imi j>oersma wil het minimum c pon ook voor 22-jarigen toe vreemd en vredig het was Nog twee jaar studen tenstop [lesprogramma Tmorgen\ DUITSE TV prinneringen aan de autoloze zondagen van 1956 ...e/7 gisteren i )AG 29 OKTOBER 1973 tj jïHEM Minister Boersma van Sociale Zaken is van )m binnen afzienbare tijd, vermoedelijk binnen een half- Sociaal-Economische Raad advies te vragen over de jjlijkheid en de mogelijkheden van verlaging van de leef- rens voor het minimumloon van 23 jaar naar 22 jaar. Hij larde dat in Arnhem tijdens een demonstratieve bijeen- t van het NW-jongerencontact, die door ongeveer 200 igen werd bijgewoond. is de minister is het in eer- antie een taak van de vak- *om dit te realiseren. In het an de vrije loonpolitiek heeft jbinet eerst bevoegdheden het bedrijfsleven daarin is jgegaan, zei hij. Niettemin [minister aanleiding de wens igeren aan de SER voor te [omdat in de belangrijke me- volgens hem aan 22-Jari- in de meeste gevallen minimumloon wordt itelling van de minimum fciregeling per 1 Januari |ereen vanaf 18 Jaar betekent ihem intussen een duidelijke ischerming voor werkende l waarvoor geen cao's van |djn. Tevens ziet hij in deze fel de eerste stap op weg naar ADVERTENTIE er nieuwe Jsule anceerd het enorme succes van de ncapsule brengt Meenk nu óèk hoest-capsules. ;baar bij apotheker en drogist, gemakkelijker in te nemen, iel en afdoende. Verpakt in ijetuitje zijn ze altijd direkt bij de financieel betere tijden voor de wer kende Jongeren. NW Jongerencontact-secretaris P. Kloosterman had er tevoren op gewezen dat het vaststellen van een wettelijk minimum loon voor Jeugd- digen zonder een jaarlijkse verlaging van de leeftijd waarop men recht heeft op het „volwassen" minimum loon, eerder een bevestiging dan een opheffing van de discriminatie van de Jeugdige werknemer is. Daarmee wordt het verschijnsel Jeugdloon dat op onrechtvaardige wijze ver schil maakt tussen werknemers die hetzelfde werk doen, nog eens wette lijk geïnstitutionaliseerd, zei hij. Het gaat onze organisatie in de eerste plaats om een gegarandeerd mini mumloon voor iedereen vanaf 18 Jaar. Het instellen van een wettelijk minimum loon voor Jeugdigen be schouwen wij daarom alleen maar als een overgangsmaatregel naar deze gewenste situatie, aldus Kloosterman. Prinses Margriet naar Teheran Al is het geen "kussentje van mollig mos" maar een matras van herfstbladeren, toch konden ook de kleinsten gisteren nog buiten rusten in het zomerse weer, dat dit jaar niet op schijnt te kunnen raken. 18.55 (K) Journ. VA- (K) De Stratemakeropzee- 19.25 (K) Daar komen de 5. fUmserie. NOS: 20.00 (K) RA: 20.20 (K) De Onedin ;rie. 21.25 vraag en dspel. 21.55 (K) Achter het NOS: 22.45 (K) Joum. TE- .5023.20 Dammen, tnd II— 118.45 (K) Tl-ta-tovenaar 18.55 SCHIPHOL Uitgeleide gedaan, door echtgenoot en kinderen is Prin ses Margriet gisteren als lid van 't dagelijks bestuur met een delegatie van het Nederlandse Rode Kruis naar Teheran vertrokken, waar vandaag ter voorbereiding van de later vol gende internationale conferentie de vergadering begint van adviserende comité's van de Liga van Rode Kruis -Verenigingen. MAANDAG 20 OKT. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesam- strasse 18.00 Fuchs und Fuchs und Co. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Lerchenpark. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.55. Schooltelevisie. 9.30 Sesamstrasse. 10.30. 11.00 en 11.45 Schooltelevisie. 18.00 Nws. uit Noordr.-Westf. 18.05 V. d. kleuter. 18.15 Julia. 18.40 Journaal. 