)r. J. D. A. Boks 77) overleden ndrukken van een volk in oorlog 4 (slot) Amateurrenners gaan procederen INTERPOLIS Conflict Midden-Oosten een principiële zaak Koerstips x i 1IJDAG 26 OKTOBER 1973 )ud-directeur van Leidse hbs A-commissie :n luchthaven Maasvlakte HAAG Een commissie len van de PvdA ziet niets nogelijkheid de tweede natio- chthaven „voor de kust", bij- op de Maasvlakte, te ves- commissie heeft een lichte voor vestiging van de twee- ithaven in de Markerwaard, vestiging in West-Brabant commissie ook heel goed mo- immissie stond onder voorzit- van burgemeester mr. J. J. Lee van de Dordrecht, irtijbestuur van de PvdA het rapport van de com- uitgebracht, heeft nog geen ek van eigen g voor a Coronel 1LEM Pred Franikenhout DNRT-Marlboro team is de- nationaal kampioen in de Derwagens groep 1 van 15.000 0 gulden. Frankenhout ze- op 14 oktober op Z andvoort otrace weliswaar doch zijn jenstrever van het Alitalia- Coronel diende na afloop in, waardoor Franken- niet zeker was van de ti tel was van mening dat de todore ongeoorloofd was Daarop volgde ook een van Frankenhout 'tegen de zijn rivaal. ische commissie van de Autorensport Vereni- 't beide wagens onderzocht, is dat de Alfa Romeo 2000 Coronel onder meer onre- tir lichter is gemaakt en dat niet toegestane nokkenas is Bij de Commodore GSE tkenhout werden geen on- Igheden geconstateerd. issarissen hebben in- besloten Coronel niet te klas- de slotrace op Zandvoort. LEIDEN Na een langdurige ziek te is dr. J. D. A. Boks op 77-jarige leeftijd overleden. De crematie heeft vandaag op verzoek van de overlede ne in stilte plaats gehad. Dr. Boks heeft, na aan de Leidse universiteit in de wis- en natuurkun de te hebben gestudeerd, jarenlang een belangrijke rol gespeeld in het Leidse onderwijs. In 1924 promoveer de hij op een proefschrift over de Isothermen van helium. Reeds voordien werd hij, in 1923 leraar in de wis- en natuurkunde aan de hbs met 5-jarige cursus. In de beginjaren gaf hij tevens les aan het stedelijk gymnasium. Toen in 1938 J. C. Schalkwijk, de directeur van de hbs, met pensioen ging, werd dr. Boks tot zijn opvolger benoemd. Tot 1961 Alphenaar hoort twee maanden tegen zich eisen DEN HAAG/ALPHEN Het was wel een gecompliceerde gang van za ken, waardoor een 41-jarige bedrijfs leider uit Alphen zich voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden en diens 40-Jarige vrouw terzake van heling. Het zou allemaal wat uit de hand zijn gelopen, nadat er onenig heid was ontstaan over een afreke ning van f 1,85 in een café. Er was een vechtpartij gevolgd, waarbij een portemonnee met f 900 op de grond viel. Die had de man meegenomen. Daarna zou de vrouw f 240 hebben verborgen, zodat zij zich aan heling en althans verbergen van geld had te verantwoorden. Verdachte had wel aan de politie meegedeeld, dat hij bereid was me teen alle schade te vergoeden en dat herhaalde hij ook op de zitting van de rechtbank. Ruiten van het café waren bij het gevecht gesneuveld. De Officier eiste tegen de man twee maanden gevangenisstraf waar van 'n maand voorwaardelijk en te gen de vrouw f 100 boete. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Munitieschepen uit Zwartewater EMMELOORD De negen mu nitieschepen die in het natuurgebied Zwartewater bij de Noordoostpolder liggen, zullen per 1 december zijn vertrokken. Dit heeft het ministerie van Defensie aan de gemeente Noord oostpolder meegedeeld. De schepen die geladen zijn met munitie van de Duitse Bundeswehr hebben indertijd een storm van pro test ontketend onder meer bij na tuurbeschermers. l Uitgebreide Gevarenverzekering. Voor het huis waarin u A woont en de stoel waarin u zit heeft hij op voortreffelijke wijze lei ding gegeven aan de school die een uiterst belangrijk deel van zijn leven uitmaakte. In de bezettingstijd werd zyn direotoraat onderbroken omdat hij, na enige tijd in Scheveningen ge vangen te hebben gezeten, moest on