om Okker kan ver een maand ortuinlijk' iar afsluiten ERESALUUT AAN DE WETENSCHAP EN DR. MUYLWIJK Drink Claeryn w^als't jonge APPIE HAPPIE erdiensten van vaderlandse toptennisser lopen hoog op Belgische selectie De Heurtier P6-21 is'n fllmprajeWor, waarop u later een apart geluid)- \G 26 OKTOBER 1973 PAGINA 17 Tien procent te zacht ingeschoten bal in bovenhoek geeft keeper al kans Alweer heel wat weken geleden soluut (zoals dat dan heet) tfb ik, op de mij eigen charmante, rtihaast rekenkundige wijze be- jjjferd, hoe dr. R. Muylwijk aan je volgende stelling moet zijn ge- iomen: "Bij voetbal kan de bal keepers tegenover zich vond goed genomen strafschop jóor de keeper niet uit het doel jehouden worden." hand wijst. "Dit toont slechts aam", schrijft ij, "dat Brindisi bij vele voor gaande keren minder excellente inbouwen: niet al te zacht, niet al te dicht bij de paal of lat. En dat kan men zich tegen een ex treem goede keeper niet veroor- je meest gunstige omstandigheden loven, want de marges zijn inder- de doelman. Ik slaagde er daad vrij krap" n dokter Muylwijk op te spo ren, schreef ik (maar deed ik wel Fr#»«salniit aijn uiterste best, kun Je Je af- ljICMluul nagen), waardoor ik mijn theorie jver de wyze waarop hij aan zijn selling was gekomen niet aan de jjne kon toetsen. Mijn theorie luidde: twee meter lange keeper joeft bij 7.32 meter breed doel, 50 centimeter lange armen en 20 dikke bal, maar 86 cm sprong- nacht aan zijn uitval toe te voe- jen om de bal te kunnen aantip- vn. Gelukkig heeft hij stuk gereageerd, waarbij hij ieginnen mijn aansluitende ar gument, dat Muylwijks theorie -ermoedelijk niet zou opgaan voor te arj de Argentijnse keeper Perez, die van jpzien had gebaard door in acht ruim) dagen vier penalties te stoppen, saaronder twee van penalty-ko- Brindisi, die voordien 29 pe Hy vermeldt vervolgens, zonder in alle details op zyn berekenin gen in te gaan, in het kort zyn uitgangspunten en berekeningen. Ik neem ze hier voor u over, als een eresaluut aan de wetenschap, ter bevordering van het straf wezen en omdat het altijd leuk is om te weten wat er in werkelijk heid aan de hand is als wij, voet balfanatici, in onze onschuld of zelf op dit opwinding denken dat er alleen maar een strafschop wordt geno men. Ik citeer dokter Muylwijk: "Keeper: 2.00 lang, met gestrek te armen 2.50 m (uw schattinig centimeter extra is wat sprongkracht voldoende hoogtesprong resp. 20 r (voldoende voor een vlucht van 40, resp. 57 meter: vertrektijd van bal en keeper: gelijk (dus een reac tietijd 0). De tijden, uitgedrukt in seconden, die met deze uitgangs voor de keeper om in resp. de bo ven- en de benedenhoek van het doel te komen zyn: bovenhoek: bal 0.59 en 0.49keeper 0.64; be nedenhoek: bal 0.575 en 0.48; kee per 0.47". Boven of beneden? Dokter Muylwijk vervolgt: „De marges zijn inderdaad erg klein. Een 10 procent te zacht ingesloten bal in de bovenhoek geeft de keeper al een kans, en een bal langs de grond moet echt hard geschoten worden (en in de Juis te richting) om zeker doel te tref fen". Ik wijs er daarbij op dat volgens deze berekeningen de keeper al leen een kans heeft als de straf schop enerzijds goed geno men wordt en anderzijds niet in de boven-, maar in de beneden hoek wordt gericht. De „maxima le" keeper is immers al in 0,47 seconde in de benedenhoek: de bal doet er bij beide aanvangs- twee meter (aanvangssnelheid 4,5 