Voer voor vogels tudentencentrum voor xuele voorlichting m in liotheek „Onhoudbare situatie-1 in Bakker Korffstraat Hl PSP EN KALKAR MAN EN KALKAR Indrukken van een volk in oorlog (2) ftANPAG 22 OKTOBER 1973 LEIDEN ADVERTENTIE Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog aaibaar. Door het toepas van de laagste marges, schoonheid van een col- blijft daardoor bereik- voor iedereen, dert meer als 35 Jaar het itrouwbare Juweliersadres, voordeligste prijzen, de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat IS DEN In het kader van de tie kinderboekenweek met als J, a kleine 100 enthousiaste kinde de leeftijd van 4 tot 12 Jaar. [root feest georganiseerd in de fceek Houbkwartier. tinderen hebben eerst kunnen het verhaal "Roel-met- van A. M. G. Schmidt. Daar- Sden zij in groepen verdeeld, jt.v. het voorgelezen ver- naskers maken en een toneel- instuderen. Daarnaast waren ar ze konden letterhap- tvartetten. afgeschreven boe- i bal omverwerpen en door een appel schieten, die natuurlijk zelf mochten op- de hoek waar ze op muziek tekenen was een groot suc- »ral toen bleek dat de tekenin de bibliotheek tentoongesteld worden. LEIDEN Op 1 november a.s. zullen in een pandje aan het Begijn hof (2) de deuren opengaan van een centrum voor sexuele voor lichting. Dit centrum is speciaal be doeld voor studenten en zal ook door studenten draaiende worden gehou den. Het initiatief voor de oprichting maanden geleden genomen door de studentenarts André Krumperman <op foto «lan Holvast) nadat uit een enquete was gebleken dat er op sexueel gebied onder de studenten erg veel en erg grote problemen le ven. Het bleek bovendien dat vele studenten niet of nauwelijks gebruik maken van geëigende instituten als de NVSH om over hun moeilijkheden te praten. Volgens studentenarts Krumper man moet dit worden verklaard uit een soort drempelvrees. „Het is niet eenvoudig om precies aan te geven waarom de studenten niet zo gemak kelijk naar de NVSH gaan of naar de PSVG (prot.) .Het is in ieder ge val wel zo dat deze instituten vaak worden gezien als libertijnse instel lingen. Waarbij ik moet zeggen dat ik 't daar helemaal niet mee eens ben". In 1969 werd in opdracht van de commissie van overleg (studenten - pastores, psychologen, decanen en artsen) van de Leidse universiteit een enquete ingesteld door het Ne derlands Instituut voor Sociaal Se- xuologisch Onderzoek in samenwer king met de (Leidse) afdeling socia le psychologie. En de uitslag van die enquete sprak boekdelen. Onder de geenquetteerden bleek 'n sterke behoefte te bestaan aan voor lichting. wat o.m. tot uitdrukking kwam in de percentages studenten die te kampen hadden met proble men in het relationele vlak (25 pet) in het gedrag (20 pet!) en met ethi sche <20 pet.) en technische (10 pet.» problemen. Daarbij deed zich onder tien procent het probleem voor van ongewenste zwangerschap '(angst voor of feitelijk) en bij acht pro cent het probleem van het gedwon gen huwelijk (idem). Het bleek kortom dat er een voor ziening moest komen om de proble- meen onder studenten op sexueel gebied drastisch terug te dringen. Er werd een begeleidingsgroep ge vormd met o.a. André Krumperman, prof. dr. A. Sikkel en psycholoog Frans van der Meer, en eind septem ber van* dit jaar werd de komst van een centrum voor sexuele voorlich ting in het universiteitsblad Acta et Agenda aangekondigd. Nog dezelfde maand kon uit studenten een stuur groep worden gerecruteerd die de op zet en organisatie van het centrum zou realiseren, Voor heet studentencentrum voor sexuele voorlichting hebben zich in middels 20 vrijwilligers aangemeld, die zich zullen beperken tot de voor lichting. Er zal niet worden behan deld, maar uitsluitend worden ge praat. Voor en door studenten. Weer een studentenvoorziening er bij. Integratie van de universiteit in de samenleving? Krumperman: „Ja, dat is natuurlijk vrij vervelend. Maar het as niet anders. Dat centrum moest er komen. En als 't eenmaal gaat lopen dan moeten we maar eens verder