^at een emotie rond Anne's grote dag ixon stelt t-rede uit Verduisteren hoeft niet meer in Israël ingstoffen Uitgever van Quick9 beticht van spionage voor Oost-Duitsland Zwitsers mogen geen Libische piloten opleiden Vertrouwen van Belgische Kamer voor nieuwe regermg- Leburton Rentespaarbrieven met 8y4% rente ERDAG 25 OKTOBER 1973 BUITENLAND aarschijnlijk morgen 'li persconferentie •1INGTON (Reuter/DPA/AP) Volkomen onver- heeft president Nixon vandaag zijn voor heden aan- digde televisietoespraak over de jongste ontwikkelin- de Watergate-affaire en zijn besluit de geluidsbanden af te staan met een dag uitgesteld. Het Witte Huis mee dat Nixon morgen om 02.00 (onze tijd) geen aak zal houden maar een persconferentie zal geven ineens direct op de televisie wordt uitgezonden. Als voor het uitstel is opgegeven dat de president zijn cht op het ogenblik te zeer nodig had voor de ontwik- in in het Midden-Oosten. had zijn rede dinsdag aan- |d nadat hij zich maanden ogen voor de eis van de fe- districtsrechter John Sirica, deze de geluidsbanden ter Ing te stellen om uit te ma- J relevant zijn in het onder- het Watergate-schandaal, aarmee samenhangt. vorige week officier van speicaal belast met Water- iiibald Cox en onderminister titie William Ruckelshaus heeft met het uitstel van zowel politieke waarne- het Congres verrast. Vele eden wilden eerst horen wat ient te zeggen heeft alvorens iten al dan niet hun steun aan oproepen om een ver- gsprocedure tegen de presi- gang te brengen. arnemende minister van jus- lert Bork heeft verklaard dat id is om het Wite Huis voor 5ht te dagen indien dat no- zijn om de vertrouwelije do- te bemachtigen die de N (AP) De politie heeft ige Palestijnen gearresteerd het in hun bezit hebben r kila industriële springstof- bun woning in West-Berlijn, een woordvoerder verklaard, is de woordvoerder had de e springstoffen gevonden in bodem van een koffer. De [e mannen, die Libanese pas- hadden, zeiden niets af te a de springstoffen. openbare aanklagers van vitaal be lang achten voor het onderzoek in de Watergate affaire, speciale openbare aanklager "had overwogen". Hij weigerde daar ver der op in te gaan. Bork zei herhaaldelijk tijdens een persconferentie dat het onderzoek Bork zei herhaaldelijk tijdens een persconferentie dat het onderzoek krachtig zal worden voortgezet. Hij zei dat Nixon hem daar zaterdag avond opdracht toe had gegeven. Nixon heeft woensdag zijn veto uitgesproken over een resolutie van het Amerikaanse Congres betreffen de de macht van de president om oorlog te voeren, omdat deze on grondwettelijk zou zijn en "het ver mogen van het land om beslissend, en overtuigend op te treden op het moment van een internationale cri- Het besluit zou de president hebben verboden Amerikaanse strijdkrach ten gedurende meer dan 60 dagen aan gevechten te doen deelnemen, zonder uitdrukkelijke toestemming, van het congres. Labiel De Amerikaanse vakbondsleider George Meany heeft woensdag pre sident Nixon beschuldigd van een „gevaarlijke emotionele labiliteit". Het Witte Huis reageerde onmiddel lijk door Meany "niet te veront schuldigen onverantwoordelijke ver klaringen" in de schoenen te schui ven. Meany, voorzitter van de 13 miljoen leden tellende AFL/CIO zei onder meer in een veridaring: "De ge beurtenissen van de laatste dagen bewijzen de gevaarlijke emotionele labiliteit van de president". De Israëlische actrice Dahlia Lavy in de weer op het gips van een gewonde soldaat. Plaats van handeling een ziekenhuis in Tel Aviv. 1 EL AVIV De nationale com mandant van de Israëlische Be scherming Bevolking heeft het ver- cuisteringsbevel gisteren na achttien c Jlogsdagen ingetrokken. Behalve een vermindering van het aantal rechtelijke verkeersongevallen, zal Door Rob Simons het einde van de verduisteringspe riode volgens