snelheden resp. 0,105 0,01 meter per seconde): bal: diameter oalties achtereen benut had, re- 20 centimeter: aanvangssnelheid wijks berekeningen ook zo gefor muleerd kunnen worden: „By voetbal kan de bal bij een goed genomen strafschop door de keeper wel uit de benedenhoek, maar niet uit de bovenhoek wor den gehouden". Dokter Muylwijk besluit zijn re actie als volgt: „Een goede pro fessionele voetballer moet op grond van deze cijfers reëel in staat worden geacht om een ex treem goede keeper met een straf schop te passeren. Mijn stelling had de intentie aan te tonen dat percentages van 70 of minder voor het benutten van strafschop pen in de eredivisie te wijten zijn hetzij aan onvoldoende vakman schap, hetzij aan nervositeit door onvoldoende voorlichting door de trainers. Dat de keeper voor een straf schop geen angst hoeft te hebben, is een duidelijke zaak. Het stop pen van een goed genomen bal is onmogelijk, dus alles wat de keeper tegenhoudt, is meegeno men, en alles wat hij doorlaat, is „all in the game". Van de schutter wordt een prestatie verlangd, namelijk het vakkundig schieten van een bal: van de keeper verlangt men slechts de contraprestatie, het kunst- en vliegwerk. Tot zover dokter Muylwijk. De belangrijkste conclusie, die uit zijn berekeningen te trekken valt, is dat een bal die uit een straf schop in de bovenhoek wordt ge schoten, de keepr minder kans geeft dan een bal in de beneden hoek. De ware penalty-expert zou er dan ook toe moeten overgaan zijn strafschoppen niet laag langs de paal te mikken, maar hoog onder de lat, uiteraard zover mo gelijk van de keeper van daan. Toevallig werden er laatste lijk in binnen- en buitenland twee zeer belangrijke penalties op deze „goede" manier genomen. In het binnenland was dat de penalty, die Johnnie Rep tegen PSV nam. Hij schoot de bal in de rechterbovenhoek, althans hoog in het doel, enkele decime ters van de paal. Jan van Beve- ren, die zich in die wedstrijd (te recht) erg sterk voelde, had zijn spelers geruststellend toegevoegd dat hij die penalty wel zou stop pen. Inderdaad mikte hij met zijn uitval op de goede richting, maar toch was hij kansloos tegen dit schot van Rep. De belangrijkste buitenlandse penalty was die waarmee de En gelse middenvoor Alan Clarke de 0—1 voorsprong van Polen nivel- vlak onder de lat riep Herman Kuiphof geschrokken uit. Hij ken de de berekeningen van dokter Muylwijk nog niet en kon dus ook niet weten dat een lage bal heel wat riskanter zou zijn ge weest, zeker bij zo'n duveltje-in een-doosje (of keepertje-in-een- goaltje) als de Poolse doelman. Speelkaarten Na afloop van de wedstrijd mo gen de Journalisten de laatste dra lende spelers nog even in de kleed kamer interviewen. Krol, Suurbier en Neeskens waren woensdag de laatsten. Ik zelf heb daar dan ei genlijk geen taak, dus ik gedraag me als een „morgenster" en snuf fel in de vuilnisbak, die middenin de kleedkamer staat. Behalve al lerlei windsels, lege plastic sin as bakjes en papierrommel, trof ik een lege doos van Utenhoehlen Cambric windsels aan en merk waardig genoeg ook 'n stel speel kaarten: een hoopje los versprei de kaarten. Raadselachtig miste er een kaart, zodat het spel waar deloos was geworden? Of wordt 'n spel kaarten na een onbevredigen de wedstrijd weggegooid, omdat leerde. Net als Rep deed hij met het ongeluk heeft gebracht? Of die penalty een 01 vorsprong teniet. Ook Alan