We willen hier graag werken" Pijnstiller wordt te duur betaald MIJN HOND WIL EEN BEEN ZIEN WAT NU? Betere bescherming van zeldzame fauna en flora 'ftp Kerk in Ruigoord vluchtplaats voor zigeunerfamilie Langzamer rijden bij politie: ^vachten op de helmen BENDELEIDER VAN 9 JAAR Volgens Konsumenten Kontakt: Algerije ongevoelig voor standpunt van Nederlandse regering Bestrijding discriminatie in horeca G 23 OKTOBER 1973 BINNENLAND GOORD Een kerk s toch van oudsher een vlucht- geweest? larom misschien dat het er zo aanvaardbaar uitziet: 32 Joe- jvische zigeuners, waarvan twintig kinderen, hebben bivak gakt in het kleine roomskatholieke kerkje van het gehucht pord, een kilometer of zes westelijk van Amsterdam. Een if maakt koffie op een komfoortje, anderen warmen zich - petroleumkachel, kinderen spelen verstoppertje achter le altaar. Matrassen en versleten, toch kleurige dekens vier hoeken. In Ruigoord twaalf huizen, een kerk en geitenkot hebben de zigeuners van de familie Hopio een wijkplaats gevonden. want vandaag over een week ons land verlaten te heb- heeft het ministerie ^an epaald. Dan zullen ze de naar België worden overgezet wacht hun, na vierentwind snsport naar Joegoslavië. Hopic (28), die maandagmor- het kerkje van Ruigoord de loerder van zijn familie is, er eigenlijk niet in. Met :de ogen zegt hij: „Waarom, a? In Holland zijn Turken, Den, ook Joegoslaven. Waar den wij niet hier komen wo rn werken? Waarom kunnen kinderen hier niet naar Is het soms omdat we zi- s zijn?" die mensen toch rustig in iand blijven", zegt de Amster- joumalist Joep Büttinghau- êe zich het lot van de zigeu- heftig heeft aangetrokken. neemt jaarlijks 200 zigeu- 5; kunnen wij in Nederland sn ruimte maken voor zo'n per jaar? Deze mensen willen rustig leven. Dat moet toch ijk zijn, óók in Nederland, dat dig wat vreemdelingen heeft." fhausen, zijn echtgenote en vrienden hebben er voor i, dat de Joegoslavische zi- de nacht van vrijdeg op ig in Ruigoord terecht kwa- imilie had al haast twee Sen in tenten gebivakkeerd op srein bij het Amsterdamse Êsch Stadion. aeester Samkalden van Am- m liet twee weken geleden dat het zo niet langer kon. agen van het raadslid Roel Jnyn zei hij dat „vanuit me- oogpunt niet van een slechte iheid van de groep kan wor- sproken". En ook: „Het ver- de zigeuners heeft tot vele ronde klachten aanleiding ge- iorige week, zo vertelt de heer shausen ons, werd mij ge- dat de politie de zigeunerfa- 11 gaan oppakken. „We heb- gedacht om ze in het Am- se Bos te laten onderduiken, toen kwam er het aanbod bewoners van Ruigoord om ir gastvrijheid te verlenen. d]n we toen met de Joegosla- kar toe gegaan. Net op tijd, waren er heel wat op weg sd ziek te worden." rd is een poldergehucht bij iwoude, dat in zijn geheel akt" is. Een stel Amsterdamse aaars heeft zich temidden industrie-opspuiting aldaar gemaakt van het verlaten en wenst er de tijdgeest te a. ie Joegoslavische zigeuners in eht aankwamen, stelden de ere van Ruigoord hun direct erkje ter beschikking: „Daar ie tenminste droog en uit de het is een noodoplossing, 1 Büttinghausen duidelijk. Hij de zigeuners zes caravans twee heeft hij er met ge- srd geld zaterdag al kunnen En nadat hij zondagavond 1 Brandpuntuitzending over de ft had verteld, stroomt het geld thans binnen voor de andere vier. „In behoorlijke caravans kunnen ze tenminste verdergaan en overwinte ren'zegt actieleider Büttinghausen. Waar, overwinteren? „Hier alstublieft", zegt Yusuf Hopic in het kerkje van Ruigoord. „Onze mannen kunnen allemaal in fabrie ken werken. Ik zelf ben ook nog een groot goochelaar, ik wil best optreden." In het kerkje moet Yusuf een Jonge vrouw tot de orde roepen, die hys terisch zit te huilen. De 64-jarige vader van de familie, Huso Hopic, komt naderbij, alleen maar om de hand te schudden en te glimlachen. Een Jongetje trekt ons aan de arm en zegt bedelend: „Brood, alsje- tlieft, brood". Maar reeds is oma o a ar om hem met een boomtak uit de buurt te Jagen.