och blij den we fietsen Eengezins huizen in Meren wijk Laterna Magica luba PROMENADE Pink-In grootser PPR wordt nu actief Ds. Kronemeijer nam afscheid van Leiden Plan voor flat aan Morssingel tfAANDAG 29 OKTOBER 1973 IDEN Winkelen is gezellig, voor de meesten onder s. Je wilt het doen zonder auto's en brommers om je ;n; je wilt gewoon rustig slenteren. Ook een fiets is dan vervelend ding. Leiden kent een „promenade": het ge- 1 rondom de Haarlemmerstraat. Of het inderdaad zo'n zierig oord is laten we in het midden. Wel praten we er het feit dat het een gebied voor de voetganger is. och wordt er gefiets. Toch wordt gereden. Worden argeloze wande- s geconfronteerd met lieden die nog even door moeten". gebeurt daaraan? Wat is daar- te doen? hebben twee dingen gedaan. We naar de Leidse politie gegaan we hebben onze fotograaf ge- igd om eens een plaatje te maken, met het laatste te beginnen: is rond half één 's middags. d's staan geparkeerd en fietsers ni rond. Meer hoeven we niet te lellen. introles ïspecteur Ernest, geassisteerd door adjudant Voorn, laat zien dat niet gemakkelijk is om gerichte es te ondernemen tegen de men- die in de Haarlemmerstraat rtredingen begaan. (Ve doen ons uiterste best en we beren zo vaak mogelijk daar troles uit te oefenen. Maar je !t het nooit. Soms sta je met zes en na twee minuten weer met omdat de rest plotseling wordt eroepen elders te assisteren". Wee diensten bij de Leidse politie iden zich bezig met overtredin- zoals boven omschreven. De ïst Verkeer en de dienst Surveil- e. De laatste dienst heeft gere- gerichte controle. Dat betekent agenten naar een bepaald punt met een bepaalde opdracht. „De ste tien minuten helpen goed; dan krijgen de mensen het gaten. Dan zien ze de unifor- zegt inspecteur Erenst. ijfers van het aantal bekeurin- zijn er natuurlijk. Maar het is reële afspiegeling van het ital overtredingen. :keuringen ussen haakjes het aantal bekeu ren dat door de Verkeersdienst is [eschreven; daarvóór die van de veillancedienst. i: 88 (101). ibruari: 59 <152), laart: 29 (220). pril: 29 (121), 12 (229). 21 (192) lili: 4 (115) ugustus: 57 (319)' eptember: n.n.b. (393)'. )at liegt er niet om. De agenten dagelijks op de Haarlemmer straat lopen, kunnen bij wijze van spreken wel aan het schrijven blij- „De Haarlemmerstraat is nog teveel straat", zegt inspecteur Erenst. „Je zou bloembakken aan het begin en het eind moeten neerzetten. Dat is eigenlijk ook de bedoeling, maar ze staan er nog steeds niet". Van de andere kant is het bijvoor beeld voor de brandweer erg moei lijk om snel ergens te kunnen zijn. Omverrijden van bloembakken bete kent terugrijden naar de kazerne. De auto's zijn tegen dergelijke obstakels niet bestand. Haarlemmerstraat en omgeving. Wat doen we eraan? Wat er aan ge daan worden? En vooral: Wie doet het? Afschuiven van verantwoorde lijkheden is een hoog goed dat in ere dient te worden gehouden, den ken velen. Misschien dat de winkelliers eens hun fantasie gebruiken willen: het neerzetten van kraampjes bijvoor beeld. Die maken het straatbeeld ook nog gezelliger. Maar intussen fietst een groot deel van de Leidenaars rustig voort op de Haarlemmerstraat. Pas als iemand goed wordt aan gebeden, het ziekenhuis in moet, kan het afgelopen zijn. Nou, dan moet dat kalf maar snel verdrinken. PAUL WOLFSWINKEL. FOTO JAN HOLVAST Luba barst weer van de best betalende banen voor mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouwen vanaf 18 jaar: we zitten om je te springen Kom dus snel,, pak dat hoge netto weekloon 1 voor'alle uitzendkrachten 1 Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blüft daardoor bereik- voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 18 LEIDEN Langs de huisjes van het met vlaggetjes ver sierde Cathrijn Jacobsdochter hofje aan het einde van de Nieuwe Rijn gingen zaterdagochtend charmante dames met grote delicatessenmanden een een feestelijke dronk rond (foto Jan Holvast). Binnen de geriefelijke iconinkjes -prijkt' een prachtig boeket bloemen, een kleurrijke attentie van het Leids gemeentebestuur, dat deze ochtend in de persoon van wethouder Elsgeest vertegenwoordigd was. Aanleiding tot al dit feestelijk vertoon was het feit, dat dit hofje bij testamentaire beschikking 375 jaar geleden werd gesticht in de Zegersteeg (Kaiserstraat)Tot 1928 heeft het hofje zich op deze plaats iveten te handhaven de grond ging over in handen van een inmiddels al weer verdwenen textielfabriek om in 1930 op zijn huidige plaats een vesti ging te verkrijgen. Ter