derduiken om verder uit de handen van de bezetters te blijven. Eén van de hoogtepunten tijdens zijn directoraat was de toevoeging van een een gymnasiale afdeling van de schooi in 1957. De combinatie werd een lyceum, het Rembrandt-Lyceum, waarvan hij de eerste rector is ge weest. Na zijn afscheid werden zijn ver dienste erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje- Naissau. Nadien heeft hij nog enige jaren les gegeven aan de Louise de Coligny-hbs, zodat alle gemeente scholen voor VHMO van zijn gaven hebben kunnen profiteren. Van de vele generaties Jonge Leidenaren die In de loop der jaren met Boks als leraar of als rector in contact zijn geweest, zullen ongetwijfeld velen met dankbaarheid hieraan kunnen terug denken. Levendige discussie in Catena-sociëteit Eindelijk weer eens een plaatje van Brigitte Bardot. De Franse actrice speelt een schone edelvrouw uit de vijftiende eeuw in de nieuwe film 'Colinot trousse chemise', die volgens BB zelf waarschijnlijk haar laatste zal zijn. BB-fans hoeven zich daar geen al te grote zorgen over te maken, want dergelijke uitspraken zijn door de onstuimige Frangaise al meer gedaan. DUINDIGT Zondag: Verkeer en Eeyenoorcl Dordrecht-prijs: 1. Lerry Buiten- J DUINDIGT Zondag Dordrecht-prijs: 1. Lerry Buiten' zorg 2 Lya D 3 Lester Kandia Outs Lazuur. Diepen veen-prijs: 1. Kameleon V 2. Larice Quick 3. Koba Roodnoot Outs. Lucky H. Denekamp-prijs: 1. Gay 2 Harro Bond 3. Henri v. d. Wendy Outs. Gaston v. d. Lente. Prijs der 3-jarige stayers: 1. Lido Buitenzorg 2. Lento H 3 Lord Axkit Outs. Lord Tulpenburg. K. J. Meinardi-prijs: 1. Kees Ver kerk 2. Karei Duke 3. Jaspis du Bois Outs. Jeannine D Dedemsvaart-prijs1. Kiry v. Ursem 2. Joris Hagheweyde 3. Jan de V Outs. Jetstream. Delfzijl-prijs: 1. Gretchen W 2 Haja westlandia 3 Heno Victoria Outs. Guy Nathan H Bernardo-prijs: 1. Melisse 2 Mas ter Philip 3. Dauphine Outs. Funchal Cesarewitch: 1. Gerabher 2. Tus can Pride 3. Hopeful Future S Outs. Rosebud Natas ja-prijs: 1. Mano River 2. Riki Lash 3. Osarieta Outs. Artois. LEIDEN A.s. vlrdt op het sportterrein aan de Boshuizerkade een voetbalwedstrijd pisats tussen de elftallen van de KNVB afdeling Leiden en van Feye- noord uit Rotterdam. In verband met de te verwachten belangstelling voor deze wedstrijd, wordt het op de Boshuizerkade gel at r. de parkeerverbod voor de duur van de wedstrijd opgeheven. Vanaf zeven uur kunnen de bezoe kers van deze voetbalwedstrijd daar hun auto parkeren. Deze maatregel is genomen om te voorkomen dat er een te grote parkeerdruk ontstaat op de omliggende straten. De bewo ners van de Boshuizerkade zullen dt.s rekening moeten houden, met enige drukte in hun straat voor het bt gin en na afloop van de wedstrijd. De politie zal aanwezig zijn om t vrrkeer ter plaatse in goede banen te leiden. NEDERLAND WIL MEEDOEN AAN VREDESMACHT DEN HAAG Minister Van der Stoel, van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld dat als de Veiligheidsraad 'n beroep zou doen op Nederland wij troepen zouden leveren voor de Vre desmacht in het Midden-Oosten. Hij antwoordde dit op vragen van het VVD-Kamerlid H. J. de Koster. De bewindsman vindt dat het zen den van een vredesmacht niet mag betekenen dat de huidige situatie wordt bevroren. LEIDEN „We moeten het conflict in het Midden-Oosten van de princi piële kant bekijken. Een oplossing ican hier pas gevonden worden als de Aiabische landen de staat Israël er kennen: de huidige oorlogssituatie is ontstaan doordat de omringende lan den hier willens en wetens naar toe gewerkt hebben." Dit zei de heer B. Bachra uit Lei- uen gisteravond tijdens de discussie avond over het Midden-Oosten in de sociëteit van Catena in antwoord op vragen van de talrijke aanwezigen. De heer Bachra was van mening dat de staat Israël wel degelijk bestaans recht heeft en dat ook de Europese Joden daar moeten kunnen wonen en werken. „Palestina is nooit onaf hankelijk