MERENWIJK GAAT NU GOED Centrum met winkels, kantoren, wijkgebouw en zwembad Er komen ook riante koopwon ingen Zelbo's steken zelf de landen uit de mouwen s 5 scholen Sleutel voor eerste bewoners voor leiden en 3 voor alphen op scholenplan MORGEN EERSTE PAAL ui Draai \if hetliGht SNSDAG 31 OKTOBER 1973 M.m.v. Paul Wolfswinkel, Bert van Dommelen, Cees Combee en Jan Holvast LEIDEN „Hier bouwen de zelf- S", (officieel: De Zelbo's) ildden we zaterdag reeds. We be- ofden ook dat we er deze week na- r op terug zouden komen. Thuis Frans Stouten, zo'n beetje de oordvoerder van de zelfbouwers ho meer over de activiteiten, „Hoe zyn Jullie aan die grond in Merenwijk gekomen?" „Door te zoeken. Ik wilde een huis ibben, maar dat is bijna onmoge- in Leiden. Ik ben toen naar gemeente gegaan en heb grond vraagd. Was er niet. Toen ben overal in de stad gaan kijken, en alle plekjes waarvan ik dacht at daar best wel eens een huis op in staan wilde ik de bestemmings- LEIDEN In en rond het toekomstige winkelcentrum voor de Merenwijk moeten winkels, huizen, kantoren, een garagebedrijf, een wijkcentrum en een zwembad komen. Er zullen 400 auto's geparkeerd moeten kunnen worden, vol gens een voor het gebied opgesteld programma van eisen. •r-, imm weten. Het erg Toen kwam ik er achter dat er in Merenwijk grond beschikbaar was >r zelfbouwers. Het liep nog steeds et lekker. Totdat ik een telefoon - kreeg dat er grond was, maar er zes woningen op moesten ko- Ze dachten waarschijnlijk eerst it ik dat niet zou redden. Ik heb en advertentie gezet in de rant; dacht dat er maar een paar acties zouden komen. Ruim 200 te- foontjes heb ik erover gehad. Ik ben toen gaan selecteren. Zelf in ik electricien en verwarmings- onteur. We hadden ook al een mmerman, dus we hadden nog een letselaar nodig". Heeft het lang geduurd, voordat illie toestemming kregen van de smeente om te gaan bouwen?" „Nee, gemeentewerken hebben ons g goed geholpen, vooral 't bouw- :drijf .In februari hadden we het plan klaar, in april was het schets- lan rond en de definitieve tekenin- in waren in juli goedgekeurd". „Hoe duur kost het allemaal?" „Een kavel kost inclusief BTW .000,-. Per huis hebben een voor- ipige subsidie van f 19.000, maar at wordt allemaal herzien, als het is. De huizen gaan tussen de 65.000 en f 70.000,- kosten. „En het materiaal, hoe komen Jul- daaraan?" „Dat komt via de aannemer. Te rn inkoopprijs". b Zelbo's hebben een streng re- scholier als nelheidsmaniak LEIDEN Een 20-Jarige scholier it Leiden, kreeg volgens de Leidse mtonrechter, zo langzamerhand de iputatie van snelheidsmaniak. Kort adat hij was beboet met f. 100, in f. 50 voorwaardelijk met 'n 'oeftijd van 1 Jaar, en wel omdat ij met zijn motor te hard had ge werd hij op de Lammen- hansweg wederom op een fikse lelheidsovertreding betrapt. „U dient zich voortaan aan de aximum snelheid te houden, an- loopt t wat uw rijbewijs betreft goed met u af", zo wees de of- icier de scholier terecht alvorens itmaal een boete van f. 80 subs. 8 agen te eisen. De kantonrechter vonniste con- glement opgesteld met vastomlijnde dags. begrippen als vakanties, ziekmel- „Binnen twaalf maanden kan het dingen en dergelijke. allemaal klaar zijn, kunnen we er Iedere avond wordt er drie uur wonen", zegt Stouten, gewerkt en op zaterdag van 7 uur Gezien het enthousiasme zou het 's morgens tot half vier 's mid- best wel eens eerder kunnen. Op het moment denkt men voor het winkelcentrum aan twee super markten, een slagerij, een chocolate rie en brood- en banketbakkerij in slijterij, een groentezaak, een ta bakszaak en een delicatesse- zaak. Voorts wordt aan een textiel- en kledingbedrijf gedacht. Tijdens de gecombineerde verga dering van de commissies van stads ontwikkeling, volkshuisvesting en openbare werken en economische za ken legden gisteren de architecten Ganev en Van de Poll hun plan uit. Commissielid Langera (VVD) had nogal wat bedenkingen tegen het winkelcentrum. Dat zal van binnen niet één rechte straat zijn. Volgens het huidige plan zal er een serie van in elkaar lopende kleine plein tjes ontstaan. Men wil het centrum voor het grootste deel overdekt ma ken. Daarbij wordt volgens het sys teem van de architecten met