Langdurige debatten in de PatrimoniumParl Staten over Streekplan" Raad Alphen: grijs met 'n kleurtje NZH-dienst voor' Burgemeesters van het plassengebied teleurgesteld Kerncentrale in Borssele is gereed Trein verbindi Alphen-Den H duurt nog jam AUTODIEVEN RUILDEN ENE AUTO VOOR EEN ANDERE Beverley Hills klinkt lief, maar soms lijkt het net wild-west" PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 26 OKTOBER DEN HAAG 't Was wel sneu voor de negen burgemeesters van het Plassengebied Ter Aar, Leimuiden, Alkemade, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Warmond, Woubrug- ge en Zevenhoven die de moed hadden kunnen opbrengen gisteren de beraadslagingen van Provinciale Staten over het Streekplan Plassengebied tot het einde toe te volgen: het plan zal vandaag vermoedelijk zonder al te ingrijpende wijzigingen de eindstreep halen. Die indruk kreeg men althans na het volgen van de langdurige be schouwingen van de statenleden in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer op het Haagse Binnenhof. Het debat duurde van 's morgens tien uur tot 's middags rond Vijf uur met een korte onderbreking voor de lunch. Door Cees Combee Foto Wim Dijkman Min of meer geruststellend klonken, nadat de statenleden hun zegje hadden gezegd, de woorde«n van gedeputeerde Buijsert (CHU). Hij stelde nadrukkelijk, dat de gemeente besturen en alle andere betrokkenen bij het uitwerken van het plan zo ruim mogelijk betrokken zullen wor den. De gemeentebesturen kregen verder te horen, dat de kosten van het op hun instignatie door „Stad en Landschap" gemaakte alternatieve plan niet door de provincie, doch door de betrokken negen gemeenten zelf zullen moeten worden betaald. Een bijdrage van de provincie is niet te verwachten. Conserven Een voor Ter Aar toch wel pret tige mededeling was statenlid Nooij (KVP) uit Roelofarends- veen had deze zaak onder meer aan hangig gemaakt dat de conserven- industrieën niet uit Ter Aar zou be- BORSSELE (ANP) In beslo ten kring en daarom slechts in aan wezigheid van die vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, de industrie en van de overheid die direct bij de bouw betrokken waren, is giste ren de kernenergiecentrale te te Borssele, geiegen aan de Wester- schelde, overgedragen aan de pro vinciale Zeeuwse energie-maat schappij. De opdracht was verleend aan Siemens Nederland n.v. als verte genwoordigster van Krachtwerk Union A.G. in Mülheim. In Kraft- werk Union A.G. nemen Siemens A.G. en AEG beiden voor 50 procent deel. De PZEM beschikt nu over de eer ste commerciële kernenergiecentra le van Nederland, met een vermo gen van 477 megawatt, waardoor 't totale opgestelde vermogen van de PZEM is gekomen op 1033 mega watt. De centrale werd in nauwe sa menwerking met de Nederlandse in dustrie in ca. 4,5 jaar gebouwd. De kernenergiecentrale te Borsse le heeft een thermisch vermogen, van 1365 megawatt. Het gehele bouwkundige gedeelte, van deze kernenergiecentrale werd uitgevoerd door Bredero's bouwbe drijven. AARLANDERVEEN De Raiffei- senbank Noorden en de Boerenleen bank Aarlanderveen hebben besloten tot een fusie over te gaan. Deze sa menwerking gaat 1 november in. Voor het personeel heeft de fusie geen nadelige gevolgen. Het hoofd kantoor wordt voorlopig in Noorden gevestigd. Er zal worden getracht een nieuw kantoor in Nieuwkoop te rea liseren. hoeven te verdwijnen zolang niet van een totale nieuwbouw sprake is. Ze mogen zelfs uitbreiden wanneer er mogelijkheden voor zijn. Buijsert