geweest - is Palestina ooit echt Arabisch geweest? Trouwens. Spanje was ten tijde van Karei de Grote ook Arabisch, en dat eisen de ja bieren nu toch ook niet op? Enkele belangstellenden waren het hartgrondig met de heer Bachra eens en verzekerden zelfs om het hardst dat het de Arabieren er alleen maar om te doen is de Joden uit te roeien. Twee leden van het forum waren het hier niet mee eens. De heren W. Thierens en F. Brons van het P2iestina-comité afdeling Leiden leg den uit dat niet de Arabieren, maar de Zionistische beweging verantwoor- cth'jk is voor alle moeilijkheden. „Het zogenaamde terrorisme van de Pales- tijnen is geen terrorisme, dat is een bevrijdingsoorlog. Die oorlog kan nu eenmaal niet „netjes" met tanks en vliegtuigen worden gevoerd, omdat de Palestijnen daar geen geld voor nebben. Het is niet eerlijk om deze muisen terroristen te noemen; dat v ordt altijd gedaan door degenen die nen probeert te onderdrukken. De Duitsers noemden de Nederlandse verzetsstrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog ook terroristen." Een van de interessante onderwer pen waar gisteravond over gesproken v.erd was de vraag waarom de Ara bische staten zelf zo weinig voor de Paiestijnen hebben gedaan. Volgens die heer Thierens kunnen de Arabi sche staten niet veel aan dit probleem aoen, omdat nu eenmaal niet alle Arabische landen over olie en dus on metelijke rijkdommen beschikken. De PaJlestijnen zitten niet in Saoedi-Ara- biè of Koeweit, maar in de bepaald niet rijke landen als Egypte, Jorda nië Syrië en Libanon. Egypte heeft te kampen met een werkloosheid van 10% en het kan dus niet veel doen. Jordanië heeft de Palestijnen Om nieuwe reglementen KNWTJ ongedaan te maken otterdam Via een procedure bij tie burgemeester probeert de Belan genvereniging van Gesponsorde Amateurwielrenners de reglementen engedaan te maken die de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie op 1 jenuari 1974 wil laten ingaan. Hier bij is bepaald dat amateurs ouder aan 26 jaar niet meer door een sponsor gesteund mogen worden, terwijl in 1975 slechts renners tot 23 jaar voor sponsoring buiten de c ubs om in aanmerking kunnen komen. Door Hans Coolegem I eeser-Crazan opdracht gegeven in dien mogelijk spoedig een gerechte lijke procedure aan te spannen. Nanno Bakker, de secretaris van de i -tlangenvereniging, die zelf door de rJeuwe maatregel wordt gedupeerd: „Wij geloven, dat een topsporter rJel door de Unie mag worden ge remd in zijn sportloopbaan." Fedor den Hertog, één van de top- renners, die eerder had aangekon- Gigd stappen te ondernemen, nu hij na de concessies, die door de KNWU zijn gedaan, de indruk kieeg, dat het vooral op hem was voorzien, wacht met belangstelling de komende gebeurtenissen af, om- cat ook hij enkele juristen opdracht had gegeven de zaak nader te be kijken. „Voor mij is de nieuwe maatregel niet zo'n verrassing." bedenkt hij. „Ik geloof eerder dat anderen zijn geschrokken. Maar fietsen op inter nationaal niveau word Je nu wel onmogelijk gemaakt. Eigenlijk een onbegonnen zaak." Als er werkelijk niets verandert wat zijn dan de k« nsekwenties? „Daar heb ik nog niet over gedacht, maar stoppen met de wedstrijd zit er wel in. Ik wacht voorlopig maar af. Slaagt de belangenvereniging niet, dan kan ik altijd nog zelf ingrijpen." Mevrouw Leeser die enkele Jaren geleden voor Jan Janssen tegen de Vvielrenunie heeft geprocedeerd, be studeert momenteel de stukken. „Ik vind het niet zo leuk, dat deze zaak al in de publiciteit komt. Ik heb nog wat dagen nodig om alles goed te kunnen overzien. Dan pas licht ik de KNWU in en ik vind het tnigszins vervelend, dat men uit de krant iets moet vernemen." in ieder geval nog de Jordaanse na- Linaliteit gegeven. Verder is het ook 7,o, aldus de hr. Th reruns, dat de Pa iestijnen in de kampen juist de land loze en arme boeren zijn De vele Pa lestijnen met een goede opleiding be kleden vaak hoge