19.20 V.d. Elgel tot het Weserg Advies Academische Raad DEN HAAG De Academische Raad zal staassecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen advise ren de machtigingswet, waarmee stu dentenstops mogelijk zijn te verlen gen met slechts twee jaar en niet met drie Jaar zoals de bewindsman wil. De Academische Raad wilde niet langer stilzwijgend de machtigings wet verlengen. Kabinet en parlement moeten nu maar eens duidelijk poli tieke uitspraken doen. De regering zal zich moeten verplichten in de komende twee Jaar een beleid te ont wikkelen aldus de raad. Het zal ge richt moeten zijn op de verwezenlij king van de doelstellingen van de overheid met betrekking tot het we tenschappelijk en het hoger beroeps onderwijs in onderlinge samenhang. Het beleid zal ook moeten voorzien in een dekkingsplan dat daarmee over eenstemt. Daardoor dient aan de sa menhang van het toelatingsbeleid en de beschikbaar te stellen middelen recht te worden gedaan, aldus de academische raad. De Academische Raad vindt verder, dat alle gegadigden moeten loten als er voor een studierichting een nume rus fixus is vastgesteld. Alleen als een toekomstige student excelleert, bij voorbeeld door uitzonderlijke be gaafdheid, kan hij rechtstreeks wor den geplaatst. Daarvoor is gedacht aan een percentage van drie procent van de te vergeven plaatsen. Wie eenmaal is uitgeloot wordt voor een volgend studiejaar zonder meer toe gelaten, evenals iemand, die zijn mi litaire dienstplicht al heeft vervuld. De Academische Raad zal voorts staatssecretaris Klein niet nader ad viseren over technische aspecten van het wetsontwerp inschrijving- en col legegeldbetaling. Al eerder had de Academische Raad besloten te advi seren, dat met terugwerkende kracht diende te worden teruggekeerd naar de situatie van voor september *72. Toen werd het collegegeld van f200 tot f 1.000 verhoogd. Bovendien moet de wet verder worden vereenvoudigd, meent de Academische Raad. 20.15 Panorama: rep. - analyses ADVERTENTIE Schein der Ware. 22.30 Journaal, I.20 De Zuster op de koffie, het wel en wee van de wijk- II.10 (K) Oorlog en Vrede, tv- DUITSLAND II 18.25 Der rosarote Panther. 19.00 Heute. 19.30 Doe. progr. 20.15 Ge- 1 eerder heeft gemotoriseerd id een autoloos tijdperk be ten tijde van de Suez-crisis kapotte pijpleidingen van rd de zondag ook voor het rustdag. Van 25 novem- de tiende februari van het jaar heerste er op de stra- inen en autowegen van Ne- sinistere en bijna totale [Nederland merkte twee en maand lang hoezeer het van zijn benzinepompen irlogsstrategie van het Mid- behoort. november had de regering eten dat het benzineverbruik rland met 15 procent ver- moest owrden. Die zondag verkeerspark voor de eerste m. Een natie schaarde zich kachel of ging, te voet, een Reusachtige kinderhor- bezit van de straten verkeersaders veranderden ilterreinen en hinkelbanen. n-rustige, weldadig-se- meldde deze krant de maandag verbaasd, „een er hopelijk nog vele zul- wensen fietsers, brom- -j voetgangers, kortom alle fcomobilisten, in stilte". %s het inderdaad geweest. Ti de ingezonden stukken ru- Tarstte die week de storm al Jltorijdend Nederland luchtte irontwaardiging met de pen. ïndagse rijverbod is zeer on- Tdaar nu vele horeca-bedrij- TO zaken kunnen sluiten," 1 een boze restauranthouder Taele zondag in een lege zaak rjeen leeg parkeerterrein had Jaankijken. „En," zo fulmi- Jhij verder, „dat het corps jjtique zondags wel mag rij- jfju m.i. verboden moeten wor- ejZelfs de diplomaten hadden in de steek gelaten. Jpronnen ^duizenden Nederlanders, die *to voor hun werk niet kon- l°fesen, hadden van het