Clarke, die be kend staat als een kouwe kikker, schoot de bal in de rechter boven hoek. De Poolse doelman gooit men bij Ajax („een kaart club, die op de vrije zondagen voetbalt") een pak kaarten na ge bruik gewoon weg, zoals Je ook wegwerpserviesgoed hebt van ge- kansloos. Heel riskant genomen, plastificeerd papier? ERSWOUDE Tom Okker gaat het voor de wind, zowel sportief als financieel en het een dan ook ten nauwste verband met het andere. Een eenvoudig rekensommetje geeft tot st dat onze stertennisser, in het vijfde jaar van zijn prof loopbaan, een man in bonus is !en. Hij beschikt bovendien al geruime tijd over een zeldzame topvorm waardoor hij im een maand dit drukke jaar zal kunnen afsluiten als in alle opzichten het fortuinlijkste hele tenniscarrière. •an zyn schoonouders rswoude, waar hij na zijn s van Madrid weer verhaal komt, vertelt hij dat dit „seizoen" zijn ofjaar, toen hij in totaal Har kon bijschrijven, nog Okker maakt er ge- hij is geraakt in grote be rekenen zonder stem- melding van. Ook omdat rvaren topsporter weet, dat elijke glanzende vorm erg Een mysterieus ge- eer zo verloren kan enkelspel kunnen opstrijken, waar naast dan nog de nodige dubbel- spélititels konden worden ge plaatst. „Ja, waarom zilt ük nu in m'n beste jaar?" Okker haalt de schouders op. „Dat is eigenlijk zo moeilijk te zeggen. Ik weet wel dat heteen soort golfbeweging is. M'n spel beweegt zich op't ogenblik in opgaande l\jn. Het zal ook wel weer eens een poosje minder worden. Dat ondervindt elke speler. Als Je een toernooi wint krijg je meer zelfver trouwen en dan ga Je beter spelen. En als Je beter speelt ga je ook meer wedstrijden spelen omdat je langer in het toernooi blijft. Dat is aan de ene kant wel vermoeiender, maar toch ook beter voor je vorm. VENLO In de tot de laatste plaats gevulde gemeentelijke sport hal van Venlo 800 plaatsen heeft Tom Okker gisteravond in een demonstratiepartij met 2-6, 6-1, 7-6, 6-4 gewonnen van zijn Amerikaanse dubbelspelpartner Marty Riessen.In de eerste set had Okker enige moei te met het oppervlak, waraop ge speeld werd: een oprolbare tennis- vloer van fiberglass. Voordien hadden Okker en Riessen een uur lang aanwijzingen gegeven aan zestien jeugdspeler van Venlo en omgeving. BRUSSEL De Belgische coach Raymond Goethals heeft gisteren zestien spelers aangewezen voor de wedstrijd BelgiëNoorwegen, die op woensdag 31 oktober in Brussel wordt gespeeld voor de voorronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. De selectie be staat uit de volgende spelers: Alfons Bastijns, Raoul Lambert, Luc Sanders en Erwin van den Dae- le (allen van Club Brugge), Nico De- walque, Leon Dolmans en Christian Piot (allen van Standard Luik», Jean Dockx, Gilbert van Binst, Paul van Himst en Jan Verheyen (allen van Anderlecht), Frans Janssens (Lierse SK), Jean Janssens (Beve- ren Waas), Maurice Martens (RWD Molenbeek), Ivo van Herp (KV Mechelenen Jos Heyligen (Beer schot). ADVERTENTIE ienhuis beredeneert hij nuchter", moet Je wat geluk hebben. Neem nu bijvoorbeeld die finale van Madrid van vorige week tegen Nastase. Ik stond op zeker moment met 2-5 en 0-4 achter en toen viel een netbal van Nastase nog Juist terug. Komt de bal er over heen dan is het afgelopen. Nu won ik toch nog. Misschien speel ik te genwoordig beter bij achterstand dan vroeger. Je krijgt natuurlijk meer ervaring; ik blijf nu rustiger. Maar het is ook wel