deskundigen van het ministerie van landbouw het tekort f-an eieren grotendeels opheffen. Gedurende de afgelopen weken is gebleken dat kippen in de duisternis van hun rennen minder eieren leg gen. De grootste Israëlische fabrikant, van sigaretten heeft de normale pro- duktie van vierhonderd miljoen si garetten per maand sedert het begin van de oorlog met ruim twaalf pro cent opgevoerd. Het leger neemt echter met negen miljoen pakjes, voor soldaten aan het front, die lakend de oorlogsspanning proberen te verdrijven bijna de helft van de tctale produktie voor haar rekening. Vele Israëliërs aan het thuisfront, moeten hun zenuwen nu zonder si garetten op andere wijze leren be dwingen. Voornamelijk tengevolge van de toe- gtnomen rookgewoonte en voor ge in uik in veldkeukens heeft het mi- ri ster ie van defensie zestien keer de normale hoeveelheid lucifers afge nomen. Aldus slokt het leger 75 tot 8f van de produktie van de enige Is1 aëlische lucifersfabrikant op. \oor de verspreiding van de overi ge doosjes heeft de fabriek een vi acht wagen overgehouden. De voor raad lucifers bij de detailhandel was al tien dagen geleden volkomen uit geput. Batterijen De vraag naar batterijen Is tot het vijfvoudige gestegen. De norma- le produktie bedraagt zestigduizend batterijen per etmaal. Het leger, heeft batterijen voor de verbindings- eenheden nodig terwijl het publiek ze voor hun transistorradio's ge bruikt. Aangezien de produktie slechts kon worden verdubbeld wor den prijzen van batterijen illegaal verhoogd. De produktie van meel- en meelpro dukten is redelijk op peil. Er zijn echter te weinig inpakkers, zodat al leen onverpakt meel op basis van gewicht verkocht wordt. In sommi ge winkels geldt dezelfde regeling, voor rijst, dat bij hamsterende Israë liërs erg in trek is. De broodproduktie in de grotere fa brieken staat onder toezicht van het leger. In de meeste winkels is geen v« rs brood te krijgen. Zuivelprodukten met uitzondering, van melk zijn nog steeds slechts in zeer beperkte mate verkrijgbaar. De levering van frisdranken en koek jes is bij gebrek aan transportmo gelijkheden praktisch gestaakt. BONN (AP) Heinz Nouhuys, uitgever o.a. van het Duitse blad „Quick", een rechts weekblad, heeft gisteren de beschuldigingen van „Stern" ontkend dat hij als ge heim dubbel-agent ook voor Oost- Duitsland zou hebben gewerkt. De 44-jarige Van Nouhuys, van origine een Nederlander heeft aangekondigd gerechtelijke stappen tegen „Stern" te zullen ondernemen. BERN (Reuter) De Zwitserse regering heeft de Zwitserse maat schappij Heliswiss gelast het opleiden van Libische helikopterpiloten te staken. Dat gebeurde heimelijk op een vliegveld bij Parijs, met gebruik making van Zwitserse hefschroef- vliegtuigen. In de directie van Heli swiss zitten hoge Zwitserse ambtena ren die wisten dat de regering in Bern indertijd opdracht had gege ven de opleiding te staken met het oog op de neutraliteit van Zwitser land. Binnenlandse problemen De nieuwe premier van Thailand, dr. Sanja Tammasak, heeft de natio nale vergadering gezegd dat zijn re gering, waarvan het merendeel der ministers uit burgers bestaat, zich zal gaan concentreren op binnenlandse problemen en dat in het buitenlandse beleid weinig zal worden veranderd. Stamtwist Bij een bloedige twist tussen Afrikaanse mijnwerkers van verschillende stammen zijn gis teren in een Zuidafrikaanse kolen mijn bij Newcastle in Natal tien personen gedood en 64 gewond. Vol gens de politie waren Khosa- en Zoeloe-arbeiders met slag- en steek wapens aan het vechten geslagen in hun verblijven. Terechtstelling Vier leden van de Chileense socialistische party die ter dood waren veroordeeld wegens terroristische activiteiten zijn giste ren door een vuurpeloton geexcu- teerd in Antofagasta. Hiermee is 't aantal geëxecuteerden