minis- economische zaken ont- ■I gekregenkleine oliebaron nen op vier wielen die zich niets hoefden aan te trekken van de dwingende oproep van minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl- stra, tot de 330.000 particulliere auto bezitters die Nederland toen telde. „Draagt het zondagsverbod spor tief," zei Jelle Zijlstra voor de ra dio, „helpt allen mee deze operatie te doen slagen zonder de romp slomp van distributiebonnen." De geluksvogels vlogen dus hier en daar eenzaam voort door de uitge storven straten en vele Nederlan ders voelden zich, letterlijk en fi guurlijk, gepasseerd. „Mensen met geld kunnen de hele zondag in taxi's rondrijden", brieste een onge lukkige automobilist in deze krant „terwijl ook de bromfietser de gehe le zondag mag rijden. Geen eerlijke verdeling". „Waarom ook geen verbod voor bromfietsers," vroeg een andere au tobezitter die de zondag tanden knarsend had doorgebracht en dlie ih de volheid van zijn gemoed aan het rekenen was geslagen, „volgens de courant zijn er 600.000 bromfietsen in Nederland. Al nemen we de helft hiervan ,300.000 dus, met gemiddeld 1 liter gemengde smering e.d. dan is dat 300.000 liter die op één zondag wordt gebruikt. Zegt dit dan niets?" Horeca Nederland was ernstig in zijn vaste zondagse recreatie-genoegens getrof fen. Maar de economische nadelen wogen veruit het zwaarst in het horeca-bedrijf. Hot bedrijfsschap ho reca kwam al op woensdag 28 no vember in spoedvergadering bijeen. Ook hier was men aan het cijferen geslagen en de uitkomsten waren rampzalig: in de steden was de om zet met 56 procent teruggelopen buiten de steden zelfs met 86 pro cent. De minister van Economische zaken kon opnieuw een van de duizenden requesten afwijzen die hem die da gen bereiktende horeca-wereld verzocht tevergeefs het rijverbod te vervangen door een verbod om zich op zondag met een motorrijtuig buiten de provincie van registratie te begeven. Autorijdend Nederland probeerde zich op talrijke manieren aan het verbod te onttrekken: het autorij den op zondag bleek een heilig huisje van onvermoede betekenis. Vrijgesteld waren aanvankelijk nog de voertuigen die door dieselolie of propaangas voortbewogen werden. En dus kozen talrijke autobezitters voor een oplossing die van een dui velse slimheid getuigde: ze bouwden de automotor zodanig om dat pro paangas gebruikt kon worden. De autoriteiten reageerden met een argument dat het snel wassende propaangas-legertje de schrik in de benen moest Jagen: „Door deze knutselarij ontstaan vaak onbe trouwbare voertuigen waarbij het niet uitgesloten is dat de motor op een gegeven moment uit elkaar springt." Toen ook dat ntat hulp en het duidelijk werd dat vele Nederlan ders zich best met gevaar voor mo tor en leven op de heilige zondag route wilden wagen volgde op 3 de cember het officiële bevelschrift: „Met ingang van 9 december zal het verbod ook gel/den voor motor rijtuigen rijdend op dieselolie, pro paangas, petroleum e.d. Nederland kon de auto wel verge ten. Snel recht Maar vooral op de eerste twee zon dagen vlogen vele verslaafden nog uit voor een illegaal ritje. Het ant woord loog er opnieuw niet om: vijf dagen na de eerste „schone" zondag stonden voor de economische poli tierechter in Rotterdam de eerste overtreders al terecht: het recht reed wel op maximumsnelheid. De eerste zaak betrof een soheeps leverancier uit Overschle die op he terdaad was betrapt toen hij met twee broden en enkele karbonades in de richting van de haven onder weg was. De zaak van de karbonades-expedi teur werd aangehouden; de eerste boete (ƒ80) ging naar een arts die in Rotterdam-Zuid zijn schoonou ders naar het station had gebracht. De verdediging van de medicus, die zich beriep op het zwakke beende- rengestel van zijn schoonouders, werd door de rechter hardvochtig genegeerd. Het aantal artsen dat die zondag zijn lusten niet had kunnen be dwingen en dat nu bij de rechtsza len kwam voorgereden was trou wens opvallend hoog. De hoogste boete (ƒ500) ging dan ook naar de medische stand: een dokter uit Mierlo die zich in zijn auto naar een voetbalwedstrijd had verplaatst. „U bent een a-soclaal wezen," zei de rechter. Een arts die zich met een auto naar de kerk was greedfen kreeg f 200 boette: naar een sparüveüd rijden is erger als er op benzine gerantsoeneerd moet wor den. Maar het tegenoffensief van over heid en Justitie gevoegd bij een toch vrij algemeen gevoel van soli dariteit, misten hun effect niet. Op de tweede „verboden" zondag werden er in de drie grote steden nog negen onverlaten aangehouden onder wie een dokter die in Rijswijk onderweg zei te zijn naar een patient in Breda, waarna op het opgegeven adres zijn schoonou ders bleken te wonen maar op de derde zondag daalde het totale nationale getal van de aangehouden benzine-ontduikers al tot vijf. De verkeersstroom was voorgoed inge damd. En het solidariteitsgevoel steeg. Met warme instemming las men inge zonden stukken als deze: „Toen ik zondagavond vanuit mijn kamer op de straat keek, zag ik een taxi een dronken man ophalen om naar huis te brengen. Ongeacht wie de man was, is het voor mij een man die eerst zijn geld verdrinkt en dan onze procenten aan benzine ook nog verbruikt waarmee wij zo sportief zuinig zijn." „We zijn het roerend met de schrijver eens," zo stemde de redac tie met deze hartekreet uit de Hol landse huiskamer in Nederland wilde gelijkgeschakeld zijn. Proberen Maar het bleef opvallend dat velen hemel en aarde bleven bewegen om de ontheffingsvergunning te verkrij gen. Het ministerie werd met dui zenden aanvragen overstroomd; on gekende ideeën werden geboren. Maar weer zo'n slim voorbeeld uit de ingezonden stukkenrubriek. „Ik stel voor o mde ouderen ons tege moet te komen," zo stelde een spit se geest voor, .gezien deze mensen in him leven ongeveer 7 jaren rij- genüt moesten derven (1940-'4^» zou ik n.l. willen voorstellen een rijver gunning voor rijders boven de 50 Jaar te doen afgeven" Waar de oorlog al niet goed voor was. De zondagen kwamen en gingen. De jeugd hinkelde in de lege straten, de ralley van Monte Carlo werd in verband met de benzineschaarste afgelast, de reisbureaus begonnen steen en been te klagen en pen- ningmee='-xs van sportverenigingen wezen lijkbleek van de zorgen op recettes ale nergens meer op leken. Eindelijk eind Januari trad in de olie-situatie de lang verwachte ver betering in. Op zondag 27 Januari werd heel autorijdend Nederland voor één hele zondag massaal gratie verleend. Twee weken later kwam definitief een eind aan het autoloze tijdperk. Alle karbonaden-handelaren en voetbalzieke artsen ten spijt Neder- De 330.000 personenauto's namen land had zich voorbeeldig gedragen, voortaan elke zondag weer bezit van de wegen de hinkelbanen had den him tijd gehad en de enigen die nog lange tijd hartstochtelijk klagend langs de weg bleven staan waren de benzinepomphouders die hun inkomsten met 15 procent had den zien teruglopen, en de horeca bedrijven. De totale schade voor ca- fé's, hotels en restaurants beliep meer dan twee miljoen gulden. Het bedrijfsschap Horeca verwacht in een totale zondagsrust van 1973 een schade van vijf miljoen gulden per zondag. Maar er zijn nu dan ook tien maal zoveel auto's als in 1956 en heit necreatieverkeer is nog vele malen meer toegenomen. Met zoveel verkeer en orgiën van lawaai die nu van de straat zouden ver dwijnen zal het op de zondagen in Nederland nog stiller en vreemder zijn dan in 1956. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop (AVRO) 19.30 Het ziekenhuis, TV-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 AVRO's Sportquiz 22.00 Televizier Magazine (AVRO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND H 18.45 18.55 19.05 19.10 19.30 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) In de soete suikerbol, jeugdserie (NCRV) De Beverly Hillbillies, TV-serie (NCRV Tweekamp een kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Tussen salon en souterrain. TV-serie (NCRV) 21.10 Hier en Nu (NCRV) 21.50 Muziek in uw straatje (NCRV) Gasten in Gerard van den Bergs muzikale wenspro- gramma zijn The Blue Diamonds („Ramona"), Conny Vink („Maak je niet dik"), Gert en Hermien Timmer man („Mooi is het leven met Jou"), De Bouwmeesters („Jongen, waarom ben Je toen uit Mokum weggegaan?"), Polis et les Helléniques („Maria me ta Kitrina". George Baker Selection (.Drink. Drink"). Ben Cramer (.De Clown"). Het Westlands Mannenkoor („Westlandlied"), Frits Rademaker, Christine Deutekom. 22.40 Ander nieuws extra (NCRV) 22.50 Journaal (NOS) 22.55 Dammen (TELEAC) Alle deelnemers aan de Berend Boudewijn-show moeten een verlkaring tekenen dat zij el kaar niet zullen voorzeggen. Doen zij dat toch, dan worden zij van hun prijzen beroofd. In de BB-kwis van zaterdag was een echtpaar, dat elkaar tij dens het eerste spelletje niet alleen voorzei (vanachter de kaart), maar ook nog tevoren bij de NOS had geïnformeerd of bij het een na laatste on derdeel weer een paardenrace gebruikt zou worden. Gelukkig drong dit winstbegenige cht- paar niet door tot de laatste drie, dus al te veel schade kon het niet aanrichten, al was het wel de oorzaak van dat die al lerliefste Russische mevrouw voortijdig uit de strijd werd geworpen. Vraag: Wat zou uw vrouw het eerst doen of kopen als u de 100.000 won? Ant woord van de politiemanzij zou eerst de inderen laten meedelen. Antwoord, later, van zijn vrouw: ik zou de kinderen wat geld geven. Conclusie: dit moet een goed, harmonisch hu welijk zijn Het was overigens de span nendste BB-kwis die we ooit hebben meegemaakt. Pas bij de laatste vraag, en dan nog al leen dank zij een hoge worp van Pierre, werd de winnaar bekend. Mijn broertje Rob, die in computers doet, wees me overigens op een denkfout bij het onderdeel, „het gulden schot". Je kan de meeste pun ten winnen met de schietschijf die vrij snel heen en weer be weegt, en minder punten met de schijf die langzamer rond draait. De suggestie dat de eerste schijf moeilijker is dan de tweede, is onjuist. Bij de eerste schijf kan Je vaker con troleren of de cirkel op de roos zit, omdat die roos vaker door hetzelfde punt gaat. Bovendien staat de roos bij de zogenaam de moeilijkste schijf iedere keer een zeer kort moment stil. Twee redenen waarom het mikken op de schijf met het hoogste puntental het makke lijkste is. Zaterdag werd dat ook in de praktijk nog eens bewezen. De zogenaamd moeilijker schijf werd geraakt, de makkelijker schijf werd gemist, en een kesr zelfs helemaal niet beschoten. Uit het voorgaande kunt u op maken dat ik naar de BB-kwis heb gekeken in plaats van naar KES, een van de briljant- ste en ontroerendste films die ik ooit gezien heb. Ik heb ech ter een excuus. Ik had deze film enkele Jaren geleden