom snel een eigen winkelcentrum heb ben. Als Je het niet doet, dan blijf je nergens. Doe Je het wel, dan is het wel een enorm stuk verantwoording dat Je op Je neemt. We hebben als middenstand in Rijnsburg ge probeerd de aandacht te trekken van de gemeenteraad, omdat binnenkort de gemeentebegroting aan de orde komt". Wat de eerste aanhef moet gaan worden tot het winkelcentrum in Rijnsburg is een rijtje winkels aan de Anjelierenstraat, tegenover de al bestaande winkelbebouwing. Dat plan is al door de Rijnsburgse ge meenteraad goedgekeurd. Echter het wachten is nog op de goedkeuring van G.S. Daarna moet het plan ook nog op de diverse ministeries worden bekeken. Middenstandsvoorzitter Van Egmond wil echter dat er spoed wordt betracht, in het belang van de plaatselijke middenstand". „Het Oegstgeester winkelcentrum Langevoort wordt uitgebreid. Ook daar verwacht de Rijnsburgse mid denstand een grotere toeloop naar toe. „We willen houden wat we heb ben. We hebben eens geprobeerd om te benaderen hoe hoog het merkbv re bedrag is van dat door Rjjnj, burgers buiten de gemeentegrenzen wordt verkocht. Dat is heel Concrete cijfers wil Van echter niet noemen. „Ook de and carry-bedrijven hebben brokken gegeven. De winkels hebben daar geen mee. Als ik van die slag klanten t hankelijk was, zag het er slecht i Vanaf de Anjelierenstraat wil Rijnsburgse middenstand via Kerkstraat en de Tramstraat winkelcentrum gerealiseerd zie^ dat dan eindigt in het Remiseflat Uiteraard vormen de beide zijdes van de Vliet ook een onderdeel het voor de middenstand ideale t keicentrum. ,Als het winkelcentrum seerd is kunnen we vai van Frederiksoord ook veel verwachten. Momenteel gaan vrijwel allemaal naar Langevoortj Het is nu eenmaal één van de eersti eisen dat je de mensen kunt biedel waar ze om vragen. Daar moeten wlje] als middenstanders aan voldoen". „Alle gemeenten in de regio staj voor het dilemma: wat moeten i nu doen. Je kunt dan natuurlijk plannen in de ijskast stoppen zien wat ervan komt, maar dat is d weg van de minste weerstand, plan dat al door de Rijnsburgse i is goedgekeurd zal vermoedelijk biu« nen drie jaar worden gerealiseerl Maar wij zeggen: het moet binnen een half jaar. Misschien bekijk ij het wel erg eenzijdig, maar ik zq het nu eenmaal zo". LEIDERDORP/LISSE Klaas Hulsbos (69) heeft de aandacht op zich gevestigd met zijn zeer lezenswaardige boek ,,In de polder. Het is een verhaal over het vo gelleven in het Zuidhollandse polderland. Hulsbos heeft het boek niet allèèn geschreven, hij heeft er ook de foto's voor gemaakt. De auteur is geen schrijver van professie en ook geen beroepsfotograaf. Hij is bijna vijftig jaar werk zaam geweest in het bankwezen. In Lisse, in Leiden en in Heemstede. Bij de Twentse Bank en later, na de fusie, bij de Algemene Bank Nederland. Het laatst was hij directeur van de A.B.N. in Heemstede. Toch is deze Lisser van ge boorte in Leiderdorp blijven wonen. Hij zit daar dicht bij het polderland. Wel heeft hij moeten constateren, dat er in de polders rond Lisse meer weidevogels voorkomen dan in die in de omgeving van Leiderdorp. Op de vraag „Waar om?" kan hij geen zinnig antwoord geven. In zijn woning aan de Resedastraat heeft hij uitvoerig verteld over zijn liefhebberijen en zelfgemaakte fo to's laten zien. Foto's, die hij eerst kon maken na uren en dagen van observeren. Men ziet Hulsbos zijn negenenzestig Jaren niet aan. Zijn vrouw daar over: "We zijn steeds bezig en gaan veel de natuur in. Dat houdt Ie Jong. Er gaat geen dag voorbij, waarop we niet weten wat we moteen doen. Tijd om te gaan zitten piekeren, on der meer over de oude dag, hebben we gelukkig niet". Door de polders Als Jongen al zwierf Hulsbos vaak door de Lissese polders en door net duingebied tussen Noordwijk en De Zilk. De natuur en alles wat daarin leeft en groeit boeide hem. Voor de tweede wereldoorlog verschenen reeds publicaties over het leven in de natuur van zijn hand in verschil- Door Cees Combee Foto's Klaas Hulsbos lende bladen, zoals "De Wandelaar" en "Weer en Wind". In de oorlog, bleef hy op publicistisch gebied be grijpelijk werkeloos en daarna ver schenen de meeste bladen, vaarvan hij medewerker was niet meer. Wel kwamen er publicaties met toto's van Hulsbos in Amerikaanse natuur historische