N-vredesmacht ertrekt naar Üidden-Oosten Israeli's oorzaak wereld-conflict NIXON CATASTROFE VOOR VS rabieren aarschuwen G-landen rrico hsterijkersFinnen en Zweden Russen in moeilijkheden 85 dagen in ruimte 0(/|lt U Superbrede Punlops,.. op speciale velgen onder uw auto? Duizend Israeli's gedood (AG 26 OKTOBER 1973 - BUITENLAND PAGINA 9 resident Nixo?i en zijn minister van Buitenlandse Zaken \enry Kissinger verlaten het Witte Huis waar zij de leiders m het Amerikaanse Congres hebben ingelicht over de laatste ntwikkelingen in het Midden Oosten. jever Nederland geen olie RS (AFP/AP) De diploma- ventegenwoordigers van de ihe landen in Nederland heb- a regeringen verzocht de EEG - te waarschuwen voor elke i ontduiking van het verbod ering van olie aan Nederland, ft het Algerijnse persbureau Presse Service" gisteravond segt dat de maatregel tegen nd is genomen op grond van lilitamte pro-Zionistische hou- Nederland, aldus het persbu- aat nooit een gelegenheid on- :t om Israël actief te steunen. Hemt Boumedienne van Alge- ft in een telegram aan zijn ambtgenoot El Bafcr ver dat het Iraakse broederland VECHTEN NOORD- WDESIE SBURY Rhodesische mili- en politie hebben in 't noord van Rhodesië 13 Afrikaanse astrijders gedood, zo heeft 't ofdkwartier in Salisbury be waakt. Daarbij was een Rho- soldaat omgekomen. ADVERTENTIE doelmatige maatregelen had getrof fen voor nationalisatie van de Neder landse oliebelangen in het land. ,Deze maatregelen zijn de conse quenties van de flagrante partijdig heid van Nederland voor Israël en zijn vijandigheid jegens de Arabische maitie. Zij vormen een nieuw middel voor de Arabische strijd in de moei lijke omstandigheden waarin ons volk de erestrijd voert." Deze stelldmigname bewijst de op rechtheid van uw volk dat met de nodige vastbeslotenheid de gebeurte nissen in heit oog ziet. Moge de aller hoogste ons bijstaan in de strijd van de Arabische na-tie en de aspiraties van onze volken in de strijd ver vullen". Het Arabische sjeikdom Oman heeft gisteren besloten om de leverantie van olie aan de Verenigde Staten en Nederland te staken. Karim Ahmed, de voorzitter van de algemene ontwikkelingssamenwer king van Oman, deelde telefonisch mee dat de beslissing was genomen "in het licht van de maatregelen die zijn genomen door de naburige Ara bische staten en van kracht zal blij ven tot de Verenigde Staten en Ne derland htm houding ten aanzien van Israël hebben veranderd". NEW YORK/TEL AVIV De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Waldheim, heeft circa 900 leden van de VN-vredesmacht op Cyprus opdracht gegeven naar het Midden-Oosten te vertrekken om toezicht te houden op het be stand. Het korps bestaat uit Oos tenrijkers, Finnen en Zweden. Zij zullen fungeren als eerste contin gent van de nieuwe vredesmacht waartoe de Veiligheidsraad gis teravond heeft besloten. Waldheim deelde de raad mee de Finse generaal-majoor Ensio Siilas- vuo tot voorlopig bevelhebber van de nieuwe vredesmacht te hebben benoemd. Hij zou met de betrokken partijen nog overleg over deze "in terim-regeling" plegen. De Secretaris-Generaal zal verder nog ruggespraak houden met de permanente vertegenwoordigers van de drie landen wier contingenten bij de maatregel zijn betrokken en met de regeringen van Cyprus, Grieken land en Turkije. Dit In verband met de tijdelijke vermindering van de omvang van de VN-vredesmacht op Cyprus. Zoals gemeld besloot de Veilig heidsraad gisteravond, toen de in ternationale situatie zich dreigend toespitste, een VN-troepenmacht te vormen die de vrede in het Midden- Oosten moet handhaven. De troepen die er aan deelnemen zullen niet ge- recruteerd worden uit de landen die permanent lid zijn van de Veilig heidsraad, een oplossing die werd gevonden om te voorkomen dat de Sowjet-Unie haar plannen ten uit voer zou brengen om troepen naar het Midden-Oosten te zenden. Generaal-majoor Ensio Sillasvuo is hoofd van de VN-bestandsorgani satie in het Midden-Oosten. Hij was gisteren enkele uren in Caïro om de taak van de VN- bij het toezicht op het bespreken. Egypte heeft met instemming het besluit van de Veiligheidsraad be groet. De officiële regeringswoord voerder, Achmed Anis, zei dat Egyp te de vredesmacht van de VN aan vaardde om toezicht uit te oefenen op het bestand en op de uitvoering van de resolutie van 1967 die o.a. de terugtrekking van Israël uit de be zette gebieden eiste. