dibbers trapt minder hard p de investerings-rem EDERLAND ONDER ARABISCH VUUR Vakantieganger bleef jaar dichter bij huis dit tegemoetkoming aan de confessionelen )OIE REUS" \D OP ALS 1NERAAL Uit in de Randstad okolie liep door fout Geen Ned. Joods doorgangs centrum BINNEN 5 JAAR 2500 ZETTERS OVERBODIG Meer hei op de Veluwe gRDAG 25 OKTOBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 HAAG (ANP) Minister Lubbers is de fracties van ARP en CHU een stuk tegemoet gekomen in hun en ten aanzien van de selectieve investerings regeling, regeling beoogt de vestiging van nieuwe ondernemin- uitbreiding van bestaande af te remmen. minister van Economische Zaken toonde zich gisteravond Tweede Kamer bereid de investeringen buiten de Rijn tot een bedrag van ca 15 miljoen gulden buiten het door mjessionelen weinig op prijs gestelde vergunningenstelsel 'en. Het betrejt hier concreet een grens van drie miljoen m voor bouwprojecten overeenkomend met een investe- pari ongeveer vijftien miljoen. de Rijnmond werd het be- de regering zich daar de komende 1 miljoen gehandhaafd. Wel maanden op zal bezinnen. Voordat minister er op dat de volloop de wet in werking treedt gemikt iustrie buiten het Rijnmond- wordt op 1 januari a.s. zal over il serieuze vormen begint aa<n deze gebieden een beslissing worden in. Reden waarom hij meen- genomen. Op dit ogenblik bestaat over de uitbreiding van de economi sche activiteit in die gebieden geen helder beeld. Aan het adres van ARP-woordvoer- der drs. Schouten zei de bewindsman investeringen beneden i drie miljoen gulden niet sn volstaan met een eenvou- ettelijk voorgeschreven mei een periode van ongeveer ind zal de overheid beslissen dat er geen sprake van is dat de over ig de vergunningprocedure in moet treden. g voelde hij er voor de sug- deel van de Kamer nemen om de Veluwe, Goe- Erflakkee en Schouwen-Duive- nnen het gebied van de wet een. Wel kon hij toezeggen dat heid met dit wetsontwerp poogt 1 als totaal leider van onze samenle ving op te treden. Schouten had op gemerkt: "De minister redeneert met zijn gezichtspunten alsof hy presi dent-directeur van "Nederland NV'' is. Volgens minister Lubbers gaat het er om dat de overheid zich bemoeit met de vestiging van nieuwe bedrij ven in het westen des lands. Ook de ondernemers dringen aan op een brok wetgeving om de congestie te verdrijven. Hij kon de voorstellen van drs. Schouten, mede gedaan namens KVP en CHU, niet ten volle honore ren. Deze waren: een vergunningen stelsel voor gebieden waar dat nodig is. meldingsplicht voor de overige ge bieden in de randstad en als de si tuatie daartoe aanleiding geeft het vergunningenstelsel van toepassing verklaren op noodgevallen. Vandaag wordt het debat over dit wetsontwerp voortgezet. Minister Lubbers doet de Kamer een nota van wijzigingen op het ontwerp toekomen. Prins Claus kreeg gisteravond in Utrecht de eerste "ontivikkelingssamenwerkingszegel". Na de uitreiking stempelde de prins een aantal eerste- dags-enveloppen. KSSUM Dirk de Vroome, 'rooie reus", de even be- als beruchte Limburgse ac- mer beslissen of de zgn. artikelsge- wijze behandeling onmiddellijk kan plaatsvinden dan wel dat de voor keur moet worden gegeven aan een verschuiving van deze behandeling naar volgende week dinsdag. verkleed als Zweeds gene- |n opwachting kwam maken jemeester Quint van Bruns- AMSTERDAM Concertgebouw: 26 okt. 20.00 uur 'Prinses Irene' orkest o.l.v. Cees Brugman; 27 okt. 20.15 uur David Ward, piano; 29 okt. 20.15 uur Theo Olof. viool. Janine Dacosta, piano; 30 okt. 20.15 uur Nikita Magaloff, piano; 20.15 uur Klavierserie, Gustav Leonhardt. klavecimbel; 31 okt.