licht koepels gewerkt. Om de ingang van het winkelcentrum „eruit te laten springen" wordt aan een duidelijke markering gedacht, bijvoorbeeld door middel van lichtreclames. Langerak wilde weten hoeveel win kels er buiten de twee supermarkten zullen komen. Hij vreesde dat het een zeer kostbare zaak zou wor den. Architect Ganev kon daar op dat moment niets over vertellen. Het is de bedoeling dat naast bovenge noemde winkels er ook zaken zullen komen, waar men schoenen, huis houdelijke artikelen en meubels zal kunnen kopen. Het winkelcentrum zal tenslotte ook nog een postkan toortje, een bank, een reisbureau en een horecabedrijf of „Chinees" moe ten bevatten. Schakel De architecten hebben er bij het ontwerp naar gestreefd de winkels zoveel mogelijk te concentreren. Bo vendien hebben zij het centrum wil len maken tot een schakel tussen enerzijds het wijkcentrum en ander zijds de sporthal, die aan de kant van het wijkpark gedacht is. Het wijkcentrum zal een ruimte -oor kerkelijke activiteiten, culturele HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U by ons al ;n echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Op het scholenplan 19741976 voor het voortgezet on derwijs zijn voor Leiden 5 en voor Alphen aan den Rijn 3 scholen ge plaatst. Blijkens de staatscourant betref fende de geplaatste scholen voor Lei den een tweetal opleidingen voor verzorgende beroepen (mlino afd. ovb), een meao-school voor de op leiding van toekomstig toeristisch personeel, een school voor middel baar middenstands onderwijs en een school voor middelbaar sociaal-peda gogisch onderwijs (middelbare be roepsopleiding voor cultureel werk). De meao-school voor de opleiding voor toekomstige toeristisch perso neel is uniek in den lande. Of deze opleiding in een meao-scholenge- meenschap zal worden onderge bracht, waartegen in Leiden geen bezwaar bestaat, is nog niet bekend, in bepaalde onderwijskringen leeft de gedachte om de opleiding geheel zelfstandig te laten functioneren. De geplaatste scholen voor Alphen aan den Rijn betreffen een havo- school, een opleiding voor inrich tingsassistente (inas) en een school voor lager technisch onderwijs. De eerste twee scholen zijn voor het eerst op het scholenplan geplaatst. ruimtes, gelegenheid voor handenar beid e.d„ een crèche, een bibliotheek, muziekschool, dienstencentrum en gezondheidscentrum moeten gaan be vatten. Over de omvang van het wijkcentrum is de disccussie nog gaande. De nu door Ganev en Van de Poll ingediende plannen kunnen niet worden uitgevoerd, omdat ze zijn afgestemd op een te bebouwen oppervlakte van 5000 m2. De kosten van een dergelijk project zijn echter veel te hoog. Op het moment ziet het ernaar uit, dat het centrum 3600 m2 mag gaan beslaan. Het wijkcentrum wordt door de architecten beschouwd als een soort „woonkamer," waarin de diverse ruimten niet te strikt gescheiden naast elkaar moeten leven. Ook huizen Wat de woningen die er in het plan moeten komen betreft, 230 in totaal, is het meest opmerkelijke in de huidige plannen dat ernaar wordt gestreefd in de gangen een wat speel se vorm te geven. Ze zouden als een soort ontmoetingscentrum moe ten kunnen fungeren, waarin zelfs een tafeltennistafel niet tot de on mogelijkheden behoort. De huizen zijn voornamelijk tweekamerwonin gen, vooral bestemd voor bejaarden en alleenstaanden. Ze zijn maximaal zes lagen hoog en in zgn. terras- vorm opgebouwd. Vanuit de commissies werden hier ook wat bezwaren tegen geopperd. Oosterman (D'66) zag het tafelten nissen niet zo zitten; het maakt vol gens hem best veel hinder uit voor andere bewoners. Commissielid Vink (Prot. Chr.) wilde in verband met de „getulban- de lieden uit het Midden-Oosten (zoals hij het uitdrukte) weten hoe de situatie van de warmte-isolatie ervoor stond. Vink zei het allemaal niet goed te begrijpen. Dat bleek. Wat het doorgaande verkeer be treft: dat wordt zoveel mogelijk uit de wijk geweerd, of het wordt „ge temd". wat ondermeer gebeurt bij het centrale plein in het gebied. Zo zien de koopwoningen van het F-type er uit. LEIDEN"Wanneer de Merenwijk in Leiden volgebouwd is zal men eens zien wat een leuke wijk het is geworden. Aller lei typen woningen zijn er al en