posities in andere Arabische landen, bilvoorbeeld Koe weit. Volgens de heer Thierens ls het Pa lestijnse vluchtelingenprobleem een immens vraagstuk dat de onderont wikkelde Arabische landen zelf niet aan kunnen. Ook in Leiden is gister avond geen oplossing voor het pro bleem gevonden - maar er was ln ieder geval wel een gesprek mogelijk. Over de mogelijkheden voor de be langenvereniging kon de advocate nog weinig zeggen. „Het komt bij mij vreselijk omrechtvaardig over. En kan me voorstellen, dat je zon- oer hulp eigenlijk niet meer kan fietsen." Omdat deze zaak ook gebonden is aan de verenigingsrechtspraak is nog niet bekend in welke vorm er zaï worden geprocedeerd. Nanno Lakker: „Het moet allemaal wel op kcite termijn gebeuren Immers op 1 Januari gaan de nieuwe regels al in, terwijl ook veel renners en sponsors betreffende de samenstel ling van de ploegen nog in het on gewisse leven." En over de kosten: „Als we het verliezen hebben we toch al het mogelijke gedaan. Om dat we niet zo kapitaalkrachtig zijn heb ik me persoonlijk voor de kos ten garant gesteld." Problemen in Haagwegkwartier LEIDEN In het kader van de PAK-wijkhearings is gisteravond 'n hoorzitting gehouden in het Haag wegkwartier. Er waren o.m. klachten over het wegdek van de Haagweg dat al jaren in slechte staat verkeert. Het oversteken van deze weg is vol gens de bewoners levensgevaarlijk; alleen als de spoorbomen dicht zi.in kan men tussen de auto's door Daarnaast kwam naar voren dat de Haagwegbewoner het gevoel heeft in de steek te worden gelaten, voor al met betrekking tot de renovatie van huizen en riolering. Raadslid Verboom antwoordde dat alvorens er getimmerd kan worden er enorm veel werk verzet moet worden. „Alle plan nen moeten eerst op papier worden gezet, ook omdat de minister alleen subsidie geeft op uitgewerkte ideëen. Zo'n rapport is er nu voor het Haag wegkwartier, maar het zal nog tot eind 1974 duren voordat de eerste spijker wordt geslagen", legde hij uit. Men vroeg zich af hoe het komt dat de Gemeentelijke Woningstichting de huizen zo slecht heeft onderhouden. Verboom voerde hier voor een aan tal redenen aan. De oorzaken gaan terug tot 1920, bleek uit zijn betoog. Het bleek dat de bewoners teleurge steld zijn door de mentaliteit van sommige mensen in de buurt, met het oog op het weghalen van bomen en het gooien van rommel in de sloot. Raadslid mevrouw Vam Seters pleit te voor initiatieven van de bevolking zelf en noemde als voorbeeld de sfeer in de Haver en Gorthuis. Een paar mensen vonden het Jam mer dat „veel huizen aan de Haag- weg worden opgekocht door huisjes melkers, die de panden aan studen ten verhuren en zoveel mogelijk geld willen vangen. Daar staat weinig comfort tegenover met als resul taat dat de huizen worden uitge woond". Grofsmederij naar Grote Polder LEIDEN De Koninklijke Neder landse Grofsmederij heeft definitief besloten zich in het industrieschap De Grote Polder in Zoeterwoude te vestigen. Tijdens de vergadering van de commissie economische zaken gister avond merkte Zunderman (DS'70) op dat het van belang was dat de Grofsmederij voorlopig blijft zitten en pas dan gaat verhuizen, als de nieuwe behuizing gereed is. Van Aken (PvdA) onderstreepte dit volko men. Het gesprek tussen enkele com missieleden en mensen van de Grof smederij was tot ieders tevredenheid verlopen. &1 terug in Nederland, boei- ïlteraard de berichtgeving bij radio en de televisie. Dat «er zo omdat in ons vliegtuig ;ageploeg zat van Ach- Nleuws, die filmmateriaal en itaren bij zich had. Zoals kwam dat dezelfde avond 10 uur op de televisie, nau- uur na aankomst. Voor ons was de vraag, hoe de be ing in de wereld werd ver- ICret lude r eiden (an grote betekenis. Van ële werelddelen kwamen na- «geruste telefoontjes bij de he families binnen, en wie toerist in Israël was, werd al waar hoe bang de familiele us vaak waren. Wij vroegen of dat door de berichtgeving «n, omdat het leek alsof ie- facht dat in Israël op iedere meter de kogels om Je oren dat Je Je dagen moest door- in schuilkelders en achter len. 