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft verklaard dat Is raël aan een groot gevaar was ont snapt. Zij zinspeelde hiermee op de mogelijkheid van een Russische mi litaire interventie in het Midden- Oosten ten gunste van de Arabische landen. Mevrouw Meir zei dat de dreiging waaraan Israël in de laatste dagen blootstond ernstiger was dan die van Boelganin en Ohroesjtsjow in 1965 (tijdens de Suez-crisis) „met dit verschil, dat wij nu grote steun van de VS ondervonden". Zij uitte haar grote dankbaarheid jegens 'het beleid van de Ameri kaanse regering. "Israël heeft slechts één God en het heeft slechts één vriend, de Verenigde Staten". Mos kou daarentegen "gebruikt alle middelen om diegenen te helpen die uit zijn op de vernietiging van Is raël". Waarnemers van de Verenigde Naties op weg naar hun post bij het grote Bittermeer aan de westelijke oever van het Suez-kanaal. (Van onze corrsspcrrdenit) genen, waar Israël prioriteit aan verleent, speelt de conflictstof zich om de volgende punten af: het lot van het derde Egyptische leger en de blokkade van Bab el Man-eb, de toegang tot de golf van Aden. Is raël hoopt dat door het op gang ko men van de onderhandelingen te velde tussen Israëlische en Egypti sche officieren over de bevoorrading van de Egyptische troepen een basis kaai worden gelegd voor verdere rechtstreekse onderhandelingen tus sen Egypte en Israël. Er ls een precendent voor deze gang van zaken, en wel in 1949, toen bij Faluja in de Negev-woestijn een Egyptische brigade was opgesloten (waar onder meer wijlen president Nasser deel van uitmaakte) en door de actieve bemiddeling van de VN voor de evacuering van deze bri gade bij de vredesbesprekingen, die toen in Rhodos satsvonden en die tot de wapenstilstand van 1949 leid- JERUZALEM De internationa le crisis di'Je gisteren dreigde, speelde zich af rondom het lot van het derde Egyptische leger, dat met 200 tanks en meer dan 20.000 man in de Sinaï zit opgesloten, omsingeld door de Israëli's. De Israëli's willen het lot van dit leger tot onderhande lingsobject met Egypte maken, maar ze betrachten de uiterste voorzich tigheid met het stellen van eisen en voorwaarden in verband met de thajns weer afgewende dreigende Russische inmenging. ,De manoeuvreerbaarheid van de plaatselijke partijen in helt con flict wordt beperkt door de directe confrontatie van de grote mogend heden zei de Israëlische militaire commentator generaal Herzog. Be halve uitwisseling van krijgsgevan- HOUSTON De directeur van de Nasa, dr. James Fletcher, heeft de derde groep bemanningsleden van de "Skylab" toestemming gege ven 85 dagen in de ruimte te blijven in plaats van 56 dagen zoals aan vankelijk op het programma stond. Voorwaarde is dat de gezondheid, van de bemanningsleden dit toestaat. Deze verlenging is speciaal ten dienste van de studie van de komeet Kohoutek. De lancering op 10 november scheen in gevaar te komen toen woensdag twee tanks van de raket iets bleken te zijn vervormd. Dit is inmiddels verholpen. De derde groep voor de Skylab, wordt gevormd door Gerald Carr, William Pogue en dr. Edward Gib son. Het grote ruimtelabotatorium Skylab draait al sinds 14 mei in een baan rond de aarde. werd gevonden. Vooralsnog is men zich er in Israë lische regeringskringen van bewust dat op het moment gezien de afme tingen van een wereldconflict, Is raël enige bescheidenheid past en zij onthouden zich van commentaar op de gang van zaken. Israël heeft met haar militaire successen van het laatste moment een politiek van "brinkmanship" ge voerd, die de Russen in zware ver legenheid en daarom tot een heftige reactie bracht. Aan de fronten, zowel in Syrië als in Egypte, was hat de hele dag rustig, op enkele verdwaalde kogels na. De Israëli's nemen duizenden Egyptische soldaten die rond zwerven in het gebied dat zij de laatste dagen bezet hebben krijgsgevangen, maar de meesten worden direct vrijgelaten en naar Egypte teruggestuurd. ADVERTENTIE Die banden en velgen waar u misschien al eens verlekkerd naar had gekeken! Welaan, nü kan het. Vrijblijvend. En op onze kosten. Als u tussen 29 oktober en 3 november a langsrijdt, monteren wij in no-time een