verbond er wel één voorwaarde aan, namelijk een rioleringsstelsel dat de vier bedrijven verbindt. Er zijn op deze eerste dag van de beraadslagingen over het Streekplan Plassengebied veertien statenleden aan het woord geweest. Sidney van den Bergh (VVD) opende het lang durige debat, waarin als belangrijk ste punten door de woordvoerders ter sprake werden gebracht, de één procent groei van de gemeenten, de woningbouw, de situatie en plaats van de autochtone bevolking, waar voor de grootst mogelijke garanties werden gevraagd, evenals voor de tuinbouw en de bloementeelt, de wen selijkheid van een goede oostwest ver binding, het onderwijs, verbetring van het openbaar vervoer naar het plassengebied, de situering van de rijwielpaden en de land- en water recreatie, terwijl voorts aandacht werd gevraagd voor het "hard" ma ken van natuurterreinen, gebieden dus met een natuur-wetenschappelij ke waarde, waaruit de bebouwing moet worden geweerd. Stem uit de streek Statenlid Nooij (KVP), benaderde het plan zeer deskundig. Hij brak een lans voor de bevolking van het plassengebied, die hij hard wer kende mensen noemde. Deze hebben in de dertiger jaren althans de meesten van de in totaal 45.000 diepe armoede gekend. De sierteelt bedrijven gaan veelal nog gebukt onder zware hypotecaire lasten. Nooij betreurde het en met hem vele anderen dat de inspraak in en voorlichting over het plan niet zo zijn geweest als gewenst was". Een kort gesprek in de eindfase en daar na een hoorzitting zijn onvoldoende gebleken. Men had beter eerst een paar keer rond de tafel kunnen gaan zitten". Het statenlid hoopte, dat G.S. een soepel beleid zullen voeren en dat ze een open oor zullen hebben voor de gemeentbesturen en de belang rijkste organisaties, die bij dit plan zijn betrokken. Ook wat de woon- en werkgelegenheid betreft. Nooij nam eveneens de sierteelt rond Roelof arendsveen onder de lou pe. Hij stelde, dat het om slechts 80 hectare uitbreiding gaat. In de Googerpolder is geen plaats meer. Wel zal er naar moeten worden ge streefd, dat de grond in de onmiddel lijke omgeving beschikbaar komt. Het statenlid dacht daarbij aan de Veender- en Lijkerpolder, waar plaats gevonden kan worden voor kassenbouw. Ten aanzien van het onderwijs meende Nooij, dat er in het plassen gebied plaats moet zyn voor voort gezet middelbaar onderwijs (Havo), want uit de gemeente Alkemade bij voorbeeld bezoeken 250 Jongeren de scholen in Leiden. Deze kampen met een dusdanig ruimtegebrek, dat het voorkomt dat de leerlingen driemaal per dag op hun fietsen moeten stap pen om naar een ander gebouw te gaan. Verwijzing naar Leiden en Al phen om bijvoorbeeld de havo te be zoeken achtte hij ongewenst. Open gebied Gedeputeerde Buijsert had een he le kluif aan het beantwoorden van alle sprekers. Hij nam er ruim de tijd voor. Een open middengebied noemde hij niet alleen van belang voor de Randstad, maar voor geheel Nederland. In antwoord op op merkingen van Van Steenis (PSP) en Brokking (ARP) stelde Buijsert, dat er in het middengebied een ont wikkeling gaande is, die tot ingrij pen noopt. Op grond daarvan alleen LEIDERDORP In de loop van dit jaar is gezocht naar mogelijkhe den om een redelijke openbaar-ver voer sverbinding tot stand te bren gen voor de bewoners van het Patri moniumpark. De raad besloot eind 1972 een bedrag ad. f 9.000,- beschik baar te stellen voor een door D. van der Zwan uit te voeren busdienst Hoofdstraat - Patrimoniumpark v.v. van vier ritten per dag gedurende de