herdenking van dit 375-jarig bestaan werd zaterdag in tegenwoordigheid van de bewoners van het hofje in het voormalig Minnehuis aan de Kaarsemaker straat een feeste lijke bijeenkomst gehouden. Na een inleidend zooord van de vice-voorzitter van de Dia conie der Leidse Hervormde Gemeentede heer B. de Kier deze diaconie voert het beheer over het hofje wees wethouder Elsgeest er o.m. op, dat de Leidse hofjes ook nu nog thuishoren in de samenleving. De voorzitter van het regentencollege van het Cathrijiu Jacobsdochter hofje, de heer J. P. Zwanenburgschonk in het kort aandacht aan de zorg, die aan een bejaardenwo ning in het verleden en thans ivordt besteed. Nadat ds. Pan- nekoek de gelukwensen van de Pniëlwijk. waaronder het hofje ressorteert, had aangeboden, verraste mevrouw Ba- rendse namens de bewoners het echtpaar Zwanenburg met enkele gechenken. Wederkerig zorgden hierna de dames van de regenten tijdens een rondgang door het hofje voor een geschenk aan de bewoners. LEIDEN Hoe kinderen (en vol wassenen) on de vorige eeuw tot de oi de werden geroepen, kon men za terdagavond meemaken in het Leid se volkshuis. Het publiek, zeer geva rieerd in leeftijd, griezelde gemeen- j'jk bij de melodramatische geschie denissen van de "Laterna Magica". De "Laterna Magica" is een rei zend gezelschap dat overal in den lande de tijden rond de oude tover lantaarn doet herleven. Met gekleur de en handgeschilderde plaatjes uit de vorige eeuw liet zy de kijkers kennismaken met de meest wonder lijke en uiteenlopende voorstellin gen. Explicateur (verteller) Gerard van den Akker declameerde, met bijna ouderwets luide stem, de bijbe- hoiende geschiedenissen. Zo stopten de Jonge kinderen za terdagavonden haastig de handjes schter de rug, toen de geschiedenis werd vertoond van het ondeugende Jongetje dat het duimen maar niet Andere volgorde LEIDEN De burgemeester heeft besloten de "Kalkar-zaak' vanavond in de gemeenteraad te be handelen vóór de zaak van de be leidsvoorbereiding. Het elektrici- teitsvoorstel zit nu als het beleg tus sen de boterhammen van BOO: 'n voorstel over het secretariaat, en één over de beleidsvoorbereiding. LEIDEN Morgenmiddag om 4 uur zal wethouder Ham van Openbare Werken en Volkshuisvesting de modelwoning van een complex van 138 eengezinswoningen in de woningwet- sector officieel openen. Dit complex is gelegen in de Meren- wijk aan de Ketelmeerlaan. De voorbereidingen tot deze bouw zijn uitgevoerd in nauwe samenwer king tussen Gemeentewerken te Lei- otn, architectenbureau Frans van Dillen te Gemonde (stedebouwkundi- ee opzet, architectenbureau voor In dustriële Bouw Inbo B.V. te Wouden- btig (ontwerp van de woningen), wo ningbouwvereniging "Ons Doel" te loeiden (opdrachtgever) en Dura Wo ningbouw B.V. te Rotterdam thoofd- ,-ging "Ons Doel", Pioenhof II te De stedebouwkundige opzet is zo danig, dat getracht is 'n ieder zoveel mogelijk privacy te geven en er is ruimte voor veel groen. Ook aan de woonomgeving is veel aandacht be steed. Door de speelse situering van de verspringende blokken is gebroken met het bekende patroon van lange recht rijen eengezinshuizen aan een straat. De bebouwingsdichtheid be- diaagt gemiddeld 47,5 woningen per La, terwijl per woning een parkeer plaats geprojecteerd is. De woningen hebben binnenwerks per woonlaag een afmeting van 9,40 x 5.24 m. Op de bendenverdieping be- v.:nden zich de entree, een toilet, de tiap naar boven. De woonkamer met open keuken meten tesamen ruim 41 m2. De ruime keuken is o.a. voor zien van een wasem-afzuigventilator. Op de eerste verdieping vinden wij 4 slaapkamers van respektievelijk ruim 11, 8. 8 en 6 m2, verder een badkamer van 4 m2 met 2e toilet en ruimte oor de wasmachine. De ruime zolder met een zoge naamd zaagtanddak en veel glas is beieikbaar door een vaste trap; hier bt vindt zich de gasgestookte c.v. in stallatie. Elke woning heeft een ber ging aan de entreezijde van ca. 6 >112. De huren zijn voorlopig vastgesteld op ca. f 350,- per maand. De inrichting van de modelwoning is verzorgd door woninginrichting W. J. Zirkzee B.V. te Leiden. Gegadigden kunnen zich schrifte lijk vervoegen bij woningbouwvere- LEIDEN De Pink-In, het cultu reel popfestival, dat ook komende tweede-pinksterdag (3 Juni) in het jeugddorp Zuidwest wordt gehouden krijgt een grotere opzet. Het is de bedoeling, dat twee Nederlandse topgroepen komen en drie of vier buitenlandse met een gevestigde naam in Nederland. Verder is het de bedoeling een cabaretgroep aan te trekken en de mogelijkheid