«lid van non i ome ïokkei*s iet brandde van binnen, ik moest gokken' ERDAG 25 OKTOBER 1973 jsËM^ n Per jaar leggen ze F" eld vier miljard gulden goktafel. De helft wordt in. Als het salaris op ls, er geleend. Terugbetalen niet bij, of gebeurt zelden, wordt het meestal stelen. bedragen, soms grote, pvangenisstraf, die vaak brengt geen genezing. slechts een onderbre- Duizenden gezinnen wor- ragzaam gesloopt. Het be let de verkoop van de auto, vakantie die niet door- omdat het geld is ver- Dan de kleding waar geen neer oor is. De verhuizing een mindere buurt, omdat mrschuld van het vorige hoog was opgelopen. En bdigt in de ergste geval- wijls met een bijna volie- erpaupering. Groot-Brittannië gokken en, roulette, bingo, gok- aat enzovoorts) ruim één n mensen elke dag. Dat e procent van de bevol- De één tien gulden per andere duizend, maar in ral meestal meer dan hij zich kan veroorloven. Er ok onschuldige gevallen, antal heeft de kracht een al vastgesteld maximum overschrijden, óók niet het geluk aan zijn kant zijn ze wel allemaal be- De een op zijn zestien de ander op zijn veer- Velen gokken net zo lang es op is en verlaten de met één onwrikbare ge- terugkomen. Gokken is een Engelse traditie. De Britten kunnen hun geld kwijt bij de paarden, de windhonden, de voetballers, de roulette, het bingo, de gokautomaten enz. Ruim één miljoen onderdanen van koningin Elisabeth maken dagelijks gretig gebruik van de mogelijkheden hun geld (en dikwijls ook hun levensgeluk) ach ter te laten bij de toto of de "bookies". Dat het, hier en daar, niet zo nauw met de eerlijkheid wordt genomen is duidelijk. De Londense politie beschikt daarom over een speciale brigade waarvan de leden doorkneed zijn in de trucjes op de roulette- of kaarttafel. Regelmatig poetsen zij die "vaardigheid" op in hun "zwarte casino" (foto) qnder leiding van de voormalige professional-croupier Paul Home (rechts). Door Ton Schuurmans loeilijk te zeggen hoeveel er in Engeland direkt of het slachtoffer zijn gewor- het gokbedrijf. Niemand zeggen. Ook de Bond van Gokkers niet, die reeds en op 24 verschillende in Engeland iets voor deze tracht te doen. De Bond overeenkomsten met die toonieme Alcoholisten. Het is echter dat met alcoholis- nedisch gebied nog iets te valt. Dat is met gokken geval, althans veel minder. »t weinig serieuze literatuur onderwerp. Psychologen, •chiaters hebben zich ooit soort dwangneurose gebo- het grote publiek kijkt egen gokverslaafdheid aan oorbeeld tegen alcohol- en lagdheid. Men accepteert een verslaafdheid is, maar er minder van. De Bond Oieme Gokkers houdt regel- ssloten avonden ike Jongen met zwart een smoezelig hemd, zegt aar te zijn en drie weken door toedoen van de Anonieme Gokkers sen te zijn gestopt. „Ik be llijn zeventiende Jaar op de aces. Eerst een gedeelte laris, toen alles. Ik iken. Het brandde van bin- was de opwinding Ik ver betrekkingen Mijn vrouw topen. 5 Juni was een grote me. River Coral, een out- 1 en ik won 65.000 gulden vier uur 's middags. Om ir 's avonds had ik niets h volgende dag heb ik ge- °oit meer. Dat is nu dertien Sleden. Ik heb nu een hob by. schaken. Ik ga nog wel naar de races, maar nu met een schaakboek. Ik vind steeds betere openingen". David is één van de sprekers tij dens zo'n besloten bijeenkomst in een voormalig opvangcentrum van rwervers in Noord-Londen. Er zijn tiaar schatting tachtig a honderd mannen en vrouwen. slechts bij de voornaam, zoals dat ook bij de Anonieme Alcoholisten de gewoonte is. Er zijn leden bij die ceeds Jaren lid zijn en wiens ont houdingsterm nooit langer dan een maand heeft geduurd. Grapjes Ijle top Zij hebben allemaal hetzelfde pro bleem: gokken. Er zijn er bij, zoals David, die het al een hele tijd niet gedaan hebben. In dit verband is eer week al lang. Bij de sterken boort men als een periode langer dan zes maanden is. De ijle top be gint bij een Jaar. Deze avond is wat oit betreft een bijzondere. Drie aanwezigen, Beurnie, Richard en Joey