demonstratie set onder uw auto. En dan rijden maar. En ontdekken hoe geweldig dat rijdt! Waarna u zelf beslist. En als u nog lang niet aan nieuwe banden toe bentach, dan vinden r wel wat op -via inruil om het aantrekkelijk te houden voor u. Ieder z'n vak. STERBANDBande"is hcl onM- TS-BANDENSEKVICE Leiden, Zoeterwoudseweg 7, bij Herenstraat/5-mei-Laan, tel. 01710 - 43590. Amerikanen vertrouwen president niet meer Kaas et ster-allures vergeten...Frico eten (Van onze correspondent) WASHINGTON Al langer dan een jaar, sinds de Watergate-in- braak in Juni 1972, wordt van het Amerikaanse volk het onmogelijke gevraagd: vertrouwen in de on kreukbaarheid van president Nixon en in zijn beloftes om de Water ga- te-schandalen tot op het bot uit te benen. Wat de storm van veront waardiging het vorige weekeinde over het ontslag van de speciale aankla ger Archibald Cox demonstreerde, was dat er aan dat vertrouwen een eind is gekomen en dat men het nu welletjes vindt met Nixon. De telegrammen waarin de afzet ting van de president geëist wordt blijven, ook nadat Nixon door de knieën ging en besloot de omstreden geluidsbanden prijs te geven, bij het Congres binnenstromen. En het minste dat verwacht kan worden is dat het congres een nieuwe speciale aanklager benoemt, of diens aanstel ling door Nixon afdwingt. Totale gezagscrisis Typerend voor de totale gezags crisis is dat zelfs senatoren openlijk twijfelden aan de eigenlijke motive ringen van de president om, in de recente mini-crisis over het midden oosten, met een dramatisch gebaar de Amerikaanse strijdkrachten in 'n staat van paraatheid te brengen. En er is vermoedelijk geen Amerikaan die niet gelooft dat Nixon het deed, om zich als crisismanager onmis baar te maken. "Nixon maakt zich niet druk over wat intellectueel of moreel de juiste of de verkeerde houding is ten aan zien van kwesties van openbaar be leid Hij gelooft instinctief in fatalisme en in samenzweren Niets is ongrijpbaarder in zijn manier van denken dan zijn verslaving aan de samenzweerdersvisie van dingen, en gebeurtenissen Hij is een vreemde, holle man. Hij heeft geen duidelijk gevoel van identiteit Zijn enige passie is om te winnen". Zijn analyse gaat ook vandaag volledig op. WtL'e ooit met Nixon mee- ,reisde op zijn verkiezingstournees werd onvermijdelijk overvallen door de onpersoonlij kheid van de man met zijn machinale gebaren, die nooit le ken te kloppen met wat hij zei, over vallen door de onechtheid van de bij eenkomsten die hij toesprak en die volgens een standaardscenario van namaak-enthousiasme verliepen (op vastgestelde ogenblikken werd er ge klapt, gejuicht, of werden er ballon nen opgelaten). Zijn campagnes wa ren de droom van public-relations- experts - zelf de kleinste details wa ren geprogrammeerd. En tenslotte zou Nixons Witte-Huisstaf dan ook bijna volledig bestaan uit deze suc cesjongens die geloofden, niet aan in houd, maar aan het verkopen van een uiterlijke indruk. Dat waren de Haldemans, Ehrlichmans, Magruders en Chapins. Dit werd niet gisteren geschreven, Irrationeel maar in 1960 door Arthur Schlesin- ger die in Jack Kennedy's campagne voor het presidentschap een boekje schreef Kennedy of Nixon. In de afgelopen dagen is de kwes tie van Nixons geestelijke toestand door zeer uiteenlopende mensen aan de orde gesteld. George Meany, de barse leider van de machtige AFL- CIO-vakbond, die zich in de verkie zingen van 1972 door Nixon liet lij men, liet een verklaring uitgeven waarin werd gezegd dat ernstig ge twijfeld moest worden aan de „emo tionele stabiliteit" van Nixon. Sena tor Harry Byrd van Virginia zei dat Nixons handelingen gedurende het afgelopen weekeinde zo irrationeel waren, dat ze op hem een „beangsti gende indruk" hadden achtergelaten. Op de persconferentie van de afge treden minister van Justitie, Elliott Richardson, vroeg een van de ver slaggevers wat hij dacht van Nixons mentale conditie: een vraag waarop Richardson geen antwoord gaf. Dat ook het Witte Huis en de opvol gers van de ontslagen Haldemannen weer even verbluffend goed in Ni xons wereld passen, blijkt uit het feit dat zijn medewerkers door het hele land al vast supporters optrommelen om na afloop van de nu twee keer uitgestelde persconferentie van Ni xon naar aanleiding van de gebeur tenissen