zien". (Inlichtingen over het centrum voor sexuele voorlichting voor stu denten zijn te verkrijgen bij André Krumperman. Boerhaavelaan 3, tel. 48333, toestel 5102, en bij Dick Tesse- laar, Rapenburg 6, tel. 44526). Schaatsen De schaatswedstrij den om de IJselcup, die aanvankelijk op zaterdag 17 november in Deven ter zouden worden gehouden, zijn een week verschoven en staan nu voor zaterdag 24 november op het pro gramma. Deze verschuiving staat in verband met het feit, dat de kern ploegen op 17 november niet beschik baar zijn. De dames bevinden zich dan in Inzeil en de heren trainen in Davos. LEIDEN De winter staat weer voor de deur. In verband met de na derende kouperiode hebben we de heer W. A. van Krieken van de Die renbescherming en groot kenner van vogels gevraagd wat er in de, win termaanden voor de vogels èdn en moet worden gedaan. In het kort kan men zeggen dat in de wintermaanden bij normaal win terweer de vogels om het huis ge voerd moeten worden. Het beste gaat dat natuurlijk in een tuin, maar wie geen tuin heeft, kan ook op een beschut plekje van een balkon een voertafel maken. Die hoeft niet overdekt te zijn, maar wel klein (40x60 cm. bijvoorbeeld) en moet voorzien zijn van opstaande randen van 2 a 3 cm. met een paar openingen aan de onderzijde om het weglopen van eventueel regenwater mogelijk te maken. Zo'n voertafel moet beveiligd zijn, tegen katten. Een door een kat ge grepen vogel is bijna met zekerheid ten dode opgeschreven. Brood, liefst volkoren of bruin, lus ten bijna alle vogels. Verder zijn ge kookte aardappelen en alle andere resten van de warme maaltijd goed voor vogels, maar ze moeten niet te veel zout bevatten. Zolang het niet vriest kunnen we ook fijngesneden andijvie, sla enz. voederen. Voor merels en lijsters zijn rotte appelen en appelschillen en klokhuizen een lekkernij. Ook spreeuwen houden daar erg van. Wanneer het eenmaal aan het vriezen is, zijn vochthoudende voer- soorben niet geschikt. Die kunnen be vriezen. In verband met de gestegen behoefte aan vet bij vorst kunnen we de vogels vetkanen geven. Die zijn zeer waarschijnlijk verkrijgbaar bij de slager. Verder zijn olierijke zaden zoals zonnepitten hennepzaad, en pinda's in trek. Bovendien kunnen we voor het voeren gebruik maken, van gekochte of zelf vervaardigde vetbollen, of van reuzel of ander ge stold vet, van ongezouten spek of spekzwoerd, verkruimeld zoutarm honde- of kattebrood of ongekookte havermout (vooral voor merels lijs ters en roodborstjes) Het is van belang vooral 's mor gens als het licht wordt en 's avonds als het donker wordt de vogels te voeren. Altijd kleine hoeveelheden en achter elkaar, anders komen er ook muizen en ratten mee-eten. Behalve voedsel hebben de vogels ook drink water nodig. Wanneer het niet vriest kan dat het best in een ondiepe schaal of bak, zodat de vogels met een kunnen baden, iets dat ze maar al te graag doen. Als het vriest mo gen ze onder geen beding in bad. Dat LEIDEN Bewoners van de Bak ker Korffstraat hebben zich opnieuw tot B en W en de raad gewend om de aandacht te vestigen op dreigende wateroverlast. Ook het bestuur van de Leidse afdeling van de PSP heeft in een verklaring gezegd geconsta teerd te hebben dat er in de Bakker Korffstraat sprake is van "een on houdbare situatie". Zowel bewoners als PSP-bestuur zien als reden voor de opnieuw op tredende wateroverlast in de straat het feit dat de riolering in de straat ondeugdelijk is. De bewoners wijzen er op, dat vorig jaar. toen er vrij grote overstromingen plaatsvonden in de straat, door veel mensen schade geleden is. „In eerste instantie kwam het gemeentebestuur ons tegemoet, maar desondanks moesten wij hon derden guldens uit eigen zak bijbe talen", aldus de bewoners in hun brief aan B en W en de raad. Zij nemen het B en W vooral kwalijk, dat er inmiddels niet is gezorgd voor voldoende maatregelen om water overlast te voorkomen. „De vorig jaar aangelegde noodvoorziening blijkt niet te werken. Wij hebben een cata strofe nog juist weten