periode van 2 Januari 1973 tot en met 31 maart 1973. In totaal zijn 403 personen vervoerd, n.l. in Janua ri 128, in februari 168 en in maart 107. In verband met de vergunning voor dit vervoer, waarvoor ingevol ge de Wet Autovervoer Personen het advies van de Commissie Vervoer- vergunningen moet worden ingewon nen, deelt die commissie mee dat ten behoeve van een vervoersverbinding met het Patrimoniumpark een be roep op de N.Z.H.V.M. behoort te worden gedaan daar deze rtderne- ming reeds het voorstadsvervoer in Leiderdorp verzorgt. De gemeente Leiderdorp heeft naar aanleiding hiervan weer con tact opgenomen met de NZHVM. De NZHVM heeft toegezegd een dienst te kunnen uitvoeren met een 15- persoonsbusje dat aansluiting geeft op lijn 42. De kosten voor een per manente voorziening (het gehele jaar door) zullen ten minste f 87.960. bedragen. De bus zal dan van maan dag tot en met vrijdag rijden. Wan neer de busdienst van 1 november tot en met 31 maart door de NZHVM van maandag tot en met zaterdag wordt onderhouden gaat dit f 49.260,- kosten. B. en W. stellen de raad voor tot dit laatste te besluiten. agenda Beëdiging van het lid van de raad, de heer C. H. E. Brainich von Brainich FeJth. Vervanging van het hekwerk in clusief de tweede toegangspoort, ten aanzien van de algemene begraaf plaats. Verkoop van grond aan de Alge mene Woningbouwvereniging Lei derdorp voor de bouw van 84 en 86 woningwetwoningen in het bestem mingsplan Binnenhof. 9 Benoeming van een lid van de raad in diverse commissies in ver band met de vacature, ontstaan, door het verleende ontslag als lid van de raad aan de heer J. G. van Roijen Toekenning van een subsidie, aan Veilig Verkeer. Nederland, afdeling Leiderdorp/Zoeterwoude HR over 1973. Vaststelling van een bijdragerege ling voor het onderhoud van wer kende en niet-werkende molen. 9 Niet overnemen van grondstro- ken nabij een viertal flats aan de Pinksterbloem en de Splinterlaan van de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp. Weigering van medewerking ex ar tikel 72 der Lager-onderwijsweg 1920 aan de Protestants Christelijke Schoolvereniging te Leiderdorp voor het herstellen van de luifel bij de in gang van de Willem de Zwijger- school. Voorstel tot het treffen van een aantal regeling en met betrekkin r het bestemmingsplan Voorhof. 1 Verhuur van 2 gedeelten van (speel) terrein van de voorn Meijegaardscliool aan de SplJ laan aan de Stichting Leidse g len voor de Detailhandel. 9 Voorstel tot verkoop van en t<XJ verlenen van het recht van opü rc een gedeelte van het industri D rein aan de Zijldijk. 9 Beschikbaar stellen va tra krediet voor de aanscha van een nieuwe bandrecorder behoeve van de Prins Willem m xander school. 9 Verlenen van medewerking!* grond van artikel 50 der *leut| derwijswet aan het bestuur van Vereniging voor Protestants 0 telijk Kleuteronderwijs te Leider voor het treffen van voorzieni welke noodzakelijk worden gg in verband met de windoverlaaL bij de kleuterschool aan de Lijn 9 Voorstel tot het treffen keersmaatregelen ten behoeve] invaliden aan de Langendijkdrei f 9 Voorstel inzaike het ope vervoer. 9 Voorstel met betrekking tot 'tfce tigen van noodwinkels in "Wi j hof". 9 Voorstel betreffende het I baar vervoer van en naar hel 5 trimoniumpark. 