HEERLIJK RELAXEN BIJ INSTRUMENTALE MUZIEK Musical-fragmenten van de Maastrichter Staar NEIL YOUNG OP DE TRIESTE WEG TERUG 25 jaar Israel Clarke borduurt op het stramien van The Hollies voort Lichtgewicht-jazz Frank van Lankeren Warland effreys eerste The Pointer Sisters De Zee" als thema voor LP Ahmad Jamal is een vorst inpianoland [PERDAG 25 OKTOBER 1973 EXTRA i PAGINA 13 Yesterday and Today Bert Kaempfert and his Orchestra Polydor 2310 273: Clair Koor en Orkest van Werner Müller Decca SL K16 907-P; Fiesta for Dancing Roberto Delgado Polydor 2371 404; "Golden trum pets" en Golden guitars div. uitvoerenden Polydor 2371 413 >n 2371 415 f 21. Voor de liefhebbers van goede achtergrondmuziek, waarbij het i heerlijk relaxen is, zijn er de afgelopen weken enkele bijzonder fijne elpees verschenen. Bert Kaempfert een autoriteit op dit terrein heeft de slogan van Pierre Palla "oud alles wat" overgenomen en pers te in de groeven een mixture van muziek uit de Jaren vijftig en composities van eigen hand. Bij de duik in het hitverleden kwamen naar boven Fats Domi no's kraker Blueberry Hill, een groot succes van Elvis de Pelvis: Love me tender en een co-pro- duktie van gitarist Duane Eddy en Lee Hazlewood Rebel Rouser. De nieuwe composities van Kaempfert Time to love, I'll never stip loving you (nee niet de Ray Charles hit), I remember loving you, om maar eens wat te hebben zoals het "lo ve" in de titel al doet vermoeden een romantische inslag met veel vioolwerk. Een andere plaat die in staat is nervositeit te genezen is Fies ta for dancing van Roberto Del gado. Zoals de titel al zegt gaat het ditmaal om zuidelijke rit men. Dit latiijnse sfeertje wordt al direct opgewekt door een ver rukkelijke gitaarsolo waarmee Fiesta Mexicana begint, terwijl The Mosquito en Songfestival winnaar "Eres tu" onmiddellijk herinneringen oproepen aan warme stranden, koele drankjes en palmbomen. De plaat bevat verder een aan tal knappe arrangementen van nummers die nauwelijks nadere toelichting behoeven: het wereld beroemde Concierto de Aranjuez van Rodrigo, Neil Diamonds Can- ta libre en de titelsong uit de film Last tango in Paris. Recent hitwerk is vertegenwoordigd met It never rains in Southern Ca lifornia en Yellow Boomerang. Een andere coryfee uit de we reld van de orchestrale muziek is de Duitse Werner Müller. Ook hij deed een vaardige greep in 't recente en minder recente hit- werk en sloeg aan het arrange ren. Het resultaat is een schijf geworden vol instrumentale hoog standjes en muzikale vondsten. Het meest geslaagd vonden we de bewerking van Peter Skel- lerns topper You're lady, Gil bert O'Sullivans Clair en de mil lion-seller van Procol Harum A whiter shade of pale. Werner haalde ook Bellafonte's Banana Boat Song nog eens van stal en stak hem in een nieuw Jasje. Tenslotte nog even aandacht voor een tweetal nieuwe elpees uit de serie "Hifi Stereo-festival" van Polydor. Voor de liefhebbers ferm trompetgeschal "Golden trumpets" een schijf om de vingers bij af te likken. 12 hooggenoteerde liederen (II Si- lenzio, Midnight Blues, St. Louis Blues, Song of Joy, Blue Berrey Hill. Die Moldau, Jalousie en Spanish Eyes) zijn hier samen gevoegd en daarmee is een plaat ontstaan, die vrijwel niet de mist kan ingaan. Of het moet zijn door de prijs. Voor wie dit genre aan het hart drukt valt er veel te genieten. Er wordt be kwaam (Duits) vakwerk afgele verd. Hier en daar klinkt het bijna te mooi, maar wat wil Je t gouden trompetten? Op dezelfde leest is "Golden guitars" geschoeid. Twaalf num mers waarin het gitaargetokkel niet van de lucht is. Voor het beroeren van de snaren zijn ver antwoordelijk Pepe Leon, Ladi Geisler en Fransz Löffler. Stuk voor stuk jongens die wel weg weten met een paar moeilijke akkoorden. Het repertoire zou Je bijna "klassiek" kunnen noemen: Brazil, Guantanamera, Schwar- ze Augen, Azzuro, Moon river en Danny Boy. Zoals gezegd een snelwerkende medicijn om heer lijk te relaxen. Bv.L./R.P. 