-l nov. 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochum. Stadsschouwburg: 26 okt. 20.00 uur Hoffmanns Erzahlungen, Ned. Operastichting; 27 okt. 20.15 uur Koning Lear, Publieks- theater; 29 okt. 20.15 uur De Meeuw. Toneelgroep Theater. Shaffy-theater: 26-31 okt. 20.30 uur Marjol Flore show; 26, 27, 30 en 31 okt. 20.30 uur Mimetheater Will Spoor, Waste of Time, Wouter Steenbergen; 26 en 27 okt. 24.00 uur Neerlands Hoop Express, try-out; 24.00 uur De Ketelshow. try-out; 30 okt. 23.00 uur Amsterdams volks-salon-amusementsorkest: 31 okt. Boy Edgar Sound. Klein Bellevue: t/m 31 okt. (uitgez. ma.) 20.30 uur Wat Je zegt dat ben je zelf. Gerard Cox en Frans Halsema. Carré: t/m 3 nov. (uitgez. zo. en ma.) 20.00 uur Toon Hermans. Nieuwe de la Mar: t/m 30 nov. Noord-West, Paul van Vliet. ROTTERDAM De Doelen: 26-28 okt. 20.15 uur Fiesta Gitana; 26 okt. 20.15 uur Grand Gala du Disque Classique; 27 okt. 20.15 uur The Flying Burrito Brothers en The Birds; 28 okt. 20.15 uur Vera Lynn; 30 okit. 19.30 uur Rot. Phil. Ork. o.l.v. Edo de Waart, familieconcert; 31 okt. 20.15 uur Rotterdams Opera koor o.l.v. Piet Struyck. De Groote Schouwburg: 26 okt. 20.15 uur Hoofdstad Operette, Die Lustige Witwe; 29 okt. 20.00 uur Leger des Heils. musical; Piccolo Theater: 26-28, 30-31 okt. en 1 nov. 20.15 uur Thema Thea ter, Thyestes. Hugo Claus. Rotterdamse Schouwburg: 26 okt. 20.15 uur Publiekstheater, Droom van een midzomernacht: 27 en 28 okt. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe. De ingebeelde zieke; 29 okt. 20.15 uur To neelgroep Theater. De min in het Lazarushuis; 30 okt. 20.15 uur Nederlands Dans Theater; 31 okt. 20.15 uur Publieks- Theater, Droom van een midzomernacht. Hofpleintheater: 26-28. 30 en 31 okt. 20.15 uur Pas de Deux. Hugo Claus. De Lantaren: 26 okt. 20.30 uur De Amerikaanse avantgardistische groep Sonic Arts Union benut audio-visuele media; 27 en 28 okt. 20.30 uur Toneelgroep R'71, een geur van bloemen, James Saunders; 30 okt. 20.30 uur Popconcert door Brinsley Schwartz; 31 okt. en 1 nov. 20.30 uur Het Engelse Travers Theatre, Union Jack. Theater In den Twijfelaar: 26 en 27 okt. 20.30 uur Solo-optreden Tineke Schouten; 1 nov. 20.30 uur Cabaret Bastaard. Jazzsociëteit B 14: 27 okt. 21.00 uur Suite 4 met Ronald Snijders. DEN HAAG Congresgebouw 26 okt. 20.15 uur Marcel Marceau, pantomime; 27 okt. 20.30 uur Residentie ork. o.l.v. Jerzy Semkov. Kon. Schouwburg: 26, 27 en 28 okt. 20.15 uur Haagse Comedie, Tar- tuffe, Molière, regie Joris Diels; 29 en 31 okt. 20.15 uur H.C., Van hand tot hand; 30 okt. 20.15 uur H.C., Een poppenhuis, Ibsen, regie Guido de Moor. HOT Theater: 26-28 okt. 20.30 uur Haagse Comedie. Leonce en Lena. Circus Theater: 30 okt. 20.00 uur Nederlandse Operastichting, Hof- mann's Erzahlungen. Theater Pepijn: 26 en 27 okt. 20.30 uur Cabaret Gerrit. Theater Aan de Haven: 26 en 27 okt. 20.15 uur Toneelgroep De Ap pel, Peer Gymt. Theater In de Steeg: 26 en 27 okt. 21.00 uur Afro-Surinaamse work shop met „De Goden zijn onschuldig". ;eneraal" zou