- Een paar zigeuners verlaten het kerkje en stappen in een oude auto. Ze gaan op bezoek in het Amster damse Wilhelmina Gasthuis, waar lamiliedochter Sevko ligt, die zater dag een maand te vroeg, bevallen is van haar baby Jadrka. Moeder en kind maken het inmid- deis goed. Maar blijven ze het goed maken, viaagt Joep Büttinghausen zich na mens zijn comité af. „Als het geld Urmen blijft komen, zoals nu (op gil o 2403797, Amsterdam - red.) hebben ze him zes caravans deze week nog. Maar daarna?" Release Haarlem zet zich momen teel in om een verblijfsvergunning voor de Hopic-zigeuners te krijgen. Men kon vanmorgen nog niet zeg gen hoe ver men er mee vordert, göa Niet veilig meer DEN HAAG De algemeen in specteur korps rijkspolitie heeft besloten de snelle motorsurveillance bij toezicht op de snelwegen voor lopig te staken omdat de helmen van de motorrijders niet voldoen aan de nieuwste veiligheidsnormen. De motorrijders zullen hun werk in een gematigder tempo normaal voort zetten tot zij helmen hebben van de gewenste kwaliteit. De motorrijders van de gemeente en rijkspolitie rijden op het ogenblik met TNO goedgekeurde helmen. Eni ge tijd geleden echter heeft TNO op grond van nieuwe onderzoekin gen aanbevolen om de normen te herzien. In overleg met de ministers van Binnenlandse Zaken (waaron der de gemeentepolitie resorteert en de minister van Justitie (onder wiens verantwoordelijkheid de rijkspolitie opereert) zijn nieuwe normen opge steld. Hierdoor zullen voor de motor rijders van de gemeentepolitie en rijkspolitie nieuwe helmen gevonden moeten worden, die voldoen aan de nieuwe normen. De vervanging van de helmen, zal in fasen gebeuren, aldus de woord voerder van Justitie. Er is nog geen fabrikant gevonden die de gewenste helmen van de gewenste kwaliteit kan leveren. Komen ze beschikbaar dan zullen eerst de motorrijders van de rijkspolitie ermee worden uitge rust. Daarna volgen de motorrijders van gemeentepolitie. BREDA De politie in Breda heeft 17 Jongens van 9 tot 15 Jaar aangehouden voor een reeks inbra ken en berovingen die tienduizend gulden opleverde. De leider van de „gang" gaat echter vrijuit: hij is 9 jaar en kan strafrechtelijk niet wor den vervolgd. In plaats van het ziekenhuis of ficieel te openen zal om uiting te ge ven aan de gevoelens van dankbaar heid op woensdag 14 november een bijeenkomst worden gehouden in 't St. Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp. DEN HAAG (ANP) Minister mr. M. A. van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft gistermiddag de Alge rijns tijdelijk zaakgelastigde niet van het Nederlandse standpunt, ten aan zien van het Midden-Oosten kunnen overtuigen. Ruim veertig minuten hebben de Nederlandse minister en dë tijdelijk zaakgelastigde Mourad Bencheikh in Den Haag gesproken over de Alge rijnse maatregel de olietoevoer naar Nederland te stoppen. Minister Van der Stoel en de Alge- t toegeven, mejuffrouw B. te H., de mode is nu eenmaal 3. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten waag dèt dan bij de dierenspecièèlzaak. Alleen daar ligt kouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bèkvol met kraohtstof. En u weet: liefde gaat door de maag. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. rijnse diplomaat hebben eikaars we derzijdse standpunten aangehoord, aldus verklaarde desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar minister Van der Stoel slaagde er niet in de Algerijn van het Nederlandse stand punt te overtuigen. Nederland heeft laten weben dat de Algerijnse maat regel niet bijzonder aangenaam was, maar dat Nederland er geen conse quenties aan zal verbinden. Verder heeft men in Den Haag nog eens de nadruk gelegd op het weder zijdse belang van goede betrekkingen. Wanneer de olieboycot van de Ara bische