te voorkomen, dankzij de voetbalvereniging Rooden- burg die spontaan een pompje ter be schikking heeft gesteld". Volgens de bewoners is ook een gesprek dat zij hebben gehad met wethouder Ham van volkshuisvesting en openbare werken onbevredigend verlopen. Zij dringen aan op snelle, afdoende maatregelen om te voorkomen dat het water, dat volgens hun zeggen nu al tientallen centimeters hoog on der de vloer staat, boven de vloer uitkomt, en om te voorkomen dat de funderingen onder water komen te staan, wat, zeggen zij, nu geregeld gebeurt. Het bestuur van de PSP heeft de raadsfractie inmiddels opdracht ge geven de zaak in de raad aan orde te stellen, "desnoods via een verzoek tot interpellatie". p' 1 Het is nog herfstde vogeltjes en de eenden hebben eigenlijk nog geen behoefte aan brood en andere lekkernijen. Maar va/n de winter wordt dat anders. (Foto Jan Holvast) kunnen we voorkomen door een fijn mazig gaas over de schaal of de bak te doen, zodat alleen het kopje erdoor kan. En om het water niet te laten bevriezen, kunnen we er een schep suiker aan toevoegen. .Als het echt gaat winteren, als het flink gaat vriezen, zoeken de mees te vogels warmere en voor hen vei ligere streken op. Voor Leiden en omgeving betreft dat vooral water vogels, die dus voor hun voedsel aan gewezen zijn op open water. De zorg voor deze watergasten komt voorna melijk voor rekening van de mede werkers van de Dierenbescherming, en de Vogelwacht Rijnland. Het is van het grootste belang dat deze trekkende vogels niet te vroeg gevoerd worden, want dan belem mert men hen in hun natuurlijke trek. Dat kan vroeg of laat tot narig heid en zelfs tot sterfte leiden. Wie aan de grote Winterhulpactie Vogels wil meewerken, kan zich in verbinding stellen met de heer Van Krieken (tel. 51701). Nu reeds kan worden begonnen met het aanleggen, van niet aan bederf onderhevige voederdepots. Dat is van groot be lang. omdat de graanprijzen de laat ste tijd schrikbarend zijn gestegen, en nog steeds stijgen. PAUL WOLFSWINKEL In september heeft in dit dagblad een interview gestaan met o.a. het P.S.P. raadslid Herman Amptmeier o^er de bouw van een atoomcentra le (plutonium kwekende kernreac tor) in Kalkar. Hij vertelde daarin, angst te hebben om een dergelijke centrale met het gevaar van radio actieve straling op dit moment te l ouwen. Hij vond het bovendien on gepast om van de bevolking, vooruit lopende op de bouw een 3% extra heffing te vragen. Het bestuur van de PSP afdeling Leiden is, ondanks de ernst van de zaak, verheugd dat deze ideeën bij grote delen van de bevolking leven en dat Leidse burgers spontaan milieu actie groepen hebben gevormd in een poging de medewerking van de ge meente Leiden aan de bouw van de ze atoomreactor te verhinderen. Als socialistische partij zullen wij oeze actie van de bevolking zeker steunen, zowel in de raad tegenover B. en W. als aan de basis samen met de bevolking in haar protest te gen deze 3% extra heffing. Wij overwegen over deze en an dere milieuacties nog dit Jaar in Lei den een congres te organiseren met aile Milieu Aktie groepen uit Leiden ten einde te pogen al de milieuakties te coördineren. Slechts met elkaar, die in Leiden e.o. gevoerd worden, kunnen we in Leiden werken naar een leefbare maatschappij. Bestuur Het meest opvallende van de woensdag Jl. gehouden raadsfractie vergadering van de PvdA, die door drie leden van het MAN-aktiecomi- té "Stop Kalkar" bezocht is, vormt de enorme vervreemding van deze Leidse partij van de progressieven, van andere Nederlandse gemeentera den, maar vooral de onvoorstelbaar grote afstand, die t.o.v. de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer bestaat. De reden, dat het MAN (Milieu Aktiesentrum Nederland) deze ver gadering met haar aanwezigheid op luisterde, lag in het feit dat de PvdA deze avond haar standpunt zou be palen t.a.v. het wetsvoorstel, over de ontwikkeling van de snelle kweek reactor in Kalkar. Hierin wordt de raad gevraagd akkoord te gaan met een verhoging van de