'Headroom" -- Allan Clarke 50 EMA 752 Clarke heeft er met zijn s solo-LP "Headroom" voor jorgd, dat de indruk die Gra- Nash al had gewekt nog eens ordt versterkt. Voor de niet in pop doorgewinterden vereist wellicht enige toelichting, ielaan dan, Graham en Allan jrmden eens, toen de Beatles bijeen waren en de Rolling iones zich nog niet in Frankrijk idden teruggetrokken in riante itrekjes, toen de Moody Blues rore maakten met "Go now", Animals nog blues zongen ider leiding van Eric Burdon en nog maar een kwartiertje met het ophalen van jeugd- ntlment, de kern van The Hol- Deze groep stelde instrumen- nooit zo geweldig veel voor, .ng bij tijd en wijlen wat vals, maakte desondanks platen mensen die het allemaal ibben meegemaakt nog altijd wat wazige blik in de ogen mnen verschaffen. Nash echter rliet zijn Engelse vrienden om met Dave Crosby en Steve i te verenigen, een bondge- wtschap dat pas werkelijk tot ■ote hoogten rees toen Neil sung zijn diensten aanbood. Op •LP bleek Nash alleen en wel aardige, maar geenszins superieure muzikant. Datzelfde gebeurt zijn ex- groepslid Allan Clarke. De eerste solo-LP van deze ex-Hollie oogst te niet bepaald veel roem, en voor de onlangs verschenen tweede, "Headroom", ligt een dergelijk lot in het verschiet. Niet omdat het nu zo'n slechte plaat zou zijn, wel omdat Clarke eigenlijk niet veel meer doet dan voortborduren op het Holliesstramien. De beste Hollies-muziek die er ge maakt is, stamt echter nog altijd uit de periode dat het oorspronke lijke vijftal nog bijeen was. Noch Nash, noch Clarke kunnen zich losmaken van hun "oude' stijl, maar ze kunnen die ook niet over treffen. Dat neemt niet weg, dat er op "Headroom" nummers staan, die de moeite van het beluisteren meer dan waard zijn. "Who" bij voorbeeld heeft een zeer fraaie melodie meegekregen, evenals "Look in your eyes". Clarke blijkt hier ook alleen tot knap zangwerk in staat te zijn. Als hij zijn Hol lies-achtergrond zou kunnen ver geten, en het maken van teksten zou overlaten aan mensen die dat beter kunnen, zou hij ongetwij feld een plaat kunnen maken die met kop en schouders uitsteekt boven deze "Headroom". BVD 055. Als in Engeland, zo zegt de legen de, de raven zich niet langer op houden rond de burchten van de Tower dan stort het Britse vors tenhuis ineen. Wat Nederland be treft vrees ik dat er tal van cala miteiten met koninkrijk en Oranje zullen plaatsgrijpem als het koninklijk mannenkoor de Maastrichter Staar uiteen zou vallen. Deze internationale befaamde groep zingt al tientallen jaren op zeer hoog niveau en zij heeft daarbij büjk gegeven van een op vallende veelzijdigheid. Ditmaal komen er uit het Limburgse heu velland vlotte musical-fragmen ten tot ons. De mannenbroeders zingen weer met een warme klankkleur en met een schitteren de discipline. Soms leidt dat wel eens tot een te gepolijst resul taat (o.a. bij Maria uit de West- side Story). Voorts lijkt Koekei- korens keuze uit het voorhanden zijnde repertoire niet altijd even gelukkig. "I could have dances