worden er nog gebouwd. Zelf gaan we er in opdracht van de Bouw- en Exploitatiemaatschap pij "De Zijl" b.v. in Leiden 88 luxueuze koopwoningen bouwen in drie typen met verkoopprijzen vanaf 139.000.Ze worden gecreëerd op één van de mooiste plekjes van de wijk. Langs de boorden van de Zijl, ongeveer daar waar dit belangrijke vaarwater naar de Kagerplassen breder wordt, schuin tegen over de weg naar Oud Ade." Dat zegt ir. Max Du Prie (28, civiel-ingenieur en directeur van de BV Combibouw in Leiden) "Wethouder Kret zal morgenmiddag woon- en eetgedeelte met een open half vier de eerste paal voor dit pro- haard. De afwerking van dit type ject de grond in jagen". bestaat, evenals bij het type D, uit Steef Noorlander <39), die evenals onder andere hardhouten kozijnen Du Prie in Leiderdorp woont en met hierin aluminium schuiframen zeer nauw is betrokken bij de pro- en -deuren tn een verlaagd plafond ject-ontwikkelingsmaatschappij „De van hardhouten schrootjes. Ze zijn Zijl" en bij „Combibouw", voegt voorzien van con vectorverwarming, daar aan toe: ,,'t Worden prachtige weggewerkt onder de vloer, woningen. Daar staan we borg voor. Gezien de ligging zijn de huizen Ze zijn ontworpen door ir. A. Ganev van het H-type de mooiste. De af- uit Capelle aan den IJssel. Er zijn werking is identiek aan type F. De in de Merenwijk reeds heel wat voor tuinen van deze woningen grenzen deze tijd goedkope woningen ge- aan de Zijl. Doordat het bouwpeil 30 bouwd. Er mogen dus ook wel wat cm. hoger is dan de dijk heeft men duurdere komen. Die halen de wijk vanuit het huis en de tuin een prach- alleen maar omhoog. Door differen- tig uitzicht op het drukbevaren Wethouder Ham overhandigde gistermiddag aan de familie Vonk (vader, moeder en drie kin deren) de sleutel van hun huis aan de Ketelmeerlaan in de Merenioijk. Het is de eerste van een complex van 138 woningwetwoningen dat in het bezit is van woningbouiovereniging "Ons Doel". De voorlopige huur van de hüizen is f 350, tiatie van de grondkosten en eer aangepaste verkaveling worden na melijk gunstig gelegen woningen zo als de 88. die we nu gaan bouwen met hogere grondkosten belast. Daar door is en wordt de goedkopere ningbouw in deze nieuw mede mogelijk gemaakt". De B.V. Combibouw uit Leiden denkt voor het project van deze 88 eengezinswoningen ongeveer ander half jaar nodig te hebben. Nog voor er een paal de grond in is gegaan blijkt er reeds grote belangstelling te bestaan van de zijde van de toekom stige kopers. Ze komen te liggen rond veel groen. Het voordeel is, dat men er geen auto's op straat zal aantreffen als de huizen bewoond zijn, want alle auto's worden gestald op eigen terrein. Door de nauwe ban den tussen ontwikkelings- en bouw maatschappij kunnen deze woningen toch nog vrij voordelig worden ge bouwd. Ir. Ganev heeft drie typen wonin gen ontwikkeld. Leuke huizen mogen we wel zeggen als we afgaan op de tekening. Vaak verspringend, waardoor een speelse bouwwijze ont staat. Ir. Du Prie: „Het staat wel vast, dat dit project zal inslaan. De eerste reacties zijn namelijk veelbe lovend". De afwerking van het D-type is vrij luxueus met onder andere hard houten kozijnen met hierin een alu minium schuifpui, een verlaagd pla fond en een niveauverschil van 30 cm tussen het woon- en eetgedeelte, die daardoor van elkaar gescheiden zijn. Deze woningen hebben vier slaapkamers. De parkeerruimte be vindt zich op eigen terrein onder een „carport' Het F-type ls wat groter. Name lijk inplaats van een inhoud van 580 m3 zo'n 600 m3.Deze woningen hebben naast vijf slaapkamers, twee badkamers, een garage, een ruime open keuken en een eveneens door niveauverschil van elkaar gescheiden ter. Het vloerpeil is omhoog gebracht tot dijkniveau, zodat er ruimte ont stond om de garage onder de woning te projecteren. In deze woningen vindt men onder meer vijf slaap kamers. twee badkamers, een" studie- Leidse wijk vertrek, twee grote balkons en een wooneetkamer met verschillend ni- ADVERTENTTE maar aan.. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. laagste prijzen. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293. LEIDEN tegenover de Overdekte.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3