al in Londen in de bioscoop gezien en later ook nog een keer op de Duitse tv, die hem twee kea- heeft uitgezonden. Ik ben dus niet nalatig geweest door naar Berend Boudwijn te kijken (ik heb er trouwens zelf bij de Vara, die eerder twee keer „Cathy, come home" van hetzelfde film team uitzond, op aangedrongen dat zij ook „Kes" zou uitzenden), maar de Vara heeft zich antl-soclalis- tisch en a-cultureel gedragen door Juist deze uitzonderlijk mooie film te plaatsen tegen over het programma dat de grootste populariteit en hoogste kijkdichtheid bezit. Zondag koos ik voor „De man met de witte bloem", een tv- spel van Willy van Hemert naar een verhaal uit .Jeruza lem van het Westen" van Sieg fried E. van Praag. Ik had er halverwege al spijt van. Het kijken ernaar was schier on verdraaglijk, omdat er door de bank genomen abominabel in werd geacteerd. Er was meer sprake van opzeggen dan van acteren, laat staan dat Je de indruk kreeg met levensechte figuren te maken te hebben. De tv-bewerklng door Willy van Hemert was ook beneden peil, de acteurs trokken de boekenzinnen als serpentines uit hun mond. De voornaamste indruk die ik van het stuk overhield was, dat Joden met volle mond praten, en mijn eerste associatie met een viool solo op een grammofoonplaat was: het zal Isaac Stern of Yehudi Menuhin wel zijn. Ik geloof niet dat Je de kijkers anno 1973, die dagelijks gecon fronteerd worden met buiten landse tv-spelen of series, zoiets nog kan aandoen. Zeker als het om zo'n onderwerp gaat, mag toch verwacht wor den dat er beter „betrouwbaar der" in geacteei^ wordt dan in de eerste de beste Zorro-afleve- ring. (door NICO SCHEEPMAKER) HILVERSUM 1 MAANDAG 29 OKI. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojour- i waterstanden). lu.uO Voor met: De groenteman; Paris vous parie voorlichting: 12.30 Uitzending voor ae .15 Voor blinden 22.25 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS-Jazz. Jazz ln aktle. 23.55-24.00 Kernoegrippen uit de uijuei lü) over en weer: raaiomugo: iö) Licht en uitzicht: gcwxjt 16.00 Nieuws. 16.03 Klankou: HILVERSUM II NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Cor- weêgjjke Instemming: geestelijke lie deren met toelicht. 19.00 Filter: Jon- gerenprogr. 19.30 (S) Llterama: kron. over boeken, schrijvers 20.00 Nws. 20.05 God als denk. tussen theologie beweeglijk programma toneel. Gymnastiek over- Moeders wil 10.00 De wen formatieve Schoolradio. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet (18.30 NOS: Damtweekamp S1J- Journaal. 20.06 Take the 8-ti Dreammachlne. 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laat. 24.00 Nws. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Droom-top- kamermuzlek het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.41 12.50 Echo en 13.00-13.05 Roueu maar.. 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo- J. A. Hermelijn. 17.10 Voor de ters. 17.30 Nieuws. 17.32 Ecno. Hilversum III. 240 en 298 m en FM- kanalen. VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Eddy Be- DINSDAO 30 OKTOBER 1973 Hilversum I. 402 m en FM-kanalen. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 720 (S) Dag met een 9.00 (S) Seml-klassieke en moderne cker. (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. (S) Plaatjes voor de pep. (lu.uu Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Tom Blom (13.00 Nieuws.) 14 00 Nieuws. 14.03 Ed dy Becker. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie- draal. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Mix.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5