all night" vereist bijv. een vederlich te aanpak en dat is met zo'n mas sief mannenkoor - hoe goed ook - natuurlijk moeilijk te bereiken. Voor het overige niets dan lof. Vooral "June is bursting all over", "Seventy-six trombones", "Some enchanted evening" en "Hey look me over" zijn weldadig voor het oor. R.P. "Don't worry 'bout me". Frank van Lankeren. BASF 14-25292-2. Al enkele jaren nu is BASF druk doende rijkelijk getalenteerde Jazzmusici van vaderlandse bo dem op de plaat vast te leggen. Op zichzelf een lofwaardig initia tief, niet alleen omdat BASF pla ten maakt van goede kwaliteit, maar ook omdat daarmee de aan dacht wordt gevestigd op jazzmu sici die door de roerselen des tijds langzamerhand zijn gedwongen met een onopvallend plaatsje in een onbeduidend orkest genoegen te nemen. Gitarist Frank van Lankeren heeft daar kennelijk niet op ge wacht. Na een periode van 5 Ja ren bij het toenmalige Atlantic Kwintet vertrok hij in 1954 naar Garmisch- Partenkirchen waar hij zich vestigde als gitarist en ski-leraar. En getuige de titel van de plaat: "Don't worry 'bout me" zit hij daar gebakken. Op de plaat komen nummers voor als "Poor butterfly", "Stella by starlight" en "Indian Sum mer". Nummers die het immer waard zijn om aangehoord te worden mits ze goed worden ver tolkt. Bij Van Lankeren kun Je daar zo je twijfels over hebben, want zeker als jazzgitarist is hij een matig musicus die duidelijk moei te heeft, met techniek en impro visatie. Maar ook hier past de relativi teit van het gebodene. Want het ?al duidelijk zijn dat de presta ties van de musicus niet kunnen worden losgekoppeld van het gen re muziek dat hij brengt. En wat dat betreft moeten we Skip Voogd dan maar geloven als deze op de hoes van de plaat schrijft dat Van Lankeren weliswaar 'light weight jazz" presenteert maar te gelijkertijd muziek aan de gitaar ontlokt waar je zowel op kunt dansen als naar kunt luisteren. naam va welijks 1 ttorslips": merkelijk lengsel van >lk en pop Bappy to meetsorry to Horslips Atlantic i 50019 1 schijnt de groep Hors- faam te hebben. Hier is de groep echter nog bekend. Ten onrechte, ijst de LP "Happy to meet to part". Horslips bundelt se plaat Ierse volksmuziek pop tot een mengsel dat zon- r opmerkelijk mag heten, die boordevol verrassin- zit, die vaak prachtig melo- is, maar waar elders het afspat. Er wordt - bijvoor in "Hall of mirrors" heel zijn gave fluit-, vioolpartijen te beluis- ïappy to meetsorry to part" *n plaat die veel aandacht tent. Een plaat bovendien sestoken is in een hoes die een zou moeten krijgen. Slechts zwak punt: de opnamen, lakt in de mobiele Rolling nesstudio zijn wat oppervlak- zit weinig "diepte" in. De it van de muziek maakt echter ruimschoots goed. BvD Garland Jeffreys" Garland 'eys - Atlantic SD 7253 Lnd Jeffreys' zal vermoede neer één van de vele nieuwe fen aan het pop-firmament 'en wier muziek net niet ge- persoonlijkheid net te wei- Nggegraat bezit om hen tot Lp te doen doorstoten. In het 'i van Jeffreys is dat eigenlijk latnmer, want de LP die zijn draagt is bepaald niet zo Jeffreys maakt wat trage, *y muziek op zeer persoonlij- '-Q vaak best fijne teksten. Het 5 voorbeeld dat daarvan op LP staat is "Ballad of me", ter melodieus stuk werk op die bijna poëzie is. Een et een zeer persoonlijke -P, dat is Jeffreys zeker, echter, blijkt ook hier, niet een garantie voor muziek- ïen-persoonlijkheid. Want al Let al genoemde "Ballad of Let romantische "Lovelight" Let ingetogen "Lon Chaney" to fijn om