namens de regering een hoge onder- ig aan de burgemeester uit- Op het moment dat De Vroo- blikken medaille met de "rot op Nato" tevoorschijn werd hij door marechaussee z'n kraag gegrepen. tabinetschef van de burge had bij het AFCENT-hoofd- nagevraagd of er een ge- op bezoek zou komen. De heeft een proces-verbaal ge- wegens het onbevoegd dra- een militair uniform. HAAGUit een onderzoek, marinerecherche aan boord Nederlandse kruiser "De Ze- ovincjen" is gebleken, dat de weggelopen stookolie ton) waarschijnlijk te wij- leweest aan een bedienings een lid van het ketelruim- gemeld werd vorige week ig enkele malen sabotage ge- aan boord van de kruiser die de Franse marinèhaveri Tou- en deelnam aan oefeningen, westelijk deel van de Middel- Zee. In de peilkokers van turbosmeerolievoorraadtanks zand en suiker aangetroffen een hoeveelheid stookolie was iroomd. De zand- en suiker- wordt nader onderzocht. DEN HAAG De belangstelling Verder is de toegenomen belangstel- Verder was er een sterke stileine van de Nederlandse vakantieganger, ling voor Frankrijk opmerkelijk, en van het aantal hulpverlenineen voor dichterbij gelegen landen, een *- 1-• ontwikkeling, die vorig jaar is be gonnen, is dit jaar nog toegenomen. Is de belangstelling voor vliegrei- de alarmcentrale ten behoeve ADVERTENTIE zen nauwelijks gestegen Dit zijn enkele conclusies, die de di recteur toerisme van de ANWB, drs. D. J. Engelen, heeft uitgesproken en die hij grondde op de verkoop van kaarten en gidsen, boekingen van het ANWB-reisbureau en het in het af gelopen vakantieseizoen door de alarmcentrale verrichte werk. mensen, die met ziekte, ongevallen of het overlijden van naaste familie leden te maken hebben gehad. Ook heeft drs. Engelen gewezen op het verschuiven van de vakantie- piek van Juli-augustus in 1972 naar Juli in 1973, een verschuiving, die mede het gevolg is van de bouwvak vakantie. Van het autotoerisme zei drs. En gelsen langzamerhand niets mere te begrijpen. Terwijl werd verwacht, dat de afgifte van internationale reis- en kredietbrieven door de ANWB, stabiel zou blijven, bleek de werke lijkheid anders. Werden er in 1972 348.000 verstrekt, in 1973 is dit aantal met meer dan 60.000 gestegen. Dit is de grootste absolute stijging, die ooit in een Jaar is ROTTERDAM (ANP) De in- we produktieproces. In dit soort on- voering van arbeidsbesparende nieu we produktiemiddelen in de gra fische bedrijfstak maakt het nood zakelijk dat grote groepen werk nemers in deze sector in de zeer na bije toekomst voor een andere func tie moeten worden geschoold en dat dernemingsgebonden opleidingen schuilt naar zijn mening het ge vaar dat de mobiliteit van de werk nemer (overstappen naar andere werkgever) sterk wordt beperkt. Hij achtte het een eerste vereiste de op leidingen te laten uitvoeren of te la de opleiding van nieuwe vakmensen ten uitvoeren of te laten controleren drastisch wordt gewijzigd. Maar de door de grafische opleidingsin- Over het werk van de alarmcentra le het afgelopen vakantieseizoen, kon drs. Engelen nog vertellen, dat regering zal in 398 gevallen (vorig jaar 240) re- patniëringen zijn verzorgd, waarbij DEN HAAG (ANP) De Neder- grafische opleidingsinstituten hebben op de technische ontwikkeling nog te weinig gereageerd. stanties, zodat de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers er voor kunnen zorgen dat de omsoho- lijke doen om beslissingen te voor komen ten nadele van Joodse emi granten uit de Sowjet-Unie. 603 mensen betrokken waren. Onder ne Nederlandse Grafische Bond, Tot deze constatering kwam de ling in de eerste plaats in het be heer J. van der Werff, voorzitter van bij het NVV aangesloten Algeme- die 603 mensen waren 265 ziektege- Minister-president Den Uyl, heeft vallen, waarvan weer 48 gevallen van hartmoeilijkheden in de leeftijd 40-55 jaar, 270 gevallen van onge vallen en 68 gevallen van overlijden. Dit jaar werden 1973 beschadigde dit aan de -Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van PvdA-fractievoozitter Ed van Thijn. De regering, aldus het ant woord, zal niet nalaten om te zoeken voertuigen naar Nederland terugge- naar alternatieve oplossingen om bracht (vorig Jaar 1369) en indien de emigratie vanuit de Sow jet-Unie nog verder wordt bemoei- (329) onbeschadigde voertuigen. Dit seizoen zijn voor het eerst men- Voor de puzzelaktie Natuur stelt Bauknecht gaarne iedere week een winnaar voor de keus uit Bauknecht apparaten, tot een waarde van 850.-; bijvoorbeeld deze fantastische wasvolautomaat. Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88, Breda 01600-23933, m.i.v. jan. '74 Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). lijkt een snelle en onbelemmer- sen per ambulance-vliegtuig gerepa- de doorreis van Joodse emigranten trieerd. Zes transporten noteerde de zoveel mogelyk te waarborgen. Naar ANWB. die met deze vorm van de mening van de premier zou 'n transport doorgaat, omdat gebleken aanbod van Nederlandse zijde tot het vandaag op de ANGB-bondsvergade ring in Rotterdam. De heer Van der Werff wees erop dat volgens voor zichtige prognoses binnen vijf Jaar circa 2500 handzetters en machine- zetters tussen de 31 en 60 jaar over bodig zullen zijn en binnen tien Jaar 4.000. Volgens andere voorspellingen zouden zelfs 10.000 werknemers in de grafische industrie in de eerstko mende jaren een andere functie moe ten gaan vervullen. De ANGB-voorzitter merkte op dat momenteel de omscholing nog veel lang van de werknemers plaatsvindt. ARNHEM Staatsbosbeheer en de Vereniging Behoud Veluwe over wegen om de kaalgewaaide plekken in het bosmassief op de Veluwe om te vormen tot hei en zandverstui ving. De Veluwe zou hierdoor aan waarde winnen. Het Bosbouwkundig Proefstation dat niet alleen mensenlevens wordt overgelaten aan de individuele en bet Rijksinstituut voor Natuur- mrichten van een doorgangscentrum kunnen worden gered, maar dat werkgever, die alleen belang heeft in ons land voorbarig zijn. Van Is- verergering van ernstige invalidi- bij een goede bedienaar van zijn raëlische zijde is een dergelijk ver- teit kan worden beperkt, aldus drs. c tot dusver ook niet ontvangen. nieuwe machine of een goede mede werker aan een stukje van het nieu- beheer zijn bezig met het opstellen van richtlijnen, zo verklaarde de directeur van het Geldersch Land schap ir. P. N. Ruige. Met de dag nemen mo de anti-Nederlandse gevoe de Arabische wereld toe. Al- dit nog niet aan de lijve is on zijn er toch vele andere bewijzen dat de «heid van Nederlanders niet prijs wordt gesteld. De Ne- ambassades volgen deze ding, zoals dat heet, nauw- 'N, meer dan de Nederlanders tobische wereld lijkt de Ara- *raak en afstraffing Nedcr- df te gaan