landen tegenover Nederland doorgang blijft vinden, vertrouwt die voorzitter van de Europese Commis sie, de Fransman Francois-Xavier Ortoli, erop dat gezien de solidariteit binnen de Europese Gemeenschap er een oplossing gevondenkan worden. Gnboli zei dit gisteravond na afloop van een officieel kennismakingsbe zoek van een dag aan Nederland. "Ik ben verheugd, dat we dichter bij de vrede zijn dan ooit sinds za terdag 6 oktober. Wat de boycot van Araibische landen tegenover Neder land betreft, nou dat zullen we wel zien. Ik hoop niet dat het doorgaat. Indien dit wel gebeurt, dan zal de Europese Commissie een aantal voor stellen indienen, maar gezien de so lidariteit van de gemeenschap, geloof ik dat we het probleem zullen kun nen oplossen," Een ander punt van bespreking met de Nederlandse regering was de vol gende fase van de Europese Gemeen schap op weg naar een economische en monetaire unie. De Nederlandse regering' heeft gisteren weer opnieuw de nadruk gelegd op de positie van het Europees Parlement. De dialoog tussen raad en parle ment is aan de orde geweest, aldus de heer Ortoli. Hij heeft het stand punt van de Europese Commissie uit eengezet. "Ik kan niet zeggen of de Nederlandse regering dnt voldoende vond", aldus de Fransman. DEN HAAG Tabletjes en poe ders tegen hoofdpijn en verkoudheid hoeven aanzienlijk minder te kosten dan de consument er in de regel voor neertelt. Nuttige, kostenbesparende informatie over deze medicijnen wordt hem echter onthouden. Dit be toogt het Konsumenten Kontakt 1 vakbeweging en consumentenorga nisaties) in het novembernummer van zijn blad Koopkracht. Het Konsumenten Kontakt voert als bewijs enige voorbeelden aan voor zijn stelling: „De farmaceuti sche industrie verdient goed geld aan de onwetendheid van de consu ment". Het zegt: „De welbekende merken Hedex en Panadol hebben exact dezelfde sa menstelling als het los bij de apo theek verkrijgbare paracetamol. Voor 20 Hedex-tabletten moeten we f 3.17 betalen, voor 20 Panadoltabletten f 3,05, en voor 20 tabletten paraceta mol bij de apotheek slechts f 0,90". „Voor 20 pijnstillende tabletten van het merk Finimal moeten we f. 2,55 neertellen. Eén tablet Finimal bevat 500 mg paracetamol en 50 mg coffeïne. Bij de apotheker kochten we een merkloze pijnstiller, waarvan de samenstelling uit precies dezelfde stoffen in exact dezelfde hoeveelhe den bestaat, voor een prijs van slechts f. 1,05". „Ook voor het populaire merk Aspi rine van Bayer bestaat een volstrekt identieke vervanger. Acetol is de naam daarvan. Ook hier is weer al leen sprake van een verschil in prijs: Aspirine kost in een doosje van 20 stuks f. 1,50; acetol in een buisje van 20 tabletten maar f. 0,45". „Lekasin is net zo'n snelle en krachtige" pijnstiller als het oude vertrouwde APC-tablet, ook alweer om de doodeenvoudige reden dat de chemische bestanddelen gelijk zijn. Alleen is Lekasin „wat" duurder: f. 1,80 voor 20 tabletten, tegenover ongeveer twee kwartjes voor 20 APC- tjes". Aldus de aanval van de consu mentenorganisatie op farmaceuti sche fabrikanten en importeurs van merkartikelen, maar ook op de apo thekers („Hij zal zijn klant er zelden op attent maken dat van het ge vraagde artikel een veel goedkoper vervangingsmiddel bestaat") en in stanties die zich bezig houden met de gezondheidszorg. Het Konsumenten Kontakt voegt aan de gegeven voorbeelden toe: „Zo bestaan er nog vele, net zo goed werkende, maar naamloze broertjes van goed in de handel lig gende pijnstillers. Ze zijn te vinden in de lijsten van de Arnhemsche Prijzen Voorlichting. Deze informa tie wordt echter alleen verschaft aan artsen en apothekers. De arts wordt DEN HAAG Vijfendertig plantesoorten, die in Nederland in het wild voorkomen, zijn vanaf het begin van deze week be schermd. Dit betekent, dat deze planten niet mogen worden uitge stoken, geplukt of afgesneden. Bovendien is het verboden