naar te luisteren, hele LP "Garland Jeffreys" Je zeer snel vergeten als Je ^een paar dagen niet draait. The Pointer Sisters, Blue Thumb BT 10027 Het verhaal van de Pointer Sis ters is een film en op zijn minst toch wel een boek (je) waard. Het zijn vier van de zes kinderen van dominee Elton Pointer uit het Ca- lifornische Oakland, wiens vrouw ook een functie in de West Oak land Church of God bekleedde. Dat betekende voor de kinderen, dat er niet naar de radio mocht worden geluisterd. Met uitzonde ring van zondag: dan waren er gospelsongs te horen en dat mocht wel. Want alle muziek was goed, als het maar religieus was. Dat soort muziek werd dan ook driftig beoefend, zelfs via de ra dio. Dat bleef zo, tot de oudste doch ters naar de high school gingen. Dat betekende dat er andere mu ziek was te horen. Ze kwamen in aanraking met B. B. King, Bes sie Smith, Nat Adderley, Aretha Franklin en de Rolling Stones, )m maar eens een paar namen te loemen. Anita (nu 24) kwam op ie kantoorkruk terecht, Bonnie [22) dwaalde helemaal van het mede pad af en trad zelfs enige ;ijd op als topless danseres. I/ia allerhande teleurstellende er varingen kwamen deze twee meis- |es in de show-business terecht. Er werden plaatopnamen beloofd die nooit werden gerealiseerd, ze zouden voor de radio komen en ook dat gebeurde niet. Totdat al les beter ging. Inmiddels was ook de derde zus (Anita) erbij geko men en kwamen er platen met Gideon and the Power and Cold Blood. Toen ging het allemaal crescendo: de drie meisjes werden zelfs afgebeeld op een hoes van Taj Mahal. Nu is dan de eerste solo-plaat uit, waarvoor ook de vierde zus, Ruth, zich beschik baar stelde. Het is vaak leuke muziek, zingen kunnen de meis jes. Als ze zich maar niet overge ven aan het dingen zonder woor den, want dat vond ik afgrijse lijk. Maar over het algemeen ge nomen is het in zijn soort zeker geen slechte plaat en best waard om af en toe te draaien. p.T. Neil Young schijnt het zelf ook te hebben ingezien toen hij zijn nieuwste LP uitbracht: de magis trale glans is van zijn muziek af. "Time fades away", heeft hij zijn laatstverschenen album genoemd. Zo van: "Ach, ik ben ook een dag je ouder geworden, wat bezadig der en gevestigder." Nog symbo- lischer is de hoes van "Time fades away": de drommen enthousias te fans staan zich nog te verdrin gen voor het podium, dat leeg is, en waarop alleen een achtergeble ven roos nog herinnert aan het grote dat er nog niet zo lang ge leden plaatsvond. Ter opfrissing van het geheugen: Neil Young oogstte voor het eerst roem in de legendarische Buffalo Spring field, om vervolgens eerst via twee solo-LP's, later via zijn hoog gewaardeerde medewerking aan het werk van Crosby, Stills en Nash, en daarna weer via de mag nifieke solo-langspelers "After the goldrush" en "Harvest", op te klimmen tot de allerhoogste top van de popwereld. Op "Time fades away" lijkt de trieste weg terug begonnen te zijn. Neils composities missen hier vrijwel alle de brille van zijn vroegere werk. Het „sfeertje" is er in veel gevallen nog wel, maar Juist dat kleine beetje extra wat Neil Young tot nog toe van zo maar een popzanger verhief tot een grootheid, is duidelijk aan slijtage onderhevig. Het meest valt dat op in het titelnummer, dat bovendien nog een euvel ver toont waaraan veel nummers op deze plaat mank gaan: de bezie ling is verdwenen uit de - vroeger zo opwindende - gitaar- en mond- harmonicasolootjes van Neil. Het klinkt allemaal wat vlak, en dat kan zeker Neil