Eenzijdig aanvallend liax springt erg oyaal met kansen om Knobel: "Voetbal na de rust Ajax onwaardig" GEVESTIGDE GROOTMACHTEN WANKELEN... lep mist penalty; doelman van breekt arm APPIE HAPPIE corebord buigt zich brief Rous orttoto (DERDAG 25 OKTOBER 1973 [STERDAM Vorig jaar bogen de spelers van CSKA ot het hoofd toen de pelgrimage naar het in hun ogen be- (voetbal) land was beëindigd en Ajax met de totaal- 61 duidelijk te kennen had gegeven wie de meester Gisteravond verlieten de Bulgaren glunderend van trots vlagen zo kille, met slechts 35.000 toeschouwers gevulde ïpisch Stadion. Ook CSKA werd het overduidelijk dat de lerdamse voetbalhogeschool na het vertrek van de voor ste docent, de met de zilvervloot vertrokken Cruijff, nog zelden opengaat. Anders is het niet te verklaren dat de üjk niet imponerende équipe van trainer Manol Manolov bescheiden 10 nederlaag het zicht op de kwartfinale ild niet werd ontnomen. Cup I fed.)-CSKA Sofia (Bul) 1 Bayern München (Wdl) Dresden (Odl.) 4—3 (2—3), ter Belgrado (Zsl.) -Liverpool 2—1 (1—0), FC Brugge ;el (Zw.) 2—1 (1—1), Trnava (Tsj.)-Sjarja Woro- (Rus.) 00, Dinamo Boe- ie.)-Atletico Madrid (Sp.) -1), Celtic Glasgow (Schot) (Den.) 0—0, Benfica üjpest Dosza (Hon.) 11 (0 Cup II ila Mönchengladbach (Wdl.) Rangers (Schot.) 30 (1— rting Lissabon (Port.) -Sun- (Eng.) 2—1 (1—0), Banik (Tsj) FC Magdeburg !-0 (10), Beroe Stara Za- -Atletico Bilbao (Sp.) 30 PC Zürich (Zw.)-Malmö FF H), Olympique Lyon (Fr)- iloniki (Griek) 3—3 (1—1), in (It.)-Rapid Wien (Oost) ann Bergen (Noor)-Glento- ïast (N. Ierl.) 1—1 (1—0). i-Cup aiki Patras (Griek) -FC (Ned.) 11 (11), Feyen- -Gwardia Warschau 3—1 (01), Ipswich Town azio Roma (It.) 40 (20), Kiev (Rusl.)-BK 1903 Ko- (Den.) 1—0 (0—0), Loko- övdiv (Bul.)-Honved Boeda- 3—4 (2—3), Ruch Chor- en)-Carl Zeiss Jena (Odl.) ■0), Vfb Stuttgart (Wdl.)- Presov (TsJ.) 3—1 (0—1), lit-ed (Eng)-Hibernian Edin- tehot.) 00, Standard Luik niversitatea Cariova (Roe.) 0), Lokomotiv Leipzig (Odl.) impton Wanderers 30 (1— (Schot.) Tottenham i.) 1—1 (0—1), Dinamo as.)-Ofk Belgrado (Zsl.) 3— Nice (Fr.)-Fenerbahce Is- iTurk) 4—0 (2—0), Vitoria (Port) -Rwd Molenbeek -0 (00)Olympique Mar il-FC Köln (Wdl) 2—0 ómira Waoker-Fortuna Düs- •1 (0-1). Weliswaar was de legerploeg uit Sofia met iets modernere wapens (aanvallende vleugelverdedigers en een behoorlijke dosis hardheid) uitge rust dan vorig jaar, al te zeer veront rusten kon zij Ajax niet. De opmer king van coach Stefan Boskov "in Sofia krijgen we het niet gemakke lijk" had dan ook niets met be- Door Jan Preenen scheidenheid te maken, maar was ge baseerd op de realiteit. De drievou dige Europa Cupwinnaar, door Bos kov "toch nog een zeer goede ploeg" genoemd, had die goedwillende leer ling evenals vorig seizoen snel moe ten elimineren. Demonstratie Ajax kreeg er ook alle kans toe. Ze ker voor rust toen het verleden even herleefde dankzij het hoge tempo, dat werd aangehouden, de talrijke dieptepasses, het snelle overnemen en het veelvuldige switchen. Maar die demonstratie van technisch ver nuft duurde niet meer dan een half uur en leverde slechts één treffer op die over veertien dagen in het als 'n heksenketel bekend staande Stadion van het Volksleger verdedigd zal moeten worden. De elf sportiefsten van dat Volksleger hebben met hun verdedigingslinie vijftien minuten, stand gehouden. Toen bereikte een pass van