gestegen tot 81. De „Stern", die in het algemeen achter Brandts Oost-West-politiek staat, heeft Van Nouhuys ervan be schuldigd als dubbelagent te hebben gewerkt voor de inlichtingendiensten van zowel Oost- als West-Duitsland. Het tijdschrift ..Quick" is tegen Brandts vriendschappelijke politiek ten opzichte van Moskou. „Stern' beweert te beschikken over twee „authentieke documenten" die aantonen dat Van Nouhuys bijna 84.000 dollar heeft ontvangen van de veiligheidsdienst van de DDR over een periode van zes Jaar. BRUSSEL De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft woensdagavond laat met 129 stem men voor 6 tegen en 1 onthouding, haar vertrouwen gegeven aan de ver nieuwde regering-Leburton. Dat ge beurde na een langdurige zitting waarin de regering onder meer geïn terpelleerd werd over de vestiging van een olieraffinadery (IBRAMCO) na- by Ternaaien. De Belgische minister van Econo mische Zaken, Willy Claes, zei over deze affaire dat de regering nog steeds geen besluit over de vestiging van zo'n raffinaderij heeft genomen. Voor er een definitief besluit valt, zo herhaalde hy tevens, moet eerst het onderzoek naar de rentabiliteit rond zyn. Claes herhaalde tevens dat er con tacten met Nederland gelegd zullen worden zodra er een definitief besluit is gevallen. Als de raffinaderij er komt zal ze in ieder geval in een eerste fase, via Antwerpen bevoor raad worden aldus de bewindsman. Claes zei ook dat de Belgische re gering van dag tot dag de situatie met betrekking tot de oliebevoorra- dng in het oog houdt. België be schikt over meer dan de voorgeschre ven voorraad voor 65 dagen en bo vendien is de uitvoer nu aan een vergunningenstelsel onderworpen. De regering denkt niet aan rantsoene ringsmaatregelen, maar als die nodig zyn kunnen ze binnen 48 uur geno men worden, aldus Claes. 1DEN De dag nadert. De valseriken, die beweren dagen van het Britse vorstenhuis geteld zijn, krijgen naai ongelijk. Lachten zij nog heimelijk in hun vuist- tijde van het huwelijk van prinses Margaret en Lord Ion, dit keer slaan de Britse royalisten onverbiddelijk Groot-Brittannië heeft zich op alle fronten opge- om het huwelijk van prinses Anne en kapitein Mark als een geschenk in eerbiedwaardige dankbaarheid lemen. „Grote begrafenissen, zoals van Churchill én Jijke huwelijken, daar zijn wij Engelsen goed in. Mij het niet uit of er begraven of getrouwd wordt; het lij om de plechtigheid", verzekerde een jonge Brit me. este Britten zullen de trouw- leid op de televisie vol de eerste keer dat de B.B. koninklijk huwelijk in kleur Koningin Elizabeth en Margaret trouwden nog in Een dubbele vreugde dus Britse televisiekijkers, die uit weten hoe voortreffelijk de rgelijke uitzendingen ver- zullen géén detail hoeven ii. Mocht de prinses door al- i onverhoopt een traan la- kunnen zij er van verze- dat er een camera-oog in is en dat men gelukkig tech nisch in staat is om dit moment ve le malen te herhalen. Prinses Anne is een heel eenvou dig meisje, die toevallig als konings baby ter wereld kwam. Zij heeft on langs nog geposeerd in de tuinen van Buckingham Palace voor een van de topfotografen van de Daily Mail. „Ze was ontroerend eenvoudig", ver klaarde de fotograaf later aan een verslaggever van zijn eigen krant, die onmiddeliyk wegvloog van de kiosken toen de foto's werden gepubliceerd. Zelfs onze groenteboer haalde eerst de pagina met de kleurenfoto's uit de krant en legde die apart, voordat hij de aardappelen in de rest van het wereldnieuws verpakte. Het ko ningshuis in Engeland gaat boven al les. Ruim 6000 Britten bleken bereid ongeveer f 3,50 neer te leggen om het ouderlijk huis te zien van Mark Phi lips in Great Somerford in het graaf schap Berkshire, waar de prinses voor het eerst heeft gevreëen met ka pitein Philips, die toen nog luitenant