Young, die het al tijd van inspiratie en niet van techniek moest hebben, zich niet veroorloven. In wat mindere mate geldt dit al les ook voor de nummers als "Yonder stands the sinner" en "Last dance" - aan beide num mers werkten overigens David Crosby en Graham Nash mee - en voor „Don't be denied," en "The bridge". Het mooiste dat deze plaat be vat - het is alweer tekenend - is het nummer "Journey through the past". Op deze reds haalt Neil het verleden nog even naar bo ven, klinkt hij weer bijna als de "oude" Neil. Maar het gaat daar bij zoals het veel mensen vergaat bij een tweede reis naar Rome: de herkenning is er, het blijft mooi, maar de betovering is eraf. Zoals "toen" wordt het niet Het blijft de vraag of het hele maal fair is om de nieuwe LP van Neil Young louter te beoordelen In vergelijking met zijn vroegere werk. Tenslotte biedt "Time fades away" toch nog altijd muziek van een kwaliteit, die op de popmarkt lang niet in alle kraampjes te koop is. Voor wie echter tot de vu rige bewonderaars van bijvoor beeld "After the goldrush" en "Harvest" heeft behoord/behoort, zal Neils „Journey through the past" een somber stemmende er varing zijn. Het lijkt voorbij. De roos van Neils vroegere muziek blijft achter op 't podium. BvD PETER RUBIN ROMANTICUS Wie denkt met Peter Rubin een Duitse schlagerzanger in huis te halen, vergist zich. Rubin mag op zijn LP dan even die indruk wek ken met het nummer 1,2,3,4,5,6 und sieben, daar blijft het op "Wir zwei fahren irgendwo hin" wel bij. De afgestudeerde Duitse econoom zingt de resterende tijd vol met mierzoete, romantische liedjes. Met welluidende, melan cholieke stem, dat wel. P.deT. "25 Jaar Israël is de viering van veerkracht, vasthoudendheid en onsterfelijke hoop". Die eigen schappen, die minister van buiten landse zaken Abba Eban aan het slot van een door hem samenge stelde en van commentaar voor ziene elpee opsomt, komen Israël Juist in deze dagen/weken volop van pas. Dit herinneringsalbum sluit derhalve "uitstekend" aan op de aktualiteit van het ogen blik, al zal dat het laatste zijn waaraan de samenstellers zullen hebben gedacht. Dat deze docu mentaire op de plaat niettemin zoveel oorlogsgeweld bevat is niet verwonderlijk. Israël, dat in 1948 moest vechten voor de onafhan kelijkheid toen het al onafhanke lijk was, heeft constant voor zijn behoud moeten strijden of zoals Eban het tijdens een van zijn monologen zegt: "Als u vraagt, wat hebben Jullie verdiend door de overwinning in de oorlog dan zeg ik, alles wat we zonder oorlog zouden hebben verloren". Dat de plaat door het grote aandeel van "vader" Eban een grote propagan distische waarde heeft gekregen ligt voor de hand. Een objectieve benadering zou teveel groeven hebben gekost en er toe geleid hebbendat de geschiedenis van Israël summier zou zijn weerge geven. Die historie wordt in de herinnering teruggeroepen door nieuwsberichten, intervies en ci taten. Niet alleen van Chaim Weizmann, Israëls eerste presi dent, David Ben Gurion, Golda Meir, Moshe Dayan en Eban zelf, maar ook van Hitler, Nasser en Kosygin. Dat alles verlucht met nationale en folkloristische liede ren, zoals het IsraëlischeMa- char" (morgen), waarin de hoop op een vredige toekomst wordt uitgesproken.... J.P. DE ZEE The San Sebastian Strings - Warner Bros 46.256 Een nieuw fenomeen van de fo nografische industrie is de zoge naamde „themaplaat," waar van er in Amerika al talloze op de markt zijn gebracht. Het con cept is het volgende: je neemt een orkest