)e Russen erraden Irabieren eer vier ecuties Chili Senatoren willen afzetting president [ESTIJNEN IDESPLAN PROTESTEN VERRASSEN NIXON GARAGE POOT f FOP jff~^ HANDEL IN WAPENS NEEMT TOE ,AG 23 OKTOBER 1973 BUITENLAND PAGD addafi tegen bestand; iRIJS (UPI/AFP) De Libische leider kolonel I Idafi heeft in een interview met Le Monde een I t-het-vuren in het Midden-Oosten een „tijdbom" and. Hij stelde de Sowjet-Unie en de Arabische is verantwoordelijk voor militaire mislukkingen, bestand dat wordt opgelegd door Amerikanen en :n? nooit", aldus Ghaddafi tegen Le Monde, en- uren voor de Veiligheidsraad de Amerikaans- sche resolutie zonder tegenstemmen aannam. HET VERLOOP VAN DE OORLOG VANAF 6OKT DE STR'JD IN SYRIË iieden ons een "tijdbom" Ghaddafi, die van me- t de Arabieren door de jnie zijn bedrogen. "Als de aiet zo'n ophef hadden ge- orer hun wapenleveranties, Srabische staten, als hun pro- •spparaat niet zoveel over iruggen had gepraat, zouden nkanen nooit Israël be voor- iben. We zijn de slachtoffers Russische demagogie. De zijn, net als de Joden de ers van de rivaliteit tussen Washington", aldus IAGO (AP) Het garnlilzoen Chileense leger in Concep- MO Mometer ten zuiden van heeft bekend gemaakt, dat send vier persomen zijn ge- de bekendmaking zouden personen door een militaire zijn veroordeeld. Zij waren schuldigd groepen te hebben seerd en bommen en grana- ebben vervaardigd om aan doen op de strijdkrachten, dvonnissen zijn onmiddellijk toraak voltrokken. andere aangeklaagden in zaak werden veroordeeld tot isstiaffen van 10 tot 5 jaar. officiële gegevens zijn in lersonen geëxecuteerd, waar- vier die gisteren iln Con- Ün terecht gesteld. Unie zullen keren als ze de oorlog verliezen en waarschuwde de Euro peanen dat de Arabieren door olie af te snijden hun industrie zullen „ruïneren", als zij het bestand steu nen. Libische arbeiders en studen ten hebben de Amerikaanse ambas sade in Tripoli met stenen bekogeld, zo meldt het Iraakse persbureau uit de Libische hoofdstad. Een 50-tal po litiemannen hield de betogers uit de buurt van het ambassadegebouw. De demonstranten keerden zich te gen de Amerikaanse militaire hulp aan Israël en de bestandsresolutie. In het interview zei Ghaddafi ook dat Frankrijk meer dan 50 Mirages aan Israël heeft geleverd sinds Pa rijs besloot tot een embargo op wa penleveranties aan de landen die di rect betrokken zijn bij het conflict in het Midden-Oosten. Hij vroeg de Franse regering om opheffing van het wapenembargo, omdat hij niet gedwongen wilde worden repressail- lemaatregelen tegen Frankrijk te nemen. Deze oojlog is niet de mijne, zo zei de Libische kolonel verder. Sadat en Assad hadden hun besluit geno men zonder zijn instemming, zon der hem te raadplegen, zelfs zonder hem op de hoogte te stellen. Tevens viel hij fel uit naar Jordanië, Saoedi- Arabië en Koeweit, die niet genoeg gedaan hadden om de strijd van Egypte en Syrië te steunen. "Ze zijn bang voor de revolutie die voor de poort van hun paleizen gromt". Essentieel is volgens Ghaddafi niet de bevrijding van de in 1967 bezet te gebieden, maar de bevrijding van de Palestijnen, "van alle Palestijnen, van het zionistische juk". Hij vond dat de Europese Joden terug moeten naar Europa. De Arabische Joden, zijn onze neven, onze broeders, en kunnen onder ons in vrede leven zo als ze al eeuwen doen, aldus Ghadda fi. (DPA) De Palestijnse ^organisatie heeft gisteren th elk vredesplan voor het Oosten van de hand gewe- larbij geen sprake is van de van een democratische staat in Israël. Een rder van de organisatie ver- fa Cairo: „de Palestijnse na- •ar