hebben het jaar volgemaakt Bij het buffet is gefluisterd dat het voor Joey het moeilijkst is geweest Nog de vorige dag zouden twee an dere leden er wat hardhandig voor gezorgd hebben dat Joey, een boom van een kerel tegen zichzelf be schermd werd. Daarom is Joey toch een van de drie, die vanavond de gouden speld opgespeld zou krijgen, waarmee de termijn van een onthouding wordt gemarkeerd. Gaat men daarna weer lout, dan moet de speld worden in geleverd. Hier geldt het erewoord. De genezingstechniek van de Ano nieme Gokkers berust op praten en het voortdurend lezen van de gok- kcrsbijbel, een speciaal voor zware Bekkers geredigeerd boekwerkje, met -en religieuze ondertoon. Het praten gebeurt in klein groepjes, waardoor men in staat is elkaar en eikaars problemen beter te leren begrijpen. Officieel kennen de leden elkaar Onder de leden worden daarover wi an ge grapjes gemaakt. Bijvoor beeld deze; wedden om een pond dat Harry zijn jaar niet vol maakt? Bil anderen heeft het goed tot zeer goed geholpen, maar 't risico blijft al tijd De man zijn naam werd niet genoemd die deze avond als voorzitter op zou treden, behoorde al bij de oude getrouwen. De substi tuut-voorzitter, Ken genaamd, moet echter meedelen datenzovoorts. Binnenkort komen er drie gouden laarspelden terug bij het bestuur Ze zijn vergokt. iijdens de vergaderingen is het de gewoonte dat een aantal leden over zichzelf vertelt. Dit recht is slechts 'oorbehouden aan hen die tenmin ste een onthoudingstermijn van een half Jaar achter de rug hebben. Het feil dat David sprak, berustte op een fout van de reserve-voorzitter lEik lid leidt om beurten de verga dering). T«m is een taxichauffeur van het ruige Londense type. Hij is vijftig Jaar en een man van weinig woor den. „Ik heb van mijn leven een rotzooi gemaakt, zegt hij tot de aanwezigen, „maar dan ook een ge weldige rotzooi. Ik heb alles vergokt. Tot mezelf toe Ik kan niet zeggen wat ik aan de Aronieme Gokkers te danken heb Dat is teveel. Ik ben er weer boven op Het is niét gemakkelijk ge weest. Ik ben begonnen met een groep van 21 mensen, allemaal gok kers. Er zijn er nog drie over. daarvan hebben er twee al drie keer verleend). Een ervan ben ik is het een diamant, slechts drie keer verleend), een ervan ben ik zelf. En oh God, wat ben ik er zui nig op". Gevangenis De volgende spreker, die ook Tom neet, kondigt zichzelf aan als de 'wonderlijke Jood", kennelijk een g.apje voor insiders. Het wordt niet helemaal duidelijk of hij vroeger arts dan wel apotheker is geweest. „Ik heb een leven achter de rug van leugens. Gokken heeft mijn le ven, dat wil zeggen, twintig Jaar daarvan, verwoest. Ik heb drie keer in de gevangenis gezeten voor dief stal Terwijl ik zat stierf mijn va der om bezorgdheid over mij. Mijn vrouw probeerde nadat ik uit de ge vangenis was gekomen en direkt weer begon te gokken, zelfmoord te plegen. 2e had al een paar zenuwinstortin- gen achter de rug. Ze heeft na haar poging op het randje gelegen En ik weet hoe smal dat randje is geweest. Terwijl ze in het zieken huis lag, leende ik geld van oud-col lega's, zuster en familie, die op be zoek kwamen. Ik gokte door. Tot de I'd* augustus van het Jaar 1971, nu dik twee Jaar geleden. Het was 's nachts om vier uur dat Buck van ae Anonieme Gokkers aanbelde en vroeg om te mogen praten.,... ik wil niet verdergaan. Maar kijk naar mijn vrouw (ze zit in de zaal, een knap donker vrouwtje in een zwart broekpak) en kijk naar mij. We zijn zo gelukkig als kinderen". Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond na dert. De drie te onderscheiden leden zitten als Jubilarissen alleen de bloemen en et glaasje jus d'orange ontbreken op de beste plaatsen temidden van hun familie. Joey heeft de hele avond al als 'n feest v arken om zich heen gekeken en van verschillende kanten bewonde- rerde knikjes gekregen Tijdens de pauze heeft hij voor een grote schare toehoorders een aantal mop pen verteld. Tteereen lachte, ook om de flauwe Ken. de voorzitter, zelf nog geen dinger van de Jaar-knop, heeft gro te moeite de zaal na de pauze stil te krijgen. Roepen helpt niet, flui ten niet. hij trekt zijn schoen uit en timmert er mee op tafel. Dat helpt wel. beurnie is de eerste. Een slank ver- tcgenwoordigerstype, goed in hei pak Het is de gewoonte dat de ab solute paradepaarden drie Jaai en langer de onderscheidingen opspelden. Dit keer is het Tom, de taxiohauffeur. Hij zegt: „Beurnie is de grootste gokker, die er ooit in enden heeft rondgelopen. Hij woonde in betting offices (lokalen, waar men op paarden kan gokken) Beurnie heeft nog nooit een krant aar de voorkant gelezen. Als hij een Standard (de Evening Stan dard), een Londens avondblad) kocht, dan was het voor de laatste pagina's, waar de resultaten en prognoses van de races staan. Vroe ger had Beurnie een zaak. Een gro te zaak zelfs. Ik mocht meneer Beurnie af en toe eens rijden. In het begin naar het station of een beurs en soms naar een betting-office, later naar een betting-office en soms naar het sta tion of een beurs. Ik heb Beurnie's 2aak zien verlopen. Voorzichtig had ik wel eens wat gezegd. Tot ik hem uit het oog verloor, toen hij geen geld meer had om een taxi te beta len. omdat een bordewasser dat nou cnmaal niet kan.... Ontroerd Tom is ontroerd geworden. Beurnie ciacht zelf de situatie te redden door Tom wat onhandig op de schouders te slaan, waarna 'n don derend applaus op beide mannen neerdaalt. Beurnie heeft zijn Jaar- knop. Tom eindigt met te zeggen: En houdt hem nou, Jongen...." (vo rig Jaar had Beurnie reeds een jaarknop verdiend, maar spoedig daarna ging het fout). Richard, van wie ik verneem, dat het een tamelijk hoge ambtenaar is uO het ministerie van binnenlands? zeken, een baan die hij bijna had verloren, stelt geen prijs op een persoonlijk woord in het openbaar. Hoewel dat enigszins tegen de re ■jcIs van de Anonieme Gokkers is - de belijdenis in het openbaar be- r.oort tot de therapie wordt zijn wens geëerbiedigd. Tom speldt hem rijn Jaarknop op, fluistert Iets tegen uem. waarna hij terug loopt naai *ijn plaats waar hij onmiddellijk gefeliciteerd wordt door de enorm* Joey, wiens beurt het nu is Joey is een zwaar geval. Letterlijk er figuurlijk. Hij is 43 Jaar, elf keer veroordeeld, negen keer wegens ciefstal (om te kunnen gokken) twee keer wegens mishandeling. Hij gokte van zijn zestiende Jaar op paarden. Dat beheerste zijn leven. Af en toe werkte hij als barman, veilingknecht, uitsmijter, verhuizer, Z'Jn langste en meest serieuze be trekking was die van leerling-uitbe- ner wat hij achttien maanden vol hield. Waarom hij bij die slager vertrok wordt niet duidelijk 'lom, die ook Joey beroepshalve leerde kennen, is behalve zijn vriend en toeverlaat ook eens zijn slachtoffer geweest. Drie Jaar gele den wist Tom dat Joey in een bet ting-office in de Londense wijk Harrow zat. Hij reed er in zijn ei gen auto naar toe om te proberen hem mee te krijgen. Het kwam net goed uit, want Joey had zijn laatste pond verloren. Hij was stomdronken. Toen ze in de auto zaten gebeurde net, zonder dat Tom erop verdacht was. sloeg Joey hem met een hard voorwerp op zijn hoofd. Hoewel hij uink gewond was, slaagde Tom er ui de auto langs de kant te krijgen, waarna hij het bewustzijn verloor, 'water verklaarde Joey dat het hem vermoedelijk om geld te doen was geweest. Veel wist hij zich niet meer van het voorval te herinneren. Iiidens de rechtzaak (Joey kreeg «ets minder dan een jaar voor zijn iapd) was Tom getuige. Tom nu: .De avond ervoor heb ik gebeden dat dit de laatste, de allerlaatste stunt van Joey zou zijn vfi1r> gebed is verhoord". Het applaus voor de twee is over donderend. Beneden worden de hapjes klaar gemaakt. Er zijn ook drankjes. Het feest van de drie kers- vtrse jaarknoppen kan beginnen. Voorzitter Ken probeert de vergade- 'ïng nog een tikje reglementair af te kondigen, wat echter geheel mis- >ukt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11