eens snel met Je gebeurd. Zoals twee weken gele den in Barcelona. In de tweede ronde ging ik er al uit tegen de Zweed Johansson, een jonge speler Er lopen zoveel van die Jonge, veel belovende spelers rond. Ik speelde wat minder goed, misschien niet ten volle geconcentreerd, en het was gebeurd. Laver verloor daar van de 18-Jarige Brit Mottram en is de laatste tijd dan ook niet best op deref. Verlies leer je echter even eens beter te incasseren. Dat hoort er nu eenmaal ook bij. Aan de an dere kant weet Je dat je van ieder een kunt winnen. In het begin als prof keek Je tegen mannen als La- Tom Okker: „Wie weet ben ik over twee jaar al opgebrand Rose wall op. lik wind megauw zo'n tienduizend dollar. Maar niet zo gauw meer op over fouten van lijnrechters en umpires. Want dat werkt meestal nadelig in op Je spel. Hat volkomen onspannen zyn is natuurlijk altijd het beste, maar het 'kan wel eens moeilijk worden tegen spelers waarvan Je eigenlijk niet mag verliezen. Als je dan ner veus wordt wil het allemaal niet zo best meer". Tom Okker heeft no gboernooien voor de boeg in Parijs, Stockholm, Londen en Johannesburg, waarna tot slot Boston volgt als toernooi van de beste acht van de Gnaaid Prix. „Ik ben dit jaar lang bezig tot 9 december. Niet zo erg", vindt hij „omdat het nu erg goed gaat. Ik moet die toernooien ook wel spe len om m'n tweede laats op de Grand Prix-ranglijst te kunnen be houden. Ik mis deze week Teheran en als Newcombe daar wint pas seert hij me. En dat scheelt toch ik ben niet rouwig om Teheran, want dat ligt op duizend meter en de ballen zijn daar erg licht. En de een speelt beter met lichte en de andere met zware ballen. Ja, dat hebben wij ook. Kodes bijvoorbeeld speelt veel beter met zware ballen en mij liggen dacht ik snellere banen beter. Maar Je leert door de loop dier jaren wel je vlugger aan de omstandigheden aan te passen. Ervaring doet veel. Je wedstrijdtac tiek wordt beter; Je weet precies op welke punten in de game en de set Je speciaal moet opletten wat meer of minder risico nemen. Maai dat moet toch allemaal min of meer automatisch gaan worden, want als je teveel gaat denken gaat het ook Okker heeft dieze week samen met zijn Amerikaanse dubbelpartner Marty Riessen in Nederland enkele exhibitions gegeven. Als welkome an derbreking van de zware toernooien. Daarnaast ook zg. „Clinics" speciale lessen voor jongeren. „Wat Je dan altijd het meest opvalt", verduide lijkt hij, „is dat het gros van de spelers te laat is met de achter- zwaai en velen nemen de bal niet voor zich maar naast zich. By de backhand is natuurlijk het grootst euvel met de borst naar het net ge- backhand is natuurlijk het grootste euvel met de borst naar het net ge richt staan". Tom Okker die nu 28 is, hoopt nog zo'n Jaar of zes aan de top te kun nen meedraaien. „Maar wie weet", zegt hij, „ben ik over twee Jaar al uitgebrand. Het is zo moeilijk te zeggen. Ik toer nu al zo'n tien jaar de wereld rond. Zonder dat je ove rigens veel meer ziet dan tennisba nen en hotels. Want het werk gaat voor. En weet je wat de rotste dag van elke week is? Als er gereisd moet worden". De moeite waard om meer vc te weten. De goede foto- en filmhandelaar kan u er alles o vertellen. Verkrijgbaar in 8 en super 8. Foto N. v. d. Horst b.v. LEIDEN, DOEZASTRAAT, VIJF MEIPLEIN DIAMANTPLEIN. zacht licht tintelfris

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17