treffen, nu steeds belanden hun toevoer naar Jd stopzetten. Na Koeweit, Irak namen gisteren ook Aboe Dhabi maatregelen te 'land. Aboe Dhabi, dat een (el van de dagelijkse produk- anderhalf miljoen barrels dag naar Nederland expor- fsloot tot onmiddellijk stop- in deze oliestroom. Ook Qa- Jaarlijks 24 miljoen ton ru naar Rotterdam verscheept, r een derde van de totale 'ie van dat land, ging tot deze fel over. Verwacht wordt dat log resterende Arabische olie- ïende landen tot een boycot van Nederland zullen overgaan. Bovendien is er nog de dreiging dat de Arabische regeringen de aanbe velingen zullen opvolgen van het Arabische boycotkantoor in Damas cus en die van de federatie van Aiabische kamers van koophandel. Mohammed Maghoeb, de commissa ris-generaal van het boycotkantoor, doet momenteel zijn uiterste best een onmiddellijke boycot van Nederland op vele terreinen te bewerkstelligen. Ill een toelichting op de beslissing van het boycotkantoor heeft Ma- yhoeb gezegd van officiële Arabische zijde vernomen te hebben dat Neder landse bedrijven en instellingen di- ïekt na het uitbreken van de oorlog g:ote sommen geld hebben bijeen gebracht voor de Israëlische oorlogs voering. Verder noemde hij het deel nemen van minister van Defensie Vredeling aan een pro-Israëlische de monstratie in Amsterdam. Tenslotte zou hij bewijzen in handen hebben dat Nederland Israël gedurende de oorlog van olie zou hebben voorzien en dat ons land tijdens een vergade ring van de ministers van buiten landse zaken van de EG-landen te genstander zou zijn geweest van elk Afstraffen De federatie van Arabische kamers van koophandel, die begin deze week in Beiroet vergaderde en waaraan werd deelgenomen door delegaties uit Sjrië, Libanon, Marokko, Koeweit, Algerije, Bahrein, Soedan en de Ver ruigde Arabische Emeritaten, heeft Nederland omschreven als een de Arabieren vijandig gezind land, weardoor Nederland in aanmerking kan komen voor de verschillende aanbevelingen die de federatie heeft gedaan om de vrienden van Israel af te straffen. Jordanië, Irak en Tunis, die de vergadering niet bijwoonden Lebben hun steun gegeven aan de ïesoluties van de federatie en alleen Libië en Saoedi-Arabië hebben niets van zich laten horen. Omdat zowel de federatie als het boycotkantoor sieehts aanbevelingen kunnen doen olijft de beslissing over een uitbrei ding van de boycot in handen van de Arabische regeringen. Jordanië zou de beslissing hebben opgevolgd geen KLM-toestellen meer oe te staan vluchten uit te voeren op de hoofdstad Amman en ook vluchten van Air France, Lufthansa n Sabena hebben verboden, aldus eer bericht in de door de staat gecon troleerde pers. Nu echter de olieboy cot tegen Nederland en Amerika op gang is gekomen houdt men er hier toch ernstig rekening mee dat Neder- lrnd ook op andere terreinen kan worden getroffen en dat misschien velschillende Arabische landen hun gienzen zullen sluiten voor Nederlan- aers. Ook zouden de Arabische lan den kunnen weigeren de verblijfsver gunningen voor Nederlandse onder- canen te verlengen of Nederlandse banken verbieden zaken te doen in de Arabische wereld. Het Iraakse regeringsblad Al Tha- wra (De Revolutie) heeft naar aan leiding van de nationalisatie van de Nederlandse belangen in de Basrah Petroleum Company geschreven dat deze daad de vastberadenheid van Irak