Johnnie Rep de beweeglij ke Jan Mulder, die de te laat uitge lopen defensie van CSKA én doel man Jordanov versloeg; 10. Eer der was Mulder na voorbereidend werk van Keizer en Mühren gestuit, op de Bulgaarse doelman, had Kei zer op de lat gekopt en had Jordanov met veel fortuin nog juist de bal na een afstandsschot van Haan van de doellijn gegrabbeld. Ajax, profiterend van het feit dat de niet sterk lei- Spanning en hilariteit AMSTERDAM Hilariteit op de tribunes, spanning in de catacom ben van het Olympisch Stadion. Vlak voor de wedstrijd AjaxCSKA Sofia liet de speaker weten dat scheidsrechter Gow uit Wales had "verordonneerd" dat het elftal van CSKA van tenue diende te verande ren, omdat de ontmoeting anders geen doorgang zou vinden. CSKA, dat nauwelijks te onderscheiden was van Ajax, beschikte echter niet over reserve-shirts. Als reddende engel wierp zich toen trainer v.d. Meent op van FC Amsterdam, die de blauw-witte shirts van de "Lieverd jes" onder borgsom beschikbaar stelde. dende scheidsrechter Gow zijn grens rechters nog wel eens wilde negeren, bruiste in die fase van energie en ging terug in de tijd met geraffi neerd combinatiespel. De oogst leek overvloedig te zullen worden binnen gehaald toen eerst Jan Mulder alleen voor Jordanov verscheen en vervol gens Johnnie Rep een penalty mocht nemen na een handsbal la Dey- kers van de jonge, avontuurlijke, Wassilev. Beide malen zou de 10 rchter intact blijven. Mulder tikte, in plaats van zelf te schieten, de bal naar de door Ajax op dat moment onbezet gelaten punt van de aanval en Rep faalde jammerlijk van elf meter. Nadat Gerrie Mühren, die vorig jaar tegen CSKA zelf een straf schop miste, zijn medespeler nog wat instructies had gegeven, nam Rep veel te gejaagd zijn aanloop. De bal belandde op de paal en bleef op zijn retourvlucht buiten bereik van de gedesillusioneerd reageren de Rep. "Ik heb die penalty een beet je te slap genomen. De keeper ging ook iets te vlug naar de hoek. Ger rie, die zelf in de rechterhoek had geschoten, had me gezegd op de lin kerhoek te mikken". Door al' die aanwijzingen-werd in onzeker. Had ik nu maar net als zaterdag gedaan". Die onzeker heid gold in feite voor heel Ajax dat vanaf dat moment steeds nadrukke lijker het ritmische handgeklap moest aanhoren. Steeds frequenter, In de slotfase deden zich enige ongeregeldheden voor waarhij vooral Jan Mulder was betrokken. Hier wordt hij belaagd door keeper Jordanov, die later zou uitvallen en Nikodimov (8), terwijl Johan Neeskens (links) de gemoederen tracht te sussen. werd het balverlies, steeds slechter het combinatiespel. CSKA, dat na rust zes spelers op één lijn voor doelman Jordanov terugtrok, kreeg met de wanordelijkheden van Ajax steeds minder moeite. Buitenspelgoal Mulder: "Het irritante spel van die Zelfs moest Heinz Stuy met een verdedigers heeft dat uitgelokt. Ik zweefsprong Marschliev van de bal ben wel vijftien keer geraakt. Na- afhouden. De Bulgaren zelf werden tuurlijk was het onbeheerst van mij. verder met rust gelaten door een Ik schopte, terwijl die keeper de vleugellam Ajax, dat zijn "presta- bal greep". Met Filipov in de goal, tie" zag beloond met een regen van koerste CSKA rustig naar de finish, zitkussens. ADVERTENTIE SommiV charmante dingen van vroeger «neg steeds. j Piet Keizer, die Suurbier in de 25ste minuut de voorbereiding ver zorgde voor een (buitenspel) doel punt, kwam zelden of nooit langs verdediger Zafirov, en zou later, worden vervangen door Arnold Müh ren. Jan Mulder onderging een soort "bottentest" tegen de agressieve Pe- nev en werd, ook al speelde 't een zijdig aanvallende Ajaz nog zo vaak "door het midden", nauwelijks meer gevaarlijk. Met uitzondering van het moment waarop hij door Gerrie Mühren werd gelanceerd, maar in plaats van te koppen een trappende beweging naar de langs hem schie tende bal maakte. Mulder haalde wel pittig uit toen Penev terugspeelde op zijn doelman Jordanov, op wie eerder Johnnie Rep ferm was ingelo pen. Terwijl de Bulgaar de baJl pak te kwam Mulder zo hard in dat Jor danov zijn rechter onderarm brak en naar het VU-ziekenhuis in Amster dam moest worden vervoerd. ADVERTENTIE RDAM (ANP) Het be- Ajax. heeft nog geen beslls- omen of de Amsterdamse leniging wel dan niet zal tegen het Argentijnse In- te om het officieuze we- ioenschap voetbal voor nog zal het bestuur van :n over de brief van 'ter van de FIFA, de En- iir Stanley Rous, waarin de- 'W wordt voorgesteld aan terdamse club. Voorzit- •aag benadrukte "dat teen definitieve beslissing :?n". Roodenburg en Noordwijk leveren acht spelers voor Leids elftal LEIDEN Burgemeester Vis zal de aftrap verrichten voor de wed strijd die het "Leids" elftal a.s. dins dag om 8 uur tegen Feyenoord speelt op het LFC-terrein. De opstelling van het KNVB-elftal afdeling Leiden is als volgt: doel: C. Smit (Noordwijk); achter: J. Westgeest (Noordwijk), C. Pennen- burg (Roodenburg), M. van Kooperen (Roodenburg) en J. v. Kesteren (Noordwijk); midden: G. Pronk (Quick Boys) en A. Lagendijk (UVS) voor: R. Verkuylen (Roodenburg), P. Dubbeldeman (Roodenburg), L. Holl (RCL) en J. W. Bogers (Noordwijk). Als reserves zijn aangewezen J. Bouwmeester (LFC), M. Balkhoven (UVS), W. v d. Linden (LFC) en G. Hendrikse (UVS). Vijftig procent van de netto-re cette is bestemd voor het geestelijk gehandicapte kind. AMSTERDAM. Ajax ziet de Europa Cup-toekomst allesbehalve somber in. Enerzijds gaat het er van uit dat CSKA gisteravond vrijwel uitsluitend van afstand (Wassilev en Zekov) gevaarlijk werd, anderzijds omdat de niet al te solide lijkende uitgangsstelling - 1-0 - in het verleden vaak ga rant heeft gestaan voor verder bekeren. Niettemin was trainer George Knobel keihard in zijn oordeel: "Er is met veel inzet ge speeld, dat wel, maar het voetbal in de tweede helft was Ajax on waardig". Om daarna toch nog even de mantel der liefde te voor schijn te halen door met een fors aantal blessures op de proppen te komen. "Krol, Mühren, Neeskens en Keizer waren niet fit. Keizer zou zo lang mogelijk spelen. Toch zouden wij met een Mulder in normale vorm zeker met 4-0 heb ben gewonnen". Mulder zelf hield het bij 3-0. Dat de score in werkelijkheid bij 1-0 is blijven steken weet de duidelijk niet tevreden zijnde Mulder aan het feit dat hij nog niet voldoen de balgevoel heeft. "Af en toe laat ik de bal nog zomaar van mijn schoen glijden. Ik mis ook nog het raffinement om me op een klein oppervlak vrij te maken. Vooral in de tweede helft toen CSKA zo verdedigend ging spelen zou me dat van pas zijn gekomen". Knobel rekent echter op de opvolger van Cruijff in het Stadion van het Volksleger in Sofia. "Het is be langrijk dat Mulder over twee we ken weer zoveel fitter is en des te gevaarlijker zal zijn." Wim Suurbier, die eindelijk na vele weken uit vorm te zijn ge weest ("door griep was mijn con ditie niet zo best") weer ouder wets draaide als rechtervleugel- verdediger, reageerde opvallend laconiek op de minimale zege. 