dat in staat is voor behoor lijke achtergrondmuziek te zor gen. Aan die muziek voeg Je op gezette tijden voor dit thema ka rakteristieke geluiden toe. Ten slotte laat je om nog meer sfeer te scheppen vloeiende teksten uit spreken door iemand, die een goe de microfoonstem bezit. De eerste Nederlandse plaat In deze opzet is De Zee. De San Se bastian Strings zorgen voor de muziek, die is gearrangeerd door Anita Kerr. De teksten zijn van niemand minder dan Rod Mc Kuen en vertaald door Hans I. Keilerman, de directeur van Ne gram. Keilerman tekende ook sa men met Len del Ferro voor produktie. Het is een verrassende zwarte schijf geworden, in de eerste plaats komt dat door The San Se bastian Strings die de arrange menten professioneel uitvoeren. En natuurlijk is het geluid van de golven een natuurgebeuren dat zich - zo heeft os. Ebb tide geleerd - uitstekend leent om worden vervlochten met romanti sche muziek. B. V. L. Cadet 2CA 5035 „Inspiration". Ahmad Jamal. Ahmad Jamal is in pianoland een vorst die van iedereen iets aan heeft. Dat staat. Maar als we deze zin even niet-grammaticaal ontleden dan komen we tot de conclusie dat er iets niet klopt of- Katsjatoerian en Franck rare 'combinatie" KATSJATOERIAN: pianocon cert; FRANCK: Variations sym- phoniques. Decca SXL 6599. De pianiste Alicia de Laroccha is soliste in beide bovenvermelde werken, waarbij zij begeleid wordt door het London Philharmonic Orchestra onder leiding van Ra phael Frübeck de Burgos. De sa menvoeging van Franck en Kats jatoerian is zowel stilistisch als kwalitatief gezien op zijn minst merkwaardig te noemen; ik vraag mij af, voor welk koperspubliek deze plaat bestemd is. Het holle en bombastische pia noconcert van Katsjatoerian kreeg van de uitvoerenden alle eer, die het niet toekomt; hoog stens had de orkestpartij iets ver fijnder kunnen zijn in het mid dendeel. Helaas werd Franck op dezelfde wijze aangepakt als zijn Russische collega. De fijnzinnige Variations symphoniques zijn verworden tot een ruw uitgewerk te schets ervan. Merkwaardig, hoe oppervlakkig een werk oms kan klinken bij een oppervlak kige uitvoering!. Opname en persing zijn niet, wat we van Decca gewend zijn R.H. wel dat er op z'n minst iets tegen strijdigs in zit. In het spel van Ahmad Jamal is erg veel van andere beroemd heden terug te vinden. Er is de rust van een George Shearing, de grilligheid van 'n Horace Silver, de swing van een Erroll Garner en de stabiliteit van een John Le wis. En ondanks of dank s associaties is Ahmad Jamal de originaliteit zelve. Zijn spel is ongrijpbaar en her kenbaar tegelijk. Met prachtige harmonieën bereikt hij in toch oeroude nummers als "But not for me", "On green dolphin street" en "Gypsies in the wind" een wa re pathetiek die alleen nog is te rug te vinden bij The Modern Jazz Quartet. Jamal kan sollëren, hij kan in spelen op een strijkorkest en hij kan begeleiden op een manier die bassisten zal aanspreken. In dit alles ligt de originaliteit i pianist die trompettist Miles Da- vis tijdens een Newport Jazz Fes tival in 1955 tot deze verklaring bracht: "Als mijn inspiratie krijg ik door Ahmad Jamal". De dubbelelpee "Inspiration" voor de liefhebber van Jazz. de aanbidder van blues en de min naar van de swing. Dit album zal kortom geen miskoop zijn. W.W. Aan deze muziek- pagina werkten mee: Bert van Dommelen Ron Harms Ruud Paauw Jan Preenen Paul de Tombe Wim Wirtz Bram van Leeuwen (eindred. en layout)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13