strijd voor dit doel met falen voortzetten". \ncl over het dden-Oosten I Donderdagavond om 0 organiseert de studeniten- 1? Catena, Kolfmakersteeg 8, W over de Midden-Oosten Hek met forum en discussie, forum hebben o.a. zitting de schra en Wasserman, pro- de heren Thierens en Brons, van het Paflestma- ilman, 2e vice-voorzitter van toma, 2e vice-voorziibter van te Kamer-fractie van de Par- 1 Arbeid. *ld - Het Britse Hof voor in- betrekkingen heeft gisteren 'te vakbond van het land "d tot een boete van 400.000 •egens het negeren van een bevel. De industriebond, dan een miljoen leden heeft, gehoor gegeven aan een ge lbevel om een staking te be- (Van onze correspondent) WASHINGTON Uit de reacties van het Witte Huis blijkt dat president Nixon niet gerekend heeft op de golf van ver ontwaardiging die Amerika heeft overspoeld na het ontslag van Archibald Cox. De president speculeerde er blijkbaar op dat de oorlog in het Midden-Oosten, dr. Kissingers vertrek naar Moskou en de bijeenkomst van de Veiligheidsraad zijn ontslag van Cox zouden overstemmen. Waar Nixon volgens berichten niet op had gerekend, was dat minister Elliot Richardson zou aftreden en vervolgens ook onderminister Ruckelshaus. Vijf senatoren hebben in gehei- speciale aanklager Archibald Cox. In vergaderingen gedurende het het Huis van Afgevaardigden zijn weekeinde een algemeen plan opge steld om het hoofd te bieden aan de nationale crisis die Nixon heeft oorzaakt met het ontslag van ADVERTENTIE nunc LANDROVER VALKENBURG Z.H. - LEIDEN verschillende groepen bijeengeko men om te bestuderen op welke ma nier een afzettingsprocedure tegen president Nixon het best begonnen kan worden. Senator Edward Kennedy, die een persoonlijke vriend is van Ar chibald Cox, is van mening dat Cox niet werd ontslagen omdat hij Nix- ons compromisvoorstel niet kon ac cepteren, maar omdat Cox op het punt stond zeer belastende, mis schien zelfs fatale bewijzen te ver zamelen over de rol van Nixon in de Watergate-affaire en aanver wante schandalen. Kennedy wil de Juridische commissie van de senaat een onderzoek laten instellen naar de eigenlijke achtergronden van Coxs ontslag, waarbij Cox vermoede lijk als eerste getuige gehoord zal worden. Coxs werk is nu formeel overge dragen aan Henry Petersen die aan het hoofd staat van de afdeling Strafzaken van het ministerie van Justitie. Petersen werd eerst zeer ernstig bekritiseerd over de manier waarop hij het onderzoek in de Wa- tergate-zaak leidde waarbij getui gen zoals Jeb Magruder, die toen onder-directeur van Nixons herver kiezingscommissie was mijneed pleegden hoewel Petersen daar hoogstwaarschijnlijk van op de hoogte was. Later kreeg Petersen opdracht van het Witte Huis om de zaak tegen vice-president Agnew te lelden. zyn opdracht om Coxs werk voort te zetten, wordt dan ook alge meen als een farce gezien. Verdedigers van de president, en dat zijn er steeds minder, voeren aan dat de president alleen maar een exployeé heeft ontslagen die weigerde een opdracht uit te voeren en dat er geen sprake van is dat Nixon de rechtbanken en de wet aan zijn laars lapt. Deze supporters van het laatste uur zeggen dat de advocaten van Nixon deze week weer naar de rechter zullen gaan (maar dan naar een lagere en sym pathieke rechtbank) om te vragen het compromisvoorstel over de ge luidsbanden te aanvaarden. Tenslotte nog enkele commentaren. James Reston, de zeer gerespec teerde columnist en vice-president van de New York Times, schreef de Nixon-regering „monumentale dom heid en morele smerigheid" toe. Een andere columnist van de Times, An thony Lewis, zei: „Gedurende het af gelopen weekeinde had Washington de geur van een staatsgreep maar een die faalde. Het belangrijk ste is dait waar het land nu mee wordt geconfronteerd zo glashelder is gemaakt dat niemand die ogen heeft er langer onderuit kan. Dat is -de legitimiteit van deze president". De New Orleans State-Item: „We hebben geen president meer, we heb ben een dictator". De Des Moines Tribune: „Nixon schijnt dwangmatig voortgedreven te worden om het Congres te dwingen hem af te zet ten". Opinie Daar staat dan tegenover de me ning van de ultra-reaotionaire Man- cester Union Leader, die zich voor Nixons politieke sabotage in de ver kiezingscampagne liet lenen met de publicatie van door het Witte Huis opgestelde „ingezonden brieven" te gen senator Muskie. „Het ontslag van Cox en het aftreden van Ri chardson is het beste nieuws dat wij in lange tijd hebben gehad. Het idee om een onpartijdige, speciale aan klager aan te stellen was goed, maar ongelukkigerwijs was Cox niet onpar tijdig". Een nationaal onderzoek naar de Demonstranten voor het Witte Huis in Washington roepen automobilisten op te toeteren als zij willen dat Nixon wordt afgezet. Onze correspondent in Washington meldt dat het toeteren oorverdovend was. Een demonstrant droeg een Nixon-masker. publieke opinie toont aan dat 54 pro cent van de ondervraagden van me ning is dat de president af moet tre den. Vierenveertig procent vindt dat hij afgezet moet worden (tegen 43 procent die daar tegen is), terwijl 75 procent verontwaardigd was over het ontslag van Cox, Op het Congres werden binnen enkele uren na de bekendmaking van het ontslag een record van 50.000 te legrammen van Amerikanen aan hun congresleden ontvangen. De meeste daarvan vroegen het Congres Nixon uit zijn ambt te ontheffen. WASHINGTON De internatio nale wapenhandel is in de Jaren 1961-1971 gestegen tot een bedrag van 48,4 miljard dollar. Op een door het Amerikaanse Bureau voor Ont wapening en toezicht op de Bewa pening in Washington gepubliceer de lijst staan de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie als de voornaamste leveranciers van oorlogstuig aan de top. In de bestudeerde periode van tien Jaren exporteerden de Verenig de Staten voor een bedrag avn 22.7 miljoen dollar aan wapens en de Sowjet-Unie voor 14.7 miljard dol lar. Van de Amerikaanse wapenleve ranties was 5.2 miljard dollar be stemd voor Zuid-Vietnam. Dit is on geveer het drievoudige van de Rus sische wapenzendingen naar Hanoi. De Russen leverden voor een bedrag van 827 miljoen aan wapens aan Cu ba. Dit is meer dan de wapenver koop van de Amerikanen aan 21 andere latijns-Amerikaanse landen gezamenlijk. Op de lijst van het Amerikaanse bureau komen ook neutrale landen als Sweden en Zwitserland voor. Men treft onder de 54 genoemde leve ranciers echter ook ontwikkelings landen als Algerije van Pakistan aan. Kapers geven zich over LA PAZ (AP) De vier guerrilla strijders die een Argentijns verkeers vliegtuig hebben gekaapt by een po ging om naar Cuba te gaan, hebben zich gisteren aan de autoriteiten in Bolivia overgegeven en de vUf gijze laars vry gelaten, zo is door een ra diostation bericht. In het bericht van radio Paname- ricana in La Paz werd geen melding gemaakt van de toestand van de gij zelaars en ook niet van de kapers. De kapers, die werden geïdentifi ceerd als Toepamaro guerrillastrij ders, hadden 't toestel gedwongen te landen in de stad Yaculba in Bolivia en hadden gedreigd de gUzelaans te doden als hun geen kleiner vliegtuig ter beschikking werd gesteld om het land te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9