elektriciteits- kosten met 3% om de plu tonium- kwekende kernreactor te kunnen fi- Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren daD wel in te korten. In de PvdA-fractievergadering werd niet gesproken over bedreiging van mens en milieu door industriële, onwettige eigenzinnigheid. De enige rebel was Cees Waal die zei tegen 't voorstel te zijn om in Leiden electri- citeitstarieven voor Kalker met 3% te verhogen. "Ik vind het uitstekend als de prijzen omhoog gaan maar ik vind het onjuist als die verhoging gekoppeld wordt aan een of andere obuw of zoiets. Bovendien vind ik ook, dat deze wet er op ondemocra tische wijze is doorgedrukt", aldus Cees. Aan het einde van de (eenzij dige) discussie zei hij nog de 1.3 miljoen die Leiden aan Kalkar moet bijdragen wel ergens vandaan te kunnen halen. Hij meende "onze ka merfractie onder druk te moeten zetten". Helaas zijn we dan evenver van huis en worden de belangen van de Leid se bevolking op een andere manier geschaad. Des te onbegrijpelijker is de redenering van Cees als men na gaat dat hij zijn handtekening onder een petitie heeft gezet, waarin het MAN de gemeenteraad vraagt, de bouw van de kweekreactor te boy cotten. „Ik begrijp niet, dat nu pas de ac tiegroepen zich roeren en niet voor dat de wet was aangenomen. Ik geef toe dat de regering zo nu en dan slaapt Maar om nu de bevolking op te roepen om straks die 3te weigeren is demagogisch als Je ze er niet bij vertelt, dat de gemeente dan op onderwijs moet gaan bezuinigen. Zo vormen ze een aantasting van de parlementaire democratie", vond Cees. Nu wordt N.B. de actiegroepen ver weten, dat zij het parlement niet eer der hebben waker geschud en dat ze nu demagogisch optreden. Het komt niet in hun hoofd op om zelf het parlement te wekken d.m.v. een boycot en zo een voorbeeld te gevpn aan heel Nederland. Het is duidelijk dat we van onze „volksvertegenwoordigers" geen steun hoeven te verwachten. Daarom zal het MAN-actiecomité als daar belangstelling voor bestaat bij de Leidse bevolking een weigeringsac tie op touw zetten. Zo kunnen, als bij de weigering van de 1000 gulden col legegelden en de milieubelasting de gemeenteraad en regering wél tot an dere gedachten worden gebracht. Heren raadsleden. slaap zacht. Mocht het radioactieve monster slachtoffers eisen dan zult u zeggen: "Ich habe es nicht gewusst". R. VAN GULICK. Oude Singel 48, H BÓDDé. Rijn en Schiekade 105, J. PELLICAAN, Hooigracht 5. ijkt snel stof genoeg te zijn Tola tweede verhaal te schrijven Israël. In hoofdzaak komt dat Juist het veelvuldige contact dagelijks leven de gegevens maft die naast het vele oorlogs- het vermelden dubbel waard - het 5 sabbath en het 19, ïren near- leven op Israëlisch grond- iii 'lag stil zijn oude Sichem, bij de berg en het oude Samaria, land Samaritanen uit de Bijbel), is een stad die in 1967 over- an Jordanië naar Israël de zesdaagse oorlog). In de- sterk Arabisch ka- draagt. was het dagelijks le- acluslef de bekende grote markt "die steegjes en slopjes, volop burgers leken er niet te zijn. k«k al gaüw dat wij de enige of zo u wilt toeristische, be waren. Dientengevolge bega- ons te midden van duizen- tobieren. Hoewel we door hen Bil Piden nagekeken, scheen pis bijzonders aan de hand te I5jj «dat -ve in een winkeltje wat gingen kopen. Op dat M sprak een wit shirt en kaki broek. In lelijk (American) Engels to) ons waar wij vandaan kwa- 111 hoelang we bleven. Hij was oer dfeur op een sherut, en liet ittf 1 dat hij gewapend was met 'Iver. Vogens zijn zeggen I tevens belast met de hand en de openbare orde. Van- 3J- öJn wapen. Hij was niet Ara- 110 ®aar Israëli. Uit zijn woorden hij ons onmiddellijk in de had toen wij aankwamen, dat hij ook wist waar onze auto stond. (Deze wagen met Hollands kenteken stond enkele straten ver der!). Inmiddels hadden we ook al kun nen zien, dat er vrij forse militai re bewaking in Nabloes was. Ver scheidene bemande Jeeps, waarvan de helft met mitrailleur, reden twee aan twee door de nauwe straatjes. Toen we