te scheppen creatief bezig te zijn. Omdat een grotere opzet meer geld kost, wordt het bedrijfsleven inge schakeld. Er is een sponsorsysteem ingesteld. Bedrijven kunnen tenten huren en reclameborden huren. LEIDEN Vrijdagavond gaat het actiecentrum van de PPR in Leiden concrete plannen vaststellen met betrekking tot het activeren van de leden om zich daadwerkelijk met de Leidse problemen te gaan bezighou den. Voorts zal een commissie wor den ingesteld, die zich gaat bezig houden met het samenstellen van een concept-kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen. Op vrijdag 30 november wil de PPR een program ma voor deze verkiezingen vaststel len. wilde aflerenwat daar ver scheen "den kledermaker" met zijn grote knipschaar, die beide duimpjes van de jonge deugniet ras verwij dtxde. Een andere melodramatische ge schiedenis leerde over een klein meisje dat met lucifers speelde, hoe- vel haar vader het haar verboodt. Drie plaatjes later was er niets van 1 aar over dan een hoopje as. Uit 1880 verscheen er op het wit te doek een "Verslag eens brands", vvaarin heldhaftige brandweerman nen de ene dappere daad verricht ten na de andere. Met paard en wa gen drongen zij zich toen het eerste brandalarm was gegeven door de menigte verlate schouw burgbezoekers in hun koetsen. He laas, door de felle novemberstorm was het vuur tezeer aangewakkerd. Vlammen sprongen door de gebar sten ruiten naar buiten, en ook het belendende perceel moest het ont gelden. De brandweerlieden echter, niet voor een kleintje verveerd, toon- Gen voor het eerst in de geschiede nis het doelmatig gebruik van de uitschuifbare ladder. Alle ongeluk- kigen konden worden gered. De voorstelling werd omlijst met muziek uit athentieke oude speeldo zen. Na de romantische tableaux, letrzame geschiedenissen en wonder lijke mechanieken ging het Leidse pi.bliek uiterst tevreden weer naar huis. "Beter dan Bonanza", vond iemand, en zo was het ook. ELISABETH TOLENAAR LEIDEN In een bijzondere dienst van de Zuiderkerk heeft ds. D. Kronemeijer, sinds 1966 gerefor meerd predikant in Leiden, gister avond officieel afscheid genomen. Ds. Kronemeijer vertrekt naar Utrecht-Zuid, waar hij óp 1 lnovem- ber zijn intrede hoopt te doen. In zijn afscheidsdienst sprak ds. Kronemeijer naar aanleiding van I Thessalonicenzen 5:23 en 24: „En Hij, de God des vredes, heilige U ge héél en al en gehéél Uw geest, ziel en lichaam, moge bij de komst van Onze Here Jezus blijken in allendeie, onberispelijk bewaard te zijn, die U roept, is getrouw; HiJ^zal het ook doen". Ds. Kronemeijer zei dat van datge ne wat hij vanuit het evangelie moest doorgeven gebrekkig is ge weest. Hopelijk heeft het iets voor u betekend: aldus ds. Kronemeijer. Ds. Kronemeijer ging nader in op de vermaningen die Paulus geeft aan het slot van de brief aan de Thessalonicenzen: ook het ge drag van de ambtsdragers dient ertoe om onderling de vrede te bewaren. Paulus noemt een drietal vermanin gen: ten eerste elkander vasthouden, ten tweede volharden in het gebed en als laatste de bijzondere gaven van de Geest wel toetsen. „De inspi ratie in de gemeente moet niet uit doven," aldus ds. Kronemeijer. Een wens is een vorm van een ge bed. Paulus zegt: „Moge God U hei ligen om onberispelijk te zijn". Ook dat is een persoonlijke wens. De ge meente zie Je trekken naar het eindoordeel en naar de wederkomst des Heren. „Het zou," zo vervolgde ds. Kronemeijer, „fijn zijn als er straks een gemeente mocht zijn in de dag van de wederkomst van De Heer". Na het uitspreken van de zegen volgde een aantal toespraken: scriba G. H. Hoogenkamp namens de wijk- kerkeraad IV, ds. J.. E. Brederveld namens de kerkeraad algemene zaken, classis Leiden en de particu- zaken, classis Leiden en de particu liere synode en ds. A. J. Lamping namens de gemeenschap van kerken, Ds. Kronemeijer sprak daarop een dankwoord uit waarin hij ook de kos ter en de organist van de Zuider kerk betrok. Na afloop van de dienst drukten vele belangstellenden, onder wie ds. A. J. Kret namens het gemeentebe stuur, de familie Kronemeijer de hand. LEIDEN Zo ziet de bebouwing eruit, die vol gens de plannen van de gemeente aan de Mors singel zal verrijzen. Op de tekening ziet u het bij wijze van spreken uit het belastingkantoor aan het Stationsplein. Al eerder hebben wij het plan beschreven. Burgemeester en wethouders willen de omwonenden informeren. Dat gebeurt woens dagavond om 8 uur in de collegezaal Stations plein 12.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3