9 Voorstel tot het nemen van voorbereidingsbesluit ex artike van de Wet op de Ruimtelijke ning voor het gebied, dat won 61 grensd door de Leijsloot, de D watering en de secundaire ,weg >i: 9 Voorstel tot het treffen van zieningen aan de drainage van tennispark aan de Plantam 9 Voorstel tot het vaststellen, comptabiliteitsbesluiten. ALPHEN AAN DEN RIJN houder Duin (ruimtelijke ord verwacht niet dat er spoei sneltreinverbinding tussen en Den Haag tot stand komt. loof dat we hier moeten denkF termijnen van een ruim aar ren", zei hij gisteravond tiji Alphense raadsvergadering. '1 niet iets waar we gelukkig mee wel al is een streekplan noodzakelijk en bovendien is het realiseren daarvan door de wet voorgeschreven. Bij al les staat de natuur primair. De relatie tussen de groei van de bevolking en het woningbouwpro gramma ten opzichte van de werk gelegenheid noemde Buijsert 'n juis te formatie. In beginsel kan de werkgelegenheid in de sterk met één procent groeien. Die één procent is echter geen vastgeprikte zaak, want ze is gebaseerd op verouderde gege ven, omdat die van 1970 en 1971 niet beschikbaar waren bij de sa menstelling van het plan. Met Brok ing was Buijsert het eens, dat de „Regionale Raad voor de Arbeids- makrt" had moeten worden inge schakeld als één van de overleg-part- r.ers. Hij zegde toe, dat dit bij toe komstige plannen zal gebeuren. Naar de mening van gedeputeerde Buijsert moeten de gemeentebestu ren een doelgericht bouwbeleid gaan i of ren en voorts stelde hij, op grond \an een suggestie van mr. A. R. J. Aris (D'66), dat er met een gemeen schappelijke regeling wel iets te doen is aan een vestigingsprocedure. Er slaan de gedeputeerde echter geen middelen ten dienste de vestiging vol- l'uig af te dammen als iemand van de grote stad naar het platteland kimt. In totaal kunnen er in de sueek nog 3400 woningen worden ge bouwd en 600 worden gerenoveerd tot volwaardige huizen. Vaarverbinding Buijsert gaf toe, dat het realiseren fcn recreatieve voorzieningen in het gioene „stergebied" rond de Kager- piassen consequenties heeft voor de agrariërs. Het creëren van 1700 hec tare water kost tijd en zal waar schijnlijk niet voor 1980 gerealiseerd weiden. De bouw van tweede wonin gen en permanente recreatiewonin gen achtte hij niet aanvaardbaar voor dit gebied. Prioriteit wilde Buijsert geven aan de tweede vaar verbinding tussen de Kagerplassen de de Braassemermeer. Reeds is aan riovinciale Waterstaat opdracht ge geven een plan te ontwerpen, waarbij de ontsluiting wordt betrokken. Over de 3500 woonboten in het plassenge- Uec zei de gedeputeerde, dat dit een vergissing was. Bedoeld werd het aantal slaapplaatsen, hetwelk over eenkomt met 800 tot 900 woonarken, "en aanzien van het verkeer meen de Buijsert, dat snelle aanleg van een goede oost-westverbinding nood zakelijk is. „Of dat nu rijksweg 11 of secundaire weg 6 is doet er niet toe. Pet enige wat voor secundaire weg 7 (Alphen aan den Rijn— Leimuiden) kan worden gedaan is het opheffen 'an enige gevaarlijke punten en het aanpassen van deze weg aan het landschappelijk schoon". Voor de tuinbouw onder glas is uit maatschappelijke overwegingen lei Aar gekozen. Grondonderzoek zal moeten uitwijzen of dat mo gelijk is. Het stichten van een school bijvoorbeeld voor HAVO in de streek noemde hij moeilijk. Het aangekondigde amendement door Van Steenis c.s. over d eaantas- ting van het natuurlijk milieu acht te Buijsert onaanvaardbaar, omdat in de stukken duidelijk naar vo ren is gebracht, dat de "hardheid" an de natuurgebieden ter sprake zal komen. Aan de in het vooruitzicht gestelde amendementen van Bakker (KVP) over de glastuinbouw en de landbouw had de gedeputeerde geen oehoefte, maar hij