ongeveer twee uur in de stad waren en even naar onze auto wilden, omdat vlak daarbij een wat schoner aandoende drinkgelegenheid was, ontplofte op nauwelijks 50 me ter afstand een bom; vermoedelijk in een pakje verborgen, want de ex plosie kwam vanuit het hoofdpost kantoor op het plein waar wij ston den. De reacties waren verbazingwek kend. De honderden Arabieren sto ven uiteen; alle taxi's en bussen re den weg en de tientallen zakenlie den haaiden met geroutineerde snel heid hun waren van de straat en sloten hun winkels. In een oogwenk was alles uitgestorven en stonden we daar wat verbouwereerd, nog alleen. Maar toen pas zagen wij, hoe veel politie, gewapende Israëlische burgers (ook onze sherut-chauf- feur?) en militairen er onmiddellijk bij geweest moeten zijn. Witeraard hebben wij de situatie niet verder onderzocht, doch zijn wij, via een omweggetje, naar onze auto gegaan. Wel zijn wij toen nog langs de plaats van de ontploffing gereden (niets was afgezet, wel was het plein bezaaid mot politie en militai ren). De zinloosheid van een derge lijke terreurdaad een van de vele die gepleegd worden en waarop ie dereen geroutineerd bleek te 'kunnen reageren was waar gebleken. Nau welijks 100 meter verder ging ieder een gewoon zijn gang en noch in enige radio-uitzending noch in de kranten hebben we er iets over ge lezen. Dingen die zo vaak gebeuren zijn immers voor niemand meer in teressant Na een zo'n abrupt einde van het bezoek aan Nabloes besloten wij via Thulkharm en Qalqildyya de 2 eni ge steden, gelegen aan één der weini ge bruikbare binnenwegen (met o.m. een bezoek aan Antipateis) naar Tel Aviv te rijden met de bedoeling oox het oude Jaffa (Joppe) te zien. Dat nu terwijl nog niemand wist wat er op handen was de beheerste reactie van iedereen die de schuilkel ders opzocht. Auto's en bussen stop te, iedereen stapte uit en zocht dek king. Wie in eetgelegenheden was (zoals wij), bleef binnen. Ongeveer 5 minuten later werd het sein „veilig" gegeven en ging ie dereen weer zijn weg. Het enige wat gehoord was, was het viermaal door breken van de luchtbarrière vlak vóórdat er luchtalarm kwam. Korte tijd later werd via de radio verteld wat er gebeurd was. Voor het eerst tientallen winkels te bevoorraden met (echte Hollandse!) kaas. Ik schrijf dat, om tegelijk te kunnen wijzen op de baarlijke nonsens die vooral de Egyptische radio uit kraamt. Wij zijn hier in staat om ra dio-uitzendingen te volgen vanuit Libanon, vanuit Jordanië en vanuit Egypte. Deze stations zenden veel berichten uit in het Engels, terwijl Egypte zelfs via een zender de ge hele dag uitzendingen verzorgt in het Ivriet (de Israëlische taal). Dit laatste gebeurt vooral om de Israë lische bevolking dodelijk ongerust te Door Bram Kret Morgen keert de Leidse wethou der Kret terug van een bijna veer tiendaags verblijf in Israël. Hierbij zijn tweede reeks „Indrukken van een volk in oorlog". ds dan ook gebeurd, zij het dat alles gesloten was (niet alleen vanwege Sabbath) en daardoor praktisch geen vertier. Wel bleek ook hier de bewa king zeer uitgebreid. Politie- en be wakingstaken werden vooral uitgeoe fend dooi- geüniformeerde en ge wapende meisjes, terwijl rondom de stad tal van militairen te velde stonden opgesteld, meestal met lucht afweergeschut. Nauwelijks waren wij echter in de stad, of er kwam luchtalarm (voor het eerst sinds 't begin van de oorlog op grote Verzoendag). Voor de twee de maal op één dag konden wij ge tuige zijn van de reactie van de be volking. Het verschil was groot. Te genover het paniek in Nabloes stond sinds het uitbreken van de vijande lijkheden waren twee Egyptische straaljagers via de Middellandse Zee op weg geweest naar het Israëlisch middengebied. Onmiddellijk waren ze ontdekt en waren vier Israëlische straaljagers erop af gevlogen (van daar die doorbreking van de lucht barrière). Eén der Egyptische toe stellen werd boven zee neergescho ten, de ander vluchtte. Binnen vier minuten was de zaak geregeld en ging alles weer door, ook de burger