was. De plek waar dat histori sche ogenblik plaatsgreep is de fa- miliebank geweest, dezelfde waarop vader Philips normaliter uitrust als Door Ton Schuurmans hij thuiskomt van zijn werkzaamhe den als directeur van een vleesfa- briek. Het geld is bestemd voor de restauratie van het klokkenspel van de plaatselijke kerk. Men vreesde na melijk dat de klokken nog vóór de Grote Dag uit elkaar zouden val len. Ze worden nu gerepareerd. Gasten Vader Philips is de laatste tyd wat meer thuis dan gewoonlijk. Hij heeft het druk gehad met het samenstel len van de lijst van gasten. Een moeilyk karwei. Hy heeft openlyk verklaard vermoedelijk grote blun ders te hebben gemaakt door bepaal- ADV ERT'EN TIE Die extra hoge rente is er ook voor U kunt nu óók van die extra hoge rente profiteren. Zorgeloos, risikoloos. Laat uw geld groeien met GWK-rentespaarbrieven. Dat zijn spaarbewijzen aan toonder (dus niet op naam gesteld) met een looptyd van 5 jaar en een rente van 874%. U kunt ze zonder administra tieve rompslomp voor f 500,- of voor f 1000,- kopen bij elk GWK-kantoor. De brief van f 500,- groeit in 5 jaar naar f 742,50 en aan de aanbieder van een brief van f 1.000,- betaalt GWK na 5 jaar f 1.485,- uit. Tussentijdse uitbetaling is mogelijk. Over de fiskale voordelen informeert GWK u graag. Bij GWK ligt een folder voor u klaar. U weet toch dat vry wel alle GWK-kantoren - op de stations en aan de grenzen - doorlopend geopend zijn, meestal ook 's avonds en in het weekend? De Grenswisselkantoren NV (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pier son, Heldring Pierson) de goede vrienden van de familie te vergeten. Zij die wel op de lijst zijn ge komen zijn in twee groepen verdeeld. De gewone kennissen krijgen een plaatsje in de Westminster Abdij. De goede kennissen moge behalve naar de abdij ook op het feestje komen dat twee dagen voor het huwelijk op Buckingham Palace zal worden ge geven. In geval van twijfel heeft Mark zelf beslist. Mark is nu ook een autoriteit ge worden. Hoewel er voortdurend ver klaringen worden afgegeven dat er wat betreft de gang van zaken in militaire dienst géén enkel verschil bestaat tussen kapitein Mark Philips en laten we zeggen kapitein Harry Jones, die toevallig met een meisje uit Birmingham getrouwd is, lijkt het er niet op. Als Mark weer eens afreist naar zijn legeronderdeel in West-Duitsland, rijdt hij steevast zijn sportwagen tot vlak voor het vliegtuig. De andere kapiteins van het Britse leger houden daar dan zeker niet van. Mark heeft nu ook een mening die van belang is. Toen hij onlangs sa men met de prinses een tochtje maakte met de super-snelle Concor de, die twee keer sneller dan het ge luid kan, kwam hij na afloop tot de belangwekkende conclusie dat dit vliegtuig „vermoedelijk het best tot zijn recht zou komen als het in gezet zou worden voor de burger luchtvaart Maar Mark wordt nu ook gepakt in de schandaalpers. Vorige week meldde „The Sun" op zijn voorpagina dat Mark in Amerika tijdens een concours-hippique een Amerikaanse fotografe in de buik zou hebben ge trapt. Het slachtoffer zou, volgens het blad, nog uren later last heb ben gehad met haar ademhaling, als gevolg van de trap. Mark zou later hebben toegegeven iemand te hebben geschopt, maar wie wist hij niet meer. Op goed koninklijke wijze Mark leert snel liet hij onmid dellijk iemand de verontschuldigin gen overbrengen. Maar het berokkent hem geen schade bij het grote publiek. Mark is publiek bezit geworden, dat gekoes terd moet worden en niet lelijk ge maakt mag worden. Trouwens, zijn oppasser in militaire dienst heeft pas nog in een interview gezegd dat Mark zo'n keurige welopgevoede Jongen is, die zijn schoenen buiten de kamer zet als ze gepoets moeten worden en niet, zoals vele andere of ficieren, ze maar laat slingeren. Op dit