bladen. Hulsbos bescheiden: "In de oorlog kwam bij mij de gedachte op een boek te gaan schrijven. Over de m- nen. Het lukte niet al te best, omdat het moeilijk te combineren was met mijn drukke werkzaamheden. Rond 1959 ben ik een half Jaar met ziekte verlof geweest. Toen heb ik ml1n eer ste boek afgemaakt. Onder ie titel "Het wondere leven in onze duinen" verscheen het in 1961 in een pocket serie van Elsevier. Het beleefde drie drukken met in totaal een oplaag vun een kleine 40.000 exemplaren. Het ver- haal speelde ach af in de duinen van de Amsterdamse Waterleiding. In het voorjaar komt een herziene en uitge breide druk uit. Niet speciaal meer gericht op de Amsterdamse Waterlei ding, maar op de gehele duinstrook van Hoek van Holland tot Texel. Het manuscript heb ik klaar. Dat gaat deze week nog naar de uitgever". Weidevogels Inmiddels is nu van Hulsbos bij El sevier verschenen "In de polder...". Met dit tweede boek is hij ook Jaren bezig geweest. Het observeren van vooral de gedragingen van de weide vogels kost enorm veel ti1d en ook het maken van foto's. Honderden uren heeft (toen nog) bankdirecteur Huls bos door gebracht in de Lisser Poel- polder. die nu (volgens de amateur- natuurkundige) helaas ten offer is gevallen aan de woningbouw Op de plaats waren eens vele soorten unie ke weidevogels (kievit, tureluur, grut to, waterhoentje, scholekster, kluut, en reiger etc.) nestelde staan thans flats en eengezinswoningen.... Hulsbos: "De Poelpolder was een Jaar of tien, vijftien geleden nog een bijzonder broedgebied. Ik mocht daar, na zorgvuldige voorbereiding en met fantastische medewerking van de boeren, m'n gecamoufleerde tentje opslaan om de vogels tijdens die broedtijd te observeren. Uren heb ik daar doorgebracht. Mijn vrouw bracht me 's morgens en haalde me in de namiddag weer op. Ik zocht eerst altijd een nest op en zette daar na op enkele meters afstand mijn aam de kleur van 't landschap aange paste tentje op. Direct na mijn werk ging ik er meestal naar toe en op mijn vrije dagen en in de vakanties was ik er altijd. Vijf tot zes uur heb ik wel zitten wachten voor de eieren uitkwamen. Ik schoot tientallen foto's van de gedragingen van de vogels op het nest, van het uitkomen van de eieren en van het Jonge leven, dat zich tenslotte aandiende. Een boeien de bezigheid. Later heb ik mijn lief hebberij voortgezet in andere polders rond Lisse. Toen ik van het kantoor aan de Leidse Breestraat werd over geplaatst naar Heemstede om daar directeur te worden heb ik al de op schrift gestelde waarnemingen en de gemaakte foto's opgeborgen in de kast met de vaste bedoeling ze na mijn pensionering uit te werken en er een manuscript van te maken. Het resultaat dan-"an is nu waar neembaar in "In de polder...", een boek met 160 pagina's tekst en 58 foto's. Elsevier is van plan een na tuurserie te gaan uitgeven, waarvan "In de Polder.." en volgend Jaar 'In de duinen..." de eerstelingen zijn. Ik ga door met schrijven. Misschien over het strand. Precies weten doe ik het nog niet". Boeiend Hulsbos heeft met "In de polder..." bedoeld een boekje te brengen, dat leesbaar is voor mensen met een ma tige belangstelling voor en kennis van wat in de natuur leeft. Boeiend zijn zijn verhalen over het vogelleven en hun gedragingen op het nest. Dp n maast schenkt hij ook aandacht aan de plantengroei en aan andere dingen, die in het poflderland waar neembaar zijn, zoals de unieke mo lens en wat Lisse betreft de ruïne van Dever. Mevrouw Hulsbos: "M'n man zat bij het observeren haast bij de vogels op tafel. Ik heb ook eens enige uren in het schuiltentje gezeten en was zo geboeid door het gedrag van de moedervogel ten opzichte van haar pas uit het ei te voorschijn gekomen kroost, dai, ik helemaal verga* dia's te maken. Erg dom natuurlijk. Geen moment heb ik echter, toen ik dit al les zag, gedacht aan het fototoestel, dat naast me in het tentje lag. Over igens zou ik wel enkele verhalen wil len schrijven of de zorg, waarmee de vogelmoeders hun kinderen omrin gen. Voor een damesblad bijvoor beeld". Een fraaie foto van een ture luur met jong tussen de hoge be groeiing van het weidelandschap. Een sierlijke kluut staat boven het nest, waarin vier eieren liggen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4