'ren de berichten die van de zijde van Egypte en de Arabische staten de lucht in werden geslin gerd, verbazingwekkend. Wie hen wil de geloven, moest wel denken dat de meeste kibboetsin waren verwoest, dat Tel Aviv en Haifa brandden, dat Nahariyya zwaar was beschadigd, dat de hele luchtmacht was vernie tigd en dat duizenden Israëliërs wa ren gesneuveld. Daartegenover werd van Israëlische zyde een vaste, zeer menselijke methode gevolgd bij de berichtgeving. Verliezen aan mate rieel werden pas wereldkundig ge maakt nadat zekerheid bestond dat de families van gesneuvelden of ge wonden waren gewaarschuwd. Dat moest wel, want iedereen kan immers rekenen? Als er geoegd werd, dat 30 vliegtuigen waren neergeschoten of 150 tanks vernietigd waren, wist ie dere Israëliër dat daarbij 30 piloten verloren waren (dood of krijgsge vangen) en dait 900 soldaten in de tanks het slachtoffer waren gewor den. Maar gelogen werd er en wordt er niet. Daags voordat wij vertrok ken, lazen we in de Jerusalem Post (een in het Engels gedrukt ochtend blad) van de werkelijke verliezen: ongeveer 1/4 van de luchtmacht (ca. 124 vliegtuigen) en ruim een derde van de artillerie (ruim 600 tanks). Daarbij moesten zeker 1300 jongens gevallen zijn, en onder hen de com mandant van het Sinaï-leger, terwijl ruim 2500 Jongens gewond werden. Op dat moment waren alle familie leden gewaarschuwd en ingelicht en konden cijfers worden vrijgegeven. Eerst lezen Een duidelijk voorbeeld van de be zorgdheid omtrent de Juiste be richtgeving ervoer ik zelf toen het telegram van het Leidsch Dagblad binnenkwam en ik mijn eerste ver haal had gemaakt. Vóór het naar Tel Aviv werd gereden om per ex presse te worden verzonden, werd mij voorzichtig te kennen gegeven in de familie waar ik was, dat men het graag eerst zou willen lezen. Toen ik vroeg waarom, en daarbij schertsend zei dat ik niet wist dat Israël ook aan censuur deed, zei men: „Nee, daar gaat het niet om, maar wij geloven dat Jullie onze be richtgeving niet vertrouwen en dat jullie ook de Arabieren een beetje geloven zo in de geest van: de waarheid zal wel in het midden lig gen". Natuurlijk heb ik mijn verhaal voorgelezen. Waarom niet? En het viel ze mee. Zoals ik van mijn kant ook hen heb gerustgesteld en heb gezegd dat de berichtgeving in ons land naar mijn vaste overtuiging zeer objectief en doordacht zou zijn Dat laatste is ook uitgekomen. Reeds dinsdagavond maar ook daarna bleek mij hoe uitstekend in dergelijke gevallen onze berichtge ving is en hoe vakbekwaam véle van onze „krantenmensen", redactie en journalisten zijn. Waarheid en leu gen in de oorlog zijn moeilijk uit el kaar te houden. Propaganda speelt een grote rol, en de verwoede pogingen om het moreel van een leger overeind te houden moeten evenmin worden on derschat. En Juist op die punten moet in de berichtgeving door de nevel worden heengeprikt. Naar mijn oordeel is dat op belangrijke punten in het algemeen gebeurd. Al leen zou ik nog de nadruk willen leggen op iets dat bijzonder indruk wekkend is en dat niet onvermeld mag blijven. In Israël is een mensenleven duur. ook als dat het leven van een "vreemdeling" is. Zo duin: dat het. uiterste wordt gedaan ook in oor logstijd om levens te sparen, om burgerbevolking van vriend en vijand buiten schot te houden en te beveiligen, om gewonden uit eigen gelederen en van die van de vijand te verzorgen en om krijgsgevangen goed te behandelen. Ik heb twee krijgsgevangenkampen van buiten af gezien. Eén ervan was toen nop leeg, terwijl in het andere al gevan genen aanwezig waren. Hun namer waren geregistreerd, voor radio en televisie kregen ze gelegenheid boodschappen uit te zenden naar fa milies en groeten over te brengen Eén Journalist, die het bestond om een krijgsgevangen piloot te