grote publiek is de huwe lijks-industrie, die op volle toeren draait, afgesteld, er zijn schemerlam pen te koop, waarop aan de ene kant de glazen koets is te zien waarin An ne en Mark naar de abdij zullen rijden en aan de andere kant staat het paar met een gelukzalige glim lach, hand in hand. Het bijzondere van de lamp is, dat wanneer hij goed warm wordt de wielen van de koets gaan draaien en de verlovings ring van de prinses gaat schitteren. Kroeg Voor de Engelsen, die de kroeg minnen, is er ook een bijzonderheid. Het verfiand tussen een glas bier en de koninklijke bruiloft is misschien niet geheel duidelijk, maar dat heeft een grote Engelse brouwerij verhol pen door speciaal bruoloftsbier op de markt te brengen, voor 1,20 per fles je. Normaal kost een flesje hier in Engeland 50 a 60 cent. Het verschil is echter dat het bruiloftsbier gemaakt is van geselecteerde hop, waardoor het de kracht heeft gekregen van twee dubbele whisky's, die ongeveer een rijksdaalder kosten. Het hooggerespecteerde Wegdwood- concern doet ook mee. Het komt uit met speciaal voor de gelegenheid met de hand vervaardigde medaillons, waarop de buste van prinses Anne. Er zijn er 2000 van gemaakt en ze kosten ongeveer 90 gulden per stuk. Voor wie dat niet kan betalen heeft Wedgwood een kleinere gemaakt voor de helft van de prijs. „Het is ons vooral te doen om Jonge ontwer pers wat extra werk te geven", zei een woordvoerder van Wedgwood, om toch vooral maar niet het idee te geven dat er een stevige cent aan wordt verdiend. Maar de vrouw met wie miljoe nen Engelse huisvrouwen graag een kopje thee zouden willen drinken, omdat zij het geheim kent van de trouwjapon van Prinses Anne, hult zich in diep stilzwijgen. Het is Maureen Baker een ont werpster uit Oxford Street. Zij heeft in het verleden meer voor de prinses gewerkt. Maar ze was desalniette min hooglijk verrast toen Anne tus sen neus en lippen opdracht gaf tot het maken van De Jurk. Vanaf dat moment heeft de directie van Su san Small, het modebedrijf, waar Maureen employé is, haar werk neemster afgeschermd voor het op dringerige persvolk. Er is een speciale persafdeling voor haar gecreëerd, maar die moet het tegenovergestel de trachten te bereiken van wat de pers wil: iets in de ogen lezen van Maureen omtrent De Jurk. Er zijn allerlei gissingen hoe De Jurk er uit zal zien. De belangrijkste gissing is gebaseerd op de voorliefde van de prinses voor de Edwardiaan- se stijl en voor wie dat niets zegt: dat zijn Jurken met hoge kragen Prinses Anne van Engeland bekeek gisteren met verloofde Mark Philips in Boekelo een van de hindernissen voor de "military", waaraan beide gelieven deelnemen. In november vacht het paar de gebeurtenissen rond Westminster Abbey. Daar komen ook nogal wat paarden bij te pas. Het pak van Mark heeft minder geheimen. Zegt men dat Maureen in de beslotenheid van de kluis van de Bank van Engeland aan haar creatie werkt, de kleermakers Sidney Whit- tingham en Harold Walton, die het praalpak van Mark naaien, zijn openlijk in de Britse pers versche nen met het half-complete kostuum tussen zich in. De Britten tellen de uren af die hen nog scheiden van het moment waarop prinses Anne het „yes, I do" („Ja, ik wil") zal uitspreken in de abdij van Westminster, waar al zove le vorsteiyke personen haar zyn voorgegaan. In de propvolle abdij is ook een klein tribune Ingeruimd voor een beperkt aantal van de on geveer 300 buitenlandse corresponden ten in de Britse hoofdstad. Op de tribune is plaats voor 25 correspon denten. Zij moeten per persoon onge veer 140 gulden per plaats betalen. Dit mag misschien veel lijken, maar er zijn vele honderden Britten, die wel 10.000 gulden voor een plaatsje zouden willen neertellen. Desnoods achter een pilaar.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9