demonstreeert de meest gevoe lige slagen toe te brengen aan de imperialistische en monopolis tische belangen en aan alle landen die vijandig staan tegenover de Iraakse natie in haar beslissende strijd. Het Algerijnse blad Al Mou- Jahid zei nog over bewijzen te Saoedi-Arabië, heeft het Neder landse aandeel van 23.75 procent van de Koninklijke Nederlandse Shell in de Basrah Petroleum Company genationaliseerd. Irak was eerder tot deze nationalisatie overgegaan. beschikken dat Nederlandse reisbu reaus vrijwilligers hebben gerecru- teerd voor Israël en daarmee de Ne derlandse wetten hebben overtreden. Over het afsnijden van de olietoe voer naar Nederland schreef de eco nomische expert van het invloedrij ke Libanese blad Al Nahar gisteren dat vooral de Verenigde Staten hier door extra worden getroffen, om dat Nederland niet alleen een vriend van Israël is, maar de grootste raf finaderijen heeft voor de export van olieprodukten. Over het verlies aan Arabische inkomsten maakt men zich geen zorgen nu de olieproduce rende landen de prijs per barrel ruwe olie eenzijdig tot vijf dollar hebben verhoogd en ook bij geringere afna me meer geld zullen ontvangen dan voorheen, zelfs na het terugschroe ven van de produktie. Men is voorts van mening dat het boycotten van Amerika en Nederland de grootste troef van de Arabieren is dat zij een hervatting van de leveranties niet afhankelijk hebben gesteld van de beëindiging van de oorlog, maar van het terugtrekken van Israël uit de bezette gebieden. Hoe langer Israël daarmee wacht, des te eerder zullen Amerika en Nederland in de kou komen te staan, aldus de gniffelende opmerking die ik hier vandaag hoorde. Door de verantwoordelijkheid van deze terugtrekking op de schouders te leggen van Amerika, dat grote in vloed kan uitoefenen op Israël en Nederland daarbij te betrekken als vriend van Israël en grootste producent van olieprodukten in West- Europa, willen de Arabieren met één klap een aantal grieven wreken en hopen zij een wig te drijven tussen Amerika en Nederland aan de ene kant en zelfs onderling en de andere Westeuropese landen aan de andere kant. Wel wordt hier overwogen dat Rus land, net als in 1967 toen er een korte olieboycot werd ingevoerd na de Arabische nederlaag, het gat kon gaan opvullen en West-Europa gaat voorzien van olie. De Russen zouden deze olie kopen in het Midden-Oos ten, waardoor de Arabieren weer ver dienen, de Russen meer invloed kun nen uitoefenen in West-Europa en Israël toch gedwongen zal worden de bezette gebieden terug te geven, om dat de westelijke wereld niet afhan kelijk wil zijn van energievoorziening door de Russen. De Arabieren zou den met een dergelijke ontwikkeling ingenomen zijn, omdat zij aan de oliekraan blijven zitten en invloed kunnen uitoefenen op zowel Rusland als het westen, terwijl Russiche pe netratie met olie in West-Europa en het daarmee veranderde machtseven wicht wordt gezien als bijzonder voordelig en nuttig voor de Arabische zaak. Het meeste plezier echter zouden de Arabieren hebben wanneer de re gering-Den Uyl zou worden gedwon gen af te treden naar aanleiding van deze olieboycot. Men spreekt deze ge dachte nog niet rechtstreeks uit, maar hoopt toch wel door ons land in een wurgende oliegreep te hou den daartoe bij te dragen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7