prijzende en lovende tele-* (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische verliezen in deze oorlog bedragen ruim 1000 doden, 2500 3000 gewon den en enige honderden krijgsgevan genen in Syrië en Egypte. Ruim 100 Israëlische vliegtuigen werden neer geschoten, en 800 Isralische tanks werden vernietigd, in hoofdzaak door de zeer effectieve Russische anti- tankraketten. Nixon-banden worden getest BERKELEY 'AP) Federaal Rechter John Siricia heeft besloten elektronische ingenieurs in te scha kelen die moeten nagaan of er met de Watergate-geluidsbanden van het Witte Huis "iets is uitgespookt" al dus heeft de voormalige onderminis ter van Justitie William Ruckelshaus meegedeeld. Ruckelshaus was door president Ni xon ontslagen omdat hij op zijn beurt geweigerd had de speciale procu reur inzake Watergate, Archibald Cox, uit zijn functie te ontheffen. Men had Ruckelshaus de vraag ge steld of hij meende dat er met de banden iets was uitgehaald, en toen antwoordde hij vernomen te hebben, dat rechter Sirica ze door experts zal laten onderzoeken zodra het Wit te Huis ze afgeeft. Alternatieve Nobelprijs voor Camara OSLO Bij wijze van protest te gen de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede van 1973 aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger en Le Doec Tho van heit politburo van de Noordvietnamese Communistische Partij (die zijn deel niet accepteert) is in Noorwegen een campagne ont ketend om een "alternatieve vre desprijs" uit te reiken aan mgr. Hel der Camara van Recife-Olinda in Brazilië, die één der kandidaten voor de officiële prijs was. Het Noorse initiatief is genomen, door politieke en niet-politieke Jonge renorganisaties. Zij hopen de 510.000 kronen bijeen te krijgen die aan de Nobelprijs van dit jaar verbonden zijn. De uitreiking van de alternatieve vredesprijs zou op 9 december, een dag voor de uitreiking van de officië le, eveneens in Oslo moeten plaats hebben. De Jongerenorganisaties zijn ervan overtuigd dat mgr. Cama ra ervoor naar Noorwegen zal rei- Commandogroep in Argentinië ontvoert man BUENOS AIRES De president van Amoco Argentine Oil, de Argen tijnse dochter van Standard Oil, is in de hoofdstad Buenos Aires ont voerd, zo heeft men gisteren in po litiekringen gezegd. De 48-jarige David Wilkie werd dinsdag door een commando-groep, die drie auto's gebruikte, ontvoerd. De ontvoerders eisen een losgeld van een miljoen dollar. COMMUNISTEN IN SPANJE GEARRES TEERD MADRID In de Spaanse stad Sevilla heeft de politie een cel van de Communistische Partij opgerold, en 16 leden gearresteerd. Ze hadden communistische literatuur verspreid aldus een mededeling van de poli tie. De politie heeft een overval ge daan op hun hoofdkwartier en geld en propagandamateriaal in beslag genomen. Het is de oude methode, die ook in de verkiezingen werd toegepast, toen Nixon-supporters werden voorzien van teksten tegen Democratische kandidaten om ze als ingezonden brieven naar hun kranten te sturen of toen de gearresteerde superspion Howard Hunt tevoren opdracht kreeg om een telegrammenactie te organi seren die Nixons beslissing om mij nen in de Noordvietnamese haven Hai-Phong te leggen toe zou Juichen. Waar dit alles op neerkomt, is dat Nixons presidentschap bezig is een catastrofe voor Amerika te worden en dat de grootste daad die deze pre sident, die zo graag door de eeuwen heen herinnerd wil worden, voor het land kan doen, is aftreden, om de al zo lang op de proef gestelde Amerika nen het rauma van een afzettings procedure door het Congres te be sparen. Klaus Altmann komt toch vrij LA PAZ (AP) Klaus Altmann de voormalige Duitser die door Frank rijk wordt opgeëist in verband met tijdens de bezetting gepleegde oor logsmisdaden, is gisteren door het opperste gerechtshof van Bolivia op vrije voeten gesteld. Altmann is sinds 1957 Boliviaans staatsburger. Hij was in zijn nieu we vaderland beschuldigd van fraude tegen de staat en illegale geldhan del. Dit is een tegenslag voor Frankrijk, dat had gehoopt dat Alt mann naar Peru zou worden uitge wezen in verband met valsheid in ge schrifte. Peru was van plan ge weest hem aan Frankrijk uit te leve ren. De Duitser, die in de oorlog com mandant was van de SS in Lyon, is in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9