kon er geen be iwaren tegen opperen. Vandaag volgen de replieken en uaarna de stemming over het streek- ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de Ten Harmsenstraat in Alphen is gistermorgen een rode Morris mini (kenteken 34-00 ME) gestolen door vermoedelijk drie knapen De wagen behoorde toe aan een inwoner van Oegstgeest, die behalve zijn auto ook de daarin liggende betaalcheques, z'n pas en z'n portefeuille met ongeveer f 750 erin kwijt raakte. Het trio ruilde met deze diefstal een andere Morris mind in, die kort tevoren in Rijswijk was gestolen. De politie sleepte dit achtergelaten ver voermiddel naar het Alphense bu- De wethouder reageerde daaraf een onlangs aan het gemeenteb geschreven brief van Gedepu Staten over een mogelijke siif naar Den Haag. "Ik vind dit langrijke brief, want deze van nuchterheid waarmee wf lijke zaken moeten benaderen wordt zo makkelijk gezegd di e: openbaar vervoer moet wordeir beterd, maar uit dit schrijven duidelijk dat realisering ervarf, minder eenvoudig is dan het lij' J! De invoering brengt met zie in Leiden het centraal station worden uitgebreid en dat het vak Lammenschans-centraal in die stad moet worden verd en opgehoogd. Een werk, dat GS tientallen miljoenen gaat Wethouder Duin wees erop, d project niet bovenaan het pri tenlijstje vam de Nederlandse wegen staat. "Hieruit blijkt ook weer dl dat het weg- en het spoorvtj- twee aparte problemen zijn en e twee elkaar vervangende." Mei uitlating ging hij in king van de KVP-er Winnin die uit de brief van GS de con heeft getrokken „dat railvervoi ;e de eerste tien jaar geen enkel zal bieden. We moeten daarom ij attent blijven en strijden voi ij betere wegen in de Rijnstreek." Den Daas (VVD) vroeg naar u tuele verbeteringen in het ope u vervoer op Amsterdam: "die zij 7i slechter dan met Den Haag." houder Duin antwoordde dat meente contact heeft met bus schappijen om te komen tot busverbindingen met de ALPHEN AAN DEN RIJN V/ie, zoals ik, geruime tijd de spektakelstukken van de Leidse raad heeft mogen (soms, als de kous om één uur in de nacht nog niet af was, was het ook wel eens een móéten) bijwonen, die ivordt getroffen door de rus tieke bedaagdheid waarmee het raadsgebeuren hier in Alphen zich ontrolt. Laat ik daar meteen haastig aan toe voegen dat met deze opmer king niks kwaads is bedoeld. De integriteit waarmee de Alphense volksvertegenwoor digers hun zaakjes aanpak ken hoeft geen haar minder te zijn dan die van hun wat meer luidruchtige (door de stadsnood gedreven) Leidse collega's, nietwaar? Maar toch. Toen ik vorige maand de Alphense raad voor de eerste maal in vergadering mee maakte, verliep die avond lijks een woord is gewijd aan vanaf het openingsgebed tot en met de slotwoorden van de burgemeester zo kraakztn- het plan om te komen tot één centrale antenne in Alphen radio en tv, verwondert delijk, dat de gemeenteraad mij. Ik weet dat het plan nog mij na afloop in de geest slechts bijstond als een ver zameling van 21 uiterst fat soenlijke heren en twee da mes, wier gezichten ik me niet meer zou kunnen herin neren. Niet één uitschieter erbij, uitgezonderd die twee dames natuurlijk. Inmiddels is er in die grijze vlek al wel dat tekening ge in een vroeg stadium ver keert, maar de uitwerking waar de raad zich nu min of meer heeft verenigd is toch al zo gedetailleerd dat je straks bij de uitvoering er van gegarandeerd fricties kunt verwachten. Kijkers met nu nog een eigen antennetje moeten dat ding van het dak