'Ik ben te oud om alles nog zo som ber in te zien. CSKA vond ik iets feller en harder spelen dan vorig jaar, (Denev kreeg zelfs de gele kaart - red) maar het is nog steeds geen uitgesproken goede ploeg. Dat kun Je van ons trou wens op dit moment ook niet zeg gen. Dus hebben we in Sofia, ge lijke kansen....". JAN PREENEN Met een van pijn vertrokken gezicht verlaat de Bulgaarse doelman Jordanov het speelveld: een gebroken rechter onder arm DAMES EM herso, IK FLUISTER ALS IM 'N K/CJOt/AJiJ/QsJ GAAT PR'^B£t?LL BAL v/A/O VER IM 'T PUTJE TE PUTT&KI. ALS IK 'r zo mag mosmëw HCMH4... 1AAG De cijfers van 9 (20/21 oktober) zijn: 1 winnaar, die bruto "itvangt. 86 winnaars, die elk bru- *0 ontvangen. 1493 winnaars, die per ontvangen. Indien voor 14 november a.s. geen worden ingediend, ont eerste prijswinnaar boven- tet bedrag van de premie, ^81 DEN HAAG In de eerste wedstrijden voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen is het duidelijk geworden dat de geves tigde grootmachten, Ajax, Bayern München en Celtic, het steeds moeilijker gaan krijgen. Sensationeel was het gelijke spel, dat de Deense kampioen Vejie BK in Glasgow behaalde tegen Celtic. De furieus aanvallende Schotten hebben geen kans gezien om de stugge Denen ook maar één keer in gevaar te brengen. De aanval len van Celtic waren veel te door zichtig en' de Denen hadden bij enkele uitvallen zelfs meer kans om de leiding te nemen. Ook het toptreffen tussen Bayern Mün chen en Dynamo Dresden toonde opnieuw de zwakte van de verde diging van de Westduitse kam pioen aan. Dresden nam door Sachse de leiding, maar Bayern kwam door doelpunten van Hoff mann en Dümberger knap terug. Voor de 60.000 toeschouwers was de sensatie echter nog niet op: nog voor het rustsignaa! hadden de Oostduitsers weer een voor sprong opgebouwd. Sachse en Heidler scoorden. Na rust kon Bayern maar moeizaam in zijn ritme komen, maar dat werd beter toen Roth gelijk had gemaakt. Dynamo werd teruggedrongen en zeven minuten voor het einde kon Müller de eindstand op 43 brengen. Club Brugge heeft voor eigen publiek een magere over winning van 21 behaald op FC Basel. Carteus gaf de Belgen al na vijf minuten een voorsprong van 10 en Thio benutte een strafschop. Odermatt maakte, eveneens uit een straf chop, het doelpunt van de Zwitsers. De Russische kampioen Sar- Ja Worisjilovgrad kwam in Tsjecho Slowakije tot een ver dienstelijk gelijk spel van 0—0 tegen het sterke Spartak Trnava. Liverpool kon in Belgrado niet winnen van Rode Ster. Bij de rust leidden de Zuid-Slaven met 10 door een doelpunt van Jan- kov. In de tweede helft scoorde Bogucevic voor Rode Ster en Lawler voor Liverpool. Het Spaanse Atletico Madrid won in Boekarest met 20 van Dinamo Boekarest. Voor de pauze doelpuntte Garate en Eusebio be paalde de eindstand op 20. Bekerhouder Ajax boekte een wei nig overtuigende 10 overwinning op CSKA Sofia. Benfica kwam voor eigen pu bliek niet verder dan een gelijk spel van 1—1 tegen het sterke Ujpest Dosza. De Hongaren na men zelfs een voorsprong door Toth, maar Eusebio zorgde twaalf minuten later voor de gelijkma ker.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19