deze planten in het bezit te hebben of te koop aan te bieden. De bescherming van de 35 soor ten is geregeld in een Koninklijk Besluit. Met de bescherming wordt de uitroeiing van de in het wild levende planten beoogd. In de lijst van beschermde planten zijn geen soorten opgenomen, die weliswaar zeldzaam zijn, maar die doordat zij weinig opvallen niet als gevolg van plukken, uit steken of afsnijden worden be dreigd. Evenmin zijn opgenomen soorten, waarvan het voortbe staan uitsluitend in gevaar ls door aantastingen van het milieu, waarin zij leven. De 35 beschermde soorten zijn: daslook, wolverlei, zwanebloem, alle soorten klokjes, spaanse rui ter, hersttijloos, zwolse anjer wil de kaardebol, alle soorten zonne dauw, moeraswespenorchis, blau we zeedistel, kievitsbloem, alle soorten gentiaan, grote muggen- orchis, Jeneverbes, aardaker, zo merklokje, waterdrieblad, been- breek, vleeskleurige orchis, ge vlekte orchis, breedbladige orchis, harlekijn, rietorchis, wilde mar jolein, knikkende vogelmelk, ge wone vogelmelk, koningsvaren, parnassia, welriekende nachtor chis, alle soorten sleutelbloem, veldsalie, langbladige ereprijs, maagdenpalm en zinkviooltje. Ook vele diersoorten, die in Ne derland in het wild voorkomen, zijn vanaf het begin van deze week beschermd. De beschermde diersoorten zijn: - bij de zoogdieren: bruinvis, tui melaar, hamster, eikelmuis hazel muis, alle soorten vleermuizen en egel, - bij de reptielen: moerasschild pad, alle soorten slangen, alle soorten hagedissen, - bij de amfibieën: alle soorten kikkers en padden, alle soorten salamanders, - bij de vissen: rivierdonderpad. gestippelde alver, kleine en grote beekprik, - bij de insekten: vliegend hert, grote vuurvlinder, - bij de kreeftachtigenrivier- kreeft, - bij de slakken: wijngaardslak. De bescherming van de kikker soorten blijft beperkt tot de vol wassen dieren. Daartoe ls beslo ten omdat de eieren en larven van de kikkers (kikkerdril of- rit en kikkervisjes) een belangrijke schakel vormen in het contact tussen kind en natuur. door de ziekenfondsen geadviseerd de goedkopere broertjes voor te schrijven. De niet voor ieder wisse wasje bij de dokter klagende klant mag intussen de omzetten van de geneesmiddelenfabrikanten op peil houden". Het Konsumenten Kontakt heeft de prezen van een vijftigtal merken en verpakkingen met pijnstillers met elkaar vergeleken en concludeert daaruit dat de onderlinge prijsver schillen kunnen oplopen tot 833 pro cent. Neemt men daar dan ook nog de verkoudheldsmlddelen bij (de pijn stillers pretenderen immers ook griep te bestrijden), dan kunnen er ver schillen van 2100 procent voorkomen. Dit alles uiteraard berekend voor eenzelfde hoeveelheid tabletten. De consumentenorganisatie geeft toe dat er wel verschil is in snel le en maagwand-sparende werking by sommige soorten. DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) wil dat de mogelijkheid er komt dat vergun ningen in de horecasector worden in getrokken, indien blijkt dat men men sen met andere huidskleur discrimi neert. Proeven hebben bewezen dat ne gers vaak veel meer of vergeefse moeite doen om café's of bars te be treden. De PvdA-kamerleden Van Lier en Van Thijn hebben hierover vragen gesteld. De staatssecretaris ziet redenen om aan het tegengaan van achterstelling "bijzondere aan dacht" te schenken. Hij heeft meegedeeld dat "het be sluit eisen zedelijk gedrag drank- en horecawet" zal worden aangevuld. In gevallen van achterstelling wegens ras kan een vergunning dan worden geweigerd of ingetrokken. Straf voor IRA-leden Drie man nen, die hebben bekend leiders te zijn van een plaatselijke IRA-eenheid In Lancaster, Enge"land. zijn gisteren van respectievelijk vier Jaar en drie Jaar. Ze waren beschuldigd van sa menzwering om openbare gebouwen te verwoesten en in bezit van explo sieven.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7