halen en van lieverlee abon nee-geld gaan betalen voor komen, maar felle jongens aansluiting. En of gemeen- ken ik nog niet. U gelieve dit niet op te vatten je staat zo gauw op iemands tenen als een belustheid op een raad die koste wat het kost in de clinch moet, maar als een prikkel tot gewoon attent volgen. Dat er bijvoorbeeld nauwe- schappelijke tv-antennes dan nog gehandhaafd mogen blij ven is voor mij de vraag. Op zulke dingen moet je attent zijn, wil je voorkomen dat de centrale antenne als een bom op het dak valt ver geef mij de beeldspraak) Vergeleken bij die eerste vergadering echter, was de raadzitting van gisteren toch wel een pietsie vonkender. Er ontspon zich zelfs een klein debatje tussen mevr. Hard- ijzer en meneer V/inninghof. In de opgeruimde sfeer die kennelijk in het gemeente huis loos blijven hangen na de geboorte van de 40.000ste (we kregen er allemaal be schuit met muisjes voor bij de koffie) kwam die scher mutseling leuk kittelend over. Er was nóg een raadslid dat "kleur bekende" in mijn grij ze vlek. Dat was meneer Blaauw van het eenmanspar- tijtje Gemeentebelangen. Hij sprong eruit met zijn vraag of de gemeente ook heeft ge adverteerd in De Telegraaf bij het zoeken naar huurders van woningen in Alphen. Wethouder Houben reageer de speels met de tegenvraag waarom De Telegraaf, als blad "met een vrij wijde le zerskring" zou worden geme den. De man van Gemeente belangen vindt het ochtend blad echter zo'n sensatiezoe ker, dat hij niet wilde mee werken aan de f 10.000 adver- tentiekosten. Hij stemde als eenling tegen. Zouden dit al wat voorpost- gevechtjes zijn, ter inluiding van de gemeenteraadsverkie zingen in mei '74. Als dat zo is, kan er nog wel het één en ander ontbranden. De landelijke politieke ver schuivingen in aanmerking genomen, plus de import van jonge bewoners, laat zich voorspellen dat de samenstel ling van de Alphense raad over een half jaar een heel ander aanzien kan krijgen. En dan is het zaak voor de politieke partijen in Alphen om de schaapjes bij elkaar te houden. HENK DE KAT DEN HAAG/NIEUWKOOP "Het is wel een lieflijk klinkende naam "Beverley Hills", maar het schijnt daar soms allebehalve lieflijk aan toe te gaan en het lijkt dan meer op wild-west-gebeurtenissen", aldus de officier van de Haagse rechtbank. Een 19-Jarige verdachte uit Nieuw koop moest zich hiervoor verantwoor den. Hij zou een cafebezoeker uit Bode graven met een bierglas in het ge zicht hebben gestoken, waardoor een flinke verwonding ontstond. Nu deed zich voor de rechtbank het probleem voor, dat het slachtoffer ontkende in de dancing te zijn geweest. Hij was zo maar komen aanrijden en werd meteen aangevallen. Doch verdachte betoogde, dat in de dan cing al moeilijkheden waren ont staan en zijn verklaring werd door een meisje ondersteund. In elk geval werd het slachtoffer bloedend wond en nam de vlucht, achtef door verdachte. "Wat heb je nou eigenlijk," zo slachtoffer hebben gevraagd, dl was toen meteen al mis gegaan, verdachte zei zich niets van hl beurde te kunnen herinneren, hij had in z'n ene hand een s en in zijn andere een jasje. Mas' gens verdachte, zou hij het gl« zijn mouw hebben gehaald. De cier vond het wel moeilijk vaj de tegenstrijdige verklaringen, achtte het bewijs wel geleverd el te f. 150 boete en voorwaardelijk weken gevangenisstraf met pi van 2 jaar. De verdediger bestreed het en vroeg vrijspraak terzake j weerDe rechtbank zei over gen uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4