luchtvaart van en naar Lod, alsmede de binnenlandse luchtvaart. Nog uren bleven wij in Tel Aviv Jaffa. Bovendien ben ik zondag de gehele dag in Tel Aviv en omgeving geweest om met een bestelwagen maken (grote getallen over verlie zen van mensen, materieel en krijgs gevangenen) en om het moreel van het Israëlische leger (wat geweldig goed is) te breken. Welnu, in deze uitzending hoorde ik zojuist, terwijl ik nog maar net uit Tel Aviv terug ben en daar dus bijna anderhalve dag geweest ben, aal volgens Egypte zware aanvallen waren gedaan op de energiecentra les van Tel Aviv! Ook over aanval len op andere steden worden zulke 'eugens de lucht in gestuurd. En dat tciwljl de waarheid is dat Juist van- aaag in steden als Nathanya, Herz- livya. Tel Aviv enz. het gewone le ven in volslagen rust weer op gang is gekomen. De vele terrassen zijn goed bezet, en duizenden w?ren aan het winkelen. Zeker, nog steeds is het verkeer geen 30% van het normale (het schijnt vooral in Tel Aviv normaal stampvol te zitten met autoverkeer tn met chaotische toestanden op de kruispunten), maar iedereen gaat rustig zijn gang, de kranten zijn niet uitverkocht en over de oorlog wordt opvallend weinig gesproken, ln Tel Aviv zijn weer volop kleine transistors te koop en de batterij- oorraden zijn weer aangevuld, maar de aftrek is minder groot dan enige dagen geleden. Het beeld van de bevolking met de transistor aan het oor, gisteren nog aanwezig is met ingang van van daag weg. Velen schrijven dit toe aan het lange, resolute interview dat Mevrouw Golda Meïr gister- a\ond heeft gegeven aan 572 Jour nalisten en voor een onvoorstelbaar grote kluwe van tientallen micro foons. Daarvan is rust uitgegaan. Daarbij komt dat langs de grote wegen een onafzienbare rij leger wagens en geschut op weg is van het noorden naar het zuiden. Dit be tekent dat de strijd in de Golan over zijn hoogtepunt heen is en het accent verschoven wordt naar het zuiden. Sinds gisteren horen wij ook geen enkele straaljager meer, behal ve in een bijzonder geval als hier boven beschreven. Dat betekent voor ons dat naast overblijvende en noodzakelijke activiteiten in de Go- ian (op Syrisch grondgebied) het zwaartepunt van de luchtmachtac- r viteit nu in de Sinaï en in Egypte ligt. op 300 kilometer afstand van 't lichter bevolkte middengebied van 1. x aël en op 250 kilometer afstand van Jeruzalem. Egypte beweert rustig dat 460 Israë lische straaljagers verloren gegaan zijn (Israel bezat volgens deskundi gen in Nederland op 5 oktober 488 straaljagers), maar wij weten hier wel beter. Er behoeft niets te gebeu ren of de luchtmacht is er en bevei ligt het volk. En daarop vertrouwt men hier terecht. De feiten zijn er om het te bewijzen. Öp het ogenblik is de houding van waakzaamheid (die al zeer veel heeft opgeleverd!) zo mogelijk nog aange scherpt. Vandaag ervoer ik dat zelf. Aangezien ik als bijrijder op de be stelwagen fungeerde, had ik soms wat tijd over als de chauffeur zijn goederen liet controleren en de fac turen liet aftekenen. In één zo'n ge val zag ik plotseling een zeer grote schuilkelder op een schoolplein. De scholieren hadden de betonnen in gang en de luchtkokers van een fleu rige beschildering voorzien en zonder na te denken stak ik over en maakte daarvan een foto. Terugkomend bij de auto stonden daar twee mannen (voorbijgangers» en het was maar goed dat de chauf feur toevallig gelijk terugkwam, an ders was ik zeker in handen van de politie gespeeld. In rap Ivriet vertel den zij dat zij mij een foto hadden zien maken en wat de chauffeur daar wel van vond. want dit kon geen zui vere koffie zijn! Pas na eea omstan dig verhaal kwamen zij aan de weet wat ik hier deed en dat ik als toerist Juist Israël aan het helpen was en pas toen zakte de bul. Een dergelijke waakzaamheid is overigens één van de grote levensvoorwaarden voor een volk dat toch al zoveel offers moet brengen om op deze aarde een vaste en veilige woonplaats te heb ben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3