vragen: "Ben je er nu van overtuigd dat Is raël beter is en dat jullie de strijd zijn begonnen", werd onmiddellijk teruggenomen en de volgende dag in de pers openlijk scherp veroor deeld. Maar omgekeerd zijn de namen van Israëlische krijgsgevangenen nog steeds niet bekend, omdat de Egyp- tenaren en Arabieren de lijsten niet afgeven en de Juiste aantallen niet noemen. Wel zonden zij voor de tv beelden uit van zwaar geboeide Is raëlische krijgsgevangenen, die moesten zeggen dat ze het goed maakten, maar aan wie te zien was dat ze zwaar leden. Arabische offi cieren delen zelf mede dat man schappen die gevallen zijn of ge wond, niet behoeven te worden ver zorgd. Egyptische officieren laten him troepen gewoon in de steek met de smoes dat ze even weggaan om hulp te halen. Het zal wel weer zo gaan als in 1967, toen Israël zijn krijgsgevange nen maar nauwelijks kon terugkrij gen (het ging toen slechts om een 13-tal), omdat de Arabische staten geen enkele prijs stelden op terug keer van hun (duizenden) krijgs gevangenen. Israël mocht ze wel houden. Waarom? Omdat al deze soldaten die zich hadden moeten overgeven, in doodsangst in handen van Israël vielen, ervan overtuigd dat de gemarteld en/of gedood zou den worden, terwijl ze uitstekend verzorgd werden. En dat kon beter niet in de Arabische landen bekend worden Misschien hebt u gezien, hoe ang stig Syrische en Egyptische soldaten zich ook nu weer overgaven en hoe slaafs en bedelend zij keken, bijna smekend om een stukje leven. U kunt ervan overtuigd zijn, dat zij 'n zeer menselijke behandeling krijgen. Ook nu. Want ook de vijand is een mens. Meer nog: Israël weet dat de arme sloeber naar het front wordt gestuurd en dat de rijkere rustig thuis zit, omdat hij zich heeft uit gekocht. De meeste soldaten kunnen noch lezen noch schrijven. En het gerechtigheidsgevoel in Israël ver zet zich ertegen om deze armen van de wereld smadelijk te bejegenen. Maar Israëls gerechtighendsgevoel verzet zich óók tegen alles wat zich opmaakt om een volk dat in vrede wil leven, te belagen. En dan is dat zelfde volk in die omstandighe den zelfs bereid de eerste klap te geven. Ter verdediging, en niet om aan te vallen. Om te leven, en niet om te doden. Een der geboden waaronder Is raël leeft is "Gij zult niet dood slaan". Dat gebod verbiedt ook de oorlog. En dat weet dit volk. Maar zij weten ook dat dit niet inhoudt dat ze moeten toelaten dat ze doodgesla gen wórden. Als dat dreigt, „weet" dit volk dat de God van Israël met hen ten strijde trekt. En elk mensenle ven dat daarbij op het spel staat, is duur en blijft duur. „Ook de vijande lijke soldaat heeft een moeder, een vrouw, 'n verloofde, kinderen", hoor de Je voortdurend zeggen. En je ziet om Je heen dat men dat meent. Maar waar moet Je dan heen met Je verlangen naar wereldvrede, naar ontwapening, naar de afwezig heid van oorlog? Ik maakte als opgeschoten Jon gen de Tweede Wereldoorlog hier in Leiden mee. En nu deze oorlog in Israël, bijna 30 Jaar later. Onwille keurig vraag je je af. hoe weinig wij in die dertig jaar zijn opgescho ten. Zullen we hier ooit een leven bereiken waarin hét mes niet meer op tafel ligt? In deze wereld met een gebroken mensheid, met een bevol king die altijd weer blijkt onbetrouw baar te zijn. zelfzuchtig, imperialis tisch, machtswellustig en liefdeloos? Mijn reis naar Israël heeft me op nieuw en nog grondiger de oor log leren haten. Maar ook nu weer ben ik ervan overtuigd geraakt dat we geen stap dichter bij de echte vre de zullen komen, als we voorbijgaan aan de zondigheid van het gehele menselijke geslacht van alle en propageren dat wij die zondig- he'wel te boven zullen komen door een beetje meer lief te zijn voor el kaar. Slechts hij, die ervan overtuigd is dat het leven van zijn naaste duur is. kan echt iets door voor de we reldvrede. Maar zulke mensen zijn er niet zo veel

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11